Laatste nieuws Dode schepen in de Noordse havens gaan verdwijnen na sloopcampagnes Een welbewuste vernieuwing in de geest van fabrikant Sickesz eigen vliegtuigen Oostenrijkse luchtvaart krijgt eindelijk haar VRIJDAG 5 FEBRUARI 1960 (Van onze Scandinavische correspondent) Wie langs Noorse en Zweedse havens trekt: Stavanger, Haugesund, Bergen, Tönsberg, Sandefjord, Oslo, Uddevalla, e.a. wordt getroffen door een beangstigend verschijnsel: in elke haven liggen rijen schepen bewegingloos voor anker, een eindje uit de vaarroute, opgelegd. Hier zes, daar tien, ginds zestien. Komt men er een jaar later weer, dan liggen ze er nog of de rijen zijn nog een beetje langer. Veel middel grote schepen: 1016.000 tonners, meest tankvaartuigen. Het is ook voor de landrot een nare aanblik deze prachtige vloot, deze trotse sterke schepen in een tijd van hoogconjunctuur, zielloos aan weer en wind overgegeven, door de mens verlaten te zien liggen. Er trilt geen motor, er vlamt geen vuur, het spuigat spuit geen koel water, 's avonds houdt een enkel lampje, dat overdag ook blijft bran den omdat niemand er naar omkijkt, een bescheiden dodenwacht. Onaandoenlijk varen andere schepen er langs, klimmend en dalend op de golven, onaandoenlijk als rupsen langs gestorven soortgenoten. Wat zeggen cijfers over handelsvloot? Maar ons beangstigt het. Men moet haast wel tot de conclusie komen, dat, als dit niet héél gauw verandert, dit stil liggen, dit werkloos wachten, het een catastrofe voorafgaat. Dat de werkloosheid als een besmettelijke ziek te zal overslaan op scheepswerven en scheepsinstallatiebedrijven, op toeleve ringsbedrijven en middenstanders, dok werkers, monteurs, ingenieurs, kantoor bedienden en hun gezinnen. De wereldhandelsvloot is in 1959 nog toegenomen van 160 miljoen ton tot 166,5 miljoen ton. Dit als resultaat van de toevoeging van 111/4 miljoen ton, die uiteraard al jaren geleden besteld waren en het slopen van 48 3/4 miljoen ton. Oplopende schrootprijzen maakten het slopen wat aantrekkelijker. Schepen beneden 20 000 ton zullen naar men in het derde scheepvaartland ter wereld. Noorwegen, venvacht, in toenemende mate onder slopershanden onttakeld worden. Het zijn immers de grotere schepen, die het eerst weer rendabel zullen worden. Want dit mag men ook niet uit liet oog verliezen: wat nog voor eigen reke ning vaart, doet dit vaak niet renda bel. Men blijft alleen zolang mogelijk varen om nog grotere verliezen, bij op legging, tegen te gaan. Langjarige char ter-contracten met een vast tarief heb ben vele reders veilig gesteld tegen de grillen van het conjunctuurverloop. Zij profiteren niet van de hoogste prijzen op de wisselvallige vrachtenmarkt maar lijden evenmin de zwaarste verliezen. Uiteraard is het ene charter-contract beter dan het andere. Heeft men meer schepen op deze wijze afgestaan dan maken de betere contracten weer wat goed voor de matige. Intussen breiden de eigen vloten van de oliemaatschappijen zich steeds verder uit. Mede daardoor werken de werven nog altyd door: van de Zweedse hellin gen liepen in 1959 evenveel schepen (53) van stapel als in 1958 en het tonnage was met 829.000 zelfs nog 94.000 hoger dan in dat jaar. En men verwacht er in dit voorjaar verbetering van de or derportefeuille. Vooruitzichten De wereldorderpdrtefeuille in de scheepsbouw was onder invloed van de 13.5 miljoen ton opgelegde tonnage in 1959 aanmerkelijk geslonken en wel van 40 tot 29 miljoen ton, ongeveer met evenveel als er in 1959 aan nieuw bouw overgedragen is. Dat wil zeggen, Scheveningse knapen vernielden clubhuis Zes Scheveningse jongens van 16 tot 20 jaar zijn dezer dagen door de Haagse politie aangehouden, omdat zij ergerlijk hadden huisgehouden m het gerefor meerde clubhuis „De Jeugdhaven" te Scheveningen. Bij verschillende gelegen heden hebben zij een totale schade van meer van f. 1000 aangericht. Op 23 januari werd voor het eerst in het clubhuis ingebroken. Er verdwenen f. 75 en 20 repen chocolade. Zes dagen later moest de clubhuishouder twee lastige jongens van 19 jaar, die de dag sluiting verstoorden, de deur uitzetten. Uit wraak vernielden de knapen vele rui ten van het gebouw. De recherche zocht de zaak uit. Begin deze week werden de jongens aangehouden. Maar de volgen de nacht werd opnieuw ingebroken. Nu uitsluitend met een baldadig doel. Het biljart werd met water gevuld, met een steekbeitel werden de pianotoetsen ver nield, de versterker weid onklaar ge maakt, coca-cola en chocomel werd in koektrommels gegoten, kasten werden opengebroken, de inhoud over de vloer verspreid enz. Voor deze en de vorige inbraak zijn nu vier jongens in han den van de politie gekomen. Ze hebben hun daden bekend en vertelden uit so lidariteit met de uit het gebouw gezette jongens de tweede inbraak te hebben gepleegd. De politie vermoedt, dat zij van nog meer inbraken in Den Haag en Scheveningen de daders zullen blijken te zy'n. 70-JARIGE TE VOORBURG DOOR GAS GESTIKT (Van onze Haagse redactie) Gistermiddag werd de politie te Voor burg gewaarschuwd door bewoners van de Van Watervlietstraat aldaar, dat zij vermoeden, dat de bewoners van num mer 40 in deze straat een ongeJuk was overkomen, daar op hun bellen niet werd opengedaan en het licht in de ka mers brandde. De politie trof in de woonkamer, waar een sterke gaslucht hing. gezeten in hun stoelen om de gashaard een bejaard echtpaar aan. De 70-jarige heer J. W. bleek reeds te zijn overleden, terwijl z'n 69-jarige echtgenote nog tekenen van leven vertoonde. Zij is opgenomen in het ziekenhuis Antoniushove. haar toe stand is nog ernstig. Vermoedelijk heeft men vergeten de gashaard aan te ste ken, hoewel de kranen geopend waren. dat er tegenover de vele annuleringen iets anders heeft gestaan wat die por tefeuille versterkt heeft. Dat is ook zo: de reders, tezamen genomen, bestelden inplaats van geannuleerde schepen van kleinere typen, grotere schepen. En dan vanzelfsprekend veelal met een langere afleveringstermijn. Ook op deze wijze werd een tempering van de conjunctuur beweging bereikt en gaf men blijk voor de toekomst goede verwachtingen te hebben. Reders zijn realisten. Wint de opvat ting veld, dat er sprake is van een per manente overproduktie in een bepaalde grootte klasse. zodat het teveel niet meer rendabel zal worden, dan zint men op afdoende maatregelen. En zo is een nieuw woord ontstaan, dat vaker en vaker in de mond genomen wordt: „sloopcampagne". Een begrip, dat naar het hart zal spreken van de auteur van „Quo Vadis", de Amsterdamse chocola defabrikant W. C. Sickesz, die al lang voor de oorlog welbewuste vernieuwing na tijdige sloopcampagne's als hèt red middel bij uitnemendheid tegen werk loosheid en oorlogsellende aanbeval. Zo zullen dan over een aantal jaren, die men nodig zal hebben om het over deze campagne eens te worden en haar uit te voeren, de dode schepen uit de Scandinavische havens verdwijnen. Zij zullen niet meer stralen in de schijn van de eigen duizend lampen maar de gloed van de snijbranders zal hun be duiden, dat zij te veel waren op de we reldzee. Een enkele gelukkige tanker zal er worden uitgepikt om herbouwd te worden tot graan- of ertsboot. Zover is het gekomen. Maar nog niet zo heel lang geleden kon men vernemen toen bepleit werd om hongerende volkeren te gaan helpen door toevoer van de Amerikaanse landbouwover schotten dat er geen scheepsruimte beschikbaar was GERUCHTEN TE DJAKARTA OVER KABINETSWIJZIGING Te Djakarta doen aanhoudende ge ruchten de ronde over een plan van president Soekarno om de .Indonesische regering ingrijpend te wijzigen. Het zou de bedoeling zijn het kabinet van negen leden aan te vullen met tien andere ministers, teneinde het kernkabinet te versterken. De Indonesische regering maakt moei lijke dagen door, nu van vele zijden ernstige kritiek wordt geoefend op de ontwerpbegroting voor 1960. Inmiddels heeft het leger een aantal personen gearresteerd, die beschreven werden als „leden van een illegale or ganisatie, die het leger wil uitspelen tegen president Soekarno". De woord voerder van Nasoetion, de chef-staf van het leger, heeft geweigerd namen of organisaties aan te duiden. Hij verklaarde slechts dat de „illegale organisatie" zich toelegde op de ver spreiding van geruchten „en andere destructieve activiteiten, met het doel het leger tegen Soekarno uit te spelen en op deze wyze het gezag en het prestige van de regering te ondermijnen" I Wijzigingen in het Franse Kabinet Hedenmiddag zijn de wijzigingen in het Pran«e Kabinet officieel bekendge maakt. Uit de nieuwe lijst blijkt het ontslag van Soustelle, minister voor de Sahara en Kernenergie. Pierre Messmer is benoemd tot minister van Defensie en Michel Maurice Bokanowski tot mi nister voor Posterijen en televerbin- dingen, Roger F»rey en Pierre Guillau- mat. resp. ministers van Voorlichting en Defensie zijn thans aangesteld tot gedelegeerd-minister bij de premier. Louis Terrenoire is minister van Voorlichting geworden en Jean Foyer staatssecretaris voor de betrekkingen met de Franse gemeenschap. Op voor stel van premier Debré kreeg de minis ter van Staat, Robert Lecourt, de porte feuille van Overzeese gebieden en de partementen en de Sahara. Bernard Cornut-Gentille, de minister voor PTT- zaken. is uit het Kabinet verdwenen. Foyer, Terrenoire en Maurice-Boka- nowski zijn gaullisten, Messmer is par tijloos en Lecourt een katholieke MRP- aanh anger. Delouvrier is gedelegeerd minister voor Algerije gebleven. Volgens waar nemers is het politieke gezicht van het nieuwe Kabinet onveranderd gebleven. Buspersoneel komt terug op zijn eis De delegaties van personeel van ver voersondernemingen hebben meege deeld, dat zij na rijp overleg op hun be sluit <dat inhield dat zy zaterdag 6 fe bruari om twaalf uur uitslag wensten op hun eis van drie procent van het jaar loon als voorschot op de lopende onder handelingen) terugkomen, totdat de be sprekingen tussen de werkgevers- en werknemersorganisaties die tot dusver een gunstig karakter dragen, geëindigd zjjn. Kritiek op kritiek op Rampenfonds Naar aanleiding van zijn gisteren in de vergadering van de Amsterdamse Kamer van Koophandel geuite kritiek op het Nationaal Rampenfonds, deelde de heer De Waal vanochtend mee: „Uit een nader gesprek met de vice- voorzitter van het Rampenfonds! mr. W. F. Schokking) is gebleken dat door een misverstaan een verkeerde indruk is ge wekt omtrent uitlatingen van mr. Schokking". Mr. Schokking zelf deelde mee. uiter mate gegriefd te zijn over de opmerkin gen van de heer De Waal. Hij zei van enigerlei justitieel gevolg af te zien, om dat zijn tijd dat niet zou toelaten, aan gezien die meer dan nodig is om de ge troffen bewoners in alle schakeringen door het Rampenfonds te laten helpen. ,,Er moet gewerkt worden en voor de rest geen nieuws". Israëlische tanks bij Beersjeba Het Egyptische blad ,,A1 Aehram", meldde hedenochtend dat sterke Israë lische pantserstrijdkrachten, waaronder tanks, zün waargenomen in het gebied van Beersjeba. De eenheden waren in opmars naar het zuidelijk deel van de Negeb en de Egyptische grens. Deze Israëlische maatregelen zyn, aldus het blad, een tegenmaatregel teg^n de samentrekking van het twee de leger van de Verenigde Arabische Republiek op het schiereiland Sinai. Het Westen en de positie van Berlijn De „New York Times" weet uit Bonn te melden, dat de Westelijke mogend heden ermee akkoord zullen gaan, dat Oostduitsers de documenten stempelen van personeel der Westelijke mogend heden dat naar Berlijn gaat of hieruit weggaat, als de Russen een afzonderlijk vredesverdrag met Oost-Duitsland zou den sluiten. Maar de Westelijken zullen niet toe staan, dat Oostduitsers hun voertuigen doorzoeken, aldus het blad. De West- duitse regering en de Westelijke diplo maten in Bonn zouden ervan overtuigd zyn, dat Kroesjtsjef vastbesloten is om een vredesverdrag met Oost-Duitsland te sluiten als geen voor beide partijen aanvaardbare oplossing voor de kwestie- Berlijn wordt verkregen op de komende topconferentie. OEGSTGEEST Raadsagenda De raad komt op woensdag 10 februari 7 uur nam. in de raadzaal in vergade ring byeen. Op de agenda staan o.m. de volgende punten vermeld: Voorstel tot het verklaren, dat voor enkele gedeelten der gemeente een uit breidingsplan in onderdelen wordt voor bereid: idem tot aankoop van grond in de Polder Oudenhof van C. J. Hooy- mans; idem tot overdracht van stroken grond langs de Hoge Morsweg aan de N.V. Ingenieursbureau voor Bouwnijver heid; idem tot intrekking van het raadsbesluit van 17 december 1958 tot beschikbaarstelling van een krediet voor de bouw van een dienstwoning bij de rioolwaterzuiveringsinrichting: idem tot beschikbaarstelling van een krediet voor de verbouw en inrichting van de panden Wilhelminapark 25 en 27 (Bu reau Gemeentewerken): idem tot ver strekking van een voorschot salarisver hoging le kwartaal 1960 aan het ge meen tepersoneel; Idem tot vaststelling van de vergoedingen voor het kleuter- onderw. over het jaar '58; idem tot vast stelling van de vergoedingen voor het vakonderw. over 1958: idem tot vast stelling van het getal wekelijkse les uren vakonderwijs voor het jaar 1960: idem tot vaststelling van de voorschot ten artikel 101 L.O -wet voor het lager en het v.g.l.o. voor het jaar 1960: idem tot vaststelling van de voorschotten ar tikel lOlbis L.O.-wet vnn»- het vakon derwijs, voor het jaar 1960. Raadsstukken In de raadsvergadering van 10 febru ari komt o.m. aan de orde een grond aankoop in de Polder Oudenhof. Deze gronden zijn in bezit van de heer C. J. Hooymans. De oppervlakte bedraagt 5.74.60 ha. Ze zijn aangeboden voor een totaalprijs van f 117.000.-, exclusief de belastingschade. De gronden zullen vrij van pacht en eigen gebruik worden op geleverd. Deze percelen zijn gelegen in het uitbreidingsplan Oegstgeest-noord- oost. B. en W, stellen voor om tot aan koop te besluiten. De N.V. Ingenieursbureau voor Bouw nijverheid heeft zich tot de gemeente gewend met het verzoek haar enkele stroken grond over te dragen langs haar terrein aan de Hoge Morsweg. Aan weerszijden van het verbrede gedeelte van deze weg zijn trottoirs aangelegd. Voor een gedeelte van het terrein van het I.B.B. zijn tussen de bestaande ter- reingrens en het begin van het trottoir smalle stroken van onregelmatige vorm overgebleven. Deze stroken zijn gedeel telijk eigendom van de gemeente en gedeeltelijk van de Rijkswaterstaat. B. en W. stellen voor de in haar bezit zijn de grond af te staan. In december 1958 werd een krediet beschikbaar gesteld voor de bouw van een dienstwoning op het terrein van de rioolwaterzuiveringsinrichting. Op dit besluit is de goedkeuring van G. S. nog niet verkregen. Nu bij de behandeling van de begroting 1960 is meegedeeld, dat de overplaatsing van het opslagterrein aan de Poelgeesterweg naar een terrein in de omeeving van de rioolwa erzuive- ringsinrichting aan het vijf-iarenplan moet worden toegevoegd, komt het wen selijk voor het raadsbesluit met betrek king tot de bouw van een dienstwoning op dit terrein in te trekken, zodat B. en W. te zijner tijd de vrije hand hebben voor een nieuw voorstel Dan zal ook onder ogen worden gezien of het nood zakelijk en mogelijk is meer woningen te bouwen. Onlangs werd besloten ten behoeve van. het Bureau Gemeentewerken de panden Wilhelminapark 25 en 27 aan te kopen. B. en W. stellen thans voor om voor de verbouw en inrichting van deze panden een krediet van f. 68.000. beschikbaar te stellen. Ten einde zoveel mogelijk te voorko men, dat de salarissen van de ambte naren achterblijven bij de algemene loonontwikkeling heeft de regering be sloten aan het rijkspersoneel bij wijze van voorschot over de maanden januari, februari en maart 1960 een 3% salaris verhoging te verlenen. Dit voorschot vvQLdt over die maanden als een uitke ring ineens betaald en bedraagt voor hen, die 23 jaar of ouder zijn en voor hen die jonger dan 23 jaar zijn. doch gehuwd of kostwinner minimaal f. 37.50. Overeenkomstig het advies van de mi nister stellen B. en W. voor de voor het rijkspersoneel getroffen voorzieningen op het gemeentepersoneel van overeen komstige toepassing te verklaren. Het hiervoor benodigde krediet is ca. f. 3000. De heer H. S. Stijgers te Oegst- geest is in dienst getreden van het gou vernement van Oost-Nigeria als archi tect. De heer Stijgers. die in een over eenkomstige functie van 19551958 bij het ministerie van Publieke Werken t? Khartoem werkzaam is geweest, heeft een contract aangegaan voor voorlopig twee jaar. VOORSCHOTEN M. van Ballegooijen overleden Gisteren is op 53-jarige leeftijd in Voorschoten overleden de heer M. van Ballegooijen. Hij was geruime tijd voor zitter van de Toneelvereniging „Het Masker". De begrafenis heeft plaats op maandag 8 februari om 2 uur op de be graafplaats „Rhijnhof" te Oegstgeest. WARMOND TAFELTENNIS TTV „Steeds Vooruit". De uitslagen van de deze week gespeelde competitie wedstrijden luiden: (Heren) Steeds Vooruit 1 DHC 2 37; Steeds Vooruit 2 Spreeuwpot 1 8—2; Steeds Vooruit 3 ATTC 3 3—7. WASSENAAR Nutsavond over Columbia Er was donderdagavond in het Ver enigingsgebouw vrij veel belangstelling voor een Nutsavond over Columbia, die verzorgd werd door de in dat land wo nende Nederlandse cineast Niels F. Hal- bertsma. In een inleidend woord zei spreker o.m. dat men zich in Europa vaak een geheel verkeerde voorstelling maakt van Zuid-Amerika. Men vindt er nl. niet al leen Indianen en een primitieve bevol king, doch ook moderne wereldsteden, ultra-moderne fabrieken en heel veel rijkdom. Er bestaat luxe naast primitie ve armoede. De eerste film had tot onderwerp het leven van de San Bias Indianen, die op de 365 eilanden voor de kust van Pa nama hun eigen gelukkige leven leiden, dat nog niet bedorven werd door inmen ging van de blanken. De hoge bergen van Panama aan de ene kant en de ko raalriffen aan de andere kant houden invloed van de blanken op een afstand. De film gaf een interessant beeld van het dagelijks leven van de San Blas-in- dianen, van hun werk, hun eenvoudige woningen en hun dansen. De tweede film, in cinemascope, toon de Columbia zoals het is in al zijn te genstellingen: het primitieve leven van de nakomelingen der slaven, van de In dianen, van de negers tegenover moder ne wereldsteden, enorme staalfabrieken, petroleumindustrie enz. Behalve olie zyn vooral koffie en sisal belangrijke pro- dukten van het land. Er wordt nog goud gewonnen, zowel op moderne wijze met grote baggermachines als op de primi tieve manier, met de hand. Wegens 25-jarige trouwe huishou delijke dienst by de familie Van Moor- sel-Poelhekke te Wassenaar is aan mej. J. van Eeden door de Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen een medaille met oorkonde uitgereikt. Raad komt woensdag 10 februari bijeen De Wassenaarse gemeenteraad komt woensdag 10 februari bijeen om o.m. het voorstel te behandelen om aan het Stadhoudersplein (in het plan Zylwate- ring gelegen in het verlengde van de Stadhoudersweg) de bouw van een aan tal winkels, garages en woningen moge lijk te maken door een stuk grond van ongeveer 1890 ca. te verkopen. De bouw en handelsfirma „Van der Zalm en Meijer" in Den Haag en P. van Rooijen te Wassenaar hebben nl. plannen op deze grond 8 winkels met bedrijfs- en bergingsruimten, alsmede 6 garages en 16 woningen in twee woonlagen boven de winkels te bouwen. De prijs van de grond bedraagt f. 52,80 per ca. Aan de raad is voorgesteld, de grondverkoop goed te keuren. Met de voorbereiding van de bouwwerkzaamheden is intussen een begin gemaakt. Behalve een aantal wijzigingen in de algemene salarisverordening, waarbij enkele rangen worden afgeschaft en an dere toegevoegd, stellen B. en W. voor, in overeenstemming met de richtlynen van de Minister, aan het gemeenteper soneel over het eerste kwartaal van 1960 een uitkering ineens toe te kennen van in totaal 9rr van de maandwedde, dus van 3% per maand. Hiermee zal volgens een globale berekening een bedrag ge moeid zyn van f. 15.600, Op 10 februari begint het vierde be volkingsonderzoek op tuberculose in Wassenaar. Het plaatselijk comité tot opsporing van t.b.c. heeft zich tot de gemeente gewend met het verzoek om een garantieverklaring voor het te ver wachten tekort. Omdat deze keer de kinderen beneden 14 jaar niet in het onderzoek betrokken worden, zal deze garantie aanzienlijk kleiner behoeven te zijn dan vorige keren. Het comité be rekent het tekort op ongeveer f. 4200. Verwacht wordt dat ongeveer 9000 per sonen aan het onderzoek zullen deelne men. Het aantal ingezetenen boven 14 jaar bedraagt wel 18.000, maar het aan tal ingezetenen, dat door toedoen van andere instellingen en bedrijven al re gelmatig wordt doorgelicht is aanzien lijk gestegen. Bij de exploitatieberekening is ervan uitgegaan, dat de deelnemers aan het onderzoek een bijdrage van f. 1,25 zul len betalen, behalve in gevallen waarin een gedeeltelijke of gehele vrijstelling van deze bijdrage gewenst is. Aan de raad wordt voorgesteld, een krediet uit te trekken van f. 4200. Bl'RGERLIJKE STAND Geboren: Nlcolaas J.. zn v. N. L. Ouds hoorn en A P Beijersbergen. Arend, zn v H. van de Stadt en T. VV. Zijlstra. Petrus Th., zn van C. G. Bentvelzen en G. W. Noordover. Ondertrouwd. H. V. A. Lang en A. Jan sen. J G. Grimberg en M. J. Kortekaas. C. G. Straver en F J. H. Berg, A. Wasse naar en C. J. de Roos. Overleden: B. W. van RUn, 72 Jaar, e.v. J. Verhart. A. H. W. van Blijenburgh, 82 Jaar, A. M. Tomey, 64 Jaar e.v. Th. J. W. Buljs, J. J. Berndes, 80 Jaar, Fr. J. Esscrs, 87 Jr e.v. P. de Roo de la Faille, C, J Stafleu, 88 Jr. C. F. van den Heuvel, 75 Ir, A. de Joode, 54 Jaar, A. W. Leeuwen burg. 75 Jaar. Componist Rudolf Nelson overleden De Duitse joodse componist Rudolf Nelson is vandaag op 82-jarige leeftijd in West-Berlyn overleden. Nelson, die lichte muziek heeft ge maakt voor operettes en film, is in Ber lijn geboren en vluchtte in de Nazi-tyd naar Nederland. Hy vestigde zich in Amsterdam en keerde in 1949 naar Ber lijn terug. Nelson leed in de laatste we ken aan geelzucht. Rudolf Nelson, die eigenlijk Rudolf Lewysohn heette, is jarenlang de grote man geweest van het cabaret van Tu- schinski in Amsterdam. Eerst had hij, na uit Duitsland te zijn uitgeweken, in het Leidsepleintheater gewerkt, dat toen onder leiding van Louis Davids stond. Hitier bood Nelson in 1933 het ere- ariërschap aan. maar Nelson verliet zijn vaderland toch liever en via Zwitserland en Frankrijk kwam hij naar ons land Behalve muziek voor operettes en film schreef Nelson honderden liedjes. daarom nu een beslissende stap gedaan door een overeenkomst met de Vickers- Armstrong-fabrieken af te sluiten, op grond waarvan op het einde van maart a.s. vier Viscount-810 zullen worden geleverd, later gevolgd door nog twee machines van hetzelfde type. Oostenrijk heeft dan zijn eigen zes machines voor de burgerlijke lucht vaart en kan de geleende vliegtuigen aan Fred Olsen teruggeven. Door deze aanwinst kan de A.U.A. niet alleen over meer plaatsen beschikken, n.l. 59 tegenover 48 vroeger, doch tevens, door de twee vliegtuigen méér. haar lucht net uitbreiden. Het is de vraag of de A.U.A. de Noorse piloten zal behouden, want het land beschikt over een aantal goede vliegers, die grotendeels nog door de K.L.M. zjjn opgeleid en die nu bij de Lufthansa en Swissair werkzaam zjjn. Deze krachten wil de A.U.A. voor zichzelf aanwerven. Binnenkort zes Viscounts inplaats van de vier geleende toestellen van Fred Olsen Piloten grotendeels door KLM opgeleid (Van onze Weense correspondent) Het is niet te verwonderen, dat het Oostenrijks vliegwezen nog in de kin derschoenen staat, want met de weder opbouw kon eerst na het Staatsverdrag in 1955 worden begonnen. Zolang het land bezet was. dus tien jaar lang, werd het van alle kanten door buiten landse maatschappijen aangevlogen, maar zelf mocht het geen luchtvaart- net opbouwen, omdat de vier bezet tende mogendheden en vooral de Sov jet-Unie hiertegen hun veto hadden uit gesproken. Na het herstel van de soe vereiniteit kon men hiermee beginnen. Doch aanvankelijk ontbrak het nodige kapitaal. Wel beschikte Oostenrijk over enige ervaring, want voor de laatste oorlog bezat het een eigen luchtvaart maatschappij, de Ö.L.A.G., die van 1923 af tot 1938 zonder een enkel ongeval 120.000 passagiers vervoerde. Men deed na 1955 een beroep op een klein aan tal vakmensen, die na het overwinnen van zeer grote moeilijkheden een nieuwe maatschappij onder de naam A.U.A. (Austrian Airlines) in het leven riepen. Er waren echter bijna twintig jaar van ontwikkeling op luchtvaart gebied verstreken, die Oostenrijk niet had meegemaakt. Zodoende was men aangewezen op de hulp van het bui tenland. Nadat de onderhandelingen met de K.L.M. door de starre politieke opvat tingen van minister Waldbrunner wa ren vastgelopen, sloot men een over eenkomst met de Noorse Fred Olsens Flyselskap, welke rederij een klein aantal vliegtuigen alsmede personeel ter beschikking stelde. Op 31 maart 1958 kon dan eindelijk de eerste Oos tenrijkse luchtlijn worden geopend. Dat is dus twee jaar geleden. Wanneer men nu het luchtvaartnet van deze maatschappij bestudeerd, ziet men dat er dagelijks naar Parijs wordt gevlogen, evenzo naar Frankfort en Stuttgart, tweemaal per week naar Londen, driemaal naar Rome, eenmaal naar Warschau en Moskou, tweemaal naar Belgrado, eenmaal naar Athene en Cairo. Het wonderlijke is echter, dat dit schema wordt afgewerkt met vier vliegtuigen. Men kan dan ook wel zeg gen, dat de vier Vickers Viscount 779D, die de A.U.A. van Fred Olsen gechar terd heeft, byna voortdurend in de lucht zyn. Het blijkt zo nu en dan ook dat deze machines een dagje ouder zyn geworden. De Oostenrijkse maatschappij heeft BEURSOVERZICHT Krachtig herstel voor internationale waarden Amsterdam, 5 februari. De internationale waarden vertoon den, voor de laatste beursdag van deze week, een krachtig herstel ten opzichte van de flauwe tendentie van gisteren. De verliezen van de vorige dag voor deze fondsen werden vanmiddag bijna geheel ingehaald. De stimulans voor de gun stige stemming op het Damrak kwam uit Wall Street. Niet dat de Amerikaanse aandelen aldaar gisteren vast in de markt lagen maar meer, omdat de Ne derlandse hoofdfondsen er weer in de belangstelling stonden en vast sloten. Aangezien deze fondsen gisteren in Amsterdam flauw waren ,viel de houding van New York, ten aanzien van deze waarden, dan ook heel erg mee. Dit leidde vanmiddag dan ook tot een krach tig herstel, dat in een kalme markt tot stand werd gebracht door aankopen van het publiek en het buitenland. De be- roepshandel wilde liever wachten met zakendoen in verband met het nade rende weekeinde. Aku's op 493 circa negen punten boven de vorige slotprijs. Philips op 787 circa tien punten hoger. Unilever bij een prijs van 766% circa twaalf punten boven het vorige slot en Kon. Olies op f. 159.90 bijna een gulden hoger en een paar dubbeltjes boven pariteit Amerika. KLM werd onveran derd op f. 114,geadviseerd. De Scheepvaarten haalden de gisteren geleden verliezen over vrijwel de gehele linie bijna geheel in. De handel in deze sector was eveneens gering. De Staats fondsen werden, aldus de beurs, kenne lijk gesteund en gaven een licht herstel te zien. Maandag a.s. vindt de inschrij ving plaats voor de nieuwe staatslening. Cultures goed prijshoudend zonder meer. In de lokale sector werden aandelen Hoogovens, gisteren twintig punten la ger op 760, opnieuw lager geadviseerd. Van de bankaandelen lagen Nederland- sche Credietbank hoger op de dividend verhoging en de Amsterdamsche Bank hoger op het gepubliceerde jaarverslag. WISSELKOERSEN Amsterdam, 5 februari. Londen 10.57%—10.57%New York 3.77A—3.77A: Montreal 3.96%— 3.96%; Parijs 76.84'j—"6.89%; Brussel 7.56'* —7.56%; Frankfort 90.45%—90.50% Stockholm 72.83%—72.88%Zurich 93%—86.98%; Milaan 60.774-60.82% Kopenhagen 54 64%—54.69%Oslo 52.77 52.82; Wenen 14.50%—14.51%; Lissa bon 13.17%—13.19%. Beurs van Amsterdam Vrydag: 5 februari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. *58 4% 98% 98% Ned. *59 4% 98% 98% Ned. '59 4% 96%GB 96%GB Ned. '53 3% 92% 92% Grootboek obl. 3% 78 Ned. '47 3% (3) 90% 91A Ned. '51 3% 95 94% Ned. '53 (3%) 91ji 92B Ned. '56 3% 9112 91f| Ned. '48 3% 85j| 86% Ned. '54 3% 86% 86% Ned. '55 I 3% 88A 88A Ned. '56 II 3% 89% 89% Ned. *37 3 90 89% Dollarlng '47 3 90% 90 Inve6teringscert. 3.. 96AGB 96%GL Ned. 62-64 3 96% 96jj Indië '37 A 3 92% 93 Grootboek '46 3 92% Ned. W.B. 6% 109% 109A ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. enlnd.B. 42%GB 41% Nat. Handelsbank 185% 185% Ned. Handelmy264% 264% Amst. Rubber 122 123% H.V.A161% 162% Senembah 600L 590 A.K.U484 493% Berkels Patent (v.) 290 293GB Calvé Delft cert. 726 735 Deli Mij en (Ver.) .189 189 Kon Pap. v. Gelder 248 252GB Hoogovens cert760GB 756GB Müller en Co. N.B. 370 380GB Ned. Kabelfabr435GB 435GB Philips 777%GB 789% Philips pref289 290 Unilever 754GB 769 Wilton Feyenoord 225 225 Biliton 2de r369% 370 Dordtse Olie gew. 742% 749% Kon. Olie (f20.—) 161.50 161.— idem (50 f20.—) 158.90 159 80 Holl. Amer. lijn 170% 172 Java China Paket 161 163 K.L.M114GL 113.50 Kon Ned. Stmv My. 188% 191GB Kon. Paket My144 146% Stoomvaart My Ned 170GL 169 Nievelt Goudr cert. 151GB 156 v. Ommeren eert. 258GB 257% Kon. Rott. Lloyd 159GL 159 Ned. Scheepv. Unie 157GB 158%GB NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen Adam '47 (3%) 3 90% 92% idem '48 (3%) 93 92% R'dam '52-1 (4%) 97% id. id. '37 I-II (3%) 92 92% Z.-Holland '56 (4%) 98% Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) 103% 103% ld. N.W3. '52 (4%) 95A 96% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 94% 95 Premieleningen 96% 96% Adam '51 12% 82% 82% A'dam '56 12% 82% 81% A'dam '56 II 2% 89% 89% Eindhoven '54 2% 80 Enschede '54 2% 82 82 Den Haag '52 I 2% 86% 82% Idem II 2% 86 86% R'dam '52 I 2% 85% 84% Idem II 2% 89% 87% Idem '57 2% 96% 96% Utrecht '52 2% 84% 85 Z.-Holl. 1957 2% 93% 93% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 223.50 Amst. Bank 345 HJ.U. eert235% Rott. Bank 302 Twentsche Bank 283% Industrie Ondernemingen Albert Heyn389 Borsumij67% K. N. Ed.met. A-AA 91% Idem pref. wd93% Electrolasmy319 Kon. Ned. Grofsm. 174% Holl. Constructie 454 Ing. bur. v.Bouwnijv. 268 Internatio 163 Int. Kunststof!. Ind. 65% Leidse Wolspinnerij 395 Rott. Droogdok My. 615% Sikken's Lakfabr. 590 Ver. Touwfabrieken 302% Walvisvaart 120% Wernink's Betonm. 163 Van Wyk Textiel 112 Zaalberg 125B Spoorwegen Deli Spoorweg My. 6% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. Intern. Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors Kennecott Republic Stoel Shell OU Union Pacific Un. States Steel 26% 103% 61% 51% 46% 49% 92 66% 75 28% 89% 224 347 235% 302 282 67 91% 319 174 448L 262 166 65 398% 610 590 305 121% 163% 113 125 26% 104 61 51A 46% 49% 91V*

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11