tsesft (^<3CQ$33!® [ÏTEL PAARRIJDEN WEER VOOR DUITSERS KILIUS-BAUMLER iovjetrussische kampioenen op de tweede plaats Zowel start als finish van de Tulpen Rally e in Noordwijk Tours keek met grote ogen naar acrobatiek van Tini Wijnen PROF. WIJK-DAMES BOEKTEN VERDIENDE ZEGE OP DRL it 1 maart 1860 Vrijdag 5 februari 1960 Vierde blad no. 29967 Europese kampioenschappen kunstrijden (Van onze speciale verslaggever) armisch-Partenkirchen, Donderdagavond Het Olympia-Eis- daverde. Klaterend sloeg het applaus van de tienduizend chouwers van de bergwanden terug. Op de hoogste plaats van het odium klommen verrukt lachend twee jonge Westduitsers: Marika 6 en Hans Juergen-Baümler. Het frêle figuurtje van Marika Kilius en cyclaamrood jurkje stak fel af tegen het door tientallen schijn tere verlichte ijs. Haar partner Hans Juergen-Baümler kuste haar. leze kus bezegelde de overwinning in de strijd om het Europese tioenschap voor paren. De beide Westduitsers prolongeerden jee de vorig jaar in Davos behaalde titel. En ook het tweede paar hetzelfde, dat in 1959 aan de rechterzijde van de kampioenen it plaatsnemen: de Russen Nina en Stanislav Zhuk. En er was een ereplaats voor West-Duitsland. Derde eindigden Margret en Frans Ningel. werd deze uitsla? door het West- publiek natuurlijk met oorverdo- applaus ontvangen, bevredigend ij niet. Het Russische paar reed be sterker en was vooral in de per- uitgevoerde sprongen imponerend. In Daves tderland met vijf ders aan de start een speciale verslaggever) legen tien uur gisteravond viel lijk de beslissing omtrent de llen rijders, die per land tot edstrijden om de wereldtitel worden toegelaten. Het was errassende oplossing van het jem en voor Nederland, na inning, die de stemming in het lengroepje toch iets had aan- een prettige verrassing. wnmissie hardrijden van de in- male schaatsunie heeft onder ?rschap van de Nederlander Roos, namelijk besloten, de ma- ieelneming van de sterke lan- handhaven. Dat betekent dat ederland zullen starten Jan Pes- [ees Broekman, Wim de Graaff, an den Berg en Henk van der Ook de Noren, Russen en Finnen met vijf rijders uitkomen. De en van Zweden, China en lië blijven eveneens intact, de training is deze dag niet veel in. Tegen twaalf uur trok de olkomen dicht, de bergtoppen nen in een wolkenomhulsel, dat goeds voorspelde en weldra dwar- ii fijne, maar hinderlijke sneeuw baan. iddellijk waren er pessimisten te die wisten te vertellen dat een depressie enkele dagen heer en r in de Alpen zouden spelen, het- la het regendrama van Oslo een temeer zou zijn, hoe kwetsbaar aatssport wel is. Vlak voordat de [oor de korrelige sneeuw stroever eden de Nederlanders enkele op volle toeren. In de schaduw laars slag gaven Jan Pesman en Iroekman een spectaculair staal- lrijden weg, terwijl Henk van der t met zijn kortere slag als het ussenuit spoot. aas Schenk zag hoe hard 't ging. later liet hij Henk van der 500 meter tegen het horloge rij- Een moment raakte hij uit ba toen een andere rijder in zijn water kwam, maar ondanks die e verstoring van het ritme bleef ijzer van de chronometer op 41.7 stilstaan. d officieuze tijd inderdaad, maar toch verreweg de snelste offici- sprint, die Klaas Schenk ooit van van zijn pupillen had geregis- d... twijfel zal de benjamin van ferlandse ploeg zaterdagmiddag, weder dienende, alles op alles om ook op de officiële klokjes de 42 sec. te blijven. Nina Zhuk, in smetteloos wit gekleed, vormde met haar broer Stanislav een waarlijk schone eenheid. In volmaakte harmonie reden zij over het ijs, de moei lijkste sprongen uitvoerend met een on gekende combinatie van kracht en schoonheid. Natuurlijk zijn ook de tot Europa's beste paar uitgeroepen Marika Kilius en Hans Juergen Baumler van grote klasse. Maar hun rijden was fan- tasielozer en minder goed aangepast aan de muziek dan dat van de beide Sovjet- russische vertegenwoordigers. Drama Er speelde zich gisteravond voor de ogen van de tienduizend toeschouwers ook een klein menselijk drama af. En ook hier bij was een Westduits paar betrokken. Rita Blumenberg en Werner Mensching waren nauwelijks begonnen of Men sching gleed weg en smakte languit te gen de ballustrade. Het werd nadat het „och" en ,oh" was weggestorven doodstil in het stadion. Mensching stond moeilijk op, miste de morele kracht om verder te gaan, praatte even met zijn partner en reed toen naar de jury. „Mogen wij het nog eens doen?", vroeg hij gebarend aan de scheidsrechter, de Engelse majoor Beaumont. „Neen", zei deze met het reglement in de hand En terwijl de plaats, waarop dit West- duitse paar reed, verder draaide ver streek de tijd. Drie en een halve minuut van de vijf toegestane liet het paar ver loren gaan en eerst toen beslisten zij aan de jury het restant van hun rijden te laten zien. Zfj werden uiteraard laag gewaar deerd, alhoewel vier juryleden de euvele moed hadden zelfs nog vier punten toe te kennen voor deze onvoltooide, ver minkte kür. De tranen liepen het jonge Duitse meisje over de wangen toen zij lang- zaam over het ijs gleed. Het jonge Rus sische meisje, veertien jaar, Tatjana Zhuk en de zeventienjarige Alexander Gavrilov werden als tiende geklasseerd, een wat lage waardering, maar zonder twijfel zal dit tweetal - wanneer het bij een blijft - in de toekomst een geducht koppel vormen IJsdansen Onze Nederlandse vertegenwoordigers bij het ijsdansen, Toki en Koos Odink uit Den Haag, begonnen met hun twee eerste verplichte dansen, een foxtrot en een Weense wals, vrij goed, maar zakten daarna bij de Engelse wals en de tango af. De regen daalde in stromen uit de laaghangende wolken neer, toen het ijs- dansen begon. Koos Odink gleed bij het begin van de Weense wals even met het rechterbeen weg, waardoor onze landge noten uit balans werden gebracht. Zij herstelden zich echter direct, maar wer den door dit foutje wat lager gewaar deerd dan mogelijk was geweest. Bij de Engelse wals en de tango werden zij ge passeerd door drie paren, waardoor zij na de eerste vier verplichte dansen van de zestien deelnemende paren de veer tiende plaats bezetten. Op de eerste plaats troont koninklijk het paar, dat naast het Europese kam pioenschap vorig jaar ook de wereldtitel veroverde, de Engelse Gordon Denny en Courtney Jones. De Britten, die zonder twijfel him titel zullen prolongeren, heb ben een voorsprong van 8.7 punten op het Franse paar Christiane en Jean Paul Guhel. Op de derde plaats volgen weer twee Engelsen Mary Parry en Roy Ma son. Verrassing Bij de heren, die vanmorgen begonnen met de verplichte figuren, leidt de Fran se kampioen Alain Giletti. Voor verras sing zorgde de Westduitse Manfred Schnelldorfer, die zich door een knappe binnenwaartse tegenkering en een even sterke achterwaartse paragraaf drie te rijden, tweede plaatste. Als derde volgt de Oostenrijker Norbert Felsinger met een verschil van precies 4 punten, ge volgd door de Fransman Alain Calmat. De drie nog te verrijden figuren: een buitenwaartse kering, een achterwaartse slangenbooglus en een achterwaartse paragraaf drie, kunnen echter deze volg orde, gezien het kleine verschil in pun ten, nog volkomen wijzigen. Intussen tracht de Westduitse pers het publiek ervan te overtuigen, dat er bij de dames, die nog niet aan de beurt zijn geweest, eigenlijk maar één deelneemster voor de Europese titel in aanmerking komt. Dat is natuurlijk de Westduitse Ina Bauer. Eén dagblad is zelfs zover gegaan te schrijven, dat Joan Haanap pel volkomen uit vorm en dus kansloos is. De beide Nederlandse meisjes Joan Haanappel en Sjoukje Dijkstra halen overigens rond al deze verhalen de schouders op. Zij hebben vandaag weer een uur geoefend en zien met vertrou wen de komende dagen tegemoet. Sjoukje lootte startnummer 4, Joan j rijdt als voorlaatste met startnummer 28. neemt! Afdeling Leiden van KNAU hield kalme j aarvergadering De afdeling Leiden van de KNAU hield gisteren haar jaarlijkse algemene ledenvergadering zonder voorzitter. Een bepaald gemis is dat niet geweest, want niemand had er kwaad in de zin. Geen actie dus, maar een weer kalm verlopen avondje, zonder nieuwe plannen. Over de financiën schijnt de afdeling niet erg in te zitten. De niet aanwezige, aftredende penningmeester, de heer J. Labordus, die weliswaar voor een ge ruststellend batig saldo heeft gezorgd, achtte een begroting 1960 de taak van het nieuwe bestuur Er kwam wèl een splinternieuw be stuur naar voren. Tot voorzitter werd gekozen de heer C. J. van der Wilk, die in zijn maidenspeech verklaarde grote plannen te hebben voor over twee jaar, die dan veel geld zouden kosten. Daarom achtte hij het raadzaam de kas het komend jaar nog maar gesloten te houden! Echter kon de nieuwbenoemde voorzitter ons nog niet zeggen, met wAt voor ideeën hij rondliep. Verder nemen zitting: E. van de Wa ter, vice-voorzitter; G. Gussenhoven, penningmeester; W. H. G. Zoutenbier, secretaris; B. H. van Winkel commissa ris; J. Gravendaal, commissaris. De eni ge dame in dit gezelschap is mejuffrouw Bep Jaspers (Nieuw Brunhilde), die de taak van wedstrijd-secretaresse op zich Eén dag rust in Monte Carlo Het is een heel oud misverstand. De jaarlijkse sterrit naar Monte Carlo en de Tulpenrallye zijn geen concurrenten. Al vele jaren vestigt Piet Nortier, de bekwame wed strijdleider van de Tulpenrallye, daar de aandacht op. Uit de opzet van de 12e sterrit van de R.A.C.- west, die van maandag 2 mei tot en met donderdag 5 mei wordt ge houden, blijkt wel, dat de banden die Monaco en Noordwijk binden inderdaad bijzonder hecht zijn. De traditie wil, dat Piet Nortier ieder jaar weer een aantrekkelijke nieuwigheid voor zijn geachte cliëntele heeft. Ver leden jaar wat dat Parijs als enige start plaats, in deze twaalfde rallye is dat de prettige omstandigheid dat de „hard vochtige" wedstrijdleider zijn rallye rijders bijna 24 uur rust toestaat in Monte Carlo Maandag 2 mei om 1 uur in de nacht vertrekt de eerste équipe van het Ral- lye-leger. Opnieuw is er slechts één startplaats. Dit keer is het Noordwijk aan Zee, waar voor hotel „Huis ter Duin" zowel de start als de finish van deze tulpensterrit is. ORTSPLINTERS b 25 febr. zal te Eindhoven een wedstrijd NederlandBelgië (da- ifeltennis worden gespeeld. Beide zullen met 3 speelsters uitkomen, nes SimonAlmasi en Bert On- en Nederland vertegenwoordigen internationale tafeltenniskam- happen van Duitsland, die op ig 27 en zondag 28 februari a.s lijn worden gehouden. i een vierde plaats met Bajazzo overwinning met Easter Parade landgenoot Anton Ebben op de dag van het Internationaal in- mcours hippique te Berlijn met opnieuw vierde geworden. De Fritz Thiedemann, die met eerste werd, behaalde daarmee )ste overwinning P 9 maart a.s. wordt op het NAC- te Breda de jeugdlnterland Ne l—België (voetbal) gespeeld. Nederlandse weltergewicht Har- meyer heeft gisteravond in Gent ntenzege behaald op de Belg Abel L fe wereldkampioen bantamgewicht exicaan Joe Becerra, heeft zijn «houden door een k.o.-overwin- ii de 9e ronde op zijn uitdager, de aan Alphonse Halimi, ex-wereld- ien. Veertigduizend toeschouwers sa te Los Angeles het gevecht bij. Europees kampioenschap 47/2 De biljarters in Tours weten nu wie Tini Wijnen is. De Neder landse kampioen „stal de show" in het gistermiddag in de rustieke Loire-stad Tours begonnen Euro pees kampioenschap 47/2 met de hoogste serie van 172 in zijn eerste winstpartij tegen Cees de Ruyter. Met steeds groter wordende ogen volgden de toeschouwers de talloze massé's en piqué's, waarmee de naar zijn Nijmeegse vorm zoekende Wijnen even zovele fouten moest herstellen. De soms ongelooflijke stoten bezorgden hem hier de bij naam de „acrobaat". De onmogelijke sfeer in de slechts door een dun gordijn van de gelagzaal gescheiden biljartpiste van het café De l'Universe maakte een einde aan de rusteloze wandeling van Wijnen rond het biljart, toen er in het café ruzie uitbrak. Dat deed figuurlijk (jam mer genoeg niet letterlijk) de deur dicht. Daarvóór al hadden het glasgerinkel, de luid gevoerde gesprekken van de Tourse nozems, Sidney Bechets melan cholieke Petite Fleur" uit de juke box, de snerpende koude in de biljart zaal en tenslotte het ook al niet beste materiaal de zo hoog nodige concen tratie verstoord. Kortom, dit is geen inrichting om een Europees kampioen schap te verspelen. Dat desondanks Emile Wafflard, die met ruim verschil van de tegen een opkomende griep kampende Vervest won, en Wijnen met gemiddelden van 36.36 en 33.33 hun par tijen wonnen, pleit slechts voor hun capaciteiten. Uitslagen car. brt h.s. gem. Rosselet 16 51 9.— Spielmann 400 16 130 25.— Galmisch 20 78 7.80 Grivaud 20 78 20.— Vervest 122 11 63 11.09 Wafflard 400 11 134 36.36 Wijnen 400 12 172 33.33 De Ruyter 334 12 141 27.83 Spielmann 194 11 41 17.63 Vervest 11 146 36.36 Grivaud 16 109 25.— De Ruyter 189 16 155 11.81 Wijnen 400 10 105 40.— Rosselet 212 10 56 21.20 Wafflard 192 s 54 24.— Galmich 400 8 241 50.— De stand luidt: m.p h.s. a. gm. Wijnen 172 36.36 Grivaud 119 22.22 Wafflard 134 31.15 Vervest 146 23.72 Spielmann 130 22.— Galmich 2 241 19.85 De Ruyter 0 155 18.67 Rosselet 56 13.69 In Delft wordt hard gewerkt aan het bouwen van verkeerstunnels onder de verhoogde spoorbaan. Deze tunnel in de nieuwe invals weg vanuit het Westland zal onge veer tien miljoen gulden kosten. Volleybal - competitie DRL zal van zijn bezoeken aan Leiden in deze competitie weinig plezierige her inneringen behouden. De tot voor enkele weken hoog geklasseerde Rotterdamse dames (no. 4) zijn door nederlagen tegen Argos en gisteravond Prof. Wijk een ste vig eind op de ranglijst gedaald. Overi gens toonden zij in heide wedstrijden hier in Leiden duidelijk, dat zij boven hun stand leefden. Prof. Wijk, dat de laatste weken steeds beter voor de dag komt, had tenminste De volgende dag. rond 1 uur in de middag is alle „narigheid" voorbij. Dan is Monte Carlo, de „hoofdstad" van het prinsdom Monaco, bereikt en staat, de wedstrijdleider zijn rijders genadiglijk 22 uren rust toe. Voldoende tijd dus om te slapen, voldoende tijd ook voor de „coureurs" om van de schoonheid van Monte Carlo te genieten. Op dat moment begtnt het werk voor de rekenkamer van de R.A.C.-west. Nog voor de rijders vertrekken is het klas sement over de etappe Noordwijk—Mon te Carlo, 1970 km. lang, bekend. Woensdag, even na elf uur in de mor gen. wordt de strijd voortgezet In het nachtelijk duister begint dé strijd tegen de Jura. Nadat de Vogezen, waar twee geheel nieuwe klassementsproeven op het programma staan, zijn gepasseerd is de strijd wel gestreden. Nog even wordt dan de Nürburgring aangedaan en het moet dan wel heel vreemd lopen indien er op de „ring" ook niet iets bijzonders van de rijders zal worden verlangd. Donderdag 5 mei, laat in de avond, komen de equiDes, na zo'n 3895 rallye kilometers in Noordwijk aan Zee terug. In die bijna 4000 km. lange route zijn maar liefst 47 tjjdcontroles opgenomen, 19 speciale etappes en vijf klassements proeven. Geen Zandvoort-raees Behalve deze internationale Tulpen rallye. waarin gestreden wordt om de punten voor de Europese rallye-titel, komt er ook een nationale tulpensterrit. De rijders van deze nationale rallye moeten dezelfde route afleggen, ook staan er voor hen dezelfde klassements proeven op het program. Alleen rijden zij met een iets lager gemiddelde. De „coureurs" zullen dit jaar de slot- races op het circuit van Zandvoort moe ten missen. Doordat Piet Nortier de banden die Noordwijk en Monaco bin den nog hechter heeft willen maken is de wedstrijdleider in tijdnood gekomen. Pas donderdagavond laat komt de ral- lye-karavaan in Noordwijk terug. Eerst zouden dan nog de voorlopige klasse menten moeten worden opgemaakt in dien men die slot-races wilde behouden. Vóór zaterdag 7 mei zouden die races op Zandvoort dus niet kunnen worden gereden en dat is al een datum die niet meer in het rallye-schema past. Maar ook zonder die Zandvoort-races zou deze 12e internationale tulpenrallye, door zijn verrassende opzet, wel eens in teressanter kunnen worden dan vele voorgaande sterritten van de R.A.C.- west. Voor Europese voetbalbeker Nice klopt Real Madrid met 3-2! De Franse kampioensploeg Nice heeft het stoute stukje uitgehaald om gisteren na een achterstand van 02 bij rust met 32 te winnen van de Europese beker houder Real Madrid. Het was de eerste wedstrijd voor de kwart finales tussen beide clubs. De Spanjaarden misten twee cracks: Di Stefano en Didi, maar ondanks dat was er nog zoveel aan kwaliteit in de Madrileense voor hoede overgebleven, dat een over winning met enkele doelpunten verschil normaal zou zijn geweest. Tot de rust scheen er voor de Span jaarden Inderdaad geen vuiltje aan de lucht. De achterhoede van Nice maakte een uitgesproken onzekere indruk en liet het Spaanse aanvalsquintet Her- rera, Rial, Mateos, Puskas en Gento teveel vry spel. In de 16e minuut reeds leidde dat tot een doelpunt. Een pass van Puskas bereikte Herrera. die. toen de Nice-back Gorda aarzelde met weg werken, en pracht van een schietkans kreeg <0—1). Alles wat Nice was pro testeerde tegen de geldigheid van deze treffer. Het gaf niets. Het enige resul taat was, dat het Franse verdedigings- blok nog minder hecht leek dan voor dien. Na 28 minuten kon Puskas dan ook vrij gemakkelijk met een kopbal de stand op 20 brengen. Van dat moment af waren de Span jaarden heer en meester van het veld Hun optreden was zó zelfverzekerd; dc samenhang in het elftal van Nice zo volkomen zoek. dat niemand m^er een cent gaf voor de kansen van de Fransen Het uur van Neurenberg Maar na de rust was het beeld ee- heel veranderd. Nice was aan een wan hoopsoffensief begonnen. dat slechts door enkele tegenaanvallen van Real Madrid werd onderbroken. Het uur van de linksbinnen van Nice: Nurenberg was gekomen. Was de ex-Hongaar Pus kas voor de pauze de beste man van het veld geweest, na de hervatting was het de Luxemburger Victor Nurerberg. die met drie doelpunten aller aandacht tot zich trok in deze Frans/Spaanse ontmoeting. In de 52e minuut reageerde de aan voerder van Nice bliksemsnel op een kopbal van link-buiten Barrou en loste een schot van rlechts enkelp meiers dnt doelman Domirdnuez volkomen zonder kansen liet Dertien minuten later werd dezelfde speler door rech-sback Mar- qultos in het strafschopgebied gehaakt Nurenberg zelf nam de toegestane straf schop feilloos: 22. Zeven minuten voor Uld rondde de Franse aanvoerder een scherpe pass van Barrou af met een hard schot dat onhoudbaar in de uiter ste hoek van het doel verdween (32). weinig moeite om de winstpunten vast te houden. Technisch was er tussen bei de ploegen weinig verschil, maar tactisch gaapte er een grote ruimte tussen Prof. Wijk en DRL. Bij Prof. Wijk geen franje, geen „fantasie-stoten", by DRL wel. Zelfs wanneer de gasten dik achter stonden en slechts een of twee punten van het verlies van een set af waren, probeerden zij nog op beslist te lage set ups smashes te slaan i.p.v. een rustige plaatsbal te spelen. Dat dergelijke ballen ook punten geven, werd hen bij wijze van spreken aan de lopende band gede monstreerd door mevr. EJinkhamer. Prof. Wijk won de eerste en de tweede set met respectievelijk 15—9, 15—10. Het va banque-spel van DRL lukte in de derde set en mede doordat Prof. Wijk de zaken wat lauw aanpakte, werd het met 1511, 2 sets tegen 1. Dat het in een schiettent niet altijd prijs is, ervoeren de Rotterdamse dames in de beslissende set tot hun schade en schande. Na 5—5 liep Prof. Wijk, goed serverend en vooral zonder onverantwoorde risico's te nemen uit tot 125, 145. Het laatste puntje liet nog even op zich wachten, DRL scoorde nog 146, maar toen was het afgelopen, 156 voor Prof. Wijk. Ver dienstelijk werk lieten bij Prof. Wijk Janny Stellinga, aan het net, en Ali Zonderop zien. Microkorfbal in de Veilinglial De LKB organiseert zaterdagmiddag en -avond microkorfbalwedstrijden. 's Middags komen de adspiranten aan bod en wel van 24 uur, de tweede klasse teams, t.w.: De Algemene A. De Danaiden B. Fluks B, Morskwartier A. Vitesse A. Vic. Oriëntis B. Zijlkwartier A en Zuiderkwartier A. Van 4 tot 6.40 uur spelen de A-adspi- ranten en wel de A-ploegen van De Al gemene, Crescendo, De Danaïden, Fluks. KNS en Vic. Oriëntis. Van 7 tot 10.30 uur komen aan bod de LKB-senioren en wel teams van De Al gemene, De Danaiden, KNS. Noorder kwartier. Viteese, Vio. Oriëntis en Zui derkwartier. Dit programma wordt om 9.05 uur ge durende een half uur onderbroken voor een wedstrijd tussen De Algemene I— Vicus Oriëntis I. LEIDSE KORFBALBOND Voor zondag zijn de volgende wedstrij den vastgesteld: Eerste klasse: Fluks 4Vic. Oriëntis 5 (12 uur). Tweede klasse: Vic. Oriëntis 6-Fluks 6 (IS uur). Junioren I: KNSMorskwartier (12 uur); Vic. OriëntisPhoenix (2 uur); De DanaidenOns Eibernest (12 uur). Junioren H: Morskwartier BFluks B (10 uur). Christelijke KorfbaSbond Terwijl overal eldeTS in de CKB de competitie nog stil ligt doet de compe- titielelder van district Zuid-Holland Noord morgen reeds een poging de veldcompetitie weer op gang te brengen Het programma luidt; le kl. A: VES 2 Tonego; Ons Eiland 2 DES; Ex celsior 2 Ijsvogels; Pernix 2 Fiks; VED 2 DES 2. 2e kl. A: Warmond Tempo; Fluks 2 Velocitas; Fiks 2 TOP. Aanvang van de wedstrijden 3.15 uur. NIEUWE UITGAVEN Wedstrijdzeilen, door Lex Pran ger, met tekeningen van Bouw van Wijk. N.V. Uitgeverij C. de Boer, Hilversum. Eindelijk is er een Nederlands stan daardwerk over het wedstrijdzeilen ver schenen. De wedstrijdzeiler moest zich om meer kennis van zijn sport op te doen, totnutoe behelpen met buiten landse boeken van Curry, Wells, Bavier e.a. Er was dus in de Nederlandse zeil- ■litteratuur werkelijk een leemte en deze is nu opgevuld. Het boek was oorspron kelijk bedoeld voor de jonge wedstrijd zeiler, die uit een klein jachtje, zoals bijv. een Pluis, overstapt in een groter en geraffineerder wedstrijdjacht, zoals een Finnjol. Flying Dutchman of een Vrijheidsklasse. De opzet van het boek is zeer overzichtelijk. Eerst volgen enige hoofdstukken waarin de trim, de zeilen, de inrichting en het tactische vlak des kundig behandeld worden, verduidelijkt door perspectivisohe tekeningen van de jachtbouwer en wedstrijdzeiler Bouw van Wijk. Het in 1959 ingevoerde nieuwe wedstrijdreglement van de IYRU. ge ïnspireerd op de Amerikaanse regels, de NAYRU-rules, wordt diepgaand bespro ken. De artikelen worden niet alleen toegelicht met tekeningen .rnaar boven dien geeft de schrijver vele tips, hoe dit reglement ook op het tactische vlak, mogelijkheden kan bieden. Goedgekozen foto's maken het boek werkelijk tot een juweeltje en hoewel de prijs misschien wat aan de hoge kant ligt, zal iedere rechtgeaarde zeiler zich gaarne eige naar van dit werk willen noemen. Voor- opgseteld is echter, dat men als men dit boek gaat bestuderen, zeker grondig op de hoogte moet zijn van het normale zeilen! Zeilen, door M. Ruytenschildt. NV Uitgeversmij Kosmos, Amsterdam. 6e druk, 1959. Er bestaat kennelijk een blijvende be hoefte aan een populair geschreven boek over de zeilsport. Dat bewijst wel de zes de druk die het boekje „Zeilen" van M. Ruytenschildt al heeft beleefd. Er zijn enige ingrijpende veranderingen in deze laatste druk aangebracht. Het hoofd stuk over het nieuwe wedstrijdreglement is daar een voorbeeld van. De schrijver zegt in zijn voorwoord, dat hij over dit thema bij verschillende wedstrijdzeilers inlichtingen heeft ingewonnen. Dat al les heeft echter weinig bijgedragen om van dit voor de wedstrijdzeilers zo uiterst belangrijke hoofdstuk een ver helderend en begrijpelijk geheel te ma ken. Op de punten waar een grondige behandeling noodzakelijk is tot een zui ver begrip treffen wij een oppervlakkige beschrijving aan. De keuze van de an dere hoofdstukken is voortreffelijk en de beginnende zeiler zal met dit werk een goed inzicht krijgen van de grond beginselen van het zeilen en de lust zich verder in de sport te bekwamen. De schrijver, zelf een goed fotograaf, heeft een goede serie foto's gekozen ter ver- luchtiging van het boek. Op zichzelf reeds zijn deze foto's propaganda voor de prachtige zeilsport. BIJ Moussault's uitgeverij, Amsterdam verschenen: Reflexen. Nederlands bouwen na 1945, door J. J. Vriend .architect. Allerlei taalkwesties; op cle slingerpaden van onze taaltuin, door J A. Meljers. Flora In kleur, door L. Bolln en L A. A. van Post. met Illustraties van E. Hahne- wald. 3e druk. Grootmoeder en haar eerste kleinkind, door M. Benary-Isbert Vader en zUn eerste kind, door E Hel- meran. Zelf doen. door J. Castens. Een prak tisch boek met talloze adviezen en nuttige wenken voor het verrichten van verschil lende werkzaamheden in de woning, zoals schilderen, vloeren leggen, behangen, enz toegelicht met foto's.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7