De vrouwen van Oemoeahia vechten om te mogen werken Ruime aanvoer drukte prijzen Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 6 februari 1960 Derde blad no. 29968 Toen men in Nigeria instal laties ging bouwen om olie- palmpitten te la-aken, protes teerden de vrouwen heftig. Zij hadden immers het recht om dat vervelende werk met de hand te doen Donkere handen met laagje crème (Bijzondere medewerking) Anders dan in de meeste andere landen van Afrika is de vrouw van Nigeria al eeuwen economisch zelfstandig. Zij verzette het meeste werk en had recht op de opbrengst van haar arbeid. De mannen visten, trokken ten strijde of gingen op jacht. De vrouwen bleven thuis en werkten. Zij wilden niet ten laste zijn van de mannen. Getrouwde zowel als ongetrouwde vrouwen voorzagen in haar eigen onderhoud. De laatste jaren, nu tal van nieuwe bedrijfstakken in Nigeria zijn ontloken, kwamen de werklust en de arbeidsvreugde der vrouw als geroepen. De vrouwen zelf zijn blij een uitweg voor haar energie te vinden. De autoriteiten verheugen zich evenzeer, daar er goede vrouwelijke arbeidskrachten te vinden zijn. Oemoeahia IK had een beetje sceptisch geluis terd, toen ik hoorde vertellen over de vlyt der donkere schonen van Nigeria, maar in Oemoeahia zag ik, dat mijn zegslieden niet hadden over dreven. Daar is namelijk een fabriekje, waar sinaasappelsap uit sinaasappels wordt bereid. Dagelijks verwerkt men in dat bedrijf enige tienduizenden vruchten. Aanvankelijk namen de on dernemers alleen mannelijke arbeids krachten aan, zeer tot ongenoegen van het schone geslacht, dat zich in zijn recht-op-arbeid tekort gedaan voelde. Toen de nieuwigheid eraf was, gaven steeds meer „heren der schepping" de brui aan het ,werk. Ze verdwenen en doken onder. Daarom besloot men, in hun plaats vrouwen en meisjes aan te nemen. Toen was de vrede in Oemoea hia hersteld. De mannen verheugden zich over die bedrijfspolitiek en de vrouwen over haar herkregen recht. Arbeidsmoeilijkheden behoren sedert dien vrijwel tot het verleden. Er zijn nog een paar mannelijke krachten, bij voorbeeld in het laboratorium, maar het merendeel der werkkrachten be hoort tot het schone geslacht. Zij wer ken graag en hard. Hoezeer de Nigeriaanse vrouw ge steld is op en vecht voor haar recht op arbeid, bleek duidelijk, toen na de oor log hier en daar in het land installa ties werden gebouwd, die oliepalmpit- ten - Nigeria brengt veel oliepalmno- ten voort - machinaal moesten kra ken. Een stormpje van verontwaardi ging streek over het land. Binnenska mers zowel als buitenshuis protesteer den de vrouwen tegen die „nieuwig heid", die haar van haar recht om de pitten met de hand te kraken be roofde. Uiterlijk schoon TOEN ik het sinaasappelsap-fa briekje bezocht, trof mij direct een zonderling verschijnsel. De vrouwen hier zijn toch waarlijk donker van huid, maar het schijnt wel - zei ik tegen mijn gids - alsof zij allemaal roze handen hebben. Is dat het gevolg van een huidziekte of van de inwer king van het sap? Myn begeleider schudde lachend het hoofd. Geen van beide; zei hij. Weet U, die donkere ar beidsters zijn dol op mooie handen. Ze hebben graag een gladde, glanzende huid. Het sinaasappelsap zou op den duur stellig de huid aantasten. Ik wil niet, dat zulks gebeurt. Maar evenmin wil ik, dat ze met onbedekte handen in aanraking komen met ons produkt. Ik besloot toen om een beschuttende crème-soort - „barrier cream" noemen ze dat in Engeland - te kopen. In den beginne waren de vrouwen niet erg op dat middeltje gesteld. Het toeval kwam mij toen te hulp. Ik kreeg per ongeluk een pot roze crème en voor die kleur Proton synchrotron officieel in gebruik In Genève is gisteren het proton syn- chrotron van de CERN (Europese orga nisatie voor kernenergie) officieel in gebruik gesteld door de Deense nobel- prijswinnaar Niels Bohr. Bij deze plech tigheid waarbij ministers en vertegen woordigers van wetenschappelijke en industriële kringen, de Unesco en de Ford Foundation aanwezig waren, zei prof. Bohr de bewondering van natuur kundigen over de gehele wereld te wil len vertolken voor hetgeen de CERN (leider is de Nederlandse professor Bakker) thans heeft bereikt en voor de verwachtingen in de toekomst. Hij zei dat de oprichting van de organisatie en het grote succes „nieuwe mogelijkheden voor internationale samenwerking bij het kernonderzoek hadden geschapen. Vergevorderde bestudering van de ele mentaire deeltjes eisen zeer omvang rijke en ingewikkelde instrumenten. Zonder de CERN zouden vele landen bij gebrek aan de nodige instrumenten niet actief kunnen deelnemen aan het ver gevorderd kernonderzoek", 'n Halve cent voor een sinaasappel Titan-raket ontploft Een intercontinentale raket van het type „Titan" is gisteren binnen een mi nuut na de lancering in Cape Canaveral ontploft. De raket was uit de koers geraakt. Na een geslaagde lancering dook de 27 meter lange raket omlaag en ontplofte, op 1000 meter hoogte, een rookgordijn achterlatend. Dinsdag was voor het eerst sedert negen maanden een proef met een raket van dit type geslaagd. Rondom de veemarkt (Van een deskundige medewerker) Bij beperkte vraag was er op de ge- bruiksveeafdelingen in de afgelopen week wederom ruim voldoende aanbod, zodat de handel in het algemeen een traag verloop had en de prijzen in hoofdzaak nog wat werden gedrukt. Dit betrof echter vrijwel uitsluitend de min der courante kwaliteiten, want een mooi kalf- of melkbeest ziet men in verhou ding tot de tijd nog maar schaars aan de markt en dat doet de prijzen voor het beste vee dan ook nog het meeste stand houden. We hebben deze week enkele beesten met beste papieren dan ook nog boven f 1200.— zien verhande len en dan had men nog niet „alles te zeggen"! Dit wil dus zeggen, dat de boer momenteel heel slecht genegen is om een best stuk vee te verkopen. Overigens was onze globale notering van onder naar boven tussen f700.en f 1100 wat dan ook als de meest gang bare prijs kan worden beschouwd. Beste exportkoeien stamboekworden bij de fokkers soms nog aanmerkelijk duurder betaald dan f 1200.en idem vaarzen tussen f 1000— en f 1200.—, ongeregis treerde vaarzen voor export tussen f 800 en f 1000.— per stuk. Er is nog steeds veel beiangstëlling van buitenlandse zijde. Ir. ae derde week van januari weruen b.v. 748 stuks stain- boekvee uitgevoerd en bovendien 294 ongeregistreerde runaeren. De handei in gustekoeien \oor de mesterij was deze week bijzonder rustig, doch de pryzen zijn desondanks aan ce zeer hoge kant. vooral als we de huidige siacntveepnjzen in aanmerking nemen. Dit moei gauw veranderen, anders zal er op ae stanen een sterk dalende vlees- proauktie komen. De^e week ging het met de siachtveehandel ook ueer met best en kon men de 2de en 3de kwalitei ten heel slecht verkopen. De pryzen zakten nog weer iets verder terug. We zagen hier hetzelfde als bij het ge- bruiksvee, ni. in alle verhouding heel weinig prima vee, dat wel op prijs bleef, doch voor de rest een zeer flauwe markt, die varieerde van f2.40 naar f 2.80 en de 1ste tot uiterst prima klasse tussen f3 en f3.40 per kg. geslacht gewicht. Stieren voor de slacht van f 2.80 tot f 3.10, enkele extra beste wat daarboven. De vette en nuchtere kalveren waren by ruim voldoende aanvoer in handel en pryzen aan de zwakke kant in ver gelijking tot de vorige week, doch de eindmarkten gaven toch een beetje her stel te zien, zodat onze noteringen uit- eindelyk bestendigd konden blijven. De buitensporig hoge pryzen van enige we ken terug kwamen echter niet meer voor. De wol veemarkt kan als zeer bevre digend worden beschouwd Een wat ruimer aanbod kon gemakkelijk worden geplaatst en gisteren kon hier op de Leidse markt met een aanbod van 1800 schapen en lammeren zelfs van een vlotte handel en wat hogere prijzen worden gesproken. De hoogste notering lag nog wat boven f 120.— per stuk voor de lammeren, hetgeen we dit seizoen nog niet hebben kunnen noteren, i De vette varkensmarkt bleef een zwakke tendens volgen. De prima vlees varkens deden rond f 1.55 per kga le- vend gewicht en uitgezocht goed nog wel wat meer. Doch overigens lagen de pryzen voor de zwaardere en vette soor- ten tussen f 1.45 en f 1.50, soms nog met lagere afloop. Vette zeugen. Hollandse soorten f 1.35 tct f 1.42 en Gelderse soorten f 1.28 tot f 1.35 per kg. levend gewicht. Voor de paarden was in de jongere generaties een goede handel met vaste pryzen, zowel voor het leven als voor de slacht, doch oudere paarden in de beide sectoren flauwe handel met zwakke prijzen. Bizerta's ontruiming Kasavoeboe erkent KON. GIFTEN VOOR KERKBOUW- ACTIES HM. de Koningin heeft giften ge schonken ten behoeve van de kerkbouw- acties van de Ned. Herv. Kerk, de Evang. Lutherse Kerken, de Geref. Ker ken. de Doopsgezinde Broederschap en de Remon. Broederschap. BELANGRIJKE GIFT VOOR DE ZENDING Het Zendingsbureau te Oegstgeest ontving een gift van f 20.000.— waarvan f 10.000.— bestemd was voor de actie „zes x PM.", een actie die is ingezet om door het verkrijgen van extra inkom sten die gedeelten van de zendings- arbeid mogelyk te maken, die thans als pro memorie-posten op de begroting staan. De resterende f 10.000.— waren be- I stemd voor de bouw van de Theologische School te Hollandia. Voor de bouw van deze school is thans middels de actie ..Het begon in Vroomshoop" en twee giften van f 10.000.— een bedrag van f 50.000.— ontvangen. Met de byna f 30.000.die in 1958 voor dit. doel ont vangen werden is thans f80.000 voor de bouw van deze school in kas. Het Zendingsbureau hoopt in de komende maanden de resterende f20.000.nog te zullen ontvangen. NED. HERV. KERK Beroepen te Brakel (toez.) E. F. Ver- gunst te RIJssen te Ommen L. J. Bloemsma te Hulzen (Hulzen) Beroe pen te Goudrlaan-Ottoland en te Wou- terswoude J. C. de Ble, kand. te Sprang Aangenomen naar Utrecht (als predikant voor het Jeugdwerk) J van der Voet te Emmen. Bedankt voor Poortvliet J. C Schuurman te Bleskensgraaf. vielen mijn arbeidsters als een stuk ijzer in een meer. Toen liet ik uitslui tend roze crème aanrukken en nu zyn al die donkere nufjes tydens het werk trots op haar roze handen en na het werk op haar mooie huid. Zo sloeg ik twee vliegen in een klap: Een hygiëni sche behandeling van het produkt en geen huidaandoeningen. Tien voor een stuiver! DAAR - ik vertelde het al - in Oemoeahia worden dagelijks tien duizenden sinaasappels verwerkt. Goeddeels machinaal. Er zijn des avonds geen onverwerkte fruitresten. Alles wat de boeren uit de wijde om trek aanbrengen, wordt geperst. Duur zijn de appels niet in Nigeria: Acht tien stuks voor een Hollandse stuiver! Waarom ze zo goedkoop zyn? Omdat de boeren niet duur werken en voorts, omdat de Nigeriaanse sinaasappel, ook al is hy rijp. groen blijft en daarom vrijwel ongeschikt is voor de Europese markt. Het sap is wel gevraagd, want dat heeft met de kleur van de schil niets te maken. Het suikergehalte der vruchten is tamelyk hoog. Door hier, in Nigeria, te persen, bespaart men heel wat transportkosten. Hierdoor is het bedryf lonend, ook al werkt men alleen in het sinaasappelseizoen. De uitstekende kwaliteit vrouwenarbeid hier draagt er tevens toe by om goede bedrijfsuitkomsten tekrygen. De vrou wen vechten voor haar rechten, maar ze werken voor haar loon. Het is jammer, vervolgde mijn gids, dat we hier nog geen betere kwaliteit sinaasappelstruiken hebben. Aan soort verbetering zijn we hier nog nauwelyks toe. Van overheidszijde wordt er wel iets gedaan in die richting, maar veel is er nog niet bereikt. Nu werken we slechts een paar maanden in het jaar, maar ondanks alles is onze produktie van gepasteuriseerd en hoog-geconcen treerd sinaasappelsap bevredigend. Vergeleken bij andere landen produ ceert Nigeria betrekkelijk weinig, maar de ontplooiing van het agrarisch be- 30.000 sinaasappelen per daq Het begin van het produktie- proces: de vruchten worden ge wassen. Let op de wonderlijke haartooi van de schone, rechts op de voorgrond! drijf is ook verre van gemakkelyk. Dit komt voor een belangrijk deel, omdat slechts Afrikanen in Nigeria grond mogen kopen. Een niet-Afrikaan kan geen grondeigenaar worden. En grond in huur of pacht is als regel pas na veel vyven en zessen te krygen. De kleine boer wordt door die grondpoli- tiek beschermd, en dat is een goed ding, maar anderzijds zijn hier grote sinaasappeltuinen, zoals bijvoorbeeld in Californië. maar zelden te vinden. Er is slechts één middel om de pro duktie te vergroten: De bevolking er van overtuigen, dat zulks nuttig is. Praten en nog eens praten, als maar weer proberen te overredendat is de taak der autoriteiten en bedryfslei- ders in Nigeria. Ten afscheid HAAR heb ik Rosa gedoopt, zegt ipyn gids en wenkt een arbeid ster by hem te komen. Als een alleraardigste jonge vrouw naar ons toeloopt, mompelt hy: „Rosaom dat zy de eerste was, die „viel" voor de roze crème....", en toen luidde tot Rosa: „Bevalt het werk?" De donkere schone glimlacht, alleen maar tanden en ogen. Als wy de zaal verlaten, glim lacht zij nog en roept ons een woord of twee toe. Toen begon zy te kakelen tegen haar mede-arbeidsters in haar eigen taal, dus volmaakt onverstaan baar voor mij. Weet U, wat die kleine strydster- voor-vrouwenrechten zei?, vroeg myn gids. Ik heb er geen idee van antwoordde ik. Ze zei „Ten afscheid!" en begon toen te vertellen aan de andere vrouwen, wat ze van U vindt. Maar dat verhaal was niet bestemd voor onze oren. <ND^ANr> - N^ruk verboden i „uitgemaakte zaak" De ontruiming van Bizerta door de Fransen is een uitgemaakte zaak, i,y zaï vroeg of laai geschieden, zo heeft president Bourguiba van i unene giste ren verklaard. De president sprak op een byeenkomst van 1.500 politieke en vakbondsleiders in Tunis. Hij sprak voornamelijk over economische Kwesties en roerde de door Tunesië geëiste ont ruiming van de marine-basis Bizerta slechts terloops aan. Ik twijfel er niet aan, zo verklaarde hij, dat het Tunesi sche volk zich als gemobiliseerd be schouwt voor de strijd om evacuatie van Bizerta, doch ik hoop dat vóór maan dag een gunstig antwoord op onze eisen uit Parijs zal binnenkomen. De kwestie- Bizerta was overigens minder belang rijk dan de strijd tegen de economische achterstand van het land, zo voegde hij hieraan toe. Maandag a.s. is het twee jaar geleden dat Franse vliegtuigen het Tunesische grensdorp Sakiet bombardeerden, omdat zich daar Algerijnse rebellen ophielden. De Tunesiërs blokkeerden daarop alle Franse bases, die later werden ont ruimd. Bizerta is nog de enige Franse basis op Tunesiseh gebied. Bourguiba riep onlangs op tot stryd om Bizerta als_fje basis maandag a-s. niet ontruimd zou zyn en men vraagt zich af of de Tunesiërs tot een symbolische blokkade van de basis zullen overgaan als hun eis niet wordt ingewilligd. De Tunesische ambassadeur in Parys, een zoon van Bourguiba is donderdag door generaal De Gaulle ontvangen. Het is niet bekend waarover zij gesproken hebben. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Za ken verklaarde gisteren in Parijs dat hij hoopte dat het „gezonde verstand" zou overheersen. Dr. Sastroamidjojo keert naar Indonesië terug Dr. Sastroamidjojo die Indonesië de laatste tweeeneenhalf jaar bij de V.N. vertegenwoordigd heeft, keert woensdag a.s. naar zijn land terug. Hy heeft zyn functie vaarwel gezegd; zyn taak by de UNO zal voorlopig worden waargenomen door Emile J. Lapian. Sastroamidjojo hoopt na enkele dagen vakantie in Italië eind maart in Indo nesië terug te zyn. Hij heeft geweigerd zich over zyn plannen voor de toekomst uit te laten. Er zijn geruchten geweest, dat hij in de politiek zal terugkeren. Sastroamidjojo is vroeger tweemaal premier geweest. gevaar van haastige onafhankelijkheid (Van onze Brusselse correspondent) De Brusselse „paleisrevolutie" in de Abako, de nationalistische party van Neder-Kongo, trekt op het ogenblik meer de aandacht in het ..Paleis der on pressen" dan de eigenlijke bespre kingen van de ronde-tafelconferentie. Daniël Kanza, de ondervoorzitter van de RTC. en een der vooraanstaande Abako-leiders, verklaarde dat hy na zijn terugkeer in Leopoldstad een cam pagne zal beginnen om Joseph Kasa voeboe als voorzitter van de Abako-be- weging te doen aftreden. De zaak van de door Kasavoeboe meegenomen par tij-gelden. een half miljoen Belgische franken of 38.000 gulden, werd voor een ereraad gebracht. Gisteravond bleek dat de leiders van het kartel der natio nalistische partijen in geen geval wil den terugkeren op htm beslissing inzake de benoeming van de socialist Ngoevoe- boe als nieuwe president van het karteL Maar sommige Belgische waarnemers, die af en toe als adviseurs van Kasa voeboe optreden, zeiden dat Ngoevoeboe daarom als voorzitter van het kartel wordt gehandhaafd, omdat hy de neu trale man is tussen de twee machtige belangengroepen van het kartel. Overi gens heeft de socialistische party in Kongo, aldus deze waarnemers, evenmin kans als welke andere party naar Euro pees model ook Alleen tribaal-georga niseerde partyen kunnen het vertrou wen der negers hebben. In een inter view met de socialistische Peuple en met de Vlaams-katholieke Standaard zeide Kasavoeboe nog steeds voorstan der te zijn van de vorming van 'n voor lopige regering, wat ieder ter RTC al tot vervelens toe heeft gehoord. Het enige nieuwe feit In zfln verkla ringen was dat Kongo naar zijn mening niet voorbereid is op de onafhankeljjk- heid. Vermeden moet worden, dat Kon go hals over kop in de onafhankelijk heid wordt gestort en deze een grote mislukking wordt. Op dat punt is, naar op de conferentie kon worden vernomen, een overeenkomst mogelijk. ÏVerkelijk Leven GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Gortnchem M. Blok te Rhs- sen. GEREF. KERKEN Beroepen te Berllkum A. Corporaal te Edam.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11