AM (®mr all Street bezint zich op nieuw begrotingsbeleid in Ver. Staten jiteenlopende rendementen van de aandelen en obligaties BRIDGE IN MEESTERKLASSE AB renteboekje Amsterdamsche Bank DE MAAND SEPTEMBER WAS GUNSTIG VOOR DE VISSERIJ L£t0$ de Ver. van belang stel! enden W» de Laken kaf vergaderde en k.-e 0. bracht pi married a witck' naar Lefden bgericht 1 maart I860 Zaterdag 23 januari 1960 Zesde blad no. 29956 cmoedigende indices voor onze economie e flauwe stemming van Wall Street, welke ook deze week weer gebleken is, t de indruk, dat de omvangrijke koersstijging in het afgelopen jaar daaraan «Ingaan, voor geen gering deel aan inflatieverwachtingcn is te danken (est. Er is immers in de V.S. niets te merken van een conjunctuuromslag, etn terugtocht van de Newyorkse effectenbeurs zou wettigen, integendeel, de ste berichten spreken van een groeiende activiteit in het bedrijfsleven, het roemen tot grotere investeringen bij de ondernemingen en zelfs de in 1959 k verminderde exporten beginnen weer iets toe te nemen. Is men zoekt naar de oorzaken van de koersdaling gedurende de eerste weken het nieuwe jaar, moet men dus elders terechtkomen en dat is dan vermoe- jk, althans deze week, by het hernieuwde voornemen van de Amerikaanse ring, door Eisenhower in zyn toelichting op de begroting voor 1960/61 bekend taakt, om met alle middelen, welke haar ten dienste staan, een verdere waar- irmindering van de dollar tegen te gaan. Een van die middelen is de totingspolitiek, welke in het afgelopen jaar een bedreiging en zelfs een lasting was van het monetair evenwicht, doordat de staatsuitgaven de inkom- verre overtroffen. Voor het op 1 juli 1959 geëindigde dienstjaar heeft de utlng een tekort van 12 a 14 miljard gelaten, voor 1959/60 wordt een n overschot geraamd, maar voor 1960/61, dat dus op 1 juli a.s. nog moet nnen, wordt thans door Eisenhower een surplus van meer dan 4 miljard root, dat voor vermindering van de staatsschuld zal worden aangewend, die bijna 300 miljard, dat is weinig minder dan 2000 per hoofd van de bevol- is opgelopen. iagt de regering er in dit gestelde te bereiken, dan is inderdaad een »r voor de dollar afgewend, wat Er nog niet wil zeggen dat daarmee gevaren voor een waardeverminde- van het geld in de V.S. zijn verdwe- Maar in elk geval is uit de toelich- van de president op de begroting het komende jaar duidelijk geble- dat de Amerikaanse regering htige pogingen doet om een nieuwe tionistische ontwikkeling te weren Is de Newyorkse effectenbeurs deze igens gezonde begrotingspolitiek met toersdaling begroet moet de con- e volgen dat de vrees of de hoop op nieuwe inflatie een van de belang- stuwkrachten voor de jongste se is geweest. lerikanen hebben in bepaalde op en een kinderlijk sentiment. Ze zijn melhoch jauchzend, oder zum Tode ibt" en aan hun reacties zal men om niet te veel waarde moeten ten. Er is echter meer dan eens op zen dat de koersstijging, welke in plaats vond, de perken te buiten zoals blijkt uit het minimale ren- nt, dat de meeste Amerikaanse elen opleverden en waarin de groei- üjkheden, waarmee werd ge- md, in sterke mate tot uitdrukking len. zichzelf beschouwd, kan daarom jersdaling op de Newyorkse effec- lurs niet anders dan een gezond iüjnsel worden genoemd, omdat het is dat men op de verdere opbloei iet bedrijfsleven en/of een nieuwe ionistische beweging wat hard is itgelopen. grond van gezonde economische regingen kan men zich er slechts verheugen dat de Amerikaanse re- j nieuwe begrotingstekorten tracht lorkomen en op haar financien orde stellen. Zjj poogt dat immers ook oen door bij het Congres toestem- te krijgen voor een verhoging van renteplafond, waardoor het moge- na worden de grote vlottende schuld «nsolideren. Saneringsmaatregelen, heilzaam ook, snijden altijd hier en in het vlees en consolidatie van tnde schuld betekent een binding tanwezige geldmiddelen, welke met ilijging van de rentestand gepaard en tot verminderde industriële ac- Jt en bestedingsbeperking kan lei- t is dan ook ongetwijfeld mede de voor deze eventualiteiten, welke èwyorkse beurs, dat wil zeggen de ers van aandelen tot bezinning t gebracht. Want nu reeds bedraagt rendement van industriële obligaties V.S. meer dan 6%%( dat is ca. 4% dan dat van vele aandelen) en als hoge rentevoet en een krachtige in- ibestrijding zijn te wachten, voelt zich vooreerst bij obligaties veili- dan bij aandelen. Men ziet hoe snel iblieke opinie kan veranderen! ter komt voor de V.S. echter nog j. De staalstaking is wel geëindigd, niet zonder zware offers van de ondernemingen. Niet alleen worden «en per 1 december 1960 en per 1 ier 1961 opnieuw verhoogd, maar overigens zijn belangrijke concessies de werkgevers afgedwongen, bijv. maandelijks pensioen van 2.90 voor ienstjaar, een som ineens bij het be- n van de pensioengerechtigde leef- welke tot 60 jaar wordt verlaagd hen, die tenminste 15 dienstjaren ;n, terwijl ook nieuwe loonsverho- a na oktober 1961 mogelijk zijn. vroeger opgemerkt, wordt thans kettingreacties in de andere bedrij- met name de spoorwegen, gevreesd, Mn dan tot prijsverhogingen kan d, welke de toch reeds gehavende rtkaanse export opnieuw ongunstig ii beïnvloeden. cijfers van de handelsbalans heb- duldelijk doen zien dat de V.S. in ten opzichte van vele artikelen ter hebben verloren auto's, textiel ndere consumentengoederen en etalingsbalans heeft de weerslag in ondervonden. Terwijl in 1957 t handelsbalans nog een overschot 7 miljard werd verkregen, ging ijfer in 1958 tot 5Vi miljard terug, ijl het in de 12 maanden, geëindigd «1 1959 niet meer dan 4.4 miljard bedragen. k en dergelijke Indices nopen de [tag: tot grote voorzichtigheid, waar- ij in de precaire positie verkeert dat de ene kant rekening moet worden •den met de komende presidents lezingen, waarvoor de Democraten reeds geducht roeren, aan de an- kant grote defensie uitgaven (bijna helft van de begrotingsuitgaven ad miljard) en een sterke economie zijn om Rusland, in weerwil van schijnvertoningen voor de ontwa- de baas te blijven, frmee is de situatie van de V.S. en in de Newyorkse effectenbeurs ge- •d. Men zal moeten afwachten in •rre men deze, blijkbaar voor velen *e gezichtspunten in de koersen de aandelen tot uitdrukking wil komen. .Is herhaaldelijk op gewezen dat de van Europa en ook die van ons land in vele opzichten gunstiger is dan die van de V.S. Deze week heeft zowel de minister van Financiën, als de direc tie van de Rotterdamsche Bank in haar jaarverslag zich weer in bemoedigende termen over de economische vooruitzich ten van ons land uitgesproken, al ont veinst men zich niet dat door de toe neming van de voorraden en de grotere investeringen bij de bedrijven, zomede door de stijging van de consumptie als gevolg van de loonsverhogingen, het grote saldo op de Nederlandse betalings balans in 1960 aanmerkelijk zal slinken. Hetgeen overigens op zichzelf be schouwd, niet verontrustend is, omdat een land als Nederland zich op den duur de luxe van een voortdurend groot over schot op de betalingsbalans niet kan in°r,:Sin -L* e,en *e*0rt houders in dere daeen een hart onder worden bestendigd. Steeds weer staat de rjem steken men op dit punt voor de noodzakelijke handhaving van het evenwicht, waaraan gelukkig in ons land grote aandacht wordt geschonken. Ook al is het verband tussen de Ame rikaanse beurs en de onze veel minder nauw dan voor de oorlog, de Ameri kaanse economie en de beoordeling daarvan oeient hier uiteraard grote in vloed uit en met name de internatio nale aandelen staan dan ook onder de druk van de flauwe stemming in Wall- Street. Het sterkst spreekt dat bij aan delen Koninklijke, die een Amerikaans fonds zyn geworden, omdat het grootste deel van het kapitaal in de V.S. wordt gehouden en het fonds daar dagelyks wordt genoteerd. Men mag zich gelukkig prijzen dat de Amsterdamse beurs overigens aan meer gematigde waardering voor de aandelen aan de dag heeft gelegd dan die te New- York. Had het buitenland in 1959 niet zoveel belangstelling voor de Neder landse aandelen getoond (de aanko pen bedroegen ca. f. 1 miljard) dan zou den de koersstijgingen hier veel minder groot zijn geweest. Naarmate de berich ten over het jaar 1959 inkomen en di videnden worden aangekondigd, blijkt trouwens dat de resultaten in vele ge vallen de koersstijging der aandelen rechtvaardigen. Zo heeft de Rotterdam sche Bank. ongeacht de stille reserve ringen, netto f. 3'; miljoen meer ver diend en het dividend van 10% tot 12% verhoogd, de Intern. Gewapend Beton komt met eenzelfde verhoging, de AKU heeft over 1959 cijfers gepubliceerd, die de verwachtingen verre overtreffen en de Vereen. Glasfabrieken, die met een emissie van aandelen en 5% obligaties komen, hebben over de eerste 9 maan den van 1959 weinig minder verdiend dan in het gehele jaar 1958. Ook hier is het echter de vraag of het beroep op de kapitaalmarkt van het be drijfsleven en dat van de overheids lichamen, tezamen met de particuliere bestedingen, na verloop van tijd geen nieuwe spanningen zal oproepen. Dat de gevaren hiervoor scherp onder de ogen worden gezien, kan de effecten- Onze bridgerubriek De bridgevraag van deze week: In een parenwedstrijd is Noord (uw partner) gever en past, Oost past, en als Zuid opent ge met 1 klave ren op: Sch. V. 6; Ha. 8. 5; Ru. 8, 5, 3; Kla. A, H, V, 10, 9. 5. Uw linker tegenstander (West) biedt dan 1 schoppen. Noord zegt 2 Sansatout en Oost past. Wat moet Zuid doen? Antwoord elders op de ze bladzijde. De laatste ronden van de parencom petitie der meesterklasse NBB hebben een bijzonder spannend verloop gehad en zowel de deelnemers als de toeschou wers zullen zich veel van deze aardige finale blijven herinneren. Opvallend was vooral het constant goede en rustige spel van het, oorspronkelijlk als outsiders aangemerkte paar dr. W. Oudshoorn (Rotterdam) met mr. F. Pels Rijcken (Breda), dat op nog vrij gemakkelijke wijze wist te winnen. Iedereen gunde deze buitengewoon sympathieke en spor tieve combinatie de fraaie overwinning ook hun naaste concurrenten Filar- ski-Verboog, die nummer 2 werden na een weekeinde van minder scherp spel, gepaard aan doorlopende tegenslagen. Bij het geringe verschil van krachten onder de topparen van de NBB kan men nooit winnen als men niet geluk en on geluk in redelijke volgorde afwisselt. De gebr. Kaiser met 'hun (nieuwe) Naipoli- taanse biedsysteem kwamen tenslotte toch nog als derde aan, vóór Cats-Kra- mer, die zich fantastisch hersteld had den, na onderaan te hebben gestaan. In de tweede ronde had de Rotterdamse crack Slavenburg voor onberaden wed der gespeeld en was onderaan gekomen: later ging hij bridge spelen en eindigde nog als nummer zeven, tezamen met Hans Kreyns. Een aardig spel uit die laatste ronde was het volgende Sch. H, B, 10, 8. Ha. H, V, 5 Ru. B. 8. 6, 5. 4. Kla. 5. Sch. A, 9, 6, 4, 2. N Sch. V, 7, 5, 3. Ha. 7, 3. xv n Ha. B. 9, 8, 6, 4. Ru. V. 9, 7, 3. Ru. A. H. Kla. A. 2. Z Kla. 7. 3. Sch. Ha. A, 10, 2. Ru. 10. 2. Kla. H. V. B. 10. 9. 8. 6, 4, Zuid gever, OW kwetsbaar. Advertentie j re/i(eboeA/e Direct opvraagbaar tot f 2.000,- per kalendermaand; daarboven 30 dagen opzegging, uitgezonderd bij aankoop van effecten of eigen woning. 231 kantoren in 189 plaatsen De maand september was gunstig voor de visserij, het weer was droog en zonnig met overwegend wind uit oostelijke richtingen. De haringtrei- lers hadden nabij de oostkust van Engeland enkele dagen hinder van de mist. Op 21 september moesten deze treilers enkele uren de visserij staken wegens krachtige z.w.-wind. In deze maand oefenden vrijwel alle treilers de haringvisserij uit. Een 40-tal motorloggers viste ln sep tember met de zeevistreil tussen 53° 58°04 en 2°5' O.L. Een aantal schepen ging naar de Middle Bank en Klondijke waar makreel, schelvis, kabeljauw en ha ring werden gevangen. Een andere groep viste bij Tail End en Clay Deep en ving schelvis en kabeljauw. De rest van de loggers oefende de visserij uit bij het Diepe Gat, Zwarte Bank en Tea Kettie Hole, waar wijting, schol en tong wer den gevangen. De resultaten waren over het algemeen goed; de reisduren be droegen 510 dagen. Een 32-tal kotters van 240 en meer pk. viste vanaf de Nederlandse kust tot aan het Broad Weed en Borkum grond: zij vingen makreel, schelvis, kabeljauw, wijting, schol en tong. De resultaten waren over het algemeen goed; de reis duren bedroegen 2 tot 10 dagen. Een 151-tal kotters van minder dan 240 pk. viste vanaf de gronden langs de Neder landse kust, Outer Gabbard en Winter- ton Twenties tot aan de Klaverbank, „P" boeienlijn en Borkumground. waar schol, tong, wijting, tarbot, griet, poon en schar werden gevangen. De tong vangsten waren over het algemeen goed, de scholvangsten matig. De resultaten waren gemiddeld lonend tot goed lo nend. Een 34-tal kotters van groep II viste nabij de kotters met een vermogen van kleiner dan 240 pk. of by de Neder landse kust. De vaartuigen, die week- reizen maakten vingen meer tong dan de schepen, die nabij de kust bleven, waardoor de resultaten van eerstge noemde vaartuigen aanmerkelijk hoger lagen. De resultaten waren over het al gemeen goed. Een 19-tal kustvissers had goed lonen de resultaten: wegens de toenemende vangsten van garnalen gingen gedu rende september nog enige vaartuigjes over op deze visserij. In september visten één stoomtreiler, 60 motortreilers/grote motorloggers en 29 kleinere motorloggers met de haring- treil in de Noordzee tussen 54°30'— 61° N.B. en 1° W.—5° O.L. De meeste schepen visten benoorden de North East Bank waar over het algemeen goede vangsten gemaakt werden tot 23 september. In de daarop volgende dagen verspreidde de vloot zich over verschil lende gronden: de vangsten waren zeer wisselvallig en over het algemeen lagen dan in de voorafgaande dagen, doch sommige schepen konden nog grote hoe veelheden scheephalen. Over het alge meen hadden de vaartuigen goede tot zeer gunstige resultaten. Een motor- treiler uit IJmuiden behaalde na 3 rei zen de hoogste maandbesomming met f 198.913. Verscheidene grote schepen behaalden reisbesommingen van meer dan f30.000; zij maakten reizen van 3 tot 15 dagen. De loggers van het kleinere type besomden gemiddeld f 20.000 na rei zen van 9 tot 18 dagen. In totaal visten 5 motortreilers in de Ierse Zee nabij 51° 15' N.B. en 60 —30' W.L. De vangsten waren niet beter dan in de Noordzee en gezien de langere reisduur waren de resultaten minder. Hierna vertrokken de treilers weer naar de visgronden van de Noordzee. In de eerste week visten de meeste loggers tussen 55" N.56 N. en 0°1 W.L.; een kleine groep schepen met zinkvleten aan boord, bevond zich veel noordelyker naby 58 N.B. en 051" O.L. Op beide gronden werd per logger gemiddeld 10 tot 100 kantjes haring per schot gevangen. In de volgende dagen waren de vangsten schraal; toen in de tweede week enkele loggers naby 54' N. en 2" O. met de zinkvleet schoten van 20 tot 30 last haring vingen, voer de ge hele vloot naar deze visgronden. In de volgende dagen bleek echter dat ook hier de visserij zeer schraal was; gere geld vingen des nachts enkele loggers 15 tot 25 last en de rest van de vloot weinig of niets. De loggers met zinkvle ten aan boord zochten langs de gehele buitenkant van de Doggersbank naar haring, doch deden geen enkele vangst van betekenis. In de laatste dagen van september namen de vangsten iets toe; verscheidene schepen meldden vangsten van 25 tot 50 kantjes per nacht. De re sultaten waren gedurende september over het algemeen slecht; de meeste loggers kwamen na reizen van 3 tot 4 weken met gedeeltelijke volle visruimen in de thuishavens. Aan de vleetvissery namen 122 schepen deel Spanvisserij Ruim 30 vaartuigen van het Rayon Noord hebben in september langs de Nederlandse kust deelgenomen aan de spanvisserij op pilchards, sprot en zee bliek. In de eerste drie weken van sep tember waren de resultaten over het algemeen goed. In het rayon Zuid nam de spanvisserij op pilchards in de loop van de maand af. Het aantal spannen verminderde van 7 tot 2. Reeds in de eerste week van september gingen 2 spannen kotters wegens onvoldoende resultaten over op de zeevistreil. De visserij op zandspiering werd deze maand niet uitgeoefend. De resultaten van de garnalen vissers waren het gunstigst in rayon Noord en Zuid. In IJmuiden en Soheveningen werd weinig van dit artikel aangevoerd. Aanvoer In totaal hebben de treilschepen aan gevoerd: 18 619.858 kg met 'n opbrengst Jongetje viel in regenput (Speciale berichtgeving) Het 3-jarig zoontje Wolther van de familie Kamps, in de Agostraat in Ter Apel, is gistermorgen in een regenput achter het huis van de familie Wolbers gevallen en verdronken. Het jongetje speelde met het 4-jarig zoontje van de familie Oosthof. De kleu ters slaagden er blijkbaar in, nadat zij op de put waren geklommen, het deksel te openen, waarna de jongste over de rand viel. Toen zijn speelgenootje hui lende thuis kwam, is men onmiddellijk op onderzoek uitgegaan. Men slaagde erin, het slachtoffertje uit de put op te halen, maar toepassing van kunstmatige ademhaling mocht toen niet meer baten. Deel gestolen collectie sieraden teruggevonden De Amsterdamse politie heeft nog een der cassettes opgehaald van de vyf met een monstercollectie gouden en zilveren sieraden, die dinsdag j.l. zijn gestolen. De thans opgedregde cassette bevatte 240 gouden armbanden en hangers. Ver moedelijk hebben de daders zich van de armbanden en hangers ontdaan, omdat dit soort sieraden moeilijker illegaal te verkopen is dan b.v. gladde ringen. De politie dregt nu nog naar de beide laat ste cassettes. Bovendien wordt yverig ge speurd naar de daders. Komisch was het biedverloop van de Kaisers tegen Slavenburg-Kreyns, nl. 4 maal pas! Zuid kon niet 1 klaveren ope nen, omdat dit bod een sterk spel aan geeft en geen 3 klavereh omdat het Zuidspel daarvoor weer te sterk is Diverse malen was het (goede) ope ningsbod van Zuid 4 klaveren, waarna iedereen wel gedwongen was te zwijgen. West herinnerde zich de regel, dat het tegen zulke biedingen vaak goed is met een aas uit te komen en legde dan ook schoppenaas op tafel. Zuid troefde af. ging met hartenheer naar Noord en gooide op schoppenboer alvast een rui- tentje weg. Daarna schoppenboer en helpt Oost niet wat hij ook doet. Gooit hij schoppenvrouw, dan troeft Zuid, gaat weer met een harten naar Noord en ruimt op schoppen 10 de laatste rui ten op. Zes gemaakt aan diverse ta fels. De bedoeling van een uitkomst met aas is, aan slag te blijven en na de dummy (tafel) gezien te hebben, te be palen wat men moet naspelen. West had in dit geval een béter aas gehad om mee aan slag te blijven: troefaas. Na die gemaakt te hebben, is het duidelijk, dat hy géén schoppen of harten moet spelen en zullen OW hun rechtmatige aandeel 3 slagen kunnen maken. Het was de grote verdienste van Frans Pels Rijcken. dat hij het probleem ook met dichte kaarten wist op te lossen. Tegen zijn uitkomst van de klaveren 2 stond de Zuidspeler machteloos en kon den er door NZ nimmer meer dan 10 slagen worden gemaakt. Zéér goed bridge! Antwoord op wekelykse bridgevraag: In een sterk bezette parenwedstryd is zonder twyfel het beste bod 3 Sansa tout. U brengt 6 slagen mee en hoewel partner paste, zal hy wel goed zijn voor de andere 3 slagen. De schoppenvrouw kan bovendien nog een aardige onder steuning betekenen bij de schoppen dekking van Noord. In een zwakke pa renwedstryd zoudt ge op 2 SA kunnen passen .daar diverse paren wel in een 3-klaverencontract terecht zullen ko men. In elk geval moet u nalaten 3 kla veren te bieden. Als ge slechts twee Sans maakt, hebt ge met 70 punten al méér, dan de 6 die er komen als ge 3 klaveren wint. In een parenwedstryd is dat argument overwegend. Het spel kwam voor in de meesterklase NBB: Noord had o.a. schoppenaas en ruiten aas en -heer. H. W. FILARSKI van f. 7.747.771. In september '58 was de aanvoer 15.667.039 kg, voor f. 7.168.709. IJmuiden had hiervan het leeuwedeel met 11.794.981 kg (september '58 9.875.064 kg) en een opbrengst van f. 5.373 902 (f.4 910146). Aan haring werd totaal aangevoerd ruim 12.7 miljoen kg, hiervan was 8 mil joen kg verse en ruim 4.7 miljoen kg gezouten haring. De aanvoer van ma kreel was 1,5 miljoen kg (v.j. 1,8 miljoen kg). De meeste vissoorten waren hoger in prijs dan in september 1958, behalve verse haring, gezouten haring, wijting, schol en tong. Vanaf begin teelt t/m september '59 bedroeg de aanvoer 454.483 kg (v.j. 379.009 kg). Hiervan werd circa 40% door de haringtreilers aangevoerd. De kwaliteit van de haring was over het algemeen goed, de haring van de vleetloggers was kleiner van stuk dan van de haringtreilers. Van de aangevoerde verse haring ging te IJmuiden 20% naar de vismeelfa- brieken, te Scheveningen 18% en te Vlaavdingen 13%. De verse haring werd afgezet naar de conservenfabrieken, de visstomerij en de exporthandel voor verzending naar België en West-Duits- land. De uitvoer van gezouten haring be droeg in deze maand uitgedrukt in vaten met een netto visgewicht van 100 kg 48.652 vaten tegen 37.627 vaten in september 1958 De verzending vond o.m. plaats naar: België en Luxemburg. Ca nada. Denemarken. Oost-Duitsland. West.-Duitsland, Frankrijk, Italië, Jor danië en Libanon, Noorwegen. Oosten rijk en U SA. Jongeman koos een „gevaarlijk" beroep (Van onze Haagse redactie) „Jy hebt een geheel verkeerd beroep gekozen. Het beroep van vertegenwoor diger is voor jou veel te gevaarlijk. Houdt je maar liever aan lassen en con- structiebankwerken, waarvoor je boven dien de diploma's nog hebt", zo advi seerde de president van het Haagse Gerechtshof een 22-jarige Haagse jon geman, die zich had te verantwoorden terzake van meermalen gepleegde ver duistering in dienstbetrekking. Als adjunct-inspecteur van een assu rantiekantoor had verdachte de door hem voor zijn werkgever geïnde verze keringspremies niet afgedragen. Het be trof een bedrag van meer dan f 1100. dat verdachte grotendeels verbrast had. Waarom hy in het verzekeringsvak gegaan was? „Ik wilde graag in een auto ryden". „Ja iedereen wil in een auto ryden. Sinds de bevrijding is dat zo gekomen en dat is eigenlyk nooit meer overgegaan. Vandaar al die drukte op de weg", zei de president. De procureur-generaal vond de door de rechtbank opgelegde straf zes maanden met aftrek niet te hoog. Omdat hij reclasseringstoezicht voor deze jongeman echter gewenst achtte, eiste hij een gevangenisstraf van 8 maanden met aftrek, waarvan 2 maan den voorwaardelijk, met toezicht gedu rende de drie jaar lange proeftyd. Uit spraak 5 februari a.s. Burgemeester Van Walsum uit de Ver. Staten terug Met de DC-7C van de KLM uit New York arriveerden gistermiddag op Schiphol de burgemeester van Rotter dam, mr. G. E. van Walsum en zijn echtgenote, na een reis van twee we ken door de V.S. Zün indrukken van de reis weergeven de, merkte burgemeester Van Walsum op. dat hij getroffen is door de grote belangstelling die men in Amerika heeft voor de Europese samenwerkingsplannen, als ook de interesse en kennis, die men heeft van specifiek Nederlandse pro jecten, zoals de Europoort. Een sterke vertegenwoordiging van het Nederlandse bedrijfsleven in de V.S acht de heer Van Walsum van groot belang, vooral ook in Californië, dat, „een steeds belangrijker plaats in de Amerikaanse economie gaat innemen". In verband hiermede merkte de burge meester op. dat het Nederlandse verzoek om landingsrechten voor de KLM in Los Angeles te verkrygen, ook voor Califor nië van het grootste belang is. zodat men dit verzoek daar zonder uitzonde ring steunt. De heer Jonckheer weer naar Antillen De minister-president van de Ned. Antillen, de heer E. Jonckheer, is gis teravond, samen met de minister van Justitie, de heer R. J. Isa, van de Am sterdamse luchthaven weer naar de Antillen vertrokken. Op Schiphol deelde de minister-president mede, dat het resultaat van zijn besprekin gen in ons land tegen het einde van de volgende week bekend zal worden gemaakt. „Zeker is", aldus de heer Jonckheer, „dat de personeelsbezetting in Den Haag geleidelijk zal worden uitgebreid. Vooral is mij gebleken, dat er behoefte bestaat aan een goede voorlichtingsafdeling, waarvoor kosten noch moeite gespaard zullen worden". Betreffende de verhouding tussen de Ned. Antillen en Venezuela merkte de heer Jonckheer nog op. dat de wijze waarop het voorlopig Nederlands ant woord op de Venezolaanse nota ontvan gen is, hem aanleiding geeft dat het definitieve antwoord een einde zal ma ken aan de gespannen verstandhouding tussen de beide landen. „Dit definitieve antwoord zal niet lang meer op zich laten wachten", aldus de minister-pre sident. De beide bewindslieden werden op Schiphol uitgeleide gedaan door de heer W. F. M. Larnpe. gevolmachtigd minister van de Ned. Antillen, mr. C. Debrot, waarnemend gevolmachtigd mi nister en de heer A. Jonker, directeur van het kabinet van de vice-minister- J president Lefdeirvs burqemees ter kiejd weet* zijv* nieuwjaarsrede - CXi „II II. de 3-October ver vauaf de vieeiYiq vavi IQ 60.. f**—- GALA m toutsrtu* Wet kevstel van .Mtwerva" werd deze Week weer qewevkt Cv- i het.Komplan'' komt opnieuw in Wasse naars raad

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 17