„Arabische boeren" in grensgebied waren militairen, verklaart Israël WEERBERICHT Wederzijdse beschuldiging van agressie bij Veiligheidsraad Uit de kast in de kast 46 gulden verdiend REIS VAN DE GAULLE NAAR ALGERIJE IS UITGESTELD Amerika weigert landingsrechten Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 4 FEBRUARI 1960 Mo. 29966 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f255 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Israël heelt gisteren in een brief aan de Veiligheidsraad te kennen gegeven, dat de „Arabische boeren", die bij de recente grensincidenten om het leven zijn gekomen, in werkelijkheid Syrische militairen waren, bewapend met geweren en mitrailleurs. Terwijl Israël gisteravond meldde, dat de Syriërs in het grensgebied opnieuw hadden geschoten, beschuldigden de VAR en Israël elkaar van agressie. Zij deden dit in brieven aan de Veiligheidsraad, zonder dat zij de raad verzochten in te grijpen. Omar Loetfi verklaarde namens de VAR, dat Israëlische troepen het vuur hadden geopend op Arabische boeren, die zich tezamen met een waarnemer van de V.N. in de gedemilitariseerde zone ten noorden van het Meer van Galilea bevonden. De Israëlische afgevaardigde, Josef Tekoah, schreef echter dat Syrische militairen, gewapend met geweren en machinegeweren, maar zich voordoende als boeren, de zone waren binnengetrokken om zich van delen hiervan meester te maken. Hij noemde de politiek van de VAR een voortdurende bedreiging van de vrede in het grensgebied. Hetzelfde zei Loetfi van het Israëlische optreden. van het Deense schip Inge Toft, dat sinds mei van het vorige jaar in Port Said wordt vastgehouden omdat het met een Israëlische lading voor het Verre Oosten het kanaal wilde passeren, ter sprake zouden hebben gebracht. Uit Cairo was eerder bericht, dat het over leg van Hammarskjöld met de Israëliërs wellicht van invloed zou zijn geweest op het besluit van de reder van het Deense schip om de lading te lossen. Hammarskjöld had ook een gesprek met vertegenwoordigers van de VAR. Naar verluidt heeft hy getracht beide partijen te bewegen om hun troepen uit de gedemilitariseerde zone terug te trek ken. Israël heeft echter verklaard, dat het in het betrokken gebied geen mili tairen heeft. Nog geen oplossing voor de vaart door het Suezkanaal Intussen hebben Israëlische afgevaar digden gisteren met secretaris-generaal Hammarskjöld gesproken over de vaart door het Suezkanaal. Van Israëlische zijde werd ontkend, dat zij de kwestie Inbreker sliep in Noordwijkse villa Bij het controleren van zijn on- beheerd staande villa aan de Rem- brandtweg te NoordtvijTc merkte een Rotterdamse arts op, dat onbe voegden er een bezoek hadden gebracht. Van een raam in het sousterrain bleek een ruitje te zijn ingeslagen, evenals van een deur naar de ach terkamer, glasscherven lagen over de vloeren verspreid, terwijl di verse sporen erop wezen, dat in kasten en laden was gesnuffeld. De dokter zette op de bovenver dieping zijn speurtocht voort, miste op een der slaapkamers zijn scheerapparaat en kwam op de tweede etage tot de ontdekking, dat een der bedden kennelijk kort geleden beslapen was. Stilleven Een tafeltje op die kamer leverde een compleet „stilleven" op van een leeg blik appélmoes, leverpas tei en een pak crackers, alle ingre diënten afkomstig uit des artsen provisiekast. De gast had bovendien de vloer voorzien van series sigaretten peukjes. Meer aandacht had hij aan zijn uiterlijk besteed, daar het vermiste scheermes bleek te heb ben gediend bij het maken van zijn toilet. Het tafereel werd werkelijk op windend en eindigde met een ver rassende ontknoping. In hemd en onderbroek Toen de huiseigenaar in een kast wilde kijken, werd de deur aan de binnenkant hardnekkig vastgehou den. Het leek iets op een poppen kast en toch was het werkelijk heid, want toen de deur open klapte, stond de dokter oog in oog met de inbreker in profond négligé, d.w.z. slechts gekleed in hemd en onderbroek. Op de belangstellende vraag wat de man er toe had gebracht in de doktersvilla zijn bivak op te slaan en zich tegoed te doen aan andermans vooiTaden, diste de man zo'n leugenachtig verhaal op, dat de politie werd gewaarschuwd. Binnen enkele minuten werd de ongenode gast ingerekend en zo verdaagde hij uit de kast, in de kast. Haarlemse bankwerker De man bleek een 25-jarige bank werker uit Haarlem te zijn, die sinds enkele weken rondzwierf. Met zijn arrestatie bleek men een goede slag te hebben geslagen. Toen hij door de recherche aan de tand gevoeld werd ,volgde een vlotte bekentenis. Tevens bleek, dat verdachte zich in de afgelopen weken had schuldig gemaakt aan een fietsendiefstal te Amsterdam en aan een inbraak in een villa te Wassenaar. Hier waren o.a. en kele kostbaarheden ontvreemd, die zich evenwél nog in het bezit van de dader bevonden. De man is gisteren voor de offi cier van Justitie geleid. Russisch bezoek aan Cuba De Sovjetrussische eerste vice-premier Mikojan is vanochtend per vliegtuig uit Moskou naar Havanna vertrokken, waar hij op uitnodiging van de Cubaanse re gering de opening van een Russische tentoonstelling zal bijwonen. Noren blijven Het Noorse ministerie van Defensie heeft gisteren officieel tegengesproken, dat generaal Von Horn, de Noorse be velhebber van de V.N.-troepen in het gebied van Gaza besloten zou hebben het Noorse contingent terug te trekken als er ernstige conflicten zouden ont staan tussen Israël en de Ver. Arabische Republiek. Een woordvoerder van het ministerie die deze tegenspraak gaf, ver wees tevens naar een reeds eerder in Oslo uitgegeven communiqué waarin werd gezegd, dat „het Noorse contingent in Gaza zal blijven zolang het daar zijn zending kan vervullen". De woordvoerder legde de verklaring af naar aanleiding van berichten in de „New York Daily News". Ad verten tl»» Op een dubbeltje na en bovendien bent u 'n orig. Engels Glentwist kostuum rijker, als u de laatste week van de Service-Verkoop nog profiteert van onze korting. Modern 1 - rij, 3-kn model in gedistingeerde ruitmotieven. Normale prijs: f. 229,50, nu met 20% koning :f. 1 83,60 1 House of England Casey nam ontslag De Australische minister van Buiten landse Zaken, Casey, heeft vandaag zijn ontslag aangeboden. Dit meldde Radio- Melbourne. Hedenavond zou premier Menzies een onderhoud hebben met de gouverneur-generaal. In het Cirque Royal in Brussel werd het Croix d'Honneur uitge reikt aan pater Pire. die indertijd voor zijn vluchtelingenwerk met de Nobelprijs werd onderscheiden. De pater wordt gelukgewenst door Prins Albert en Prinses Paola. 3000 MAN MEER IN DE ARBEIDSRESERVE De geregistreerde arbeidsreserve in ons land is gedurende de maand ja nuari van dit jaar, met ruim 3000 man nen toegenomen van 82.457 (eind de cember 1959) tot 85.755. Het aantal werkloze vrouwen nam met een gering aantal toe van 5.758 (eind december 1959» tot 5.832. Het aantal openstaande aanvragen voor mannen was eind janu ari 34.779 (eind december 32 487) en dat voor vrouwen 29.664 (28.242). Ondergeschikten zijn het vertrouwen van de president niet altijd waardig gebleven Positie president zeer sterk geworden (Van onze Parijse correspondent) De reis, die generaal De Gaulle morgen naar Algerije zou onder nemen en die al voor de gebeurte nissen van vorige week was ge projecteerd, zal tot een later tijd stip worden uitgesteld. Men spreekt nu van omstreeks half februari, maar het is ook best mogelijk dat de generaal pas begin maart zal kunnen vertrekken. Voor de twee de helft van deze maand staat een reeks bezoeken aan verschillende steden in Zuidwest-Frankrijk op het programma. Ofschoon er officieel geen reden voor dit uitstel is opgegeven, zal men de plank wel niet ver misslaan door aan te nemen, dat de generaal van oordeel is, dat zijn aanwezig heid in Parijs voorlopig nog bijzon der wenselijk blijft. dat door zyn victorie over de muiters in Algiers, waarbij geen geweld hoefde te worden gebruikt, de positie van De Gaulle niet alleen op het binnenlandse maar ook op het buitenlandse plan zeer bijzonder sterk is geworden. De Gauile heeft de oprechtheid van zijn voorstel aan de Algerijnen hun toekomst zelf te bepalen nu wel op onweerlegbare wijze aangetoond. JVanneer de Algerijnse nationalisten, gelijk niettemin te vrezen valt. op De Gaulle's uitnodiging nu nog niet in zou den gaan, dan zou het de buitenlandse hoofdsteden en men denkt hier zo wel aan Washington als Moskou toch moeilijk werden het Franse standpunt niet actiever te steunen. De Gaulle zou dan immers de man zijn die onder het verzet van uiterst rechts in Frankrijk en van de Algerijnse rehel'rn langs de democratische *reg van een volksstem ming de Algerijn» n de vrije keuzt voor bun toekomst laten wil. De heer Stijkel naar Den Haag terug Amerika heeft geweigerd de KLM landingsrechten in Los An geles te verlenen. Na afloop van de laatste vergadering der beide delegaties, zeide staatssecretaris Stijkel op vrij bitse toon: ..Ik was het niet eens met hun argumenta tie, ik ging er zelfs niet mee akkoord de besprekingen te eindi gen, maar ik ga terug naar Den Haag". De slotzitting, die in een arme tierig noodgebouw werd gehouden, heeft ruim anderhalf uur geduurd. Verreweg het grootste deel van die tijd werd in beslag genomen door een uitvoerig betoog van de Ame rikaanse delegatieleider Vass, die op gematigde toon de Nederlandse argumenten nogmaals trachtte te weerleggen en tenslotte pertinent verklaarde, dat Amerika geen reden kon vinden om aan de Nederlandse verlangens te vol doen. Staatssecretaris Stijkel ver meed te grote scherpte in zijn korte conclusie. Hij kon de Amerikaanse redenering niet aanvaarden en zag geen nut in een voortzetting van Gisteren werden bij de Honds- bossche Zeewering enige mijnen op geruimd. welke dinsdag bij een ab normaal lage waterstand waarge nomen werden. Een van de on plezierige oorlogsherinneringen wordt uit het water gehesen. de onderhandelingen. Kennelijk zag hij geen enkele kans om nog voortgang te maken. Goed van pas kwam hem een veel gebruikte Amerikaanse zegswijze, die luidt: ,,Het heeft geen nut een dood paard nog trappen te geven". Veel verzet Het Nederlandse verzoek had veel verzet van de zijde van Amerikaanse luchtvaartmaatschappyen ontmoet. Vol gens kringen die nauw bij de onderhan delingen waren betrokken, heeft de Amerikaanse delegatie betoogd, dat men bij een dergelijk overleg gewoonlijk komt tot een uitwisseling van landingsrech ten of andere economische concessies op het gebied van de burgerluchtvaart. Volgens de Amerikaanse luchtvaart maatschappijen kon Nederland, dat als klein land al op ruime schaal landings rechten in de VS geniet, niets bieden dat tegen dergelijke rechten in Los An geles kan opwegen. Van Nederlandse zijde was hierop geantwoord, dat inwilliging van het Nederlandse verzoek bredere perspectieven zou openen voor de han del met de VS, terwijl voorts werd ge wezen op de traditie van Nederland als verlener van verkeersdiensten aan de wereld. Op een vraag welke invloed de wei gering zou hebben op de Nederlands- Amerikaanse betrekkingen, antwoordde de Staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat dat hij vandaag een pers conferentie zou geven, waarop deze kwestie zou kunnen worden bespro ken. De beslissende vergadering van gis teren heeft anderhalf uur geduurd. Commentaar van de heer Aler De president-directeur van de K.L.M., de heer I. A. Aler, gaf desgevraagd een uitvoerig commentaar op het bericht van het mislukken der luchtvaartonder handelingen. Hieraan ontlenen wy: De beslissing van de regering van de Verenigde Staten om op dit ogenblik opnieuw toestemming te weigeren een snelle Nederlandse luchtverbinding tus sen Californië en Europa te exploiteren, is een moeilijk te aanvaarden realiteit. Eens te meer blijkt dat de Amerikaanse luehtvaartpolitiek geïnspireerd wordt door proteetionisme, dat geheel vreemd is aan het algemeene streven van de V. S. naar vrijheid van economische be trekkingen en het recht doen wederva ren aan het principe van vrije concur rentie. Was in 1957 het weigeren van het ver zoek van Nederland tot het verkrijgen van landingsrechten aan de Westkust van de V. S. reeds onbegrijpelijk gezien de redelijkheid ervan, thans krijgt die weigering daarenboven nog het karakter van discriminatie tegen Nederland, om dat zoals bekend, aan vele andere lucht vaartmaatschappijen wel rechten op de Westkust zijn toegekend. Het weigeren van rechten aan Neder land kan niet anders worden geïnter preteerd dan een straf voor het feit dat wij geografisch gesproken „een klein land" zijn". „De betreurenswaardige afloop van de besprekingen te Washington", aldus de heer Aler, „betekent geenszins dat de K.L.M. ten aanzien van de rechten op de Westkust van Amerika het hoofd in de schoot legt. Het moet worden ver wacht dat de regering der V. S. zal in zien hoezeer de politieke en economische Men heeft de generaal vaak verweten dat hij niet alleen fysiek en letterlijk maar ook overdrachtelijk het hoofd te hoog boven de aarde droeg hoewel toch zeker ook weer niet in de wolken waardoor hij zich wel eens lie' ver leiden na de proclamatie der beginse len de verwezenlijking ervan in te goed vertrouwen aan zyn ondergeschikten over te laten. Ondergeschikten mi nisters, hoge ambtenaren en generaals die dit vertrouwen helaas niet altijd waardig zijn gebleken Na de dure èn wrede les van vorige week schrijft men generaal De Gaulle daarom het voorne men toe de reorganisatie van de rege ring en de versteviging van het staats gezag eigenhandig door te willen voeren. In elk geval wordt er vaart achter die hervormingen gezet. Binnen het et maal heeft ook de Senaat de blanco volmachten met 225 tegen 39 stemmen goedgekeurd zodat ze. na een terugkeer voor een tweede lezing by de Nationale Vergadering, intussen al van kracht, zijr. geworden. Het staatsnoofd is ook ?eker niet van zins onder dindruk der jongste ge beurtenissen zijn aanvankelijke richt lijnen op het gebied der buitenlandse en internationale politiek uit het oog te verliezen In Parijs is men van oordeel. „Ernstige toestand" President Eisenhower verklaarde gis teren op zyn persconferentie ten aan zien van Duitsland in antwoord op een vraag, dat een ernstige toestand zou ontstaan indien de Sovjet-Unie een af zonderlijk vredesverdrag met Oost- Duitsland zou sluiten, waardoor West- Be rl ij n van het Westen zou worden afgesneden. O Slot pag. 2 Een nacht op Santa Crnz Ons nieuwe vervolgverhaal „Een nacht op Santa Cruz" is een sen sationele smokkelroman van Char les Erbrayat. Het is een uiter mate boeiende geschiedenis, die overigens allerminst drijft op de criminele gebeurtenissen, maar niet minder de aandacht verdient door de beschrijving tan Santa j Cruz (het pleintje in Sevilla, waar het dramatisch hoogtepunt van de roman is gelocaliseerd) en door de schildering van Spaanse reli gieuze en dagelijkse gewoonten. Ter voorlichting van de belangstel- lende lezer zijn in de voetnoten bij dit vervolgverhaal uitdrukkin- gen en woorden vertaald. betrekkingen tussen beide landen wor den geschaad en de publieke opinie hier te lande wordt verontrust door de wei gering van het verzoek, welks inwilli ging voor de K.L.M. van essentieel be lang is, terwijl de weigering daarvan de V. S. geen aanwijsbaar voordeel op levert", zo besloot de heer Aler. ,,Deur niet gesloten" Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft meegedeeld dat het te betreuren is dat de V. S. weinig of geen begrip schijnen te hebben voor de gerecht vaardigde wensen op luchvaartgebied van Nederland, omdat de K.L.M. in het volksbewustzijn nu eenmaal een bijzon dere plaats inneemt. Gelukkig is, zo voegde dc woordvoerder eraan toe, de deur voor de toekomst niet definitief ge sloten. CHAUFFEUR BEKENT MOORD OP VROUW (Speciale berichtgeving) De 40-jarige vrouw, die zondag dood in haar woonschuit in de Vecht te Utrecht werd gevonden, is gewurgd door een 28-jarige Utrechtse vrachtauto chauffeur. De man heeft woensdag een bekentenis afgelegd. Hij was maandag door de recherche aangehouden omdat hij in de nacht van zaterdag op zondag als laatste In de on middellijke omgeving van de woonschuit was gesignaleerd. Aanvankelijk ontken de hij alles; later gaf hjj toe wel dron ken In de boot geweest te zijn. maar pas na dagenlange verhoren bekende hij de vrouw om het leven te hebben gebracht. Opklaringen De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Opklaringen, maar ook enkele ver spreid voorkomende buien. Zwakke tot matige wind tussen zuid en west. Kou dere nacht, morgen overdag dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere (Opgemaakt te 11.15 uur 5 februari Zon op: 8.16 uur; onder: 17.33 uur. Maan op: 12.00 uur; onder: 2.12 uur Hoogwater te Katwijk te 9 08 en 21 uur. Laagwater te 4.32 en 17.02 uur. Dit Blad bestaat uit 14 pagina a

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1