w TALRIJKE DORPEN LANGS LIJNEN VAN CITOSA ZIJN 'S AVONDS GEÏSOLEERD KVP dringt in de Kamer aan op de houw van meer arbeiderswoningen „Weer net als in de oorlogstijd!" Welke wijn bij wat? NA HET STAKEN DER DIENSTEN Gemeentebesturen verzoeken om maatregelen, zo spoedig mogelijk Verwachtingen niet hoog gesteld Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 27 januari 1960 Derde blad no. 29959 Voor vele dorpen in de streek van Rijn, Aar en Gouwe is de klok deze week een flink eind terug gezet. Door personeelsgebrek gedwongen moest de directie van de Citosa het besluit nemen op alle autobuslijnen de avonddiensten te staken. Daardoor raakten talrijke plaatsen, die voor het openbaar vervoer op de diensten van de Citosa zijn aangewezen, 's avonds weer in een isolement, waaruit men reeds jaren geleden werd verlost. „Het is weer net als in de oorlog" zei iemand ons. Om half acht vertrekken de laatste bussen van hun beginpunt. Om negen uur moeten zij in de garage te Boskoop staan. Voor zover zij niet in 't thans zeer gelukkige bezit van eigen vervoer zijn, zijn de bewoners van deze plaatsen verstoken geraakt van elke verbinding met nabijliggende dorpen en omringende steden, hetgeen zowel zakelijk, economisch als cultureel zijn weerslag heeft op het gemeenschapsleven. Een cijfer spreekt Hoe sterk het gemis aan auto- bussen van de Citosa gevoeld l wordt is zondagavond de eerste dag, dat de avonddiensten niet reden wel heel duidelijk geble- ken aan het station van Boskoop. Na acht uur werd daar ca. f. 1200 meer ontvangen dan op een voor- 1 afgaande zondagavond j yvjL gaafc»»'''iwnr. r.w, OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE De voorbeelden van gedupeerden liggen voor het grijpen. Zakenmensen, die in de stad lang worden opgehouden, missen de vroege laatste verbinding en kunnen niet meer terugkeren. Sommigen hebben al in Rotterdam of Den Haag moeten overnachten. Jongeren of ouderen, die in de steden scholen of cursussen bezoeken, zien zich daartoe thans de pas afgesneden, zij kunnen niet meer terug. Bezoek aan de stedelijke ziekenhuizen in de avonduren is onmogelijk ge worden. Het bijwonen van culturele evenementen op welk gebied ook, het kan niet meer. Familiebezoeken in de omgeving of elders zijn taboe, als men tenminste op de bus is aangewezen. En zo kan men doorgaan. Het deelnemen aan verenigingsleven in andere dorpen behoort eveneens tot het verleden. In Benthuizen b.v. wonen leden van een muziekvereniging in Zoetermeer. Een afstand van vier kilometer, die bij goed weer nog met de fiets is te overbruggen. Maar als het regent kan men de kostbare instrumenten toch niet in zo'n nat avontuur wagen. Tot zover zakelijke feiten. Maar ook het idee alleen reeds, dat men 's avonds nergens meer heen kan, wordt zwaar geteld. Het deprimeert de bevolking in deze dorpen. Onhoudbare toestand „Er wordt zoveel gesproken over de culturele verheffing van het „platte land", zei ons burgemeester Q. Wave rijn van Koudekerk niet zonder bitter heid. „Maar nu wordt het mensen zon der auto toch onmogelijk gemaakt een bijzondere film. een concert of een to neelstuk te bezoeken. En als men eens een keertje uitgaat, dan gaat men toch niet in werkkleding. Maar met haar aardige japonnetje gaat de vrouw liever niet door weer en wind op de fiets". „En dan de mensen, die avondcursus sen volgen. Ik heb in het gemeentehuis twee ambtenaren, die in Den Haag stu deren. Dat kan nu niet meer. Het is een onhoudbare toestand. Het college van burgemeester en wethouders heeft dan ook besloten een brief naar Den Haag te sturen om op maatregelen aan te dringen. En als ik mij niet vergis is dat in Zoeterwoude ook reeds gebeurd J" INGRIJPEND De burgemeester van Benthuizen, de heer J. J. Steenbakker Morilyon Loijsen vertelde ons, dat hij eveneens een der gelijke stap aan het college zal voor leggen. „Het is een besluit geweest, dat diep ingrijpt in onze gemeente. Vooral be drijven met ploegendienst zijn er door gedupeerd. Nu is Benthuizen wel een kerkelijke gemeente, waarvan de helft van de bevolking afwijzend staat tegen vermaken, maar talrijke jongelui trek ken 's avonds, vooral zaterdag, naar de stad. Wij zullen in ieder geval Den Haag wijzen op het onhoudbare van de toe stand". In Zoetermeer heeft men reeds te legrammen gestuurd naar de ministers van Verkeer en Waterstaat en Eco nomische Zaken, de raad van minis ters en de staatssecretaris van Sociale Zaken om aan te dringen maatrege len te nemen, zodat een einde kan komen aan deze „noodsituatie". Vroe ger was er een half uurdienst op Den Haag en nu in een volslagen isole ment Het zijn slechts enkele mensen uit de grote streek, welke de Citosa bestrijkt, die wij spraken. Maar men kan rustig aannemen, dat het besluit in het gehele gebied tussen Den Haag. Rotterdam. Gouda. Utrecht en Leiden sterk wordt betreurd. Maar zeker niet het minst in Boskoop, waar het kantoor van deze busonderne ming is gevestigd. OUD ZEER Eigenlijk ls het al oud zeer. De oor sprong van alle ellende ligt in het ver ouderde systeem van de gemeenteklassl- ficatie, zo vertelde ons de directeur van de Citosa, de heer J Kok „Om de een .of andere duistere reden houdt men in Den Haag nog steeds vol, dat het leven in de kleinere plaatsen goedkoper is. De praktijk leert in vele gevallen Juist het tegenovergestelde! Nu zitten wij hier in de vierde klas ge meente Boskoop wel heel erg ongunstig. Slechts enkele tientallen kilometers van grote steden als Amsterdam. Rotterdam, Den Haag. Utrecht. Leiden. De stede Deze foto werd gisteravond tegen negen uur gemaakt in Boskoop. De gehele Citosa-bussenvloot lag ge- teed de grote garages binnen te zeilen. De dagtaak was gedaan binnen de huidige tarieven op te vangen, maar een belofte van nooit ta riefsverhoging kunnen en willen wij niet geven". Vooral rond deze kwestie draaien de besprekingen, maar de werkgevers wei gerden toe te geven. „Want", zo verklaarde de heer Kok hun standpunt: „Het gaat niet om die enkele reisjes en retourtjes. Wat dat be treft zou de regering nog wel toe willen geven aan onze verlangens. Maar de zaak hangt op de abonne menten. Als die omhoog zouden gaan, zouden de bedrijven dus ook meer voor hun reizende arbeiders moeten gaan be talen, hetgeen dus een nadeel voor de industrie zou betekenen. En dat mag niet gebeuren". j „Maar", zo vroeg hij zich af: „Moe ten wij, die naast een vergunning ook een vervoersplicht hebben gekregen en dus onrendabele lijnen in stand moeten houden - in industrie op een dergelijke wijze dan subsidiëren?" TE LAAG Maar hoe dan ook, voorlopig bleven 1 de lonen te laag om de pogingen mensen aan te trekken met succes bekroond te j zien. Zelfs waren er maatschappijen, die de nood van de Citosa kenden, zo vrien delijk sollicitanten te wijzen op de mo gelijkheden daar. Ze kregen tot ant woord: „Waarom zouden wij in Boskoop gaan werken, wanneer wij elders in het westen zoveel meer kunnen verdienen?" En wie zou deze mensen ongelijk kunnen geven In totaal zou de Citosa met 85 chauf feurs volledig bemand zijn. Men be schikt thans over 67 geschoolde krach ten. Op 10 januari moest men de dienst regeling al wat inkrimpen. Een enkele late dienst verviel, de frequentie werd verlaagd. De reizigers merkten er niet zoveel van. Toen kwam vorige week de genadeslag. De overwerkvergunning werd door de Rijksverkeersinspectie ingetrokken. Met de bepaling erbij, dat het bedrijfsleven er geen nadeel van mocht ondervinden. Dus bleef er voor de Citosa geen an dere weg open dan de avonddiensten te laten vervallen. In enkele dagen werd de nieuwe dienstregeling in elkaar gedraaid. Voor vele dorpen in het gebied van de Citosa, vooral de wat verder weg gele gen dorpen, die niet van een spoorlijn kunnen profiteren, betekende dit voor de avonduren een volslagen isolement. MENSEN LENEN Wat wordt er - behalve door de acties van verschillende gemeentebesturen - gedaan om aan deze schrijnende toe stand een einde te maken? In de eerste plaats geduimd. Men hoopt in Boskoop vurig, dat het loon- overleg zodanige resultaten zal afwer pen, dat het ook voor de Citosa moge lijk zal worden het aantrekken van per soneel met wat meer succes ter hand te nemen. Op korte termijn wordt intussen ijve rig getracht elders mensen te lenen, die in de directe nood kunnen voorzien, al zal het niet gemakkelijk zijn deze men sen onder te brengen. Maar in het allergunstigste ge val, zo schatte de heer Kok voor zichtig, zal het toch nog wel een maandje duren eer weer kan wor den teruggevallen op die laatste (en dus nog steeds beperkte) I dienstregeling. In de „Citosadorpen" van Den Haag tot Utrecht, van Leiden tot Rotterdam wacht men vol belang stelling. Vol ongeduld. Overal ontmoet men begrip voor de moeilijkheden. Men gunt ,,de Als U bij Uw dinertje thuis eens leuk „officieel" wilt doen, dan moet U natuurlijk ook weten bij welk gerecht welke wijn hoort. En weet U het nog? Even repeteren. Bij hors d'oeuvre: moezelwijn,champagne of madeira. Bij vis: witte bordeaux. Bij rood vlees: rode tafelwijn of petit bourgogne. Bij gevogelte of wild: rode bourgogne. Bij koude vis schotels of kreeft: witte bourgogne of rijnwijn. En n& het dinertje, welke sigaretten presenteert U dan? Natuurlijk Gladstone. Want Gladstone is - met of zonder Silk Filter - een milde sigaret die iedereen voldoening schenkt. VOORNAAM EN AANGENAAM 20 STUKS F U EERSTE KAMER NEEMT BEGROTING B.Z. AAN De Eerste Kamer is gistermiddag bij eengekomen, onder voorzitterschap van de heer Jonkman. Aan de orde was de voortzetting van de behandeling van de begroting van het Departement van Binnenlandse Zaken voor 1960. De minister van Binnenlandse Zaken de heer Toxopeus, antwoordt. Over Tuindorp-Oostzaan zegt de mi nister. dat het nog te vroeg is om te kunnen zeggen of de schade in haar ge heel vergoed zal worden. Hij zegt niet geporteerd te zijn voor vergoeding door middel van subjectieve uitkeringen. jongens op de bus" van harte een hoger loon. Men moppert (nog) niet. Maar men is unaniem van mening: het is een wantoestand. Wie sprak er toch van ,,de moder ne tijd?" Over de schuldvraag zegt de minister dat hij niet weet of er een schuldige aan te wijzen zal zijn. Mochten er zeer zwa re lasten komen drukken op 'het polder bestuur of Amsterdam, dan zullen wij moeten zien welke maatregelen genomen moeten worden. De minister wilde nog geen enkele toezegging doen. De BVD heeft te maken met staats gevaarlijke personen, aldus de minister. Hij zegt niet wie dat zijn. Dat zou, al dus spreker, met de dag kunnen veran deren. De minister zegt verder, dat hij met grote ernst en nauwgezetheid de aspec ten van deze kwestie met de leiding van de BVD en de commissie voor de BVD uit de Tweede Kamer zal bespreken. De loonmaatregel in Rotterdam de gratificatie past niet in de eenheid van loonmaatregelen in ons land. Het gaat niet aan als argument te gebruiken, dat men gebrek aan personeel heeft. De ze argumentatie is afgewezen in de cen trale commissie, als in strijd met het al gemeen belang, met de loonpolitiek, al dus de minister. De begroting van Binnenlandse Zaken voor 1960 werd hierna z.h.st. aanvaard, met aantekening, dat de heer Seegers (CPN) en zijn fractieleden geacht wor den te hebben tegengestemd. P. v. d. A. tegen nieuw subsidieplan zeer grote achterstand in het salaris van de buschauffeurs, dan kan men zich voorstellen, waarom het voor ons onmo gelijk wordt mensen aan te trekken." Volgens de heer Kok komen arbeiders aan.de lopende band in Den Haag met zo'n twee tientjes meer in hun loon zakje thuis dan een buschauffeur met al zijn verantwoordelijkheid en de onge makken van een ongeregelde dienst. Zelfs binnen het concern van dochter maatschappijen van de Nederlandse Spoorwegen steken de salarissen van de Citosa ongunstig af. Alle verzoeken om i in de eerste gemeenteklasse te mogen betelen Jaar in jaar uit verzonden worden hardnekkig afgewezen: „Onno- dig zelfs om over te praten, het zou tot i ongewenste repercussies kunnen lei- i den ZONDER MIDDELEN ,Dus moeten wij zonder middelen op roeien tegen de overweldigende concur rentie op de arbeidsmarkt van de in- dxistrie. die de arbeiders in de watten mag leggen met prestatietoeslagen e. d. Maar zo'n toonstelsel is bij ons uiter aard niet te realiseren. Hoe zouden wij zoiets moeten doorvoeren?" Nu ls dus een jaar geleden het inmid dels zo vaak genoemde overleg tussen regering enerzijds en de werkgevers en werknemers in het vervoersbedrijf an- derszijds geopend. Beide partijen zijn het volkomen eens. De achterstand in de loonzakjes moet ingehaald worden, „Maar wanneer er meer loon wordt lijke vervoermaatschappijen daar vallen betaald, mag dat nooit zijn weer- niet onder de landelijke loonregeling en islag vinden in de tarieven", zegt de re- mogen meer loon betelen en bovendien gering. is de zuigkracht van de industrie in deze „Neen", zeggen de werkgevers: „We plaateen enorm. Voeg daar dan nog de willen wel tréchten deze loonsverhoging Rustig stonden wij dit plaatje te maken van het dienstrege lingenbord van de Citosa in het hartje van Boskoop. Met dikke donkere lijnen zijn de laatste diensten van de lijst geschrapt. Een autobus kwam aan en stopte bij de halte, waar wij stonden te fotograferen. Rei zigers stapten uit, anderen stapten in. Op dat moment kwam er een man langs op de fiets. Een van die figuren, die men overal in dit tuindersdorp kan tegenkomen. Gestoken in een donker manchester pak, een alpinopetje diep over de oren en modderige klompen aan de voeten. „Wil je die laatste bus ook meenemen?", schreeuwde hij ons gekscherend toe. ,,]a, je kan hier de gekste dingen be leven!" Breed grijnzend fietste hij door. Zijn opmerking was als een grapje bedoeld. Maar dan een grapje met een wrange achtergrond. Het jongste be sluit van de Citosadirectie om de avonddiensten te laten ver vallen, houdt de gemoederen daar druk bezig. 'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiihiiiiiiiiiih (Van onze parlementaire redacteur) Het kabinet-De Quay wil trachten particulieren in sterkere mate dan tot- nutoe tot de bouw van woningen voor de lagere inkomensgroepen te brengen. Met ingang van 1 april a.s. zal daarom een nieuwe subsidieregeling in wer king treden. Evenals voor de met overheidssubsidie gebouwde woningwet woningen zal ook voor particuliere huurwoningen een aflopende jaarlijkse bij drage in de exploitatielasten worden verleend. Ook zal een afkoopsom direct worden gegeven, die bedoeld is alle risico's op te vangen, welke niet door een jaarlijkse bijdrage kunnen worden weggenomen. Een grote meerderheid van de Tweede Kamer kan zich in beginsel met de plannen van de regering ver enigen, al zijn de verwachtingen niet groot. De P.v.d.A. is echter tegen dit nieuwe subsidieplan. Dat bleek gisteren bij de behandeling van de begroting van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid. grootste woningtekort juist te constate ren valt in de categorie van de arbei derswoningen. Daarom vond hij 40.000 woningwetwoningen per jaar al te wei nig. Overigens maakte hij erop attent. Meer particuliere exploitatie I dat de huur van particuliere arbeiders- 5^,1JIeiae ae heer Van Vliet (K.V.P.). De K.V.P. wil blijkens de rede van de woningen vele guldens per week hogei 2^,J!S05^,,tó? heer Andriessen in ieder geval de bouw van het aantal goedkope arbeiderswo ningen met 5.000 uitbreiden. Overwogen wordt een motie in te dienen met die strekking. De heer Van Vliet (K.VP.) wil de gemeenten toestaan zich garant te stellen voor leningen van woning bouwverenigingen, indien deze willen bouwen volgens de subsidievoorwaarden in de particuliere sector voor goedkope arbeiderswoningen. Ook hij overweegt de indiening van een motie. De laatste jaren was het bouwpro gramma van de regering gericht op 80.000 woningen per jaar, waarvan 40.000 woningwetwoningen (die geheel voor risico van de overheid worden ge ëxploiteerd) Dit aantal wil minister Van Aartsen verlagen tot 37.500, in de verwachting dat de nieuwe subsidie regeling voor particuliere exploitatie tot gevolg zal hebben, dat particulieren meer arbeiderswoningen zullen bouwen. trnstige bezwaren Tegen die beperking tot 37.500 wo ningwetwoningen had de heer Bommer (P. v. d. A.) ernstig bezwaar, omdat het guldens per week hoger is dan van woningwetwoningen. De jaar lijkse bijdrage aan particulieren bevor deren dus hogere huren. Er komt daar door ook een blijvende subsidieregeling bij, terwijl het kabinet altijd heeft be toogd te streven naar afschaffing van subsidies. De particuliere bouwers voelen niets voor die nieuwe subsidieregeling en men moet dus maar afwachten of particulieren meer arbeiderswoningen zullen bouwen. Niemand voelt iets voor het nieuwe subsidieplan. De minister moet op deze weg niet voortgaan Ook de heer Andriessen (K.V.P.) betoogde dat de behoefte aan betaal bare arbeiderswoningen nog groot is. Daarom wil hü het contingent wo ningwetwoningen verhogen van 37.500 tot 42.500, waardoor het woningbouw- program in totaal 85.000 woningen zou moeten omvatten. Niet te somber Zelfs als het niet mogelijk zou zyn het totaal aantal nieuwe woningen per jaar te vergroten tot 85.000, zou de heer Van Eibergen (A.R.) toch het aantal woningwetwoningen willen uitbreiden tot 42.500. Overigens geloofde hij niet, zoals de heer Bommer, dat de subsidie regeling voor de goedkope particuliere arbeiderswoningen dertig jaar zal lopen. Dat is veel te somber gedacht. De jaar lijkse bijdragen zullen geleidelijk ver minderen, maar ook snel naarmate huurverhogingen tot stand komen, In beginsel betuigden de heren v. d. Peijl (C.H.U.), Van Eibergen (AH.) en Kodde (S.G.P.) hun instemming met het voornemen van de regering de bouw van volkswoningen in de particuliere sector te bevorderen. Zij waren er dank baar voor dat de regering van de 37.500 woningwetwoningen voor 5.000 wonin gen een extra bijdrage van twee guiden per week wil verlenen ten behoeve van de minst draagkrachtigen. Twijfel Of inderdaad door de nieuwe subsi dieregeling particulieren veel goedkope arbeiderswoningen zullen bouwen, be twijfelde de heer Van Vliet (K.VP.i. de minister zich bereid had verklaard het aantal woningwetwoningen met 2.500 te vermeerderen, indien zes maan den na het begin van de nieuwe rege ling zou blijken dat het aantal van 40.000 arbeiderswoningen per jaar niet zou worden gehaald. Mevrouw Kuiper—Struijck (V.VD.) waarschuwde dat de „volkshuisvesters" in hun streven naar verbetering van het woonpeil niet hun doel economisch voorbij moeten schieten, doordat de huren niet meer te betalen zijn. Voor een spreiding van de bevolking buiten de Randstad Holland pleitte de heer Westerhout (P. v. d. A.) het uit blijven van beleidsmaatregelen in dit opzicht veroorzaakt toenemende moei lijkheden. Vandaag wordt het debat voortgezet. In Durban zijn gisteren veertig In heemse o.w een vrouw, ln staat van be schuldiging gesteld wegens deelneming aan de moordpartij van zondag te Ca to Manor, waarbij negen politiemannen om het leven werden gebracht. De politie had maandag ln totaal 271 mensen ln Cato Manor, een negervoorstad van Durban, ge arresteerd.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5