STADSNIEUWS Laatste nieuws Stakers wijzen ultimatum af MAANDAG 25 JANUARI 1960 2500 gulden voor het Rampenfonds Een collecte ten bate van het Ram penfonds, welke hedenmorgen werd ge houden op de Hollandse Constructie werkplaatsen en de Electro Las Maat schappij en waartoe de beide directies en de werknemers hebben bijgedragen, heeft ruim f. 2500 opgebracht. Ruim f. 8.929 voor ramp Tuindorp-Oostzaan De zaterdag hier ter stede onder auspiciën van het Ned. Roode Kruis ge houden straatcollecte t.b.v. de overstro mingsramp in Tuindorp-Oostzaan, heeft ruim f. 8.929 opgebracht. Ons Toneel bracht Bushalte De Toneelvereniging „Ons Toneel" gaf zateragavond in de grote zaal van „Den Burcht" een opvoering van „Bushalte" van William Inge. Nadat de oud-regis seur M. J. van Kampen de talrijke aan wezigen had verwelkomd, in het bijzon der de afgevaardigden van de zusterver enigingen, vestigde hij de aandacht op het in mei a.s. te vieren 10-jarig be staan. T.a.v. het op te voeren spel merk te spreker op. dat het een zwaar stuk is en veel van de spelers (sters) vergt. Het is echter het streven van „Ons Toneel" om een steeds hoger spelpeil te bereiken. „Bushalte" ls een toneelspel in drie be drijven van de Amerikaanse auteur Wil liam Inge en werd reeds eerder door een enkel beroepsgezelschap gebracht. Het speelt op een koude avond en de daar op volgende nacht in een klein restau rant van Grace Hoyland gelegen bij een bushalte ergens op de route tussen Kan sas City en Togeca in. Drie bedrijven lang voeren acht personen in het stuk de ene dialoog na de andere, afgewisseld door een enkel monoloog. Nergens komt het tot een bepaalde climax. Zelfs ken nelijk bedoelde hoogtepunten, zoals de „ontvoering" van Cherie, het daarop volgende gevecht leidden tot geen enkel moment van enige spanning. Hoe gaarne wij het toejuichen, dat „Ons Toneel" er naar streeft steeds ho ger te grijpen, het moet er wel voor wa ken bij deze pogingen ook weer niet te hoog te grijpen. Voor de acht vertolkers van de even- zovele rollen, niets dan lof. Zij hebben er van gemaakt wat er van te maken was, waarbij vooral de rolvastheid bij zonder opviel. Vooral Maarten Rijnbeek als Bo en Nard Boer als dokter verdie nen een extra vermelding. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het doctoraal examen gen. II mej. J. M. de Haan (Den Haag), mej. W. S. Mac Gillavry (Den Haag), mej. H. J. G. van Oosterhout (Leiden)mej. A. M. Wildschut (Utrecht) en de heren B. P. H. Arps (Oegstgeest), T. J. Bast (Amsterdam), W. G. J. Iemhoff (Ingen, Betuwe), W. v. d. Leeden (Voorscho ten), C. R. Vonk (Den Haag) en H. G. Waisfisz (Rijswijk)semi-artsexamen de heren L. Hyams (USA), T. T. Teng (Haarlem) en H. Vis (Leeuwarden) artsexamen de heren F. G. Claasen (Leiden), H. A. M. Janssen (Oegstgeest) en J. A. Schipper (Den Haag); doet. examen Godgeleerdheid de heer P. B. Dirksen (Leiden, cum laude)kand. exa men Niet-Westerse Sociologie de heer E. A. Polansky (Geleen). Lezers schrijven Vleesverkoop Openbaar Slachthuis Zolang het Slachthuis bestaat, is er al vleesverkoop, afkomstig van nood- slachtingen, tegen lage prijzen. Ook is het bekend dat de minst draag- krachtigen, zoals ouden van dagen, daar hun wekelijkse portie vlees gaan kopen, na lange tijd gewacht te hebben. Bij iedere bekendmaking in uw blad wordt er ondertekend met: de verko pers die en die, of de verkoper. En om die éne verkoper gaat het nu hoofdzakelijk. Herhaaldelijk is mij ge bleken dat deze man het met de kwali teit niet zo nauw neemt. Versta mij goed: het vlees is wel goedgekeurd door de keurmeester maar wat deze verkoper de mensen verkoopt is vet, dat de naam .vlees' niet verdient, Thuisgekomen zien we pas wat we hebben ontvangen voor ons kostbaar geld. Want het „vlees" ligt altijd ingepakt klaar. De betere kwali teit gaat de achterdeur uit. Mag ik van af deze plaats eens daarop wijzen in de hoop dat we voortaan ook die betere kwaliteit mogen ontvangen voor ons geld. U. redactie, dankend voor de verleen de plaatsruimte. Eén van de velen. Mijnheer de Redacteur, Van de mij geboden gelegenheid een korte aantekening te maken bij het bovenstaande maak ik gaarne gebruik. Het vlees, waarop inzender doelt, wordt in een aparte lokaliteit van het Openbaar Slachthuis verkocht, onder toezicht van een keurmeester, wiens enige (wettelijk voorgeschreven) taak is toe te zien, dat per persoon niet meer dan 'n bepaalde hoeveelheid wordt ver kocht. Overigens is de verkoop geheel vrij. Uiteraard is de kwaliteit van het vlees (ofschoon goedgekeurd) niet gelijk aan dat wat in de slagerswinkel ver krijgbaar is. Ook de verzorging (o.a. wegsnijden van vellen e-d.) is niet gelijk, maar daarom is de prijs dan ook veel lager! Wanneer de klant het met de kwali teit, of het klaar maken, of met de prijs niet eens is (hij kan dit ter plaatse con troleren) is hij niet verplicht het vlees te kopen! Wanneer men dit wel doet, aanvaardt men de risico's hieraan ver bonden. Enkele invalide personen hebben van mij toestemming gekregen het slacht huisterrein te betreden^(of te berijden in hun wagentje) en worden aan de „achterdeur" geholpen. Tenslotte: de weg van de woonplaats van de geachte inzender naar mijn kan toor aan de Pasteurstraat 1 loopt nog altijd via de Maresingel en niet langs de Witte Singel! De Directeur van het Openbaar Slacht huis, Dr. K. Reitsma. Geünieerde Loge van Theosophen Op de openbare bijeenkomst van de Geünieerde Loge van Theosophen van zondagmorgen werd het onderwerp „Broederschap" behandeld, een veel ge bruikt en misbruikt woord. Broeder schap in de meest algemene zin is het gevoel van broederlijkheid jegens de ge hele mensheid. In deze universele zin wordt het hoog geprezen, maar feitelijk slechts bij uitzondering verwezenlijkt. En dan nog meestal slechts in gezin, fa milie, beperkte verbondenheid of stof felijk of ook „geestelijk" gebied. Het gaat hier als bij de sectarische godsdien sten ,die wel algemene mensenmin pre diken, maar die door him sectarisme en leerstelligheid soheidend en niet ver enigd op de mensheid werken. In de Verenigde Staten bestaan grote vakver enigingen, die zich „Broederschappen" noemen, wier broederzin hierin bestaat, dat de leden hun collectieve belangen in de .samenleving" bevorderen ten koste van hun medeburgers. Van broederlijk heid in algemene zin is hier geen spra ke. Anders voor de rechtgaarde theosoof. Voor hem is broederöhap de zedelijke uitdrukking van de hoofdwet der theo- sophie. Deze hoofdwet houdt in, dat het heelal zijn bestaan dankt aan een god delijk beginsel, waaromtrent verstande lijke beschouwing onmogelijk is. Perio diek welt uit dit Onkenbare een tweele dig centrum van expressie van schep pingsdrang op, een doelstelling met zich voerend: het plan voor een nieuw heelal en een stuwend vermogen: goddelijk bewustzijn en goddelijke wil. Die beide brengen in hun samenwerking, geprojecteerd op een achtergrond van objectiviteit een heelal voort. Het god delijk beginsel is dus tijdens manifesta tie alom aanwezig en werkdadig. Het ge volg is, dat al het gemanifesteerde in diepste wezen onderling door een gees telijk band verbonden is. Deze verbon denheid heeft dus een uiteindelijke, wijsgerige basis en zij wordt in haar ze delijk aspect: Universele Broederschap; het is de Liefde, waarover Paulus spreekt. In hoogste zin draagt Broeder schap dus een kosmisch karakter en vormt het de band tussen allen en al les; een band, die universeel, dus gees telijk is. Uitingen van broederschap, die niet beantwoorden aan deze eis. zijn dus feitelijk zelfbedrog, voortkomende uit onkunde ,hoe goed zij ook bedoeld mo gen zijn. In onze samenleving wordt de geeste lijke aard van broederschap blijkbaar niet beseft. Alle godsdiensten en stelsels schuwen geestelijke wijsheid. Zij mogen dan een beroep deen op het hoogste, wat de mens bezielt, zii vermogen niet broe derschap als een noodzakelijkheid en eerste plicht van de mens de nodige rechtvaardiging te verschaffen. Daartoe missen zij de wijsheid, die alleen bestu dering en toepassen van de theosophie gaat verschaffen. Ook een hartstochtelijk beroep van de directeur de heer E. D. Klinkert om streeks het middaguur ln het hoofd kwartier van de stakers bleef zonder resultaat. „Het is een beroerde ge schiedenis, maar u hebt uw eigenlijke doel, een protest tegen de slepende on derhandelingen, nu toch bereikt. De re gering kent nu uw standpunt. Ga niet tot het uiterste en maak tegenover het publiek een behoorlijke ommezwaai", zo zei hij ongeveer. Maar het comité antwoordde, dat het het besluit van de vergadering van van nacht niet zo maar ongedaan kon ma ken en het bijeenroepen van een ver gadering op zo korte termijn was niet mogelijk. De heer Klinkert opperde nog de mogelijkheid, dat de verloren tijd toch zou worden doorbetaald, maar het antwoord van de stakers bleef eenparig „Neen!". Uiteraard was de staking op vele plaat sen in het centrum van het land duide lijk merkbaar. Er waren meer fietsers LEIDERDORP S. J. Ruizeveld OEGSTGEEST „Vader en zoon maaltijd" bij Padvindersgroep Shawano's „Onbekend maakt onbemind", zo dacht Oubaas A. Beekes, groepsleider van de Oegstgeester padvindersgroep Shawano's en nodigde daarom alle vaders van zijn verkenners uit om deel te nemen aan een „vader en zoon maaltijd". Dat het een goede gedachte van Oubaas Beekes is geweest, bleek wel uit het feit, dat een 25-tal vaders aan de oproep gehoor hadden gegeven. Het grote verkennerslokaal was omge toverd in een prachtige eetzaal. Het zag er allemaal fantastisch uit, wit gedekte tafels, mooi opgemaakte schalen met sandwiches, salades, fruit e.d. Na de officiële opening met vlag en wet sprak de groepsleider een kort wel komstwoord, waarin hij het doel van deze maaltijd uiteenzette, nl. het met elkaar kennismaken van de verschil lende vaders, wiens zoons in dezelfde groep het spel van verkennen spelen. Tijdens de maaltijd werd er door vaandrig P. v. d. Steen een geestig liedje voorgedragen over het ontstaan van de groepsnaam. Verkenner K. Parmentier bracht enkele pantomimes ten tonele, terwijl er na afloop gelegenheid was het lokaal te bezichtigen en om de uitge stalde logboeken, gemaakte houtsnijwer ken e.d., onder het genot van een kopje koffie, te bewonderen. Oubaas Beekes sloot deze avond en dankte de vaandrig Dankmeijer voor het vele voorbereidende werk. Dr. H. J. Keegstra bedankte namens de aanwezige vaders de groepsleiding voor de hartelijke ontvangst en prees het initiatief van Oubaas Beekes. Hij was ervan overtuigd, dat aan het doel van deze avond zeer zeker was beant woord. MARKTBERICHTEN AALSMEER. 23 januari. C.V. Centrale Aalsmeerse Veiling G.A. Snijbloemen: Euphorbia 45-73, Calla 70-115, Amaryllis kelk of knop 30-50, Freesia per bos 140- 200, Cyclamen 70-95, Iris 175-215, Forsy thia per stuk 30-70, Prunus triloba 25-65, Sneeuwballen 30-62; Seringen: Stepman 57-125, Legray 37-54, Blauw 65-145, Anjers: rood per stuk 15-32, roze 15-32, wit 15-30, Rozen: Better Times 45-75, Roselandia 55- 87. Edith Helen 60-80, Parel van Aalsmeer 70-100, Geh. Duisberg 75-110, Pechtold 60 90. Montezuma 20-40, Stokman 45-85. KATWIJK AAN DEN RIJN. 23 Januari. Groenteveiling: waspeen Al (per kist) 6.50-9.40, waspeen A2 (per kist) 2.50-5.50, waspeen BI (per kist) 7.40-9.40, waspeen B2 (per kist) 1.40-2.10, waspeen Cl (per kist) 6.50-6.90, waspeen C2 (per kist) 3.10, boerenkool 1 16.tot 19.groene kool 1 10.—. Aanvoer waspeen 79.000 kg, waarvan 56.000 kg voor export werd verkocht. RIJNSBURG, 23 Januari. Bloemen veiling Flora. Tulpen: Copland roze 100 -125, William Copland 140-145, Rival 110 120, Van der Eerden 100-115, Superba 105 110, Lustige Wltwe 112-125, Golden Har vest 115-125, Hillegarde 30-95, Krelage 85- 95. Beludium 100-110, Cordell Huil 155- 175, Prunus 180-190, Edith Eddy 110-120, Brillant Star 65-75, Narcissen: Texas 65- 70. Geranium 63-70, Carlton 68-73, Cali- fornie 56-65, Helios 46-50 alles per bos; Hyacinthen: Pink Pearl 12-12, Anna Ma rie 14-18, Gemengd 22-28, Dr. Lieber 28- 34, Jan Bos 12-16, La Vlctolre 10-14, Bis marck 18-22 per stuk. ROTTERDAM, 25 Januari. Veemarkt. Aanvoer in totaal 1827, vette koeien en ossen 1003, varkens 824. Prijs in cents per kg. vette koelen le kw. 300-325, 2e kW. 285-300. 3e kw. 260- 285, varkens (lev. gew.) 158 156 154. Butler b'; mijn vrouw T.I.G. GAF AARDIG SPEL TE ZIEN Op amateuristisch gebied heeft de Leidse toneelvereniging „Tot Ieders Ge noegen" een behoorlijk niveau bereikt. Dat bleek zaterdagavond tijdens de eer- ste van een drietal feestavonden in de Stadsgehoorzaal, toen de komedie „But ler bij mijn vrouw" ten tonele werd ge voerd. Met de keuze van het stuk kon men zich niet bepaald gelukkig prijzen. De spanning, toch een allereerste ver eiste om de toeschouwer te boeien, bleef de gehele avond uit. Zodoende werd geen climax bereikt, j Vooral het slot was bepaald zwak, het geen niet wegneemt, dat de spelers zich zeer goed in hun rol hadden ingeleefd. Ton Arentsen, die de rol van butler uitstekend vertolkte, stak met kop en schouders boven anderen uit. Ook enkele nieuwe krachten kregen deze avond bij T.I.G. een kans. Vooral het debuut van Anneke Jonk was evenals dat van J. v. d. Eil, niet slecht. De inhoud van het stuk was tamelijk ingewikkeld: Kees Wilgenburg, een rijke vrijgezel, heeft een pseudo-huwelyk ge sloten met de weduwe van Tuyl. Daarbij is een contract opgemaakt, waarin staat, dat mevrouw van Tuyl in drie jaar niet mag trouwen. Als zij zich hier niet aan houdt moet zij als schadeloosstelling een half miljoen betalen. Na het pseudo- huwelijk is Wilgenburg naar het buiten land vertrokken. Mevrouw van Tuyl trouwt dan toch met een vroegere vriend, kolonel Jongejans. De dochter uit het eerste huwelijk van mevrouw van Tuyl neemt dan de plaats in van haar moeder. Dan komt Chris Berger, een vriend van Wilgenburg, zijn oude vriend opzoeken om met zijn vrouw kennis te maken. Wie schetst zün verbazing als hij een jonge vrouw met haar vriendin in huize ,,De wijde wereld" aantreft. Wilgenburg had hem n.l. geschreven, dat hij met een vrouw van in de bü getrouwd was. De rijke vrijgezel keert terug vermomd als butler, als hij hop1"*' dat twee jonge vrouwen bezit hebben genomen van zijn villa. Hij denkt nl. met gangstertypen te maken te hebben. Ber_ ger herkent hem direct en tracht hem zoveel mogelijk belachelijk te maken. Ook kolonel Jonge jans brengt een be zoek aan de villa. Het dienstmeisje komt er dan achter wie de butler in werkelijk heid is en vertelt het aan de anderen. Intussen is ook mevrouw van Tuyl, de pseudo-echtgenote van Wügenburg ge- arriveerd. Dan hoort de butler alias Kees Wilgenburg dat mevrouw van Tuyl is getrouwd met de kolonel. Hij gooit triomfantelijk zün vermomming af en eist wegens contractbreuk de overeen gekomen som geld. Maar Loekie het dienstmeisje optpopt zich verslag geefster en zij belooft niets in de kr*™ te zullen zetten, als het °"Se- daan wordt gemaakt. Een stuk zonder een verrassend slot, dat echter door een amateurtoneelgezelschap niet slecht op de planken werd gezet. Het dansorkest de „Woodchoppers" onder leiding van Wim Rombouts uit Den Haag zorgde deze avond voor de balmuziek. CHRISTEN-STUDENTEN RAAD Het dagelijks bestuur van de Stich ting Christen-Studenten Raad is thans als volgt samengesteld: C. van Dongen, praeses; P. Dorhout, vice-praeses; mej. C. A. Canneman, ab-actis la; A. M. van Genderen, quaestor en H. de Hoop, ab- actis II. VEBO PAASVEETENTOONSTELLING Het ligt in de bedoeling, dat de VEBO haar 10de paasveetentoonstelllng zal houden op vrijdag 1 april op de Leidse veemarkt. Bestratingswerkzaamheden in Enk huizen zijn voor een bedrag van f. 94 750 gegund aan de firma Van Egmond al hier. In ui c. izruom van 34 jaar i t zer dagen overleden de heer S. J. Ruize- veld, aan wie in april 1940 ontslag is ver leend als notaris te Zoeterwoude. De begrafenis zal plaats vinden op woensdag 27 januari te 2.30 uur nam., in Poortugaal. P. v. <1. Kwaak overleden In de ouderdom van 81 jaar is zater dag te zünen huize overleden, de heer P. van der Kwaak, een bekende en zeer geziene figuur in Leiderdorp. De overledene was de vader van oud wethouder, en thans gedeputeerde heer D. van der Kwaak te Leiden. Op 26 augustus 1953 nam de heer P. van der Kwaak officieel afscheid van de familie de Bruijne, na 45 jarige trouwe dienst. Hij was o.m. koetsier, en later fonds bode van het particuliere doktersfonds. Ook kreeg hij verschillende bezigheden in de apotheek te verrichten. In 1916 moest het koetsje plaats ma ken voor een auto en werd de heer Van der Kwaak chauffeur. In het openbare leven vervulde de heer Van der Kwaak vele functies. Hij was o.m. notabel van de Ned. Herv. Kerk en heeft deze kerk ook vele jaren als ouder ling gediend. Hij was lid van het Her vormde Schoolbestuurpenningmeester van de zendingscommissie, idem van het plaatselijk comité actie nieuwbouw Dia- conessenhuis Leiden en vele jaren pen ningmeester der plaatselijke Christelijke Oranjevereniging; bestuurslid van het comité Kinderfeesten en het comité Ontspanning Ouden van Dagen. Alsme de bestuurslid van het Ned. Bijbelge nootschap De begrafenis is bepaald op donderdag s„ 's middags 3 uur op de Hoogmade- scheweg. OEGSTGEEST Tien jaar gezinsverzorging Nadat op 22 december 1949 in laatste vergadering nog enkele punten waren besproken, kon op 1 januari 1950 een zelfstandig werkende IKG beginnen met twee verzorgsters, mejuffrouw Schuyt en mej. Hoogendoorn, terwijl mej. Hoog straten van het internaat in Leiden de huisbezoeken verzorgde. Het werk moest eerst geïntroduceerd worden, vaak werd hulp ingeroepen voor andere gevallen, b.v. bij ziekte van werkster of i.d. In dat eerste jaar waren toch al 501 verzorgingsdagen, in drin gende gevallen sprong Leiden n.l. bij. Al dadelijk baarden de financiën veel zor gen. Rijkssubsidie b.v. werd alleen ge geven bij een gebleken tekort en afhan kelijk gesteld van wat de gemeente bij droeg. Zo werd in 1951 een werfactie gehouden, welke f 700.opbracht. Hier door konden de salarissen iets worden verbeterd, wat ook hard nodig was! In tussen werd steeds gewerkt aan een stichtingsvorm, op 13 januari 1953 werd dit een feit. De opleiding werd nu van overheidswege geregeld (half Jaar in ternaat, een jaar praktijk). Het stakingscomité van het N.B.M.-buspersoneel heeft uitvoerig de mededeling van de regering van hedenmiddag bestudeerd, doch heeft besloten geen gevolg te geven aan het verzoek van de regering de proteststaking vóór 16 uur te beëindigen. Zoals gemeld op de voorpagina had de regering dit als voorwaarde gesteld voor het hervatten van het overleg over de lonen der werk nemers in de vervoerssector. VOORSCHOTEN Vrijdag raadsvergadering De gemeenteraad van Voorschoten vergadert vrijdag 29 januari a.s. 's avonds om 8 uur. De agenda vermeldt 19 pun ten. waarvan de voornaamste zijn: het doen van een uitkering ineens aan het gemeentepersoneel over het vierde kwartaal 1959 in verband met verhoging kindertoelage, benoeming lid commissie tot wering van schoolverzuim, beschik baarstellen f. 1700.— voor aanbrenging beplanting rond Geref. School, aan schaffing schrijfmachine voor admini stratie van de plaatselijke R.-K. scho len, aanschaffing bureaupodia en mat ten voor de R.-K. Jongensschool „St.- Joseph, verlenen van een subsidie groot f. 174.aan ,,'t Nut", beschikbaarstel ling f. 12.000.ten behoeve van uitbrei ding Gezondheidscentrum en recon structie beplanting, verkoop van gron den in „Adegeest", beschikbaarstellen f. 37.640.voor aanleggen vijfde sport veld, beschikbaarstellen f. 2.560.voor verbetering toneelaccommodatie Cultu reel Centrum, verhoging presentiegelden raadsvergaderingen en commissieverga deringen. WARMOND KAJ speelde ,,'t Sloofje" In 't Trefpunt gaf de K.A.J. afdeling Warmond haar toneeluitvoering. Voor een niet zo'n best bezette zaal werd ,,'t Sloofje" van Y. S. Visser voor het voet licht gebracht, onder regie van de heer H. G. Derriks. Het stuk is de dramati sche geschiedenis van een jonge vrouw, die ten onrechte een gevangenisstraf van 12 jaar heeft ondergaan, wegens moord op haar vader. Na deze twaalf jaar keert haar vroegere verloofde uit het buitenland terug. De zaak is eigen lijk allang vergeten, maar zijn geloof in de onschuld van het meisje heeft hem nooit met rust gelaten en hij wil klaar heid. Er ontwikkelt zich nu een span nend spel, waarin de ware schuldigen steeds meer in de hoek worden gedre ven, totdat de onschuld van de jonge vrouw komt vast te staan en een happy end volgt. Na afloop van de voorstelling was er bal. De avond zal zaterdag 30 januari a.s. worden herhaald. WASSENAAR Driekamp „Zilvermeeuwen" LUSTRUM-ZWEMKAMP DOOR Ter gelegenheid van haar eerste lustrum heeft de R.-K. Zwemvereniging „De Zil vermeeuwen" zondagmiddag in het sport - fondsenbad een driekamp georganiseerd met de verenigingen DOK uit Amster dam en Swift uit Den Haag. Er bestond voor deze wedstrijden grote belangstel ling. Er werden diverse wedstrijden over 25 en 50 meter gehouden voor jongens en meisjes van 1316 jaar. Een groot gejuich ging op toen bekend werd dat de vereniging „Zilvermeeuwen' deze driekamp gewonnen had, met 1019 punten voor resp. Swift met 1054.8 pnt. en DOK met 1057.7 pt. Het wedstrijdprogramma werd afge wisseld met interessante demonstraties schoonspringen door de Nederlandse kampioene Greet je Lugthart en de heer Meelhuizen en een zwemdemonstratie door de wereldrecordhoudster rugslag, Ria van Velzen. Bij de aanvang van deze zwemmiddag werd uit het water een pop opgedoken, die in een pakje de nieuwe clubvlag van de vereniging bij zich bleek te hebben. De nieuwe vlag werd plechtig gehesen. Brand in woning Gistermorgen omstreeks half zeven brak door onbekende oorzaak brand uit in de woning van de familie A. van der Geest aan de Rijksstraatweg ter hoogte van de vleeswarenfabriek. De brandweer rukte uit met o.m. de hoge drukmist- spuit en slaagde er in, in korte tijd het vuur, dat op de bovenverdieping onder het dak was ontstaan, te blussen. Wel werd schade toegebracht aan het dak en aan de bovenverdieping, maar voor komen kon worden dat de brand zich verder uitbreidde tot de woonvertrek ken op de benedenverdieping. en voetgangers dan normaal, de Neder landse Spoorwegen hadden het drukker, automobilisten namen velelifters mee, rijwielstallingen waren overbelast en taxichauffeurs konden het werk niet aan Stakingen in Algerije Het door de rechtse activisten ge geven stakingsparool is vandaag in het centrum van Algiers en in geheel Oran opgevolgd. Ook in de buitenwijken van Algiers gingen geleidelijk de winkels dicht. In Oran werden enige autobussen die toch waren uitgereden, door manifes tanten aangehouden en dwars over de straat gezet, waarna de banden werden stukgesneden. In het midden van de stad verzamelden zich tweeduizend be togers. Eenheden van de Republikeinse Garde en veiligheidstroepen hebben Spaanse ruiters opgesteld. In Parijs heeft premier Debré van ochtend met president De Gaulle ge confereerd. Tevens had de eerste-mi- nister een onderhoud met de minister van de strijdkrachten, Guillaumat. In gezaghebbende Parijse kringen verklaarde men vernomen te hebben, dat de „onverzettelijken" in Algiers ge slonken zijn tot 900 a 1000 man, ver deeld in twee groepen. De ene groep heeft zich verschanst in het universi teitscomplex en de andere achter barri caden, opgeworpen bij het oorlogsge denkteken in Algiers. In Oran zijn naar schatting 2.000 be togers afgesloten van de rest van de stad. Sterke politie-eenheden hebben prikkeldraadversperringen aangebracht op de hoofdverkeersweg naar het plein, waar de betogers zich verzameld heb ben. Loemoemba naar Brussel Patricia Loemoemba. de leider van de Kongolese Nationale Beweging die vori ge week tot een half jaar gevangenis straf werd veroordeeld, is in vrijheid ge steld. Vanavond zou hü per vliegtuig uit Elizabethstad naar Brussel vertrekken om deel te nemen aan de ronde-tafel conferentie. zoals zyn politieke vrienden hebben geëist. Intussen heeft de afvaardiging van de nationalistische beweging Abako kort na dat de ochtendvergadering was begon nen, de zaal verlaten. Slechts één lid van de delegatie, Daniel Kanza, bleef als „waarnemer". Joseph Kasavoeboe. de voorzitter van de Abako, gaf als reden van zyn stap op, dat het nationalistische „kartel" van partüen dat hü leidt, er op staat dat de conferentie het karakter van een constituante he:ft en dat de Belgische regering deze eis niet heeft in gewilligd. Kórt daarna werd de vergade ring geschorst. Lakspuiterij verbrand Nog geen jaar nadat er voor f.45 000 sdhade was bü een brand in de meubel fabriek J. .S Lindhout aan de Kleiweg te Rotterdam, is daar vanmorgen de lakspuiterij door vuur verwoest. Dank zü snel ingrüpen van de brandweer, die met groot materieel uitrukjte, heeft de brand zich niet uitgebreid. De schade is nog niet te schatten. Het werk ligt voorlopig stil. Prinses Irene naar Wenen Prinses Irene, die een wintersportvar' kantie heeft doorgebracht in Sankt An ton in Oostenrijk, vertrekt vanavond uit dit wintersportoord naar Wenen. De di rectie van het hotel, waar de prinses in Sankt Anton verbleef, deelde mee, dat de Prinses een week in Wenen zal blijven. Zü zal daar o.m- de Spaanse rü» school bezoeken. Aanvaring in het Kanaal Vier sleepboten hebben vandaag twe eschepen. die aan elkaar vastza ten. losgetrokken. Zü waren vanmorgen vroeg tegen elkaar gevaren en dreven het Kanaal rond. Het zün de 11.370 ton etende Noorse tanker Gorm en de 6.125 ton grote Amerikaanse Santa Alicia, een vrachtschip. Niemand blükt gewond te zün bü de botsing. De sche pen worden nu naar Southampton ge sleept. De Gorm maakt slagzü. maar schünt niet onmiddellük gevaar te lopen. Rente kasgeldleningen De ministers van Binnenlandse Zaken en Financiën hebben besloten de maxi maal toelaatbare rente voor kasgeldle ningen van provinciale- en gemeentebe sturen d';e thans 2 3'4fr beloopt, met ingang van heden vast te stellen op 3%% per jaar. overeenkomende met h<-' onlangs van 2 3/4tot 3%% verhoogd wisseldisconto van de Ned. Bank. BEURSOVERZICHT Staatsfondsen in herstel Amsterdam, 25 januari. Bü een tamelük levendige handel waren de Staatsobligaties vanmiddag in herstel. De vorige dagen lag deze afde ling nogal onder druk. De lagere koer sen van vrüdag gaven een indicatie voor de mogelükheid van een discontoverho ging. Aangezien deze zich tot heden niet manifesteerde, lagen de Staats fondsen vandaag geprononceerd vaster in de markt. Gedurende de verdere beursduur nam de handel in deze hoek in sterke mate af. doch in de openings koersen kwam zo goed als geen verande ring meer. De beurs verwacht nog een 41/4 Staatslening, groot een paar honderdmiljoen gulden. Om te kunnen slagen dient een dergelüke obligatie lening vóór een eventuele discontover hoging op de markt te worden gebracht, aldus de beurs. In de internationale waarden was het zeer rustig. Dit naar aanleiding van de gebeurtenissen in Algerüe, de onveran derde koersen op de Westduitse beur zen en de onregelmatige slotnoteringen in Wall Street van vrüdag. De tendens was door elkaar op het Damrak goed prüshoudend bij de opening. De koersen bleven evenwel over de gehele linie be neden de hoogste prijzen uit de niet- officiële ochtendhandel. Aku's waren op 518 büna 2 punten lager, vergeleken bij de vorige slotprüs. Philips een fractie lager op 787 doch Unilevers daarentegen een weinig hoger door aankopen voor Westduitse rekening. Kon. Olies rond de vorige slotprüs na een iets hogere ope ning op f 164.80. Het publiek gaf vrijwel alleen blijk van activiteit in de Scheep- vaarthoek; de beroepshandel gaf er de voorkeur aan het beurshoekje vandaag dicht te houden. Gedurende de verdere beursduur kwam er niet veel verande ring meer in de openingskoersen voor de internationale waarden. De Scheepvaartsector was vast. De koerswinsten beliepen doorelkaar een tot drie punten. Van de cultures fluctueer den certificaten Deli van f 197 tot f 194.50 en verlieten de markt op circa f 195, tegen f 194.90 als slotprüs van vrü dag. HVA's fractioneel hoger. WISSELKOERSEN Amsterdam, 25 januari. Londen 10.56%10.57%; New York 3.77%—3.77%; Montreal 3.95^—3.96^; Parüs 76.82—76.87; Brussel 7.56%— 7.56%; Frankfort 90.44%90.49%; Stock holm 72.80%—72.85%Zürich 87.16— 87.21; Milaan 60.71%—€0.76%Kopen hagen 54.62—54.67; Oslo 52.75'52.80% Wenen 14.51%—14.52% Lissabon 13.17y4 —13.18%. Toen na 1 augustus 1953 mogelükheid om hulp uit Leiden te ontvangen, werd afgesneden, werd behoefte gevoeld aan b.v. helpster, dus onopgeleide krachten erbü in te schakelen. Jaren lang werd met losse krachten gewerkt. In de plaats van mej. Schuyt was per 1 februari 1953 mej. Verbeek aangesteld. Om het werk nog iets uit te breiden kwam op 1 aug. 1955 mej. Dirkx, die voor de helft van de tüd in Warmond werkte, waarmee intussen contact was gelegd. In 1954 werd men verplicht aangesloten bü een overkoepelend orgaan, dat veel raad en steun gaf. Waar mej. Hoogstraten teveel werk in Leiden kreeg werd naar een medewerkster in Oegstgeest uitgezien en gevonden in de persoon van mevrouw Oorthuys-Swellengrebel (oktober 1955). Begin 1956 ging mej. Dirkx emigreren en ze werd in augustus van dat jaar opgevolgd door mej. Den Holder. De sa larissen waren intussen van regerings wege geregeld en beter gesubsidieerd. Wegens huwelük van mej. Verbeek werd uitgezien naar een vervangster, mej. Bül werd per 1 juni 1957 aangesteld. Op 1 januari 1959 volgde de aanstelling van leen gezinshelpster, mej. De Wit. Beurs van Amsterdam Maandag 25 januari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 99^ 99^GL Ned. '59 4% 99,'a 99^„GL Ned. '59 4% 97% 97% Ned. '53 3% 94y8 93% Grootboek obl. 3% 77 ,B Ned. '47 3% (3) 91 li» 92 Ned. '51 3% 95% 95% Ned. '53 (3%) 93% 93% Ned. '56 3% 93 93GB Ned. 48 3% 86% 86% Ned. *54 3% 87 87^ Ned. '55 I 3% 88% 88% Ned. '56 II 3% 90 90% Ned. *37 3 90 90% Dollarlng '47 3 90% 90% Investeringscert. 3 96% 97 Ned. 62-64 3 97% 97% Indië '37 A 3 93 93 Grootboek '46 3 92% Ned. WB. 6% 109% 109% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 44% 45% Nat. Handelsbank 186 184 Ned. Handelmü260 263GB Amst. Rubber 126% 128 H.VA173% 172GB Senembah 615L 610L A.K.U319% 515 Berkel's Patent (v.) 309GB 305 Calvé Delft cert. 730% 729% Deli Mü-en (Ver.) 194.85 194.40 Kon. Pap. v. Gelder 264GB 263 Hoogovens cert812GB 815GB Müller en Co. ND. 384 379GL Ned. Kabelfabr450GB 448GB Philips 788% 786% Philips pref290 291 Unilever 765% 565% Wilton Feyenoord 228 230 Biliton 2de r 383 382% Dordtse Olie gew. 772% 772% Kon Olie (f20.—) 166.— 166 idem (50 A f20.—) 164.50 164.50 Holl. Amer. lün 172 174% Java China Paket 169GB 167 KLM112 113.10 Kon Ned. Stmv Mü 193% 197% Kon. Paket Mü 153% 154 Stoomvaart Mü Ned 181 184 Nievelt Goudr eert 160 159% v. Ommeren eert. 266 267 Kon. Rott. Lloyd 164 162 Ned. Scheepv Unie 164 164 NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 95 94% idem '48 (3%) 94% 94 A R'dara '52-1 (4%) 97% ld. id. -37 I-n (3%) 94B 94% Z.-Holland '56 (4%) 99 Bankwezen Bank N. G '58 (5%) 103% 103% id. N.WH. '52 (4%) 97% 96% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 95 94% Premieleningen A'dam '53 3 98 A'dam '51 I 2% 82% A'dam '51 I 2% 82% 82% A'dam '56 II 2%89% 82'- Eindhoven '54 2% 80% 82%" Enschede'54 2% 81% 80 Den Haag '52 I 2% 87 Idem II 2% 86 - R'dam '52 I 2% 84% 84 Idem II 2% 87% 88% Idem '57 2% 97^ Utrecht 52 2% 88L 85% Z.-Holl 1957 2% 92% 92% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 225 225.ff) Amst Bank 340 341% HB.U eert237 237%. Rott. Bank 301 299 Twentsche Bank 279% 281 Industrie Ondernemingen Albert Heyn400 399 Borsumij 68% 69% K N Ed met A-AA 93 94 Idem pref wd 93% Electrolasmü 315L 315 Kon Ned Grofsm 1S2% 182'. Holl Constructie 465L Ing. our v Bouwnüv 276 277 Interna tio 173% 171% Int. Kunststof! Ind 66 67% Leidse Wolsplnnerü 410 408 Rott Droogdok Mü 6.30 633 Sikken's Lakfabr 588 595 Ver Touwfabrleken 310 310 Walvisvaart 122% 122% Wernink s Betonm 164 164 Van Wük en Heringa 113 114 Zaalberg 124 125 Spoorwegen Dell Spoorweg Mü 5% Amerik fondsen Canadian Pacific R 26% 26% Intern Nickel 102 102'. Anaconda 69% 64' Bethlehem Steel53% 52 Cities Service 48 47 General Motors 52 51% Kennecott 95% 95', Republic Steel 6968' Shell Oil 79% 80 Union Pacific 29% 29', Un. States Steel 93 93

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7