op Zweedse rijksweg nummer twee LORD CAMELFORD SCHOOT LUITENANT PETERSON DOOD Grote risico's voor buitenlanders Eens had Admiraal Nelson er zijn hoofdkivartier Roemrucht verleden eindigde Er wordt te hard gereden op een tra ject met links verkeer Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 30 januari 1960 Zesde blad no. 29962 in een vredige tijd (Bijzondere medewerking) Blanke zeilen staan strak tegen de blauwe hemel boven English Harbour. Zomers geklede mensen bewegen zich loom aan dek. Schat rijke eigenaars van zeewaardige jachten uit vele landen kiezen thans gaarne de prachtige beschutte ankerplaats, die English Harbour op Antigua biedt. Zo is het niet immer geweest. Ruim anderhalve eeuw geleden was diezelfde ankerplaats Engeland's voornaamste marine-basis in het oostelijk deel der Caraïbische Zee. De eerste schuit van Europese huize, die in English Harbour ankerde, was een Engels oorlogsschip onder bevel van de admiraal Knowles. Deze marine-officier besloot op een goede dag, 240 jaar geleden, om, gekomen ter hoogte van Antigua, een nauwe, kronkelige inham binnen te varen. Een lonend avontuur, want aan het einde vond hij een ideale ligplaats, die hij English Harbour doopte. Knowles' inzicht betreffende de goede hoedanigheden van English Harbour werd in Londen gedeeld en in 1725 werd English Harbour, ter zuidkust van Antigua, officieel ver klaard tot Britse vlootbasis. Twintig jaar na Knowles' ontdekking werd er een grote werf gebouwd, terwijl de omliggende heuvels van forten werden voorzien. De toegang tot de woning van Lord Nelson met een houten borstbeeld van de admiraal naast de deur. Nelsons basis NAAR de werven op Antigua kwa men tal van beroemde Engelse admiraals om er te verpozen en bun schepen te laren opkalefateren. Namen als Rodney, Hood en Jervis zyn nauw verbonden met de historie van dat kleine eilandje. Het hoogte punt in zijn geschiedenis bereikte Eng lish Harbour, toen Lord Nelson, En geland's beroemdste vlootvoogd er van 1786 tot 1790 zijn hoofdkwartier opsloeg. Ontelbare avonden bracht Nelson door op de veranda van zyn huis met zijn jonge vriend, de hertog van Clarence, die als marine-officier op Antigua was gestationeerd Nog staat Nelson's huis overeind en in- plaats van de admiraal bevindt zich nu een houten borstbeeld van hem op de voorgalerij. Na de slag bij Trafalgar begon English Harbour's betekenis een da lende lijn te vertonen. Niettemin bleef het officieel een marine-basis tot 1889 en pas in 1906 werden de werven over gedragen aan het bestuur van Anti gua. Met deze overdracht werd defini tief een streep gezet onder English Harbour's marineglorie, die teruggaat tot de dagen, dat Britten, Fransen. Hollanders. Zweden en Spanjaarden openlijk en in stilte streden om de heerschappij op de Caraïbische Zee. Incident IN de achttende eeuw waren de men sen misschien romantischer dan te genwoordig. Het kan ook zijn, dat het tropische klimaat en de verleide lijke schoonheid der Caraïbiscne vrou wen sterk hun invloed deden gelden. Hoe dit zij, wie de geschiedenis van English Harbour bestudeert, komt herhaaldelijk voorvallen tegen, die in Op Antigua, een der bene denwindse eilandjes in de Ca raïbische Zee, ligt een reusach tig anker ter plaatse, waar een heetgebakerde edelman een verliefde, ongehoorzame luite nant met een pistoolschot het levenslicht uitblies. onze dagen en in ons deel der wereld moeilijk plaa'soaar zijn. Symptomatisch voor de bewogen heid en tropisch-romantische heetge bakerdheid. die hun stempel drukten op English Harbour's historie, is het volgende verhaal In de achttiende eeuw diende op Antigua een jong. vurig.... en ver liefd officier, de luitenant Peterson. Hij was verliefd op een beeldschoon meisje en verheug-U ?'ch bijzonder op een bal, waarvoor hij uitgenodigd was en waar hij zijn r'iCcinpa hoopte te ontmoeten. Nu wilde een ongelukkig toeval, dat een zijnpr suDerieuren. Lord Camelford, eveneens diep onder de indruk was van de schoonheid pn lieftalligheid van Petevson's vlam. Toen de avond van het bal was aan gebroken. gelastte Camelforï de hrto- nant Peterson om 'Menst te doen bij ae weiwen. Peterson weigerde om dit bevel op te volden. Hij ging naar huis. stak zich in zijn beste plunle en was vastbesloten om het bal bij te wonen. Opnieuw ge'astte Lord Camelford hem. ditmaal met. het Dis'ool in de vu'st. te gehoorzamen en no ziin post te blijven Ten tweeden male wegerde de luite nant gehoorzaamheid. Toen znn*pr enige vorm van procps ha ald" LoM Camelford dp trekker nv»"- Luitpnnot Peterson was morsdood. Hoe de zo fel om°'re^en schone reageerde nr> Ca- meiford's forse ontreden, wetpn wij niet. maar wel staat vast dat rr heden ten dage een anker het ter n'aVce, waar Peterson a an 7"n liefde en on gehoorzaamheid" stierf. Twintigste eeuw NA de overdracht (in 1906) aan het burgerlijk bestuur van Antigua, geraakte English Harbour snel in verval. Het Caraïbische klimaat is niet behoudend van aard. De publieke kas van Antigua was niet voldoende sterk om er de nodige gelden voor onder houd en restauratie uit te putten. De gebouwen, die goeddeels dateerden uit de achttiende eeuw. geraakten danig in verval. In 1948 bleek uit een rap port, dat bijna een half miljoen no dig zouden zijn om alles weer in enigs zins ordentelijke staat te brengen. Kin deren en grote mensen kwamen naar die romantische oude marine-basis om er picnics te houden en te kamperen. Menige steen, in de achttiende eeuw door schepen als ballast uit Engeland aangevoerd, verdween, geworpen door speelse kinderhanden, in het water Na 1950 is er evenwel een renais sance" opgetreden in Antigua's ge schiedenis. English Harbour moge dan niet geschikt zijn als ankerplaats voor moderne stoom- en motorschepen, voor zeilschepen is het nog even geschikt als in vroeger eeuwen. Enige eigenaars van zeewaardige jachten ontdekten English Harbour opnieuw. Zij ver breidden de faam over vele landen en thans komt het weer voor, dat er een dozijn en meer pleiziervaartuigen an keren in English Harbour. Zij voeren de vlaggen van de landen, waarmede de Britten vroeeer verbeten gestre den hebben. De Zweedse. Franse. Ierse (Van onze correspondent in Scandinavië) De Rikstva (spr. uit: riekstwo) de Zweedse rijksweg nummer twee heeft weer slachtoffers gemaakt onder zijn Nederlandse be rijders. Er gaat vrijwel geen jaar voorbij, dat hij dit doet. Ditmaal was het de onfortuinlijke equipe Joop van Nieuwenhuizen—Ad Moggré van de Monte Carlo Rallye. Het jaar is nog pas begonnen. Duizenden Nederlanders hebben plannen om in de aanstaande zomer via de Zweedse provincies Halland en Bohuslan naar het woeste, schone Noorwegen te rijden. In Halland zullen zij om de dertig, veertig kilometer een kleine stad passeren, in het tweehonderd km lange Bohuslan in totaal maar twee: Kungalv en Uddevalla, de stad van de Zwaluw-lucifers. In Halland komt het nogal eens voor, als men uw Nederlandse nummerplaat ontwaart, dat een tuinbouwarbeider op een fiets een hand opheft ten groet dan is het tien tegen één een Nederlander, die daar in de tuinbouw werk heeft gevonden. Gevaarlijke reactie In Bohuslan komt men op werkdagen niet zo heel veel meer tegen, geen fiet sers, 'n enkele brommer en "n betrekke lijk kledn aantal auto's van mensen, die voortjagen van Noorwegen naar het zuiden, naar waar het wel niet veel warmer, maar wel volkrijker is. En an deren, die zich voorthaasten van het zuiden naar Noorwegen, waar het lich ter en niet zo bevolkt is'. Tal van natio naliteiten zijn er tussen deze wagens Engelsen en Zweden, die het links rij den gewend zijn Fransen, Noren, Denen, Duitsers, Belgen en Nederlan ders, die dat niet zijn. Want deze autoweg met zijn fraaie tracé en zijn goede wegdek óver vrij- ten, vooral als men hard rijSt, gemak kelijk toe op het midden van de weg te gaan rijden. Komt er dan een tegen ligger aan, eveneens met flinke vaart, dan behoort er veel tegenwoordigheid van geest toe en een snel reactievermo gen om de weerzin tegen de linkerweg helft te overwinnen. En dat móet men. De reactie van vele automobilisten uit de landen met rechts verkeer is zo. dat men liever de berm rechts in gaat maar er is meestal geen berm dan de linker weghelft weer op te zoeken, waar men thuis hoort. In de ziekenhuizen van de stadjes langs de Rijksweg twee moet men tel kens meer bedden vrijhouden voor brok kenmakers uit den vreemde. Nu kèn men slechter terecht komen, wij spre- ublc cu gucuc wegueft. uvci viij- k prvnrjn(7 maar kan tneh wel het gehele traject asfalt - heeft b^ter wat fkiSzSie?rhdm van Halsingborg tot Svinesund links "eus beter wat lan«ïaJner rijden, verkeer, en bij de kruisingen heeft links de voorrang. En het is géén Autobahn, op een klein stukje na bij Göteborg. In Bohulan 'dat bij Göteborg begint en naar de Noorse grens loopt) is de weg vrij smal en komt men er in de boch- Afschaffen van linksrijden zou enorm veel kosten Waarom schaft men dat linkse ver keer toch niet af?, horen wij u al vra gen. Eenvoudig is het niet, het invoe ren van een nieuwe grondwet is gemak kelijker. Men is er aan gewend en ve len vrezen nóg meer ongevallen in de overgangstijd. Bovendien ligt links rij den de mens wel. Zijn hart zit links, zijn krachtigste arm is dan naar het verkeer gericht, dat hem passeert en tegenkomt neen. wij moeten zeggen: wij houden er wel van. Er zijn voorstellen geweest het links rijden af te schaffen. De kosten zouden enorm geweest zijn: alle borden en vele andere verkeerstekens zouden gewijzigd, moeten worden. Ook het wegenverkeers reglement. De regering wenste de zaak aan een volksstemming te onderwerpen. Alle voetgangers stemden er uiteraard mee in. Maar daardoor hadden de voorstan ders van verandering geen schijn van kans. Negentig procent weigerde die, hetgeen de regering wel voorzien zal hebben. Maar in de grensprovincies blijft het daardoor hoogst onveilig. Speciaal in Bohuslan, waar men soms lange tijd niemand tegenkomt en de weg tot snel rijden noodt. Niet omdat het landschap niet mooi is. Integendeel: het is zeker zo fraai als zuid-Noorwegen. Tot 1658 was het een Noorse provincie en de na tuur is nog Noors: woest en eenzaam. Men gaat er alleen hardrijden, omdat de afstanden zo groot zijn. Bohuslan zou tienmaal zoveel inwo ners kunnen hebben dan het thans heeft en zij zouden er dan tóch nog heerlijk wonen en het zou er dan nog steeds minder dicht bevolkt zijn dan gemiddeld in ons land. Het aangrenzen de deel van Noorwegen is echter veel volkrijker. 's Zomers trekken duizenden er heen, maar het is nauwelijks te merken. Ze zoeken de stranden, het zoute water, dat de Oostzee mist. De tocht erheen ls een offer waard. Zin voor de werkelijkheid moet echter In de bagage mee anders wordt het offer licht te groot! De haven van Antigua, eens hoofdkwartier van admiraal Nelson. achttiende eeuw. zo zy het konden aanschuwen, met genoegen zouden blikken naar die nieuwe bedrijvigheid op hun oude oorlogsbasis, zoals ook de mensen van Antigua zich verheu gen over de vreedzame herleving van hun ideale haven. (Nadruk verboden). Op de plaats waar luitenant Peterson werd neergeschoten door Lord Camelford ligt al tientallen jaren lang een groot verroest an ker en Noord-Amerikaanse vlaggen zijn bekend geworden in English Harbour. Aan de wal worden weer zeilen gesne den en rondhouten gemodelleerd, net als in de gloriedagen, net als in Nel son's tyd. We zouden ons kunnen voorstellen, dat Nelson en de stoere zeelui der

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 17