ITALIANO Ruim 2500 reünisten keerden vandaag in V.V.S.L. kring terug V.V.S.L. BEHIELD JEUGD NAAST GEESTELIJKE VOLWASSENHEID Veranderende omstandigheden verleggen telkens het accent Koningin Juliana temidden van haar oud - clubgenoten de lekkere Opgericht 1 maart 1860 Maandag 25 januari 1960 Tweede blad no. 29957 In de Pieterskerk werd hedenmiddag in tegenwoordigheid van vele reünisten en leden van de VVSL, vertegenwoordigers van curatoren en senaat, studentenorganisaties en zusterverenigingen benevens afge vaardigden van vele organisaties op gebied van de Universiteit en de studenten en gemeentelijke instanties het lustrum officieel geopend met een rede van de praeses van de VVSL, mej. M. de Vos tot Nederveen Cappel. Zij verheugde zich in haar welkomstwoord over de aanwezigheid van zo velen, die hiermede de hechtheid van de banden met de VVSL demonstreerden. Zij belichtte enkele aspecten van de ontwikkeling van de VVSL, de positie welke deze bekleedt in het groter Universitaire verband en de taak welke de te verwachten ontwikkelingen op Univer sitair gebied ook op de schouders van deze vereniging zal leggen. Stormen doorstaan De VVSL heeft ondanks haar respec tabele leeftijd haar jeugd behouden, aldus constateerde mej. De Vos met voldoening, zonder verlies van haar geestelijke volwassenheid. Vanzelfspre kend zijn er min of meer geleidelijk ver anderingen ontstaan, doch het wezenlijk karakter van de vereniging werd daar door niet aangetast. Voordat de VVSL tot 'haar huidige vorm en plaats is uitgegroeid heeft zij heel wat stormen over zich heen zien gaan. Welk een strijd heeft het niet ge kost voordat het meisje als student werd geduld, later geaccepteerd en uiteinde lijk gewaardeerd. Wanneer .een meisje nü gaat studeren, weet zij dat er een plaats voor haar is aan de Universiteit en een vereniging, waarzij zich thuis kan voelen. Zij, die in 1900 gingen studeren werden nergens opgevangen. Zij moes ten zonder enige steun alleen haar po sitie zien te handhaven. Het is dan ook vanzelfsprekend, dat er onder de toen malige vrouwelijke studenten behoefte aan onderling contact ontstond. Spreekster bracht een woord van hul de tot de dames Cohen Stuart, Reudler en De Waal, die als jonge eerstejaars de plannen smeedden om de meisjesstu denten te Leiden tot elkaar te brengen. Spr. noemde enkele facetten van de groei van de VVSL uit een leesgezel schap van 13 meisjes. De ontwikkeling hield voorlopig gelijke tred met de eman cipatie van de vrouw. Na de eerste we reldoorlog kwam naast de serieuze stu denten een nieuw type meisjesstudent naar Leiden, voor wie het aanlokkelijke studentenleven belangrijker was dan de studie zelf. Hierdoor groeide de WSL in enkele jaren van een meer in zich zelf gekeerde vereniging uit tot een bloeiende organisatie. De dwingende noodzaak om af te stu deren bestond toen nog niet, omdat nog steeds alleen het gegoede meisje ging studeren. De tweede wereldoorlog heeft daaronder een dikke streep gezet. Pal voor devies Voor de huidige jongere studentenge neratie is de herinnering aan de wereld oorlog niet zo levend als voor de oude ren. Niettemin vervult het de studenten van nu met trots, te behoren tot de Leidse gemeenschap die in de oorlogs jaren op zo overtuigende wijze voor het devies Praesidium Libertatis heeft pal gestaan. Na de bevrijding is de poort der Uni versiteit niet alleen voor een kleine be voorrechte minderheid opengezet maar voor iedereen. Opnieuw werd daardoor het accent verplaatst. Naast de drang tot vlot afstuderen werd meer bewust de vormende waarde van het lidmaatschap ener gezelligheidsvereniging gevoeld. Opkomende vloed Het ledental is inmiddels gegroeid tot meer dan 1100. Het aantal eerstejaars wordt nog steeds groter, zodat binnen niet te lange tjjd, misschien zelfs al ko mende september, 300 novieten de ver eniging zullen binnentreden. Dit aantal zal nog toenemen en in interne kring worden de problemen, welke daardoor zullen ontstaan, reeds ernstig onder ogen gezien. Ook het novitiaat zal grondig moeten worden gereorganiseerd als ge volg van deze groei. Behuizingen Spr. vermeldde vervolgens de behui zingen welke aan de VVSL ter beschik king 'hebben gestaan: eerst gast van de familie Cohen Stuart, spoedig daarna korte tijd enkele kamers in de Acade^ mie, vervolgens ruimten aan de Lange- brug boven een vegetarisch restaurant en enige decenennia de bovenzaal van het Nutsgebouw aan 't Steenschuur. In de laatstgenoemde periode werden de be langrijkste subverenigingen opgericht. In 1906 werd rechtspersoonlijkheid ver worven en in 1912 volgde erkenning door de Universiteit en later ook de verschil lende studentenorganisaties. Dank zij de steun van reünisten, bui tenstaanders en ouders kon in 1927 het tegenwoordige clubhuis. Rapenburg 65, worden aangekocht. Met veel moeite werd geleidelijk aan de VVSL opge bouwd, doch in één dag werd alles ver nietigd toen zij in de bezettingsjaren werd opgeheven en de bezittingen wer den geconfiskeerd. Na de oorlog werd er op bewonderens waardige wijze gewerkt om orde te scheppen in de door de Duitsers die het gebouw als „Ortskommandantur" ge bruikten) achtergelaten chaos. De' toe stand van het gebouw was 'bedroevend. Maar na voorlopige voorzieningen kon in 1958, na uitvoerige plannenmakerij, de grondige restauratie aanvangen, welke met vernieuwingen en verbeteringen ge paard ging. Veertien maanden werd er gebouwd .terwijl het clubleven doorgang vond. In juni vorig jaar werd 't clubge bouw heropend. Na deze korte histori sche schets stipte de praeses enkele ac tuele vraagstukken aan. Plicht vóór recht Dikwijls komen thans de meisjesstu denten aan met te weinig plichtsbesef en verantwoordelijkheidsgevoel, waarvan zij later de wrange vruchten plukken. Wij kunnen geen vrijheid van studie ei sen wanneer wij niet tonen deze waard te zijn. De overheid schept ongekende faciliteiten. Billyk is dan ook, dat zij van de kant van de studenten enig positief resultaat binnen redelijke tijd mag verwachten als tegenprestatie. Hierdoor en door het toenemend aan tal studenten verandert de Universitaire studie in die mate, dat de befaamde Btudievrijheid meer en meer aan het verdwijnen is. Huisvesting en baccalaureaat Ook voor de meisjesstudenten zullen in de toekomst flats gebouwd moeten Bij de begroeting der reünis ten waren vanochtend 26 Ama zones aanwezig!!! Bravo!!! Onder haar bevond zich Prin ses Beatrix, die tijdens haar tocht door de Sleutelstad door velen werd opgemerkt. EEN PRODUKT VAN KING- EN RANGFABRIEKEN TONNEMA N.V. SNEEK Vóór het Academie gebouw. Tweede van links de rector-magni- icuspro/, mr. E. Jonkers. (Foto L.D./Holvast) worden zoals dat voor de mannelijke stu denten nu reeds het geval is. De plannen voor de komende tien jaar zijn zó vér strekkend ,dat de VVSL zich ten zeerste zal dienen te beraden, hoe zij zich zal moeten aanpassen en hoe haar houding zal zijn wanneer vier kilometer van de club verwijderd 300 400 meisjes haar pied ter re zullen hebben. Voorts zal de instelling van de bacca- laureaatstudie de WSL niet onberoerd laten: zij zal velen naar Leiden trekken die vroeger voor langdurige studies zou den zijn teruggeschrokken. Tezamen met andere studentenorganisaties zal naar een oplossing voor de daaruit voortvloeiende problemen moeten wor den gezocht. Verlies, behoud, herbouw Wij hopen van harte ,dat de weer op komende verdeeldheid onder de Leidse studenten niet de oorzaak zal zijn, dat het met moeite en toewijding opgebouw de werk van jaren ineen zal storten. Mej. de Vos herinnerde aan de banden tussen de studentenorganisaties zoals deze bleken te bestaan na de brand wel ke Minerva betrof. Dank zij de verbeter de accommodatie van de club kon de al gehele zorg voor de mensa der manne lijke studenten door de VVSL worden overgenomen. Het is te hopen, dat het LSC ,na het opvangen van de eerste klap, op dezelfde bewonderenswaardige wijze zal voortgaan te herbouwen wat verloren ging. Ernstig beraad over toekomst Binnen de VVSL beraadt men zich ernstig over de wjjze waarop en in hoe verre zjj haar aandeel zal kunnen leve ren bij de aanpassing van de zich to taal veranderende studentenmaatschap pij. Het feit, dat de vereniging ontvan kelijk is voor verandering, doet de ver wachting ontstaan, dat het inderdaad zal lukken het karakter der VVSL te be waren en de band tussen de leden on derling te bewaren Zelfkritiek en het zoeken naar nieuwe wegen is nog nooit zo openlijk naar bui ten gekomen als het afgelopen jaar. Tien jaar geleden verklaarde de prae ses van de WSL in haar lustrumrede, dat de financiële 'bezwaren dienden op gelost te worden door met meer fanta sie en vindingrijkheid minder kostbare manifestaties tot stand te brengen. De ervaring van deze tien jaar heeft ge leerd, dat de VVSL hiertoe in staat is. Het beste bewijs is wel het lustrum, dat zo is georganiseerd, dat iedereen eraan kan deelnemen. Op historische grond. Vóór het voormalige clubgebouw (Steen- schuur) zongen het bestuur van de V.V.S.L. en de Lustrumcommissie het clublied. (Foto L.D./Holvast) De zelfwerkzaamheid is sterk toegeno men de laatste jaren, dat wil zeggen, dat van de nood een deugd is gemaakt en dat een nieuw creatief element is toege voegd aan de vormende waarde van het studentenleven. Het zorgeloze element in het studentenleven moge dan niet meer de overhand hebben, toch zal de wijze, waarop dit lustrum gevierd zal worden tonen, dat de ernst ook opzij ge zet kan worden. Na deze openingsrede werd in het clubgebouw aan het Rapenburg een re ceptie gehouden. BOUW GARAGECOMPLEX N.Z.H.V.M. TE LEIDEN Plaats voor 125 bussen Naar wij vernemen, heeft de Raad van Commissarissen van de NZHVM de directie gemachtigd een bedrag van ten hoogste 2'A miljoen gulden te besteden voor de bouw van een ga ragecomplex te Leiden. De uitvoering wordt uit eigen midde len gefinancierd. De bestaande tramremise aan de Rijnsburgerweg zal worden verbouwden vergroot. Op de plaats van het voor malige vervoerskantoor, dat gesloopt zal worden, is een onderhoudswerkplaats geprojecteerd. Daarboven komen wo ningen, een kantine en een klein schaft lokaal voor de nachtploeg. De garage zal plaats bieden aan 125 autobussen, waardoor het gehele Zuid- BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Marlette, dr van D. Houwer en G. M. Wasslnk. Kurt Adolf August, zn van J. E. F. Herkströter en E. A. M. van den Nleu- wendijk. Jacobus Cornells Teodoor, zn van J. C. Voorthuls en G. J. Meljerman, Al- ghonslus Joseph Maria, zn van J. T. van lent en M. J. C. T. van Vlerken; Hendri- kus Johannes Maria, zn van J. T. van Gent en M. J. C. T. van Vlerken; Jeroen, zn van D. van der Plas en A. van Duiven voorde. OVERLEDEN C. P. Rozler, 67 Jaar. man. A. Smits. 77 Jaar, man, E. van Rooljen. 80 Jaar. man. hollandse rayon van de NZHVM van Leiden uit bediend kan worden. Het garagecomplex aan de Haagsche Schouw wordt t.z.t. opgeheven. Enthousiast weerzien in Leiden Met een levendige drukte bij het station, en een daarop aansluitende intocht der reünisten in de Sleutelstad is de viering „in eigenkring" van het twaalfde lustrum van de VVSL vanochtend begonnen, nadat vorige week de burgerijdagen in breder kring aandacht voor dit kroonjaar van de Vereniging van Vrouwelijke Studenten te Leiden hadden gevraagd. Zoals te verwachten viel, waren zeer veel reünisten naar Leiden gekomen om het In erewacht ook Prinses Beatrix Zoals ieder lustrumjaar was het ook nu op het Stationsplein tussen tien uur en half elf een hartelijk en tevens enthousiast weerzien van vele oud-studie- en clubgenoten. De belangstelling voor deze viering was bijzonder groot. Uit alle delen van ons land waren de reünisten het waren er circa 2500 naar de Sleutelstad gekomen om daar nog weer eens te verkeren in die oude, vertrouwde sfeer. Om herinneringen op te halen en nog weer eens even echt VVSL-er te zijn. Onopgemerkt voor velen trad om circa half elf ook Koningin Juliana in de kring van haar jaargenoten, die, evenals Zij, in 1927 in Leiden aankwamen. Dank zij de goede zorgen van de Lus trumcommissie werden de reünisten, voorzover zij daar behoefte aan hadden, bij het betreden van het Stationsplein op snert onthaald. De bijzonder gunstige weersomstandigheden wij hebben het bij een vorige lustrumviering wel eens anders meegemaakt waren oorzaak, dat de belangstelling voor dit warme „onthaal" nu niet zo groot was. Hier mede in tegenstelling was de warme, ent housiaste ontvangst der reünisten in eigen jaarkring. De oudste reüniste, die deze dag voor de zoveelste maal in Leiden terugkeerde was de bijna tachtigjarige mevr. J. N. Brusse-Japikse, die in 1898 als studente in Leiden aankwam. Zij was vergezeld van mevr. N. Stokvis-Cohen Stuart, die in 1900 behoorde tot één der oprichters van de V.V.S.L. Na afloop van de tocht door de Sleutelstad werden beide dames vóór het clubgebouw van de V.V.S.L. aan het Rapenburg in de kring van het be stuur opgenomen om zo het défilé van de 2500 reünisten, waarbij zich circa 1500 V.V.S-L.-leden hadden aangesloten, af te nemen. Keren wij nog even terug naar het Stationsplein. Nadat de lange stoet, waarin ook de Kapel van de Kon. Lucht macht uit Nijmegen en het Leids Politie Muziekgezelschap meeliepen, zich had geformeerd, werd het sein tot vertrek ge geven. Voorop reed de erewacht te paard, gevormd door leden van de Carrousel vereniging der V.V.S.L., waarvan dit maal ook Prinses Beatrix deel uitmaak te. Na de Kapel van de Kon. Lucht macht volgde in rijtuigen het be stuur van de V.V.S.L. en de lustrum commissie, terwijl ook zij, die zijn opge nomen in de „Leidsche Bul" rijdend door Leiden trokken. Nu volgden de be sturen van de zusterverenigingen, waar achter de lange stoet van reünisten, in gedeeld in jaarklassen, zich aansloot. De tegenwoordige leden van de V.V.S.L. sloten de stoet, welke op haar tocht door Leiden veel belangstelling had. Bij het Stadhuis, aan de zijde van de Vismarkt, sloeg het College van B. en W. en de gemeente-secretaris, mr. J. Bool het voorbijtrekken van de stoet gade. Zowel aan de praeses van de jubile rende V.V.S.L., als aan de praeses van de Lustrumcommissie, bood hier de bur gemeester. jhr. mr. F. H. van Kinschot, een boeket bloemen aan. Tijdens het passeren van het Stadhuis liet de beiaar dier het Io Vivat horen. diamanten festijn van de WSL luister bij te zet ten. Onder hen bevond zich Koningin Juliana, die in de stoet achter het jaartal 1927 meeliep met haar jaargenoten. Het thans aangevangen officiële gedeelte van de lustrumviering duurt tot en met de vroege ochtenduren van vrijdag a.s. wanneer het galabal in het Kurhaus de kroon zal hebben gezet op een zeer gevarieerde reeks feestelijke manifestaties. Via de Breestraat vervolgde de stoet van opgewekte reünisten en leden haar weg naar het Steenschuur, waar een ogenblik halt werd gehouden vóór het oude clubgebouw, het tegenwoordige pand van de Dienst voor Sociale Zaken, Bestuur en Lustrumcommissie stapten hier uit de rijtuigen en zongen op deze voor de V.V.SJL. zo historischè plaats het clublied. Aanbieding gedenkboek Verder trok men nu langs de Academie, waar de president-curator, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk de rector-magnificus, prof. mr. J. E. Jonkers en de secretaris van de Acad. Senaat, prof. mr. J. V. Rijpperda Wierdsma het voorbijtrekken van zo veel „jaargangen" gadesloegen. Tien tallen meters werden nu voor het tegenwoordige clubgebouw deden dit het bestuur van de V.V.S.L. en de Lustrumcommissie. Vooraf had de praeses van de Redactiecommissie, mej. L. H. v. d. Vlerk, met een kort woord het ter gelegenheid van de 12de lus trum verschenen gedenkboek aange boden. De praeses van de V.V.S.L., mej. M. de Vos tot Nederveen Cappel, vatte haar waardering voor dit boek in drie woor den samen. Zij vond het: geweldig, overzichtelijk en charmant. Na deze vrolijke en feestelijke inzet trokken reünisten en leden naar diverse plaatsen in de stad voor het gebruiken van de lunch. Twee bejaarden door auto's gedood Een nog onbekend gebleven autobe stuurder heeft 's nachts met zijn lichte tweekleurige auto in de van Bassenstraat in Den Haag de 76- jarige in die straat wonende L. M. G. Kist aangereden. De auto, die in de richting van de Parallel weg reed. heeft de oude man geraakt toen deze de straat overstak. De be stuurder stopte na de aanrijding, verliet de auto, heeft even naar de op de grond liggende man gekeken, is daarna inge stapt, heeft de autolampen gedoofd en heeft achteruit rijdende het hazepad gekozen. De gewonde, die een hoofd wonde had, is per ziekenauto van de G. G. D. naar het ziekenhuis aan de Zuid wal vervoerd, daar verbonden en vervolgens per taxi naar zijn woning gebracht. Daar is hy later overleden. Zaterdagmorgen is de 76-jarige wiel rijder G. Enter in de Marnixstraat bij het Raamplein te Amsterdam door de losgeschoten aanhangwagen van een be stelauto gegrepen. De wielryder werd een eind meegesleurd en werd zó ernstig gewond, dat hy korte tyd later over leed. Algemene vergadering van het Padvindersgilde Het Nederlandse Padvindsters Gilde heeft zaterdag in Dordrecht zijn alge mene vergadering gehouden. Mevrouw H. H. C. SillevisStants uit Culemborg trad af als vice-presidente. In haar plaats werd gekoaen mevrouw H. A. ToxopeusUfkes, uit Breda. Mevrouw N. A. den HaanGroen opende de ver gadering Zy sprak over de noodzaak om het spel van verkennen aan te pas sen aan de jeugd van deze tyd. De vergadering werd bygewoond door ruim 200 leden en enkele genodigden, waaronder de burgemeester van Dor drecht, mr. J. A. H. J. van der Dussen en de heer Beek, inspecteur voor het jeugdwerk van het ministerie van O. K. en W. Kleuter verbrand De 4-jarige Nico de Vries is vanmor gen in zyn woning aan de Acaciastraat 19 te Zaandam om het leven gekomen by een brand. Deze brand ontstond in de slaapka mer, die het knaapje deelde met een 7 jaar oud broertje Johny. Beide kinderen speelden omstreeks kwart voor zeven met lucifers. Toen vuur en rook zich zeer sterk ontwikkelden, snelde het oudste kind de kamer uit. zyn broertje kroop uit angst in bed. Toen de ouders ontdekten wat er aan de hand was, rende de vader naar de slaapkamer, doch door de hevige rook ontwikkeling zag hy geen kans het kind te bereiken. Hy is daarna nog buiten om gegaan in een poging tegen de pui op te klimmen om de boven de woonka mer gelegen slaapkamer te bereiken, doch ook dit lukte helaas niet. Praeses in Pieterskerk: Bravo, Amazones! In het gedenkboek van de VVSL wordt op originele wijze het (overigens blijbaar ver meend) gebrek aan enthouisas- me voor de ruitersport onder de VVSL-leden uitgebeeld: een foto van de erewacht bij het Station bij het lustrum van 1930 waarop 22 Amazones staan afgebeeld, een wens voor het thans aangevangen lustrum in de vorm van een foto, waar op voor het nieuwe Station 20 leden van de Carousselvereni- ging voorkomen (enige van wat klein formaat als gevolg van de foto-montage) en een laatste foto met 9 VVSL- leden te paard met het wat wrange bijschrift: „Maar de tijden zijn veranderd 19 cent per rol.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3