RA Stagnatie in verkeer rond Delft door staking bij WSM viel mee Knappe Duitse luitenant ter zee pleegde spionage voor de Russen GRUNDIG T.Y. 1960 MEDO-MEI Agenda Met een enkel woord DINSDAG 26 JANUARI 1960 Vervolg van pag. 1 Terwyl vanochtend de eerste auto bussen van de N.B.M. weer uit de remises werden gereden, bleven de veertig autobussen van de W.S.M., die voor de vroege diensten moesten uit rukken, in de garages staan. Het per soneel had op een nachtvergadering in Loosduinen besloten om 24 uur te sta ken. Het eist een loonsverhoging van 20 procent en het is ontevreden over het trage verloop van de tot op heden gevoerde onderhandelingen. Waarschijnlijk was het bericht van de staking snel rondgegaan, want de stagnatie in het verkeer viel heden morgen enigszins mee. Fietsen en bromfietsen in overvloed, maar de bus sen van de H.T.M. van Loosduinen naar Den Haag waren niet eens extra druk. Bij het W.S.M.-kantoor te Loos duinen stonden wat chauffeurs voor de deur, bij de haltebordjes was het ver laten. Leeg was het ook op de Bees tenmarkt in Den Haag, vanwaar de W.S.M.-ltjnen naar het Westland rijden. Citosa werkt door In Delft was geen stadsvervoer. Maar men trok zich er kennelijk niet veel van aan, dat die ene busdienst niet onderhouden werd. ,,Er wordt toch al weinig gebruik van gemaakt", zo luidde het commentaar op straat. Drie chauffeurs van de stakende W.S.M. hebben vanmorgen getracht het vroege personeel van de Citosa" te Boskoop te bewegen het werk neer te leggen. Na ampel beraad hebben de Citosachauffeurs echter besloten de diensten normaal te ryden en het ver dere overleg op hoog niveau over het loonvraagstuk af te wachten. De drie grote vakbonden, die gister middag om drie uur nog vergeefs ge tracht hebben te bemiddelen in de sta king bij de N.B.M.hebben daarna een verklaring uitgegeven. De bonden stel len daarin, dat het overleg nog niet is uitgeput en dat het optreden naar bui ten thans niet opportuun moet worden geacht. De bonden verklaren daarom, niet achter de staking van het N.B.M.- personeel te kunnen staan. Andere methoden Zij zijn van mening, dat er in deze fase van het overleg betere en doel treffender methoden moeten worden aangewend om tot een verantwoord resultaat te komen. De bonden riepen het N.B.M.-personeel (en dus ook het personeel van andere vervoersbedrij ven) op te voorkomen, dat onnodige prestigekwesties het verder overleg be moeilijken, welk gevaar, gezien het ultimatum van de regering, duidelijk aanwezig was. De bonden vroegen nog maals het vertrouwen in de leiding van de organisaties te handhaven en ver zekerden alles te zullen doen om op Vervolg van pag. 1 Betoging in Oran De Franse oud-premier Bidault, voor zitter van de beweging voor Trans-Al- gerije, heeft gisteravond een verkla ring uitgegeven, waarin werd gezegd, dat een duidelijke verklaring dat Alge rije Frans zou blijven, voldoende zou zijn geweest om niet behoeven te treu ren over barricaden en de zondag ge vallen mensen. Hij herinnerde eraan, dat de leuze van 13 mei 1958 „Frans Algerije" was. Bidault verklaarde voorts altijd een gehoorzaam dienaar van de wet te zijn geweest, behalve gedurende vier jaar. De wet verbiedt afstand van een deel van het grondgebied en onderdrukking. De oud-premier sprak de hoop uit, dat de wijsheid van de regeerders de hereniging van de Fransen van alle bevolkingsgroepen mogelijk zal maken, opdat Algerije, onder de Franse vlag, de vrede terugvindt, die het als deel van het vaderland verdient. Te Sidi bel Abbas, 60 km. ten zuiden van Oran, trokken gisteravond een 4000 mensen met bloemen naar het oorlogsmonument in de stad, waar 148 telegrammen van vooraanstaande bur gers aan president De Gaulle, de re geringsafgevaardigde Delouvrier en generaal Challe werden voorgelezen. In deze telegrammen werd het ver langen uitgesproken dat Algerije Frans zou blijven en dat er verder geen Frans bloed zou worden vergoten. De menigte ging, na de Marseillaise gezongen te hebben, rustig uiteen. De Daily Express" heeft een vraag gesprek gepubliceerd met de echtge note van generaal Massu. Zij ver klaarde dat haar man „het slachtoffer van een samenzwering" is geweest. Hij heeft nooit het interview toegestaan, dat hem in de schoenen is geschoven. Het komplot is het werk van mensen, die mijn man sinds wij vijf jaar gele den naar Algerije zijn gegaan, terzijde hebben willen schuiven. Wij kunnen hier echter niets aan doen. Wij kunnen geen vervolging beginnen. Niemand zou aandacht aan ons schenken. Mevr. Massu voegde hieraan toe: „Als mijn man nog maar één kogel zou hebben en als hij zou moeten schieten op een journalist of een terrorist, zou hij zon der enige twijfel de journalist op de korrel nemen". Chinezen moeten nationaliteit kiezen De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, dr. Soebrandio, heeft gisteren een Chinees-Indonesische commissie geïnstalleerd, die de uit voering van het nationaliteitsverdrag tussen Indonesië en de Chinese Volks republiek zal leiden. De Chinezen in Indonesië ongeveer 2,5 miljoen zullen binnen twee jaar moeten kiezen tussen de Chinese nationaliteit en de Indonesische. De minister verklaarde, dat degenen die voor de Indonesische nationaliteit kiezen, alle rechten zullen genieten van Indonesische staatsburgers. Er zal ech ter een selectie worden toegepast onder de optanten. Soebrandio zei ook, dat de Chinezen, die krachtens een presidentieel decreet hun kleinhandelszaken hebben moeten sluiten op het Javaanse platteland, deze zaken weer kunnen openen, wanneer zij Indonesische staatsburger zijn gewor den. korte termijn tot een verantwoorde op lossing te komen. Inmiddels heeft het N.V.V. het stand punt, dat de regering in deze kwestie heeft ingenomen „verwerpelijk" ge noemd, omdat daardoor vele werkne mers in de betrokken branches, te we ten alle werknemers uit de overige ver voersondernemingen, die volkomen buiten de actie staan, getroffen worden door de houding van het N.B.M.-perso neel. EILAND OP SLEEPTOUW Nadat de zeesleepboten „Titan" en Stentor" op woensdag 13 januari met het drijvende oliebooreiland „Triton" uit Wallsend on Tyne waren vertrok ken maar waren teruggekeerd in ver band met zeer slechte weerberichten, is het eiland sinds gistermiddag half twee weer onderweg naar Cardiff. Het eiland dat 34.50 meter lang is, 24 meter breed en dat vier palen van 24 meter hoogte heeft, wordt nu getrokken door de zeesleepboten „Stentor" en „Nestor" eveneens van bureau Wijsmul ler te IJmuiden. De twee sleepboten brengen het ruim f. 5000.000 kostende eiland via het Engelse Kanaal naar Car diff. Het eiland is eigendom van de Shell en zal in de toekomst gebruikt worden voor olieboringen in Venezuela. Eerst in dienst van de Amerikanen, maar in Jena liep hij over naar andere kant (Van onze correspondent in Bonn) Voor het Bondgerechtshof te Karlsruhe is gisteren een proces begonnen tegen een van de merkwaardigste spionnen uit het naoorlogse Duitsland, de 34-jarige luitenant ter zee Horst Ludwig, Een man die jarenlang heeft geleefd tussen twee geheime diensten en die tenslotte in de val liep, waarin vroeg of laat alle spionnen lyken te moeten geraken. Horst Ludwig kwam in 1945 als adelborst uit de oorlog. De Amerikaanse inlichtingendienst „engageerde" hem, de zoon van een fotohandelaar uit het Oostduitse Weimar direct. Ludwig ging in Jena geschiedenis en geografie stu deren en spioneren voor de Amerikanen tegen de Russen. Dezen kregen bet gauw door en „draaiden hem om", zoals de vakterm luidt. Zij maakten ran de Amerikaanse agent Ludwig de Sovjet-spion Ludwig! Peperdure opleiding kwalijk beloond De Russen stuurden hem daarna als zogenaamd vluchteling naar West- Duitsland waar hij spoorslags naar Bre merhaven ging. Hij werd officier op een Amerikaanse mijnenlegger en in het voorjaar van 1956 luitenant ter zee in de nieuwe Westduitse Marine. In mei van dat jaar stuurde Bonn de jonge luitenant voor een peperdure opleiding naar Amerika. Op de Amerikaanse marine-luchthaven Pensacola in Florida leidde men hem op tot marine-vlieger. Mag men de ge ruchten geloven dan heeft Ludwig in Florida ijverig gegevens verzameld en foto's gemaakt die hij naar de Russen toestuurde! Ludwigs weg ging overigens niet over rozen: hij maakte een mislukte landing met een toestel op een vliegkampschip, viel in zee, werd gered, maar liep bij dit ongeval zware gezidhtsverwondingen op. De vrolijke „Sunny Boy" In december '57 gaat de verraderlijke Ludwig terug naar de Bondsrepubliek. De bij collega's en meerderen geliefde, knappe jongeman bijgenaamd „Sunny Boy", wegens zijn vrolijk karakter wordt daar naar het NAVO-marine- steunpunt Lossiemouth in Schotland ge stuurd waar hij wordt opgeleid in de eeuwig geheimzinnige opsporing van on derzeeboten. En in dit Lossiemouth ont_ moet hij een schoonheidskoningin, de 17-jarige June Gilbert. Het wordt een verloving. Ludwig was een jaar tevoren gescheiden van zijn eerste vrouw, een studievriendin uit Jena. In augustus 1958 is de opleiding in Schotland ten einde: Ludwig gaat met June naar Duitsland: wat later slaat de Duitse inlichtingendienst toe: op een avond in oktober 1958 wil Ludwig met zijn ver loofde ergens heenreizen, maar wordt vlak voor zijn vertrek gearresteerd. De Schotse schoonheidskoningin blijkt on schuldig te zijn. Teleurgesteld gaat zij terug naar Lossiemouth. Horst Ludwig had in Noord-Duits- land, waar hy was gestationeerd, nogal wat medewerkers. Met hem werden na melijk een marine-onderofficier, zijn zuster en haar man, een verzekerings agent, gegrepen. Allen zouden tot een spionage-ring van grote importantie voor de Russen hebben behoord. Zelfs is gezegd dat Ludwig voor de Russen een spion van de hoogste klasse was! Hij zou materiaal over de opleiding van straaljagerpiloten, over NAVO-steun- punten en over de NAVO-bestrijding van onderzeeboten hebben doorgegeven. Hij zou sedert 1950 dubbel spel hebben ge speeld tot 1958 en wel over een groot deel van de NAVO-wereld. Een avonturier? De vraag is thans: deed Ludwig, een vrolijke jongeman onder alle omstan digheden, dit spionagewerk onder druk van de communisten, die hem zouden hebben gedreigd met gevangenneming van zijn ouders? Of is Horst Ludwig een ordinaire avonturier....? Veel wyst er op dat hier een jongeman aan de gang is geweest, die plezier heeft ge vonden in spionagewerk. In dat geval heeft hij op weinig medelijden te Karls ruhe te rekenen. De vraag is voorts: hoeveel materiaal heeft Ludwig de Rus sen in handen kunnen spelen? Tot dus ver is men te Karlsruhe uiterst geheim zinnig met de aanklacht te werk ge gaan. Het proces zal waarschijnlijk vol ledig opening van zaken geven, want het zad geheel in dé openbaarheid plaats vinden. Alléén by ons: 43 cmNU f625.— J 53 cmNU f735.— a i EDLY-RADIO SERVICE MORSSTRAAT 20 - TEL. 33975 H LEIDEN Vervolg van pag. 1 Uitstel voor Krupp Het gaat hier evenwel niet om de feitelijke waarde van de zaak, het ge val heeft een politiek accent. Vooral in Engeland hebben aanzienlijke bezwaren bestaan tegen het nieuwe concentratie- proces in het Kruppconcem, dat met zyn miljardenwaarde in handen is van slechts één man. Deze man, Alfried Krupp, bundelde onlangs zyn kolen mijnen reeds tot één geheel; hij kocht voorts enige maanden geleden voor 80 miljoen mark de Bochumer staalfabriek op, waardoor hy de grootste staalfabri kant van West-Duitsland werd. Dit ge hele proces is lynrecht in strijd met de naoorlogse geallieerde politiek op het stuk van de vroeger zo sterke Westduit se mammoet-concerns, waarvan de lei ders zich in het verleden politiek zo by- zonder zwak hebben getoond en zich voor Hitiers karretje hebben laten span nen. In de Bondsrepubliek acht men het politieke deel van de kwestie-Krupp uit de tijd op een moment waar het er om gaat het Westen economisch sterker te maken, zo zegt men hier. Men spreekt ten deze van „spoken van een politiek verleden!" Wel erkent men algemeen, dat de tendens tot concentratie en het herstel van het oude Krupp-concern wel Advertentie Transparante kleurlak van Ceta-Bever VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Lichte muz. 19.00 V. d. kleuters. 19.05 Paris voub parle. 19.10 Radlowedstr. 18.50 Act. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.00 Kamermuz. 22.30 Nws. en koersen. 22.40 Even schuilen, hoorsp. 23.30 Gram. 23.55 —24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 18.00 Lichte muz. 18.20 Gram. 18.30 Tegelen, dorp van de Passiespelen, klankb. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Me- mojandum. 19.30 Gram. 20.30 Cello en plano. 20.30 Radio Phllharm. Ork., koor,, vocaal-ensemble en sol. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Even schuilen, stereo- fonisch hoorsp. 23.30 Orkest-muz. en gi taar. 23.55—24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV: 20.20 Wetensch. film. 20.35—22.15 Speel film VOOR WOENSDAG 27 JANUARI Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 7.23 Gram. en reportages. 8.00 Nws. 8.18 Gram. en act. 8.55 Tips van de voedings- markt. 9.00 Gym. v .d. vrouw. 9.10 Gram. (9.359.40 Waterst.) VPRO: 10.00 School radio. VARA 10.20 V. d. vrouw. 11.00 Ge- var. progr. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land en tulnb.meded. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Orgelspel. 13.00 Nws. en tentoon- zeker redenen tot kritiek geven en dat hier grenzen naar het ongezonde wor den overschreden. De enige man die zich tot dusver openlijk heeft aangeboden als potentiële koper van een deel van Krupps bezit is de Nederlandse schroothandelaar L. Worms. Deze schreef in november j.l. een brief aan de Westduitse minister van Economische Zaken, prof. Erhard, waarin hij zich aanmeldde als gegadigde. Directies van grote Nederlandse bedrij ven, onder meer bankinstellingen, zouden Worms te kennen hebben gegeven hem ten deze te willen steunen. In Bonn krygt men evenwel niet de indruk, dat dit aanbod in officiële kringen hier ooit serieus is genomen. Men verwacht in Bonn, dat de com missie van zeven, de Westelijke Grote Drie binnenkort zal meedelen, dat er maar één oplossing voor het probleem Krupp is: de enige bezitter ontslaan van de verplichting tot verkoop van zyn kolen-, ijzer- en staalfabrieken Waarna Alfried Krupp, Europa's ryk- ste man, zijn industriële rijk groter kan maken dan het ooit geweest is. Advertentie DINSDAG Het Gulden Vlies: Leidse Assurantie Club. Ir. A. C. v .d. Zande over: „Het assurantie-aspect van de toepassing van de atoomenergie". 8 uur nam. Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehova's getuigen. 7.25 uur nam. Lakenhal: Lustrum VVSL. Show 8 en 9.30 uur nam. Manege (Kaiserstraat)Lustrum WSL. Carrouseluitvoering „Hippodroom". 8.30 uur nam. OosterkerkBijbel Kioskvereniging. Zang, declamatie en film. 8 uur nam. Prediker: Volle Evang. Zending. Spr. evang. J. Maasbach van Gouda. 8 uur nam. SchouwburgAbonnementsvoorstelling R'dam Toneel. „Toneel op het kasteel 8 uur nam. Universiteit (filmzaal)K. en O.-fllm- studiekrlng „La Seine a rencontré Paris" en „Hellzapoppin". 8 uur nam. Waaggebouw: Lustrum VVSL. Cabaret. 8. 9 en 10 uur nam. WOENSDAG Endegeest: K. en O.-cursus over de behandeling van psychiatrische patiën ten. 8 uur nam. Hoogl. Kerkgracht 28: Evang. Luth. Gem.: Lezing ds. H. J. A. Haan over: „Zuster Luc'. 8 uur nam. Kurhaus ScheveningenLustrum V.V. S.L. Eerste voorstelling Lustrum-Musical. 9 uur nam. BINNENLAND Gistermiddag is in de kelder van het ln aanbouw zijnde nieuwe RAI-gebouw aan het Europaplein te Amsterdam de 41- Jarige grondwerker P. E. van Dijk uit Aals meer door een neerstortende kruiwagen feraakt en dientengevolge met zijn hoofd egen een betonnen wand gevallen. De heer Van Dijk werd naar het Wllhelmina- gasthuis vervoerd, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. Binnenkort zal de Nederlandsche Dow-maatschappij N.V. een begin maken met de bouw van een styreen-butadieen- Latexfabriek ln het Botlekgebied nabij Rotterdam. Dit is bekend gemaakt door mr. H. L. Woltersom, president-commissa ris van de Nederlandsche Dow Maatschap pij N.V., een dochteronderneming van The Dow Chemical Company te Midland ln de Amerikaanse staat Michigan. De nieuwe installatie zal 1V2 miljoen gulden aan in vesteringen vergen. De Rotterdamse politie heeft een 42- Jarige handelaar uit Rotterdam gearres teerd. Hij wordt ervan verdacht op onwet tige wijze in het bezit van geld gekomen te zijn. Tot een bedrag van f 8000,zou hij hebben verkregen door manipulaties met huurkoopcontracten van banken uit Groningen en uit Lelden. Een 49-Jarlge rechtskundige adviseur, die voor een geval van medeplichtigheid wordt verdacht, kreeg een proces-verbaal. In een nota aan de Tweede Kamer heeft de minister van Buitenlandse Za ken meegedeeld dat de regering er de voorkeur aangeeft haar standpunt met be trekking tot de eventuele toelating van Spanje tot de NAVO eerst te bepalen, in dien en wanneer deze kwestie aan de orde zou komen. BUITENLAND De Zwitserse pianist en dirigent Ed win Fischer Is zondagavond op 74-Jarlge leeftijd te Zürich overleden. Fischer, zoon van een Praags musicus, werd internatio naal vooral bekend door zijn Interpreta ties van Beethoven, Bach en Brahms. Hij heeft ook verscheidene composities ge maakt. Drie Joegoslavische gezinnen, in to taal bestaande uit dertien personen, zijn ln een motorboot naar de Zuldltaliaanse plaats Rodl Garganlco uitgeweken. Een gewezen commandant van con centratiekampen moet voor drie Westduit se rechtbanken terechtstaan in elk pro ces zullen hem honderden moorden ten laste worden gelegd. Het is de 53-Jarige Franz Johann Hoffmann, voormalig SS- officler, die in april van het vorige Jaar ln Klrchberg is aangehouden. HIJ is comman dant geweest In Auschwitz. Dachau. Bl- slngen, Schönberg, Dautmergen en Schör- zlngen. Te Ravlunda, aan de zuidoostelijke kust van Schonen, een streek ln Zuid- Zweden. zijn door zware stormen resten bloot gekomen van een omstreeks 1650 gebouwde haven. Reusachtige eiken en beuken palen, die diep ln de zeebodem zijn gedreven, blijken merkwaardig goed bewaard gebleven te zl)n. Na een onderbreking van een week ls maandag te Londen de conferentie over Kenia hervat. De vertegenwoordigers van alle partijen waren bij de opening aan wezig. Luitenant-kolonel Brigos, de leider der „Verenigde Partij", een beweging van blanken, uitte een protest tegen de aan wezigheid van Peter Koinange, de speciale adviseur van de gekozen Afrikanen, die door de Europeanen als een aanhanger van de Mau-Mau wordt beschouwd. In de middag zouden de Europese vertegenwoor digers wegblijven, maar vandaag zouden zij weer aan het overleg deelnemen. De oudste inwoonster van Tanganjl- ka, de 120-jarige mevrouw Raja Amor Moesjafl, is gisteren overleden. Zij over leefde haar man 40 jaar. Zij had nog drie kinderen in leven en meer dan zestig kleinkinderen en achter-kleinkinderen. Jacob Malik, de voormalige Sovjet- russlsche ambassadeur in Londen, ls be noemd tot plaatsvervangend minister van Buitenlandse Zaken, een functie die hij ook van 1946 tot 1948 heeft bekleed. In Londen ls hij opgevolgd door Aleksander Soldatof. Aan de Turkse stad Istanboel ls gis teren de „Europese prijs" uitgereikt voor diensten aan de Europese zaak bewezen. De burgemeester van Istanboel nam de prijs ln ontvangst bij de opening van de jaarlijkse vergadering van Europese ver enigingen van gemeenten uit handen van F. van Cauwelaert. de Belgische waar nemende voorzitter van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa. De prijs wordt jaarlijks toegekend aan een Europese staa, die geacht wordt het meest gedaan te hebben voor de bevordering van de Europese eenheidsgedachte. Hij bestaat uit een bronzen plaquette, een oorkonde en een bedrag van 2500 nieuwe Franse franken. De vorige winnaars van de prijs zijn Coventry, Puteaux (Frankrijk), Offen bach (West-Dultsland), Bordeaux, Turyn, Wenen en Den Haag. President Bourgulba van Tunesie heeft gisteren ln een toespraak de ont ruiming van de Franse militaire basis in Bizerta vóór 8 februari geelst. Op die da tum, zei hij, zullen wij maatregelen ne men tot evacuatie van de laatste Franse soldaat uit Tunesie. De president riep op tot een mars naar de Franse ambassade als protest tegen het Franse voornemen een atoombom in de Sahara tot ontploffing te brengen. Het derde deel van de werkzaam heden voor de bouw en de uitrusting van de dam van Assoean zal, evenals de Delde eerste delen, gefinancierd en uitgevoerd worden door de Sovjet-Unie, zo wordt van officiële zijde vernomen. De eerste fase van de werkzaamheden, die dus geheel aan de Sovjet-Unie zijn toevertrouwd, om vat het graven van een kanaal voor de verlegging van de N1J1 en de aanleg van waterkeringen daar boven en daar bene den, die het mogelijk maken de funderin gen voor de dam zelf te leggen. Het twee de deel omvat de bouw van de dam zelf, het graven aan de rechteroever van tun nels. die het water naar de turbines van de elektrische centrale moeten voeren en de Installering van de centrale zelf. Het derde deel betreft de voltooiing van de elektrische centrale met de laatste gene ratoren. In een gisteravond uitgegeven bulle tin over de toestand van Aneurln Bevan werd verklaard dat zich gedurende de dag geen wijzigingen hebben voorgedaan, na dat 's morgens was bekend gemaakt dat hij zich na een slechte nacht minder goed voelde. Zijn echtgenote bracht de nacht in het ziekenhuis door. Het Deense disconto ls gisteren ver hoogd van 5 procent tot 5l/2 procent. Amerikaanse en Russische geleerden hebben een overeenkomst gesloten om de wetenschappelijke gegevens die zij afzon derlijk in het Zuidpoolgebied vergaren, aan elkaar mee te delen. Deze overeen komst is gesloten tussen deskundigen van het Lamont geologisch observatorium, ver bonden aan de Columbia-universitelt, en het Russische Instituut van geologen voor het Zuidpoolgebied. De verontreiniging van het water door olie aan de westkust van Jutland heeft volgens officiële berichten de laatste weken bijna 15.000 eenden tot ondergang gedoemd. Zij zijn door jachtopzieners met medewerking van honderden Jagers afge maakt. Henry Cabot Lodge, permanent Ame rikaans afgevaardigd bij de Verenigde Naties, die premier Kroesjtsjef op ziin reis door de Verenigde Staten vergezelde, vertrekt vrijdag yoor een bezoek van 14 dagen naar de Sovjet-Unie. Volgens het Amerikaanse tijdschrift „Newsweek" heeft een Chinese diplomaat ln Oost-Berlijn voorspeld dat tegen het eind van dit Jaar ln de Gobiwoestljn ln China een kleine atoombom zal worden beproefd. Bevoegde Franse en Britse func tionarissen zijn geneigd dit te geloven, al dus het blad. In de Sovjetrussische Republiek Ka zakstan ls een ministerie voor de staats boerderijen ingesteld. Aan het hoofd er van ls benoemd Alexis Kozlof, die vijf Jaar geleden op de achtergrond geraakte nadat hij ln de regering-Malenkof minister voor plattelandseconomie en staatsboerderijen was geweest. De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Dag Hammarsklöld. wordt morgen voor een bezoek van twee dagen ln Madrid verwacht. Hij zal de gast zyn van de Spaanse regering en besprekingen voeren met generaal Franco en diens mi nister van Buitenlandse Zaken, Castiella. Op de komende Benelux-conferentle zal een ernstige stap worden gedaan om tot een akkoord te komen over de Schel- de-Rynverbindlng. Dit heeft de Belgische minister-president. Eyskens, gisteren ln Brussel meegedeeld. Hij zei, dat weliswaar de technische voorbereidingen voor deze kwestie nog niet geheel zyn voltooid, doch dat de Belgische regering op een princi pieel akkoord hoopt. De eerstvolgende Be nelux-conferentle wordt op 6 februari ln Brussel gehouden. Er zal ook aan worden deelgenomen door de minister-presiden ten van de drie landen. Het januarinummer van het ln Pe king uitgegeven maandblad ln de Engelse taal, gewijd aan de Chinese letterkunde, bevat de vertaling van drie gedichten van de leider der Chinese "ommunlsten. Mao Tse-toeng. Een der gec „fcten, getiteld „De onsterfelijken". schreef Mao ln 1957 voor een leraar ln Hoenan. Lakenhal: Jaarverg. „Ver. „Oud-Lel den" 7.30 uur nam. Lezing H. W. Alings over de geschiedenis en betekenis van de gevelstenen. 8 uur nam. Marekerk: Gemeente-avond Herv. Mo lenwijk. Spr. ds. Van Harten uit Delft. 8 uur nam. Ons Centrum (Hooigracht). Streekfede- ratle P.v.d.A. Bollenstreek. Spr. E. Meester over de agglomeratie Rijnmond. 8 uur nam. Rehoboth: Jaarvergadering Vereniging van Vryzinnlge Hervormden Leiden Oegstgeest. 8 uur nam. Schouwburg: „De Sleutelspelers" spe len „Bakersprookje". 8 uur nam. DONDERDAG Café „Anlba": Ledenverg. Tuiniers- en Bloemistenver. „Door Eendracht Verbon den". 8 uur nam. Kurhaus Scheveningen: Lustrum V.V. S.L. Gala-voorstelling Lustrum-Musical. 9 uur nam. StadsgehoorzaalLustrum V.V.S.L. „Brood en spelen". 11 uur voorm. 3 uur nam. Stadszaal (grote zaal)K. en O. Abon nementsconcert R'dams Philharmonisch Orkest o.l.v. Eduard Flipse. Pianiste In- grld Haebler. 8 uur nam. VRIJDAG Den Burcht: Feestavond Leldsche Chr. Oranjevereeniging t.e.v. verjaardag Prinses Beatrix. 7.45 uur nam. Rapenburg 22: Alg. Jaarl. ledenvergade ring My. voor Toonkunst. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal)Planoconcert Robert Alexander Bohnke voor L.K.K „Voor Allen". 8 uur nam. Zomerzorg: Feestavond Ned. Inst, van register- ingenieurs en afgestudeerden van hogere technische scholen. 8 uur nam. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Chrlsten- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Den Burcht: Feestavond personeelsver. „De Landbouw". 8 uur nam. Doelenkazerne: Officiersbal t.g.v. ver jaardag H.K.H. Prinses Beatrix m.m.v. Lelds Studenten Cabaret. 8.30 uur nam. Doopsgez. Kerk: Adventkerk. Bijbelstu die 1011 uur voorm.; spr. ds. K. C. van Oossanen. 11 uur voorm. Volkshuls: Poppentheater Harlekijn „Het geheim van de flesgeest". 3 uur nam. MAANDAG Rehoboth: Ledenverg. Chr. Hist Unie afd. Leiden. Ds. F. H. Landsman bespreekt Sroblemen rondom de voetbalprijsvragen. uur nam. St.-Antoniusclubhuis: Ver. voor Peda gogiek. Lezing dr. A. van Krevelen ln cursus „Het bedreigde kind". 8 uur nam. Stadsgehoorzaal (foyer)Receptie 40- jarlg bestaan Lelds Politie Muziekgezel schap. 79 uur nam. TENTOONSTELLINGEN LakenhalExpositie keuze-tentoonstel- lmg Openbaar Kunstbezit. Dageiyks van 104 uur (zondag 14 uur nam.) t.ejn. 8 februari. Rooseveltstraat 9Beroepententoon- stelllng 79 uur nam., met uitzondering van zaterdag en zondag (t.e.m. 29 ja- nari). Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 24 Zon. en feestdagen 24 uur Ryksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Ook dit ls Japan" Werkd 104 uur: zondags 14 uur (tot 28 fe bruari). Ryksprentenkablnet (Kloksteeg 25): Foto-tentoonstelling P H. Goede. Werkd 25 uur nam (tot en met 30 januari) DE BIOSCOPEN Trianon „Het mysterie van het zwarte museum" (18 Jr.). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Studio „Helden" (14 jr.) Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex „Ciske de Rat" (14 Ir.). Werkd.: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Casino „Eiland ln de zon" (14 Jr.) Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur Lldo „The nun's story" (14 jr.). Dageiyks 2.30 en 8 uur. Luxor „Aan de Rlviêra" (14 Jr.). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 urn; zond.: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Te Lelden zyn geopend de Doeza-apo- theek, Doezastraat 31. tel. 21313 en de Ha- ven-apotheek, Haven 18, tel. 20085. By geen gehoor by Uw hulsarts ol specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. stellingsagenda. 13.20 Dansmuz. 13.45 Ge sproken portret. 14.00 Gram. 14.10 Ka- merork. 15.00 V. d. jeugd. 17.00 Pianore cital. 17.15 Gram. 17.25 Roemeens ork. 17.50 Regerlngsultz.: Emigratierubriek: Het emigratiepraatje an H. A. van Luyk. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Re gerlngsultz.: Ultwissellngsprogr. over Ja pan. in samenwerking met Radio Neder land Wereldomroep. 18.30 RVU-: Het be houd en de vernieuwing van de cultuur ln de Europese ruimte, door dr. K. J. Hahn. 19.00 V. d. kind. 19.10 Joods progr. Onsterfeiykheid met marsmuziek, hoorsp. 21.50 Strijkork. 22.20 Kernen en kiezen, lezing. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 23.00 Tub- sen mens en nevelvlek, lezing. 23.15 Jam Session. 23.35 Gram. 23.5524.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Ge wijde muz. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V .d. zieken. 9.30 Gram. 9.40 V .d. vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Gram. 11.20 Majoor Carla, hoorsp. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Kamerork., koor en hobo. 12.37 Ned. Herv. kerkd. 13.00 Nws. 13.15 Vijftien jaar geleden, praatje. 13.20 Met PIT op pad. praatje. 13.25 Kamermuz. 13.45 Gram. 14.45 Pianospel. 15.00 Jeugdconc. 15.45 Pianorecital. 16.00 V. d. Jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Ork-muz. NCRV: 18.15 Spectrum v. h. Chr. orga nisatie- en verenigingsleven, lezing. 18.30 Leger des Heils-kwartler. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant 19.50 Fanfare-muz. 20.15 Phllharm. Ork. en piano. 21.15 Ryn en onrein, klankb. 21.35 Gewijde muz. 2.05 Afrikaners stellen hun eisen, rep. 22.20 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Zaalsportultsl. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Platennieuws. 23.5524.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA iTS: 17.00 Int. Jeugdjourn. KRO: 17.10 —17.40 V .d kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 De wereld van vandaag. 20.30 Kunstrubr. 21.00 Rep. yshockeywedstr. 21.50 Forum. (Over de 4e lUn van 1820 uur) Paris, je t'alme d'amour Retour Paris l'Air de Paris A Paris Sé- rénade une Parislenne Paris chérie. Orkest Henrl Segers; La légende de la nonne (Brassens), Marinette (Brassens), Georges Brassens; Pistonnette (Larcange) Martlne (Ollviero), Maurice Larcange; Mon oncle (Barcellinl), Le plano de la plage, (Trenet), Jacq. Francois Epi blues (Distel) Quand on s'est conu (Moulin), Oui, oui, oul, oui (Glraud), Nuages (Relnhardt) Sa- cha Distel; II y a des anges (Gasté), Al leluia (Bécaud), Claude Parent; Aubade des oiseaux (Pegurl), Tu n'as pas trés bon caractère (Albano), Maurice Larcange; l'Eau vlve (Béart), Chanson pour ma vleil- le (Béart). Guy Béart; Plgalle Sous les tolts de Paris J'alme Paris au mols de mal Mon Paris Ca c'est Paris, Orkest Henrl Segers; Tequila (Rio) Orkest Max Greger; Jamaica (Llpesker). Orkest Max Greger; Cuatro caminos (Gimenez), Es- trelllta del sur (Rueda), Los Chilenos; Ca lypso In D (Zacharlas). Pabllto (Micheyl), Orkest Helmut Zacharlas; Nube gris (Tal- ledo), Quléreme (Pinto), Luis Alberto del Parana; Yo no se porque te quiero (Cana- ro). Lorenzo (Bardl), Orkest Os- waldo Bercas; Reina Guaranl (Aqui no), Paloma herida (Zaizar), Los Indios; Catalania (Kampfert), Till (Slg- man), Orkest Bert Kampfert; Stars fell on Alabama (Perkins), Cuban love song (Fields), Frans Poptle; Don't get around much anymore (Russell). Rita Revs; I fall ln love too easily (Cahn), Bengt Hallberg; Lullaby of the leaves (Petkere), Rita Reys Mldsömmer (Lewis), Leden van het Stutt- garter Symphonle Orkest olv. John Lewis. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Schoolradio. 13.00 Gram. 13.30 V. d. boeren. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Gevar. progr. 14.40 Gram. 15.00 School- radio. 16.00 Hoorspelen. 17.00 Vespers. 17.45 Progr. v. oudere luisteraars. 18.00 V .d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 19.35 Schotse dansmuz. 20.00 Gram. 20.30 Quiz. 21.00 Ork.conc. 22.00 Nws. 22.15 Music for the Sultan, spel, 23.15 Italiaanse liedjes en lichte muz. 23.45 Parl.overz. 24.00 Nws. en weerber. 0.060.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 Mr. Da le's dagboek. 12.30 Nws. en gevar. muz. 13.30 Nws. en gevar. progr. 14.00 Gevar. progr. (O 14.30 Nws.) 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. (Om 15.30 Nws.) 16.00 Verz.progr. (Om 16.30 Nws.) 16.45 Lichte muz. 17.30 Nws. en Mrs. Dale's dagboek. 17.45 Gram. 18.30 Nws. en gevar. progr. 19.29 Weerber., nws., act. en lichte muz. 19.45 Hoorsp. 20.00 Journ. 20.25 Sport. 20.30 Nws. en gevar. progr. 21.00 Hoorsp. 21.30 Nws. en gevar. progr. 22.30 Nws. en verz.progr. 23.30 Nws. 23.40 Gevar. muz. (Om 0.30 Nws.) 0.55—1.00 Nws. Nordwestdeutsclier Rundfunk, 309 m. 12.00 Amus .muz. 13.00 Nws. 13.15 Ge var. muz. 16.05 Klein conc. 17.00 Nws. 17.45 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.20 Lichte nrmz. 20.00 Figaros Hochzelt, opera. 21.45 Nws. 22.10 Figaros Hochzelt (verv.) 23.40 Ork.conc. 24.00 Nws. 0.10 Lichte muz. 0.30 Gevar. muz. 1.00 Weerber. en gevar. muziek. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 13.25 Gram. 14.20 Kamermuz. 15.10 Frans' conc. 15.55 Gevar. muz. 23.10 Gram. 23.5324.00 Nws. Brussel, 324 en 484 in. 324 m.: 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 12.52 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 14.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.06 Engelse les. 16.21 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Liederen. 17.20 Lof van het Vlaamse toneel. 17.50 Boek bespr. 18.00 Lekenmoraal en filosofie. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.40 Vlaamse liederen. 20.00 Klank beeld. 20.30 Academie der discofielen. 21.30 Jazzmuz. 22.00 Nws. 22.15 Praatje. 22.55 Nws. 23.00 V. d. zeelleden. 484 m. 12.02 Gevar. muz. 12.40 Gram. 13.00 Nws. 14.18 Gram. 14.30 Ork.conc. 15.30 Gram. 16.07 Gevar. muz. 17.00 Nws. 17.10 Operettemuz. 18.30 Jazzmuz. 19.30 Nws. 20.00 Hoorsp. 22.10 Hedendaagse muz. 22.55 Nws. Mil. comm. WEERRAPPORTEN Van hedenmorgen 7 uur). O. ft M S a S "3 *£»sS gS o s fi 8 cS Amsterdam Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Athene Rome AJacclo Madrid Mallorca Lissabon geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. regen geh. bew. regen regen regen regen mist mist mist onbewolkt mist geh. bew. zwaar bew mist zwaar bew. onbewolkt zwaar bew geh. bew. regen onbewolkt zwaar bew. zwaar bew. regen motregen licht bew. zwaar bew. zwaar bew half bew. geh. bew. zwaar bew. regen nnw 4 w.stil w.stll n 4 wnw 3 wnw 6 w.stil zzw 2 zw 8 4 2 8 4 8 8 5 7 8 4 12 8 4 10 8 6 11 8 5 10 8 4 9 0 -3 0.3 3 2 0.4 4 nno 2 zzo 1 w.stil o 1 w.stil w 5 w.stil zzo 12 zzw 2 zzo 3 w 3 zw 10 2 5 2 1 11 9-5 0 2 8 3 4 18 3 7 2 12 7 1 11 3 4 13 8 24 3 9 1 0.4 5 5 -4 0 1 18 15 -1 0 14 16 11 1 16 9 0.2 10 7 6 18 5 0 11

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2