Ned. Studenten Orkest concerteerde in kader V.V.S.L.-lustrumviering Introductie Van DeldensVijfde SymfonieAnner Bijlsma solist in Saint Saenscelloconcert V.V.S.L - amazones („Carrousel") gaven een fraaie manifestatie Tot 3 maal toe V.V.S.L.-succes Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 27 januari 1960 Tweede blad no. 29959 In onze toonzaal kunt U kiezen uit een keur van kleine piano's. Piano's die „passen" in elk interieur... en in elk budget! 8el of schrijf om onze foto-brochure BtnULK Hoogewoerd 90, Leiden Amsterdam - Arnhem - Breda - Rotterdam Opbrengst voor goede doeleinden f 3000.— Voor de achtste maal is Jan Brussen nu met zijn uit 73 leden bestaand „Ned. Studenten Orkest" ten bate van de Stichting „Het Ned. Studenten Sanatorium" en „Het Universitair Asyl Fonds" op tournee. Telkenmale komen wij weer onder de indruk van het vele, dat hij met dit ieder jaar sterk wisselende ensemble presteert. Er kun nen goede en iets minder goede jaren zijn: feit is, dat deze dirigent een bezielende greep op de jongeren heeft en de gave bezit van de ware orkestinstructeur, die onvermoeid schaaft aan het hem toevertrouwde materiaal. Geen lichte taak, dit werken met amateuristische krachten, die intussen tonen heel wat in hun mars te hebben! Dit op zichzelf verlicht zijn taak en de resultaten van zijn harde werken biijven niet uit! Dit was gistermiddag duidelijk melk baar in de feestelijk met bloemen ver sierde. stampvolle Stadsgehoorzaal, waar het Ned. Studenten Orkest in het kader van de lustrumviering der V.V.S.L. een enthousiast concert gaf. dat geestdrif tig bejubeld is. De beste studenbenmusdci uit onze zeven universiteitssteden, waarvan de wapens het podium sierden, gaven weer blijk, dat hun zware studietijd in Ber gen (ongeveer twee weken) vruchten heeft afgeworpen. Nu men al enige con certen achter de rug heeft en die vruch ten rijper zijn geworden, men meer en meer op elkaar ingesteld is, kwam een uitermate verdienstelijk speelniveau naar voren, dat wij in menig opzicht met onverdeeld genoegen beluisteren konden, ook al mogen de prestaties wel eens hoger gelegen hebben. Wie beseft, wat er allemaal aan verbonden is. om een ensemble van studenten, wie de „vrijheid" in het bloed zit, tot een der gelijke discipline op te voeren, kan niet anders dan waardering hebben voor Jan Brussen, die met brede, meeslepen de gebaren en grote stuwkracht het or kest aanvoert. Als steeds sierde een werk van een Nederlands componist het programma. Lex van Deldens' speciaal voor dit orkest gematigd moderne, knap geschre ven „Vijfde Symfonie", bleek geen on overkomelijke moeilijkheden voor deze amateurs te hebben. Integendeel: zij speelden hier met de vereiste bravour. Het aardige van dit sprankelende weikje is. dat het diverse dankbare solopassages voor blaasinstru menten (o.a. klarinet, hobo, trompet en fluit) bevat. Kranig zijn deze soli voor gedragen. Van Delden schreef een fris, vitaal en vlot klinkend speelstuk, dat qua structuur wel niet geheel als „sym fonie" mag gelden, maar dat toch vol ledig aan de beoogde doelstelling be antwoordde: amateurs vreugde in het musiceren te geven, hun geen krampen van vermoeidheid te bezorgen en hen prettig bezig te houden tot en met de stuwende slotclimax toe. Met grote toewijding heeft men er zich op een alleszins loffelijk plan aan gegeven. Het concert was ingezet met het „Concerto Grosso" in d. kl. t. van Han del (van 1739). Hier bleek al dadelijk, welk een grote waarde Brussen hecht aan een gave .verzadigde klank en fraaie kleur. De harmonische samen werking was opvallend, de inzetten ble ken accuraat. Jammer, dat in het ..Con certino" enkele onzuiverheden storend werkten. Na de geestdriftig gespeelde Allegri waarop ongemotiveerd geapplaudis seerd werd volgde de bijzonder fijn- zinnig-genuanceerd gespeelde Gavotte, een hoogtepunt in Handels prachtlie- vende en statige taal. De cellist Anner Bijlsma winnaar van het concours Pablo Casals in Mexico solieerde in het tweede celloconcert in a kl. t. van Saint Saëns. Met zijn fraai-zangerige, doch niet grote toon en perfecte techniek gaf hij deze briljante en virtuose par ty alles wat zij verlangt. De dankbare Saint Saëns vond in hem een supe rieur interpreet, die de hem in Mexico verleende onderscheiding volkomen aannemelijk maakte. Wij zijn ervan overtuigd, dat deze nog jeugdige cel list nationaal en internationaal nog veel van zich zal laten spreken! Het orkest paste zich in het alge meen hecht bij hem aan, een niet geringe verdienste, want eenvoudig gaat het hier niet toe! Terecht is Anner Bijlsma een on stuimig applaus ten deel gevallen, waarin hij orkest en dirigent harte lijk liet delen. Tenslotte speelde het Ned. Studenten Orkest Haydns' overbekende Symfonie in Es no. 103 (met de paukenroffel). De geestdrift van Jan Brussen was oorzaak, dat hier geïnspireerd en met volle toewijding gemusiceerd werd, wat bewijst, dat de „oude" Haydn nog altijd in jonge harten springlevend ban zijn. Een natuurlijke, weldadig warmgestem- de muzikaliteit paarde zich aan een verzorgde technische weergave. De uit voering strekte het orkest tot eer. Een speciaal woord van lof mag niet ontbreken voor de solo van de concert meesteres mej. Ph. J. J. Beek, wier sonore en draagkrachtige toon opviel. Op een enkele vergeeflijke uitschieter BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Robina Maringan. dr van H. Mostert en M .T. Sllitonga, Gerrlt Johannes, zn van H. F F. Wolkers en M. Krult. Theodora Cecilia Maria, dr van J. C. van Schle en A .J. T. van Paridon, Rudolf, zn A. J. Hendrlksen en S. Mekel, Antonlus Nlco- laas, zn van W. P. van Vliet en A. W. van Wlerlngen, Johanna, dr van J. Jagel en J. Ahrens, Robert, zn van D. W. Wanslnk en J. J. Zee, Ilona Neeltje Johanna, dr van E. Boot en T. M. Gijben. OVERLEDEN H. A. Koning, 34 jaar. man, S. J. SJar- din. 75 jaar, weduwe van P. C. van der Linden, H. van der Linden, 92 jaar, wed. van F. T. van Schooten, H. Hoogeveen, 52 Jaar, man, F. Plug, 73 Jaar, man. na hebben ook de blazers zich enthou siast geweerd. Geen wonder, dat deze voor amateurs glansrijke vertolking langdurige toejuichingen tot gevolg had. De praeses van de Lustrumcommissie der V.V.S.L., mej. F. van der Hoog heeft met een geestig woord de voorzitter van het Ned. Studenten Orkest aller dank overgebracht. Zij wees er op, dat de tulp, die zij hem aanbood, niet minder dan f 3000.waard was, vertegenwoor digend de prachtige opbrengst van dit concert voor de genoemde goede doel einden. Ook de dirigent en de solist zijn in dit dankwoord betrokken onder over handiging van geschenken. Dit met het gezamenlijk zingen van het „Io Vivat" ingezette concert heeft weer eens overtuigend aangetoond, dat het amateurisme, mits kundig geleid en serieus beoefend, van grote waarde kan zijn. Niet alleen voor hen, die er zich met liefde aan geven, doch ook voor hen, die met de resultaten van een nauw gezette studie kennis nemen. Er heerste deze middag tussen beide categorieën een warme band. Jan Brussen bewerkstelligde dit en verdient daarvoor een extra-compli ment! De stemming was bij voortduring opperbest! Het concert is o.m. bijgewoond door de Rector-magnificus der Leidsche Universiteit, prof. mr. J. E. Jonkers. Hippische prestatie, foutloos en mooi van ritmiek en stijl, o.l.v. de heer Kok Met medewerking van K.M.K. - ensemble In het programma van de lustrumvierende VVSL is ook een ruime plaats gegeven aan de sub- vereniging „Carrousel". Gister middag en -avond demonstreerden de dames in de manege onder lei ding van de heer J. E. Kok. Er was veel belangstelling: beneden- en boventribune waren overbezet met genodigden, onder wie de dirigent van de K.M.K., majoor R. van Yperen, de garnizoenscommandant, afvaardiging van de 3-October- vereeniging, de Rij- en Jacht ver eniging en vele anderen. Nadat de dames-bestuurderen van VVSL met hun partners met het Io Vivat waren verwelkomd reed de in ons stadsbeeld bekende studentenequipage de zaagsel-arena binnen: Dirk (van Egmond) fier op de bok met gepresen teerde zweep en het mannelijk studen- tenbestuur als passagiers. De concert- bak, in hoger sferen, herbergde een en semble van KMK-leden in galatenue, o.l.v. H. W. de Regt, dat met roman tische klanken de hierna vologende de monstratie begeleidde. Het openingsnummer, gepresenteerd door de dames van het „Carrousel"- bestuur T. Verjaal (praeses), J. H. van Vliet <ab-actis>, M. Kooien. H. -de la Hayze en A. Wolterbeek, bood een ruime variatie in vele fraaie figuren. Het nummer werd voorafgegaan door een welkomst groet van de praeses, waarin spreker de aandacht vestigde op het belangrijkste doel van deze avond: het tot uiting brengen van de liefde voor het paard. Smaakvol ook was de hierna volgende „Quadrille", een moeilijke op gave met ingewikkelde figuurcombina ties, de amazones gekleed in bijpassende 18-de eeuwse kostuums. Op de 23-jarige „Spitfire" vier lustrumvieringen verleende dit statige ros reeds medewerking toonden de dames een opwindend voltige-nummer, ditmaal doelmatig en stoer in spijker broek en trui. Een der hoogtepunten was het num mer „Pas de Deux", een sierlijk lijnen spel, gespeeld met de edelste dieren: „Cortine" bereden door Prinses Beatrix gekleed in het amazonekostuum der vorige eeuw en „Shalille" met de 1-ste luitenant der cav. J. van Notten in gala uniform. Foutloos en fraai van ritmiek en stijl was deze hippische prestatie welke met luide ovatie werd beloond. Het programma werd besloten met een springmanoeuvre moeilijk in de beperkte ruimte, doch met grote vaardigheid uit gevoerd. Nog eenmaal trad het „Carrousel"- bestuur op prachtige viervoeters in de piste om de dank met bloemen in ont vangst te nemen van de praeses van VVSL, Marjolein de Vos tot Nederveen Cappel. Toos Verjaal verwees de hulde naar de heer Kok, zonder wiens ver trouwde leiding de dames niet de moed tot bepaalde „stunts" zouden hebben opgebracht. Spreekster dankte ook het KMK-ensemble, dat veel heeft bijgedra gen tot de sprookjesachtige sfeer die deze demonstratie kenmerkte. H.M. de Koningin bezicht gistermid dag de eerste voorstelling van dit hip podrome in de manege aan de Kaiser- straat. Tien jaar „Jong en Jolig" Gezelschap verzorgde 278 voorstellingen Volgende maand is het tien jaar gele den, dat de huidige dirigent van Semper Avanti's „Jong en Jolig", Koos Kukler, met zijn mandolinegezelschap een totaal andere weg insloeg. Een weg, welke naar volledig succes leidde en bij de vele dui zenden, die „Jong en Jolig" in deze tien jaar hoorden zingen en spelen, is ge apprecieerd. Hoewel hij de waarde van het mandolinespel niet onderkende, was Kukler van oordeel, dat met handha ving en opvoering van het spelpeil, het showelement erin gebracht moest wor den. Zijn streven, waarin voor de leden een prachtige vrijetijdsbesteding verbor gen lag, is beloond geworden. Maakt „Jong en Jolig" bij dit tweede lustrum de balans op, dan verzorgde het gezel schap in deze tien jaar van nieuwe styl 278 uitvoeringen, welke in totaal door 156.500 personen werden bijgewoond. Een aantal, dat evenwel nog veel hoger zou kunnen liggen, aangezien „Jong en Jo lig", gelet op zijn amateuristische inslag, slechts maar aan de helft van de aan vragen kon voldoen. Kon voldoen, want om deze uitvoeringen te verzorgen, o.a. in Eindhoven, Utrecht en in tal van plaatsen in Noord- en Zuid-Holland, werd niet minder dan een afstand van circa 18.000 km. afgelegd. Al deze jaren heeft „Jong en Jolig", dat over een repertoire van ruim 250 nummers beschikt, gearrangeerd door zijn dirigent, het zonder subsidie weten te stellen. De nieuwe stijl, voor 't eerst gepresenteerd in een Leidse school - op een „podium" van groentekisten - sloeg dermate in, dat de podia o.a. van het Haagse K. en W., de Philipsschouwburg in Eindhoven en de Rotterdamse Ri- vièra-hal het gezelschap meerdere malen vaste grond onder de voeten gaven. De populariteit van het gezelschap is verder ook af te leiden uit de belang stelling, welke nu reeds bestaat voor de as. lustrumuitvoering op 9 en 10 fe bruari in de Stadsgehoorzaal. Tot twee maal toe verwacht men een volle zaal. Aan deze uitvoeringen gaat op woens dag 3 februari, des avonds van 8 tot 10 uur, in „Rehoboth" aan het Rapenburg een receptie vooraf. Tenslotte is er op 18 februari een feestavond voor de leden, die telkenjare een druk speelseizoen af sluiten met een uitvoering voor de ver pleegden in het rusthuis aan de Kaar senmakersstraat. Bijbel kioskvereniging Onder het motto ,Voor elk wat wdls' werd gisteravond door de Btfbel Kiosk Vereniging in de Oosterkerk een pro gramma van declamatie, zang en film georganiseerd. De heer J. Nieuwenhuis droeg enkele gedichten voor van Melis Stoke en Mi- chiel van de Plas. Vervolgens werd een film vertoond over twee jongens, die graag een slee willen hebben. Met veel moeite krijgen zij het geld bijeen voor een houten kist die zij op de markt voor een prikje kunnen krijgen. Samen timmeren ze dan de slee en hebben veel plezier. Tot ze voorbij het huisje van een oude vrouw komen. De vrouw ligt op feed en i reeds vele dagen heeft er geen vuur in de hut gebrand. De jongens zoeken naar hout en daar zij niets kunnen vinden, gebruiken zij hun eigen slee als brand hout. De bariton Henk van Monsjou bracht daarna enige geestelijke liederen en een negro-spiritual ten gehore. Dr. H. J. Westerink, gereformeerd predikant, sprak over het onderwerp ..Wat is en wil de BKV". De Bijbel Kiosk Vereniging is in het klein begon nen onder de badgasten aan het strand van Wijk aan Zee. Thans heeft het evangeliesatiewerk zich sterk uitgebreid o.a. in de gevangenissen en onder de emigranten. Spreker deed een beroep op de aanwezigen dit. prachtige werk zoveel mogelijk te steunen. Na de samenzang onder leiding van Henk van Monsjou werd een verzoekplaten-programma ten gehore gebracht Vooral voor .Jezus macht kent geen grenzen", dat door het werk van Billv Graham in ons land zo bekend is geworden en voor de cantate van Bach's „Jesus joy of man's desi ring" kwamen veel verzoeken binnen. Men kan terugzien op een zeer ge slaagde avond. De talrijke aanwezigen zullen ongetwijfeld zeer voldaan naar huis zijn gegaan, evenals trouwens de BKV, die weer eên groot aantal contri- butan ten rijker is geworden. In de nacht van 25 op 26 januari is ingebroken in het district-consultatie bureau aan de Rijnsburger weg. Door het vernielen van een glassruit aan de ach terzijde werd de toegang tot het gebouw verschaft. Er werden twee metalen bus sen weggenomen met vrijwillige giften van de patiënten, inhoud vermoedelijk f. 50.—. De „Grimlachjes" waarmee de stu denten gisteravond in de Waag de lustrumgangers van de VVSL in twee voorstellingen bezig hielden, bevestigden de faam van de stu denten als cabaretiers. Pittige teksten, genoeglijke liedjes waarin geen woord te weinig of te veel werd gezegd, aardig gebracht op een klein eenvoudig toneeltje voor een ontvankelijk en snelbegrijpend publiek in een bijzonder stijlvol versierde zaal: daarmee is de sfeer van deze korte voorstellingen getekend. Paul van Vliet in zijn verbindende teksten en Jaap Fi scher in zijn liedjes waren onge twijfeld de sterren van deze voortreffelijke avond. In het clubgebouw van de VVSL brachten leden gisteravond in drie uitvoeringen lichte muziek ten ge hore onder de naam „Symphoniè- le". Terwijl ook andere muzikale en meer materiële genoegens te genieten vielen. Typografen in de dop! Het stemt tot grote voldoening, dat de Leidse schooljeugd, waaruit toch straks de werkers moeten worden aangetrokken, grote be langstelling aan de dag legt voor de momenteel in de Regionale Werkplaats voor Vakopleiding aan de Rooseveltstraat 9 ingerichte beroepstentoonstelling. Dagelijks komt zij in klasse-verband naar de automatische Heidelbergerwelke Rooseveltstraat, waar het aan deskundige voorlichting niet ont breekt. Bovendien worden ouders in de avonduren in de gelegenheid gesteld zich een beeld te vormen van de toekomstmogelijkheden voor hun kinderen. Bovenstaand groepje - en dit is geen uitzondering - toont bijzondere interesse voor de vol- een onderdeel vormt van de sug gestieve inzending van de grafische industrie. Terwijl de instructeur, de heer G. J. van Heek, vertelt over de aanlokkelijke voorwaarden en mo gelijkheden in deze industrie, zien de jongens toe hoe de machine werkt. Jonge typografen? De tijd zal het leren (Foto L.D./Holvaat) Cruys Voorbergh een prettig, doch vooral ook geestig verteller deed gisteren tot driemaal toe in de sfeervolle entourage van „De Lakenhal" een greep uit zijn rijke kostuumcollectie, samengebracht in het Haags Costuummuseum. An tieke en ouderwetse kostuums, met zeer veel charme getoond door een aantal èles, riepen de tijd van ma dame de Pompadour, van de cri noline, de queue de Paris en de nauwsluitende empire-japon in de herinnering terug. Er waren zeer dure toiletjes te bewonderen, zo als bovenstaand cocktailjurkje, met brede heupen, waarin voor f 760 stof was verwerkt en dat ontwor pen werd op instigatie van madame de Pompadour. Maison Pierre zocht het met zijn collectie dichter bij huis en gaf in enkele kleurrijke en fraaie toiletten reliëf aan de mode anno I960. EXAMEN GEZINSVERZORGSTER Voor het examen gezinsverzorgster zijn geslaagd de dames: A. Bouman uit Bodegraven, T. Bronner uit Hoogkarspel, L. Kellenbach uit Rotterdam, W. Met horst uit Zegveld. Y. Nauta uit Wierin- gerwerf, I. van Noort uit Alphen a. d Rijn, W. Oostra uit Hem, J. van Ree uit Rotterdam, R. Riemens uit Oosterend (Texel), L. van Rugge uit Haarlem, N. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit is geslaagd voor het doctoraal examen Ned. recht mej. T. M. Kloosterman (Rotterdam). Slooten uit Oosthuizen, C. Vis uit Alphen a. d. Rijn, P. v. d. Voorden uit Rotter dam J. de Vos uit Opmeer, A. Walrecht uit Biezelinge en B. van Weeghel uit Hattemerbroek.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3