OPRUIMING NAAIMACHINES M75 Oud-studenten met Shakespeare's ,Liefde's loze les' in Schouwburg Een pluim op de hoed voor cdlen Officiële publikaties Halve eeuw was Leidenaar voor de veehouders op stap C. F. MEERPOEL Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 5 februari 1960 Tweede blad no. 29967 Diës-viering op s'ii best! Grote bijval na sprankelende opvoering Spitse geest, briljante humor en vlijmscherpe satire vieren hoogtij in Shakespeare's ..Love's Labour Lost", een van diens jongere blijspelen, daterend van 1593 of 1594. Nog nimmer door Nederlandse beroepskrachten opgevoerd is het gisteravond ter gelegenheid van de Diesviering in de Schouwburg uitgebracht door de Nederlandse toneelgroep van oud-studenten in de nieuwe moderne en buitengewoon vlotte vertaling van mr. E. Straat. Een uitnemende, doch veeleisende keuze en een even uitnemende op voering van ,,Liefde's Loze Les", zoals in deze vertaling de titel luidt. in pocketeditie verschenen heeft talloze aanwezigen op deze eerste avond vandaag en morgen wordt de voorstelling herhaald in spanning gehouden en bijzonder geamuseerd! Dit blijspel is in hoofdzaak afgestemd op het fonkelend en vernuftig gevonden ..woordenspel", wat de romantische handeling wel eens remt. Doch deze woordspelingen, gekruid met Latijnse citaten, die in één ononderbroken stroom de zaal in tuimelen, zijn op zichzelf al zó spran kelend en fascinerend, dat zij U geen moment los laten! wy kunnen dan ook zonder reserve verklaren, dat deze Shakespeare ons van het begin tot het eind geboeid heeft, waartoe mede de vakkundige regie van mr. P. Oleveringa en J. Foudraine in hoge mate heeft bijgedragen. Zij beiden speelden tevens op superieure en doel treffende wijze enige hoofdrollen, na melijk resp. die van Ferdinand, Koning van Navarre en Biron, hoveling van de ze Koning. Zowel wat regie als actie aangaat, heeft de reeds jarenlange ervaring, waarop zij kunnen bogen, een krachtig woord meegesproken bü het verwerven van een zó gunstig resultaat! Het werd een opvoering, waarin wii eigenlijk geen enkele zwakke plek kon den ontdekken en waarbij Shakespeare de volle maat kreeg toegewezen! Het charmante geval, waarin Shake speare verrukkelijk-poëtische dingen laat zeggen over de liefde, maar er ook nuchter de spot mee kan drijven, speelt zich af aan het hof van Navarre. Het persifleert de toentertijd heersende rage om academies op te richten of studie retraites voor het bestuderen van de Re- naissanceoultuur. Wat dit betreft past het volkomen in de academische sfeer, al wordt er ook nóg zo luchtig over ge badineerd. De Koning van Navarre en drie van zijn hovelingen zweren een dime eed: drie jaren zullen zij zioh afzonderen om te studeren enin die tijd geen vrouw benaderen. Dit blijkt vanzelfsprekend een der zwaarste eisen, die zii zich op leggen. De gevolgen van deze „onthou ding" kunnen dan ook niet uitblijven. Hoe zij verraad plegen één voor één aan hun eed. omdat er al heel spoe dig vier schone vrouwen in het spel zijn, de Prinses van Frankrijk en haar hof dames Rosaline, Maria en Katharina, leert dit speelse gebeuren. Maar alles gaat niet zó op rolletjes als ze gedacht hadden: de dames, die scherts met scherts beantwoorden en pas op het laatste ogenblik tot de ontdek king komen, hóé diep ernstig het met de liefde der vier mannen gesteld is, la ten zich niet snel uit haar tent lokken. Er komt nog een ganse maskerade met verwisseling van sieraden aan te pas. Aan het slot krijgen de paartjes elkaar nóg niet. De mannen moeten, ieder op hun wijze, een jaar boete doen, voordat zij hun geliefden voorgoed mogen ver overen. En een jaar duurt in zulke ge ëmotioneerde omstandigheden wel bit ter lang Naast hen beweegt zich nog een rij kostelijke figuren die óók hun conflicten hebben: zo de Spaanse edelman Don A'driano De Armade en diens page Mot, de eerste hopeloos verliefd op de boeren deern Jacquenetta, haar vriend de boe renknecht Dikkop, de dorpsgeestelijke Nathaniel en de schoolmeester Holofer- Straat, waarin vele „modernismen" even afrekenen! de aanpassing aan deze tijd verraden, droeg sterk bij tot het pakkende, vloeiende verloop. werkenden, die één voor één de voor stelling droegen, te noemen. De heer Foudraine spande wel de kroon: hij creëerde een meesterlijke Bi ron. laconiek-humoristisch. ook diep overtuigend, wanneer het zijn ernstige odes op de liefde gold. Mr. Cleveringa hadden wij gTaag wat krachtiger in de uitbeelding van de Koningsrol gezien, maar ook hij trof door zijn voortreffe lijke spraak en gebarenspel. Ir. Westen berg trok als de aristocratische Spaanse edelman ook sterk de aandacht, met voortdurend om hem heen de zich soe pel bewegende en springende page. uit gebeeld door de heer Stokhuijzen. Mr. Spruit was een superieure schoolmees ter, zich in zijn humor nauwlettend hoe dend voor het al te kluchtige. De heer Haak speelde de Dikkop met de nodige verve en boerse onnozelheid. Van de dames trof het gracieuze en schalkse spel van mevr. mr. Glastra van Loon-Boon, haar hofdames sloten zich innemend bij haar aan. Een klein ensemble fluit, vibrafoon, contrabas, tambourijn en piano ver- Genootschap Nederland-Engeland DE FABRICAGE VAN HET WEDGWOOD-AARDEWERK Zeer groot was de belangstelling, wel ke gisteravond in het bovenzaaltje van tearoom „Van der Heijden" bestond voor de filmvoordracht, welke Sir. John Wedgwood, directeur van de bekende Wedgwood-fabrieken, voor het Genoot schap NederlandEngeland hield, over „De fabricage en de geschiedenis van ons bedrijf". Spreker wees erop, dat Joslah Wedg wood 12 juli 1730 te Burslem in Staf fordshire (Eng.) werd geboren. Hij werd pottebakker en streefde ernaar door verbetering van het materiaal en de vorm het aardewerk beter te maken. Door zijn fabrieken ontstond de fabrieksplaats Etrura in Staffordshire en de zogenaamde ..potteries" aldaar. In 1768 vond Wedgwood het naar hem genoemde aardewerk uit. Ook is hij de uitvinder van een naar hem genoemde pyrometer, terwijl hij bovendien een kanaal tussen de Trent en de Mersey liet aanleggen. Hij besteedde als een der eersten in Engeland veel aandacht aan de sociale toestanden onder de ar beiders. De huizen, die hij voor zijn employés liet bouwen, zijn thans na 170 jaar nog steeds in goede staat. Hij overleed 3 januari 1795. Na deze uiteen zetting werd een film vertoond over de fabricage van het beroemde aardewerk. Ter gelegenheid van het 14-jarig be staan van het Genootschap zal binnen kort in het Kurhaus te Scheveningen een concert, te geven door het Lon- dens Symphonie Orkest, bijgewoond worden. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Antonius Wilhelmus Cornells, zn van G. A. Spek en C. W. A. Helvensteljn, Maria Johanna Wilhelmina, dr van P. L. van der Klauw en J. C. van Rutte, Gerardus Martinus, zn van I. van Rhijn en J. Bon, Helena, dr van A. G. Geerlings en M. C. Bliek, Carla Antonia. dr van J. Brussee en A. T. Kleijn. Bastlaan Johannes Theresia Maria, zn van C. J. van Leeuwen en E. J. van Dijk, Gineke Hendrika. dr van C. W. Kühlman en D. W. de Jong. Catharina, dr van M. Duller en D. K. Kulk. GETROUWD J. F. M. Pont en G. van Aartsen, H. Meertens en G. Schut, W. A. Montanus en J. de Fuijk. OVERLEDEN E. J. Dijkink. 66 Jaar, man, L. J. Hofkes 77 Jaar wed. van J. de Jonge, J. de Groot. 82 jaar, weduwe van J. A. J. Hoogenstraa- ten. M. Kruizinga. 80 Jaar. weduwe van N. Hollebeek. J. C. Spaa, 65 Jaar. echtgenote van W. J. Hoogervorst, W. J. A. Knijnen- burg, 4 Jaar, zoon. AANWIJZING VOORRANGSKRUISING Burgemeester en Wethouders van Lelden brengen ter openbare kennis, dat zij bij hun besluit van 26 Januari 1960 het kruis punt ThorbeckestraatDe Laat de Kan terstraat hebben aangewezen als voor- rangskrulslng, met dien verstande, dat het verkeer in de De Laat de Kanterstraat moet stoppen en de doorgang moet vrij laten vooor het verkeer ln de Thorbecke straat. Afschriften van dit besluit zyn gezon den aan de Hoofd ingenieur-Directeur van de Rijkswaterstaat in Zuid-Holland, aan de door de minister van Verkeer en Wa terstaat aangewezen verenigingen, beharti ging van verkeersbelangen ten doel heb bende, en aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. UITERSTEGRACHT Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat bij be sluit van hun College van 15 januari 1960 en bij besluit van de Gemeenteraad van 18 Januari 1960 alle verkeersmaatregelen ten aanzien van de Uiterstegracht zijn in getrokken. Afschriften van deze besluiten zijn ge zonden aan de Hoofd-lngenieur-Dlrecteur van de Rijkswaterstaat in Zuid-Holland, aan de door de minister van Verkeer en Waterstaat aangewezen verenigingen, be hartiging van verkeersbelangen ten doel hebbende, en aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Permanente expositie bouwkasstandaardwoningen (Speciale berichtgeving) Een origineel plan zal waarschijnlijk reeds in het komende jaar in de omge ving van 't bekende Kievitsdel te Door- werth in de gemeente Renkum gereali seerd worden. n.I. een plan voor een permanente expositie van bouwkas standaardwoningen, dat door het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten is ontwikkeld. Het project omvat de bouw van on- veer 60 eengezinswoningen en ongeveer 10 bungalows op een terrein van circa 6 hectaren. Van de bungalows zullen er 8 van buitenlandse origiene zijn, n.I. van zusterorganisaties van het bouwfonds in de V S.. Zweden, Duitsland en Oos tenrijk. Met Denemarken is men nog in onderhandeling. Ook deze zusterorga nisaties hebben hun stereotiepe bouw wijzen waarvan de voorbeelden dus op deze permanente expositie te zien zul len zijn. Overigens is het niet de bedoe ling van het Bouwfonds zelf bungalows volgens de buitenlandse standaard- plannen voor zijn spaarders te gaan bouwen. De tentoonstelling wil dus niet meer zijn dan een staalkaart van bouwwij zen in verschillende landen, waarbij het accent ligt op de Nederlandse typen, waaronder ook „ratiobouw" en de groep efficiënte woningbouw vertegenwoor digd zullen zijn. .Men heeft zijn keus laten vallen op het terrein bij Kievits del in verband met de centrumpositie in ons land en de fraaie ligging. Ontdekker-9 mislukt Amerika heeft gisteren zijn negende Ontdekker-satelliet gelanceerd met een capsule van 135 kilo, die bestemd was om binnen dertig uur uit de ruimte terug te keren. Men slaagde er wel in deze negende Ontdekker af te schieten, maar daarna is het toestel op aarde te ruggevallen, omdat de snelheid niet groot genoeg was om in een baan om de aarde tekomen. Ook vorige pogingen om een capsule (deze was 68 cm lang en 83 cm in doorsnede» terug te krijgen zyn door technische onvolkomenheden mislukt. Het was de bedoeling geweest, dat vlieg tuigen de capsule zouden opvangen als zij aan valschermen in de buurt van Hawaii zou neerdalen. De capsule had automatisch van de satelliet moeten loskomen als deze voor de zeventiende keer een baan om de aarde zou hebben beschreven. Zover is het dus echter niet gekomen. nes. Zij allen dragen bij tot verdere ver levendiging van het geheel. Shakespeare verstaat de kunst hen ongemerkt binnen te smokkelen en daar mee de lachers nóg meer op zijn hand te krijgen. Even dreigde na de pauze daardoor de „klucht' het hoofd op te steken, doch overigens bleef het hoge blijspelniveau gelukkig constant gehandhaafd: pétil- lant, charmant en amusant! Reeds viermaal eerder had de toneel groep van oud-studenten, samengesteld uit oud-alumni van de verschillende Universiteiten en hogescholen in ons land „Liefdes Loze Les" elders ten tonele ge voerd. Men kon dus duchtig op elkaar ingespeeld zijn: dat was ook het geval. Vlotte actie en over het algemeen dui delijke dictie, waren er de overtuigende bewijzen van. De vertaling van mr. tolkte vriendelijk de stemmige muzikale intermezzi en omspelingen, geschreven door Koos Visser. Deze muzikale illus tratie verhoogde de sfeer in niet geringe mate. Het geheel speelde zich af in een smaakvol door Hans Eschauzier ver zorgd décor ,de stijlvolle en fraaie kos tuums waren ontworpen door Bep Wes tenberg. Deze Diësopvoering mag met ere in de annalen worden aangetekend! Dank zii het feit, dat hier gerouti neerde krachten hun aandeel bijdroegen, kwam een voortreffelijk en artistiek ge heel tot stand. Voor dat van beroeps krachten behoeft het in geen enkel op zicht onder te doen. Wij geloven zelfs, dat deze niet in staat gewees zouden zijn, het Latijn zó te beheersen. Er is speels gegoocheld, ja gejongleerd Een der scènes uit ..LIEFDES LOZE LES" met woorden, er is ook ongeforceerd ge acteerd. Een opvoering, waarvan volop aristo cratische bekoring uitging. Daarvoor verdient de ganse groep een pluim op de hoed! Die pluim reiken wij haar gaarne over. Zelfs Shakespeare, zou zich. eenmaal verzoend met de moderne visie, daar even graag bij aansluiten. De enthousiaste bijval, de vele open doekjes tussentijds en de speeches met kransaanbiedingcn na afloop, getuigden er wél van, hoe eenparig men genoten had. Het was dan ook Shakespeare op zijn best! Th. J. H. „Ze kennen me in het hele land. Dertien jaar trók ik op de fiets naar de markten. Of 't nu op Texel of in Rotterdam xoas ik ging er op de fiets naar toe". Opgewekt vertelt de heer T. Poelsma uit de Da Costastraat 10 te Leiden. Als hij iets grappigs vertelt zet hij grote ogen op. Glinsterende, pientere ogen. Over een week viert hij zijn 7J,ste verjaardag. Tijdens het feest, dat bij hem thuis wordt gevierd, zal hij menig keertje herinneringen moeten ophalen uit de vijftig jaar, die achter hem liggen. Vijftig jaar, waarin hij een bekende en geziene figuur werd op de veemarkten. Niet alleen op de Leidse veemarkt, maar op de markten in heel Nederland. Toch heeft de jubilaris in die halve eeuw niet zo vaak een koe of een var ken aangeraakt. Hij verkocht namelijk instrumenten aan de veehouders. Ton- deuzes om koeien te scheren onder an dere. Ook verrichtte hij veel slijpwerk. .Slijpen heb ik geleerd van een Duit ser, die in de eerste wereldoorlog was gevlucht. Waarom ie de benen nam weet ik niet. Maar hoe dan ook, een goede leermeester was ie. Dat is zeker". Zo werd de heer Poelsma niet alleen een goede bekende bij de boeren, maar ook bij de loonscheerders". Zijn vak manschap wordt door hen algemeen erkend. Maar niet alleen door hen, maar ook door vele veeartsen bij wie de heer Poelsma eveneens in een goed boekje staat. ,,Die instrumenten moet je vaak in handen hebben gehad om er de wer king van te kennen. Ik had altijd het nieuwste van het nieuwste. De vee artsen wisten soms niet eens hoe je er mee moest werken „Maar vader wel", verzekert een van zijn schoonzoons trots. De andere schoonzoon knikt instemmend. ,,A1 die jaren door regen en wind. 't Is heel wat", zegt hij nog steeds ijverig knik kend. De crisistijd was voor de heer Poelsma ook een tijd. waarin niet veel te verdienen viel. ..Maar je reed in '31 al weer in je auto vader", inter rumpeert een van de schoonzoons, die vanmorgen met de jubilaris waren meegekomen naar de Leidse veemarkt. Dan wordt het gesprek nogmaals on derbroken als een veehouder de heer Poelsma in café Tegelaar aan de vee markt in Leiden nog vele jaren toe wenst. ,,Hier kennen ze me goed", zegt de jubilaris. ,,In dit logement kom ik vaak". De heer Poelsma was een van de eersten, die in Nederland een rijbewijs haalde. Van auto's weet hij alles af. „Vroeger had je geen dealers. Toen moest je alles zelf opknappen. Ik heb m'n automobiel wel eens helemaal uit elkaar gehaald". ,,Opa heeft gereden tot 1957 toe", zegt een van de schoonzoons. ,,'t Ziin fijne jongens", zegt opa dan. „Zoons heb ik niet. Wel drie dochters. Een zit in Amerika". Wat de leukste belevenis was in de afgelopen jaren? „Ik rook altijd vijftig sigaren per week. moet u weten. Maar in de oor log was dat er niet bij. En toch mag ik een lekkere sigaar graag roken. In een klein winkeltje in Bodegraven wist ik er vijf op de kop te tikken. Ik ben er altijd klant gebleven". Hierna kwamen er weer een stuk of wat veehouders binnen om opa Poelsma geluk te wensen met zijn jubi leum. Over een week zullen er nog wel meer komen. BRANDJE IN HOUTEN KEET Gisteravond omstreeks half zeven woedde er een brandje in een houten keet op het terrein achter de Ir. Dries- senstraat. Vermoedelijk hebben enkele jongens in de keet een vuurtje gestookt. De brand werd met een nevelstraal ge- blust. Twee houten schotten zyn verbrand, waardoor de schade van ongeveer f. 75 is ontstaan. FILMAVOND REISBUREAU „DE MAGNEET". De grote zaal van „Tearoom v. d. Heijden" (Breestraat) was gisteren tot de laatste plaats bezet met reislustigen. die door ..Metaal-Tours", het Leidse filiaal van het Reisbureau „De Mag neet" en de C T.I.-Vliegreizen Organi satie .waren uitgenodigd tot bijwoning van een filmavond met toeristische in slag Het programma omvatte een vier tal prachtige kleurenfilms. Met de film „Zomervakantie in Oostenrijk" bracht men een bezoek aan tal van toeristen centra. welke Oostenrijk rijk is. De aan wezigen maakten kennis met de cul tuur. de bevolking en het prachtige Oostenrijkse landschap. De film „Het Gardameer", speciaal vervaardigd voor „De Magneet", liet op zeer suggestieve wijze zién .dat dit meer de onderschei ding: „Italië's mooiste meer" niet zó maar draagt. De voordelen en het com fort van de vliegreizen werden nader toegelicht door de films .Per C.T.I. naar Mallorca". het ..Gouden Eiland" in de Middellandse Zee en „Op zilveren vleu gels door zonnig Europa" een door Joop Geesink vervaardigde K.L.M.-film. waarin een bezoek gebracht wordt aan niet minder dan 25 Europese landen en waarbij de toeschouwer als bijzondere attractie de landen zelf mogen identi ficeren. alvorens de commentator het antwoord geeft. Een originele vondst! Een dankbaar applaus beloonde „De Magneet en CT.I." voor deze prachtige avond overjarige, doch gegarandeerd nieuwe ZIET ONZE ETALAGES BREESTRAAT 171 'Prachtige "Super Kinglon" Railcord-pantalons tegen daverend lage prijs. ISRAËL-ZONDAG CHR. GEREF. KERK Zondag wordt in het kerkgebouw der Chr. Geref. Kerk een Israël-zondag ge houden. Ds. M Boertien, miss.predikant onder Israël, die binnenkort een bezoek aan Jeruzalem zal brengen, zal in beide diensten voorgaan. Gistermiddag, omstreeks half vyf, is de 11-jarige Willie Stokkel, wonende in de Prins Hendrikstraat, by het rol schaatsen op het Prins Hendrikplein ge vallen. waardoor zy het linker-onder- been brak. Zy werd door de E.H.D. overgebracht naar het Academisch Zie kenhuis. (Foto LD./Holvast) De jubilaris OFFICIEREN EN KADETTEN WILLIAM BOOTH-KWEEKSC HOOL KOMEN NAAR LEIDEN Zaterdagmiddag arriveren in onze stad de kadetten en de staf van de William Booth-kweekschool te Amstel veen. ZU zullen worden ontvangen in het Universiteitsgebouw. Daarna volgt een korte openluchtsamenkomst. 's Avonds wordt in de Waalse Kerk aan de Breestraat een openbare sa menkomst gehouden o.l.v. de directeur van de Kweekschool, brigadier H. La- huis, waarby tevens een programma van muziek en zang zal worden uit gevoerd. 's Zondags zal het gezelschap wor den ontvangen door de geneesheer- "Goedzittende" pantalons in uitmuntend model. Sterke soepele railcord, duurzaam en met ongeëvenaard weerstands vermogen. Praktische, froaie broekceintuur van dezelfde stof. Normaal 24.75 en 26.75 Nu, 5-16 jaar, V 75 alle maten I 4Ëh Geen post-of telefoonbestellingen. LEIDEN Haarlemmerstraat 25 ROTTERDAM; Korte Hoogstraat 11 Meent hk. Goudseslnge! Kateodi.UgedlJli hk. Dorpsweg West.Kiuiskade 35 y Spaghetti-museum in Poutedassio Spaghetti, min of meer het nationale voedsel van de Italianen en wanhoop van buitenlandse toeristen, heeft in de Italiaanse stad Pontedassio een eigen museum. Dit museum, geopend in augustus 1958, bevat alles over spaghetti, van getekende grapjes tot regeringsdecre ten, die teruggaan tot 1602. Het idee voor de oprichting van een spaghetti- museum ontsproot aan het brein van een directeur ener spaghetti firma. Hij wees erop dat spaghetti niet alleen maar het „meest gegeten" ge recht in Italië is, maar dat het een bron van intens genot is voor Italianen die er buitenlanders mee in gevecht zien; gebruikt kan worden als bouwmate riaal voor vogelnestjes! gebruikt kan worden om baby's vast aan hun kinderstoel te binden; twee gelieven nog nauwer aaneen kan snoeren. Afgezien van deze grapjes is spa ghetti een ernstige zaak in Italië. Laat hem een minuut te lang koken en de- geen die het krijgt voorgezet hangt er vrouw of ober mee op. Spaghetti kan op talrijke manieren klaargemaakt worden. Met een sausje, met boter, erwtjes, knoflook en olijf olie. En spaghetti wordt niet gesne den. Het zou absurd zijn. Men wikkelt de linten om de vork. De eindjes, die ervan afhangen mogen afgebeten wor den. Aan Italianen die haast hebben en buitenlanders die zich voor het eerst spaghetti laten serveren, is het toegestaan het servet om de nek te be vestigen om knoeien te voorkomen. Maar dit gebaar getuigt vólgens de echte liefhebbers niet van de vereiste dapperheid. In het museum van Pontedassio lig gen oude en moderne lofdichten op spaghetti. Op schilderijen en tekenin gen is deze spijs vereeuwigd. Kookboe ken liggen er ter inzage, die duizenden recepten met spaghetti als basis geven. En dan zijn er de regeringsdecreten die de prijs t an spaghetti vaststellen en straffen beloven aan lieden, die er schadelijke stoffen doordraaien. directeur van het Diaconessenhuis. waar 's middags een zanguitvoering voor patiënten en personeel wordt ge geven. Ook de diensten in de Legerzaal zullen zondag in het teken van dit be zoek staan.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3