m Oegstgeest breidt woongebied uiten komt aan Leidse wens tegemoet Gebaseerd op het structuurplan In proces-Jaccoud te Genève nu: zakelijke fase der schuldvraag Woonwijk bij Groene Kerkjeparken9 zwembad en universitaire wijk in het zuiden Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 22 januari 1960 Derde blad no. 29955 Oegstgeest heeft een uitbreidingsplan opgesteld, dat zeer aantrekkelijke ontwikkelingsmogelijk heden voor de gemeente zelf biedt en tevens royaal tegemoet komt aan de bestaande behoeften van de omliggende gemeenten (in het bijzonder Leiden), geheel in overeenstemming met de opzet en geest van het „structuurplan" voor de Leidse agglomeratie. Dit uitbreidingsplan, dat waarschijnlijk lang voor het zomerreces door de Oegstgeester ge meenteraad wordt behandeld, voorziet in de bouw van een nieuwe woonwijk ten noorden van het Oegstgeester Kanaal (ongeveer tussen Groene Kerkje en Warmonder Hek) een zeer omvangrijk terrein voor de uitbreiding van de Leidse Univer sitaire gebouwen (tussen Rijn, Rijksweg 4, ver lengde Wassenaarseweg en Slaagh) en een recreatiegebied in parkvorm tussen dit universi taire gebied en de gemeentelijke grens tussen Oegstgeest en Leiden. In dit parkgebied is boven dien een zwembad ontworpen, dat evenals het parkgebied zelf in het bijzonder voor Leiden van zeer grote betekenis kan zijn. De definitieve vormgeving van het uitbreidings plan is enigszins vertraagd doordat men moest afwachten, hoe Rijkswaterstaat het tracé van de omlegging van de Rijksweg in de omgeving van Haagse Schouw, Slaagh en Witte Palen zou projecteren. Rijkswaterstaat heeft daarover thans een beslissing genomen. Van Maaldrift tot onge veer de beruchte bocht bij de Witte Palen zal deze weg worden verlegd over een recht tracé, dat even bewesten Rhijnhof de Rijn kruist via een nieuwe brug. MAR. JELÊCTR £>eo«. POELMfeR warmonger HdK l&ROtflÊ £*eftioe ^J>Vi)BuRC,èRwi KweKeay yiittc I Het nieuwe Oegstgeester uitbreidingsplan is in hoofdzaak gebaseerd op het gedeelte van het plan voor de Leidse agglomeratie, zoals dit is aanvaard door de raden der betrokken gemeenten, aldus de toelichting. De nadere uitwerking van dit structuurplan bracht een aantal problemen aan het licht, die oorzaak waren van enkele afwijkingen. Deze afwijkingen tasten echter nergens de wezen lijke structuur aan. In dit plan is in hoofdzaak een klein gedeelte der gemeente in het uiterste zuid-oosten nog niet opgenomen, omdat hier nadere verkenningen moesten wor den verricht en nog met verschillende instanties overleg moet worden gepleegd. Omdat de vaststelling van een plan in hoofdzaak in verband met de grote urgentie van de universitaire ontwikkeling met de grootst mogelijke spoed dient te geschieden is dit gedeelte, dat geen direct of indirect verband houdt met deze universitaire ontwikkeling, voorlopig buiten het plan gehouden, evenals de Overveerpolder. Voor alle andere delen der gemeente kan met redelijke zekerheid de bestem ming worden geregeld, terwijl daardoor tevens wordt voorkomen, dat ongewenste ontwikkeling plaats vindt, terwijl mogelijkheden worden geopend voor de verwer ving van gronden ten behoeve van de in de eerstkomende jaren uit te voeren werkzaamheden. Het gedeelte ten noorden van Leiden wordt in een afzonderlijk plan geregeld. park vormt tevens een onderdeel van de recreatieve verbinding Pesthuislaan recreatiezone langs de Rijn Kat wijk. In het park is alleen een zwembad op genomen. Door deze parkzone loopt een rijwielpad, geschikt voor twee-zijdig ver keer tot aan de kruising met de War- monderweg. Voorts gaat door deze zone een rijwielpad Haagse Schouw-oost langs Rijksweg 4 Groene Kerkje. Het woon- en werkgebied Morskwar- tier zal binnen afzienbare tijd in een af zonderlijk plan worden vastgelegd. Zeven hoofdpunten Het plan in hoofdzaak bevat een 7-tal gebieden, die de voornaamste zones van de gemeente vormen en wel: 1. Het in ontwikkeling zijnde woongebied van Oegstgeest tussen de Gestichten en de provinciale weg in het noorden door de Morsebelpolder: 2. Het gebied van de Gestichten tussen de kom Oegstgeest en de verlengde Wassenaarseweg; 3. Het universitaire buitenterrein; 4. De park zone voor het Morskwartier, de Leidse binnenstad en ook voor dorp Oegstgeest; 5. Het nieuwe woon- en werkgebied van het Morskwartier; 6. Het agrarisch ge bied aan de west- en noordzijde van de gemeente; 7. Een recreatiestrook ten be hoeve van dit deel van de agglomeratie, doch ook ten behoeve van dit deel van de provincie langs de Rijn. In bijgaande schetstekening zijn deze aspecten in grote lijnen aangeduid. Nieuwe woonwijk Het in ontwikkeling zijnde woongebied van Oegstgeest naar het noorden is tot het Oegstgeesterkanaal reeds geregeld in uitbreidingsplannen in onderdelen. Ten noorden van het Oegstgeesterkanaal is thans een nieuw woongebied ontworpen tot op een afstand van circa 50 m uit het hart van de provinciale weg. Dit woongebied wordt doorsneden door de noordelijke invalsweg en wordt door 2 bruggen verbonden met het overige ge deelte van de kom. Het gebied bij het Groene Kerkje kan een fraai woonge bied worden, het heeft een uitstekende verkeersligging zowel met Leiden, Am sterdam, Bollenstreek, 's-Gravenhage als Alphen en het strand. Het gebied van de Gestichten is een fraai beplant doch niet toegankelijk ge bied. Het vormt door zijn beplanting een fraaie omgeving voor het dorp doch het heeft overigens geen praktische recrea tieve waarden. Behalve de wijkvoorzie- ningen op het gebied van de recreatie in de woongebieden zelve, behoeft de be volking nog recreatieve mogelijkheden van grotere allure zoals sport, grotere parken en dergelijken. Als zodanig is het territoir van de Gestichten niet te be schouwen. Drie universitaire gebieden Het universitaire buitenterrein bestaat uit drie delen. Het eerste deel gelegen tussen Warmonderweg, Wassenaarseweg, Rijksweg 4, de nieuwe hoofdinvalsweg. Dit gedeelte zou aanvankelijk niet zo dicht bebouwd worden, zodat deze zone door een fraai parkaanleg ook bruikbaar zou zyn voor de burgerij voor dit ge deelte van de agglomeratie. Nadere onderzoekingen van de univer siteit hebben uitgewezen dat hiervan geen sprake kan zijn, doch dat in tegendeel gerekend moet worden op een intensieve en betrekkelijk hoge be bouwing. Ook dan nog bestaat de mogelijkheid om een fraai geheel tot stand te bren gen, doch van enige recreatieve beteke nis van deze zone voor de burgerij is dan geen sprake meer. Tevens verviel door deze dichtere bebouwing de mogelijkheid om door dit, ongeveer 1 km lange ter rein, een openbare dwarsverbinding te maken. Het vervallen van de recreatieve en de doorsnijdingsmogelijkheid hebben grote moeilijkheden opgeleverd bij de ontwikkeling van het plan in hoofdzaak Ten aanzien van de recreatie moeten aanvullende maatregelen worden ge troffen. Recreatie Deze aanvullende maatregel is in het plan opgenomen door het projecteren van een parkzone over de volle lengte aan de zuidzijde van de hoofdinvalsweg. De begraafplaats Rhijnhof vormt van dit park de zuidelijke begrenzing, terwijl het oostelijk gedeelte rechts tot vlak bij het viaduct van de Pesthuislaan komt. Zo wordt dit park dus ook van betekenis voor de Leidse binnenstad. De beplanting van de hoofdinvalsweg zal met de rand- beplanting van het universiteitsterrein een fraaie noordelijke grens kunnen vor men. In dit park kan generlei bebouwing worden opgenomen. De Leidse agglo meratie heeft een schromelijk tekort aan parkgebieden op korte afstand. Dit Agrarisch gebied Het agrarisch gebied, is in zijn geheel ook open gesteld voor de bouw van kas sen, hoewel deze zich in hoofdzaak zul len concentreren in het gebied ten zui den van het Oegstgeesterkanaal. Het ge bied van het territoir van Oegstgeest dat ligt aan de oostzijde der gemeente en de noordzijde van Leiden zal in een af zonderlijk plan worden geregeld. Ook dit gebied is geheel agrarisch. Langs de Rijksweg is om recreatieve redenen een smalle strook verboden voor kassenbouw. De recreatiestrook langs de Rijn is voor Oegstgeest en voor de provincie van groot belang. Wil deze strook tot zijn recht komen, dan moeten er goede re creatieve verbindingen zijn. Deze verbin dingen worden gevonden langs het ver lengde van de Rijnzichtweg, het verleng de van de Wassenaarseweg en het eerder genoemde fietspad door het park. Het plan houdt rekening met een eventuele recreatieve bestemming aan de zuid westzijde van de Rijnbocht in de ge meente Valkenburg. Het universitaire terrein valt in drie gedeelten uiteen en wel: het dichtst be bouwde gedeelte aan de zuidzijde van de Gestichten, een minder dicht bebouwd gedeelte aan de westzijde van Rijksweg 4 en aan de zuidzijde van de verlengde Wassenaarseweg en een gedeelte met open bebouwing en sportaccommodatie tussen de Rijnzichtweg en de verlengde Wassenaarseweg. Ten aanzien van de onderlinge afstand der gebouwen, een nadere indeling van het terrein, de hoogten der gebouwen, geeft dit plan in hoofdzaak met opzet WEGHN wegen met GESCHEIDEN H'JvSan EM WATER HUlDlOiE i KOM-fct bouwing J HUIDIGE OPÊN BE60UWIN6 NIEUWE WOON W UK UlTBftEiDiN6 UN/VÊRSITÊJT VARK- ZONC (zwembaden geen bepalingen: wel zal hierover nog nader overleg met de Leidse universiteit worden gevoerd en uit dit overleg zal moeten blijken of en zo ja, in hoeverre meer gespecificeerde stedebouwkundige regelingen nodig zijn. Verkeersproblemen De verkeersproblemen konden eerst na veel overleg met verschillende instan ties tot een oplossing worden gebracht. Nadat het tracé van Rijksweg 4 defini tief was vastgesteld op de op de kaart aangegeven plaats, moesten de daaruit voortvloeiende consequenties worden aan vaard. Deze consequenties riepen een aantal complicaties op, die voortvloei den uit het feit, dat dit tracé zo dicht langs de kom ligt, dat een parallel ver binding waarlangs het lokale verkeer i zich kan uitspreiden niet kon worden gemaakt, ook al niet omdat het Univer siteitsterrein geen doorgang noord-zuid (behalve bij de Warmonderweg) toeliet. Deze problemen zyn opgelost door het projecteren van enkele andere nieuwe wegen, die een goede aansluiting op het Rijkswegennet waarborgen. li! /LEIDE.G HOUT GEN. LEIDEN IND'StWÊ 'duuFOV ACAD. ZIEKsNH, GEN. VALKSNBi ■RB De societygisteren afwezig op tribune enige sensatie: een flauwvallende getuige (Van onze Reisredacteur W. L. Brugsma) Het proces-Jaccoud is op zijn vierde zittingsdag de zakelijke fase ingegaan: er stonden minder Italiaanse sportwagens buiten het Geneef- se gerechtshof, er was minder kostbaar bont op de publieke tribune, de grote emoties zijn voorbij, de Geneefse society heeft zijn hart opge haald aan de confrontatie van Pierre Jaccoud met zijn vriendin en met zijn echtgenote, aan de botsing tussen het maatschappelijk succes en het moreel failliet in de man, die nu als een wrak voor de twaalf ge zworenen zit. Gisteren zijn de eersten van de tweehonderd gewone getuigen voor president Barde verschenen: een directeur van een modemagazijn, Jaccouds huishoudster, haar zoontje, een wapenhande laar, een politie-inspecteur, een medewerker van Jaccoud, een auto mobilist. Voor- en nadelen van juryrechtspraak de procureur - generaal voelden hem daarover zo bits aan de tand, dat de man in de getuigenbank van zijn stokje ging. Het vlugzout is zeer in t'rek dezer dagen in de Geneefse rechtszaal! Jaccouds medewerker maitre Junod legde een uiterst gunstige getuigenis over Jaccoud af, hoewel hij een eerder gedane verklaring dat Jaccoud de be wuste avond niet voor elf uur zijn kan toor verlaten kon hebben, moest wijzi gen. Hij verklaarde nu dat het mogelijk was dat Jaccoud om half elf weggegaan zou zijn en later zou zijn teruggekeerd, maar achtte het hoogst onwaarschijn lijk, dat hij, Junod, die de hele avond op kantoor was, dat niet opgemerkt zou hebben. Hij had de volgende dagen hoe genaamd niets vreemds aan Jaccoud opgemerkt. Bewijzen noodzakelijk Nu de storm over de hartsgeheimen bedaard is, begint Genève aan de voor spellingen over de uitkomst van het proces en die luiden uiterst gevarieerd. De man-in-de-straat gelooft veelal dat men „Jaccoud niets zal durven ma ken omdat hij een hoge piet is". Hoge pieten daarentegen hellen tot de me ning over dat Jaccouds kansen ongun stig staan, omdat de jury, die het laat ste woord heeft, bestaat uit eenvoudige mensen, die een streng en puriteins wonen en hij zal zeker niet nalaten zijn kken-rechters te wijzen op de juridi sche aspecten, op de noodzaak dat het wettig en overtuigend bewijs aanwezig i moet worden geacht, j Wat dat betreft is de zaak-Jaccoud I nog vol open vragen en de belangrijkste I daarvan liggen op het terrein der mo- j tieven. Waarom zou Jaccoud wraak wil- j len nemen op de medeminnaar van de vriendin, met wie hij reeds gebroken had, terwijl die medeminnaar inmiddels een verloofde had gevonden? Waarom zou Jaccoud de vader van die medemin- I naar dan vermoorden? Of vergiste hij I zich in diens identiteit? Het geopperde 1 motief dat hij naar het huis van de Zumbachs ging om zijn anonieme brie- j ven terug te halen, klinkt voorlopig zwak. tenzij er ergens een verborgen chantage-aspect aan de zaak kleeft. I Waarom zou hij pistool en dolk hebben meegenomen, als hij alleen die brieven ging halen? Na de hartstochten aangehoord te hebben buigen hof en jury zich nu over de concrete details,' over Jaccouds re genjas met de missende knoop, zijn pistool, over zijn doen en laten op die fatale eerste mei van '58, waarop Char les Zumbacli werd vermoord. Nu begint het werkelijke zoeken naar het ant woord op de vraag, die de afgelopen dagen alf schuil ging onder het pak emoties, dat uit Jaccouds liefdeleven te voorschijn kwam. de vraag: „Ver moordde Pierre Jaccoud Charles Zum- - bach?" en meer nog: „zal daarvan het 00^e^J zullen^ hebben over de losse ge- wettig en overtuigend bewijs geleverd kunnen worden?" en tenslotte: „zo ja. waarom deed hij het?" Op weg naar een antwoord kwam men ook gisteren nog niet veel verder. De Geneefse automobilist kwam verklaren, dat hij Jaccoud om kwart over elf op de avond van de moord die omstreeks 11 uur plaats greep) midden in de stad en dus ver van de plaats des onheils had gezien. Maar zijn verklaring klopte niet helemaal met zijn mededeling voor de rechter van instructie. De president en woontes van de Geneefse society. Het is zeer wel mogelijk dat Jaccoud een grotere kans van vrijspraak zou hebben wanneer hij niet voor een jury, maar voor een gewone rechtbank stond. Juristen beoordelen een zaak nu een maal eerder op haar juridische merites dan op het gevoel „hij zal het wel ge daan hebben". En het ganse bewijsma teriaal tegen Jaccoud, hoe bezwarend het ook mag lijken, is van louter indi recte aard. Anderzijds zal president Barde de overwegingen van de jury bij- Onbehagen Alle motief-theorieën klinken wat hol tenzij men ervan uitgaat, dat Jaccoud juist uit onberedeneerde wraakzucht handelde. De mankerende knoop van zijn regenjas werd tenslotte voor het huis van de Zumbachs gevonden, maar die knoop kan hij daar eerder verloren hebben, kan er zelfs door iemand anders neergelegd zijn. Eén ding staat vast: wanneer er tij- i dens dit proces niet meer of helderder bewijsmateriaal tevoorschijn komt, zal iedere uitspraak, schuldig of onschuldig, een gevoel van onzekerheid en onbeha gen achterlaten. Maar goed, dit proces is uit onbeha gen geboren en het zal er wel in eindi gen. Onbehagen in dit vreemde Genève, stad van Calvijn, het Rode Kruis en het Vredespaleis, van immense rijkdom en de Wereldraad van Kerken, maar ook de stad van de geheime bankrekenin- B. EN W. ROTTERDAM BESLUITEN TOT VERLENING GRATIFICATIE De gemeenteraad van Rotterdam, die gisteravond het voorstel van B. en W. behandelde, om als blijk van waardering het gemeentepersoneel een gratificatie met een minimum van 60 en een maximum van 100 gulden te geven, heeft na een beraadslaging van bijna uur zich met 28 tegen 15 stemmen achter het plan van B. en W. geschaard. Loco-burgemeester Schilthuis heeft het oordeel van c. meerderheid van het college als volgt vertolkt: deze grati ficatie is geen loon-politieke maatre gel. Hij zei verder om dat het Rot terdamse gemeen tepersoneel 17.500 man omvat. De familieleden meegerekend komt men tot 45.000 personen, waarvoor de raad verantwoordelijkheid draagt. Hij zette de moeilijkheden uiteen, waarmee de leiding van de bedrijven heeft te kampen. Indien de raad het voorstel zou aannemen zeide de wethouder hoop te hebben, dat de minister, die hem op 9 januari zijn bezwaren had uiteenge zet, zich alsnog zou beraden. gen, de rebellenregeringen en de Illegale wapentransactics! En bovenal van een rjjke bourgeoisie in een land dat buiten oorlogen bleef en een gladgestreken le ven leidde van een zo onberispelijk wel varende correctheid, dat levendiger geesten er do benauwdheid van kregen en op zoek gineen naar avontuur. Men mag natuurlijk niet overdrijven, de affaire-Jaccoud zou even goed in een ander Europees land hebben kunnen spelen, maar tegen Geneve's decor van witte bergen en een blauw meer, van luxe en godvruchtigheid, doet zo'ii dra ma van rebellie tegen dodelijke verve ling bijzonder actueel aan.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9