Brilj iliante bridgepartij Minister acht personeelstekort bij de Rijkspolitie zorgwekkend Mr. Blaisse stelt fouten in liet mijnbouwbeleid aan de kaak Erecompagnie artilleristen in de Tower is in staat van alarm ZELFS EEN GROOTMEESTER.... i Sf S3 3 i ys w a 8 4 ZATERDAG 30 JANUARI 1960 Jaarlijks zeker 350 wachtmeesters nodig Het personeelstekort by het korps Rijkspolitie acht de minister van Jus titie hyzonder zorgwekkend. Dit blijkt uit zyn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer. De vraag, hoe in de als gevolg van de ongunstige leeftijdsopbouw gedu rende de jaren 1973 tot 1980 talrijke openvallende vacatures moet worden voorzien, baart hem nu reeds vele zor gen. Voor het inlopen van het huidige personeelstekort en voor het kweken van een reserve ter vervulling van de in de jaren 1973 tot 1980 te vervullen extra vacatures alsmede met het oog op de zich steeds uitbreidende po litietaak ls gedurende de eerstvol gende 15 jaar een jaarlijkse aanvulling met tenminste 350 jonge wachtmees ters noodzakelijk. Aangezien het, ondanks zeer inten sieve wervingscampagnes, tot dusverre niet gelukt is een hoger aantal dan gemiddeld 140 jonge personeelsleden per jaar voor het Korps Rijkspolitie aan te werven, is er naar het oordeel van de minir'er niet aan te ontkomen, dat in overleg met zyn ambtgenoten welk overleg eerstdaags zal geschie den ingrijpende maatregelen in overweging worden genomen om een jaarlijkse aanvulling met 350 jonge wachtmeesters te verzekeren. Misverstond De mening, dat in sommige gemeen ten de Reserve-Rijkspolitie gebruik! zou worden ter aanvulling van het te kort aan gemeentepolitie kan, naar het de minister voorkomt, niet anders dan op een misverstand berusten. Gelet op de bepalingen van de door de reservis ten van het Korps Rijkspolitie gesloten verbandakte is het niet mogelijk dezen in gemeenten met gemeentepolitie te doen optreden. Hieraan moge nog worden toege voegd, dat in de gemeenten met Rijks politie de leden van de Reserve-Rljks- politie nimmer opgeroepen worden voor het verrichten van werkelijke dienst, doch uitsluitend voor het deelnemen aan oefeningen, aangezien het Besluit Reservepolitie 1958 bepaalt, dat de vrij willigers worden aangenomen om on der bijzondere omstandigheden dien sten te verlenen bij de uitoefening van de algemene taak van het Korps Rijks politie. De minister kan de zienswijze niet onderschrijven, dat het personeelsver loop bij de Reserve-RUkspolitie zeer veel geld kost en dat de effectieve waarde gering zou zyn. Het personeels verloop acht hij verhoudingsgewijze niet te groot. Verkeerstoezicht Het ligt in de bedoeling het verkeers toezicht door de Rijkspolitie ook op wegen te doen plaatsvinden, welke lig gen binnen gemeenten met gemeente politie en omgekeerd het verkeerstoe zicht door gemeentepolitie te doen uit oefenen op wegen liggende binnen ge meenten met Rijkspolitie of andere ge meenten met gemeentepolitie, een en ander in de gevallen, dat zulks uit overwegingen van doelmatigheid ge wenst zou zijn. De aanwijzing van be doelde wegen, welke zich in de prak tijk zal beperken tot de wegen voor in tercommunaal verkeer geschiedt door de minister van Justitie en de minister van Binnenlandse Zaken gezamenlijk. De onderhavige aangelegenheid is nog in studie. Diefstal van zangvogels in de nacht De politie te Amersfoort heeft een 39-jarige man uit Amersfoort aange houden. Hij wordt ervan verdacht de laatste maanden vele tientallen kost bare zang- en andere vogels uit vo lières te hebben ontvreemd in plaatsen van de Gelderse Vallei en in een ge deelte van de provincie Utrecht. De vogels verkocht hij aan groothandela ren in vogels. De man heeft bekend, 17 inbraken te hebben gepleegd, o.m. twee te Barneveld. Gewoonlijk ging hij 's nachts op zijn fiets op pad. Hij werd dan vergezeld van zijn echtgenote die op de uitkijk stond tijdens „het werk". Zij vervoerde later de zeldzame exemplaren, als de man zijn slag had geslagen door de deuren van de volières te forceren. Jongetje te Leidschertdam in vijver verdronken (Van onze Haagse redactie) Gistermiddag is uit de vijver aan de Prinses Beatrixlaan te Leidschendam het stoffelijk overschot opgehaald van het 4-jarige zoontje van de familie Hoornweg aldaar. De moeder was het kind gaan zoeken, omdat het niet op school was aangekomen. Zij vond het zelf in de vijver. Pogingen om de le vensgeesten op te wekken, mochten niet baten. De vader van het kind is kort ge leden pas benoemd tot hoofd van de St.- Willibrordusschool te Leidschendam. Gecoördin eerde energie-politiek is noodzakelijk en mogelijk (Speciale berichtgeving) De kolencrisis van de laatste jaren heeft alle Europese landen getroffen, die als producenten van kolen kunnen worden beschouwd. Men is te laat tot het inzicht gekomen, dat de oorzaken van deze ongunstige ontwikkeling in hoofdzaak een structureel karakter vertonen en dus van blijvende aard zijn. Natuurlijk hebben ook conjuncturele en incidentele factoren hun invloed uitgeoefend, zoals verschillende zachte winters, de teruggang van de conjunctuur in de ijzer- en staalindustrie, politieke omstandigheden en de aanhoudende daling op de vrachtenmarkt. Met deze woorden begon mr. P. A. Blaisse vanmorgen zijn rede voor de in Geleen gehouden vergadering van de Katholieke Vereniging van Mijn- beambten, welke organisatie haar derde lustrum herdacht. De heer Blaisse wees op de stijging van het aardolieverbruik in ons land van 26 in 1955 tot 39 in 1959 en op de toeneming van de kolenvoorra- den van 335.000 ton per 1 januari 1957 tot 1.ISO.000 ton per 1 januari 1960 (voor het E.E.G.-gebied beliepen de voorra den begin van dit jaar 43 miljoen ton). Het heeft in het verleden ontbroken Jongetje door trein overreden en gedood Op de onbewaakte overweg nabij wachtpost 10 aan het eind van de Beeksestraat te Prinsenbeek is gister middag het zesjarig jongetje Pietje Dirven door een personentrein, ko mende uit de richting Lage Zwaluwen gegrepen en gedood. Het jongetje kwam met een groepje kinderen op de fiets van school. Toen de kinderen de snelverkeersweg, die ter plaatse evenwijdig aan de spoorbaan loopt, naderden, stapten ze af, omdat er een trein naderde. Pietje echter stapte onmiddellijk daarop weer op de fiets, om zijn zusje, dat reeds de over weg was gepasseerd, achterna te gaan. Een meisje uit de groep heeft nog ge probeerd, het jongetje te grijpen, doch zonder succes. Het kind, afkomstig uit Prinsenbeek was onmiddellijk dood. Bontwerkerij en Pelterijenhandel Demonstratie voor afsluiting Lauwerszee De mededeling van de minister van Verkeer en Waterstaat, de heer H. A. Korthals, dat hy de beslissing tot af sluiting en inpoldering van de Lau werszee wil uitstellen, heeft in Fries land veel ontstemming en teleurstel ling gewekt. In enkele gevallen werd daarvan reeds telegrafisch aan de mi nister blijk gegeven. Gisteravond heeft het actiecomité, dat vorig jaar een door 135.000 Friezen ondertekend petitionnement aan de mi nister aanbood en daarmee het pleit voor de Lauwerszee reeds dacht te hebben gewonnen, in Leeuwarden met vertegenwoordigers van de organisaties, die de actie destijds steunden, vergaderd om zich te beraden over de stappen, die thans genomen zullen worden. Besloten is om op 13 februari in Leeuwarden een massale protestdemonstratie tegen de houding van de minister te houden. Te vens zal contact worden gezocht met de Groningse organisaties, die totnutoe voor de afsluiting van de Lauwerszee hebben geijverd. Aanklacht mr. C. Punt De arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage zal op woensdag 3 fe bruari a.s. in raadkamer de klachten behandelen, die mr. C. Punt tegen de Stichting VVV Noordwjjk heeft inge diend. Getuigen gehoord in ontslagkwestie V.V.V. Voor de kantonrechter te Leiden dien de de enquête in de zaak van mej. Nijs- sen tegen de Stichting VVV Noordwyk. Zij duurde bijna vier uur. Behalve de ontslagen directeur, de heer J. H. Kleine Staarmann, werden zes getuigen ge hoord, die allen als tijdelijke en losse krachten in dienst waren geweest van de Stichting. Deze getuigen verklaarden allen, dat zij door de heer Kleine Staar mann aangesteld waren geworden, dat deze hun loon had uitbetaald en dat zij vrijwel nooit met de bestuursleden van de Stichting te maken hadden gehad. Op verzoek van de advocaat van de Stichting VVV bepaalde de kantonrech ter, dat op dinsdag 1 maart a.s. een contra-enquête zal plaats vinden. Op Schiphol is een nieuwe tank wagen in gebruik genomen, waar mee 2500 liter per minuut in de tanks van de vliegtuigen kan wor den gespoten. Deze snelheid is vooral belangrijk wanneer eenmaal de DC-S toestellen in gebruik wor den genomen, die voor een vlucht naar New York 80.000 liter brand stof nodig hebben. Een demonstra tie met de nieuwe tankwagen. Ruim f 1000.kwijt Gistermorgen kwam de 79-jarige me vrouw J. Berm uit de Van Duylstraat de politie vertellen, dat zij haar beursje mist, waarin ruim f. 1000 zat. Op de Mathenesserweg was zij de vo rige avond bij het oversteken aangere den door een bromfietser Zij werd slechts licht gewond. De politie ver- moedt, dat haar beursje toen uit haar j gen zullen de Koningin-moeder en Prin- tas is gevallen. ses Margaret, die zich ook in Sandrlng- Babykleertjes, vervaardigd door bejaarde dames uil tehuis in Derby, al bezorgd George en Mary zijn namen-met-voorkeur (Van onze Londense correspondent) De geboorte van een derde Brits ko ningskind begint thans te naderen, hoe wel deze waarschijnlijk niet voor half februari is te verwachten. Koningin Elizabeth verliet, reeds op 18 januari haar vakantieverblijf in Sandringham om haar intrek in Buckingham Palace tc nemen, maar Prins Philip schijnt nog tot het volgende weekeinde in San- dringham '.e blijven. Binnen enkele cla- Onze bridgerubriek Bridgevraag van deze week: West gever, NZ kwetsbaar. West opent met 1 schoppen, Noord (uw part ner) zegt 1 SA, Oost past en de Zuidspeler heeft: Sch. 3, 2, Ha. 8. 7. 5. Ru. B, 9, 7. 4. 3, KI. 9, 5. 2. Wat moet Zuid bieden? En wat moet Zuid bieden als Oost het 1 SA-bod gedoubleerd had? Antwoord elders op dit blad. Bijna 4000 Nederlandse bridge- spelers zaten vorige week zondag avond thuis te zwoegen over de spellen van de z.g. radiobridge drive, georganiseerd door de Ne derlandse Bridgebond. De samensteller van de spellen, schrijver dezes, had de gelegenheid waargenomen om die avond vroeg naar bed te gaan stelt U zich voor, wat een héérlijke gedachte om rustig te slapen, terwijl in alle delen van Nederland je geestes kinderen vertroeteld (dan wel verwenst) worden! Wat ik zelf één der mooiste spelen vond? Dit: Sch. H, 10, 4 Ha. 6. 5. 3 Ru. A, H, V, 10, 7 Kla. 8, 4 Sch. 9, 3. Ha. 9. 8. Ru. B, 8. Kla. H, V, N Soh. V, 8. 7, 6. 5 1 0Ha. A. 2 3 W Ru 9 B. 5 Z Kla. A, 10,9,7,2 Sch. A, B Ha. H, V, B, 10, 7 Ru. 6, 5, 4. 2 Kla. 6, 3 West gever, allen kwetsbaar. Een normaal biedverloop is: West pas Noord 1 ruiten Oost pas Zuid 1 harten Noord 2 ruiten Zuid 3 harten Noord 4 harten. Het kan natuurlijk ook zijn, dat Oost met een sohoppenbod intervenieert, doch dat hoeft NZ niet te beletten om tot 4 harten te komen. Bij ideaal spel en tegenspel kunnen de zaken als volgt gaan. West speelt kla- I verenheer voor, die Oost gezwind over moet nemen om te trachten een aftroef- slag in ruiten te forceren. In slag 2 speelt Oost dus ruiten 9 na, Noord wint de slag. Men behoeft nu geen wereldkampioen bridge te zijn. om als Zuid te vermoe den dat Ocsts ruiten 9 een singleton was. Hoe kan nu het dreigende aftroef- gevaar worden omzeild? Als volgt: het kost niets om te proberen, schoppenaas, dan schoppenheer en daarna schoppen 10 waarop Oost zeker de vrouw zal (moeten) gooien, en Zuid gooit daarop zijn tweede (laatste) klavertje weg! Oost kan West nu niet meer met kla veren aan slag krijgen en het schijnt dat Zuid de zege in handen heeft. In deze briljante bridgepartij echter, is er voor Oost nóg een kansje weggelegd. Hij moet, na schoppenvrouw te hebben gemaakt, begrijpen dat hij zijn partner niet met klaveren meer aan slag kan krijgen want, waarom zou Zuid an ders een klavertje weggegooid hebben? Een briljante Oost zal dus met schoppen vervolgen en Zuid zal met tenminste harten 10 moeten introeven, om geen schade op te lopen. Het is ech ter allemaal uitstel van executie, want als Zuid vervolgens troeflheer speelt neemt Ocst met hartenaas en legt zijn vyfde en laatste schoppen op tafel. Nu kan Zuid, ondanks hoog introeven, niet meer voorkomen, dat d? harten 9 van West tot een slag promoveert één down! Ik stel mij niet voor, dat deze gebeur tenissen zioh zó in alle huiskamers heb ben afgespeeld daarom is het des te aardiger thans te lezen, hoe het had kunnen gaan. Antwoord op de wekelijkse bridge vraag: In de praktijk is gebleken, dat het altijd bieden van een zwakke vijf- kaart over een bod (of openingsbod) van 1 SA door de partner, géén goede tech niek is. Ook dit Zuidspel is zó zwak, dat Zuid gewoon moet passen het is hele maal de vraag, of Zuid met 2 ruiten wel iets „verbetert" aan het contract. Bo vendien bestaat na 2 ruiten het gevaar, dat Noord later (gedwongen) nog 3 rui ten zegt. Als Oost gedoubleerd heeft is er wat méér te zeggen voor een 2 ruiten bod - hoewel ook dan de kans groot is. dat Zuid van de regen in de drup ge raakt. Het gegeven Zuidspel kwam (als Noord) voor in de laatste radiobridge- wedstrijd van de Nederlandse Bridge bond. H. W. FEL ARS KI liaan bevinden, naar Londen terugkeren. De leden van de KonuiKiyne lamme, uie het naast Dij de Koningin staan, neo- Den er voor te zoigen uat, zy ue eerst volgende veertien uagen gtmi ofliciele luncuee benoeven te vervunen, zoaai zy op ieder ogenolik naar Buckingnam .ralace kunnen gaan. Koningin itiiza- oeih s gezondneiastoestand is uitstekend. De koinnkiyKe verpleegster en vroed vrouw Heien Rowe is m Londen aan gekomen 'om zich gereed te houden voor de grote geoeurtenis. Een baoy-uitzet Destaande uit 56 kleertjes en scnoentjes is reeus op Bu- ckingnam Palace oezorgd. Deze zyn vervaardigd door 22 Dejaarde oarnes uit een tenuis in Dermy, uat uitsluitend be woond wordt door personen, die vroeger in het manufacturenbedryf hebben ge werkt. Van dit tehuis is Koningin En- zaoetn beschermvrouwe. De waarde van het geschenk, indien dit op normale wijze zou moeten worden aangeschaft, is verscheidene honderden ponden- Gedurende de voigende week zal de telefoon van de erecompagnie der artil lerie in de beroemde Tower angstvallig worden bewaakt. De meesten van de dertig officieren en manschappen van deze vrywillige compagnie, welke moet zorgen voor de 41 saluutschoten na de geboorte van de koninklijke baby, zyn oankbedienden, assurantieklerken, ac countants en effectenmakelaars uit de City. Zodra een speciaal signaal van Buckingham Palace op het departement van Oorlog zal worden ontvangen, zul len de leden van de compagnie naar de Tower worden geroepen. Zij bevinden zich reeds in staat van alarm, hetgeen betekent dat zij dag en nacht bereik baar moeten zijn. Zodra zy worden op geroepen, zuilen zy zich ijlings naar het hoofdkwartier van de compagnie in Finsbury moeten begeven om hun col bertjasjes voor het gala-uniform te ver wisselen. Er zullen tegelijkertijd 41 saluutscho ten worden gelost in Hyde Park door de King's Troop van de Royal Horse Ar tillery en in Woolwich in Zuid-Londen, waar het depot is gevestigd van de Ko ninklyke Artillerie. Dooh daar zullen slechts 21 schoten klinken. De Daily Express heeft het publiek gevraagd aan welke naam voor de nieu we baby het de voorkeur geeft. Indien het een jongen is dan voelt men het meest voor George, gevolgd door Phi lip, John, Edward, David en Richard. En als het een meisje wordt: Mary, Elizabeth, Victoria, Margaret, Caroline en Jane- Het personeel van de reinigingsdien sten In de Italiaanse steden zal van 8 tot 10 februari staken, omdat het overleg over een leuw arbeidscontract ls vastgelopen. Een delegatie hoge Russische func tionarissen. o.w. de premiers van vijf Sov jet-republieken. ls gisteren per vliegtuig naar de V S. vertrokken voor een rondreis van drie weken. Vorige zomer heeft een groep Amerikaanse gouverneurs de Sovjet- Unie bezocht. Vertegenwoordigers van de Sovjet- Unie. communistlsch-China, Tsjecho-Slo- wakije, Albanië, Polen, Oost-Duitsland, Bulgarije, Hongarije, Roemenie, Mongolië, Noord-Vietnam en Noord-Korea zyn ln Boedapest besprekingen begonnen om te komen tot een stelsel voor het relayeren van televisieprograms. zoals de Eurovisie voor West-Europa. Men wil programs over het leven in de betrokken landen en uit zendingen op het gebied van actualiteiten, sport, wetenschap cn techniek uitwisselen. Generaal Douglas Macartliur. die o.m. opperbevelhebber der V.N.-strijdkrachten in Korea was. ls gisteren ln een zieken huis opgenomen. Hy ls tachtig jaar. Over de aard van zyn ziekte wilde men niets meedelen. aan een gemeenschappeiyke handels politiek, zo stelde spreker. Voorts greep de Hoge Autoriteit te laat in en nam foutieve prognoses als basis voor het beleid. De Raad van Ministers heeft iedere oplossing verwor pen en nationale beslissingen werden genomen zonder de samenhang in Euro pees verband te zien. De mynonderne- mingen tenslotte zyn niet of te laat met prUsverlagingen gekomen en hebben het probleem van de marginale mijnen genegeerd. Volgens de heer Blaisse is echter een gecoördineerd energiebeleid in het kader van de gemeenschap van de zes behalve noodzakelijk ook moge lijk. Genuanceerde bepalingen in het E.G.K.S.-verdrag op het gebied der handelspolitiek, waarbij protectionisme moet worden vermeden, achtte hy dan ook een eerste eis, hoewel ,,in drin gende gevallen de mogelijkheid dient te bestaan de invoer te beperken". „De structuur van de mijnbouw vraagt om maatregelen op lange ter mijn en geen ontginningspolitiek die van jaar tot jaar wisselt", aldus spre ker. Daarom zag hy een ..langzaam- aan-beleid" ten aanzien van de myn Beatrix in het Vlodorpveld als verant woord. Verdere prijsdalingen in de ko- lensector achtte mr. Blaisse overigens niet waarschijnlijk. De kernenergie speelt de eerste jaren geen rol van betekenis, zo meende spre ker nog. In 1957 zal deze krachtbron geen 10 van het totale Nederlandse energieverbruik uitmaken. Ons land heeft op dit gebied een gevaarlijke achterstand en de ontwikkeling zal dan ook met kracht ter hand moeten wor den genomen. Mr. Blaisse achtte de vraa gop zijn plaats of met het oog op de wenselijkheid tot samensmelting van de drie uitvoerende lichamen in de E.E.G. de totstandkoming van Eura tom in 1958 een juiste beslissing is ge weest. In het vervolg van zyn rede bepleitte de heer Blaisse het rechttrekken van de loonverhoudingen in het mijnbedrijf. Een verbetering van de financiële posi tie van het gehele personeel in het kader van een vrijere loonpolitiek zal volgens hem bovendien op korte ter mijn onder ogen moeten worden gezien. Overigens worden de concurrentiever houdingen tussen de kolenproducerende landen momenteel sterk scheef getrok ken ten nadele van ons land door op ongelijke wyze de kostprijs druk kende sociale lasten. jfcjkafipansiuis 'tnót/e Po frteofe CoiffOMS HOGE WOERD 21 TEL.20560 RECHTZAKEN Woningzoekenden opgelicht Het Haagse Gerechtshof heeft over eenkomstig de eis van de procureur- generaal een gevangenisstraf van 15 maanden opgelegd aan een Haagse op lichter, die, om zijn praktijken te kun nen botvieren, misbruik gemaakt had van de woningnood. De man had een Haagse woningzoe kende ambtenaar voor f. 1.100 opgelicht, door hem dit bedrag te laten betalen voor een woning, waarover verdachte in het geheel geen zeggenschap had. Het geld, dat de ambtenaar bij elkaar ge spaard had, is op. Het Gerechtshof gaf tevens bevel tot de onmiddellijke ge vangenneming van de oplichter. Demonstratie in Hamburg tegen het anti-semitisme Gisteravond is in de onmiddellijke na bijheid van een nieuwe synagoge in Kansas City een bom ontploft waardoor de ruiten aan een kant van het gebouw sneuvelden. In dezelfde buurt was eer der een tiental jongens onder de zestien jaar ingerekend en verhoord naar aan leiding van hakenkruisgeklodder. De politie gelooft niet, dat zij iets met de bomontploffing te maken hebben. Het nationale theater in Mannheim heeft aangekondigd „De koopman van Venetië", waarin de als onsympathiek beschouwde figuur van de jood Shy- lock voorkomt, van zyn repertoire te zullen schrappen. De politie van Osterrode in Neder- Saksen heeft vrijdag een voormalige ambtenaar van het stadhuis, de 34- jarige Kurt Jahn, gearresteerd in ver band met anti-semitische uitlatingen. Na zyn arrestatie slaagde Jahn erin uit het politiebureau te ontsnappen. Hy kon evenwel opnieuw gegrepen worden cp het station van Osterrode. Jahn was ge schorst als ambtenaar van het stadhuis. Hij wordt ervan verdacht inlichtingen verstrekt te hebben ten behoeve van Oost-Duitsland. In Hamburg hebben ongeveer 6.000 mensen gisteravond by het licht van toortsen een demonstratie tegen het anti-semitisme en het neonazisme ge houden. De betoging, georganiseerd door jeugdorganisaties, speelde zich af voor een monument voor slachtoffers van het nazisme op het grootste kerkhof van de stad. Onze schaakrubriek Geen schaker zal kunnen ont kennen, dat Wassili Smyslow een van de allersterkste schaakmeesters is, een van de weinigen, die niet volgens een rekensommetje, maar door overtuigende resultaten tot de grootmeesters behoort. Des te meer is het verwonderlijk hoe zelfs zulk een schaker in minder dan twintig zetten overspeeld kan worden! Dit gebeurde in het kandidaten-toer nooi 1959 in zijn party tegen Gligoric. Nu is Swetozar Gligoric ook niet de eerste de beste. Reeds op 16-jarige leef tijd verdiende hij de meestertitel en na een onderbreking tijdens de 2e wereld oorlog .waarin hij in het leger van Tito meestreed ter bevrijding van zyn vaderland, Joego-Slavië, behaalde hij talrijke successen in sterk bezette toer nooien. In de bewuste party, welke hier onder volgt, maakte Smyslow twee po sitionele fouten, welke voldoende bleken voor de totale catastrofe. Wit: Smyslow. Zwart: Gligoric. 1. d2—d4, Pg8—f6; 2. c2—c4, g7—g6; 3. Pblc3, Lf8g7; 4. Lelg5 (een nieuwe voortzetting, waarvan het echter nog twyfelachtig is, of deze beter is dan de gebruikelyken)4c7c5; 5. d4 x c5 (eveneens de vraag of dit beter is dan d5). 5Pb8a6; 6. g2g3, Pa6 x c5; 7. Lflg2, d7—d6; 8. Tal—cl (deze zet, die de toren uit de diagonaal van Lg7 brengt maar ook ten doel heeft pion c4 enige steun te geven, doet de vraag rijzen of 2. c2c4 wel zo goed is in het konings-indisch!) 8oo; 9. b2—b4? (deze ogenschijnlijk goede zet, daar paard c5 wordt verjaagd, blijkt zwart de gelegenheid te geven heer en meester te worden op de dame-vleugel) 9Pc5e6; 10. Lg5d2, a7a5; 11. a2a3, a5 x b4; 12. a3 x b4, Pe6—d4; 13. Pglh3? (de tweede en thans be slissende fout! Doordat dit paard de dekking van Lg2 behoeft, verkrijgt zwart gelegenheid het initiatief te nemen en de partij in slechts weinige zetten te beslissen), 13Lc8e6! (pion b7 kan niet geslagen worden omdat wit dan twee stukken voor de toren verliezen zou en pion c4 staat „enprise". Opspe len ervan, c4c5, kan niet wegens Lb3!) I w I 4 1 i i i I i i I 1 £J -2 Ui d S h 3 y 4" 3 14. Pc3—d5, Pf6 x d5; 15. c4 x d5, Le6d7; (dreigt nu Lay!); 16. Tel— c3 (Tal gaat natuurlijk niet wegens Txal, Dxal en Pc2 met damewinst); 16Ta8a217. Ddl—bl, Dd8— a8 (dreigt Tal); 18. Tc3—cl, Ld7—f5! en wit gaf op. Op 19. e4 zou kunnen volgen Lxh3 en Pf3 met winst van Ld2. DE LADDERWEDSTRIJD Doordat de rubriek wegens plaatsge brek. niet op 9 januari j.l. verscheen, moest in de datum van inzending der oplossingen van de stellingen XXIX t/m. XXXVI wijziging worden gebracht. Deze oplossingen kunnen nog tot uiter lijk 6 februari worden ingezonden. Inmiddels volgen hier twee opgaven van de nieuwe reeks van 8. XXXVII I I i 3 S m XXXVII. wit: Khl, Dc3, Th3, Le2, pi. a4, g2, h2. Zwart: Ke7, De5, Th8, Lb8, pi. a6, e6, f5, h5. Zwart is aan zet en wint (2 zetten) XXXVIII m - ïïm m m m m 'éfaéfa XXXVII. Probleem Lehuer; wit: Kh3, Dh8, Td5. Zwart: Khl, La8, Ld4, Pa2. Wit geeft mat in twee zetten. Macmillan in Zuid-Afrika De Britse eerste minister, Macmillan, is gisteren geïnstalleerd als ere-opper- hoofd van alle Bantoestammen in Noord- Transvaal. Negentig stamhoofden en meer dan 10.000 stamleden keken toe toen het oudste stamhoofd Frank Ma- seroemoele de Britse premier een lui- paardvel over de schouders legde. Het vel is bUna 2H meter lang. Het is een teken van koninklijke waardigheid en hoe langer het vel hoe machtiger h opperhoofd. Macmillan, die thans een bezoi brengt aan Zuid-Afrika, het laatste land van zijn Afrikaanse tournee, nam voorts nog andere geschenken in ont vangst.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 4