MASSU IS VAN ZIJN FUNCTIE DOOR DE GAULLE ONTHEVEN Weinig hoop op redding in Zuidafrikaanse mijn PRIJSWINNAARS van KERSTPRIJSVRAAG WEERBERICHT President heeft de handschoen opgenomen Explosies in de komende dagen niet onmogelijk Redders misschien pas over een ireek op de plaats des onheils GRUNDIG T.V.1960 Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 23 JANUARI 1960 No. 29956 LEIDSCH DAGBLAD DirecteurEL A EL van Dlshoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 17.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Parijse correspondent) De beroemde of beruchte para-generaal Jacques Massu, die enkele dagen geleden in een interview met een Westduits dagblad de politiek van president De Gaulle in uiterst duidelijke termen van de hand meende te kunnen wijzen, is door het staatshoofd van zijn bevel in Algiers, van welke stad hij ook super-prefect was, ontheven. Zijn opvolger is generaal Crépin. Massu, die samen met de toenmalige opperbevelhebber Salan, die al eerder werd weggepromoveerd, op 13 mei 1958 in Algerije de stoot gaf tot de omverwerking van de Vierde Republiek om zo de weg voor generaal De Gaulle vrij te maken, zal waarschijnlijk naar Brazzaville in zwart-Afrika worden overgeplaatst. Salans opvolger, generaal Challe, die bij het bovengenoemde interview ook zijn cent in het zakje wierp met zijn verzekering, dat het Franse leger Algerije nooit verlaten zal, staat vermoedelijk eveneens een nieuwe functie te wachten als stafchef in Parijs. ring nu voor zijn positie en voor zijn politiek zal weten op te brengen. Wanneer Ferhat Abbas, die zich dezer dagen juist van de invloed van een drie tal extremisten, die zijn regering ver lieten, schijnt te hebben bevrijd, thans het gezag zou kunnen tonen, dat nodig is om de hand die De Gaulle hem her haaldelijk heeft toegereikt aan te vat ten, dan kan de ontwikkeling misschien nog in positieve banen worden geleid. In het andere geval, dat helaas waarschijn lijker is, zal men zich voor de komende dagen op verrassingen en misschien zelfs op nieuwe explosies voorbereid dienen te houden. Advertentie Olié en Soustelle gisteren afwezig Van de conferentie van vijftien leiden de burgeljjke en militaire autoriteiten onder het persoonlijk voorzitterschap van generaal De Gaulle, die gisteren in het Elysée plaats vond, was Massu al uitgesloten. Ook de afwezigheid bij dit overleg van een andere activistische generaal in Algerije, Olié, en vooral de minister voor de Sahara, Soustelle, wiens nauwe betrekkingen met de Franse en Algerijnse „activisten" algemeen bekend zijn, heeft in politieke kringen te Parijs sterk de aandacht getrokken. Na de bijeenkomst in het Elysée, die ruim vier uren heeft geduurd, zijn twee beknopte communiqué's uitgegeven, waarin over het conflict met Massu en zijn ultra-rechtse geestverwanten echter met geen woord werd gerept. Wel werd langs deze weg bekendgemaakt, dat ge neraal De Gaulle vanaf 5 februari a.s. weer een inspectiereis van verschillende dagen naar en door Algerije zal maken. Voorts werd opnieuw het zelfbeschik kingsrecht voor het Algerijnse volk, dat De Gaulle op 16 september j.l. procla meerde, met nadruk in de herinnering geroepen, terwijl eveneens nogmaals Frankrijks weigering in politieke onder handelingen met de voorlopige regering van de Algerijn Ferhat Abbas te treden, is herhaald. Een nieuw element in de beide communiqué's is, dat op verzoek van het opperbevel in Algiers De Gaulle er in heeft toegestemd ter bestrijding van het terrorisme speciale uitzonde ringsrechtbanken in Algerije op te rich ten. Positie van de president in in het geding Trots deze laatste tegemoetkoming aan de leidende bevelvoerders in Algiers is het uit de resultaten van de confe rentie van gisteren toch wel duidelijk geworden, dat De Gaulle de handschoen, die Massu hem uit naam van het leger en de activisten begin van deze week meende toe te kunnen werpen, nu heeft opgeraapt. In tegenstelling met de ver wachting, die door de minister van Oor log Guillaumat na diens eerste onder houd met Massu werd gewekt, heeft De Gaulle met de gereserveerde onderwer ping van de para-generaal het incident dus niet als gesloten willen beschouwen. De Gaulle heeft nu klaarblijkelijk inge zien, dat zijn positie niet alleen in Alge rije maar ook in Frankrijk bij de dag gevaarlijker werd ondermijnd, wanneer hij zijn ultra-rechtse tegenstanders on gestraft voort liet gaan zijn richtlijnen te saboteren. De Gaulle schijnt zich, anders gezegd, nu sterk genoeg te voe len om de krachtproef aan te durven en in dat verband is de verwijzing in het communiqué naar de parlementaire meerderheid, die het beginsel van het zelfbeschikkingsrecht heeft onderschre ven, tamelijk veelzeggend. Op 29 januari Massu niet in arrest Geruchten dat generaal Massu onder verzwaard arrest zou zijn ge steld werden in de loop van de nacht in Parijs tegengesproken. Massu is de toegang tot Algerije ontzegd en officieel werd in Parijs nog medegedeeld, dat hij door generaal De Gaulle zal worden ont vangen alvorens zich naar zijn nieuwe post te begeven. a.s. zal generaal De Gaulle zich, zo menen wij te weten, via de radio en de televisie opnieuw tot het Franse volk wenden en ook hier zit de klaarblijke lijke bedoeling voor, zich op de steun van de openbare mening te beroepen. Krachtmeting In Parijs heeft men de indruk, dat het beslissende moment voor het voortbe staan van de Vijfde Republiek nu wel eens met rasse schreden zou kunnen naderen. In Algerije hebben de verschil lende ultra-nationalistische partijen en bewegingen, waarvan de macht nog altijd zeker niet onderschat mag worden, hun volgelingen opgeroepen „zich gereed te houden". Evenals in de dagen vlak voor de dertiende mei 1958 wordt daar nu op nieuw druk van een politiek Dien Bien Phoe gesproken, waardoor de Fransen in Algerije bedreigd zouden worden. Of De Gaulle deze nieuwe krachtmeting op korte termijn zal kunnen winnen, hangt in belangrijke mate mede af van het begrip, dat de Algerijnse rebellen-rege- Aanhoudend zacht De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Met een brede zuidwes telijke luchtstroming dringt zachte Oceaanlucht steeds verder Europa bin nen. Stations in Midden-Zweden waar gisteren nog 22 graden vorst voorkwam, meldden vanmorgen lichte dooi. Ook in Duitsland loopt de temperatuur nu snel op. Tijdens het weekeinde wordt nog wei nig verandering in de algemene weers- toestand verwacht. Het weer blijft zacht met kans op af en toe wat regen, afge wisseld door enkele tijdelijke opklarin gen. (Opgemaakt te 10.00 uur) 24 januari Zon op: 8.33 uur; onder: 17.11 uur. Maan op: 4.23 uur; onder: 13.38 uur. Hoogwater te Katwijk te 11.25 uur, laag- water te 6.50 en 19.30 uur. (25/1, hoogwater te 0.10 en 12.40 uur, laagwater te 8.13 en 20.47 uur). STEREOFONIE De nieuwe PHILIPS STEREO BI-AMPLI RADIOGRAMMOFOON demonstreren wij U gaarne. persoonlijke LANGE MARE 66 - TEL. 26500 Prettige betalingsvoorwaarden. Reddingsbrigades waren ook gisteravond nog bezig te pogen zich een weg te banen naar ruim vierhonderd mijnwerkers, die al 24 uur in een kolenmijn bij Coalbrook in de Oranje-Vrijstaat van de buiten wereld waren afgesloten door instortingen. Berichten over contact met ingesloten mijnwerkers blijken achteraf onjuist te zijn. Het ministerie van Mijnbouw heeft gistermiddag ook meegedeeld, dat het eerder opgegeven aantal ingesloten Afrikaanse mijnwerkers niet juist was. Het zijn er 400 in plaats van 500. Bovendien bevinden zich zes blanke opzichters in de afgesloten gangen. Er zijn reddingsploegen actief van blanke en zwarte Zuidafrikanen, Engelsen, Hongaren en Portugezen. Velen van de redders zeiden, dat er volgens hen maar weinig kans meer is op redding van de mijnwerkers, die bijna 200 meter onder de grond van de buitenwereld zijn afgesloten. Zoetermeer geïsoleerd in de avonduren Het gemeentebestuur van Zoetermeer heeft in telegrammen aan de Minister raad en aan de minister van Verkeer en Waterstaat de aandacht ^rraagd voor de moeilijke situatie waarin de gemeente is komen te verkeren nu 's-avonds na half acht geen openbaar vervoer meer mogelijk is. De verbindingen tussen Zoetermeer en de omliggende steden wordt onderhouden door de autobus maatschappij „Citosa" te Boskoop, en deze onderneming heeft wegens perso neelsgebrek thans besloten tot stopzet ting van de avonddiensten na 19.30 uur. De regering wordt om een oplossing gevraagd voor de noodsituatie, ontstaan door dit isolement van Zoetermeer. Luchtverversing is weer in werking O By de schacht van de rampmijn ston den familieleden van de ingeslotenen te wachten op nieuws. Zij baden of stonden stil voor zich uit te kijken. De mijndirectie heeft meegedeeld, dat het ongeluk veroorzaakt schijnt te zijn door grote verzakkingen, waardoor de luchtverversing in het ongerede was ge raakt. Hierna volgden kleinere instor tingen. De reddingsbrigaden, die in het begin in de mijn afdaalden, waren voor hun zuurstof afhankelijk van zuurstofmas kers, waardoor hun activiteit zeer was beperkt. Zij konden slechts voor twee uur licht meenemen en hadden een uur nodig om van en naar hun arbeidster rein te komen, zodat zij slechts één uur achter elkaar konden werken. Nadat zi in de schacht zijn afgedaald, moeten zi ongeveer anderhalve kilometer lopen voordat zij aan de rand van de instor ting zijn. De mijnwerkers zitten ander halve kilometer verder ingesloten. Door de instortingen werd de lucht met zo veel kracht uit de schachten gestoten, dat de luchtverversingsinstallatie werd vernield. Deze installatie was gister avond weer in werking. Er zijn scheuren van meer dan tien centimeter in boven- I grondse wegen ontstaan. Kilometers ver in de omstreken was de schok te voelen. Een van de redders zei, dat de toestand in de mijn verschrikkelijk is. Tijdens de werkzaamheden horen de redders het j dak van de gang kraken. „Elke vallende steen maakt het geluid als van de don- der en wij zijn ons er voortdurend van bewust, dat ons leven aan een zijden draadje hangt". Een der redders verklaarde, dat men blij mag zijn, als de reddingsploegen over een week de plaats des onheils heb ben bereikt. Er loopt een waterleidingbuis door het getroffen gedeelte. Voor zover bekend is er geen water aan deze leiding ont trokken. Indien dit wel het geval was, zou het een teken zijn, dat er nog men sen leven. Advertentie U kunt f. 37.90 op zij leggen... als u zo verstandig bent om met de koudste maand voor de deur uw nieuwe overjas nu met 20Vt korting te kopen in onze Service-Verkoop. Van I. 189.50 voor f. 151 60. terse Home Spuns, Schotse tweeds, Franse velours en Ital. mohairs en houclé's. Hoe meer water er verdwijnt uit Tuindorp-Oostzaan, des te meer mensen verschijnen er weer in het verdronken gebied. Hier is een pa trouille werkers onder leiding van de politie op weg naar reeds droog gevallen gebieden om de straten van modder en puin te bevrijden. Alléén bij ons: 43 cmNU f625.— 53 cmNU f 735.— EDLY-RADIO SERVICE MORSSTRAAT 20 - LEIDEN TEL. 33975 Pkilippijnse school bedolven: veertig kinderen gedood? Een houten school, die lag aan de voet van een berg nabij Zam- boenga, in het zuiden van het Phi- lippijnse eiland Mindanao, is ten gevolge van een grondverschuiving door tonnen aarde bedolven. Men vreest, dat bijna alle veertig kin deren, die zich in de school bevon den, om het leven zijn gekomen. Reddingsploegen werken koorts achtig om de aarde te verwijderen. Dit blad bestaat uit 16 pagina's, en een Bijvoegsel. De president van de International Civil Aviation Organisationde heer Walter Binaghi heeft in de Rolzaal te Den Haag aan mevr. Plesman-van Eijk de Edward War ner onder scheiding overhandigd, welke postuum was toegekend aan dr. Albert Plesman. Van links naar rechts de heer 1. A. Aler. mevr. Plesman en de heer Walter Binaghi Geen opschorting investeringsaftrek In zijn Memorie van Antwoord op de begroting 1960 deelt de minister van Economische Zaken mede geen aanlei ding te zien tot het buiten werking stel len van 1e investeringsaftrek. Volgens de meest recente prognose voor 1960 mag dit jaar niet worden aan gemerkt als een jaar van conjuncturele overspanning. Het peil van de werkloos heid, de verwachte situatie van de kapi taalmarkt en ook het 6aldo van de lo pende rekening van de betalingsbalans acht de minister bevredigend. De 1781 oplossingen van de kerstprijsvraag, welke wij ontvingen van onze puzzelende lezers, tonen duidelijk aan, dat een kruiswoordpuzzel het nog steeds uitstekend ,,doet Het was een groot kruiswoordraadsel, dat wij U ditmaal voorzetten. Er was heel wat werk aan verbonden om na het vinden van de goede oplossing ook nog deze hele oplossing uit te schrijven, zodat het aantal ontvangen oplossingen wel een duidelijke demonstratie vormt van het enthousiasme, waarmee men zich ditmaal op onze kerstprijsvraag heeft geworpen. Elders in dit blad geven wij de volledige oplossing. Hier onder laten wij de namen van de prijswinnaars volgen. Het is eigenlijk onnodig om te vermelden, dat wij alle oplossingen goedkeurden, waarin als enige fouten voorkwamen verkeerde woorden als gevolg van onze fout in de opgave onder nummer 240 horizontaal, waar wij een telwoord in plaats van een meis jesnaam als omschrijving gaven. Eerste prijs van f. 100.— Mevrouw L. M. VerstraatenGlezen, Morsweg 69, Leiden 2de prijs van f. 50. J. v. d. Plas, Laan v. Nieuw-Zuid 52, Katwijk aan Zee. 3de prijs van f. 25.— J. Dool, Vliet 40, Leiden. 5 prijzen van f. 10.— D. Chaudron, Duizenddraadsteeg 9, Leiden; Mevr. F. M. BoorsmaJena, Pr. Bemhardlaan 56, Oegstgeest; J. Buising, Leidseweg 130a, Voorschoten; P. Houweling, Vree wijkstraat 22, Leiden; J. van Klaveren, Van Hemessenkade 48, Woubrugge. Zie voor overige -ijzen elders ln dit Blad.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1