OPRUIMING NAAIMACHINES Ook gisteren werd er nog druk gewerkt in Tuindorp - Oostzaan Snelle liulp aan de Tuindorpers Nelly v. cl. Plas uit Katwijk ging met collectebus op stap Kroesjtsjef zou Soekarno grote economische hulp aanbieden Het N.V.M. over middenstandsnota Opgericht 1 maart 1860 Maandag 25 januari 1960 Derde blad no. 29957 Gemeenteraad in rubberlaarzen Hulpdijkje gereed (Van onze Amsterdamse redacteur) Gestoken in rubberlaarzen, heb ben Burgemeester en Wethouders, de gemeentesecretaris en het meren deel van de Amsterdamse raads leden, gistermiddag een wandeling gemaakt door het nieuwe gedeelte van Tuindorp-Oostzaan, dat reeds enkele dagen geleden is droog ge vallen, maar waar de straten toen nog bykons onbegaanbaar waren door de dikke sliblaag. Gisteren was er al een deel van het vuil verdwenen. De stadsbe stuurders waren er getuige van hoe ploegen arbeiders van de stadsrei niging vorderden met het schoon maken van straten en tuinen. Alle wrakhout werd verzameld en afge voerd, terwyl de eigendommen van de bewoners, die door het water uit de huizen waren verdreven, op een plein loerden bijeen gebracht. Niet alleen de stadsreiniging, ook het gemeentelijk energiebedrijf heeft giste ren hard gewerkt. In de namiddag wa- (Van onze Haagse correspondent) Het Nationaal Rampenfonds heeft, zoals gemeld, besloten de door de overstroming van Tuindorp-Oost zaan getroffenen in de persoonlijke sfeer schadevergoeding te verlenen voor zover zijn middelen daartoe toereikend zijn. Evenals dit in 1953 is geschied, denkt het Nationaal Rampenfonds voor de uitvoering van dit besluit gebruik te maken van de bestaande apparaten, daar zodoen de niet alleen sneller maar ook goedkoper kan worden gewerkt, al dus werd ons door het Nederland- sche Roode Kruis meegedeeld. In 1953 kon voor de enquêtering van de schade en de vaststelling van de te verlenen vergoeding gebruik worden gemaakt van de ramp schadebureaus van het Rijk. Deze mogelijkheid bestaat thans niet meer doch het Nationaal Rampen fonds kan ditmaal gelukkig ge bruikmaken van het gaarne aan vaarde aanbod van de gemeente Amsterdam, een groot deel van het personeel van de gemeentelijke dienst voor sociale zaken hiervoor in te schakelen. Het ligt in de be doeling reeds op de dag waarop de bevolking terugkeert, met de enquê tering te beginnen waarbij gehoopt wordt, dat deze in een dag kan wor den beëindigd. De vaststelling van de totale schade per gezin zal dan slechts en kele dagen in beslag nemen, waarna het Nationaal Rampenfonds onmid dellijk denkt over te gaan tot een uitkering van zestig percent van de vastgestelde schade. Voor de uitbe taling zal gébruik worden gemaakt van de gemeentelijke girodienst van Amsterdam met haar vele bijkanto ren, zodat de inning der af te geven cheques weinig moeilijkheden zal opleveren. Verwacht mag dan worden, dat de bevolking van Oostzaan reeds enkele dagen na haar terugkeer in staat zal zijn een groot deel van de ver loren gegane inboedel weer aan te schaffen. Evenals in 1953, zal de uitkering uitsluitend geschieden in contanten, teneinde voor ieder de gelegenheid te scheppen zijn aan schaffingen te verrichten naar eigen smaak en voorkeur. Juweleiuliefstal thans opgehelderd Na drie dagen en drie nachten vrij wel onafgebroken speurwerk is de re cherche van de Amsterdamse politie er in geslaagd een groot deel van de bult van de dinsdag j.l- in Amsterdam gepleegde juwelendiefstal te achter halen. V(jf Amsterdammers zijn in verband met deze düefistal gearres teerd- Dinsdagavond werd op de Jacob van Lennepkade de auto van een vertegen woordiger van een goud- en zilverfirma, waarin zich vyf cassettes met juwelen met een waarde van ongeveer f. 70.000 bevonden, gestolen. In de loop van de volgende dagen werden zowel de auto als de cassettes maar die waren vrij wel leeg teruggevonden. Thans heeft de recherche bij huiszoe kingen op diverse plaatsen in de stad ongeveer driekwart van de buit achter haald. Na de diefstal was de recherche naar aanleiding van het onderzoek tot de conclusie gekomen, dat de daders zich terdege voorbereid moesten hebben. Het betrof hier geen toevalstreffer. Men moest de benadeelde gevolgd zijn. De recherche nam tevens aan, dat iemand die in de directe omgeving van de Ja cob van Lennepkade woonde, de hand in deze diefstal had gehad. Verschei dene personen, van wie een dergelijke opzet verwacht mocht worden, werden op de korrel genomen. Het oog viel toen op een 31-jarige koopman, die vlak by de plaats van de diefstal woont. Zater dagnacht sloeg de recherche toe. op vier plaatsen in de stad. In een café in de binnenstad, in een pakhuis in de Jor- daan en in twee particuliere woningen werden huiszoekingen en aan de hand daarvan arrestaties verricht. Niet veertig, maar zes Een bericht dat veertig Philippijnse kinderen bij een aardverschuiving die vrijdag op het eiland Mindanao op een school terechtkwam, het leven hadden verloren, is tot juistere proporties terug gebracht: zes kinder? lieten het leven en zeven raakten gewond. ren reeds twee transformator-stations in het hoog gelegen deel van het tuin dorp hersteld, en konden van hieruit een aantal lichtpunten worden ver zorgd, zodat ook na het invullen der duisternis kon worden doorgewerkt. De gemeenteraadsleden hebben ook het hulpdijkje bekeken, dat om het be bouwde gedeelte van de polder is ge legd en dat gistermiddag vrijwel gereed was. In de loop van de nacht is de be maling begonnen van dit 100 hectaren grote polderdeel. Hiermee kan worden bereikt, dat na het droogvallen van de straten, waarvan het peil varieert van 1.80 tot 2.20 meter minus NAP het water in de ondergrond en in de omringende tochten sneller kan worden afgemalen tot ongeveer 3 meter minus NAP. Dit is. behalve om het werken in de openbare weg mogelijk te maken, tevens nodig om de riolering weer nor maal te laten functioneren. Op de twee giro's, welke openstaan voor giften aan de slachtoffers van de ramp. was zaterdagmorgen f819.966.86 gestort. In één dag was er f 130.000.— bijgekomen. In talrijke plaatsen zijn zaterdag collectes gehouden. In Amster dam bracht deze f 128.735.41 op. In Den Haag f71.102.01. In Leiden kwam men tot een kleine negenduizend gulden. Maar de inzamelingen gaan nog door. Blijkens telegrammen, die bij scheep vaartmaatschappijen binnen komen, werden op diverse schepen acties ge voerd, die honderden guldens opleverden. Jonge winkelier doodgereden Met gestolen vrachtwagen (Speciale berichtgeving) Zeer waarschijnlijk is een dief of een joyrijder de oorzaak geweest van de dood van de 21-jarige winkelier Arie van Hooven, te Dordrecht. Van Hooven reed gistermorgen om kwart voor vijf in zijn kleine personenwagen op de 's-Gravendijkwal te Rotterdam. Aangenomen wordt, dat hij op weg was naar Dordrecht. Plotseling schoot van de rijbaan waarover het verkeer in de andere richting gaat een vracht auto over de afscheiding. Het voer tuig botste met grote kracht tegen de auto van Van Hooven. Beide wagens werden op de secundaire rijbaan ge slingerd. Van de personenauto was niets meer heel. De jonge winkelier moet op slag dood zijn geweest. De vrachtwagen, een Borgward met een open laadbak en rode cabine, was vrij ernstig beschadigd. De politie trof de bestuurder niet aan, zodat moet wor den aangenomen dat deze is gevlucht. Uit het onderzoek is gebleken dat de vrachtauto die het kenteken RV 93-02 heeft, was gestolen in de Eversdykstraat in Rotterdam Zuid. De eigenaar had de wagen daar voor zijn groentewinkel ge parkeerd. De politie van het hoofd bureau aan het Haagse Veer te Rotter dam verzoekt een ieder die hierover enige inlichtingen kan geven zich te melden, telefoon 114000. Het is niet on mogelijk dat de man die de aanrijding heeft veroorzaakt naar een andere stad is gevlucht. Zaterdagavond waren wij bij Nelly van der Plas, die in de Zuidstraat no. 92 te Katwijk aan Zee woont. Het meisje is 13 jaar oud. Zij ver telde ons, dat zij vorig jaar van de burgemeester toestemming had ge kregen om voor 4 maal Z...N, de bekende actie, geld in te zamelen. Voor en na de kerstdagen is zij met een collectebus in weer en wind op stap gegaan. Het bedrag, dat door haar was ingezameld, wilde Nelly niet verklappen, aan gezien zij dit a.s. donderdag op de N.C.R.V.-teravond, welke te Heem stede wordt gehouden, aan Johan Rode graven zelf wil overhandigen. Nelly neemt niet alleen geld, maar ook een bomschuitje mee. Het is de bedoeling, dat dit scheepje ver kocht wordt. Hierna zal het bedrag bekend worden gemaakt. Het bom schuitje werd door de 85-jarige grootvader van Nelly vervaardigd. (Foto L.D./Jaap van Duijn, Katwijk) Minister wil geen sulfiet in gehakt De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft het Bedrijfschap voor de Slagerij meegedeeld, dat hij het verbod om sulfiet in gehakt te verwer ken zal handhaven. Het Bedrijfschap had hem in een enige tijd geleden ge houden bespreking gevraagd, het verbod althans in de zomermaanden te ver zachten. Behalve op de al eerder in deze kwestie aangevoerde argumenten grondt de mi nister zijn besluit op het resultaat van een onlangs door het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid te Utrecht ingesteld onderzoek. Bij dit onderzoek is, naar de minister meedeelt, gebleken dat salmo- nellakiemen in met sulfiet bewerkt ge hakt sneller groeien dan in gehakt zon der sulfiet. Het Bedrijfschap voor de Slagerij heeft op het ogenblik nog geen mening over dit nieuwe argument, maar neemt niet voetstoots aan dat het juist is. Een onderzoek, uitgevoerd onder andere, meer aan de praktijk aangepaste omstandig heden, zou misschien tot heel andere resultaten kunnen leiden, zo meent het Bedrijfschap. Socialistische werkerspartij opgericht Op het eerste congres van de „Socia listische Werkerspartij", dit weekeind te Amsterdam gehouden, werd tot defini tieve oprichting der partij besloten en een partijbestuur gekozen. Voorts wer den het beginselprogram, de statuten en huishoudelijk reglement vastgesteld. Aan het congres werd deelgenomen door 96 afgevaardigden. De SWP is voortgekomen uit de com munistische „Brug-groep", die de heren Wagenaar, Gortzak c.s. in 1958 opricht ten nadat zy als lid van het partijbe stuur der CPN en ook als lid waren geroyeerd. Het besluit om de SWP op te richten werd genomen op een conferen tie van de Brug-groepen op 12 juli 1959. Onder de naam „Brug-groep voor vrede en socialisme" werd zonder een zetel te winner. aan de verkiezingen van maart 1959 deelgenomen. G. Wagenaar is voorzitter, Sj. Pieters, secretaris-penningmeester en H. Gort zak (redacteur van het orgaan „De Brug") vormen met vele anderen het bestuur. Len telegrafisch overgebrachte foto van de betoging in Algiers, die aanleiding gaf tot schietpartijen en het afkondigen van de staat van be- leg. Wil communisten weer onder duim krijgen overjarige, doch gegarandeerd nieuwe JBT" ZIET ONZE ETALAGE BREESTRAAT 171 C. F. MEERPOEL Voorgestane integratie is een verzwakking (Van onze Haagse redactie) „Ons bestuur is zo vrjj om van oordeel te zijn, dat de door de regering in haar middenstandsnota 1959 voorgestane integratie onvoldoende is voor het scheppen van gclyke kansen voor het midden- en kleinbedrijf. Bovendien zit hierin geen nieuw beleidsclement, omdat wjj ons geen verantwoord beleid kunnen voorstellen zonder dat deze integratie een belangrijke rol speelt". Tot deze conclusie komt het Ned. Verbond van Middenstandsvereniging (N.V.M.) in een adres, dat zij heeft gericht tot de leden van de Staten-Generaal naar aanleiding van het verschijnen van de middenstandsnota 1959. Het N.V.M. ziet dan ook in de voorgestane integratie een te eenzijdig belichten van het belang van de middenstand en, in vergelijking met het tot heden gevoerde middenstandsbeleid, een verzwakking. De mededeling in de middenstands nota dat de vestigingswet slechts wordt toegepast als by een volledige vrijlating een goede bedrijfsuitoefening gevaar loopt, ziet het NVM als een principiële koerswijziging met betrekking tot het vestigingsbeleid, die niet in overeen stemming wordt geacht met het streven naar versterking van de economische positie van en het scheppen van gelijke kansen voor het midden- en kleinbedrijf. Het heeft het NVM verwonderd dat er in de nota geen enkele mededeling voor komt over het standpunt van de rege ring t.a.v. suggesties van de commissie het kleine middenstandsbedryf over voorzieningen en maatregelen ten be hoeve van het zgn. kleine middenstands- bedrijf. In dit verband wordt o.m. opge merkt dat het NVM getroffen is dat van de regering geen nieuwe beleidsmaatre gelen worden aangegeven, die erop ge richt zijn om de gevolgen van onvol doende efficiency en te weinig concur rentievermogen van een groep midden- standsbedrijven te helpen voorkomen. Bij het streven naar gelyke kansen voor voor midden- en kleinbedrijf was dit naar de mening van het NVM passend geweest. Node heeft ook het NVM het aange ven van beleidsmaatregelen met betrek king tot de middenstand in de expulsie- gebieden gemist. En het pleit hierbij voor een gericht beleid, daar het ruw geschat in deze gebieden gaat om een 60 a 70.000 bedrijven. Na tenslotte zyn bevreemding te heb ben uitgesproken dat geen aandacht is geschonken aan het vraagstuk van de sociale mobiliteit constateert het NVM tenslotte, dat het moeilijk kan instem men met de opvatting, dat er geen vol doende aanleiding meer zou zijn voor het voeren van een specifiek midden standsbeleid en in hoofdzaak volstaan zou kunnen worden met een integratie van de belangen van de middenstand in de algemene regeringspoütiek. Het aan vaarden van dit standpunt, aldus het NVM, betekent een stap terug op de weg die in 1952 met het benoemen van een staatssecretaris speciaal belast met mid- denstandsbelangen werd ingeslagen. (Van onze Londense correspondent). Kroesjtsjef, die volgende maand een bezoek zal brengen aan Djakarta, zal Indonesië grote economische hulp aanbieden. Deze zou leningen, in dustriële uitrusting en technisch ad vies omvatten. Hy streeft naar nau were betrekkingen met president Soe karno, die naar hij geiooft zal oprij zen als een van de invloedrijkste fi guren in het Afro-Aziatische blok, ge durende de ontwikkeling teweegge bracht door de anti-Chinese gevoe lens, welke zich doen gelden in neu traal Azië. Dit is een voorspelling van Amerikaanse deskundigen, die de toestand ter plaatse hebben bestu deerd, zo meldt de correspondent van „Sunday Tim^s" in Hongkong. Ook ge looft men dat Kroesjtsjef, die tracht te redden wat er te redden valt, vast besloten is de Indonesische commu nistische beweging weer onder de duim van Moskou te brengen. In 1957 was deze zeer tegen de zin van de Sovjet-Unie bij overeenkomst met China onder controle van Peking geko men. Inidien Kroesjtsjefs besluit is ge nomen zonder instemming van Mao Tse toeng dan zou zijn bezoek aan Indone sië beschouwd kunnen worden als een splitsing in de communistische politiek voor Azië. De leiders van de Sovjet Unie voelen zich volgens de Amerikaanse rapporten bijna even onbehaaglijk over de sleohter geworden betrekkingen tus sen China en Indonesië als over het Chinese grensgeschil met India. Koekhftdinow. Kroesjtsjefs persoon lijke afgezant, die vorig jaar bezoeken bracht aan Indonesië, Delhi en Ran goon zou er bij hem op hebben aange drongen persoonlijk in te grijpen om de door de Chinese onverzettelijkheid aan de communistische invloed toege brachte schade te herstellen. Uitzen dingen van de Sovjet radio naar Indo nesië zijn reeds van 15 tot 17,5 uur per week uitgebreid, terwyl die van Peking van 17.5 tot 14 uur zyn teruggebracht. Beweerd wordt ook, dat Kroesjtsjef in woede zou zijn ontstoken over de ern stige tekortkomingen in de communis tische leveranties aan Indonesië. Een suikerfabriek in Oost-Duitsland werd ontworpen voor suikerbieten en niet voor rietsuiker zoals de bedoeling was geweest. 4000 Sovjet jeeps geraakten onklaar en van tien Russische vracht en passagiersschepen moesten er vier kort na aankomst in Indonesië wegens reparaties worden opgelegd. Generaal Malinin (60) in Moskou overleden Generaal Michael Malinin, een van de belangrijkste figuren in het Rode leger, is gisteren in Moskou overleden. De 60-jarige Malinin is volgens het be richt van Tass lange tijd ziek geweest. De buitenlandse pers noemde hem als de opperbevelhebber van de Russische I troepen die in 1956 de Hongaarse op stand onderdrukten. In december van het vorige jaar ontving hjj de Lenin- orde voor zijn verdiensten bij de Sov jet Russische strijdkrachten. In 1950 en 1954 werd hy in de Opperste Sovjet ge kozen. Ned. Zionistenbond ANTI-S EMITIS ME INTERNATIONAAL POLITIER PROBLEEM. Tijdens de zaterdag en zondag in Krasnapolsky te Amsterdam gehouden algemene vergadering van de Neder landse Zionistenbond heeft de ambassa deur van Israël in ons land. de heer H A. Oidor, zijn bezorgdheid uitgespro ken over het opleven van het anti-semi- tisime en het wederom verschijnen van het hakenkruis. De heer Cidor deelde mee. dat Israël zich tot de landen heeft gewend, waar zich incidenten hebben voorgedaan. ..Het. gaat hier om een internationaal politiek probleem en niet om een inmenging in lokale aan gelegenheden", aldus de ambassadeur. In zijn openingsrede stelde de voor zitter van de Bond, de heer J. Elzas, dat het zionisme door de realisatie van de staat zijn doel het joodse vraagstuk op te lossen nog geenseins heeft be reikt. „Het is thans nodig te streven naar de normalisering van het joodse volk. Deze normalisering kunnen wy voor ons persoonlijk als hoogste ideaal niet missen", aldus de heer Elzas. Dr. J A. Weyel, psychiater te Amster dam, hield vervolgens een referaat over: Visser-Neerlandiaprijzen te Den Haag uitgereikt In de Rolzaal aan het Binnenhof in Den Haag heeft de voorzitter van het Alg. Ned. Verbond, de heer F. Koote, zaterdagmiddag aan 18 personen en instellingen de Visser-Neerlandiaprij zen uitgereikt. Het was de tiende keer dat dit gebeurde. Er verwisselde f 34.500.van eigenaar. Daarmee kwam het sinds het begin, in 1955, uitgekeerde bedrag boven f 100.000. te liggen. Als eerste ontving de „Stichting Weer baar en Paraat Limburg" de prys. Deze stichting die de burgerschapszin wil be vorderen, krygt daardoor steun bij de uitvoering van haar plan tot het instel len van schoolprijzen ter aanmoediging van goed karakter. De heer Johan G. Bodegraven, aan wie de prys is toegekend voor zyn via de NCRV gevoerde acties voor het Ko ningin Wilhelminafonds en de polio- bestryding en voor zijn werk ten bate van spastische blinde en dove kinderen, zal het bedrag ten goede doen komen aan het diaconessenhuis te Paramaribo, waarvoor hij thans een actie voor de microfoon voert. Verder werden pryzen toegekend aan: dr. A. F. J. Portielje voor zyn onderzoe kingen, geschriften en voordrachten over de dierenwereld: prof. dr. ir. J. C. van Staveren voor zyn werk ten behoeve van de koppeling van het Nederlandse elektriciteitsnet; de heer E. Strelitskie uit Delft voor zijn culturele arbeid op het gebied van het toneelspel en voor het opzetten van een school voor vrye expressie: de Nederlandse Vereniging voor Mond- en Tandhygiëne „Het Ivo ren Kruis" als steun bij haar voorlich tingsactie ter gelegenheid van haar gou den jubileum; prof. dr. J. H. P. Jonxis „De psychologische crisis van het zio nisme" De heer J. Elzas werd herkozen als bondsvoorzi tter. (die nu voor de derde maal een Visser- Neerlandia prijs in ontvangst nam) voor de onder zyn leiding verrichte studie over spastische kinderen: prof dr. ir. H. Mol en dr. ir. W. L. van der Poel, die een telefoontoestel voor doof-blinden resp. hebben ontwikkeld en verbeterd; de Stichting kinderverzorging en ouder voorlichting, ter ondersteunning van haar werk voor de geestelijke volksge zondheid. Tenslotte ontvingen acht kun stenaars de prijs, namelijk Cees Noote- boom vooi zijn toneelstuk „De zwanen van de Theems", J. Staal voor zijn to neelstuk „De laatste verlofganger", mr. Abel J. Herzberg voor zyn toneelstuk „Sauls dood". Hans Kox voor zijn eerste symfonie voor strijkorkest, Jan v. Dijk voor zijn Concertino voor piano en or kest, Ary Verhaar voor zijn drie sonates voor piano, Leon Orthel voor zijn „Pic- cola Sinfonia", dr. Anton van der Horst voor zijn „Te Deum 1945". Lof voor bemanningen van reddingboten De directie van de K.N.Z.H.R.M. heeft van de Commandant der Zeemacht in Nederland, vice-admiraal G. B. Fortuyn, een brief ontvangen waarin deze zyn bijzondere dank uitspreekt voor de wijze waarop de bemanning van de redding boten „Neeltje Jaeoba". uit IJmuiden, „Prins Hendrik" uit Den Helder. „Bran- daris" uit Terschelling en „Insulinde" van Oost-Mahorn dezer Maatschappij zijn opgetreden toen op 20 januari j.l. de mijnenveger Hr. Ms. „Roermond" in moeilijkheden verkeerde. De bereidheid van de bemanningen om zonder dralen onder de allerongunstigst* weersomstandigheden zee te kiezen, wan neer een beroep op hen werd gedaan dwingt de grootste bewondering af. Ge lukkig bleek dat assistentie van een red dingboot niet nodig was. Dit doet echtei niets af aan de waarde van de getoondt opofferingsgezindheid", aldus de vice- admiraal in zyn brief aan de redding maatschappij.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9