CONFLICT Met een enkel woord TkimjpsTere huid? Agenda ZATERDAG 23 JANUARI 1960 De kwestie Algerije blijft een heet hangijzer. Het incident-Massu heeft, overigens ten overvloede, aangetoond, dat er zowel in Parijs als in Algiers krachten aan het werk zijn, die vastbesloten schijnen hun wil door te zetten. Men kent generaal Massu als een van de gangmakers van de rebellie tegen de Vierde Republiek op 13 mei 1958. Sindsdien heeft generaal (thans president) De Gaulle wiens Vijfde Republiek dus eigenlijk gebouwd is op dat revolutionaire fundament duide lijk laten merken, dat hij voor de op lossing van de Algerijnse kwestie bereid is met de andere partij, zij het op eer volle voorwaarden, te praten en dat hij er niet aan denkt zich de wet te laten voorschrijven door .Algiers". Hoeveel waardering hij bijv. heeft voor de mili taire kwaliteiten van mannen als Massu, De Gaulle wenst ook door hen onvoor waardelijk gehoorzaamd te worden. Met andere woorden: de president be dankt er feestelijk voor de .zetbaas' van de militairen „aan de overkant" te zijn. Dat dit voor hen een hevige teleurstel ling moet zijn, laat zich gemakkelijk indenken. En die ontgoocheling heeft de gedachte aan een „tweede 13-de mei" opgeroepen, een herhaling derhal ve van 1958, nu met het gevolg, dat een volgzamer figuur dan de .grote Charles' in Parijs de teugels in handen kan ne men. Natuurlijk heeft de president allang geweten, dat deze gedachte reeds geruime tijd broeit aan gene zijde van de Middellandse Zee. Maar het tijdstip voor ingrijpen leek nog niet ge komen. Er moest een duidelijke aan leiding zijn. En die was er, toen Massu in een interview met de Süddeutsche Zeitung al zijn gal uitspuwde en, vol gens zijn zeggen namens het leger, te kennen gaf, dat, als het erop aankwam, de Franse machthebbers in Algerije zaten en dat zij er desnoods niet voor zouden terugschrikken van hun macht gebruik te maken... De woorden waren nauwelijks gedrukt, of Massu werd naar Parijs ontboden om zich voor die uitin gen, rechtstreeks tegen de president ge richt, te verantwoorden. Men kent het verloop der gebeurtenissen: Massu is van zijn bevel in Algiers, waar hij super-prefect was, ontheven. Gisteren nog had De Gaulle geweigerd hem te ontvangen. Tegelijketijd kreeg oud-mi nister Bidault de mededeling, dat hij niet naar Algerije mocht, om daar, zo als zijn bedoeling was, tegen de door de president geprojecteerde politiek van zelfbeschikking te ageren. Zag het er enkele dagen geleden nog naar uit. dat De Gaulle en Massu elkaar min of meer ontzagen (de president scheen de geliefde parachutis ten-generaal niet te durven ontslaan, terwijl die van zijn kant wel begrepen moet hebben, dat hij de gedachte aan 'n nieuwe staatsgreep maar liever uit zijn hoofd moest zetten), thans, d.w.z. sinds gisteren, liggen de zaken bepaald anders. De president heeft ingegrepen en het ziet ernaar uit, dat de toestand zich nog verder zal toespitsen tot een krachtme ting tussen „Parijs" en „Algiers". Want naar alle waarschijnlijkheid zullen de „activisten", die Algerije als een provin cie van Frankrijk zien en zich met hand en tand verzetten tegen enigerlei vorm van zelfstandigheid, zich aan de overzijde niet onbetuigd laten. Zij ge voelen zich door De Gaulle bedrogen na hun overwinning op de Vierde Repu bliek. De grote vraag van de komende dagen en weken is, in hoeverre het le ger deze deceptie deelt en daaruit de consequenties wenst te trekken. Dat ook de lagere officieren en de soldaten zich in hun verwachtingen bedrogen voelen, mag als zeker worden aangeno men. Maar of zij De Gaulle afvallig zullen worden, is een tweede! en hoede zich intussen voor het A al te gemakkelijk uitgesproken verwijt van „fascisme" der Fran se activisten en militairen in Algerije, al zal niemand hen van linkse sympa thieën verdenken. Achter hun gezind heid gaat echter ook zeer reële vrees schuil, dat het straks een gruwelijk bloedbad in Algerije wordt als de Fran sen zich. op grond van een akkoord met de rebellen, zouden terugtrekken. Voor de eenvoudige Algerijnse bevolking is het een essentiële vraag, wie „morgen" de macht in handen zal hebben. Is het de FLN-regering-in-ballingschap (te Caïro), dan is die Algerijnse bevolking er reeds bij voorbaat van overtuigd, dat een ieder, die zich in het verleden niets aan de geheime bevelen van de opstan delingen gelegen heeft laten liggen of daartegen zelfs in verzet is gekomen, die houding onverbiddelijk met afschu welijke martelingen en de daarop vol gende dood zal moeten bekopen. Elke twijfel derhalve aan de vastbeslotenheid der Fransen om de rebellen militair te verslaan, roept de angst op. dat er straks een oceaan van bloed zal vloeien. En die angst leeft niet alleen bij hen, die, uit de gezichthoek van het Algerijns verzet „gecollaboreerd" hebben, maar ook bij de dorpsbewoners, die niets an ders wensen dan in vrede te leven en vanuit dat beginsel gehandeld hebben op een wijze, die de wrede „keelafsnij- ders" niet aanstond. Tegen deze achtergrond gezien is het niet geheel onbegrijpelijk, dat ve len in het Franse leger in Algerije onvermoeid willen voortgaan. Want el ke gram twijfel aan onze houding, zo redeneert men, veroorzaakt een kilo achterdocht onder de goedwillende cf zelfs Fransgezinde Algerijnen. De oorlog in Noord-Afrika is er dus een van „alles of niets", in hun ogen, en „half bakken politiek gedoe" ondermijnt in ernstige mate de resultaten, die de Franse militairen weten te bereiken. Nog sterker gezegd: wie in Parijs, zelfs al is het De Gaulle persoonlijk, bereid heid, toont om met de rebellen re ge ring te onderhandelen, pleegt afzichtelijk verraad jegens degenen, die hun leven hebben gelaten. En tegenover dit stand punt staat dan dat van de president, die hoe langer hoe meer tot de overtui ging schijnt te zijn gekomen, dat er met alleen militaire middelen geen beslis sing bereikt kan worden en dat men dus vroeg of laat aan de tafel moet gaan zitten. Iitussen heeft het allerwegen sterk de aandacht gebrokken, dat er een vrij belangrijke wijziging is aange bracht in de voorlopige Algerijnse rege ring, een wijziging, die haar beslag zou hebben gekregen met het oog op de mo- celijkheid van een „gesprek" met Parijs. Dat de Franse militairen in Algerije hier weinig van terug hebben, volgt uit het bovenstaande vanzelf: de herziening van de samenstelling van het Algerijnse opstandelingenkabinet en de vertoornde woorden van Massu hebben dan ook wel degelijk wat met elkaar te maken. Mas su heeft in ronde woorden willen waa<r- -chuwen, dat zijn medestanders niet van plan zijn „alles te nemen". Maar welk standpunt men geneigd is in te nemen: de feiten zijn hard, zeer hard! In de eerste vijf jaar van de oorlog op Alge- Geschikt en ongeschikt (Van onze t.v.-medewerker) In Frequin's „Gastenboek" waren twee excellente gasten, al waren het ditmaal geen Excellenties. Mejuffrouw Mirjam Gerzon, journaliste in Israël en dr. Hans Weiblinger, de persattaché van de Duit se Ambassade in Den Haag, beantwoord den vragen, die natuurlijk over het tot uiting gekomen anti-semitisme handel den. Het was één der beste uitzendin gen in deze rubriek en dat werkelijk niet alleen, omdat het over problemen ging, die verder reiken dan de persoonlijke sfeer der gasten. Het was levendig, voor al dank zij de scherpzinnigheid van juf frouw Gerzon, die als een geboren vak vrouw haar medestander trachtte in het nauw te drijven door het stellen van enige zeer principiële vragen op het ge bied van het politiek beleid van de re gering. die hij hier te lande mede ver tegenwoordigt. De naam Oberlander werd niet genoemd, maar zweefde niet temin boven de gedachtenwisseling als een welsprekend antwoord. Voor de goe de orde willen wij hieraan toevoegen, dat de ambtenaar stellig als volledig „goed" beschouwd moet worden. Hij is boven dien zelf slachtoffer geweest van een vorig en diep verfoeid systeem. Daarop kwam „Testplaat", waarin het meisje van deze tijd zich spiegelen kon. Nu, dat deed ze en het was een regelrecht ple zier de spiegeling te zien en in woorden weerspiegeld te beluisteren. Of het nu de danspedagoge was, die tevens bal let danste, of de secretaresse uit de mijnstreek, die aan declamatie deed, of de dochter van een bekend skiër, die de „achtergebleven" Sicilianen als geburen beschouwde en behandelde. Het was alles even prettig, ongedwongen en gedeelte-, lijk zelfs belangrijk. Uitstekende televi sie, zeer geschikt als programma-onder deel. Toen gingen we met Dick de Vree op bezoek bij professor Numans en zyn zie ke paarden in de kliniek voor heelkunde van de Utrechtse en enige faculteit in de diergeneeskunde. En dat wilde er bij ons maar niet in gaan. Deze uitsluitend technische infor matie vonden we het is in sterke ma te een persoonlijke opinie geen ge schikt onderwerp.'We komen hier straks nog op terug. Jan Cottaar was in Noorwegen bij onze schaatsenrijders en nam kijkend Nederland, voor zover sportief geïnteres seerd, op een plezierige manier mee. Ze trainden in de heerlijke kou en het was of we er bij waren. Een kostbaar kwar tiertje, uit verschillende oogpunten! Daarna kwam Pater Verhagen, die vond, dat het de schuld van de 60% overgebleven kijkers was, dat 40% zijn toestel bij de epiloog afzette, omdat zij onvoldoende lieten merken, dat ze chris ten zijn. De bisschop van Brugge heeft gepoogd (en met resultaat) daarin ver andering te brengen door de mensen er op te wijzen, dat zy, door zich als goede geburen te gedragen, al zoveel verbete ring hierin zouden kunnen brengen, want het gaat om de werkelijke ontmoe ting met de evenmens. En toen wij dit woord hadden gehoord en overdacht, al vorens dit overzichtje te schrijven, wis ten we ineens waarom die paardenge- schiedenis ons niet had gepakt en we toch steeds wel verrukt zijn van de me dische uitzendingen van dr. Van Swol, waarin het ook niet allemaal rozegeur en maneschijn is. Dat komt, wisten we nu, omdat ook de televisie ons alleen werkelijk boeit als we daarin het geluk, het soms weliswaar vluchtig, doch waar devol gevoel, deelachtig worden een evenmens te ontmoeten. Toen wisten we ook ineens waarom gastenboek en test plaat ons had aangesproken en waarom ook de reis van Cottaar naar Noorwegen niet voor niets was geweest. Hammarskjöld sprak met president Nasser Radio Cairo meldde gisteren, dat de secretaris-generaal der Verenigde Na ties Dag Hammarskjöld, donderdagavond een onderhoud van twee-en-een-half uur heeft gehad met president Nasser. Tevoren had Hammarskjöld twee maal langdurig met minister van Buitenland se Zaken Fawzi beraadslaagd. Volgens het dagblad „Al Ahram" is over het volgende gesproken: 'het Iraelische voornemen om het water van de Jordaan te gebruiken voor 'het bevloeien van de woestijn de Negeb; „het geen acht slaan door Israël op de besluiten van de Palestijnse bestands- commissie der VN"; de „Israëlische campagne, die erop ge richt is de joodse emigratie naar Israël te bevorderen"; het „vraagstuk" van de vaart van Is raëlische schepen door het Suez-ka- naal"; het „probleem" van de Deense „Inge Toft" en de Griekse „Astypalea", die met uit Israël afkomstige ladingen door het Suez-knaal wilden varen, doch door de havenautoriteiten van Port Said aan de ketting werden gelegd. Hammarskjöld is gisterochtend uit Cairo naar Tunis vertrokken, aldus meldt Radio-Cairo. Hammarskjöld, die wordt vergezeld door zijn plaatsvervan ger dr. Ralph Bunche, reist via Libië, waar hij twee uur zou verblijven voor beraadslagingen met de Libische pre mier. Advertentie HOUD BRONCHITIS BUITEN DE DEUR! De beschermende, bacillendodende Potter's Catarrh Pastilles hebben een schier onfeilbare werking. Neem ze tijdig in huis Bij apotheken en drogisten a f. 1.10 BINNENLAND Het zusterschip van de veerboot „Prinses Beatrix", de „Prinses Irene", dat In opdracht van het provinciaal bestuur van Zeeland wordt gebouwd op de werf van de N.V. Kon. Mii. „De Schelde" te Vlissingen en bestemd ls voor de veer dienst Vllssingen-Breskens. zal tewater worden gelaten op zaterdag 13 februari a.s. om arie uur. De tewaterlating zal ge schieden door mevrouw C. Mes-Peters, echtgenote van het lid van Ged. Staten van Zeeland, mr. dr. A. J. J. M. Mes. Doordat een slang afsprong van een butagasfles en daarna In brand vloog, ontstond gisteren brand in de garage van het expeditiebedrijf „Stad Alkmaar" aan het Zeglls te Alkmaar. Het vuur vond gretig voedsel in een partij autobanden, waardoor de brand gepaard ging met een hevige rookontwikkeling. Twee monteurs liepen vrij ernstige brandwonden op. De schade wordt op f 100 000 geraamd. Het bedrijf is verzekerd. De belendende per celen liepen veel waterschade op. doch konden behouden blijven. In zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer op de begroting van Economische Zaken deelt de minister mee, dat de Hoge Autoriteit van de EGKS een beschikking zal geven, waar bij België in 1960 een hoeveelheid van 800.000 ton Nederlandse kolen zal toe laten. Maandag a.s. zal de bekende „Johan Willem Frlso '1 kapel te Assen, waarover kapitein-dirigent J. P. Laro de scepter voert, haar 85-Jarig bestaan vieren. Op de Jubileumdag zal de vereniging „Vrien den van de JWF-kapel" officieel worden gesticht. BUITENLAND In Lvon heerst een ernstige griep epidemie. Er zijn al enkele dodelijke ge vallen. Aangezien 15 procent van het zie kenhuispersoneel ook ziek is. heeft men de hulp ingeroepen van verpleegsters van het Rode Kruis. Van sommige bedrijven en diensten is de helft van het personeel uitgeschakeld. Drie Amerikaanse Jongelui die on langs in New York wegens verraad wer den aangeklaagd, omdat zij een neofas- clstlsche organisatie hadden gevormd, die zich ten doel stelde de Joden uit Amerika te verdrijven, zijn gisteren van rechts vervolging op dit punt ontslagen. De be trokkenen, de 21-jarlge John Wallace, de 20-1arige Hugh Barlow en de 16-jarige Richard Phelps, zullen zich echter nog wegens samenzwering en verstoring van de openbare orde moeten verantwoorden. In het souterrain van het hotel te Ndola in Noord-Rhodesia waar premier Macmillan van Engeland gisteren heeft geluncht, is een bom gevonden. De bom was primitief gemaakt. Men ontdekte haar drie uur vóór Macmillan de lunch zou gebruiken. Ze werd gedemonteerd door een deskundige. Macmillan zou geen groot gevaar gelopen hebben als de bom ontploft was, want het vertrek waar hij koffie dronk, ligt op de derde verdieping van het hotel. Zoals bekend is, maakt Macmillan een rondreis door Afrika. hebben van hun vakbond een oproep ge kregen om maandag a.s. het werk voor een waarschuwingsstaking van vier uur neer te leggen. Deze actie ls bedoeld als protest tegen de afwijzing van eisen voor hogere salarissen en nog een week be taalde vakantie. rijnse bodem (tot eind oktober van het vorig jaar) vielen er 1800 doden onder de Europese en 12.000 onder de moham medaanse burgerbevolking. 13.000 FYan- se militairen sneuvelden en 145.000 man van de rebellen. Tezamen 'n verlies van 170.000 mensenlevens, bijna 35.000 per jaar. En deze tragische balans geeft toch wel heel ernstig te denken. Een kunsthandelaar te Frankfort heeft opschudding veroorzaakt door het te koop aanbieden van een portret van kardinaal Borgia door Velasquez, dat pre cies gelijkt op een schilderij in het mu seum van Frankfort, dat oö kaan Velas quez wordt toegeschreven en waarvan de waarde op een miljoen mark wordt ge schat. Volgens de museumdirecteur, prof. Holzinger. is alleen dit werk van de Spaanse meester, terwijl het te koop aan geboden portret en nog twee schilderijen met dezelfde voorstelling, die zich in New York en in Italië zouden bevinden, ko pieën zouden zijn. De r.-k. minister-president van de Westduitse deelstaat Beieren, de 52-jarlge dr. Hans Seidel, is gisteren uit gezond heidsoverwegingen afgetreden. Seidel werd twee jaar geleden ernstig gewond bij een ongeluk en heeft sindsdien steeds te kam pen gehad met oude verwondingen. De laatste maanden was hij geruime tijd buiten dienst. Seidel was zowel te Mün- chen, de Beierse hoofdstad, als te Bonn bepaald een geliefde figuur. Zowel van regeringszijde als van de kant van de so cialistische oppositie te Bonn zwaaide men hem gisteravond dan ook veel lof toe en betreurde men algemeen zijn af treden, aldus onze correspondent in Bonn. Gisterochtend kon men presidtent Worosjilof van de Sovjet-Unie en een aantal hem op zijn Indiase reis begelei dende hoogwaardigheidsbekleders meteen tulband op door Nieuw Delhi zien lopen. De tulbanden waren hun aangeboden door bewoners van de Indiase hoofdstad. Binnen enkele dagen zullen door be middeling van premier Kroesjtsjef de 20- larige Reglna Leonas en haar 17-jarige broer Tomas. afkomstig uit Litauen, zich bij hun ouders in de V.S. kunnen voe gen, die zij in geen zestien jaar hebben gezien. De Russische regeringsleider had bij zijn bezoek aan de V.S. de ouders be loofd. dat hij zijn medewerking voor de gezinshereniging zou verlenen. Italië is bereid om in Wenen te on derhandelen over Zuid-Tirol, waar volgens Oostenrijk het Duits sprekende bevol kingsdeel wordt achtergesteld, zo heeft de Italiaanse christen-democraat Pisanelli gisteren in Straatsburg verklaard. Pisa- nelll, die sprak in het algemene poli tieke debat waarmee de raadgevende ver gadering van de Raad van Europa de zit ting van deze week besloot, voegde hier aan toe dat de beste oplossing misschien zou zijn. dat men een beroep op het In ternationale Hof in Den Haag deed. Der Italiaanse ministers en een 30- tal parlementsleden, behorend tot de lin kervleugel van de christen-democratische partij en tot de sociaal-democratische fiartij, worden dag en nacht door de po- itle bewaakt. Zij nebben brieven ontvan gen. waarin zij met de dood worden be dreigd, omdat zij de christen-democra tische regering van Segnl moeilijkheden in de weg zouden leggen. De ministers zijn Tambronl (Financiën). Bo (belast met de bestrijding van de bureaucratie) en Agfradi (Staatsbedrijven). In het bureau van de uiterst rechtse partij ..Groot Japan" in Tokio zijn 1500 aanplakbiljetten met hakenkruisen in beslag genomen. Een Britse reddingploeg. die op zoek is naar het wrak van een vliegtuig van de Amerikaanse Marine, dat in de bergen van Zuid-Turklje is neergestort, heeft gis teren bericht dat men éen slachtoffer ge vonden heeft. Van de zijde van de Britse luchtmacht op Cyprus ls later meege deeld. dat er geen overlevenden zijn van de ramp. Er waren zestien Amerikaanse militairen aan boord van het toestel. Een rUke Italiaanse boerendochter is gisteren getrouwd met een blinde voor malige metselaar met één arm. die door een bloedtransfusie haar leven gered heeft. Het meisje lag in september na een ope ratie stervend in het ziekenhuis in Otta- vlano en zou slechts gered kunnen wor den door onmiddellijke bloedtransfusie. De Jonge metselaar, die het gezicht en een arm verloren had toen een verborgen bom uit de oorlog ontplofte, was op dat ogenblik in het ziekenhuis. Hij bleek de zelfde bloedgroep als het meisje te heb ben en stelde zich onmiddellijk voor bloedtransfusie beschikbaar. Ook Den Haag heeft nu z'n „gat" gekregen (Van onze Haagse redactie) Ook Den Haag heeft z'n „gat"! Een arbeider van de gemeentelijke plantsoendienst, die in het gazon tus sen de beide rijbanen van het Lange Voorhout bezig was met het bij elkaar prikken van papiertjes, heeft namelijk een gat ontdekt, dat slechts enkele deci meters breed, maar zeker twee meter diep was. Hoewel dienaangaande nog geen ze kerheid bestaat wordt verondersteld, dat men hier te maken heeft met een oud riool, waarvan het metselwerk, dat de opening afsloot, door het gewicht van een auto, welke er over heen is ge reden is ingestort. In elk geval zijn ter plaatse sporen van autobanden waar genomen. Aan de hand van oude kaar ten zal door de dienst van Gemeente werken een onderzoek worden ingesteld naar de vraag, wat zich vroeger ter plaatse heeft bevonden. Intussen is hier toch van een ietwat geheimzinnige geschiedenis sprake, daar het gat nu weer gedicht blijkt te zijn. En niemand weet, wie tot het dichten van de opening is overgegaan... Advertentie. Babyderm-zeep ZATERDAG Beestenmarkt: Openluchtsamenkomst Leger des Hells. 8 uur nam. Breestraat 19: Evangelisatie Christen- gem.: „Ecclesia". 8 uur nam. Den Burcht: „Ons Toneel". Opvoering „Bushalte". 8 uur nam. Doopsgez. Gem.: Adventkerk. Bijbelstu die 1011 uur voorm.; 1112 uur voorm. ds. B. Slond van Den Haag. Evang. Luth. Kerk (Hoogl. Kerkgracht 26)Avondgebed 7.157.45 uur nam. Schouwburg: K. en O. Toneelgroep „Theater" speelt „De zomer van de Ze ventiende pop". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Toneelver. TIG speelt „Butler bij mijn vrouw". 8 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Je hovah's Getuigen. 5.30 uur nam. Luxor-theaterBijzonder kerkewerk: Schijnwerpers op Israël. 10.30 uur v.m. Steenschuur 6: Geünieerde Loge van Theosofen. 11 uur voorm. Wassenaar. R.-K. Verenigingsge bouw: R.-k. Jongeren met toneelstuk „Kinderen worden groot". 8 uur nam. MAANDAG De Doelen: Ledenverg. Leidse Amateur Fotografenver. 8 uur nam. Het Gulden Vlies: Parfumerie Smitte- naar. Moderne huidverzorging. 8 uur nam. Pieterskerk: Opening lustrum VVSL. 2.30 uur ham. SchouwburgAbonnementsvoorstelling R'dam Toneel. „Toneel op het kasteel". 8 uur nam. Stationsplein: Lustrum WSL. Intocht reünisten. 10.30 uur voorm. Wijkgebouw Stille Rijn: 35-Jarig ambts jubileum ds. M. Ottevanger. 810 urn- nam. DINSDAG Het Gulden Vlies: Leidse Assurantie Club. Ir. A. C. v .d. Zande over: „Het assurantie-aspect van de toepassing van de atoomenergie". 8 uur nam. Manege (Kaiserstraat)Lustrum VVSL. Carrouseluitvoering „Hippodroom". 8.30 uur nam. Oosterkerk: Bijbel Kioskvereniging. Zang, declamatie en film. 8 uur nam. Prediker: Volle Evang. Zending. Spr. evang. J. Maasbach van Gouda. 8 uur nam. SchouwburgAbonnementsvoorstelling R'dam Toneel. „Toneel op het kasteel 8 uur nam. Stadsgehoorzaal: Lustrum VVSL. Con cert Ned. Studenten Orkest. 3 uur nam. Universiteit (filmzaal)K. en O.-film- studlekrlng „La Seine a rencontré Paris" en „Hellzapoppin". 8 uur nam. Waaggebouw: Lustrum VVSL. Cabaret. 8, 9 en 10 uur nam. WOENSDAG Endegeest: K. en O.-cursus over de behandeling van psychiatrische patiën ten. 8 uur nam. Hoogl. Kerkgracht 28: Evang. Luth. Gem.: Lezing ds. H. J. A. Haan over: „Zuster Luc'8 uur nam. Kurhaus Schevenlngen: Lustrum V.V. S.L. Eerste voorstelling Lustrum-Musical. 9 uur nam. Lakenhal: Jaarverg. „Ver. „Oud-Lei den" 7.30 uur nam. Lezing H. W. Allngs over de geschiedenis en betekenis van de gevelstenen. 8 uur nam. Ons Centrum (Hooigracht). Streekfede- ratle P.v.d.A. Bollenstreek. Spr. E. Meester over de agglomeratie Rijnmond. 8 uur nam. Schouwburg: „De Sleutelspelers" spe len „Bakersprookje". 8 uur nam. DONDERDAG Café „Aniba": Ledenverg. Tuiniers- en Bloemistenver. „Door Eendracht Verbon den". 8 uur nam. Kurhaus Schevenlngen: Lustrum V.V. S.L. Gala-voorstelling Lustrum-Musical. 9 uur nam. Stadsgehoorzaal: Lustrum V.V.S.L. „Brood en spelen". 11 uur voorm. 3 uur nam. Stadszaal (grote zaal): K. en O. Abon nementsconcert R'dams Philharmonisch Orkest o.l.v. Eduard Flipse. Pianiste In- grid Haebler. 8 uur nam. VRIJDAG Den Burcht: Feestavond Leidsche Chr. Oranjevereenlglng t.e.v. verjaardag Prinses Beatrix. 7.45 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Pianoconcert Robert Alexander Bohnke voor L.K.K „Voor Allen". 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Expositie keuze-tentoonstel ling Openbaar Kunstbezit. Dagelijks van 104 uur (zondag 14 uur nam.) t.e.m. 8 februari. Rooseveltstraat 9Beroepententoon- stelling 79 uur nam., met uitzondering van zaterdag en zondag (t.e.m. 29 Ja- nari) Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 —12 en 24 Zpn. en feestdagen 2—4 uur Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Ook dit is Japan" Werkd 104 uur; zondags 14 uur (tot 28 fe bruari). Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25): Foto-ten toonstelling P. H. Goede. Werkd 25 uur nam (tot en met 30 januari) DE BIOSCOPEN Trianon „Het mysterie van het zwarte museum" (18 Jr.). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Studio „Helden" (14 Jr.) Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45, 7 en 9.16 uur. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. VARA: 14.10 Voor de Jeugd. 14.45 Vrou wenkoor. 15.00 Streekultz. 15.25 Oriëntatie van het Socialisme, lezing. 15.40 Radio Fil- harm. ork. 16.30 Europese schaatskamp. in Oslo. 16.45 Boekbespr. 17.05 Jazzmuz. 17.35 Weekjourn. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram. 19.00 Act. kunstoverz. VPRO: 19.30 Binnen en buiten de grenzen, le zing .VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 21.15 Twintig vragen. 21.40 Reis op de plaats, hoorsp. 22.10 Oude muz. 22.30 Nws. 22.40 Soc. comm. 22.55 Lichte muz. 23.30 Dansmuz. 23.5524.00 Nws. .Hilversum II, 298 m. KRO: 14.00 Voor de amateurs. 14.20 Kunstkron. 14.50 Koorconc. 15.15 Franse les. 15.30 Voor de Jeugd. 16.00 De schoon heid van het Gregoriaans, lezing. 16.30 Gevar. muz. 16.50 Sportperiscoop. 17.00 Voor de Jeugd. 18.00 Lichte muz. 18.15 Journalistiek weekoverz. 18.25 Lichte muz. 18.45 Vragenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 19.30 Gram. 19.45 Eu ropese kampioenschappen hardrijden op de schaats te Oslo. 20.00 Gram. 20.20 Licht baken. 20.30 Gevar. progr. 21.10 De Knlp- perbol, praatje .21.20 Gevar. progr. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Voor de Jeugd. 23.55-24.00 Nws. VOOR ZONDAG 24 JANUARI Hilversum I, 402 m. VARA: 8.00 Nws. 8.18 V. h. platteland. 8.30 Gevar. progr. 9.45 Geestelijk leven, lezing. 10.00 Amus. muz. 10.30 Gevar. progr. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.25 Sportspiegel en Rallve de Monte Carlo. 12.35 Orgelspel. 13.00 Nws. en SOS-ber. 13.07' De toestand ln de wereld, lezing. 13.17 Meded. of gram. 13.20 Gevar. progr. v. d. sold. 14 00 Boekbespr. 14.25 Dans muz. 15.00 Europese schaatskampioen schappen. 15.15 Omr.ork. en solist. 16.35 Sportrevue en Eur .schaatskampioen schappen. VARA: 17.00 Gevar. progr. 17.30 Het nuis met de gekroonde karnton, hoorsp. 17.50 Nws., sportultsl. en sport- Journ. VPRO: 18.30 Korte Ned. Herv. kerkd. IKOR: 19.00 V. d. Jeugd. 19.30 De open deur, lezing. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Radio Bridgedrive I960, praatje. 20.10 Lichte muz. 20.40 Anna Karenina, hoorsp. 21.15 Zang. 21.45 Ik herinner mij praatje. 22.00 Lichte muz. 22.15 Act. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 23.10 Sportultsl. 23.15 Radio Bridgedrive 1960, praatje. 23.20 New York calling 23.25 Gram. 23.55—24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.25 Plech tige Hoogmis .NCRV: 9.30 Nws. en wa- terst. 9.45 Gram. Convent van kerken: 10.00 Geref. kerkdienst. NCRV: 11.30 Gram. 11.45 Koor. ork. en sol. KRO: 12.15 Actuele geloofsproblemen, lezing. 12.30 Strijkork. 12.55 Act. 13.00 Nws. 13.05 we hand aan de ploeg, praatje. 13.10 De Wadders. hoorsp. 13.30 Lichte muz. 14.00 V .d. kind. 14.30 Bariton en plano. 15.00 Gram. 15.10 Gitaarspel. 15.25 Ka- mermuz. 16.00 Sport. 16.30 De profeet van de nabijheids Gods, lezing. IKOR: 17.00 Herv. kerkdienst v. d. Jeugd. 17.45 Mensen, lezing. 18.00 Joodse liederen. 18.30 De kerk a .h. werk, gesprek. 18.40 Wie oren heeft, hore. NCRV19.00 Nws. uit de kerken. 19.05 Gewijde muz. 19.30 Doe aan mij een teken ten goede, ge sprek. KRO: 20.45 U bent toch ook van de partij?, lezing. 20.55 Gram. 21.15 De zoutmijn, hoorsp. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Avondgebed. 22.55 Muzik. le zing. 23.55—24.00 Nws. Radio Bloemendnal 9.30 uur ds. G. Toornvliet van Bloemendaal; 11 uur ds. G. Toornvliet - uitzending van dienst voor belangstellenden op 17-1-1960; 7.30 uur nam. -; 2.30 uur Kinderdienst. 3.30 uur ds. H. D. Bruggeman van Amster dam. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 17.45—18.45 Eurovisie Genève: Kerkdienst. NCRV: Woorden, waar men langs loopt. 20.20 Filmprogr. 20.55 Progr. over dieren. 21.10 Het relaas van een pleegkind. 21.50 Dagsluiting. Gez. progr. AVRO. KRO. VARA. VPRO: 22.00 Sport in beeld BUITENLANDSE PROGRAMMA'S 12.20 Verz.progr. 13.10 Kritieken. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Klankb. 14.40 Lezing. 14.55 Intermezzo. 15.00 Wenken v .d. tuin. 15.30 Ork.conc. (Om 16.17 16.37 Voordr). 17.15 The Brains Trust. 18.00 V .d. kind. 18.50 Lezing. 18.55 Weer ber. 19.00 Nws. en journ. 19.45 Lichte muz. 20.30 Brief uit Amerika. 20.45 Gods dienstig progr. 21.25 Llefdadigh.oproep. 21.30 Hoorsp. 22 00 Nws. 22.15 Plakboek voor 1932. 23.15 Gram. 23.50 Epiloog. 24.00 Nws. en weerber. 0.060.36 Kamer muziek Engeland, BBC Light Programme 1500 en 217 m. 12.00 Gevar. progr. 12.30 Kerkd. 12.55 Progr.overz. 13.00 Verz. progr. 14.15 Gevar .progr. 14.45 Gevar. progr. 15.15 Gevar. progr. 15.45 Film progr. 16.30 Gevar. muz. 17.30 Hoorsp. 18.00 Vakantieherinneringen. 18.50 Re portage v. d. Rallye v. Monte Carlo. 18.58 Intermezzo. 19.00 Samenzang. 19.30 Hoor spel. 20.00 Gevar. progr. 20.30 Nws. 20.35 Verz.progr. 21.30 Samenzang. 22.00 Ge var. muz. 23.00 Popul. liedjes. 23.30 Nws. 23.40 Gevar. muz. 0.30 Gevar. muz. v. vroeger. 0.50 Avondgebeden. 0.551.00 Nieuws. Nordwe9tdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Ork.conc. 13.00 Nws. 13.10 Ork. conc. 14.30 Barockmuz. 15.00 Gevar. muz. 16.30 Lichte muz. 18.30 Ork.conc. 19.00 Nws. en weerber. 21.00 Gevar. muz. 21.45 Nws. en weerber. 22.15 Dansmuz. 23.00 Lichte muz. 23.15 Gevar. muz. 24,00 Nws. en weerber. 0.05 Ork.conc. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 15.45 Operette- muz. 17.30 Gram. 17.45 Ork.conc. 19.40 Lichte muz. 20.10 Hedendaagse Franse muz. 22.45 Nws. 22.50 Gram. 23.5324.00 Nieuws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.15 Amus. muz. 12.30 Weer ber. 12.34 Amus. muz. 13.00 Nws. 13.15 V. d. sold. 14.00 Opera- en bel canto- conc. 15.30 Gram. 15.45 Sportuitz. 17.00 Sport en nws. 17.05 Gram. 17.45 Sport ultsl. 18.00 Kamermuz. 18.30 Godsd. half uur. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 20.00 Gevar. progr. 21.30 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 23.00 Nws. 23.05—24.00 Gram. 484 m.: 12.00 Gram. 12.20 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Verz.progr. 17.00 Nws. 17.35 Gevar. muz. 17.45 Ork.conc. 19.30 Nws. 21.45 Gram. 22.55 Nws. 23.00 Jazz muz. 23.55 Nws. VOOR MAANDAG 25 JANUARI Hilversum I, 402 ni. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. en orgelspel. 8.35 Gram. 9.00 Gym. v .d. vrouw. 9.10 Gram. (9.35 Rex „Clske de Rat" (14 Ir.). Werkd.: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zona.: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Casino „Eiland ln de zon" (14 Jr.) Werkd.: 2.30. 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur Lldo „The nun's story" (14 Jr.). Dagelijks 2.30 en 8 uur. Luxor „Aan de Rlvlèra" (14 Jr.). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. ZONDAGSDIENST DER APOTHEKEN. Te Lelden zijn geopend de Doeza-Apo- theek. Doezastraat 31, tel. 21313 en de Haven-Apotheek, Haven 18, tel. 20085 De Oegstgeester Apotheek, Wilhelmina- park 8, tel. 26274 ls 's zondags geopend van 1213 en 's avonds na 18 uur. ZONDAGSDIENST DER HUISARTSEN. Voor spoedgevallen zUn van zaterdag middag 14 uur tot maandagmorgen be reid waar te nemen de doktoren Stoffers, Wijdlcks, Van Alphen, Roodenburg Ver- maat en Meel. Btj geen gehoor b|J Uw hulsarts ot specialist (of dlen> waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222 —9.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Morgen wijding. VARA: 10.20 Gram. 11.20 Voor dracht. 11.40 Bariton en piano. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Voor de Middenstand. 13.20 Instr .trio. 13.45 Wikken en wegen, le zing. 14.00 Gram. 14.30 Een meisje met rood maar, hoorsp. 15.00 Gram. 15.15 Zes tig minuten voor boven de zestig. 16.15 Oude liedjes. 16.30 August Vermeylen overleed 15 Jaar geledenklankb. 17.00 Planoduo. 17.25 Llchte muz. 17.50 MUI. comm. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Lich te muz. 18.50 Act. 19.00 Parlementair overz. 19.15 Regeringsultz.: De Stichting Bevordering Bescherming Bevolking vraagt de aandacht van de Nederlandse nood- wacht. Tom Lodewljk. hoofd van de af deling publiciteit spreekt over het onder werp: In de buik van de walvis. 19.30 Cabaret. 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 21.25 Cabaret. 21.55 Veertiendaags maan- dagavondkron. 22.30 Nws. 22.40 Concert- gebouwork. en sol. 23.5524.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewijde muz. 8.00 Nws 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V .d. zieken. 9.30 Gram. 9.40 V. d. vrouw. 10.15 Rondom het woord, theologische etherleergang. 11.00 Gram. 11.30 Quizprogr. 12.00 Fluit en plano. 12.35 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Meisjeskoor en lnstr. ens. 12.53 Rep. Visser-Neerland la prijzen v. cultuur en wetenschap. 13.00 Nws. 13.15 Praatje. 13.20 Metropole-ork. 13.45 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.30 Gevar. progr. 15 45 Gram. 16.00 Bijbeloverd. 16.30 Ka mermuz. 17.00 V. d. kleuters. 17.15 V. d. Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: De film ln Suriname en de Ned. Antillen, door M. D. Thijs. NCRV: 18.00 Orgelconc. 18.30 Gram. 18.50 Openbaar kunstbezit, lezing. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Ork.muz. 20.15 Majoor Carla. hoorsp. 21.25 Gram. 21.30 Kamermuz. 22.00 Par- lem. comm. 22.15 Gram. 22.30 Nw6. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Promenade-ork. 23.45 Gram. 23.5524.00 Nieuws GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e l(|n van 1820 uur) I. Claude Debussy: 1. Petlte Suite (orch. Henri Busser). En bateau. Cortège. Me nuet. Ballet. The Concert Arts Orchestra olv. Felix Slatkin. 2. Dansen voor harp en strijkorkest. Danse sacrée Danse pro fane. Nicanor Zabaleta. harp. Symphonle Orkest van Radio Berlijn olv. Ferenc Fric- say. 3. La Mer. De l'aube midi sur la mer. Jeux de vagues. Dialogue du vent et de la mer. l'Orchestre de la Suisse Ro- mande olv. Ernest Ansermet. II. Arthur Honegger: "Le Rol Davld", Symphonische Psalm ln drie delen op tëkst van René Marax, le deel: 1. Introduc tion 2. Cantique du berger Davld. 3. Psau- me: Loué solt le Seigneur; 3bis Fanfare et entree de Goliath; 4. Chant de victoire; 5. Cortège: 6. Psaume: Ne crains rien; 7. Psaume: Ah! si J'avals des alles de co- lombe; 8. Cantiques des Prophètes; 9. Psaume; Pitlé de mol, mon Dleu; 10. Le camp de Satil; 11. Psaume: l'Eternel est ma lumlère lnflnie; 12. Incantation; 13. Marche des Phllistlns; 14. Lamentations de Guilboa. 2e deel: 15. Cantique de fête. 16. La danse devant l'Arche. 3e deel: 17. Cantique: De mon coeur Jailllt un canti que; 18. Chant de la servante; 19. Psau me de pénltence; 20. Psaume: Je fus con- qu dans le péché; 21. Psaume: Je léve mes regards vers la montagne; 22. La chanson d'Ephraïm. 23. Marche des Hébreux; 24. Psaume: Je t'aimeral. Seigneur, d'un amour tendre: 25. Psaume: Dans eet effrol 26. Couronnement de Salomon; 27. La mort de David. Suzanne Danco. sopraan. Marie-Lise de Montmollin, mezzo-sopraan. Pauline Martin, mezzo-sopraan. Michel Hamel, tenor. Stephane Audel. verteller. Choeur des Jeunes de l'Egllse Nationale Vaudoise. l'Orchestre de la Suisse Roman- de. Dirigent: Ernest Ansermet. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Schoolradio. 13.00 Ork.conc. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Gevar. muz. 14.40 Schoolradio 16.00 Hoorsp. 17.30 Ork. conc. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 20.00 Gram. 21.00 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.15 Hoorsp. 23.45 Gram. 24.00 Nws. en weer ber. 0.060.36 Pianorecital. Engeland, BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's dagboek. 12.30 Nws. en mlllt. muz. 13.00 Gevar. muz. 13.30 Nws. en dans muz. 14.00 Gevar. progr. (Om 14.30 Nws.) 14.45 V. d. kind. 15.00 V .d. vrouw. (Om 15.30 Nws.) 16.00 Lichte muz. (Om 16.30 Nws.) 16.45 Lichte muz. 17.30 Nws. en Mrs. Dale's dagboek. 17.45 Gram. 18.30 Nws. en gevar. progr. 19.29 Weerber., nws. act. en lichte muz. 19.45 Hoorsp. 20.00 Journ. 20.25 Sport. 20.30 Nws. en mu zikale quiz. 21.00 Gevar .muz. 21.30 Nws. en rep. bokswedstrijd 22.00 Gram. 22.30 Nws. en gevar. muz. 23.30 Nws. 23.40 Ge var. muz. 0.30 Nws. en orgelspel. 0.55 1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Blaasmuz. 13.00 Nws. en weerber. 13.15 Operettemuz. 16.05 Ork.conc. 17.00 Nws. 17.45 Gevar. muz. 19.00 Nws. 19.30 Koorzang. 21.45 Nws. 22.10 Jazzmuz. 22.30 Lichte muz. 24.00 Nws. 0.10 Dans muz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 14.25 Gram. 14.30 Gewijde muz. 15.00 Gram. 15.30 Ork.conc. 16.00 Gram. 18.05 Kamermuz. 19.16 Gram. 20.00 Ork.conc. 23.15 Solist 23.40 Gram. 23.53—24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 32 4 m.: 12.00 Filmmuz. 12.30 Weerber. 12.34 V. d. landb. 12.42 Kinderkoor. 12.52 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16 06 V. d. zieken. 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. 17.45 Franse les. 18.00 Gram. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Ork.conc. 20.40 Kunst- kaleidoscoop. 20.55 Ork.conc. (verv.) 21.30 Amus. muz. 22.00 Nws. 22.15 Kamermuz. 22.5523.00 Nws. en v .d. zeelleden. 484 m.: 12.02 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.20 Ork.muz. 15.30 Gram. 16.07 Lichte muz. 17.00 Nws. 17 10 Lichte muz. 17 20 Sopr. en piano. 17.50 Lichte muz. 18.40 Gram. 19.30 Nws. 21.00 Ge var. muz. 22.10 Jazzmuz. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur). d a 60 S a 8 BS CO H w 3 <D a! O >- 3 a> 5 a 8ü a SM Amsterdam zwaar bew. z 9 li 8 0.3 Den Helder geh. bew. z 10 10 9 0.3 Ypenburg zwaar bew. z 7 10 9 0.2 Vlissingen zwaar bew. z -10 9 8 0 Eelde geh. bew. z 6 10 8 0.3 De Bilt zwaar bew. z 5 11 8 0 Twente geh. bew. z 7 10 9 0.3 Eindhoven half b«w. zzo 2 11 9 0 Z.-Limburg geh. bew. z 8 10 9 0 Helsinki geh. bew. z 7 -11 -12 1.4 Stockholm regen zzw 6 -0 -0 2 Oslo sneeuw w^tll -2 -2 9 Kopenhagen geh. bew. z 8 1 1 2 Aberdeen regen z 6 10 8 1 Londen regen zzw 7 -4 9 2 Brussel zwaar bew. z 8 11 9 0 Luxemburg mist ozo 7 -( 03 Parijs zwaar bew. zzo 4 14 9 0 Bordeaux zwaar bew. OZO 4 16 9 0 Grenoble mist w.stll 12 -2 0 Nice geh bew. n 5 15 8 0 Berlijn mist z 3 2 1 1 Frankfort mist v.and. 8 1 2 München mist wnw 2 6 -5 1 Zürlch mist n 1 4 -1 0 Genève mist w.stll 4 -1 0 Locarno onbewolkt w.stll 7 -3 0 Wenen geh. bew. zo 6 2 -3 0 Innsbruck mist w.stll 2 -3 0 Belgrado mist w.stll -1 -16 0 Athene 'icht bew. w.stll 11 Rome geh. bew. w.stll 15 7 0 AJacclo licht bew. no 3 14 5 0 Madrid mist w.stll 5 2 0 Mallorca zwaar bew. w.stll 20 4 0

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2