Tijdens drukke receptie kreeg de V.V.S.L. waardevolle geschenken Voor inrichting clubgebouw DOORRIJDEN NA AANRIJDING IS ALTIJD FUNEST „TONEEL OP HET KASTEEL" IN ABONNEMENT Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 26 januari 1960 Tweede blad no. 29958 Tijdens een overweldigend drukke receptie in het clubgebouw aan het Rapenburg heeft de jeugdige zestigjarige VVSL gistermiddag een reeks geschenken ontvangen, die de inrichting van het vorig jaar zo voortreffelijk gerestaureerde gebouw, dicht bij de voltooiing brengen. Leden, subverenigingen, commissies en vooral reünisten droegen daar zeer veel toe bij. Maar naast deze materiële zaken waren er ontelbare gelukwensen van autoriteiten, oud-leden, leden en andere relaties. Koningin was bij receptie en diner Na de officiële opening in de Pieters kerk, waarbij tegen de verwachting in Koningin Juliana niet aanwezig was omdat zjj Prins Bernhard op Schiphol moest begroeten, togen de lustrum- gangsters naar het clubgebouw, dat on danks de belangrijke uitbreidingen van vorig jaar bijna te klein was voor het zo talrijke bezoek. Onder wie zich be vonden de rector magnificus, prof. mr. J. E. Jonkers, de secretaris van de se naat, prof. mr. J. V. Rypperda Wierds- ma, de president curator, dr. J. E. ba ron de Vos van Steenwijk, vele andere vertegenwoordigers van senaat en cu ratorium, het Collegium van het LSC, vertegenwoordigers van andere studen tenorganisaties en universitaire instan ties, besturen van alle zusterverenigin gen en zeer velen uit eigen kring. Koningin Juliana heeft tijdens de receptie als reüniste lang etijd in het clubgebouw vertoefd, gesproken met leden en reünisten van de VVSL, met leden van het Collegium en anderen, en voorts het gebouw in nieuwe ge daante (dat op eenvoudige, maar charmante wijze was versierd) geheel LEIDSE AMATEURFOTOGRAFEN BIJEEN Voorlichting over flitsfotografie De heer Curt Kahn te Utrecht begon gisteravond in „De Doelen" een leerzame verhandeling over de flitsfotografie voor de Leidse amateurfotografen met te zeggen, dat deze fotografie in feite al meer dan honderd jaar oud is. Hij wees erop, dat Fox Talbot al meer dan hon derd jaar geleden met behulp van de „Leidse fles" foto's maakte en dat in 1880 onderwaterfoto's werden gemaakt met behulp van glazen bollen, gevuld met zuurstof en magnesium. Na deze inleiding ging de heer Kahn uitvoerig in op het juiste gebruik van de tegenwoordige flitsapparaten. De vooruitgang op dit gebied is omgekeerd evenredig aan de ontwikkeling van de flitslamp, die 30 jaar geleden nog zo groot was als nu een gloeilamp van 500 watt maar nu niet groter is dan een walnootterwijl dit kleine lampje nog meer licht geeft dan zijn grote voor gangster. De heer Kahn gaf een duidelijke uit eenzetting over de juiste plaatsing van de lamp voor het verkrijgen van een zo mooi mogelijke belichting, welke het hoogste rendement geeft. Er zit meer vast aan een juist gebruik van het flits- apparaat dan menig beginnend amateur zal denken. Zo is het aanvelenswaardig het flitsapparaat nooit bovenop de camera te zetten, maar een verlengsnoer van enkele meters te gebruiken. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het doet. examen rechten vrije studierichting de heren A. M. L. Graziosinte (Den Haag) en J. E. Druk ker (Leiden). Gisteravond om 8 uur werd op de Steenstraat de 50-jarige voetganger W. Th. Bakker uit Aalsmeer bij het over steken door een bromfietser aangereden. Hij brak het rechteronderbeen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Adrlana, dr van J. Bavelaar en J. Kroe- semeijer, Robertus, zn van G. Fllippo en M. G. Kemner, Ynte, zn van Y. Roode en A. R. Smits, Pieternella, dr van I. Boom en J. Fllippo, Johannes Adrlaan, zn van J. Schouls en W. Nagtegaal, Annette Allsa dr van D. Hogewonlng en B. van der Plas. Franclscue Cornells Maria, zn van H. F. de Zwart en J. J. van der Vlugt, Edwin, zn van A. J. Heeren en A. Loosbroek, Ma ria Anthonla, dr van A. Poetmus en A. v. Du(jn, Yvonne Antoinette, dr van J. F. van Bemmelen en D. Mlnnee, Geertrulda dr van A. van Klarenbosch en G. de Wolf, Cornelius, zn van L. C. van der WUk en G. L. Schouten, Johannes Jacobus, zn van J P. Vliegenthart en J. C. Vermejj, Roelof zn van A. Starre en A. Zandbergen, Elisa beth Johanna Maria, dr van G. N. Over- devest en M. T. Langezaal, Helena, dr van M. van der Linden en D. van der Hoogt, Johannes Hendrik, zn van J. H. C. van de Kreeke en H. Heus. GETROUWD J. A. Schrijver en J. L. Webster, P. van der Waals en H. M. J. van Dlnten, H. Sle- ra en M. D. Brandt. OVERLEDEN P. M. Wouda. 9 jaar. dochter. J. M. Das. 3 Jaar. zoon. J. M. H. Borikx. 75 Jaar. man D. Goedhart. 47 Jaar, man, A. A. Hooger- vorst, 63 Jaar, echtgenote van A. A. van Dyk. in ogenschouw genomen. De reünisten hadden vanzelfsprekend over het al gemeen zeer veel belangstelling voor de nieuwe inrichting van het gebouw, waarover zü zeer enthousiast waren. Geschenken Tijdens de receptie boden de leden van de WSL lichtkronen voor de con versatiezaal aan. Dit geschiedde door mej. E. Josephus Jitta als vertegen woordigster van de almanakredactie, de oudste commissie van de VVSL. Na mens de commissies en subverenigin gen werd een servies voor officiële di ners aangeboden. De reünisten boden een stroom van geschenken aan ter aankleding van het gebouw, namelijk voor de bestuurs kamer zeven fauteuiltjes, een tafel, een bureau en een bijdrage voor de zeer kostbare gordijnen, voor de conversa- Enkele van de geschenken waar mee de VVSL werd verrijkt. (Foto L.D./Holvast) tiezaal twee staande lampen en twee Delfts witte lampen, en voorts voor de commissiekamer een bankstel, tafel en vloerkleed, gordijnen, twee werktafels en stoelen. Mej. mr. M. E. Blok, erelid van de VVSL, mej. T. Kooistra en mej. E. Badon Ghijben, resp. praeses en questrix van het vorige bestuur, die het meest hebben bijgedragen tot slagen van de restauratieplannen, boden deze zeer gewaardeerde geschenken aan. Expositie en film De receptiegangers hadden in het Academiegebouw gelegenheid de ten toonstelling over vroegere VVSL-lustra in ogenschouw te nemen, welke was ingericht in het Historisch Archief (wij schreven daarover vorige week) en in de Filmzaal de film te zien, welke ge maakt werd tijdens het lustrum 1945, het eerste lustrum na de bevrijding, het enige dat in september werd gevierd. Op deze film waren onder meer Ko ningin Wilhelmina en Prinses Juliana te zien. die dit lustrum bijwoonden. Na de receptie, die eerst om ruim zeven uur was geëindigd, vond het diner voor reünisten en leden in de Stads gehoorzaal plaats. Ook dit gedeelte van de lustrumviering werd door Koningin Juliana bijgewoond. Voor de Leidse kantonrechter Er zijn kentekenmunmers en stille getuigen Het komt nog maar al te vaak voor, dat automobilisten aan de gevolgen, die een door hen veroorzaakte schade met zich meebrengt, trachten te ont komen door het gaspedaal nog wat dieper in te trappen en er pijlsnel vandoor te gaan. Worden zjj later achterhaald, dan volgt altijd een hardnekkige ont kenning ooit iets met een aanrijding te maken te hebben gehad, althans niets daarvan te hebben gemerkt. Kentekennummers en de z.g. „stille getuigen" liegen echter niet en leveren dan het wettige en overtuigende bewijs. Wiel rijders trachten vaak aan de geringe boete, waarmede hun overtreding wordt gestraft, te ontkomen door de verbalisant om de tuin te leiden met het opgeven van een valse naam. Beide categorieën ondervinden by de magistraten weinig clementie en de vonnissen zijn niet bepaald mild. Een 49-jarige bedrijfsleider uit Alphen aan den Rijn stond terecht omdat hij, nadat hij op het Levendaal een auto. die links af wilde en voorgesorteerd J stond,, rechts passeerde en vervolgens bij een manoeuvre naar links aan de voorzijde de nodige schade (begroot op I f. 41.-) toebracht. Daar verdachte er vol gas vandoor ging, zette de gedupeerde automobilist een achtervolging in en trachtte ver dachte, luid signalen gevend, in te ha len. Deze voerde echter zijn snelheid steeds meer op en trachtte met over schrijding van de maximumsnelheid, aan zijn achtervolger te ontkomen. Onder Zoeterwoude gelukte het de automobi list het kentekennummer van verdachte te onderscheiden en was het voor de politie, mede dank zjj enige flinke deu ken, niet moeilijk meer om verdachte later op te sporen. Verdachte ontkende echter alles. Had niets van een aanrij ding bemerkt en de achtervolging was gelogen. De bewijzen logen echter niet en verdachte werd dan ook, conform de eis, veroordeeld tot f. 35 boete subs. 7 dagen, alsmede de betaling van de scha de. Binnenkort zal hij echter nog eens moeten verschijnen omdat van zijn ont snappingspoging een aparte zaak is ge- j maakt. VALSE NAAM EN GEFINGEERD ADRES Toen een 25-jarige wielrijder uit Lei den op de Bernhardkade zonder licht reed, kreeg hij prompt een bekeuring. Achteraf bleek, dat verdachte een valse naam en een gefingeerd adres had op gegeven en dus niet te achterhalen was. Enige tijd daarna zag de verbalisant de wielrijder echter passeren en na diens aanhouding viel er niet veel meer te ontkennen. De officier, mr. E. v. d. Schans, noch de plv. kantonrechter mr. W. de Koning, hadden weinig woorden nodig om hun misnoegen kenbaar te maken en conform de eis werd verdachte dan ook veroordeeld tot f. 5.- boete subs. 1 dag voor het rijden zonder licht, doch bovendien tot f. 25 boete subs. 5 dagen voor het opgeven van een valse naam. Een 61-jarige veehouder uit Rijns burg kon maar niet begrijpen, dat hij verantwoordelijk was voor de gedragin gen van zijn vee. Een aantal van zijn pinken was via een zo goed als droge sloot, terecht gekomen op bouwland van zjjn buurlieden. Zij deden zich daar te goed aan geteelde wortelen. Beiden le den een schade van resp. f. 150 en f. 75. Omdat de kantonrechter maar tot f. 100 kan toewijzen, liet de ene buurman f. 50 vallen. „ALS HET KALF VERDRONKEN IS „De eigenaar van het stuk land wilde niet mee betalen aan de afrastering, de sloot was zo goed als droog. Hoe kan ik mijn pinken nu vasthouden" riep ver dachte verontwaardigd uit. De officier trachtte hem duidelijk te maken, dat hij nu eenmaal de verantwoording draagt en dus de schade moet lijden. Achteraf bleek, dat de noodzakelijke afrastering na de escapades van de pinken er spoe dig stond. „Als het kalf verdronken is. Nu zal de veehouder conform de eis 'n boete van f. 15 subs. 3 dagen alsmede een schadevergoeding van f. 175 voor zijn rekening krijgen. „Zal mijn verzeke ring wel moeten betalen" was zijn laat ste opmerking. DURE PROEFRIT Een 47-jarige analist uit Oegstgeest maakte destijds een proefrit met een nieuwe vrachtauto, die voor dit doel be laden was met betonblokken. Op de Rijnzichtweg stak hij, ondanks de waar schuwende knipperlichten, toch de trambaan over met het gevolg, dat de tram de vrachtauto greep, zelf derail leerde en dwars over de weg kwam te staan. De schade was niet gering. Verd. voerde aan, dat hij ter plaatse niet be kend was en vanwege de laagstaande zon geen knipperlichten had gezien. De officier kon niet begrijpen, dat verdach te helemaal geen schuldgevoel had. Hij had een grote ravage aangericht en het was een groot wonder, dat niemand een ernstig letsel had opgelopen. Het was een van de ernstigste aanrijdingen van de tram sinds lange tijd, aldus de offi cier. Hjj eiste dan ook f. 75 boete subs. 15 dagen. De kantonrechter mr. R. de Bruyn, wilde er nog rekening mee hou den, dat verdachte ter plaatse niet be kend was en maakte er f. 45 subs. 20 dagen van. Op het moment, dat een 65-jarige groentehandelaar op de spoorwegover gang aan de Herenstraat met zijn be stelauto links af wilde slaan, werd hij juist ingehaald door de auto van een 50- jarige Haagse belastingontvanger. Deze moest uitwjjken en raakte daarbij de auto van een Leidse rijschoolhouder. De rijschoolhouder eiste f. 76 schadevergoe ding en moest op verzoek van de plv. kantonrechter aanwijzen wie van de beide verdachten, de groentehandelaar of de belastingontvanger, volgens hem bij vonnis de schade zou moeten betalen. Hjj wees de belastingman aan. doch deze werd vrijgesproken. De rijschoolhouder voelt zich nu „het kind van de reke ning". De groenteman kreeg, conform de eis, daarentegen f. 25 boete subs. 5 da gen. Hij voelde zich evenwel in rechten te kort gedaan, omdat hij zijn richting aanwijzer had uit staan. Lustrumalmanak van de V.V.S.L. Tijdens het traditionele almanak- ontbijt in de Doelenkazerne werd van ochtend in besloten kring de lustrum almanak van de VVSL officieel uitge reikt. Uiterlijk verschilt deze almanak niet van vorige uitgaven, de inhoud maakt het echter (althans in het „eigen" ge deelte) overduidelijk, dat dit een bijzon der nummer is in de nu 35 exemplaren tellende reeks van VVSL-almanakken. Uit pagina na pagina spreekt het dia manten feest van deze vereniging, dat in een herboren huis gevierd wordt. Wij voelen het nog altijd als een be zwaar, dat van de verschillende Leidse almanakken zo grote gedeelten „ge meenschappelijk" worden gebruikt, waardoor dikwijls de uitgave als geheel enigszins „rammelt", hetgeen in het bij zonder bij de tekeningen tot uitdruk king komt. En door dit gezamenlijk gebruik van grote almanak-gedeelten kan de VVSL-almanak eigenlijk ook alleen wat het „eigen" gedeelte betreft op zyn merites worden beoordeeld. Dit oordeel kan niet anders dan prima uitvallen. Zoals ook uit het gis teren verschenen gedenkboek spreekt uit de VVSL-almanak de typische sfeer van deze vereniging. Goed ge tekende illustraties, aardige foto's (waaronder vooral het bestuur bij en in de oude Rapenburglantaarn bijzon der goed is) en levendige teksten met geestige vondsten tekenen deze alma nak. Opvallend is het verbazingwek kende aantal mixed pickles, onderdeel van de ongeveer 50 pagina's mengel werk. Een voortreffelijke oogst die toont, hoeveel er leeft in de kring van de jubilerende VVSL. De uitgave werd als altijd prima ver zorgd door de firma Eduard IJdo N.V. te Leiden. Lezers schrijven ARBEIDERSLONEN Nu in deze maanden al geruime tijd wordt onderhandeld over zogenaamde loonsverhoging voor de arbeider van 3,4 of 5%, lees ik hedenavond plotseling van een enorme salarisverhoging van 20% voor de leden van Gedeputeerde Staten zegge f. 3000.—. Van deze drieduizend gulden moeten in ons land zeer vele gezinnen een heel jaar leven; daar moeten arbeiders een jaar voor werken. Ik schrijf een zoge naamde loonsverhoging voor de arbei ders, want het is hoogstens een (te) kleine compensatie van de achterstand, die wij door het steeds duurder worden van het toch al te sohrale arbeiders levensmiddelenpakket, hebben opgelo pen. Misschien kunnen de hoofdbestuurders der Unievakcentrales N.V.V., K.A.B. en C.N.V. er hun lioht op laten schijnen, hoe het kan: zo ineens f.3000 per jaar meer. Geen S.E.R., geen Rijksbemidde laars (of nog beter: Rijksloonvaststel- lers) komen eraan te pas. Bijna f60.- per week meer en wij een gulden of vier. Zou het dan toch waar zijn, dat wie het dichtst bij het vuur zit, zich het beste warmt. Men kan moeilijk de sohuld alleen op deze regering schui ven, want twee jaar geleden, met de so cialisten in de regering, kregen de Ka merleden 30% salarisverhoging en in vijf jaar kregen we er 1300 miljonairs bij. Zou het dan toch een politiek zijn van elkaar de bal toewerpen? J. VAN DER NIET, Kersappelstr. 10, Noordwjjk-Binnen Politie en publiek Gedurende de jaarwisseling zijn in verschillende gemeenten weer ernstige relletjes voorgekomen en werd hier en daar de politie met stenen en dakpan nen bekogeld. Een groot deel van het Nederlands publiek ziet in de politie nog steeds een vijand inplaats van een vriend, die alle goedgezinde burgers be schermt en van wie het zo nodig grote hulp kijk maar naar overstroming Tuindorp-Oostzaan kan verwachten. Het respect voor de Engelse bobby is enorm veel groter dan voor de Neder landse politieman. Het is van het groot ste belang, dat eindelijk eens doeltref fende maatregelen worden genomen om hierin verandering te brengen. Dit zou te bereiken zijn. wanneer door de onderwijzers aan de kinderen van alle scholen en ook nog daarna bij het voortgezet onderwijs werd uiteen gezet. wat de taak der politie nu eigen lijk is en hun de nodige eerbied en medewerking aan deze tak van dienst werd bijgebracht, wat niet veel tijd van de lesuren behoeft op te eisen. Aan ieder der desbetreffende leerkrachten zou een kort deskundig geschrift uitge reikt moeten worden, waarin zij vol doende gegevens zouden vinden voor hun onderricht. Anderzijds zou het eveneens aanbeve ling verdienen, dat in de cursussen, wel ke de politie volgt, suggesties werden geopperd hoe zij zich kan instellen om meerdere waardering, vriendschap en hulp van het publiek te ondervinden. Mr. D. G. Kortenbout van der Sluijs In de plaats van de heer J. F. H. Wijsen, die onlangs met de leiding van het directoraat-generaal voor de Mid denstand is belast, is de heer mr. J. C. van Alphen de Veer aangewezen als hoofd van de directie ordeningsvraag stukken. Als zyn plaatsvervanger zal optreden de heer G. Lasseur ,tot dus ver hoofd van de hoofdafdeling indu- streipolitiek van het directoraat-gene raal voor Handel en Nijverheid. Laat conferentie doorgaan Telegram directeur NZHVM aan minister Naar wij vernemen heeft de directeur van de NZHVM. de heer J. J. Jurrissen. vanmorgen een telegram aan de minis ter van Verkeer en Waterstaat gezonden met het verzoek de bespreking van mor gen toch te laten doorgaan. De heer Jurrissen heeft erop gewezen, dat het opschorten van het overleg een grote teleurstelling zou betekenen voor zjjn personeel, dat van toegewijde plichtsbetrachting heeft blyk gegeven tijdens de door de stakingen elders zo onrustige dagen. JEHOVAH'S GETUIGEN. Deze week heeft de gemeente Leiden van Jehovah's getuigen haar nieuwe kringdienaar, de heer P. Havenaar. wel ke de heer F. de Sterke vervangt, in haar midden. De bedoeling van zijn bezoek, dat 3 maal per jaar wordt herhaald, is, de getuigen behulpzaam te zijn, de men sen in deze omgeving zo doeltreffend mogelijk bij te staan de goddelijke wil te leren kennen, de vrede te zoeken en die na te jagen. In Nederland zijn momenteel 13 kringopzieners werkzaam om de 12000 getuigen met raad en daad terzijde te staan. Zaterdag zal de heer Havenaar te- spreken. hetgeen gedaan kan worden. Haagse Coinedie en publiek beleefden er veel genoegen mee Het grote succes ,dat de Haagse Comedie het vorige seizoen behaalde niet „Olympia" van Ferenc Molnar, heeft het „Rotterdams Toneel" vermoedelijk geïnspireerd om „Spiel im Sehloss" van dezelfde auteur op het repertoire te nemen, welk amusante blijspel onder de titel „Toneel op het kasteel" als vjjfde abonnementsvoorstelling in de Schouwburg ging. Ferine Molnór is een toneelschrijver van wereldvermaardheid, zijn speelse, lichte, met onuitputtelijke fijne humor geschreven werken werden, en worden nog, in geheel Europa en Amerika re gelmatig en met groot succes gespeeld. Hij werd geboren op 12 januari 1878 te Boedapest en ontving zijn opleiding aan de Academie van Wetenschappen al daar. Hij studeerde aanvankelijk rech ten, maar al spoedig ging zijn belang stelling uit naar de literatuur, het to neel en de journalistiek. Hij schreef verschillende novellen totdat hij zich vanaf 1907 bijna uitsluitend aan het schrijven van toneelwerken wijdde. Zijn meest bekende stukken zjjn: „De dui vel" (1907), „Liliom" (1909), ,.De garde luitenant" (1911), „Het sprookje van de wolf" (1912), „De Zwaan" (1914), Spiel im Sehloss" (1925), „De Rivièra' (1927) „Olympia" (1928), „De goede Fee" (1930) en „Het wonder in de bergen" (1930). Het was dan ook met grote verba zing, dat wjj bij het doorlezen van het programma tot de ontdekking kwamen dat „Toneel op het kasteel" een bewerking had ondergaan door de Engelse, humoristische schrijver Wo- dehause, en daarna door Jan Teulings was vertaald. Afgezien van de o.l. onnodige vertalingen hadden wjj de grootste angst voor de enting van droge Engelse humor op de spran kelende Hongaarse stam. Maar de stam bleek zo vast geworteld, het werk van de Hongaarse meester zó sterk en overheersend, dat deze be werking niet veel schade heeft kun nen aanrichten, al blijft het een raadsel waarom die grote omweg ge maakt moest worden. Een jeugdige componist van operette muziek, ontdekt en angstvallig bewaakt en beschermd door een beroemd toneel schrijver en zijn medewerker, is ver loofd met de prima donna, die de hoofd rol zal spelen in de zojuist gereedge komen nieuwe operette. Zeer toevallig luistert hij een liefdesscène af tussen zijn verloofde en haar vroegere leraar, dè veel oudere, beroemde toneelspeler Almady. De hevig teleurgestelde com ponist wil zjjn muziek vernietigen en de verloving verbreken, maar de to neelschrijver vindt een hoogst originele oplossing, die de verloofden weer tot elkaar brengt en de opvoering van de operette verzekert. Alleen de toneel speler wordt gedwongen door het dal der schaduwen te gaan De Rotterdammers hebben onder de perfecte leiding van Jan Teulings als regisseur zich niet laten verleiden in de klucht terecht te komen. Pim Dikkers deed zich van zijn beste zijde kennen als de beroemde toneelschrijver Sander Tivrai. Jan Teulings was zijn mede werker Mansky, en beiden sloegen zich met bewonderenswaardig gemak en na tuurlijkheid door het exposé in het eerste bedrijf heen. Hans Croiset als Albert Adam, speelde, de jonge com ponist met overtuiging en begrip. Pieter Lutz verraste ons met een stijlvolle en geestige uitbeelding van de butler Jo- han Dwarnitschek, terwijl Ina van Faassen van Ilona Szabo een „prima" prima donna maakte. Leo den Hartogh als Almady, de beroemde toneelspeler, was allervermakelijkst, een groot aan deel in het behaalde succes is aan zijn voortreffelijke weergave van deze weinig aantrekkelijke figuur te danken. De zenuwachtige, met werk overladen se cretaris van de graaf werd door John Lanting goed weergegeven en van Si- mone Rooskens zagen wjj een pittig kamermeisje. Het publiek amuseerde zich kostelijk en liet dit op ondubbelzinnige wijze blijken door uitbarstingen van grote vrolijkheid. Aan het slot waren er bloe men van het schouwburgbestuur voor de prima donna, en een dankbaar, lang durig applaus. B. H. Specialisten uit een goudmijn helpen nu in Clydesdale Zuidafri'kaanse mijndeskundigen zijn gisteren een grootscheepse actie begon nen om de 435 mijnwerkers die na de instortingen in de Clydesdalemijn inge sloten zijn, te bereiken. Honderd en der tig specialisten uit de goudmijn van Welkom, op 100 mijl afstand, reden in de vroege och'end in een convooi van vrachtauto's, geladen met compressors, graafmachines en betonmolens, naar de plaats van de ramp. Zij begonnen met de constructie van een betonnen rand voor een schacht van 3.5 meter, die zal worden neergelaten. Daar dit weken zal duren, boren anderen met de grootste diamantboor die Zuid-Afrika heeft, een diep gat waardoor voedsel, water en medicamenten kunnen worden neerge laten. Deze boor graaft nu op ongeveer 36 meter diepte in vrij vaste grond maar dit werk duurt veel langer dan men verwacht had. De hoop dat men de ingeslotencn door ondergrondse acties zal kunnen berei ken, heeft men kenneljjk opgegeven wegens het gevaar voor nieuwe instor tingen, overstromingen en methaangas. Premier Verwoerd deelde in het par lement mede dat er 429 negers en zes blanken ingesloten zijn. Een Afrikaanse mijnwerker die bij het reddingswerk helpt zei dat zjjn zes oudere broers zich allen In de mjjn be vinden „Eerst lossen", zegt president Nasser President Nasser heeft gisteren ver klaard, dat de beide schepen met lading uit Israël, die in Port Said worden vast gehouden. niet worden vrijgegeven, al vorens zij gelost zjjn. De president ont kende. dat in besprekingen met de se cretaris-generaal der VN, Hammars- kjöld, zou zjjn overeengekomen dat Is raëlische goederen voortaan door het Suezkanaal mogen. In Amman is gisteren een islamiti sche conferentie begonnen, waaraan wordt deelgenomen door delegaties uit Syrië. Libanon, Egypte, Saoedi-Arabië. Koeweit, Ceylon, Pakistan, India, Tune sië, Marokko, Algerije, Indonesië en Li bië. Koning Hoessein, die de conferen tie opende, deed in zjjn toespraak een beroep op alle mohammedanen om zich te verenigen, teneinde „hun rechten in Palestina en alle Arabische landen te laten gelden". Hjj waarschuwde voorts voor „de golf van atheïsme die over de Arabische landen slaat en die er onder mijnende beginselen en vreemde leer stellingen plant welke slechts door sa menwerking van de mohammedaanse volken op basis van de regels van de Koran kunnen worden bestreden." bezoek zal zondagmiddag afgesloten worden met het uitspreken van een openbare toespraak, getiteld: ..Verstan- om nog doeltreffender te werken. Zjjn dig wandelen in een goddeloze wereld". Maatregelen tegen prijsopdrijving Gisteravond heeft de Indonesische regering bekendgemaakt, dat binnen kort prijs-stoppen zullen worden in gesteld voor de eerste levensbehoeften en de vervoersbedrijven. Hiermede wordt een stabilisatie beoogd van de binnenlandse economie. In de bekendmaking wordt meege deeld, dat deze prijzenregeling, die be trekking zal hebben op de prjjzen van 50 essentiële produkten, een gevolg is van de eis van het publiek, om maat regelen te treffen tegen het omhoog vliegen van de prijzen en de zorgelijke toestand van de binnenlandse geldhuis houding. Welke produkten dit zullen zjjn werd niet vermeld, doch officieus verluidt, dat daaronder zullen vallen rijst, textiel, vlees, groenten en eieren. Ook wordt gezegd, dat de huidige moeilijkheden op economisch gebied niet worden veroorzaakt door finan ciële of economische factoren, doch liggen op wat men zou kunnen noemen „psychologisch-politiek terrein". De prijsstijgingen worden toegeschreven aan aankopen op grote schaal door perso nen, die het land voorgoed verlaten, en door speculatieve handelingen. Op het gebied van de prjjzen in de vervoersbedrijven zal het pubhek door middel van radio en pers, dagelijks op de hoogte worden gehouden van de maximum toelaatbare tarieven. Verder bevat de bekendmaking ter geruststel ling van de bevolking de mededeling, dat er een genoegzame voorraad aan eerste levensbehoeften in het land is, en dat de huidige prijsstijging slechts een voorbijgaand verschijnsel is. Chef Marinestaf bezoekt de Westduitse Marine Op 31 januari zal de bevelhebber der zeestrjjdkrachten tevens chef van de Marinestaf, vice-admiraal L. Brouwer, voor een driedaags bezoek aan de West duitse Marine naar Bonn reizen. De admiraal zal van 1 tot en met 3 februari, besprekingen voeren met de inspecteur van de Westduitse Marine, vice-admiraal F. Ruge, de inspecteur van de Westduitse strijdkrachten, gene raal A. Heussinger en een bezoek bren gen aan de Westduitse minister van De fensie, dr. F. J. Strauss. De tweede dag zal een bezoek worden gebracht aan Wilhelmhaven, waar o.m. besprekingen zullen worden gevoerd met de bevelhebber der Westduitse zee- strjjdkraohten, Schout-bjj-nacht T. Jo- hanneson en de bevelhebber der West duitse zeestrijdkrachten in de Noordzee. Schout-bij-nacht K. A. Zenker. De nieu we vloobbasis te Wilhelmshaven zal dan tevens bezichtigd worden. Op de derde dag staat een bezoek aan de onderzeebootbestrjjdingschool en de officiersopleiding van de Westduitse Marine te Flensburg-Murwick op het programma. Ter plaatse zullen bespre kingen worden gehouden met de bevel hebber der Westduitse zeestrijdkrachten in de Oostzee, Schout-bjj-nacht H. Ger- lach. Bloemen en planten uit de bijbel op de „Floriade" Vrijdag is op het Floriade-terrein de eerste zending uit Israël aangekomen van heesters en planten, bestemd voor de afdeling „bloemen en planten uit de bijbel". Dez^ bijzondere afdeling, die in een klein park op de internationale tuinbouwtentoonstelling Floriade wordt ingericht, komt tot stand dankzij de hulp van verscheidene instanties in Israël. In deze zending bevonden zich o.m, speciale vijgesoorten, de oleander, de Phoenicische roos. Het Johannis- brood, de laurier, enkele kleine Liba- non-ceders, een Syrische es, een apart soort Christusdoorn, irissen uit Naza reth, myrte en nog 72 andere soorten. „Tewaterlating" van „De drie gebroeders" Op het strand van Texel is van morgen door een bergingsploeg van Bureau Wijsmuller begonnen met de berging van de bjj paal 17 op 16 ja nuari gestrande kotter HD 79 „De drie gebroeders". De kotter is door de stormen in de afgelopen week hoog op het strand geslagen en nu rust het schip bijna tegen de voet van het duin. Gisteren is de uitrusting van het 30 meter lange schip van boord gehaald en overgebracht naar Den Helder Daar bij waren o.m. de netten, de visborden en de sloep van „De drie gebroeders". Vanmorgen werd begonnen met het uit zetten van twee ankers in zee en het uitleggen van een sleepdraad. Een van de IJmuidense sleepboten zal op deze sleepdraad vastmaken, zodra het tjj en de omstandigheden gunstig zjjn om de kotter vlot te brengen. Eerst zal echter nog een kanaal in de richting van de zee moeten worden gegraven. Hierbjj zal vermoedelijk gebruik worden gemaakt van graafmachines en een kleine zui ger.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3