Laatste nieuws Wat de raad van Voorschoten binnenkort te behandelen krijgt Oegstgeester raadsleden stellen vragen over komende begroting SPAAR BIJ DE N.H.M. NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPIJ DINSDAG 26 JANUARI 1960 Plannen voor zwembad van de baan B. en W. stellen de raad voor eervol ontslag te verlenen aan mej. G. G. de Vries, hoofdleidster van de openbare kleuterschool ,in verband met een be noeming bij het kleuteronderwijs in Amsterdam. B. en W. doen de raad voorstellen om te komen tot uitbreiding van het Ge zondheidscentrum. Het blijkt nl, dat er dringend behoefte bestaat aan een wachtkamer voor de patiënten van spe cialisten. Het is nl. bezwaarlijk deze pa tiënten in de grote hal te ontvangen, daar deze hal ook gebruik wordt voor waohtgelegenheid voor de bezoekers van de consultatiebureaus voor zuigelingen. De inspecteur van de Volksgezondheid heeft daarover zijn bezwaren kenbaar gemaakt. De oplossing wordt nu gezocht in een uitbreiding, waardoor een wachtkamer en een toilet bijgebouwd zullen kunnen worden en waardoor een speciale ingang voor de patiënten van de specialisten gemaakt zal kunnen worden De totale kosten, inclusief aanschaf fing van stoelen en een tafel en herzie ning van de beplanting, worden ge raamd op f. 12.000. Uit het bij het raadsvoorstel gevoegde staatje blijkt, dat van het Gezondheids centrum gebruikt wordt gemaakt door een oogarts (met twee spreekuren), een zenuwarts, een neuroloog-psychiater. een huidarts, een neus-, oor, en keel arts, een diëtist, een orthopedisch spe cialist en een ziekenfondscontrolearts, terwijl verder een tweetal krjamcentra, een ziekenfonds, een tweetal kruisver enigingen voor nazorg aan geesteszieken alle huisartsen (voor consultatiebureaus voor zuigelingen) en een kinderarts (kleuterbureau) van het Gezondheids centrum gebruik maken. De specialisten worden gemiddeld per spreekuur door 20 patiënten geconsul teerd. Er komt ook geen zwembad by de sportvelden. Dat hebben B. en W. de raad kenbaar gemaakt, toen zy hun plannen voor een derde gymnastieklo kaal annex instructiebad aan de raad voorlegden by de behandeling van de gemeentebegroting. B. en W. komen daarom nu met een voorstel het daarvoor gereserveerde ter rein voor een vijfde sportveld te gebrui ken. Voor we de voorstellen daarover nagaan, moet het ons van het hart, dat vele Voorschotenaren dit besluit met leedwezen zullen ontvangen. Immers voor de wereldoorlog was er reeds een plan voor een openluchtzwembad, waar voor burgemeester Berkhout zelfs een zeer fraaie maquette had laten vervaar digen. Dat plan kon niet verwezenlykt worden. Ook onder het bewind van bur gemeester van der Hoeven zyn er plan nen gemaakt voor een zwembad: eerst naby de Vliet. De grond werd gekocht en later voor het doel afgekeurd. Toen werd onderzocht of er een overdekt bad zou kunnen komen. Dit bleek voor Voor schoten niet rendabel. De aanleg van een sportterreinencomplex aan de Ju liana van Stolberglaan gaf nieuwe hoop. Immers daar was grond beschikbaar voor een zwembad. De raad verklaarde zich graag akkoord met de plannen en reserveerde het terrein. Zelfs werd (in één moeite door) het terrein reeds uit gegraven en er werden sloten gedempt, zand werd overgebracht, beplanting aangelegd. Kosten ruim 18% duizend gulden. Maar ook dit terrein zal weer geen zwembad geven. Voor de nieuwe burgemeester, waarop Voorschoten al sedert 15 oktober wacht, ligt er dus weer een mooie taak: het doen ontwerpen van nieuwe plannen voor een zwembadOf wordt alle hoop gevestigd op de buurgemeente, wier annexatieplannen men vreest en zo vu rig mogelijk bestrijdt? Leiden heeft im mers plannen voor een zwembad dicht bii de grens van Voorschoten. "Maar met dit al lijkt het erop, dat alle gepraat vele, vele raadsvergade ringen achtereen, door alle fracties geen resultaat zal hebben: dat de vu rige wens, die in Voorschoten leeft: het bezit van een eigen, al is het dan maar een open zwembad, niet vervuld zal worden. Dat wil niet zeggen, dat men (en spe ciaal de sportverenigingen) niet ver heugd zal zijn, dat er een vyfde sport veld by zal komen. Ook aan een nieuw sportveld is dringend behoefte. Nu het voor zwembad bestemde terrein niet geschikt biykt voor de aanleg van een zweminrichting, zeggen B. en W zullen alle mogelijke pogingen in het werk gesteld worden dat een definitieve oplossing van het zwemprobleem in de gemeente zal kunnen worden gevonden. Maar het genoemde terrein vraagt toch ook om een bestemming, aangepast aan de plaatselyke situatie. Rouwkoop en SVLV hebben behoefte aan een voetbalveld en een handbalveld voor de junioren. De Korfbalvereniging „Vitesse *59" zou graag een korfbalveld hebben. Individuele personen, die de hockeysport beoefenen zouden er graag een hockeyveld zien. De exploitant van het tennisbanencomplex zou een uitbrei ding van het complex op prijs stellen met het oog op de nieuwe woonwijk „Adegeest". Belangstelling genoeg dus. De nieuwe plannen van B. en W. voor zien in de aanleg van een sportterrein (waarop in een later stadium plaats is voor een kleedlokaal) en in de aanleg van tennisbanen (een uitbreiding van 6 op 9). B. en W. zien deze plannen echter nog niet zo urgent, dat alles reeds aange legd en gebouwd moet worden. Zo willen zij de tennisbanen en het kleedgebouw tje vooralsnog buiten beschouwing laten en doen zij slechts voorstellen tot het aanleggen van een sportveld met een nuttige speelruimte van 52 bjj 100 m, Deze afmetingen zyn te klein voor een normaal voetbal- of handbalveld, maar het terrein is wel geschikt voor voetbal- en handbalspel voor junioren, voor korfbal en hockey. De kosten van aanleg worden geraamd op f 13.000, die van de grond (1.23.20 ha) op f. 24.640. Jaariyks onderhoud f- 2 000. De reeds voor het zwembad gemaakte kosten (f. 18.555.98) kunnen voor een deel ten nutte komen aan de sportvel den. Uitgaande van een 40-jarige 4%% annuïteit zullen de jaarlijkse lasten f. 3.889.23 bedragen. Voor deze nieuwe aderlating heeft de gemeente echter geen dekkingsmiddelen. B. en W. overwegen daarom de helft van de te maken kosten te putten uit het vorig jaar ingestelde fonds voor byzon- dere doeleinden ten algemene nutte. In verband met afbetaalde grondverkopen bevat dit fonds thans f. 2.184, aan mid delen, terwyl uit reeds besloten verkopen nog f. 114.187.99 te verwachten is. In navolging van „een gemeente in de omgeving" stellen B. en W. de raad voor de presentiegelden voor het by- wonen van raadsvergaderingen en com missievergaderingen te verhogen. Zij doen de volgende voorstellen: het presentiegeld voor het bijwonen van de raadsvergaderingen van f 8.50 op f 15 te brengen; voorde raadscommissies, com missie voor georganiseerd overleg en welstandscommissie van f4.50 te ver hogen tot f10; woning-, vorderings- en huuradviescommissie te stellen op f 7.50 en voor de commissie voor maatschap pelijk hulpbetoon op f 6. De gemeente kan weer bouwgrond in Adegeest verkopen. De pryzen zijn daarvoor: f20.— en f22.50 per m2. Deze prijzen zullen nog worden ver hoogd met f2.per m2. ten behoeve van het fonds voor bijzondere doelein den ten algemene nutte. Voor beplanting rondom de Gerefor meerde School wordt, nu de uitbreiding van deze school met twee lokalen prak tisch gereed is, f1700 gevraagd. Toestand Commissaris der Koningin Zuid-Holland De Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. dr. J. Klaasesz is kort nadat hy de verga dering der Staten op 12 januari had geopend ,door ziekte verhinderd de Sta tenvergaderingen verder te presideren. Hoewel het herstel naar wens verloopt, zal het, naar het zich laat aanzien nog enige tyd duren voordat hy zyn werk zaamheden zal hebben hervat. Advocaat-generaal uit Antillen in ons land Evenals Nederland zelf zal ook in de Nederlandse Antillen t.z.t. een nieuw Burgerlyk Wetboek van 9 delen wor den ingevoerd. Ter voorbereiding van een ontwerp heeft de landsregering mr. I. de Castro Yohai, advocaat-generaal der Antillen, naar ons land gezonden. Hy heeft zyn intrek genomen in het American-hotel te Amsterdam en voert thans dagelyks besprekingen in Den Haag en met diverse hoogleraren. Zyn opdracht luidt hier deskundigen te raadplegen en na zyn terugkomst in de Antillen de Landsregering van advies te dienen omtrent de wenselykheid een of meer deskundigen in Nederland op te nemen in een commissie ter voor bereiding van het ontwerp. Uiteraard zal het nieuwe Burgerlyk Wetboek voor de Antillen in grote ly- nen overeenstemmen met dat voor Nederland, maar aldus mr. De Castro Yohai er zullen een aantal wyzigingen en aanvullingen noodzake- lyk zyn, die speciaal afgestemd zijn op de Antillen. Naam Oegstgeest op ANWB-borden gewenst De vragenuurtjes, die de raadsleden besteden aan de gemeentebegroting, vóórdat deze in het openbaar wordt be handeld, hebben geleid tot een reeks aan B. en W. voorgelegde vragen en opmer kingen. De voornaamste hiervan zijn: Enige leden zyn van mening dat de verbreding van het 2e gedeelte van de Kempenaerstraat urgent is en tegelijk met de verbetering van de straatver lichting aldaar moet worden uitgevoerd. In dit verband vragen vele leden het plan tot algehele verbetering van de oude straatverlichting te bespoedigen. Voorts wordt de aandacht gevraagd voor een reeds enige jaren geleden toegestaan krediet tot het plaatsen van lichtmasten langs de Haarlemmerstraatweg. Er wordt geïnformeerd of er plannen be staan tot het verplaatsen van de terrei nen van gemeentewerken naar de om geving van de rioolwaterzuiveringsin stallatie en zo ja of er dienaangaande binnenkort voorstellen zyn te verwach ten. Inzake de aanleg van een zwembad en sportvelden wordt gevraagd of er reeds opdrachten byv. inzake grondboringen zijn verstrekt en welke voorbereidingen voor de uitvoering van deze plannen zyn getroffen. Vele leden bepleiten een betere ver lichting aan te brengen in de raad- en trouwzaal en B. en W.-kamer. De wens van sommige leden gaat uit naar uit breiding van het aantal publieke tele fooncellen o.m. voor omgeving Dorps straat, Indische Buurt en nieuwe woon- wyken. Aandacht wordt gevraagd voor de slechte huisvesting van de Rykspoli- tie ter plaatse. Door vele leden wordt het tarief voor het beproeven van de brandkranen bui tengewoon hoog geacht, zodat de vraag is gerezen of niet een aanmerkelyk voor deliger tarief kan worden bedongen. Enige leden achten het gewenst dat op meer ANWB-wegwijzers de naam .Oegstgeest" wordt vermeld. Verscheidene leden vragen te worden ingelicht omtrent de plannen voor het begrotingsjaar ten aanzien van de wo ningbouw in de verschillende sectoren t.w. woningbouwwet, bouw woningen door toedoen van het Bouwfonds Neder landse Gemeenten en premiebouw. By welke huurwaarde is vrye verkoop van oude woningen toegestaan? Hoeveel ke ren mogen nieuwbouw-woningen worden doorverkocht? Wordt voor het verlenen van een vestigingsvergunning bij ver koop geval voor geval bekeken? Wanneer kunnen de onbewoonbaar verklaarde woningen verdwynen? Verschillende leden spreken hun be zorgdheid uit ten aanzien van de hui dige personeelsbezetting by de dienst van gemeentewerken. Vele leden spreken hun ernstige ongerustheid uit over de slechte toestand, waarin vele wegen in de gemeente verkeren en vragen of het wel verantwoord is het aan onderhoud uitgetrokken bedrag met f. 50.000 verge leken met de begroting 1959 te vermin deren. Gevraagd wordt by de aanleg van parken en andere openbare werken aan dacht te besteden aan het aanbrengen van kunstversieringen, waartoe opdrach ten aan plaatselyke beeldende kunste naars zouden kunnen worden verstrekt. Aangezien in de toelichting van de begroting wordt gezegd, dat het moment van samenstellen hiervan nog niet de bevorderingen van de gemeentewerklie den bekend waren vragen enige leden of thans wèl nadere inlichtingen kunnen worden verstrekt. Enige leden vragen of B. en W. met een nota by de gemeenteraad willen ko men omtrent de problemen omtrent oud en nieuw winkelcentrum alvorens de desbetreffende voorstellen inzake de bouw van een winkelcentrum aan de raad worden aangeboden, zodat over een dergelyke nota met de plaatselijke mid denstand van gedachten kan worden ge wisseld. In verband met verschillende niet da- delyk op te lossen problemen betreffende de verbetering van het kruispunt Mare- laan - Emmalaan - Prinses Marijkelaan wordt het voorstel door B. en W. terug genomen. De busstaking In ondernemerskringen wordt het re geringstelegram over het „voortzetten der besprekingen wanneer de rust is teruggekeerd" betreurd. „Wij achten de reactie van de regering op de wilde staking bij de N.B.M. niet juist, ook al vinden wij de staking onverstandig", zo verklaarde mr. F. Bakker, secretaris van de Kon. Ned. Vereniging van Transportondernemers. Deze omvat de eerste grote streekvervoersondememin- gen. Door deze reactie worden nu par tyen getroffen, die met de wilde sta king in het geheel niets hadden uit te staan" zo vervolgde hij. „Wij waarschuwen ernstig tegen de gevolgen van dit optreden. Voor spaaklopen en wellicht ontwrichting van het openbare verkeer met auto bussen nemen wij geen enkele ver antwoording", aldus mr. Bakker. Ondernemers vragen hervatting overleg De voorzitter van de Kon. Ned. Ver. van Transportondernemingen mr. van Settcn heeft zich omstreeks een uur met het volgende telegram tot de re gering gewend: Fartyen betrokken bij bespreking 27 januari, de ondernemingen en plus minus 15.000 die zy daarbij vertegen woordigen, zjjn niet veran'twoordelyk te stellen voor wilde staking. Daarom protesteert K.N.V.T.O. ern stig tegen uitstel bespreking. Zy wyst verantwoordelykheid af voor ont wrichting van openbaar vervoer, die daarvan het gevolg kan zijn. Dringen aan op hervatting bespreking op al lerkortste termijn, zo mogeiyk toch op zelfde datum. Busstaking in Tweede Kamer (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft besloten de heer Van der Ploeg (KVP) vanmiddag nog in de gelegenheid te stellen vragen te richten tot de minister van Sociale Zaken, Economische Zaken en Verkeer en Waterstaat over de staking van de buschauffeurs. In afwachting van het antwoord van de regering, hield de heer Burger (PvdA) een verzoek om de regering te mogen interpelleren over deze kwestie in be raad. U ontvangt over uw spaarsaldo 3 rente tot f 30.000.- Ten laste van uw spaartegoed zorgen wij op uw verzoek voor automatische betaling in termijnen van uw belastingaanslagen. Folder op aanvraag of bij ontvangst van eerste storting van minimaal f 250.- bij één van onze kantoren of op de postrekening van dat kantoor, onder vermelding „spaarrekening". MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 26 Januari. Veemarkt, aanvoer ln totaal 2889. weektotaal 4716, vette koeien en ossen 375, gebruiksvee 772, vette kalveren 426. graskalveren 160, nuch tere kalveren 703, varkens 4, (lopers) 51, biggen 35. paarden 58. veulens 2, schapen of lammeren 288, bokken of gelten 15. Prijs ln cents per kg: vette koeien le kw. 300-325. 2e kw. 280-300, 3e kw. 260- 280. vette kalveren 300-320. 270-300, 240- 270. slachtpaarden 240 190 180. PrUs in guldens per stuk: graskalvercn le kw 450. 2e kw 380. 3e kw. 280. nuch tere kalveren 70 64 48. exportvarkens (lo pers) 85 70 60, biggen 52 44 40. schapen 96 75 60. lammeren 100 85 65. kalfkoeien 1290 1090 900, melkkoeien 1290 1090 900, vare koelen 870 770 670. vaarzen 920 770 620, pinken 570 500 400. LEIDERDORP BURGERLIJKE STAND Geboren: Gerritje, dr van C. J. Hoogen- dijk en M. E. Deegenaars, Peter C., zn v. P. T. Wijfje en C. M. Bax, Arthur J.. zn v. A. Butzelaar en L. Meulemans, Johanna W., dr van J. de Jong en A. van der Vecht. WARMOND BURGERLIJKE STAND Geboren: Johanna M. M„ dr van J. H. H. Elferlng en S. M. Warmenhoven. WARMOND RAADSSTUKKEN Vandaag zal de gemeenteraad in open bare vergadering byeen komen. De agenda bevat o.m. de volgende punten: Een voorstel tot onbewoonbaar verkla ren van de percelen Schippersdam 6, 8. 't Bestuur van de School met den Bybel acht het bij de huidige ontwikkeling van 't onderwys van zeer groot belang, dat de school de beschikking heeft over 'n bandrecorder. Hierby wordt gedacht het apparaat o.m. te gebruiken als hulp by spreek-, taal-, lees- en muzieklessen. Voorgesteld wordt medewerking te ver lenen aan de aanschaf. Gezien het grote belang van de be strijding van de schadelijke ratten en - 0 muizen, staat een voorstel tot vaststel- schoon te maken. Niet met water en ling van een verordening dienaangaande op de agenda. Het raadsbesluit van 21 mei 1957 vast gestelde uitbreidingsplan Meerrust, voor ziet in de bouw van maximaal 15 etage woningen in 3 lagen. Met de eigenaar van de grond, Ir. L. E. J. Brouwer, zyn reeds geruime tyd besprekingen gaande, welke nu tot een positief resultaat heb ben geleid. Het voorstel Is nu tot aan koop van deze grond over te gaan. Het betreft e enstuk grond van 2012 m2 met de opstal Dorpsstraat 13 tegen de som van f24.144.—. De in de Zwanenburger staande pol dermolen verkeert in een zodanige toe stand dat restauratie dringend noodza- kelyk is. Hoewel de functie van de mo len vervangen is door een elektrisch ge maal, komt het B. en W. toch wenseiyk voor dat de molen voor landschappeiyke en recreatieve aspecten behouden blijft. De restauratiekosten zullen f 8235.be dragen. Verwacht wordt dat Ryk en Provincie resp 50% en 15% zullen by- dragen Voorgesteld wordt aan de Ryn- landse Molenstichting een subsidie van 15% te verlenen, dus f 1235,25, dit in overeenstemming met de subsidie des tijds verleend aan de restauratie van de molen in de Lakenpolder. STADSNIEUWS Schoonheid is zichtbare gezondheid Voor moderne huidverzorging dit bleek ook gisteravond weer in „Het Gul den Vlies", waar men moest woekeren met de beschikbare ruimte bestaat nog steeds grote belangstelling. Onder auspiciën van Parfumerie Smittenaar aan de Korevaarstraat hield deze avond mevr. C. A. de Jong-Meel, schoonheids specialiste van Cosmetica dr. Van der Hoog een lezing met demonstraties over het aanbrengen van make-up en de verzorging van de huid. Aan de hand van vele voorbeelden, toegelicht met kleurendia's, toonde zy aan dat dit op verantwoorde wyze dient te geschieden. Spreekster wees erop, dat door het be sef „er goed verzorgd uit te zien", het zelfvertrouwen van de vrouw ln sterke mate wordt bevorderd. De uitspraak „Schoonheid is zichtbare gezondheid", van de dermatoloog dr. Van der Hoog, die ln Leiden promoveerde op een proef schrift, dat een deel van de bacteriolo gie behandelt, is dan ook juist en tref fend. Vaak verdoezelen dames een slechte huid door deze te „plamuren". Om een huid efficiënt „op te bouwen", moet men beginnen de bron van narig heid weg te werken, door elke avond voor het naar bed gaan de huid grondig zeep, zoals de meeste dames doen. waar door de huid alleen maar droog en dor wordt, maar met een diepwerkende crème, die maakt dat de vuile poriën geheel worden gereinigd. Een afwassing met lauw water zorgt ervoor, dat de huid na het aanbrengen van een voedende nachtcrème, de gehele nacht vry kan ademen, waardoor zij de volgende morgen weer helemaal fris en „uitgeslapen" Is. 's Morgens behoeft men de huid niet opnieuw te reinigen. Dan kan men vol staan met een goede dagcrème aan te brengen, waarna men met de verdere make-up kan beginnen. Mevrouw De Jong gaf'tal van nuttige en praktische wenken. Een hierna volgende demonstratie leverde het bewys, dat moderne huid verzorging. tot zeer goede resultaten ook bij de vrouw van middelbare leef tijd kan lelden. Als „toegift" werden de vele aanwezi gen nog verrast op een kapshow, naar voren gebracht door de heer A. Smitte naar van de Hooigracht. De nieuwe kap sels. met de daarby corresponderende make-up, werden door 3 mannequins getoond. Voorts heeft de voorzitter, de heer Kortenhorst uibvoerig het oud-lid van de Tweede Kamer, de heer Stapelkamp die tydens het kerstreces der Kamer is overleden, herdacht. TELEGRAM VAN N.V.V.: OVERLEG MET BUSCHAUFFEURS In een telegram aan de voorzitter van de raad van ministers dringt het N.V V. er op aan dat de regering de besprekingen over lonen en tarieven in de sector van het personenvervoer over de weg op het voorgenomen tyd- stip hervat. Het N.V.V. is van oordeel dat de on rust by de betrokken werknemers Is ontstaan door de trage gang van het overleg met de regering. Het spreekt de vrees uit dat verder uitstel van het overleg het de betrokken vakorganisaties onmogelyk maakt uitbreiding van de stakingsactie te voorkomen. Morgen toch loonoverleg Naar het A.N.P. van de zijde van het hoofdbestuur van de R.-K. Bond an Vervoerspersoneel „St.-Raphael" verneemt, wordt thans druk overleg gepleegd teneinde de regering alsnog te bewegen de aanvankelyk op 27 ja nuari a.s. vastgestelde bespreking over de loonvoorstellen e.d. toch doorgang te doen vinden. Volgens de voorzitter van St.-Ra phael", de heer J. Spit, heeft de beslis sing van de regering neergelegd in het ultimatum en nader toegelicht in het vanmorgen verzonden telegram, de ge moederen danig in beroering gebracht. Ir. W. H. Kruyff voorzitter van het C.S.W.V. Het bestuur van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond heeft tot voorzit ter van het Verbond gekozen Ir. W- H. Kruyff, directeur van de Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij te Amster dam. De heer Kruyff, zal als zodanig de opvolger zyn van mr. F. H. A. de Graaff, die enige tyd geleden de wens te kennen gaf dit voorjaar te willen aftreden en het voorzitterschap op 31 mei zal neerleggen. De heer Kruyff, die voorzitter ls van de Scheepvaartvereniging Noord heeft sedert 1945 zitting gehad ln het algemeen bestuur van het Centraal Sociaal Werkgevers-Verbond. Hy was gedurende zes jaar lid van het dage lyks bestuur en sedert december 1958 vice-voorzitter van het Verbond. Gift van Prinses Wilhelmina Prinses Wilhelmina heeft een aanzien- lyke gift geschonken aan het Nationaal Rampenfonds ten behoeve van de slacht offers van de overstroming in Tuindorp Oostzaan. Onderscheiding voor de heer Frits Lugt De eremedaille der Ryksuniversiteit te Utrecht in goud zal op 25 maart worden uitgereikt aan de heer Frits Lugt. op grond van de vele verd.ensten die hy zich in de loop der Jaren op het gebied van de kunstgeschiedenis in het algemeen en voor de Ryksuniversiteit te Utrecht in het byzonder heeft ver worven. met name ook met betrekking tot het kunsthistorisch instituut te Flo rence. De heer Lugt is kunsthistoricus en woont in Parys. Toestand in Algiers weinig veranderd „France-Soir" weet te melden dat ko- 1 lonels van de parachutisten in Algerye I tegen hun opperbevelhebber, generaal Challe, hebben gezegd dat zy bereid zijn om de orde te bewaren en de op standelingen te beletten hun kamp te verlaten, maar dat vele officieren „voor een verschrikkeiyke gewetensstryd" ge plaatst zouden worden, als zij opdracht zouden krijgen om de oproerlingen met geweld te verdryven. De r.-k. aartsbisschop van Algiers, de opperrabyn van Algerye en het hoofd van de protestantse kerken in dit ge bied, hebben hedenochtend een oproep tot de bevolking gericht. Zij zeggen dat het tragische karakter van de gebeur tenissen in de stad hen met smart ver vult en dat zy God smeken dat het bloed van hen die gevallen zyn, het laatste bloed zal zyn dat vergoten is. „Wy smeken alle gelovigen voorts hun blik naar God te wenden en zyn op roep te horen om alle geschillen tussen de kinderen van een en dezelfde God niet door geweld maar langs vreed zame weg te regelen", aldus de bood schap. „L'Echo d'Alger' schrijft dat een af vaardiging van de gemeenteraad, die sinds maandag in permanente zitting bijeen is, van de regeringsgevolmach tigde Delouvrier en generaal Challe de verzekering heeft gekregen dat het le ger niet zal schieten. Ferhat Abbas, president van de voor lopig Algerijnse regering heeft een boodschap gericht tot het bureau van de conferentie van Afrikaanse volkeren. Hy zegt hierin o.m. dat er in Algiers, met medewerking van Franse fascisten, een staat wordt voorbereid, waarvan het systeem een slaafse navolging is van dat van Zuid-Afrika. Als dit nieuwe kolonialisme in Algiers de overwinning mocht behalen, wordt geheel Afrika be dreigd, aldus Ferhat Abbas. Dit is de eerste officiële reactie van het Algerynse Bevrydingsfront op de jongste gebeurtenissen in Algiers. In de buitenwyken van Algiers was de toestand vandaag vrijwel normaal. De meeste winkels waren open. De reservisten onder de rebellen heb ben vlugschriften verspreid, waarin zy zeggen „zich gezamenlijk waardig en rustig te blyven inspannen tot de defi nitieve overwinning is behaald". Het aantal doden van de gevechten van zondag is inmiddels gestegen tot 27. Vier gemeenteraadsleden hebben een massa van enige duizenden mensen, die zich voor het stadhuis verzameld had den, toegesproken. Zy spraken de ge ruchten tegen dat de gemeenteraad van Algiers vervangen zou worden door een speciale delegatie, wy zyn in het stad huis en wy zullen hier blyven. Wy zyn solidair met onze kameraden die op de barricaden staan Het is echter nood- zakeiyk dat de gehele bevolking zich Arrestaties bii Durban Honderdenveertig rechercheurs hebben gisteren ln het nabij Durban gelegen plaatsje Cato Manor drie arrestaties verricht in verband met het vermoor den op zondag j.l. van negen politie mannen. Zy hebben ook vele Afrikanen voor ondervraging aangehouden. De plaatsvervangende commissaris van politie van Durban, kolonel Jen kins. heeft verklaard dat Afrikaanse vrouwen, die de mannen hebben opge hitst, verantwoordelijk zijn voor de dood der negen politiemannen. Zy hadden er by de mannen op aangedrongen de negers, die door de politie waren ge arresteerd ln verband met de onwettige vervaardiging van sterke drank, te be vrijden. tot het uiterste inspant om de stad te ringe wyzigingen. helpen bevoorraden. Dit was de kern van de toespraken. De menigte, verontrust door de ge ruchten dat troepen het stadhuis zouden bezetten, is inmiddels begonnen met het opwerpen van een barricade ln een van de straten naar het stadhuis. CEURSOVERZICHT Flauwe markt Amsterdam, 26 januari Het Damrak was vanmiddag voor de internationale waarden bij de opening over de gehele linie, by een minimale affaire, aan de lage kant. vergeleden bij de slotkcersen van gisteren. Ook de StaatsfoncLenmarkt was zwak. De on gunstige tendentie voor de internatio nale waarden werd mede veroorzaakt door de lager afgekomen slotkoersen uit New York. Niettegenstaande het vele gunstige bedryfsnieuws, waarmede de markt wordt overstroomd, alsmede de goede vooruitzichten voor 1960, blyven de koersen in Wall Street zeer teleur stellen. Aanwysbare factoren voor de steeds lagere koersen in New York ziin niet te vinden. Het is volkomen begry- peiyk, dat de zwakke tendentie in Ame rika vandaag van invloed was op de koersvorming voor de aandelen in Am sterdam. De handel was zeer ongeani meerd en evenals gisteren deed ook van daag de arbitrage bitter weinig. Gering aanbod van lokale zyde was reeds vol doende om lagere koersen op het note ringsbord te brengen. Op het lagere ni veau werd door het buitenland enige steun geboden. Londen kocht wat aan delen Kon. Olie. terwijl West-Duitsland Unilevers en Aku's uit de markt nam. Mede daardoor was de ondertoon, on danks de koersverliezen, aanvankelyk goed te noemen. In het laatste beurs- halfuur echter, toen het buitenland ver stek liet gaan, namen de verkopen toe. waardoor de koersen voor Unilever en Aku verder afbrokkelden. Aku's daalden van 508 tot 503 en verloren op die prys circa 12 punten vergeleken by de slot- koers van gisteren. Philips gleed van de 779 naar 777 en verloor circa 10 punten. Unilevers zakten in van 760 tot 756%, tegen 765% als voorgaande slobkoers. Kon. Olies openden op f. 162,70, stegen daarna tot f. 163.20 om vervolgens op de openingskoers de markt te verlaten. De slotkoers van gisteren was voor de olie aandelen f. 164.50. KLM werd. Ingevolge Wall Street, lager geadviseerd. De Schee pvaartwaarden vielen terug en noteerden, eveneens by een geringe affaire, doorelkaar 2 bot 4 punten bene den de slotkoersen van maandag. Ook de Cultures werden aangeboden. Certifi caten Deli waren byna 2 gulden lager. In tegenstelling tot gisteren, toen de Staatsfondsen vast in de markt lagen, was de stemming vandaag in deze papie ren in mineur. Angst voor een eventuele grote Staatslening en de onzekerheid over een discontoverhoging vormden de groncbasis voor de zwakke tendentie. De handel bleef gering. De nieuwste le ning, waarin doorgaans het meest om gaat, was circa een half procent lager. Bankaandelen ondergingen slechts ge- Beurs van Amsterdam Dinsdag 26 januari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden 99*GL 99%GL Ned. '59 4% 99*GL 99% Ned. '59 4% 97% 96TB Ned. '53 3% 93% 93% Grootboek obi. 3% 77 %B Ned. '47 3% (3) 92 91% Ned '51 3% 95% 95% 93% 93* Ned. '56 3% 93GB 93GL 86% 85% 87* 87 88% 88% Ned. '56 n 3% 90% 90% 90% 90% Dollar lng '47 3 90% 90% Investerlngscert. 3 97 96% 97% 97% 93 92% Grootboek '46 3 92% Ned. W-B 6% 109% 108H Bank N G '58 (5%) 103% id. NW.B '52 (4%) 96y4 Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 94% Premieleningen A'dam "53 3 98 A'dam '51 I 2% 82% A'dam '51 12%. 82% A'dam '56 II 2% 82% Eindhoven '54 2% 82% Enschede '54 2 80 Den Haag '52 I 2% 87 Idem II 2% 86 R'dam '52 I 2% 84 Idem II 2% 88% Idem '57 2% 88L Utrecht '52 2% 85% Z.-Holl 1957 2% 92% 103% 98 82% 82% 89 80L 83% 86 %l 84 *i 92% NIET-ACTIEVE AANDELEN ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl en Ind. B. 45% 43% Nat. Handelsbank 184 182 Ned. Handelmy 263GB 260 127GB 128 172GB 169% 610L 605GB A.K.U 515 503% Berkel's Patent (v.) 305 300GB Calvé Delft cert. 729% 727%. Dell My en (Ver.) 194.40 192.50GL Kon Pap v Gelder 263 260% Hoogovens cert 815GB 795 Mliller en Co. NJB. 379GL 376% Ned. Kabelfabr 448GB 443GB 786% 776% 291 290GL 565% 757 Wilton Feyenoord 230 227 382% 379% Dordtse Olie gew. 772% 761% Kon Olie (120-) 166 164.— idem (50 A f20. 164.50 162.50 Holl Amer lijn 174% 171 Java China Paket 167 163 KLM 113.10 112.80 Kon Ned. Stmv My. 197% 192% Kon. Paket My 154 150 Stoomvaart My Ned. 184 180 Nievelt Goudr eert 159% 155% v. Ommeren eert. 267 264GL Kon Rott Lloyd 162 162 Ned Scheepv Unie 164 161% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 94% 94 idem '48 (3%) 94% 94% R'dam '52-1 (4%) 97% 97% ld. id. *37 I-n (3%) 94% 94% Z.-Holland '56 (4%) 99 Bank- en Credietinstellingen Robeco 225.^0 Amst Bank 341% HB.U eert 237% Rott Bank 299% Twentsche Bank 281 Industrie Ondernemingen Albert Heyn399 Borsumy 69% K N Ed.met A-AA 94 Idem pref wd 93% Electrolasmy 315 Kon Ned Grofsm 188% Hol! Constructie 465L lng our v Bouwnyv 277 Interna tio 171% Int Kunststof f Ind 67% Leidse Wolspinnery 408 Rott. Droogdok My 633 Sikken's Lakfabr 595 Ver Touwfabrleken 310 Walvisvaart 122% Wernmk's Betonm 164 Van Wyk en Heringa 114 Zaalberg 125 Spoorwegen Deli Spoorweg My Amerik fondsen 224.50 340 237% 299% 279 398 68% 92 316 179% 272 168% 66 403% 632 590 306 UMi 160% us 127B 5% Canadian Pacific R 26% 26% Intern Nickel 102% 102% Anaconda 64% 63% Bethlenem S'eeJ 52% 52% Cities Service 47% 47 V General Motors 51% 51 95% 94% Republic Steel 68% 67% Shell OU 80 77 Union Pacific 29% 29% Un. States Steel 93 91

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7