Overstroming Tuindorp geen „nationale" ramp Communistische meisjes steunden antisemieten Schadevergoeding geen rijkstaak op Prins uit ernstige kritiek tegenwerking luchtvaartoverleg Export siergewassen steeg in afgelopen jaar aanzienlijk Prins Bernhard weer in ons land Twee vrouwelijke medeplichtigen bij aanslag op Keulse synagoge de rhaardolie DINSDAG 26 JANUARI I960 Antwoord van regering Hoewél de overstromingsramp, wélke Amsterdam-Noord heeft getroffen, aan de direct betrokkenen zeer veel leed en schade heeft gebracht en nationaal aanspreekt, dient zij, gezien de omvang van de overstroming en de omvang van de persoonlijke en materiële schade, niet als een nationale ramp te worden aangemerkt in die zin, dat de opheffing van de gevolgen als een rechtstreekse taak van het Rijk is te beschouwen. Dit wordt meegedeeld door de minis ters Korthals en Klompé in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Koersen <KVP) naar aanlei ding van het bezoek, dat deze ministers aan het overstromingsgebied hebben ge bracht. De ministers zeggen in hun antwoord verder, dat het bezoek van de ministers van Verkeer en Waterstaat en van Maatschappelijk Werk een oriënterend karakter had. Zoals in de verwachting lag, is bij dit bezoek en ook overigens gebleken, dat het gemeentebestuur van Amsterdam - waar nodig in samenwerking met het provinciaal bestuur - zeer wel in staat was met de te harer beschikking staande diensten en hulpmiddelen de nodige maatregelen snel en doelmatig te tref fen. De regering acht het juist, dat het initiatief met betrekking tot de ophef fing van de gevolgen van de ramp en de eventueel hierbij van haar te verwachten medewerking by het gemeentebestuur ligt. Intussen heeft de regering er met vol Nationaal Rampenfonds weer in functie is getreden en voornemens is vergoeding te geven voor de materiële schade, ge leden in de persoonlijke sfeer, zy be veelt het beroep, dat het Nationaal Rampenfonds hiervoor op de gehele Ne- Premier De Quay bij concert f Ned. Stud. Orkest In het kader van het tournee I960, die het Ned. Studentenorkest onder leiding van Jan Brussen in vele steden thans houdt, werd gisteravond in het Geb. voor Kunstenen Wetensch. te Den Haag een concert gegeven. Onder de aanwezigen bevonden zich de minister president prof. dr. J. E. de Quay, de Antilliaanse gevolmachtigde minister, de heer W. F. M. Lampe en de minister van O., K. en W., mr. J. M. L. Th. Cals. Van de hoogste balkons, waar Neder landse en buitenlandse studenten het concert bewoonden, daalden na afloop van het concert kleine ruikers naar om laag. De orkestleden tooiden hiermee hun instrumenten en gaven als toegift een deel uit de symfonie no. 103 E gr. derlandse bevolking doet, van harte aan.t.C mit dem Paukenwinkel) van Haydn. Na terugkeer op Schiphol Staatssecretaris Stijkel nog niet uitgepraat (Van onze Amsterdamse correspondent) Tijdens een persconferentie op Schip hol heeft Prins Bernhard gistermiddag ernstige kritiek geuit op de tegenwer king, die de KLM in Amerika bij het verkrijgen van meer landingsrechten ondervindt van de Pan American World Airways System. De Prins, die na het bezoek aan Me xico en de Nederlandse Antillen de nacht van zondag op maandag in New York had doorgebracht alvorens naar Nederland door te vliegen verklaarde doening van kennis genomen, dat het desgevraagd: „Ik heb in New York niets Nieuwjaarsrede voorzitter Produktschap De voorzitter van het Produktschap voor Siergewassen, dr. A. J. Verhage, heeft in z(jn vandaag gehouden nieuwjaarsrede de export van het afgelopen jaar aan een korte beschouwing onderworpen. De totale export van siergewassen steeg van 290 miljoen tot ruim 314 miljoen gulden. De bloembollenexport steeg met ongeveer f. 19 miljoen en opvallend ls hier, dat de Sovjet-Unie en verscheidene landen in Oost-Europa, al Is de export daarheen nog niet groot, meer van onze produkten gingen kopen. Dr. Verhage sprak het vertrouwen uit, dat een verdere ontwikkeling van de Europese markt en de liberalisatie van de invoer in Engeland ook in 1960 tot een gunstige ontwikkeling van de bloembollenexport zullen bedragen. Bü de snijbloemen, waarvan de export van ca. f. 47.5 miljoen tot bijna f. 51 mil joen omhoog ging, is de uitwerking van de verhoging der Engelse Invoerrechten duidelijk in de cUfers zichtbaar. De achteruitgang van de export naar dit land in de maanden na de verhoging van de invoerrechten werd in 1959 op gevangen door een verhoging van ce export naar normale afzetgebieden. Dat I de export van boomkwekerij-produkten met ongeveer f. 150.000 is gedaald, vond dr. Verhage op zichzelf niet onrustba rend. Toch moet worden opgemerkt dat in de naoorlogse jaren de export van boomkwekerijprodukten, vergeleken met andere sectoren, de geringste stijging heeft ondergaan. Een belangrijke oor zaak hiervan is volgens spreker, dat de produktie van onze typische uitvoer- produkten onvoldoende is toegenomen. Dit ondanks het feit dat het teeltareaal in de praktyk niet kunstmatig wordt beperkt. Over het con tingen tsbeheer in Frankrijk sprekende zei dr. Verhage, dat al het mogeiyke wordt gedaan om de ongunstige situatie voor onze snij bloemenexport naar FYankryk .te ver beteren. Hij hoopte dat dit behoort tot de kinderziekten by de schepping van een Europese markt en merkte op dat kinderziekten in een afzienbare tijd overwonnen dienen te zijn. De verho ging van de invoerrechten op een aantal snijbloemen in Engeland en Zwitserland zal in het komende jaar een ongunstige uitwerking hebben. Economische samenwerking Van onze totale sierteeltexport ging in 1959 39 procent naar de EEG-landen, 37 pet naar de andere OEES-landen en 24 pet naar derde landen. Deze cyfers, aldus dr. Verhage, to nen aan dat ook wy. zoals de gehele Nederlandse volkshuishouding, er be lang by hebben dat de gemcenschap- peiyke markt geen gesloten gebied wordt, maar dat men tot het uiterste pogingen moet aanwenden om een economische samenwerking te vinden met de rest van de Westerse wereld. Vestigingsbeleid Met nadruk herinnerde dr. Verhage eraan, dat de tuinbouworganisaties in de zes EEG-landen als belangrijk on derdeel van een gemeenschappelijk tuinbouwbeleid zien een vestigingsbe leid. dat moet zijn gebaseerd op vakbe kwaamheid. Een dergelijk beleid is voor ons, van nationaal standpunt bezien, uitermate belangrijk om onze naam als leverancier van kwaliteitsprodukten te kunnen handhaven. Dit alleen te berei ken door het stellen van kwaliteitseisen is een illusie bij produkten, waarvan een uiteriyke beoordeling nog geen indruk kan geven van de kwaliteit. Het advies van de Sociaal-Economische Raad om geen vestigingsregelingen te stellen, ook niet voor de teelt van en de handel in siergewassen, leek spreker onbegrijpe- ïyk. Naar zijn indruk Is by de bespre kingen in de SER een vestigingsrege ling verweven met het behoud van een teeltregeling. Men dient echter een vestigingsregeling los daarvan te zien. Verruiming van de produktiemogeii(kheden Het staat wel vast, aldus dr. Verhage, dat noch de erkenningsregeling noch de teeltregeling onze bedryfstak tot een „closed shop" hebben gemaakt. Wanneer een teeltregeling zou worden afgeschaft, zonder dat de daaruit voortvloeiende gevolgen nauwkeurig zyn overwogen, zou dit in de slergewassensector wel eens kunnen leiden tot een herhaling van de geschiedenis in de jaren 1926 tot 1932. In die jaren is, met onttrekking van leverbare produkten aan de export markt. de produktie sterk uitgebreid, ook wanneer in 1929 geen economische depressie zou zyn opgetreden, zou dit zich in het begin van de dertiger Jaren hebben gewroken. Het staat voor spreker buiten twjj- fel, dat de huidige ontwikkeling een verruiming van de produktiemogelyk- heden nodig maakt. IVIen dient dit echter met een zekere omzichtigheid te doen om een ineenstorting na en kele jaren te voorkomen, een ineen storting die zeker zal moeten leiden tot een beroep op de overheid om een helpende hand te bieden. vernomen over de onderhandelingen over de landingsrechten van de KLM in Los Angele, maar ik wil wel zeggen, dat het een heel wonderlijke situatie zou zijn als de verbindingen die door het betrokken gebied zelf worden gewenst, niet tot stand zouden komen door te genwerking uit concurrentievrees van in wezen maar één maatschappij". Goede bondgenoot .Nederland is een goede bondgenoot van de VS. De economische betrekkin gen met Californië zijn juist op het ge bied van de luchtvaart zeer hecht. Aan tal van andere luchtvaartmaatschappij is vergunning om naar Californië te vliegen verleend. Ik kan mij dan ook niet voorstellen, dat een objectief oor delend Amerikaan de KLM in een on- guntige uitzonderingspositie zou willen plaatsen". Prins Bernhard betreurde het, dat by de luchtvaart niet dezelfde vrijheden gelden als in de scheepvaart, waar het de scheepvaartmaatschappijen vry staat welke haven dan ook binnen te lopen. Hij achtte 'het een „ongehoorde toe stand", dat er geen vrije concurrentie mogelijk is. Men vreest de KLM omdat de service zo goed is maar waarom verbeteren de anderen hun service dan niet, zo vroeg de Prins zich af. Tenslotte zei hy: „Ik heb genoeg met Amerikaanse maat schappijen gevlogen om te weten, wat 'het verschil is. De service van de Neder landers is beduidend beter". Breder front Onze correspondent in Washington voegt eraan toe, dat staatssecretaris Stijkel, de leider van de Nederlandse de legatie voor luchtvaartonderhandelingen met Amerika gisteren te Washington zijn front heeft verbreed. Zijn actie beperk te zich niet zoals voorheen tot een dis cussie met een groep Amerikaanse lucht vaartdeskundigen. doch verlegde zich te vens naar -het politieke niveau, toen hy in gezelschap van de Nederlandse am bassadeur gistermiddag een bezoek af legde by Hare, een hooggeplaatste amb tenaar van het State Department. Hare Na zijn bezoeken aan Mexico en Antillen Met de DC-7C „Arabische Zee" van de K.L.M. is Prins Bernhard, verge zeld van zyn particulier secretaris, dr. F. A. de Graaff, alsmede luitenant kolonel C. C. Geertsma, adjudant van de Prins, de marine-adjudant kapitein luitenant ter zee N. J. H. Gregory en het hoofd va nde veiligheidsdienst van j het Koninklyk Huis, de heer C. Sesink, na een bezoek van twee weken aan Mexico, Aruba en Curasao, gistermiddag om kwart voor drie op Schiphol ternggekeerd. De Prins werd op de Amsterdamse luchthaven verwelkomd door Koningin Juliana, die per auto van de studenten-lustrumfeesten te Leiden rechtstreeks naar Schiphol was gereden. Verder waren ter begroeting aanwezig de president-directeur van de K.L.M.de heer I. A. Aler, en de directeur van de N.V. Luchthaven Schiphol, de heer LT. F. M. Dellaert, die voor de eerste maal na zyn langdurige ziekte zyn functie weer waarnam. Tuindorp-Oostzaan móakt schoon schip. Het bijeenbrengen van huis raad en andere goederen, wetke door het dorp hebben gedobberd en nu over de straten verspreid liggen. „De kou is hier over. dat is wel heel prettig', merkte Prins Bernhard op. toen hy, een regenjas losjes over de schou ders geslagen, met Koningin Juliana naar de VIP-kamer wandelde. En toen de Koningin aan haar gemaal vroeg of hij over twee maanden weer naar Me xico zou gaan, want zulke berichten wa ren er in de pers verschenen, schudde de Prins hartelijk lachend van „neen" met het hoofd. „Een of andere enthousiaste Mexicaanse journalist heeft dat bericht gepubliceerd, maar er is niets van waar." In de kamer van de Schiphol directeur heeft Prins Bernhard, vergezeld van zijn secretaris, dr. F. A. de Graaff, de ver tegenwoordigers van pers, radio en tele visie te woord gestaan. „Behalve ver schillende officiële pleohtigheden heb ik mij", aldus de Prins, „tijdens myn ver blijf in Mexico bezig gehouden met be sprekingen op economisch gebied. Ik heb gelegenheid gehad met de president van Mexico en met andere autoriteiten ver schillende Nederlandse belangen te be- Onthullingen van minister Dufliiis (Van onze correspondent in Bonn) De 25-jarige plegers van de aanslagen in de kerstnacht op de synagoge en het verzetsmonument te Keulen, de bak ker Strunk en de kantoorbediende Schonen werden by hun antisemititische daden ondersteund door twee jonge vrouwen. Het betreft hier de uit com munistisch Oost-Duatsland afkenustige mej. Kessler en mej. Scholze- Dit heeft de minister van Binnen landse Zaken van de grootste West- Duitse deelstaat Noordryn-Westfalen, Dufhüs, in Bonn tijdens een speech voor de Buitenlandse Persvereniging meege deeld. Beide vrouwen, aldus minister Dufhüs. hebben geweten dat Strunk en Schonen de daad zouden begaan. Ze hebben beide mannen ondersteund. Schonen had een verhouding met een van de jonge vrouwen. Dufhüs vertelde voorts, dat Strunk en Schonen elk een maal in Oost-Berlyn zyn geweest. Voorts is Schonen in het voorjaar van 1959 met mej. Kessler op de Leipziger Messe ge weest. Aan de Leipziger Herbstmesse brachten beide mannen, vergezeld van mej. Scholze, een bezoek. In beide gevallen konden de meisjes zonder meer uit communistisch Oost- Duitsland naar de Bondsrepubliek te rugkeren, hoewel zij wat in commu nistische kringen heet ,,Republik- flüchtig waren, dat wil zeggen inder tijd uit het oosten naar het westen waren gevlucht. Men kan hieruit con cluderen, dat zowel mej. Kessler als mej. Scholze werkzaam waren voor de communistische partij in Oost-Duits- land. Volgens minister Dufhüs zullen op 5 februari evenwel slechts Strunk en Schonen, en niet de beide meisjes, te recht staan. Of zij in hechtenis zijn en later toch nog voor een gerecht zullen komen, is nog niet bekend. „Machteloze" Adenauer Volgens Dufhüs is de aanslag op de Keulse synagoge en het verzetsmonu ment in wezen bepaald door ideologie van de Deutsche Reichs Partei. Strunk en Schonen, zo is uit de verhoren ge bleken. waren twee jaar geleden voor zy lid wei-den van de D.R.P. politiek gezien onbeschreven bladen, zy namen daarna zeer veel deel aan vergaderingen van de D.R.P. en van de uiterst rechtse Lüdendorff-beweging en lazen geregeld het D.RP.-orgaan „Reichsruf". Strunk was ervan overtuigd, dat dr. K. Marx, uitgever en hoofdredacteur van het joodse weekblad in de Bondsrepubliek, een veel machtiger man was dan Bonds kanselier Adenauer. Strunk was dan ook bijzonder anti-joods, Schonen is zuiver neo-nazistisch georiënteerd. Het anti semitisme van Strunk ging zovèr dat hy allerlei plakkaten over een z.g. „Ju- den-Hetze" tegen de D.R.P. verzamelde. Ook luisterde hij, samen met Schonen, geregeld naar grammafoonplaten met nazi-speeohes en liederen. Dufhüs deelde ook mede, dat in Noord ryn-Westfalen sedert de kerstnacht 154 antisemitische wandaden zyn ge pleegd. Daarvan zyn er 47 opgehelderd, waarbij 65 daders konden worden ge grepen. Van deze 65 zyn er 14 ouder dan 30 jaar, 12 tussen 21 en 30 jaar. 32 tussen 14 en 21 jaar en 7 jonger dan 14 jaar! In slechts 7 gevallen was er sprake van echt neo-nazisme, in acht tien gevallen wilden de daders in de krant of op de televisie komen! Twee daders wilden hun dorp, dat tot hun ver ontwaardiging nog nooit op de televisie was gekomen, eindelijk eens in het tv- nieuws brengen Kerkhofschendingen Volgens minister Dufhüs zyn er in de periode 19481957 in de Bondsrepubliek 449 kerkhoven geschonden. Het gaat hier om 186 joodse en 263 rooms-katho- lieke en protestantse kerkhoven, resp. dus 44 en 56 procent. Sedert 1957 zyn voornamelijk algemene kerkhoven (84 procent) en in veel mindere mate joodse kerkhoven (16 procent) geschonden. Dufhüs wond om het probleem van het onderwys aan de jeugd, betreffende de periode 19331945 geen doekjes. Er is een streng plan, zo zei hij, in Noordryn- Westfalen om in de achtste klasse van de lagere school en op de middelbare scholen zaken als de dictatuur in Duits land, de concentratiekampen, de joden vervolging e.d. te behandelen. Maar een goede behandeling hiervan is uiterst moeilijk door te voeren: het is niet ge makkelijk, zo zei Dufhüs, voor een va der. een moeder of een onderwijzer, die zelf in de nazi-tijd een meeloper of een echte nazi was. ten deze de juiste weg te bewandelen. De minister vroeg zich daarom af of het niet gewenst zou zijn bepaalde jaargangen by de bevordering van ambtenaren eenvoudigweg over te slaan, met uitzondering uiteraard van de politiek gezonde ambtenaren. Mis schien kan men zo. door de z.g. ancien- niteits-kwestie onbeantwoord te laten, een ambtenarenstaf krygen, die uitge sproken zuiver Is staat onmiddellijk onder Livingston Merchant, die Herters assistent is voor politieke zaken. Uit het feit ,dat Stijkel, zyn front heeft verbreed, kan men af leiden, dat het totdusverre niet is ge lukt het smallere front te doorbreken. Dit duel duurt nu reeds bijna 3 weken, doch toen de Nederlandse delegatielei der maandagochtend de vergadering verliet, verklaarde hij tegenover de pers nog lang niet te zyn uitgepraat. De Amerikaanse onderhandelaars hebben totnutoe niet verklaard, dat de Neder landse wens niet zal worden ingewilligd, maar ze tonen zich ook nog steeds niet inschikkelijk en dit moet voor Stykel aanleiding zijn geweest het debat op hoger niveau te brengen en naast de technische aspecten ook de politieke consequenties te accentueren. Vanochtend zouden beide delegaties opnieuw bijeenkomen. De Amerikanen zouden dan de neiging kunnen hebben een einde te maken aan de besprekingen met de Nederlanders, zo werd gisteren verondersteld. Vanmiddag verwachtten zij namelijk een Italiaanse luchtvaart delegatie, die eveneens voor een lyn naar Los Angeles komt pleiten. De Ne derlanders zullen zich echter niet ge makkelijk de deur laten wijzen. Staats secretaris Stykel is, zoals gezegd, nog lang niet uitgepraat. preken. Zulke persoonlijke contacten zyn juist in de landen van Zuid-Ameri- ka van grote waarde. Na Mexico City heb ik op uitnodiging van de Mexicaanse regering een bezoek gebracht aan Guernavaca. een bekend toeristenoord en aan Tazco, een heel merkwaardig stadje, waar talloze zilver winkels zijn, die de meest verschillende zilverwaren verkopen, allemaal gemaakt van het zilver uit de al eeuwenoude zil vermijnen rondom het stadje. Ten slotte heb ik een paar dagen van de zon en de zee in Acapulco genoten. Acapulco is een plaats, waar ik graag kom, omdat het een klimaat heeft, dat ons Nederlanders alleen maar jaloers kan maken." „Na deze korte rust ben ik dus op Aruba en Curacao geweest. In 1955 was ik voor het laatst op de Antillen ge weest en ik moet zeggen, dat ik bepaald ben getroffen door de vooruitgang die er sindsdien op allerlei gebied valt waar te nemen. Nieuwe en betere wegen, een auto op elke tien inwoners, twee water- fabrieken, twee hypermoderne hotel, grote uitbreiding van woonwijken, een eigen televisie-station in aanbouw, (nu kijkt men nog naar het programma uit Venezuela), sterke toeneming van het aantal toeristen het zijn allemaal te kenen van een sterk groeiende wel vaart. "Niet te vergeten natuurlijk de voort gaande industrialisatie waarmede mijn bezoek direct verband hield," zo besloot de Prins. Vreemdelingenprobleem in Zwitserse kanton Tessino Het probleem van de aanwezigheid van talrijke vreemdelingen in Zwitser land begint een ernstig karakter te krij gen. Met name worden de Zwitsers ge alarmeerd door de talrijke aankopen in het kanton Tessino door buitenlanders. De prijs per vierkante meter is daardoor opgelopen van 3 k 5 franken tot 50 a 60 franken! Ook huizen en grond in de stad zyn zeer in trek, voornamelijk bij Italianen. In het centrum van Lu gano zyn terreinen verkocht voor 8300 franken per vierkante meter. Ook vele Duitsers proberen buiten de stad grond te kopen en bieden daarbij prijzen, waaraan de in niet te rijke omstandig heden levende boeren moeilijk weer stand kunnen bieden. Op talrijke plaat sen in Tessino hebben zich ware neder zettingen gevormd van Duitsers, die erg op zichzelf blijven en niet proberen zich bij de plaatselijke bevolking aan te pas sen. Ook speculanten zijn er zich in gaan mengen. Dat alles leidt tot verhoging van de huur- en pachtprijzen, verhoging van de kosten van levensonderhoud en ontwaarding van het geld. De gemiddel de Tessiner heeft voor dat alles aan zyn spaargeld niet meer genoeg om voor zichzelf grond te kopen en een huis te zetten. Bij gebrek aan wettelijke voor schriften kunnen de autoriteiten niets tegen deze ontwikkeling beginnen. Een andere kant van het probleem is de aanwezigheid van een groot aantal buitenlandse werknemers in Zwitser land. Afgelopen zomer waren zij meer dan driehonderdduizend in aantal. Ook het merendeel van deze buitenlanders is in het geheel niet van plan zich bij de bevolking aan te passen. Van de zijde van sociologen wordt gewaarschuwd dat het beginsel van vrye verplaatsing van arbeiders toch niet zonder enige beper king moet worden toegepast. Hans Kaart zingt met Concertgebouworkest Ten bate van Rampenfonds Hans Kaart, die daartoe uit Londen naar Amsterdam zal overkomen, zal op dinsdagavond 9 februari a.s. in het Concertgebouw te Amsterdam optre den samen met het Concertgebouw orkest. De opbrengst van deze avond zal worden afgedragen aan het Na tionaal Rampenfonds ten bate van de bewoners van het overstroomde Tuin- dorp-Oostzaan. Met medewerking van de Stichting Particulier Initiatief Sophie Driessen, dat vooral by de verkoop der kaarten behulpzaam zal zyn, treedt het Con certgebouworkest deze avond belange loos op. Ook de zaal zelf is gratis ter beschikking gesteld. De vice-voorzitter van het Nationaal Rampenfonds, de heer W. F. Schokking heeft meegedeeld dat 100 getrolfen Tuindorpbewoners gratis toegang kry gen. Gehoopt wordt dat Amsterdam mers uit alle delen van de stad naar het Concertgebouw zullen komen. Het orkest wordt gedirigeerd door Bernard Haitink. Na een ouverture van Johan Strauss staan o.m. een door Erna Spoorenberg gezongen wals van Strauss en een aria uit Tosca van Hans Kaart op het programma. Na de pauze volgt een ouverture van Verdi. Erna Spoo renberg zingt een aria uit La Traviata en Kaart een uit Turandot. De avond wordt met een „muzikale uitsmijter" be sloten. In de pauze zullen 5000 loten wor den verkocht. Talloze prijzen zijn gratis beschikbaar gesteld. Uiteraard zullen ook belangstellenden van buiten Am sterdam het concert kunnen bijwonen. Zij dienen zich echter, evenals de Am sterdammers zelf, van tevoren van kaarten te voorzien. Deze zullen by het Concertgebouw zelf en verder in alle winkels in Amsterdam te krygen zyn waar aanplakbiljetten van het concert zyn opgehangen. Verschil van mening van deskundigen in liet proces-Jaccond Dokters hebben gisteren in het proces, dat thans te Genève wordt gevoerd tegen de voormalige voor aanstaande Zwitserse advocaat Jaccoud, die van moord wordt be schuldigd, verklaard dat het wapen waarmee de vermoorde Charles Zumbach viermaal werd gestoken, een lang, gebogen lemmet had. En een dergelijke, Marokkaanse dolk, waarop zich bloedvlekken bevon den, is ten huize van Jaccoud aangetroffen. De dokters hebben verder verklaard dat de moorde naar van Charles Zumbach eerst vier schoten op zijn slachtoffer had gelost, waarna hij de op de grond liggende Zumbach ook nog viermaal met een dolk stak. De verdediging vocht het getuigenis der medici aan. Zy stelde dat de steek wonden. die het stoffelijk overschot van Zumbach vertoonde, ook door een dolk met een recht lemmet zouden kunnen zijn veroorzaakt. Een politiedokter verklaarde eveneens dat wonden, veroorzaakt door de dolk van Jaccoud, overeen zouden komen met de steekwonden, die het lijk van Zum bach vertoonde. Doch toen hem door de verdediging het vuur na aan de schenen werd gelegd, verklaarde deze dokter dat ook met behulp van een dolk met een korter lemmet, waarmee met kracht was gestoken, ct/ereenkomstiige verwondin gen zouden kunnen zijn aangebracht. Hij gaf verder toe, dat de wonden ook door een dolk met een recht lemmet zouden kunnen zyn veroorzaakt. Jaccoud wordt ervan beschuldigd Charles Zumbach in een vlaag van ver terende jaloezie te hebben vermoord, waarbij hy dacht de zoon van de ver moorde, André, voor zich te hebben. Laatstgenoemde had namelijk een ver houding gehad met een vriendin van Jaccoud. De 54-jarige Jaccoud ontkent schuld. Indien hij schuldig wordt be vonden, kan hij tot levenslange gevan genisstraf worden veroordeeld. De uit vijf vrouwen en zeven mannen bestaande jury heeft gisteravond een bezoek gebracht aan de villa in de bui tenwijken van Genève, waar Charles Zumbach werd vermoord, om een re constructie van de misdaad bij te wo nen. Jaccoud was hierbij niet aanwezig. Advertentie met het hoogste rendement ZUINIG - GEEN ROET - MEER WARMTE. Demonstratie in Njassaland tegen premier Maemillan Jeugdige leden van de Malawi-con- grespartij in Njassaland hebben gisteren bij de aankomst van premier Maemillan van Engeland in BI an tyre gedemon- streed en getracht een poort van het vliegveld te vernielen toen Maemillan juist uit Noord-Rhodesia was gearri veerd. De premier, per auto op weg naar Zomba, wuifde naar de betogers die zijn groet beantwoordden met kreten als „vrijheid, nu". De politie verrichtte en kele arrestaties. Het was de eerste vij andige houding die Maemillan op zijn Afrikaanse reis ontmoette. De leider van de nationalistische Ma- lawi-congrespartij protesteerde later tegen de aanhouding en bood de pre mier een memorandum aan waarin hij uiteenzette waarom de negerbevolking van Njassaland het welkom uit Nigeria en Ghana niet kon herhalen: het voort bestaan van de noodtoestand, het zon der proces gevangen houden van vele negerleiders, de vrijheidsbeperking van vele oud-gevangenen en de onmondig heid van de Afrikanen in de huidige Nj assaland-regering. Doodstraf voor economische delicten in Indonesië De procureur-generaal van Indonesië, mr. Goenawan heeft gisteren handelaren in Indonesië ervoor gewaarschuwd dat de regering niet zal aarzelen de dood straf toe te passen op personen die trachten de Indonesische economie te ontwrichten, zo meldt Antara. Mr. Goenawan had eerder handelslie den beschuldigd van „manipulaties" die prijsstijgingen van diverse essentiële goederen hadden veroorzaakt.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 4