Kansen voor ontwapeningsoverleg zeer gunstig, zegt Oost-Europa WEERBERICHT Omvang van Russische eenheden in Oost-Europa schijnt gelijk te zullen blijven Wrak .Bermuda thans gevonden DELOUVRIER ZAL NOG WEL OP POST MOGEN BLIJVEN Weer voorpostgevechten tussen Israëlische en Syrische troepen Leidse verfhandel „de Valk" n.v. Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 5 FEBRUARI 1960 No. 29967 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Na conferentie van de Warscliau-landen De leiders van de acht landen van het Oosteuropese „Pact van Warschau" (tegenhanger van de NAVO in het Westen) hebben gisteren hun overleg in de hoofdstad van de Sovjet-Unie beëindigd met een verklaring en een communiqué. Volgens Radio-Boedapest waren de leiders van deze staten gekomen tot een „gezamenlijk stand punt, dat uitermate belangrijk is met het oog op de a.s. topconferentie". In de „verklaring" zeggen de landen van het Warschaupact, dat de omstandigheden voor vruchtbare ontwapeningsbesprekingen tussen Oost en West nooit zo gunstig zijn geweest als nu. Er wordt een beroep gedaan op de NAVO-landen om de inkrimping van de Rus sische strijdkrachten met 1.2 miljoen man op soortgelijke wijze te beantwoorden. Westelijke waarnemers in Moskou is het opgevallen, dat in de verklaring niet gesproken wordt over verdere vermindering van de strijdkrachten der met de Sovjet-Unie verbonden Oosteuropese landen. Ook mist men een mededeling omtrent de omvang van de Russische eenheden in Oost-Europa na de vermindering van de Sovjetrussische strijdkrachten met een derde. In dit verband wordt ook opgemerkt, dat in de verklaring niet gesproken wordt over de mogelijkheid, dat de Sovjet-Unie haar bondgenoten met raketten zal uitrusten als de topconferentie niet de gewenste resultaten oplevert. Zure opmerkingen over „Westduitse revanchisten'1 Gewaarschuwd wordt tegen pogingen om de kernwapenproeven te hervatten. Dit zou kunnen leiden tot een „ketting reactie" die een nieuwe wedijver tussen de mogendheden op het gebied van kernproeven teweeg zou brengen. Verder werd de hoop uitgesproken, dat de deelnemers aan de conferentie in Genève (tot het beëindigen van kern wapen proeven) alles in het werk zullen stellen opdat aan alle soorten proeven in de nabije toekomst een einde zal komen. In de verklaring van 4.000 woorden die werd uitgegeven tezamen met een communiqué van 700 woorden werd voorts uiting gegeven aan de hoop, dat de topconferentie „een keerpunt zal zijn in de betrekkingen tussen de staten van Oost en West". Gezegd werd dat de landen van het Warschaupact van mening zijn dat de volgende belangrijke kwesties op de con ferentie moeten worden besproken: Algemene en gecontroleerde ontwa pening, een vredesverdrag met Duits land, met inbegrip van de vestiging van een vrije stad West-Berlijn, een verbod van kernwapenproeven en de betrek kingen tussen Oost en West. Er werd een beroep gedaan om een einde te maken aan „ophitsende pro paganda en oorlogspropaganda". De landen van het verdrag van Warschau zijn bereid „verdere maatregelen te nemen om de sfeer van wederzijds wan trouwen en scherpe geschillen in de ver houding tussen de staten te vervangen door een sfeer van goede wil en ver trouwen". Het vroegere communistische voorstel voor het sluiten van een niet-aanvals- verdrag tussen de NAVO en de War- schau-landen werd herhaald. Een groot deel van de verklaring is gewijd aan Duitsland. Herhaald wordt, dat de communistische landen een af zonderlijk vredesverdrag met Oost- Duitsland zullen tekenen als de pogin gen om een vredesverdrag met beide Duitse staten te sluiten falen. Uit de daden van de Westduitse regering, aldus de verklaring, blijkt dat zij stap voor stap de weg effent voor „een bewind, dat uiterlijk democratisch is, maar dat Het reddingswerk in Coalbrook gestopt Alle reddingswerkzaamheden in de Zuid-Afrikaanse kolenmijn naby Coal brook voor de 435 opgesloten mijnwer kers zijn vannacht stopgezet. Men heeft met uiterst gevoelige microfoons en te levisiecamera's, die door een boorgat in de 156 meter diepe rampschacht zijn neergelaten, geen enkel teken van leven kunnen ontdekken. De mijnwerkers wa ren reeds sedert de instorting van 21 januari opgesloten. Men neemt nu aan dat allen zijn omgekomen. Samenstelling van de S.E.R. Bij K.b., gepubliceerd in de Staats courant van vandaag zyn opnieuw de organisaties van ondernemers en werk nemers aangewezen, welke gerechtigd zijn tot het benoemen van leden van de SER. Er is geen verandering gebracht in de organisaties noch in het aantal leden dat deze tot dusver plachten te benoe men. Zowel de ondernemers- al de werk nemersorganisaties benoemen 15 leden. Voorts benoemt de Kroon nog 15 leden. Voor de zittingsperiode van 1 april 1960 tot 1 april 1962 zullen de betrokken organisaties krachtens deze aanwijzing thans leden van de SER kunnen be- Iets kouder De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Opklaringen, maar hier en daar mist en op de meeste plaatsen droog weer. Vannacht temperaturen om het vries punt, morgen overdag iets lagere tem peraturen dan vandaag. Aanvankelijk weinig wind, later zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 6 FEBRUARI Zon op: 8.14 uur; onder: 17.35 uur. Maan op: 12.34 uur; onder: 3.11 uur. Hoogwater te Katwijk te 10.11 22.54 uur. Laagwater te 5.29 en 18.10 uur. Dit Blad bestaat uit 14 pagina's hetzelfde karakter heeft als het bewind dat de wereld in een bloedige oorlog stortte". In dit verband wordt gewezen op de „onbeschaamde nazistische en an tisemitische incidenten, waarvan de we reld onlangs getuige is geweest". In de verklaring wordt een beroep ge daan op de Westduitse regering om haar „revanchistische politiek" op te geven, die zeker niet door Westduits- lands bondgenoten wordt gesteund. Betonningsvaartuigen hebben gisteren het wrak van de 20 januari voor Hoek van Holland gekapseisde, gezonken en sindsdien onvindbaar gebleven wrak van de „Bermuda" gelocaliseerd. Er is een lichtboei bij geplaatst. Het wrak ligt op ongeveer 2 mijl ten noorden van de Noorderpier van Hoek van Holland. Zoals destijds uitvoerig gemeld zijn bij de ramp met de „Bermuda" (199 brt) in het stormweer van de twintigste januari alle vijf bemanningsleden verdronken. Het schip was onderweg van Kingslynn naar Wijeghem bij Antwerpen met een lading brouwgerst. De worsteling van de „Bermuda" met de elementen heeft ge duurd van 's morgens half vijf tot vijf minuten voor drie 's middags, toen het schip, reeds gesleept door de sleepboot „Gele Zee" kantelde en onder de golven verdween. Men nam aan, dat de vijf bemanningsleden in de stuurhut opge sloten zaten. Er zijn nog geen stoffelijke overschotten geborgen. Aan boord van het schip, eigendom van de rederij „Bermuda" te Delfzijl bevonden zich de 43-jarige kapitein A. Westers uit Suffolk in Engeland, de 19- jarige bestman J. Schokkenbroek uit Stadskanaal, de 17-jarige matroos J. Sturm uit Vlissingen, de 19-jarige matroos onder de gage F. Kats uit Den Haag en de 16-jarige kok A. L. Hofstra uit Leeuwarden. Jaccoud is schuldig bevonden en tot 7 jaar veroordeeld Pierre Jaccoud, ex-deken van de orde van advocaten te Genève, is gisteren schuldig bevonden aan moord op de 62-jarige zakenman Charles Zumbach. De 55-jarige Jaccoud heeft zoals bekend in Genève terechtgestaan op beschul diging van moord op genoemde zakenman. Jaccoud werd veroordeeld tot zeven jaar gevangenisstraf. De openbare aanklager had tien jaar gevangenisstraf geëist. Hij werd voorts voor tien jaar vervallen ver klaard van de burgerrechten. Deze laatste straf gaat in na zijn vrij lating. Op zijn gevangenisstraf zullen de 19 maanden in mindering worden gebracht, die Jaccoud in voorarrest heeft doorgebracht. Het proces tegen Jaccoud, een bekende en algemeen geachte man in Genève, heeft 14 dagen geduurd. Het heeft de publieke opinie van heel Europa ge boeid om de persoonlijkheid van de verdachte en de drijfveren tot de mis daad, al dan niet door hem gepleegd. Jaccoud werd zoals bekend, ervan be schuldigd dat hij in mei '58 de vader van de minnaar van zijn vriending in 'n villa bij Genève heeft vermoord. Er zijn meer dan 150 getuigen gehoord. Jaccoud heeft het hele proces, gezeten in een zieken- wagentje, bijgewoond. Hy heeft altijd volgehouden onschuldig te zijn. De jury. die het schuldig uitsprak, bestond uit vijf vrouwen en zeven man nen. Zy verklaarde Jaccoud ook schul dig aan een poging tot moord op de echtgenote van Charles Zumbach- De jury trok zich terug direct nadat Jac coud zelf was flauwgevallen tijdens zijn slotbetoog, waarin hij opnieuw zijn on schuld betuigde. Jaccoud zei in zijn verdedigingswoord: „Negentien maanden heb ik op de dag eewacht waarop ik in het openbaar mijn onschuld, die ik van de eerste dag af heb volgehouden, kon betuigen. Bij deze woorden denk ik aan hen. die in tra nen. angst en gebed op mij wachten". De jury nam het besluit met meer derheid van stemmen, na beraad van twee en een half uur. In Zwitserland j bestaat de doodstraf niet. Een van Jac- couds verdedigers verklaarde „geschokt" te zijn door het vonnis De straf had volgens hem zo mild mogelijk moeten ziin wegens de slechte gezondheidstoe stand van Jaccoud. die sinds zijn arres tatie in juni 1958 lijdt aan nerveuze aandoeningen. Jaccoud werd tenslotte ook nog veroordeeld tot betaling van öp kosten van het proces. Toen Jaccoud de rechtszaal werd bin nengeleid om het vonnis te vernemen, werd hii ondersteund door vier gendar mes. Hij scheen niet helemaal te be seffen, wat er omging. Hy zal vermoedelijk niet, althans niet direct, naar de gevangenis worden over gebracht Een psychiater, die tijdens het proces getuigenis gaf over de gezond heidstoestand van Jaccoud, achtte het raadzaam hem enige tijd in een in richting te doen opnemen. De Prinsessen Beatrix en Irene in Sankt Anton op weg naar de ski- velden. KONINGIN EN PRINS NAAR BELGIË H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden zullen zich, op uitno diging van Z.M. de Koning der Belgen, van 30 mei tot 2 juni 1960 naar België begeven voor het brengen van een staatsbezoek, aldus heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken bekendgemaakt. Zijn opvolger schijnt men een vijandig front van Europeanen te willen besparen Minister Luns hield tijdens de con ferentie van de Westeuropese Unie (WEU) in Londen gisteren ken nelijk een klemmend betoog tegen zijn Engelse collega Selwyn Lloyd. Arabische artillerie sloeg de aanval van enige Israëlische pantserwagens af By een gevecht tussen een Israëlische patrouille en Syrische voorposten in het dal van Hueh, circa 80 km ten noorden van de plaats waar deze week verschei dene gevechten zijn geleverd tussen Israëlische troepen en strijdkrachten van de VAR, is gistermiddag een Israëliër gewond. Dit is gisteren meegedeeld door een woordvoerder van het Israëlische leger. Hij zei, dat de Syriërs het eerst gevuurd hadden en dat de Israëlische patrouille het vuur had beantwoord. Eerder was meegedeeld, dat Syrische voorposten in de gedemilitariseerde zone ten zuiden van het Meer van Galilea in de loop van de nacht af en toe het vuur hadden geopend op de Israëlische stellingen. Niemand werd toen echter getroffen. Hamniarsk jöhl was nogal optimistisch Volgens Radio-Cairo hebben Israëli sche pantserwagens gistermiddag ver scheidene malen aanvallen gedaan op Syrische dorpen in de grensstreek van de gedemilitariseerde zone. Het vuur van de pantserwagens werd beantwoord door de artillerie van het eerste Arabische leger, waardoor een wagen beschadigd werd, aldus Radio- Cairo. De Syriërs zouden geen verliezen hebben geleden. De Arabische bewoners van de dorpen in de gedemilitariseerde zone zijn giste ren weer aan het werk gegaan onder toezicht van waarnemers van de V.N. Zoals bekend hebben zowel Israël als Syrië bij de gemengde bestandscommis sie van de V.N. een klacht ingediend. Ook hebben beide landen brieven aan de Veiligheidsraad gezonden waarin zij elkaar van agressie beschuldigen. Israël noch Syrië hebben echter om speciale maatregelen gevraagd. De Egyptische bladen meldden gisteren, dat Israël troepen samentrekt voor een aanval op de gedemilitariseerde zone. Een woord voerder van het Israëlische leger zei echter, dat alle eenheden van het Israëlische leger teruggetrokken zijn uit de gedemilitariseerde zone bij de grens met Syrië. Alleen politiepatrouilles zou den daar operereen. In betrouwbare kringen te Amman werd gisteren meegedeeld, dat het Jor daanse leger gereed staat om in te grij pen bij een eventuele Israëlische agressie. De secretaris-generaal van de V.N., Dag Hammerskjöld, heeft gisteren op een persconferentie in New York gezegd de indruk te hebben, dat de onrust aan de grens tussen Israël en Syrië afneemt. Volgens Hammarskjöld gaat men mis schien een periode tegemoet van actieve onderhandelingen tussen beide partyen onder auspiciën van de V.N. Ministersfunctie voor Guy Mollet? (Van onze Parijse correspondent) De Franse hoge vertegenwoor diger van Algiers, Paul Delouvrier heeft gisteren in Parijs zowel met generaal De Gaulle als met premier Michel Debré besprekingen ge voerd. Tegenover de generaal heeft Delouvrier, die het staatshoofd in Algerije vertegenwoordigt, verslag uitgebracht over de zuiveringsactie, die nu op grote schaal in hoge militaire en civiele kringen wordt doorgevoerd. De schoonmaak in het leger onttrekt zich voorlopig bijna geheel aan het oog van de buitenwereld. Doch dat de offi ciële Franse gezagsdragers in Algerije nu voor het eerst eens grondig te werk schijnen te willen gaan, blijkt wel uit de arrestatie van de almachtige „super- colon" Alain de Serigny, directeur van het dagblad l'Echo d'Alger, die de man was, die in Algiers in feite sinds lange jaren aan alle touwtjes heeft getrokken en alle lakens heeft uitgedeeld. Ook in Frankrijk zelf voltrekt het politiële of fensief tegen de fascisten zich trouwens op een steeds breder front: een dertig tal definitieve of voorlopige arrestaties moet al zijn verricht. Bij nader inzien schijnt generaal De Gaulle het intusen verstandiger geacht te hebben op dit moment Delouvrier. die men in Parijs vooral zyn pathetische, doch politiek ongelukkige toespraak van vorige week kwalijk neemt, nog niet onmiddellijk te vervangen. De generaal wil Delouvriers opvolger vooral besparen, dat hy door een grote schoonmaak, die geen uitstel meer duldt, de Europeanen direct bij zijn entree al in een front tegen zich in het harnas zou jagen. Na enige we ken of maanden zou Delouvrier. zo meent men hier, echter het (zindelijke) bed voor zijn opvolger wel kunnen heb ben gespreid. Als meest waarschijnlijke kandidaat wordt nog altijd de huidige jonge minister van Opbouw Sudreau ge noemd, die dan echter met behoud van zyn ministeriële titel voornamelijk in Parijs zou kunnen blijven zetelen. De enige De Gaulle heeft gisteren ook de rechts-extremistische minister en on der-premier Jacques Soustelle ontvan gen, een ontvangst die wel als een af scheidsbezoek mag worden omschreven. Aan Soustelle zou als doekje voor het bloeden echter een ambassadeurspost in het uitzicht zijn gesteld. Volgens latere berichten zou Soustelle echter wel de enige minister zijn, die na de gebeurte nissen van vorige week het kabinet zal moeten verlaten. Wel zullen er binnen de regering verscheidene portefeuilles van hand verwisselen, terwijl De Gaulle ook de hoop overigent niet geheel zou hebben opgegeven enkele socialisten en andere linkse politici als nieuwe minis ters aan zijn ploeg te kunnen verbin den. In het bijzonder moet de generaal aan Guy Mollet, de vroegere minister president, een belangrijke portefeuille hebben aangeboden men spreekt zelfs van Buitenlandse Zaken maar in de ogen van alle politieke waarne mers in Parijs is het toch wel uitgeslo ten dat de secretaris-generaal van de socialistische partij dit aanbod zou aan vaarden. Advertentie Officiële dealer van: VERF VAN VETTEWINKEL TOKION LAKKEN VALSPAR AUTOLAKKEN WIENES E LADDERS SPHINX KWASTEN LAMMERMARKT 3 LEIDEN TELEFOON 33909 Amerika raakt meer en meer aehterop Heroïsch ingrijpen nodig, zegt generaal Taylor Generaal Maxwell D. Taylor, de vroegere stafchef van het Ameri kaanse leger, heeft gisteren de waarschuwing geuit, dat de Sovjet- Unie volgend jaar militair sterker zal zijn dan de Ver. Staten, tenzij er „heroische maatregelen" worden genomen. De generaal, die sprak op een bijeenkomst van Senaatscommis sies, verklaarde, dat de Ameri kaanse bemande bommenwerpers als strijdmacht steeds minder be langrijk worden. „Onze lange-af- standsraketten zijn beperkt in aan tal, onzeker wat betreft de be trouwbaarheid en zij zijn gebonden aan onbeschermde bases. Wij hebben geen verdediging tegen Gasontploffing te Zuidwolde Vanmorgen vroeg heeft zich in de woning van de familie F- J. Gruppe te Zuidwolde (Dr.). een aardgasontploffing voorgedaan. Daarbij werd de beneden verdieping van het huis grotendeels ver nield. Daar deze verdieping van de bo venverdieping is gescheiden door een betonnen zoldering, bleef de familie, die boven te bed lag. ongedeerd. Over de oorzaak van de ontploffing is nog niets bekend. raketten en ook geen doelmatige bescherming voor onze burgerbe volking tegen radio-actieve neer slag na kernontploffingen", zo zei hij. De Senaatscommissie waarvoor gene raal Taijlor zijn verklaring aflegde, stelt een onderzoek in naar de kracht van de Amerikaanse defensie op dit ogenblik. Gcneraal-majoor Osmund Ritland, hoofd van de raketafdeling van de Amerikaanse luchtmacht, verklaarde gisteren aan een persdiner, dat de Atlas raket wat reikwijdte en nuttige lading betreft niet onderdoet voor of nog beter is dan de Russische raket, die onlangs ruim 12.000 km aflegde.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1