ONDER MOHAMMEDANEN VAN SINKIANG: VEEL TEGENSTAND Ottawa publiceerde 11 boek over de Canadese krijgsverrichtingen 40-45 Terreur-maatregelen van Peking om de bevolking te onderwerpen Levenswerk van kolonel Stacey wijdt veel aandacht aan de strijd op Nederlandse bodem SATERDAG 23 JANUARI 1960 Industrieschap „De Grote Polder Wethouder Jongeleen dreigt met onteigening Zoeterwoudse grond Overleg heeft tot nu toe steeds gefaald Gistermiddag hield de Industrieraad zullen geven tussen de Internaten en te van het Industrieschap „De Grote Pol der" in het gemeentehuis te Zoeterwou- de een openbare vergadering. De voor zitter, wethouder A. J. Jongeleen, uit Leiden, gaf een overzicht van de werk zaamheden van de Industrieraad in 1959. Hij memoreerde, dat tot nu toe het overleg tussen de gemeente Leiden en Zoeterwoude nog geen bevredigende re sultaten heeft opgeleverd. Nog steeds heeft Leiden, na vele pogingen daartoe te hebben aangewend, geen meter grond in het industrieterrein kunnen bemach tigen. terwijl de belangstelling van de industrie groot is. Voor het jaar 1960 sprak de voorzitter de wens uit, dat Lei den en Zoeterwoude elkaar zullen vin den. Gaat dit niet door overleg, dan aar zelt Leiden niet om tot krachtige maat regelen over te gaan, b.v. een onteige ningsprocedure. Het gemeentebestuur van Leiden heeft reeds een verzoek tot het gemeentebestuur van Zoeterwoude gericht om deze onteigening, dat men spoedig tot een akkoord zal komen. De begroting voor het jaar 1960, wordt hier na in gewone dienst en kapitaaldienst z.h.st. goedgekeurd. DE GOEDE HERDER HEEFT BEZWAREN De secretaris las hierna een bezwaar schrift voor van de Congregatie „De Goede Herder", gericht tegen het door de raad van Zoeterwoude goedgekeurde uitbreidingsplan, in hoofdzaak industrie terrein Grote Polder. De Congregatie, die dit bezwaarschrift bij Ged. Staten heeft ingediend, moti veert haar bezwaren aldus: De Congre gatie „De Goede Herder", kennis geno men hebbende van de door de raad van Zoeterwoude vastgestelde uitbreidings plannen voor het Industrieschap „De Grote Polder" hebben ernstige bezwaren tegen in bedoeld uitbreidingsplan vast gestelde grenzen tussen industrieterrein en die van de internaten en gebouwen van de Congregatie. Deze grenzen bie den de congregatie met haar internaten en gebouwen geen mogelijkheden voor enige uitbreiding of recreatie, terwijl de rust ernstig in gevaar wordt gebracht voor de 250 aldaar in een besloten ge- menschap levende personen, doordat deze grenzen slechts 150 meter afstand Genootschap Nederland- Engeland VOORDRACHT VAN ENGELSE ACTEUR B. BARNES Voor het Genootschap Nederland— Engeland hield gisteravond in „De Doe len" de acteur B. Barnes een voordracht uit het werk van de Engelse schrijver T. S. Eliot. Allereerst droeg de bekende Engelse acteur, die momenteel een bezoek brengt aan West-Europa, fragmenten voor uit „Old Possum's book of practical cats", waarin Eliot op zeer komische wijze verschillende soorten katten beschrijft. Daarna schakelde hij over op een heel ander genre: n.l. „Murder in the Cathe dral". Dit werk is in 1935 tot stand ge komen. Het een poëtisch drama, dat de voorbeelden van de middeleeuwse mora liteit en de Griekse tragedie doet her leven. T. S. Eliot, vaak genoemd de vader van de moderne Engelse poëzie, werd in 1888 in St.-Louis in de Verenigde Staten geboren. Sinds 1927 is hij Engels onder daan. In 1948 werd hem de Nobelprijs voor literatuur toegekend. Eliot werd vooral gefascineerd door de tijd, waarin hij leefde en niemand beter dan hij be schreef de ontgoochelde en chaotische wereld na 1918. Voor de inleiding van het drama moest de heer Barnes teruggaan naar de 12de eeuw. Thomas A Becket (1119—1170) werd door koning Hendrik de Tweede benoemd tot kanselier van Engeland en later tot Aartsbisschop van Canterbury Als kanselier was hij „koninklijker" in zijn manier van leven dan de koning zelf. In zijn kwaliteit van Aartsbisschop werd hij de felle tegenstander van de Koning. Tenslotte moest hij de wijk nemen naar Frankrijk. Nadat hij zich verzoend had met Hendrik de Tweede keerde hij terug naar Engeland. Enkele weken na zijn terugkomst werd hij door vier van Koning Hendriks ridders vermoord in de Kathedraal van Canterbury. In het eerste gedeelte van het stuk vinden wij Thomas k Becket in zijn paleis na zijn terugkeer uit Frankrijk. Vier verleiders, die Thomas gedachten vertegenwoordi gen. dienen zich bij hem aan. 1. Een weelderig leven dat hem doet denken aan de tijd toen hij nog Kanse lier was; 2. Politieke macht; 3. Popula riteit bij het volk; 4. Een martelaars dood. Deze laatste beproeving blijkt de moeilijkste te zijn om weerstand aan te bieden. Hoewel Becket zich aan het eind van het eerste gedeelte realiseerde, dat zijn gedachte van glorie na de dood fout is, wint zij het tenslotte. In het „Interlude", gedeelte tussen eerste en tweede bedrijf, voorspelt Bec ket in zijn afscheidspreek zijn marte laarschap. Enige tijd geleden heeft Al- bert van Dalsum deze zelfde preek in een televisieprogramma voorgedragen. In het tweede gedeelte is hij niet lan ger de gewoon zoekende christen, maar de stem van Gods kerk. Hij wordt ten slotte in Canterbury Cathedral ver moord. De ridders, die in opdracht van de Koning hebben gehandeld, recht vaardigen zich door te zeggen, dat Tho mas door zijn uitdagend gedrag zelf moord pleegde. Maar de mensen hebben het gevoel, dat Thomas' martelaarschap de wil van God was. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Dick Robert, zn. van D. Zwart en M. Wuisman: Hljdrik, zn. van P. van der Bent en M. van der Veen; Johannes Hu- bertus Cornells Maria, zn. van A. H. van Velzen en J. C. van der Meer; Bernardus Engelbertus, zn. van L. G. Turk en J. Boaiin; Apollonia Alida Maria, dr. van G N. Kleijn en M. M. Dobbe; JacomUn- dert, zn. van W. van den Brink en J. M. Vermaas. ONDERTROUWD J. van der Ploeg en T. Kruider; W. A. Montanus en J. de Fuijk; W. J. Juffer mans en H. M. Verver; H. van Maurlk en C. D. van der Vooren; J. H. van In- Sen en K. L. Griekspoor; P. J. Turk en C. Tegelaar; H. F. M. Busch en E.Wal ter; w. J. Henslng en M. J. van der Werf; F. G. ter Mors en M. H. S. van der Linden; A. Wlelhouwer en G. Lem- men. OVERLEDEN C. de Vet, 70 Jr.. man; H. Hoogervorst, 55 jr.. man; C. Zwart, 81 Jr., weduwe van K. j. Segaar; T. A. Dobben, 56 Jr., man. bouwen fabrieken. Ook de overname van de gemeentegronden tot een oppervlakte van plm. 1,5 HA zouden geenszins tot opheffing van de bezwaren kunnen lei den, mede op grond van het feit, dat de instelling, welke de Congregatie na streeft. De enige R.-K. inrichting is ln het gebied van die Randstad. De Con gregatie heeft een open oog voor de be langen van het Industrieschap en is ook bereid een groot gedeelte van haar gron den in eigendom aan de Industrieschap af te staan. Daarentegen acht zij het in het be lang van het voortbestaan van haar inrichtingen, met bovendien nog 100 volwassen vrouwen, dat zij de beschik king zal blijven behouden over vol doende terreinruimte. Op bovengenoemde gronden ver zoekt zij het College van Ged. Staten van Zuid-Holland het uitbreidingsplan, zoals het thans is ontworpen, niet goed te keuren, en te bevorderen, dat in het belang van het voortbestaan van haar inrichtingen de plannen te doen wijzi gen. als door haar is aangegeven". Aangezien geen der leden behoefte aan een discussie over dit bezwaar schrift had, sloot de voorzitter de open bare vergadering, waarna nog geruime tijd achter gesloten deuren werd ver gaderd. Vlaggen, voor WSL De WSL verzoekt de burgerij, maan dag a.s. te vlaggen in verband met het twaalfde lustrum, dat in de loop van komende week wordt gevierd. Afgelopen week vonden de burgerüdagen plaats. Maandagochtend begint de viering in de universitaire kring met de intocht van de reünisten. LUIT. GENERAAL C. J. VALK VOORZITTER LEGER-MUSEUM In de gehouden vergadering van het bestuur der Stichting het Nederlands Leger- en Wapenmuseum „Generaal Hoefer", is luitenant-generaal C. J. Valk. Nederlandse territoriale bevelheb ber en. gouverneur der Residentie door de vice-voorzitter, burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot, geïnstalleerd als voorzitter van het bestuur. Luitenant-generaal Valk volgt als zo danig de huidige staatssecretaris van Defensie, luitenant-generaal b.d. M. R. H. Calmeijer op, die bij zijn optreden als staatssecretaris het voorzitterschap van het bestuur heeft neergelegd. Staatssecretaris Calmeijer is benoemd tot erelid van het bestuur en heeft deze benoeming gaarne aanvaard. Prof. mr. C. W. van der Pot tachtig jaar OUD-WETHOUDER VAN FINANCIËN EN VOLKSHUISVESTING Onze oud-stadgenoot, prof. mr. dr. C. W. van der Pot te 's-Gravenhage. oud hoogleraar in het staatsrecht aan de Rijksuniversiteit te Groningen, viert maandag zijn 80ste verjaardag. Prof. Van der Pot werd te Zevenbergen ge boren en studeerde rechten aan de Uni versiteit van Utrecht. In 1903 promo veerde hij tot doctor in de rechtsweten schappen in 1916 cum laude tot doctor in de staatswetenschappen. Na werkzaam te zijn geweest aan de provinciale griffie van Overijssel, werd hij in 1906 kantonrechter-plaatsver- vanger te Zwolle. In 1910 volgde zijn benoeming tot secretaris van het Hoog heemraadschap Rijnland. Prof. Van der Pot vestigde zich te Leiden, waar hij lid werd van de gemeenteraad voor de liberale partij. De raad koos hem tot wethouder van financiën en volkshuis vesting. In 1921 volgde zijn benoeming tot ge woon hoogleraar in de rechtsweten schappen aan de Rijksuniversiteit te Groningen, waar hij belast werd met het geven van onderwijs in het staats- en administratief recht, de staatkun dige geschiedenis en het volkenrecht. Tot 1950 is hij als zodanig werkzaam geweest. Ook hier koos de liberale partij hem enige malen tot lid van de gemeen teraad. Prof. Van der Pot was in Gro ningen voorzitter van de Raad voor het Rechtsherstel. Hij heeft verschillende publikaties uitgegeven van het hand boek voor staatsrecht en was redacteur van het Ned. Juristenblad en van het Rechtsgeleerd Magazijn. Hij is commandeur in de Orde van Oranje-Nassau, ridder in de Orde van de Ned. Leeuw en van de afdeling let terkunde van de Koninklijke Academie van Wetenschappen. Met dr. L. D. Brongersma naar Nieuw-Guinea Vele leerlingen van het Gymnasium, daartoe in staat gesteld door de Vereni ging „Vrienden van het Gymnasium", hebben gisteren in de aula van hun school een buitengewoon interessante avond beleefd. Niemand minder dan de leider van de Nieuw-Guinea-expedi- tie, dr. L. D. Brongersma, was in htm midden, om te vertellen van de weten schappelijke onderzoekingen in de Si- bilvallei en het Sterrengebergte. Dr. Brongersma, van wiens hand over deze tocht vele artikelen in ons Blad verschenen, schonk uitvoerig aandacht aan de onherbergzaamheid van dit ter rein, dat vrijwel uitsluitend per vliegtuig was te bereiken. Hoewel de expeditie vele moeilijkheden moest, overwinnen, is volgens hem van een noodtoestand nim mer sprake geweest. Uitvoerig vertelde dr. Brongersma. aan de hand van een interessante collectie kleurendia's over het wonen en werken van de bevolking en gaf hij een indruk van het leven in het basiskamp van de expeditie. Ook de in Nieuw-Guinea aangetroffen fauna en de flora werden belicht. Dr. Brongersma die zeer tevreden was over de bereikte wetenschapplijke resultaten, wees ook op de omvangrijke voorbereiding alles is eerst in kaart gezet van een dergelij ke expeditie. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het kand.ex. Franse taai en letterkunde mevr. H. M. Mellema- Quant (Leiden); kand.ex. psychologie mej. E. A J. Buining (Den Haag), mej. E. von Schukkmann (Den Haag), mej. M. J. Houtman (Rijswijk) en mej. M. J. Companjen (Enschede). - Brandweerlieden zijn er in ge slaagd de brand in het eerste ruim van de r.Merwehaveri", waarover wij giste ren berichtten, te blussen. De omvang van de schade is mog niet bekend. Medische dienst Leiderdorp Dokter P. van 't Woud, Hoofdstraat 40, tel. 30070. Wassenaar Dokter H. W. Flink, Lange Kerkdam 66, tel. 2075. Dokter H. D. Boer, Wlttenburgerweg 188, tel. 9124. Apothekersdienst: Schouwweg 32, tel. 2402. Oegstgeest Dokter Reterlnk, telef. no. 20394. Voorschoten Dokter Th. Thies, Leidseweg 51, tel. 2520. Wijkverpleeg ster: Gezondheidscentrum, tel. 2177. OEGSTGEEST BURGERLIJKE 8TAND Geboren: Ellse M.. dr. van W. Algle en E. C. Camplonl; Angela I., dr. van J. de Mooy en A. B. Zweers; Johannes A. C„ zn. van H. Th. Duivenvoorden en A. G. van Schle; Elbert, zn. van E. Oostendorp en J. N. J. Amersfoort; Tettje J.. dr. van T. Halbertsma en A. P. Fock; Mathijs A.. zn. van C. H. A. van Geel en M. J. Hen- drix; Rutger, zn. van A. P. Zuur en L. A. Geerllnes; Allda, dr. van J. Koolmoes en T. A. Handgraaf; Alfred E., zn. van E. A. Loellger en V. P. Salomonson. Ondertrouwd: A. H. C. van der Zalm. 20 Jr. en A. D. van Berge Henegouwen, 18 Jr. Getrouwd: J. Post, 26 Jr. en H. H. Schipper, 20 Jr.; A. C. Jöbsls, 24 Jr. en A. M. van Roljen, 23 Jr. Overleden: A. Blok, w. van W. J. Hoi: G. J. Sala, e. van A. E. M. Nljdam. VOORSCHOTEN CHR. VROUWENBOND BIJEEN De leden van de Ned. Chr. Vrouwen bond hebben dezer dagen naar een le zing van de heer C. Mechelse, voorzit ter van de Chr. Middenstandsvereniging te Voorschoten, geluisterd. Spreker gaf een uiteenze^ing over het contact, dat er moet bestaan tussen huisvrouwen en middenstanders om eikaars belangen te bevorderen. Een forum van zes mid denstanders beantwoordde daarna vra gen van de aanwezige dames. Het uiten van de meningen leidde ongetwijfeld tot een beter begrip van eikaars wen sen en moeilijkheden. L.T.B. VIERDE FEEST De L.T.B. hield een feestelijke bij eenkomst voor leden en genodigden on der leiding van de heer A. Q. Doeswijk. De Leidse Komedie oggstte met het stuk „Potasch en Perlemoer op vakan tie" een groot succes. PR. BEATRIX WANDELTOCHT Zaterdag 30 januari wordt de jaar lijkse Prinses Beatrix-wandeltocht ten bate van het kinderhuis Nieuw-Voor- dorp gehouden. De afstanden zijn 5, 7M en 10 km. De start vindt plaats bij Nieuw-Voordorp van 23.15 uur. WASSENAAR Op 10 februari a.s. zal in Wasse naar door de stichting Fotu begonnen worden met een nieuw bevolkingson derzoek op tuberculose, zoals reeds drie keer eerder gehouden werd. Alle inge zetenen van 15 jaar en ouder zullen persoonlijk worden opgeroepen. - De eerstvolgende openbare verga dering van de gemeenteraad zal gehou den worden op woensdag 27 januari a.s. des morgens te kwart over 9 in Raad huis De Paauw. Ten bate van het Koningin Wil- helminafonds voor de kankerbestrijding zal het Eljané-trio, bestaande uit Ellen McGillavry, Nena Hoog. hobo en Jan Schmitz, orgel een viertal concerten ge ven waarvan het eerste plaats vindt zaterdagavond 23 januari (dus heden avond) om kwart over 8 in de Dorps kerk aan het Plein. De heer Corn. Ba- soski zal het programma, waarop wer ken voorkrcmen van Loeillet, Handel, Marcello, Zipoli en Quantz toelichten. De burgerijcommissie van de WSL heeft in de afgelopen bur- gerijdagen eerst aan de schooljeugd later aan de hospita's en tenslotte gisteren aan de zieken een attentie bereid ter gelegenheid van het 12de lustrum. Deze foto werd genomen in het Academisch Ziekenhuis waar de aldaar opgenomen kinde ren verrast werden met lekkernijen. Ook de oudere zieken kregen be zoek van de damesstudentendie gul gebakjes en andere heerlijk heden uitdeelden. (Foto L.D./Holvast) Naarmate er meer berichten doorkomen wordt het steeds duidelijker dat een van de dringendste problemen, waaraan Peking het hoofd moet bieden de wijd verbreide tegenstand is, die het ondervindt van de overheersend mohammedaanse bevolking van de provincie Sinkiang die aan de Sovjet-Unie, Tibet, Buiten-Mongolië en Kasjmir grenst. In de afgelopen maanden hebben artikelen in de pers van Sinkiang en radio-uitzendingen vanuit de provinciale hoofdstad Oeroemsji ge wezen op de anti-communistische stemmingen onder de Oeigoer, Kozakken en andere stammen en die de communistische autoriteiten grote zorg baren. Het is veelbetekenend, dat deze provincie de enige is, waar het nodig wordt geoordeeld een uitgebreide campagne te voe ren om tot verbetering van de toestand te komen en tegen de „rechtse neigingen" op te treden. Duizenden werden in communes geplaatst Het meest overtuigende bewijs van de ontevredenheid in Sinkiang is de laatste dagen medegedeeld door vluchtelingen, die erin zijn geslaagd uit China te vluchten. Volgens hen is de situatie in zekere zin te vergelijken met die in Tibet, dat het thans van de bezettings troepen hard te verduren heeft. Sin kiang is volgens hen een „legerkamp", waar communistisch-Chinese troepen in (Van onze correspondent in Canada) In Canada is dezer dagen een boek verschenen, dat zeker ook in Nederland lezers zal trekken. Het is het derde deel van de officiële geschiedenis van de Canadese krijgsverrichtingen in de tweede wereld oorlog. „The Victory campaign" (de overwinningscampagne) be schrijft in bijzonderheden de veldtocht van D-day tot de overgave van Duitsland en omdat de bevrijding van Nederland het werk was van de Canadezen, is een groot deel van het boek aan de operaties in ons land gewijd. „The Victory Campaign" is geschreven door kolonel C. P. Stacey, directeur van de historische afdeling van de generale staf van het legerhoofdkwartier in Ottawa. Het zijn geen persoonlijke „memoires", zoals er na de oorlog al zo veel zijn verschenen en die vaak aanlei ding gaven tot verhitte meningsverschillen en beschuldigingen over en weer. Kolonel Stacey's werk is het resultaat van diepgaande studie van Canadese, Geallieerde en „vijandelijke" documenten. Sober relaas Dat wil echter niet zeggen dat ver schillen aan de top en die waren er niet tot uiting komen. De grote waarde van „The Victory Campaign" is dat, waarschijnlijk voor het eerst, een duidelijk samenhangend en volledig beeld wordt gegeven van hetgeen er vooraf ging aan de bevrijding van ons land. Men kan bijv. lezen, dat de Canadese generaal G. G. Simonds tot de conclu sie kwam dat de dijken van Walcheren gebombardeerd moesten worden om Antwerpen voor de Geallieerde legers bruikbaar te maken. Het wikken en we gen over het toepassen van een derge lijke „verschrikkelijke methode" is in sobere bewoordingen op papier gezet. Als kolonel Stacey tot de slotsom komt dat de uitkomst heeft aangetoond dat generaal Simonds' conclusie juist was, voegt hij erin een voetnoot aan toe: Het is prettig om te kunnen opmerken, dat het Walcherse land zich veel sneller herstelde dan voor mogelijk werd ge houden. Het eiland ls nu weer een zeer welvarend land". Dat de aanval uit zee op Westkapelle slaagde was grotendeels het gevolg van het opraken van muni tie in de Duitse batterij op de zuidelijke punt van het dijkgat, juist op het ogen blik dat de landingsboten op het strand liepen. „De overstroming verhinderde bevoorrading". Schrijver kent ons land bijzonder goed Toen we twee jaar geleden kolonel Stacey in Ottawa opzochten, was hij juist bezig aan het relaas van de slag om de Rijn. Voor de behandeling van deze operatie van twee weken raad pleegde hij alleen al meeT dan 150 bron nen! De publikatie van dit boek kan beschouwd worden als de afsluiting van een levenswerk van de schrijver, waar aan hij meer dan twintig jaar heeft ge werkt. Tijdens de oorlog verbleef hij al in Londen om de verrichtingen van de Canadese strijdkrachten van nabij te kunnen volgen. Tijdens de oorlog en na 1945 heeft kolonel Stacey enkele malen Nederland bezocht om zich een duidelijk beeld te vormen van het operatieter rein. Zijn aardrijkskundige kennis van ons land ls fenomenaal. Die kennis en zijn belangstelling voor de omgeving, waarin zijn landgenoten vochten, weerspiegelen zich ln dit boek. Het is 'n spannend stuk geschiedschrij ving. We zullen er overigens weinig op zienbarende onthullingen in vinden, die de gemoederen weer zullen doen op laaien. Een menselijk boek Ondanks de overvloed aan feitenma teriaal is „The Victory Campaign" een bijzonder menselijk boek. Het is ge schreven in klare taal, de schrijver eigen. De auteur is terecht van de me ning uitgegaan dat de dramatiek van de veldtocht geen behoefte heeft aan grote woorden. Zijn beschrijving van de bit tere gevechten rondom Woensdrecht sluit hij af met de woorden: „Toen de echo van de wanhopige strijd van de zestiende wegstierf, viel er bijna iets van rust over de bloeddoordrenkte akkers en gebroken huizen van Woensdrecht. Aan beide kanten wa$ het een vrede der uitputting... een wankele vrede, die een paar dagen echter niet verstoord werd door grote operaties". Het is het verhaal van beslissingen van bevelhebbers, van het machtige radarwerk van moderne legers en de overpeinzingen van de soldaat, die het vuur in moet. „Toen en later", schrijft kolonel Stacey over de gevechten en de „symbolische" overwinning aan het Ka- pelse Veer. „moeten heel wat Canadese soldaten gedacht hebben dat onze duur betaalde victorie had opgeleverd. a little patch of ground that hath in it no profit but the name". Geen „lofzang' De „overwinningscampagne" is geen lofzang op de overwinning. Het is het bijna benauwend gelaas van de mens, die de krijg beoefent als een weerzin wekkende taak die volvoerd moet wor den. „Toen het duidelijk werd dat (de overgave) werkelijk een feit was. maak te zich van de troepen veeleer een ge voel van intense opluchting meester dan van opwinding. Uit de dagboeken blijkt dat er geen hoerageroep was en er waren weinig tekenen van uiterlijke emotie...". „Er wordt Reen feest gevierd, maar iedereen is blij". „The Victory Campaign" waarin herhaaldelijk melding wordt gemaakt van de waardevolle bijdragen van de Binnenlandse Strijdkrachten is uit gegeven door de Canadese landsdrukke rij (The Queen's Printer) ln Ottawa. Het kost vier Canadese dollars. Een bij zonder lage prijs voor een gebonden boek van bijna 800 pagina's, verlucht met 44 zwart-wit foto's en 65 kaarten, waarvan 16 ln kleuren Voor iedere Ne derlander die de laatste oorlog heeft meegemaakt en de Engelse taal kent. is „The Victory Campaign" ook na zoveel jaren een boek, dat hij met een gevoel van grote dankbaarheid zal lezen. groten getale aanwezig zijn om oproer te voorkomen en er voor te zorgen dat de bevelen van Peking worden uitge voerd. Het sensationeelste nieuws was wel dat in 1958 inderdaad een opstand is uitgebroken, die twee maanden duurde en waarvan de kern zich bevond in het Altai-gebergte dicht bij de Sovjet-Unie. Deze opstand werd neergeslagen nadat Peking versterkingen had gezonden. Te gelijkertijd bracht Peking duizenden ar beiders, leden van de communistische partij, naar Sinkiang. Ofschoon er in Hongkong wel aanwijzingen waren dat in 1958 een opstand was uitgebroken, kon niet worden nagegaan welke om vang deze had aangenomen. Op 26 juni 1958 deed het bericht de ronde dat arrestaties in Oeroemsji wa ren verricht na een poging een „onaf hankelijke republiek" te stichten en op 11 juli zond Radio Oeroemsji het be richt uit, dat Peking bevel had gegeven meer dan 10.000 partijgangers naar Sin kiang te zenden om een begin te maken met de uitroeiing van het nationalisme. Volgens de vluchtelingen is het nu verder nutteloos om aan enig gewapend verzet te denken. Vóór 1958 was het ln de afgelegen gebieden een vrij normaal verschijnsel dat de inwoners zich gewa penderhand tegen het communisme ver zetten. Het verzet in de provincie gaat vooral tegen het commune-stelsel, waar bij herders en boeren gedwongen wor den onder militaire tucht in werkkam pen landarbeid te verrichten. Op hun tocht naar Hongkong, waarbij ze het grootste deel te voet moesten af leggen, zagen de vluchtelingen tal van communes in Sinkiang, waar arbeiders onder het oog van gewapende bewakers aan het werk waren. Deze bewakers hebben opdracht boeren, die weigeren een „normale" werkdag (van 4 urn 's morgens tot 10 uur 's avonds) te wer ken, neer te schieten. De hier aangekomen vluchtelingen waren oorspronkelijk inwoners van de Sovjet-Unie; ongeveer 30 jaar geleden namen deze boeren, die over het alge meen een diepe godsdienstige overtui ging bezitten, de wijk naar Sinkiang omdat ze zich niet met het communis me konden verenigen. Een van de oorzaken van de wijd ver breide ontevredenheid in Sinkiang is de vervolging en veelvuldige arrestaties van de mohammedaanse leiders. Negen tig procent van de zes miljoen inwoners van Sinkiang zijn Oeigoeren, Mongolen. Tartaren en Kirgiezen nlet-Chinese mohammedaanse stammen. Velen van hen zijn nomaden, die zich zeer veront rust tonen over Pekings streven hun ge hele levenswijze grondig te wijzigen door hen in werkkampen onder te brengen. Hoe krachtig de communisten te werk gaan in hun pogen deze nomaden te dwingen een vaste woonplaats te kiezen blijkt wel uit een op 30 december opge vangen radio-uitzending uit Oeroemsji. Hierin wordt bekend gemaakt dat 13.000 personen, behorend tot de „Oeigoeren. Kozakken en andere nationaliteiten" in communes zijn ondergebracht „Velen van de nieuwe ingezetenen", aldus het bericht, „waren vroeger nomaden thans is 60 procent van de herders van verschillende nationaliteit in kampen ondergebracht". Overal slecht weer Twee treilers, negen loggers en zes kotters zorgden vrijdag voor een aanvoer van 3852 kisten vis, waarvan 50 schelvis. 357 wijting, 30 gul en kabeljauw, 290 koolvis, 700 treilharing, 700 kotterharing. 740 makreel, 532 schol, 191 stokkeblt, 72 tarbot, 55 stuks stUve kabeljauw en 15.000 kilogram tong. Zaterdag losten de treilers IJm. 10 „Maria van Hattum" met 700 kisten vis en IJm. 79 „Job Gouda" met 1000 kisten diversen. Veel aanvoer van platvis ver wachtte men niet, daar de kustloggers en kotters door de weersomstandigheden weinig gevist hebben. Slecht weer was het om de noord, de windkracht was 9. zodat er weinig te recht is gekomen van de visserij. Op 57 graden noorderbreedte zijn nog enkele trekken gedaan, met als resultaat 50—80 manden schelvis, wijting en koolvis met 5070 stuks kabeljauw uit drie trekken. De „Elie" deed een trek van 30 manden hoops, terwijl de „Polderman" 20 man den hoops en 10 kabeljauwen ln een trek boven water haalde. Ook de kustloggers en kotters troffen wederom slecht weer, met windkracht 6—7. Er zijn maar enkele trekjes gedaan, die 50—60 kilo tong en 6—10 manden schol opleverden.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9