ITALIANO Westduitse ambtenaren krijgen vier procent verhoging van salarissen KOU 7 Maar de DGB acht tenminste twaalf procent noodzakelijk de lekkere Ernstige kritiek op Rode Kruis en Rampenfonds na watersnood Ziekenfondsraad bestudeert de wensen van de verzekerden Vraag naar specialistische hulp steeg 45% Verbouwing van twee tankseliepen Vrijdag 5 februari I960 Derde blad no. 29967 (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse regering heeft het besluit genomen om het parlement voor te stellen de ambtenaren van de PTT, de spoorwegen, de minis teries, andere regeringsinstanties en de „Bundeswehr" (leger, marine, luchtmacht) een salarisverhoging van vier procent te geven. Onder dit voorstel vallen niet de werklieden en arbeidscontractanten van het Rijk. De Westduitse ambtenaren hebben sedert 1 april 1957 geen salarisverhoging meer gehad. Deze verhoging zal betekenen, dat de personeelsuitgaven in totaal met een bedrag van 330 miljoen mark per jaar zullen stijgen. In de Rijksbegroting is hiervoor aan de inkomstenkant nog geen tegenhanger gevonden. Ook is nog niet bepaald op welk terrein lagere uitgaven zullen worden gedaan om een derde miljard mark uit te sparen. Voor de begroting staat bovendien nog een niet onaanzienlijke loonsver- meerdering voor de deur: in Bad Kreuznach zijn namelijk de onder handelingen begonnen tussen de vakbonden en gemeentelijke, provinciale en Rijksinstanties over een loonsverhoging voor de werklieden en arbeidscontractanten van Rijk, provincie en gemeente! met Adenauer gezegd, dat het hem hele maal niet meer gaat om loonsverhogin gen die in overeenstemming zijn met de produktiviteitsstijging, het DGB wil voor de arbeiders een groter stuk van de koek, die het nationale inkomen vormt! Veg. en uit de pan van de bankpresident De regering-Adenauer is met dit loonsverhogingsvoorstel als eerste schaap over de brug naar een algemene loons verhoging in de gehele Bondsrepubliek gekomen. Zij deed dit op basis van het rapport, dat de Bondskanselier onlangs op zijn verzoek ontving van Karl Bles sing, de president van de Westduitse Centrale Bank, de Bundesbank te Frankfort aan de Main. In dat rapport deelde Blessing zowel aan de onderne mers als aan de vakbonden verwijten uit. Wat de ondernemers aangaat: hier. kwam Blessings verwijt neer op de con statering dat in 1959 de produktiviteits- ontwikkeling sterker is geweest dan de loonontwikkeling, hetgeen dus had kun nen leiden tot prijsdalingen. Het nationaal inkomen per werkende Duitser steeg namelijk met vier pro cent, de lonen en salarissen bleven wat de stijgingen betreft daar iets beneden. De industrie verhoogde evenwel, aange trokken door de grote vraag, tegen het einde van het jaar de prijzen en daar mee haar winstmarges. Indien het ten deze tot prijsdalingen zou zijn gekomen, dan zouden er thans niet zulke hoge looneisen kunnen zijn gesteld en zouden de investeringen gematigd genoemd hebben kunnen worden, aldus Blessing. Van ondernemerszijde evenwel lijkt men wel akkoord te willen gaan met „Blessings vier procent". Alleen dan zal de waardevastheid van de Duitse mark gehandhaafd kunnen worden, aldus werkgeversbonden, een waardevastheid waaraan sedert 1950 reeds fiks is ge knabbeld. Toen stond de prijsindex voor de kosten van levensonderhoud op 100, vergeleken met thans 123. Daaruit con cludeert men dat in de bondsrepubliek „de D-mark nog maar 77 pfennig (van de waarde van 1950) waard isRe gering en Centrale Bank menen dat een loonsverhoging van vier procent daar aan geen verder kwaad zal doen. Russische mode-ontwerpster onder indruk van Parijs Een leidende figuur op het gebied van de R/ussische mode, de 33-jarige mevr. Loedmilla Effromowa, heeft verklaard,, dat Christian Dior zowel de politiek als de mode in Rusland kan beïnvloeden. De Russische ontwerpster, die naar Pa rijs kwam voor een verkenningstocht naar de voorjaarscollecties van de we reldbekende Parijse ontwerpers, was zeer onder de indruk van wat zij in Parijs en vooral bij Dior gezien had. Mevr. Effremowa, gekleed in een van haar ei- gengebreide zwarte creaties met hoog gesloten hals en lange mouwen, zei gaar ne de Franse ontwikkeling op modege bied te willen volgen, „maar de stijlen in Rusland veranderen zeer langzaam en er is zeer weinig variatie van seizoen tot seizoen.' De modehuizen in Moskou rijzen ech ter als paddestoelen uit de grond om aan de stijgende vraag naar nieuwe kleding te voldoen. ..De politiek in Rusland be ïnvloedt onze mode en salarisverhogin gen maken de koopkracht van nieuwe consumenten groter. Wij proberen thans de smaak van het publiek te vormen tot een betere mode." Advertentie 19 cent per rol. Te hoge eisen Ook de vakbonden kregen een lik uit de pan van Blessing: zij immers hebben de afgelopen maanden de collec tieve arbeidsovereenkomsten voor 4,8 miljoen arbeiders opgezegd en zijn van plan in de komende maanden voor vijf miljoen arbeiders de c.a.o.'s op te zeggen. Zij eisen loonsverhogingen, bijv. voor de ambtenaren, tot 12 procent en arbeids tijdverkorting (dit jaar naar 42 uur, het volgend jaar naar 40 uur per week tegenover thans officieel 44 uur) en j handhaving van het loon. Volgens Bles sing kan dit jaar evenwel niet meer dan een algemene loonsverhoging van vier procent worden gegeven. De totale pro- duktiviteit zal namelijk dit jaar met hoogstens vijf procent stijgen; in be paalde industrietakken zal dit percen tage zeker hoger zijn, maar Blessing wil vasthouden aan een algemene lijn, daar hij vreest dat grote loonsverhogingen in sommige industrieën zullen leiden tot niet te verantwoorden verhogingen in zwakke industrietakken en tot prijsstij gingen. Groter stuk van de koek Dit advies van Blessing vier procent en niet meer volgt de regering-Ade nauer nu door haar voorstel tot de vier procent salarisverhoging voor ambtena ren. Van vakbondszijde gaat men, zo is reeds gebleken, niet akkoord met „Bles sings vier procent". De socialistische oppositie-partij en het algemeen vakverbond, het DGB, verklaarden reeds dat de kosten van le vensonderhoud sedert 1951 met bijna zeven procent zijn gestegen: een loons verhoging van vier procent brengt de ambtenaren huns inziens nog niet eens bij het levensniveau van 1957. Voor de ambtenaren houdt men vast aan twaalf procent! Reeds heeft de voorzitter van het DGB, Richter, na een onderhoud PACHTNORMEN IN DE LANDBOUW Antwoord aan de heer Egas (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer heeft de heer Egas (PvdA) gistermiddag enige vragen gesteld over de op handen zijnde her ziening van de zgn. „pachtnormen". Het ligt inderdaad in de bedoeling, ant woordde minister Marijnen, te bevorde ren dat de regelen ten aanzien van de hoogst toelaatbare pacht-koopprijzen, worden gewijzigd. De onmiddellijke aan leiding hiertoe vormt het thans bij de Kamer aanhangige wetsontwerp tot wij ziging van de huurwet. Indien de huren van de woningen in de niet agrarische sector worden verhoogd, dan dienen ook de pachten van de boerenwoningen te worden aangepast. Enige andere correcties (meer ver schuivingen tussen grond en bedrijfsge bouwen dan verhogingen) waarvan de noodzakelijkheid in de praktijk is geble ken, zijn in ovex-weging. Ze zijn gegrond op een tussentijds rapport van de com missie van advies voor het grond en pachtprijspeil. Deze correcties zijn voor gelegd aan het landbouwschap en aan de commissie van advies voor het grond en pachtprijspeil. Het advies van het Landbouwschap komt pas in de loop van deze maand. Eerst nadat beide adviezen zijn ontvangen, zal de minister zijn standpunt definitief bepalen. Aan het publiceren van de adviezen van het Landbouwschap en de betref fende commissie, kan in het algemeen het bezwaar verbonden zijn, dat hier door afbreuk zou kunnen worden gedaan aan de onbevangenheid, waarmee zij die er van deel uitmaken beraadslagen en besluiten. Wel is de minister bereid de adviezen vertrouwelijk ter kennis van de Kamer te brengen. Weinig vertrouwen in overheid 4 „Optreden niet aan verwachtingen voldaan" Tijdens een gistermiddag gehouden vergadering van de Amsterdamse Ka mer van Koophandel heeft een lid. dc heer T. de Waal, bestuurslid van het Nederlands Verbond van Middenstands- verenigingen, kritiek geuit op het be leid van het Nationaal Rampenfonds en cp de hulpverlening van het Rode Kruis tijdens en na de watersnoodramp in Tuindorp-Oostzaan. „Het optreden van deze beide organi saties heeft niet aan alle verwaclrin- gen van de getroffenen voldaan en daardoor is onder de teruggekeerde be woners een wrevel ontstaan, die nog is vergroot door de twijfelachtige houding van de regering ten aanzien van de schadevergoeding", zo zei de heer De Waal onder meer. trouwen in dit fonds danig hebben ge schokt. Geen duplicaat Nooit groot EEN PRODUKT VAN KING- EN RANGFABRIEKEN TONNEMA N.V. SNEEK (Van onze Amsterdamse correspondent) De Ziekenfondsraad overweegt in hoeverre het wenselijk is langdurig zieken te doen opnemen in z.g. verpleegtehuizen en welke mogelijkheden er zijn gezins verzorging en wijkverpleging te verbeteren ter verlichting van de ziekenhuizen. Daarnaast hoopt men nog meer aandacht te besteden aan de revalidatie dan de laatste jaren reeds het geval is geweest. De lijst van verstrekkingen is bijzonder lang en minstens zo lang is de lijst van wensen, die de verzekerden hebben geuit. Het inwilligen van deze wensen vraagt een rijp beraad, omdat de kostprijsdekkende premiepercentages binnen redelijke grenzen dienen te blijven. De premie van de verplichte ziekenfondsverzekering is de afgelopen viif laar schoksgewijze van 4% op 4.8% gebracht. Er zijn voor deze stijging diverse oor zaken aan te wijzen. De voorzitter van de Ziekenfondsraad, de heer Ph. J. van der Burg, zei ons, dat de belangrijkste oorzaak ligt in het feit, dat de verstrekte hulp in omvang is toegenomen als ge volg van een vergroting van de moge lijkheid om hulp te verlenen zowel als van de geneigdheid om hulp in te roe pen. Deze toeneming van de hulp is slechts voor een klein deel het gevolg van wijzi gingen in de omvang der verstrekkingen (de invoering van langdurige zieken - huisverpleging voor beademingspatiënten en enige verruiming ten aanzien van het ziekenvervoer), maar heeft zich op een heel andere wijze geopenbaard. Naar raming per verzekerde zal het aantal verpleegdagen in ziekenhuizen in 1960 ten opzichte van 1955 met 15 zijn gestegen en de omvang van de specialis tische hulp zelfs met 45 Het aandeel van de kosten van specialistische hulp en ziekenhuisverpleging in de totale uit gaven der verplichte verzekering is dan ook van 45 in 1955 tot 50 in 1960 opgelopen. De heer Van der Burg wees er voorts op. dat de ontwikkeling van de medische wetenschap ertoe heeft geleid, dat steeds nieuwe medicamenten en behandelings methoden beschikbaar komen. Om er enkele te noemen: de moderne anti biotica, hormoonpreparaten, geneesmid delen voor behandeling van psychische aandoeningen, bloeddrukverlagende mid delen, het longfunctieonderzoek. de or- thopictraining en de hartoperaties. Ook de ontwikkeling op het terrein van de psychotherapie is hierbij belangrijk. Dit alles maakt een stijging van de kosten onvermijdelijk. De beheerskosten van de ziekenfond sen - inclusief de kosten van inning van premies en de kosten van de zieken fondsraad - hebben geen invloed gehad op de premiestijging. Immers, deze be droegen 7.7 van de totale uitgaven in 1955 en 6.1 in 1960. De verhoging der honoraria van artsen en tandartsen is van weinig invloed geweest. Ofschoon de honoraria en tarieven niet zijn gekop peld aan de beweging van het loonpeil, valt er toch een samenhang aan te wij zen. Bij een stijging van het loonniveau nemen echter bij een gelijkblijvend pre miepercentage ook de premieontvangsten toe. Of het premiepercentage in de toe komst op 4.8 kan worden gehand haafd? De heer Van der Burg durft in dat opzicht geen voorspellingen te doen. In ieder geval is het niet langer verant woord gebleken een lagere premie te heffen dan voor een sluitende rekening nodig is, zoals de afgelopen vier jaar het geval is geweest en de reserves snel zijn geslonken. In 1959 werd het couponstelsel afge schaft, dat tot gevolg heeft gehad een versnelling van de premie-inning, dat weer leidde tot een verbetering van de liquiditeit van het vereveningsfonds. Op grond daarvan werd een vermindering van het gewenste niveau der reserve van 65 miljoen gulden tot 50 miljoen gulden (of zelfs tot 45) mogelijk geacht. De stij ging van het uitgavenpeil maakt echter een verhoging van dit bedrag noodzake lijk De algemene norm dient naar het oordeel van de grote meerderheid van de ziekenfondsraad te zijn, dat de reserve 10 der uitgaven in het eerstkomende jaar uitmaakt, vermeerderd met een be drag van 5 miljoen gulden voor inciden tele, onvoorziene omstandigheden. Bij het huidige uitgavenpeil komt dit neer op rond 55 miljoen gulden. Bij dit alles is één troost: het premie percentage der verplichte verzekering (waaronder 8 miljoen mensen vallen) wordt steeds voor één jaar vastgesteld en kan tussentijds niet worden gewij zigd. Dit vertrouwen in de overheid is in Tuindorp-Oostzaan nooit zo erg groot geweest, omdat deze bewoners zich in het verleden in een vergeten gebied van Amsterdam waanden. De dijk langs het zijkanaal H, die op 14 januari plotse ling op één plaats bezweek, heeft, nooit het vertrouwen gehad van de inwoners en vooral niet van de boeren in «ie polder, zo vervolgde de heer De Waal. Reeds terstond na de dijkbreuk liet het optreden van het Rode Kruis te wensen over, zo deelde de heer De Waal mede. Een huisvrouw uit heb tuindorp (mevrouw Loois)die snel een opvangst- centrum had geimproviseerd op het ter rein van N.D.S.M. kreeg ernstige aan merkingen te horen van een vrouwelijke Rode Kruisfunctionaris. Mevr. Loois werd zelfs het terrein afgezonden. Slag om beddegoed Ook sprak de heer De Waal over de „slag om het beddegoed", die het wijk centrum in Amsterdam-noord heeft moeten leveren om te worden erkend als „officiële uiteiftepost", terwijl de slacht offers om dit goed zaten te springen. De middenstand heeft ernstig geklaagd over het feit, dat de Rode Kruisbonnen niet vrij inwisselbaar waren, doch slechts in één of twee grote warenhuizen in de stad. waardoor de geëvacueerden nog eens een extra tocht moesten maken. In Tuindorp-Oostzaan is thans, nu men de ergste schrik wat te boven is. wantrouwen ontstaan ten aanzien van de schade-uitkeringen van het Nationaal Rampenfonds, zo deelde de heer De Waal vervolgens mee. De vice-voorzit- ter. mr. W. F. Schokking. zou bepaalde uitlatingen hebben gedaan, die het ver- Advertentie Crackfree beter en goedkoper Nachtelijke garagehulp In samenwerking het de KNAC heeft de Bovag het initiatief genomen tot op. richting van een ..autohulpdienst". Ver spreid over het hele land zijn 634 ga rages bereid gevonden gestrande auto mobilisten hulp te verlenen. De automobilist die met pech langs de weg staat kan via de wegen-infor matiedienst. (tel. 614241) vernemen, welke dichtst bijzijnde garage hem hulp zal willen verlenen. Van negen uur 's avonds tot zes uur 's morgens kunnen informaties over garagehulp worden verkregen op telefoonnummer 636561. SALARISHERZIENING OVERHEIDSPERSONEEL Antwoord aan de heer Blom In antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Blom (PvdA) deelt minister Toxopeus mee, dat van de 1,2 miljoen werknemers, die van de ge differentieerde loonvorming hebben ge profiteerd, 710.000 in het bedrijfsleven werkzaam zijnde loontrekkende betrok ken zijn, van wie de loonsverhoging van belang is voor de vast te stellen alge mene trend van de loonsverhogingen. Nu het overheidspersoneel voorlopig een verbetering van zijn financiële po sitie ontvangt ten bedrage van 3% van het salaris op het tijdstip, dat voor het overgrote deel van het personeel in par ticuliere dienst (nl. ruim 70%) nog geen loonsverhoging is goedgekeurd, kan be zwaarlijk gesteld worden, dat de amb tenaren achterop geraakt zijn. De verwachting, dat spoedig na goed keuring van de eerste gewijzigde collec tieve arbeidsovereenkomsten een groot aantal contracten zou volgen, zodat het mogelijk zou worden de trend van de algemene loonsverhoging „zeer snel" te bepalen, is inderdaad onvervuld ge- I bleven. Dat op grond van de uiteenzettingen van de minister verwachtingen zijn ge wekt. heeft er mede toe geleid, de fi nanciële positie van het overheidsper soneel thans reeds voorlopig te verbete ren. De minister handhaaft zijn toezeg ging, het overleg met de organisaties van overheidspersoneel omtrent de vaststel ling van de trend van de algemene loonsverhoging en van de definitieve salarisherziening voor de ambtenaren weer op te vatten zodra voldoende ver antwoorde gegevens voorhanden zijn. „In aanmerking nemende, dat de vra gensteller begrip heeft voor het belang van goede verhoudingen in het georga niseerde overleg, zal hij kunnen begrU- pen, dat te dezer plaatse bevestigend noch ontkennend kan worden geant woord", op de vraag of het plan bestaat ook de van overheidswege gepensioneer den in de welvaartsverruiming te doen delen, zo besluit de heer Toxopeus zijn antwoord. Een der ernstigste grieven van de bewoners noemde Ge heer De Waal de weigering van gemeentezijde duplicaten af te geven van de ingevulde schade- enquéte formulieren (in de particuliere sector) en van de schadetaxaties (voor de middenstanrlsbedrijven). De enque- tes zijn ingesteld ters'ond na de grote schrik van de bewoners bij een eerste aanblik van de toestand in de woningen. Het voorschrift voor de taxateurs was alles precies te schatten, doch dezen zeiden reeds direct dat dit in de meeste gevallen onmogelijk was. Nu vragen vele gedupeerden zich b.v. af: „Heb ik die strijkplank nu wel of niet als schade opgegeven?" De heer De Waal vroeg de medewer king van de kamer voor het bereiken van de mogelijkheid, dat de bewoners wel duplicaten van de opgemaakte scha- derapporten krijgen. Een kijkje in de nieuwe Hilversumse sporthal, welke men een ex-Expo- hal zou kunnen noemen. In deze hal was op de Brusselse wereld tentoonstelling de Engelse inzen ding ondergebracht. Spannende ogenblikken bij Piccards recordduik Luitenant Walsh, die met de Zwitserse geleerde prof. Piccard bij het eiland Guam in een duikgondel een recordduik van circa 12 km heeft gemaakt, heeft donderdag op een persconferentie in Washington meegedeeld dat bij de af daling een 2Vz cm dik plexiglas van een raam in de duikgondel is gebroken Het was een raam van het „voorver trek" in de gondel. Het raam brak ten gevolge van de veranderingen in de temperatuur. Walsh zei, dat het voor vertrek van tevoren opzettelijk onder water was gezet, zodat er voor hem en Piccard geen gevaar bestond. Maar. zei hij. op de weg terug naar de oppervlakte hebben wij enkele ogenblikken in grote spanning gezeten. Wij vroegen ons af of wij nog wel het water uit het voorver trek zouden kunnen krijgen met behulp van zuurstof flessen. Als dit niet het ge val was geweest, hadden wij in de gon del moeten blijven tot deze naar Guam gebracht zou zijn, hetgeen vijf dagen ge duurd zou hebben. Voor de persconferentie waren beide mannen in het Witte Huis toegesproken door Eisenhower, die hun onderschei dingen overhandigde. Zij krijgen nieuwe middenmaat van 112 m. (Van onze Amsterdamse correspondent) De Amerikaans-Griekse reder Lemos heeft twee van de Esso aangekochte tankschepen van het in de oorlog gebouwde type T-2 naar Amsterdam gezonden. Hij krijgt van elk dezer schepen slechts „kop en staart" terug de midden gedeelten worden er uit gesneden en vervangen door nieuwere „moten" van elk 112 meter, waardoor de schepen langer en breder zullen worden en de tonnages van 16.500 tot bijna 23.000 ton zullen worden opgevoerd. De operatie van het eerste schip is op de werven van de Nederlandse Dok en Scheepsbouwmaatschappij volkomen geslaagd: d» ..Frixos" is a raison van een kleine 6 miljoen gulden (oftewel een derde van de nieuwbouw-prijs) van een onrendabele en niet meer in al te beste staat verkerende olietanker een prach tig ertsschip geworden. ..Jumboizing" heet deze verandering in de scheeps- bouwwereld. De in de oorlog gebouwde tankers zijn meestal te klein van in houd om economisch te kunnen varen. Bovendien zijn de tanks dringend aan vernieuwing toe. Het gevolg is dat tal van deze schepen zijn opgelegd. De opbloei van de ertstransporten heeft deze T-2-tankers weer in de be langstelling geplaatst. De Griekse reder Niarchos heeft er onlangs twaalf laten verbouwen. De N.D.S.M. is de eerste Nederlandse werf, die een dergelijke opdracht kreeg. Ir. D. M. Bakker, onder wiens lei ding de verbouwing geschiedt, vertelde ons van de manipulaties met de Frixos. „Wij zijn begonnen met het 180 ton wegende stuurhuis van het midden van het schip los te branden en te verplaat sen naar het achterschip, waar zich reeds de machinekamer bevond. Daar na hebben wij het schip achterstevoren gedokt, sneden het achterschip los, be vestigden hieraan het Inmiddels op een helling gebouwde 112 meter lange mid denschip, dokten vervolgens het over gebleven deel, waarvan de boeg werd Associatie Antillen met E.E.G. De Europese commissie van de EEG zal een nadere studie maken van de associatie-aanvraag voor de Ned. An tillen en daarover aan de eerstvolgende ministerraad van de gemeenschap rap port uitbrengen. Dit is gisteren besloten op een vergadering van de permanente vertegenwoordigers van de zes landen bij de Europese gemeenschappen, die in op dracht van de ministers deze kwestie nader hebben besproken. Het rapport van de commissie zal dan als uitgangs punt dienen voor de verdere werkwijze, die in het Antilliaanse associatie-verzoek zal worden gevolgd. Advertentie Crackfree beter en goedkoper Een Amerikaanse markt In Chicago is men begonnen met de bouw van een grote centrale fruit- en groentemarkt, die één der grootste in de wereld zal worden. Het gebouw en de emplacementen krijgen een geza menlijke oppervlakte van ongeveer 30 ha. Het beschikt over 31 railaanslui tingen en 2500 vrachtauto's kunnen te gelijkertijd laden of lossen. losgesneden, om die tenslotte aan het nieuwe middenschip vast te maken". Het klinkt alsof het hier gaat om het bakken van een koek, maar bij de N.D.S.M. heeft men niet alleen maan den nodig gehad om het gehele proces op papier uit te dokteren. De operatie zelf is een staaltje van scheepsbouwkunst geworden, waarop men terecht trots is. Gisteravond is het nieuwe midden schip van het tweede schip te water gelaten. Op zichzelf is dit reeds een hele onderneming, omdat de 112 meter lange en 23 meter brede bak enorme weerstand ondervindt bij de stapelloop. Twee sleepboten lagen gereed om deze met enige trekkracht te bevorderen. Opmerkelijk is dat voor de voortstu wing van de ertsboot dezelfde motoren worden gebruikt als destijds voor de tanker. Het schip is langer en breder geworden en steekt dieper, maar door de grotere lengte ondervindt het min der weerstand bij de vaart. De motoren gaven het schip vroeger met 16.500 ton een snelheid van 14,5 mijl. Hoewel de tonnage nu 23.000 ton bedraagt, zal die snelheid nagenoeg dezelfde zijn geble ven. Advertentie Crackfree beter en goedkoper GEEN UITSLUITING VAN HUMANISTISCH CENTRUM Misverstand van de heer Vermeer (Van onze parlementaire redacteur) In antwoord op vragen van de heer Vermeer (PvdA) op welke gronden de overheid bij de geestelijke verzorging van militairen tot uitsluiting van het humanistisch vormingscentrum „De Aik" is gekomen, heeft minister Visser gistermiddag in de Tweede Kamer opge merkt, dat het vormingscentrum voor militair leiderschap te Hilversum zeer kort geleden is geopend. Het is iets nieuws. Er wordt gebruik gemaakt van moderne discussiemethoden Groepen officieren en onder-officieren worden het besef bijgebracht, dat leiding geven een kunst is. Daarvoor moet men zich zelf en zyn medemens beter leren ken nen. In klasseverband worden cursussen gevolgd, ongeacht de levensbeschouwing van de deelnemers Uiteraard rijzen tijdens de cursus pro blemen van levensbeschouwelijke aard. De bespreking daarvan wordt na afloop gevoerd in een afrondingsbijeenkomst in een centrum voor geestelijke verzor ging. Sprekers van verschillende levens beschouwing kunnen worden uitgeno digd, ook humanisten. Er is dus bij de heer Vermeer een mis verstand in het spel. Er is geen sprake van geestelijke verzorging van een be paalde richting. Er is geen enkel be zwaar tegen het gebruik van „De Ark" voor afrondingsbijeenkomsten. Er is geen opdracht gegeven tot uitsluiting van „De Ark".

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5