FILMS Sfeervol feest van klank en kleur besloot burgerijdagen - V. V.S.L. VAIN DEZE WEEK: „Helden" Seinpost - toernooi j Ir. J. A. Meijlink alhier en ir. W. A. Zuidweg te Wassenaar zijn benoemd tot I leden van de examencommissie Nijver heidsonderwijs akten NK—Nz 1960. Tweede blad no. 29956 Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 23 januari 1960 - - wÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊ De Pieterskerk stond te wach- ten Men kon als het moest binnen te recht. Maar het bleek gelukkig niet nodig De weergoden maakten een ga lant gebaar jegens fiei lustrumvie- rende VVSL en zorgden gister avond niet alleen voor droog weer, maar zelfs voor draaglijke tempe raturen. De taptoe kon dus in de open lucht gehouden worden. Op het sfeervolle Pieterskerkplein, dat door vele felle lampen in een zee van licht was gedompeld. De schemerige contouren van de majestueuze Pieterskerkhet monu mentale Gravesteen en de pittores ke geveltjes zorgden voor een pas sende entourage. Boven de hoofden van de duizenden belangstellenden staken de grimmig kale bomen hun kruinen omhoog naar de donkere hemel. Kunstenaarshanden zouden moeilijk een passender décor heb ben kunnen ontwerpen voor het kleur- en klankrijke schouwspel, dat op het glanzende plein werd verzorgd door de Koninklijke Mi litaire Kapel en het Jachthoorn- korps van het Garderegiment Ja gers. KLEURSCHAKERING De stralende glans van het koper het diepe zwart van de berenmutsen het sprekende groen en blauw der uniformen, het smetteloze wit der koppels, het schreeuwende rood en het glinsterende goud op tressen en epauletten vormden een rijke kleu- renschakeringfascinerend wisse lend in de wonderlijke marsen als een geordende chaos. Na een stoere entree en het mel den van algemeen leider majoor Rocus van Yperen bij de garni zoenscommandant, kolonel Postma. werd een gevarieerd programma militair punctueel afgewerkt. De massale, heldere klanken van de K.M.K. wisselen zich snel af met het sonore geluid van de Jagers- jachthoorns. Deze staan onder lei ding van de martiale sergeant Pe ters. CLIMAX Vlot wordt naar de climax toege werkt: het besluit door de K.M.K. Het begin van dit eind: het ge voelige ,,Land of hope and glory". Een druk op een knopje, stemmige schemer heerst op het plein. Aller ogen richten zich op die tamboer voor het verlichte venster hoog in de kerk. de hooggeplaatste solist in "Nightfall in camp" met bege leiding van de K.M.K. Dan valt be neden de stilte. Een enkele trompet laat hoog boven alle hoofden de heldere klanken van de taptoe in fanterie schallen. Nauwelijks is de laatste echo in de donkere nacht weggewaaid of de Jf.M.K. zet een koraal in. Het klinkt als een muzi kale bede: Blijf bij mij Heer" De laatste tonen vermengen zich met het geluid der kerkklokken. Zij laten zich negen maal horen. En de vele aanwezige genodigden weten, dat het tijd is om zich van de ban ken te verheffen voor onze natio nale hymne. De taptoe is voorbij. GELUKWENSEN Majoor Van Yperen moet ge lukwensen in ontvangst nemen. Van kolonel Postma, van de VVSL, van burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot namens de bur gerij. De burgers trekken nu snel weg, achter de militairen. Het plein ligt nog verlicht, maar verlaten. Het was kórt. maar fascinerend. Jam mer. dat het zo incidenteel is Majoor van Yperen en zijn man nen marcheren inmiddels verder. Door de stad. op weg naar het Schuttersveld. Daar vinden de bur gerijdagen van het VVSL-lustrum een daverend en vurig slot. Achter dit deel van het feest wordt e&i pyrotechnische punt gezet: een flink vuurwerk. Naast de individuele ballen en knallen, gillen en ploffen in alle mogelijke kleuren en vor men is er ook heel wat groter werk. Maar eens dooft het laatste vonkje en het feest is echt voorbij ll!!!ll!!ll!l!l!lilll!!lljlll!llll!ll!l]IM Eiland in de zon Felle emoties op een klein stukje grond Casino Alec Waugh heeft in een inmiddels zeer bekend geworden roman een pakkend beeld geschetst van het leven op een betrekkelijk klein tropisch eiland. Een eiland, zó klein, dat nage noeg iedereen iedereen kent, maar toch ook weer niet zó klein, dat het leven erop niet geladen kan zijn met harts tocht en sociale onrust. Maar voor alles wordt dat leven beheerst door het ras senprobleem. Te goeder naam en faam bekend staande families worden door een journalist ten gronde gericht, wan neer hij in artikelen onthult, dat er negerbloed in hun aderen vloeit. Onder de warme tropenzon ligt dat eiland. Oppervlakkig lijkt het een plekje grond van een rustige schoonheid, maar onder de menselijke oppervlakte gist het, borrelt het, leven warme gevoelens, slui meren de verborgen emoties. Wanneer dit alles overkookt, gaan de gevolgen ver over de grenzen van dit kleine, ogenschijnlijk sterk geïsoleerde en on betekenende brokje grond heen. Alec Waugh heeft met rappe pen al deze menselijke hartstochten in woorden ge vangen en regisseur Robert Rossen heeft getracht ze te vangen in beelden. Een vergelijking van deze twee groot heden wij betoogden het reeds eerder is ondoenlijk. De mogelijkheden zijn geheel anders. Imponerend is ook het kleurrijke beeld, dat Rossen geeft. In de hoofdrollen heeft hij daarbij de steun gekregen van een bewogen acteur als James Mason, van de knappe Joan Fontaine, de exotische Dorothy Dan- dridge en de bekende calypsozanger Harry Belafonte. Voor de bewonderaars van deze zanger is het aardag te weten, dat hij „Island in the sun" en „Lead man and holler" zingt. Aart de Rivièra Kostelijke reprise Luxor Het is bepaald geen nieuwe film, die wij deze week tegenkomen in het theater aan de Stationsweg. Dat kan ook niet, want hy werd gemaakt vóór de ongelukkige romance van de exotische Gene Tierney met Prins Aly Khan, waarna zij voargioed van het fikntonoel is verdwenen. En dat was weer enkele jaren voor Dainny Kaye zijn filmcarrière in een nieuwe rich ting boog. Voor het witte doek nam hij afscheid van zijn befaamde clownerie en zijn kolderieke vrolijkheid- Volgens zijn zeggen zou hjj in het vervolg al leen maar de humor in het werkelijke leven zoeken. Zijn eersteling in deze sfeer ,,Me and the colonel" was een zeer knappe prestatie en de tweede film, die kortgeleden in ons land in roulatie is gegaan „The five pennies" heeft eveneens een gunstig onthaal ge kregen. Maar men kan daarbij toch niet vergeten, dat Danny Kaye de bekend heid, welke hij vergaard heeft we kunnen hier rustig van roem spreken in de eerste plaats heeft verkregen als een groteske clown, als een koste lijke komiek, als een verrukkelijke dwaas. Vanzelfsprekend moet in dit moeilijke metier de ene film beter ge slaagd uitvallen dan de andere, maar in het algemen mag men stellen, dat Dan ny Kaye zich in zijn komische films een bezield en geestig humorist heeft ge toond. „On the Riviera" is wellicht niet het beste produkt van Danny-oude-stijl, maar er zit voldoende vaart en sfeer in om de kijkers enkele gezellige momen ten te bezorgen. Het is zo lang geleden, dat hij hier draaide, dat zelfs zij die voor de tweede keer komen kijken moeite zullen hebben zich de geschie denis te herinneren, temeer, daar het nogal een ingewikkelde historie betreft. Danny Kaye speelt een dubbelrol. Die van een met roem overladen, over bekende vlieger een notoire vrou wenjager en die van een simpele maar zeer begaafde artiest, wiens sterk ste zijde de imitatie is. Herhaaldelijk worden die twee personen door elkaar gehaald en tegen het einde van het verhaal weet men eigenlijk niet best meer in welke creatie Danny voor de camera stond. Maar wanneer hij er dan een keer dubbel voor komt te staan, zou men toch gaan geloven, dat het twee personen zijn. Het is te inge wikkeld om na te vertellen en te amu sant om het tevoren te onthullen. Daar om kunnen we het beter aan de bio scoopbezoeker overlaten. Zij zullen er veel plezier mèe beleven. Ciskede rat Ontroerende avonturen van Piet Bakkers „schoffie" Rex Piet Bakker heeft met zijn „Oiske" een bijna legendarische figuur geschapen. Talloze Nederlanders kennen dit ha veloze, maar intelligente ratje uit de volksbuurt, dit ontwapenende en ont roerende „schoffie". Zij hebben zijn avonturen leren kennen niet alleen door de roman van Piet Bakker, maar de laatste jaren ook door de verfil ming van dit boek. Het was merkwaar dig genoeg een Duitse regisseur, die dit oer-Nederlandse verhaal op het witte doek bracht. Overigens is deze Wolfgang Staudte niet de eerste de beste. Hij maakte tal van goede films, waarvan „Ciske, de rat" zeker de slechtste niet was. De rol van Ciske werd op char mante wijze vertolkt door Dic'f van dei- Velde. Verder komen wij ond?: de me dewerkenden tal van bekende namen tegen. Wij noemen slechts: Kees Brus- se, Jenny van Maerlant, Johan Kaart, Robert de Vries, Paul Steenbergen, Hans overleden Cees Laseur. Zij allen tezamen maakte van Piet Bakkers levendige ver haal een alleszins acceptabele film. En dat kan men in het buitenland niet al tijd zeggen .wanneer er weer een lite rair werk in handen van filmmakers is gevallen Kostelijke persiflage Studio Gezelligheid en blijmoedig heid gaan uit van de verfilming van Shaws' satirisch toneelstuk „Helden", dat indertijd tot de grote successen behoor de van de Haghespelers, met regisseur Eduard Verkade als de Zwitserse kapi tein Bluntschi en later van Comedie, onder regie van Cor Hermus, toen Ank v. d. Moer, Guus Hermus en Han Bentz v.d. Berg er de hoofdrollen in vervulden. Nu ziet men de Oostenrijkse film acteur O.W. Fischer en de Zwitserse ac trice Liselotte Pulver als het eerste paar waar het hier omgaat, het tweede wordt als in een operette gevormd door de Berlijner met de Hollandse naam Jan Hendriks, als de pedante held van de koude grond luitenant Sergius Saranoff en de verleidelijke Ellen Schwiers als het dienstmeisje Louka. Het worden, zoals het behoort, twee gelukkige paren, waaraan Shaw heel wat boeiends doet voorafgaan. Deze maakte van „Helden" ("Arms and Men") een verukkelijke per siflage op de oorlog, geestig, amusant en ironisch. De laconieke O.W. Fischer is geen „held" evenmin als zijn medeminnaar Saranoff, die zich al gauw met Louka troost. Een oorlogje tussen Servië en Bulga rije wordt door Shaw aangegrepen om vlijmscherp tegen het militarisme stel ling te nemen, maar hij doet dit zó kos telijk, dat zelfs de grootste pro-milit.a rist er zijn plezier aan beleven zal. Het verhaaltje doet er niet veel toe: wan neer men weet, dat een kanon dat niet schieten kan er een rol in speelt, dat de „held" van Slivnitza helemaal geen held was, maar zijn overwinning aan stom geluk of toeval te danken had en dat er verder een grote portie romantische lief de in dit pseudo-oorlogsverhaal opduikt, dan begrijpt men wel, dat er eerder sprake is van een tinnen soldaten dan wel van een echte oorlog. Shaw heeft dan ook de gruwelijkheden van Wereld oorlog II niet meegemaakt. Goed: het gehele geval loopt uit op twee gelukkige huwelijken. Dat is charmant uitgewerkt, Advertentie Voor de nieuwbouw van het DIACONESSENHUIS LEIDEN ontvangen: tot 1 dec. 1959 f451.136,79 gedurende december f 2.181,75 Totaal f453.318,54 Dit moet één miljoen worden. Actiecomité DIACONESSENHUIS. Secr. W. de Zwijgerlaan 41, Oegstgeest Postrekening „Stichting Steunfonds Diaconessenhuis Leiden" 533001. hier ten beste wordt gegeven, dan is de zaak helemaal voor elkaar! Welaan: gaat u eens kijken wat Shaw en Wirth voor u gebrouwen hebben! Het zal u niet berouwen! Het mysterie van het zwarte museum Niet alleen luguber, maar zelfs gevaarlijk realisme TRIANON Nu moet de Filmkeu ringscommissie toch niet al te ruim van opvatting worden ten aanzien van mis daad-films! Dat er niet minder dan zes moorden èn een zelfmoord in dit lugu bere produkt gepleegd worden zegt op zichzelf niet zo héél veel. Overdaad schaadt en een normaal, evenwichtig mens is al dit moord-gedoe bij het op snuiven van de frisse buitenlucht als op slag vergeten. Maar wat voor indruk moet de realistische uitbeelding van zo- veiel mi&claaid in kleiwen èn op het brede doek hebben op labiele bezoekers, die er toch zullen zijn? Men kan de schouders ophalen over het verhaal van de journalist-auteur, die de Londense politie sart met zijn kritiek in de door hem geschreven misdaad-kolom in een courant. Deze man, Bancroft, is zélf de dader van de moorden, die. op zeer ge varieerde wijze gepleegd, een wereldstad met ontzetting vervullen, omdat de po litie niet in staat blijkt de dader te vinden. Een jong meisje wordt gedood door een kijker, waaruit plotseling scherpe spietsen in haar ogen dringen: een ander meisje wordt, terwijl ze in haar bed ligt, geguillotineerd: een han delaarster in antiquiteiten laat het le ven door een zelf geleverd moordwapen: een psychiater wordt geëlectrocuteerd; het, vriendinnetje van Rick, de slaafse helper van Bancroft, laat het leven in de „liefdetunnel" van de kermis, waar waarbij de uitstekende kleurenfotografiena a's klaP op de vuurpijl Rick ziin ii. 1 r. ,-V, i i tot het volledige succes van dit al even charmante verhaal meewerkt. Regisseur is dan ook niemand minder dan Franz Peter Wirth, die grote bekendheid ver wierf als T.V. regisseur en aan deze film een sterk persoonlijke signatuur meegaf. Als U zich eens een avond prettig ver maken wilt, kennis wilt maken met aller aantrekkelijkste medewerkenden en het leven van de fleurige kant wilt bezien, kunt U bij deze film terecht. Het gaat het maar om, of U Shaws' ironie begrijpt, de dingen niet te zwaar opvat en niet al te preuts bent. En als u dan ook nog genieten kunt van het „meester" dioodt en daarbij zelf het leven komt. Het afschuwelijke „moordmuseum" in de kelder van Ban crofts huis komt herhaaldelijk terug in deze film en draagt nog in belangrijke mate tot de naargeestige sfeer van de misdaad bij. Die overdaad aan misda den zou deze film eerder belachelijk dan aannemelijk maken. Hiertegen gaan onze bezwaren dan ook niet in de eer ste plaats, maar wel tegen het bepaald niet ongevaarlijke realisme van dit pro dukt in kleuren, dat, ronduit gezegd, een blunder van de Filmkeuringscom missie en een blamage voor de bioscoop wereld ls. Br zijn grenzen en die wer- Ver. van belangstellenden in „De Lakenhal" Gisteravond hield de „Vereniging van Belangstellenden in de Lakenhal" in dit museum een zeer goed bezochte leden vergadering. In zijn inleidend woord sprak de voorzitter, de heer P. Herfst, er zijn blijdschap over uit, dat vele intro ducés eveneens van hun belangstelling blijk gaven en spreker hoopte, dat zij zich nog staande de vergadering als lid zouden opgeven. Nadat de secretaresse, mevr. A. Huizinga-Schölvink, de notulen van de vorige vergadering had voorgele zen, gaf de voorzitter een korte toelich ting op de hierna volgende verkiezing van een drietal nieuwe bestuursleden. In verband met het aftreden van prof. dr. A. W. Bijvanck en mej. F. Ie Poole, alsmede het feit, dat het organisatorisch beter is, dat de directeur van „De La kenhal" de heer J. N. van Wessem geen bestuursfunctie vervult, aldus spreker, moet het bestuur noodzakelijk worden aangevuld met drie leden. Leiden draagt er een steentje toe bij om de Europese cultuur te helpen dragen en wij zijn aangewezen óm de schatten, die in „De Lakenhal" aanwezig zijn te bewaren en eventueel uit te breiden. Het is noodza kelijk, aldus de voorzitter, dat het be stuur wordt aangevuld met leden, die aan een en ander actief deel kunnen nemen. Aangezien het bestuur meende in prof. mr. J. V. Rypperda Wierdsma, mr. H. A. C. Branderhorst en de heer A. Kooisveld de juiste figuren te heb ben geven, werden zij dan ook bij accla matie gekozen: mr. Branderhorst zal als penningmeester fungeren. Tot leden van de kascommissie werden notaris J. C. v. Eek en de heer G. Groen benoemd. Hier na ontvouwde de voorzitter de plannen om te komen tot een grote ledenwerf actie. De contributies f. 4.- per jaar zijn ontoereikend om de lage subsidie aan te vullen teneinde meerdere kunst schatten te kunnen aankopen. Voor drie leden, die in de komende zes weken de meeste nieuwe leden aanbrengen, wor den drie premieplaten: reproducties van bekende meesters, beschikbaar gesteld. Na de rondvraag gaf de directeur van „De Lakenhal" aan de hand van een aantal lantaarnplaatjes een toelichting op de nieuwe aanwinsten van het mu seum. o.a .het winterlandschap van Jan van Goyen. Na deze uiteenzetting wer den deze aanwinsten bezichtigd. Tiemeyer, Lies Franken en de onlangs I Duits-Zwitsers-Oostenrijkse dialect dat den Ihles overschreden. „The nunys story Welverdiend geprolongeerd Lido Het verwondert ons geens zins, dat „The Nun's story" met Audrey Hepburn in de hoofdrol, geprolongeerd is. Deze film geeft niet alleen een inte ressante kijk op het leven der nonnen en de strenge eisen, die aan haar ge steld worden, doch bovendien prachtige beeld envan de Kongo, waar „zuster Luc" lange tijd haar missiewerk ver vult. De waardig spelende Audrey Hep burn vindt in Peter Finck een uitne mend tegenspeler. Vermoedelijk zullen ook deze week velen behoefte gevoelen, dit op hoog niveau geplaatste filmwerk te gaan zienl Schrijf niet steeds Uw naam, maar gebruik Haarlemmerstraat 167171 LEIDEN Maandag a.s. wordt het startschot gelost voor de jaarlijkse strijd om de Seinpostbeker, georganiseerd door de Noordwijkse Schaakvereniging „Daniël Noteboom". De deelname in de eerste groep (tienkamp) is de sterkste, die de orga niserende vereniging ooit binnen haar „muren" heeft gehad. Behalve de hui dige kampioen van de LSB, Th. v. d. Oord jr. LSG) hebben ook ingeschre ven de oud-kampioenen W. G. Demmen- dal (LSG) en Jerry Bey (Leithen), welke laatste na een lange afwezig heid weer ten strijde zal trekken. Van Leidse zijde nemen verder deel M. D. Etmans (Philidor), R. D. Westra (LSG), W. F. Schüss (Phiildor) en J. Verduin (LSG). J. Turk en J. Sleeboom zullen de Noordwijkse kleuren verde digen. De tiende spelen zal nog nader worden aangewezen. Naast deze hoofdgroep is een acht- kamp geformeerd met de volgende spe lers: Th. P. v. d. Berg (Philidor), R. A. G. de Graaf (Philidor), Jan Koet (Leithen), J. A. v. d. Meiden (Phi lidor), J. Piket (Philidor), II. Tijster man (NZH), F. Hoek (Daniël Note boom) en R. C. fle Lange (Daniël No teboom). BELANGRIJKE OPDRACHTEN De Genie heeft aan de NV Ergo Elec tric alhier opdracht verleend tot het uit voeren van enkele voorzieningen aan militaire gebouwen te Leiden, Den Haag, Amsterdam en het vliegveld Ypenburg, tot een totaal van f. 191.792. Voorts ont ving zij van de Centrale directie van de I PTT te Den Haag een opdracht van f 109 985.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3