DE GAULLE WIL REFERENDUM OVER ALGERIJNSE POLITIEK VANMIDDAG WORDT ER TOCH GESPROKEN Debré bood zijn ontslag aanmaar de president aanvaardde dit niet WEERBERICHT Ook andere steden in Algerije thans door rebellie aangetast Nieuwe barricades Rijnland-Palts verbiedt DRP REGERING STUURDE UITNODIGING „Over klimaat bij vervoer Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 27 JANUARI 1960 No. 29959 LEEDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Parijse correspondent) In Parijs nemen de geruchten van uur tot uur een alarmerender karakter aan. Premier Debré, die in 36 uur niet op zijn bed is geweest, zou gisteren aan president De Gaullc zijn ontslag hebben aangeboden, maar dit werd door de presi dent geweigerd. In de regering zouden de ultra's als Soustelle, Guillaumat en Triboulet, een bijna dreigende houding tegen het staatshoofd aanne men. Het bezoek, dat de Kamerpresident Chaban Delmas gisteren aan De Gaulle bracht, verhoogde anderzijds de waarschijnlijkheid van de veronder stelling, dat De Gaulle artikel 16 van de Grondwet in werking wil stellen, waardoor hem dictatoriale bevoegdheden kunnen worden toegekend. Ook is er sprake van een nieuw referendum om het gehele Franse volk direct, en dus niet door de tus senkomst van het parlement, te verzoeken duidelijk uitspraak te doen over de Algerijnse politiek van De Gaulle. De bewaking van het parlement en de ministeries is opnieuw verscherpt. Algemeen werd hedenochtend in Parijs verwacht, dat tijdens de Kabinetszitting van vanmiddag 3 uur belangrijke beslissingen genomen zouden worden. Uitstel van verdere stappen kan inderdaad moeilijk nog langer worden geduld. Vanochtend was de toestand in Al gerije en de verhouding met Frankrijk nog weinig gewijzigd. Wel stijgt de spanning bij het uur. Buiten de hoofd stad Algiers worden nu ook de andere grote steden, zoals Oran, Bone en Con- stantine, door de rebellie aangetast. Een goed deel van het land zou „plat" lig gen tengevolge van de algemene staking. De transporten door de lucht en over zee, tussen Algerije en Frankrijk, worden steeds moeilijker en minder frequent. Ook op het vliegveld van Algiers zou een staking zijn uitgebroken. De cen suur laat echter zeer spaarzamelijk be richten door. De activisten trachten in tussen ook Frankrijk zelf in hun agita tie te betrekken. Zo zijn er onder de Parijse studenten vlugschriften verspreid met de oproep zich solidair te verkla ren met de „strijdende patriotten" in Algerije. Het staat nu wel vast dat het leger in Algerije niet geneigd is om de orde met geweld te stellen. Maar alles wijst er ook op dat De Gaulle vastbesloten OOK PRINSES BEATRIX NAAR OOSTENRIJK Prinses Beatrix zal in de loop van de volgende week naar Oostenrijk rei zen voor een wintersportvakantie. De Prinses zal zich in Sankt Anton bij haar zuster, Prinses Irene, voegen, die dan in Sankt Anton zal zijn teruggekeerd van haar bezoek aan Wenen. Prinses Irene is gisterochtend uit Sankt Anton in Wenen aangekomen voor een bezoek van een week. De ko mende dagen zal zij musea, theaters en andere bezienswaardigheden bezichtigen, waaronder de Opera. In dc Westduitse staat Rijnland- Palts is vandaag de uiterst rechtse Duitse Rijkspartij verboden. Hedenochtend is een huiszoeking verricht bij vooraanstaande leden van de Duitse Rijkspartij in Rijn land-Palts. Tientallen doden in Seoel bij gedrang op station Gisteren zijn, kort voor middernacht plaatselijke tijd, 31 personen om het leven gekomen en 49 gewond, toen een menigte reizigers zich verdrong op een spoorwegstation in de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel. De haastige reizigers wilden met alle geweld een trein halen die, aan de vooravond van het Chinese nieuwjaar, uit Seoel naar Mokpo, in Zuid-Korea vertrok. is om zelf de gehele verantwoordelijk heid te dragen als de regering geen op lossing kan vinden voor de crisis. Leden van een delegatie van Alge rijnse parlementsleden, die gisteren in Parijs zijn aangekomen, verklaarden tegenover journalisten in de wandel gangen van de Nationale Vergadering, dat het gehele volk van Algerije was opgestaan omdat het Frans wil blijven. Zij gebruikten uitspraken als: „Wij zijn niet gekomen om te onderhandelen", „Als de regering geweld gebruikt, zullen de doden bij duizenden geteld worden", „Er zal geen nieuw Boedapest komen" en „De politiek van president De Gaulle is onmogelijk, onwettig en ongewettigd". In Algiers zijn intussen in versneld tempo nieuwe barricades opgeworpen doordat de rebellen zich nu, blijkbaar ook al ongestrafd, 'van pneumatische asfalt-brekers bedienen om het wegdek nog wat grondiger en vlugger te ver nielen! De muiters hebben zich, even eens zonder incidenten, door kornuiten kunnen laten aflossen en de instruc ties van de generale staf aan de para chutisten om geen nieuwe elementen op de barricades toe te laten worden blijkbaar dus steeds nonchalanter op gevolgd. Het hoofdkwartier van de rebellen leider in Algiers, Lagaillarde, gaf gister avond een „algemeen nieuwsbulletin" uit, waarin werd gezegd dat een „ge heime commandopost" zijn organisatie had uitgebreid tot het platteland. De correspondent van Reuter vertelde in gecensureerde berichtgeving, dat gis teren de hele dag vrachtwagens levens middelen en andere voorraden bij het hoofdkwartier van de oproerlingen los ten. Doordat twee gewonden in een zie'- kenhuis aan hun letsel bezweken, is het dodencijfer van zondag inmiddels tot 27 gestegen. De troepen handhaafden gisteren hun wacht bij de Kasbah, de oude Arabische stadswijk, waar 80.000 muzelmannen wonen. Volgens de oproerlingen zou verwijdering van die wacht tengevolge hebben dat duizenden mohammedanen hun te hulp schoten. In Bone en Const-antine werden be togingen gehouden, evenals in Oran, waar gistermiddag bij de centrale bar ricade 5.000 mensen op de been waren. Nergens vielen echter gewelddadigheden voor. Voor de begrafenissen in Algiers Oude man met liamer schedel ingeslagen Dc hoofdbewoner van een huis in de Van Spilbergenstraat te Amsterdam trof gistermiddag even na een uur een van zijn kamerbe woners de 76-jarige heer J. Obbes met ingeslagen schedel dood op bed. Op de vloer lag een hamer. De man rende onmiddellijk de straat op om de politie te waarschuwen, maar even tevoren was ook de daderes het huis uit gelopen om in een nabijgelegen winkel de politie te laten opbellen. Ëen en ander veroorzaakte grote opschud ding in deze buurt, waar de mensen reeds voor het huis dromden voor de agenten arriveerden. In het politiebureau Lodewyk van Deysselstraat heeft een 34-jarige juf frouw (geen familie van het slachtoffer) bekend de man drie klappen met de hamer te hebben gegeven; deze moet op slag dood zr" - geweest. De vrouw die in hetzelfde hui6 een kamer bewoonde zei dat de heer Obbes haar had verweten, dat zij een relatie had met de hoofdbewoner. Zij zou hem eerst hebben gestompt maar toen hij was doorgegaan met zijn verwijten had zij een hamer gegrepen. De vrouw was volkomen overstuur. Zy moet hebben gehandeld in een vlaag van verstand verbijstering en was reeds onder behan deling van een zenuwarts. van de zondag gevallenen bestond zeer grote belangstelling. Tijdens het voor bijtrekken van de stoet werd absolute stilte in acht genomen IJzeren discipline Een verslaggever van AFP meldde gisteren, dat onder invloed van de oud parachutist Lagaillarde de oproerlingen achter de barricaden te Algiers zich mi litair organiseren. Langzamerhand komt een ijzeren discipline in de plaats van de wanorde, die er aanvankelijk heerste. Lagaillarde geeft aanhangers militaire rangen. Twee journalisten die een vraaggesprek met hem wilden hebben, hoorden hem zeggen: „Geen vraagge sprek. Schildwachten, brengt deze heren terug naar de barricaden". De universiteitsgebouwen waarin de aanhangers van Lagaillarde zich heb ben verschanst, zijn tot een sterkte ge maakt die de omgeving beheerst. Met blokken beton zijn kazematten inge richt waarin mitrailleurs zijn geplaatst. De deuren, gangen en trappen zijn ver sperd. Om bij de commandopost van Lagaillarde te komen, moet men ten minste tien versperringen passeren en over twintig hindemissen klimmen. De leider van de oproerige beweging, Ortiz, heeft gisteren een krans op de grootste barricade gelegd ter nagedach tenis aan hen die zondag zijn gevallen. Na de kranslegging werd een minuut stilte in acht genomen en het Franse volkslied gezongen. Verolnie wil twee superscliepen bouwen De heer C. Verolme, eigenaar van de Verolme scheepswerven te Rotterdam, heeft gisteren te New York. waar hij maandag aankwam, verklaard, dat hij zeer enthousiast is over een plan om twee superschepen te bouwen die op de Atlantische route elk 8000 passagiers kunnen vervoeren. Op een persconferentie zei ihjj, dat hij binnen drie tot vier maanden een beslis sing zal nemen aangaande het plan. De heer Verolme overweegt de super schepen te Rotterdam te bouwen als een „geheel Nederlands project". Hij is be reid 20% van de kosten, naar schatting een klein 400 miljoen gulden per schip, te dragen. De schepen zouden met een snelheid van 35 knopen in vier dagen de Atlan tische Oceaan kunnen oversteken. Prinses Irene, die in Sankt Anton een wintersportvakantie heeft door gebracht ,is in Wenen aangekomen waar zij onder meer. een bezoek zal brengen aan de broemde Spaanse rijschool. De Prinses bij haar aan komst in gezelschap van een func tionaris van de Nederlandse am bassade in Wenen. Vanmiddag om half vijf is in het ministerie van Verkeer en Water staat een gesprek begonnen tussen de regering en de voorzitters van de werkgevers- en de werknemers organisaties. betrokken bij de loon onderhandelingen in de vervoer- sector. De uitnodiging tot deze bijeen komst werd door de regering aan de betrokken instanties verzonden aan het einde van een bewogen dag. waarop van vele kanten zware druk op haar was uitgeoefend om de zo abrupte annulering van de loonbesprekingen ongedaan te maken. „Laat de bonafide vakorganisaties toch niet lijden onder de wilde acties in enkele bedrijven', zo werd algemeen met klem betoogd. Maar 's middags in de Tweede Kamer zeiden minister Van Rooy en staatsse cretaris Roolvink van Sociale Zaken nog met nadruk, dat voor het overleg een rustige sfeer nodig was. Geen druk „Wanneer twee dagen voor de voort zetting van het overleg een staking uit breekt en uit het overleg zou een resul taat tevoorschijn komen, dat beter is dan enkele dagen tevoren mogelijk leek, dan zou men dit wijten aan de gevoerde actie. Tijdens het overleg mag geen druk worden uitgeoefend, niet op de bonafide vakorganisaties en niet op de regering, die daarom tot uitstel heeft besloten, maar het overleg zo spoedig mogelijk wil hervatten als de sfeer, het klimaat, weer goed is", aldus staatssecretaris Roolvink. „Maar door het uitstel wordt niemand gestraft", voegde hij eraan toe. „Want de datum van ingang van loonsverbete ring ligt toch vast" Veranderlijke bewolking De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Veranderlijke bewolking en slechts hier en daar enige regen. Matige wind in hoofdzaak tussen oost en zuid. On geveer dezelfde temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 28 JANUARI Zon op: 8.28 uur ;onder: 17.18 uur. Maan op: 8.11 uur ;onder: 18.03 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.10 en 15.26 uur; laagwater te 11.18 en 23.42 uur. Aandrang Desondanks werd er in de Kamer hef tig aangedrongen op een hervatting van het overleg. „Zo spoedig mogelijk", zeiden de he ren V. d. Ploeg (KVP) en Oud (WD). „Nog deze week", wenste de heer Beernink (CHU) „Onverwijld", smeekte de heer Van Eibergen (Alt.) „Onmiddellijk", eiste de leider van de oppositie, mr. J. A. W. Burger. Hij dien de een motie in, waarin de regering in overweging werd gegeven het overleg vandaag alsnog te laten doorgaan. De Kamer stemde de motie met 42 tegen 61 stemmen af. De minister beloofde aan het slot van het debat, dat intensief contact met de bonafide vakorganisaties gehouden wor den en het overlea direct zou worden hervat, als bleek, dat het (klimaat gunsti ger was geworden. Weinig later op de dag, waarop de re gering ook buiten de Kamer overstelpt was met telegrammen en verzoeken om het loonoverleg toch te laten doorgaan, ging de uitnodiging voor het gesprek van vanmiddag de deur uit. „Een gesprek over het klimaat van eventueel op korte termijn te openen nieuwe onderhandeling over de loon- voorstellen in het vervoersbedrijf," heette het. 0 Slot pag. 2 Dit Blad bestaat uit 12 pagina's In Den Haag werd gisteravond de Nijhoffprijs van het Prins Bernliard Fonds voor vertaling van een ban- del Nederlandse poëzie in het Spaans uitgereikt aan de Spaanse letterkundige Carras Quer. Van links naar rechts de heer Anton Coolen, voorzitter van de jury die de prijs uitreikte, de Spaanse am bassadeur in ons land de hertog van Baena, de heer Quer en de voorzitter van het fonds mr. G. Wiarda. Reddingswerk in de mijn van Coalbrook gaat tergend langzaam De mannen die met een grote boor machine trachten de 435 in een kolen mijn bij Coalbrook in Zuid-Afrika inge sloten mijnwerkers te bereiken, hebben zes kostbare uren verloren door moeilijk heden met de koppelingsbak van de machine. Met de boormachine probeert men van het aardoppervlak af een schacht te maken naar de ruimte waar in de mijnwerkers sinds donderdag zijn opgesloten. De boor liep maandag vast op een harde gesteentelaag, maar nadat de koppelingsbak weer functioneerde, kwam men in zachtere lagen, waardoor de eerdere boorsnelheid van 30 centimeter per uur kon worden verdubbeld. Een deskundige heeft dinsdag gezegd, dat overlevenden onder de grond zeker het geluid van de boor zullen horen, Als zij weten wat het betekent, zal dat hun zeker de moed geven nog de twee dagen te wachten, die men nodig heeft hen te bereiken. De mijnwerkers bevinden zich 180 meter onder het aardoppervlak. Later op de dag daalde het tempo van de grote boor weer aanzienlijk als gevolg van harde steen. Gisteravond was men pas op 41 meter diepte. Intussen gaat het werk aan de nieuwe grote schacht voort. Het zal echter zeker een maand duren voor men met deze schacht de vereiste diepte heeft bereikt. Dreigement van Ulbricht De Oostduitse communistische leider Walter Ulbricht heeft Bondskanselier Adenauer een brief gezonden waarin hij onder meer zegt dat Oost-Duitsland zijn bondgenoten om raketten zal vragen in dien West-Duitsland niet ophoudt met de uitrusting van zijn strijdkrachten met atoomwapens". Oost-Duitsland zal overeenkomstige maatregelen nemen, aldus Ulbricht, die een volksstemming in beide delen van het land voorstelt over ontwapening in Duitsland en de gehele wereld en over het sluiten van een vredesverdrag. In Bonn wilde een woordvoerder van de Westduitse regering geen commentaar op de brief leveren. wm Tot 6 februari koopt u k» onze Service- Verkoop nog zo'n prachtige Valmeline regenjas met 20°/o korting Dlv. modellen en kleureno.a. moderne gemêleerde tinten. In Egypt, katoen en poplin. Ook grote en lengtematenI 194.50 - 20% 175.60. House of England Amsterdam - Oen Haag Eindhoven - Hilversum - Bussun I Lof en blaam voor Amerikaanse raketten De Amerikaanse luchtmacht heeft gis teren bekend gemaakt dat de definitieve plaats voor vier nieuwe lanceer-bases voor Atlas-raketten is gekozen. Deze bases, die in de komende twee jaar zul len komen, worden gevestigd op de luchtbasis Altus in Oklahoma, op de basis Dyess bij Abilene in Texas, op de basis Walker by Roswell in Nieuw-Me xico en op de basis Plattsburg in de staat New York. Met. de aanleg is 47 miljoen dollar gemoeid. Voorts zijn de plaatsen voor de bouw van vijf bases voor Titan-raketten uitgezocht. De democratische Senator Russell, voorzitter van de Senaatscommissie voor de strijdkrachten, verklaarde giste ren dat de legerleiders by hun verkla ringen voor het Congres hem er niet van hebben kunnen overtuigen, dat de Verenigde Staten op raketgebied niet bij de Sovjet-Unie achter zijn. De militaire leiders hebben in ge heime bijeenkomsten verklaard, dat met de Amerikaanse raketten op het ogen blik snelle vorderingen worden gemaakt en zjj legden de nadruk op de kracht van de Amerikaanse strategische lucht macht. Doch Sentaor Russell stelde daar tegenover dat de Sovjet-Unie Intercon tinentale raketten in serie vervaardigt, terwijl de Amerikaanse raketten nog maar nauwelijks het stadium van labora torium-onderzoek te boven zijn. Op zjjn wekelijkse persconferentie heeft presi dent Eisenhower gisteren o.m. gesproken over de ruimtevaart. Hjj zei dat het Amerikaanse ruimteonderzoek van de laatste vijf jaren iets bewonderenswaar digs is waarop men trots kan zijn. Meer E.E.G.-hulp voor Ned. Nieuw-Guinea In Brussel verluidt dat de E.E.G.- hulp voor Nieuw-Guinea. voor de houw van een proefstation bij Mano- kwari. zal worden verhoogd met 130.000 dollar. Voor dc bouw van dit proefstation was reeds voor de periode 1958—61, 1.896.000 dollar toegekend. Dit geld wordt geput uit het E.E.G.- ontwikkel ingsfonds voor landen en ge bieden overzee, dat de zes landen in vijf jaar tijds moeten vormen. Neder land zal 70 miljoen dollar in het fonds storten. De extra-toewijzing van 130.000 dollar is bestemd voor ae defi nitieve uitwerking van de bouwplannen voor het proefstation en voor de leiding en het toezicht op de uitvoering van de plannen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1