BERNARD J KUYPER-EEN LEVENDE Amerika lieeft behoefte aan een anti-lynch-wel Laatste nieuws ULM1HIW J. l\Uir[l\. RECEPTEN-ENCYCLOPEDIE Van cle prehistorische tot de vaderlandse dis G. Moordenaars van neger zullen vermoedelijk vrijuit gaan Onzekerheid in Afrikaanse mijn VRIJDAG 22 JANUARI 1960 7eg mijwat gij eet Illllllllllllflllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll „De inspiratie begint niet bij de pannen, maar achter mijn bureau,'' aldus de heer Kuyper. „Zeg mij, wat gij eet en ik zal u zeggen, wie gij zijt". Deze variant op een bekend gezegde geldt volgens de recepten-expert Bernard J. Kuyper te Amsterdam voor ieder volk: de Proven9aal heeft zijn bouillabaisse, de Vlaming zijn watersooi, de Hongaar zijn goulasch en de Rus zijn borstsj. Ook eten is een cultuur of zo men wil een wetenschap en de heer Kuyper heeft de internationale keuken, alsmede de eetgewoonten der volkeren naar alle richtingen doorvorst. Zijn hobby bracht hem ook tot de gerechten der vervlogen eeuwen. ja, zelfs tot de prehistorie. In een der kasten van de werkkamer van deze leraar M.O. Nederlands, die les geeft aan verschillende onder wijsinstellingen, liggen naar schatting 20.000 recepten. Hij kent de strelingen voor de Spaanse, Italiaanse, Franse, Duitse, Noorse en wat-al-niet-meer tongen, terwijl hij zich ook verdiepte in de typische Nederlandse streekgerechten, brood- en gebaksoorten. HET behoeft niet te verwonderen, dat de heer Kuyper zeer nauw bevriend was met een zielsver want, de nog niet zolang geleden ge storven dichter Weremëus Buning, wiens culinaire jaren (en vele avon turen met de pollepel) een landelijke bekendheid genoten. Maar de heer Kuyper heeft alles in zich om op waardige wijze zijn op volger te worden. Zo komt binnen kort een pocketboekje van hem uit onder de titel „Lucullus op reis". Het tweede werk, dat hij hoopt uit te ge ven, is een nationaal kookboek onder de titel „Aan de vaderlandse dis", waarin veel aandacht aan tafelge woonten en streekgerechten geschon ken zal worden. En dan staat er ten- slobte nog een uniek boek op stapel (iets dergelijks bestaat er nog in geen enkel land) en wel een geschiedenis van de kookkunst. Dit schrijft hij echter niet alleen; persoonlijk zal hij de voorhistorie en de Middeleeuwen belichten, terwijl zijn Hongaarse vriend Wandi Palscik de latere tijd en het heden voor zijn rekening zal nemen. Inmiddels heeft ook de Neder landse consumptie-artikelenindustrie de heer Kuyper weten te vinden: zo heeft hij op verzoek de recepten sa mengesteld voor een lange reeks in geblikte Indonesische gerechten, die aan de Nederlandse smaak aangepast dienden te zijn. (Niet slechts nasi, maar b.v. ook sambal met varkens tong). Voor „De Friese Boerin" te Hil versum, die het als eerste Nederlandse onderneming aandurfde, ons volk eens met de typische (ingeblikte) Spaanse en Italiaanse „range" of tewel gerech ten te verrassen .ontwierp hij eveneens de benodigde recepten, die overigens het stempel „geheim" dragen. De Indonesische pittige saus met de zoete nasmaak heeft voor onze gast heer evenmin geheimen als b.v. de „Chile con carne", waarin groene, rode en zwarte peper verwerkt is. („Ukunt er een gat mee in de tafel branden"). „Ach pa, „alweer kaas HET is voor mevrouw Kuyper. als mede de vier kinderen (twee dochters en twee zonen) soms maar gelukkig stellig niet altijd een twijfelachtig - genoegen, een keuken expert als gezinshoofd te hebben. Vader Kuyper heeft nl. 150 kaasrecep ten uitgedokterd („Kaas, maar dan gezien als een internationaal begrip, is menn specialiteit") en deze zjjn na tuurlijk allen aan de huiselijke smaak papillen getest, zodat meer dan eens de verzuchtig geslaakt werd: „Ach paalweer kaas Maar alle leed is geleden, wanneer vader een hors d'oeuvre of een appel taart maakt. Mevrouw Kuyper zei ons, dat dit werkelijk .sprookjesachtig" was. Voor het „gewone eten" had haar man echter volgens haar weinig inte ressehij wil „scheppen", dwz. din gen doen, waaraan een beetje eer te behalen is. Waarop hijzelf het commentaar gaf: „Ik kan de dagelijkse pot met een ge rust hart aan mijn vrouw overlaten, want ze kookt in één woord voortref felijk". „U heeft zeker een uitgebreide keu kenuitrusting?", zo vroegen wij. „Och, dat valt mee. Natuurlijk zijn bepaalde dingen onmisbaar, zoals een frituurpan, een pureemachine, een groentemolen ,een vleeswolfen je zeven, om niet te vergeten. Graag zou ik een ideaalmixer hebbendat is mijn hartewens. Maar zo'n ding kost ongeveer f 600. Ik ben het niet met de opvatting van veel koks eens, dat het eten het smakelijkst wordt, wanneer het zoveel mogelijk met de handen be reid wordt. Met een mixer gaat alles veel sneller en beter. Je kunt deeg be reiden met de deegarmen denk eens aan de vx-uchtensappen. Trouwens er is zoveel meer ,dat anders uren kloppen vraagt Tijdens zijn recente vakantie ,toen de heer Kuyper in Spanje was, is hij na- tuurlijk ook weer op de „eetspeurtocht" geweest Zo zag men bsm meermalen in slagerijen, waar hij zich nauwkeurig liet uitleggen, hoe de bekende Spaanse worst „Chorizos" wordt bereid. „Men kent daar zelfs de sopa de chorizosdus de worstjessoep. Dat is een typisch volksgerecht. De worst woi-dt overigens bereid uit ossevlees, bloed, meel en veel kruiden, vnl. ca- yenne-peper". Door dit gespreksthema belandden we bjj de Nederlandse slagerij: „Weet u, hoeveel worstsoorten er in Neder land geproduceerd worden? Wel iedere leerjongen van een behoorlijke slagerij moet na zjjn tweede jaar 40 worstsoorten kennen, maar na zijn derde jaar dient hij op de hoogte te zijn van het totaal van bijna 200 soor ten En zo kwamen we nog bij veel an dere onderwerpen via de Italiaanse sugo (vleessaus) arriveerden we bij het recept voor minesti-one-soep. En bij de Nederlandse erwtensoep, die gezien zijn peulvruchtenbasis evengoed op de Spaans-Mexicaanse tafel past. Ook de „gehaaste" Amei-ikaanse keuken is voor de heer Kuyper een ontsloten ge bied, zoals hij er trouwens ook niet zijn hand voor omdraait om een doodge wone Hollandse haring als een typisch Pools gerecht op te dienen. Door alle lekkernijen, die de heer Kuyper ons in gedachten voorgescho teld heeft en door onze vergeefse pogingen om nimmer gehoorde woor den op vrij ingewikkelde buitenlandse recepten, die onze gastheer zo en pas sant tussen het gesprek door voor ons neergelegd heeft, enigszins thuis te brengen hebben we de gebruikelijke vraag van „Hoe kwam U ertoe?" enigszins moeten opschorten. Maar eindelijk is het dan zover en hij antwoordt ons: „Als kind van 13 jaar onderging ik een vrij zware ope ratie en toen mocht ik op school geen gymnastiek doen. Ik zocht dus com pensatie in lezen, maar toen Karl May mij niet meer kon bevredigen, werd mijn belangstelling getrokken door het werk van moeder in de keuken, die uitstekend kon koken. Ik ging recep ten opschrijven en van het een kwam het ander Vlees in kleiklomp RAAG praat de heer Kuyper over de oeroude eetgewoonten. Het bereiden van vlees in 'n kleiklomp, waarbij geen sappen verloren gaan (zoals dit o.a. nog in de Franse keuken, waar men van encocotte spreekt, nog gebruikelijk is) grijpt terug naar een ver verleden. „We kunnen natuurlijk slechts de feiten reconstruei-en .Men heeft des tijds waarschijnlijk reeds spoedig ont dekt, dat men van rauw gevild vlees doodziek werd. Daarom hingen de vroegere jagers en trekkers hun buit in de vlammen, waarbij het vlees wel eens zo stel ik het me voor tij dens het bivakkeren aan een riviertje in de klei gevallen zal zijn. Toen men het daarna weer in het vuur legde, werd men gewaar, dat het veel lekker der van smaak geworden was Onze culinaxüus heeft verder we vergaten het nog te vertellen ook vele jaren als joux*nalist gewerkt, waar bij hij zich (naar hij zegt) steeds sterk tot de vrouwenrubrieken aangetrokken voelde. Maar allengs wendde hij zich weer geheel het onderwijs toe, omdat het volgens hem fascinerend is, jonge mensen iets mee te geven. Daar weet zijn jongste zoontje Reginald trouwens van mee te praten, want hij kan thans reeds met zijn acht jaren gevulde eieren bereiden, zoals een volleerd kok het hem niet zou kunnen verbeteren... Vader Kuyper is ervan overtuigd, dat hij zich ook tot een recepten- en kookwonder gaat ontwikkelen. Waar bij één ding bij voorbaat vast staat: aan het „onderwijs" zal het zeker niet liggen Jaap Stigter. Juryleden en rechter hebben lak aan de gerechtigheid (Van onze Amerikaanse correspondent) In april zal het een jaar geleden zijn, dat een stel blanken in de Amerikaanse staat Mississippi het recht in eigen hand nam, een neger die zich vergrepen had aan een blanke vrouw, die een baby ver wachtte uit de gevangenis-cel haalde en hem dood schoot. Vrij wel iedereen in dat zuidelijke plaatsje Poplarville weet wie de daders zijn, maar het ziet er thans naar uit, dat de moordenaars niet gestraft zullen worden. Hun eigen gemeenschap, jury en rechter in cluis, weigert het recht zijn beloop te laten. De moord op die neger wordt oogluikend goedgekeurd... De centrale regering in Washington heeft getracht in te grijpen. De FBI, de federale recherche, heeft een kostbaar onderzoek ingesteld en is te weten ge komen, wat vrijwel iedereen in Poplar ville ook al wist. Maar omdat zowel de lokale als de daarna federaal ingestelde, maar toch plaatselijke jury weigerde tot actie over te gaan, schijnen de juridi sche middelen uitgeput om het recht te doen zegevieren. Men krijgt sterk de in druk, dat niet alleen de moordenaars, maar ook de jixryleden en de rechter zich niets van de wet hebben aangetrok ken en lak hebben gehad aan de gerech tigheid. Ook al kunnen dergelijke excessen al leen vooi'komen in enkele zuidelijke sta ten. toch ,is dit een zeer ernstig ver schijnsel. Het is een smet op Amerika en wie sympathie heeft voor dit land, moet het betreuren, dat de Amerikanen in andere delen van het rijk zich niet feller verontwaardigd tonen. Er zijn natuurlijk uitzonderingen, maar in het algemeen nemen de kranten en particulieren, poli tici en regeringspersoxxen, een wel heel gematigd-veroordelende houding aan tegenover zulk een rechtsschending. Amerika gaat prat op zijn jeugd. Men zou in zulk een geval meer willen be speuren van desnoods doorslaand idea lisme en minder van die omzichtigheid en zachtheid, die volgens een Nederlands spreekwoord „stinkende wonden" bevor dert. Toch bereikt de federale regering nu en dan wel eens iets wanneer negers onrechtmatig worden bejegend. In een district van de staat Louisiana had men 1377 negers van de kiezerslijsten ge schrapt omdat ztf volgens een „raad van blanke burgers" niet goed genoeg waren in de spelling van het Engels. Het federale departement van Justitie kwam tussenbeide en een federaal hof heeft gelast de namen van die negers weer op de lijst te zetten. Een wet van 1957 over de burgerrechten maakte dit ingrijpen mogelijk. Maar hoeveel meer behoefte bestaat er aan een federale anti-lynch-wet! Het Leidseh Dagblad Als van ouds de MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken. <lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Besluit geschorst Vannacht, kort nadat de Rotterdamse gemeenteraad besloten had tot uitke ring van een gratificatie aan het ge- meentepersoneel, heeft de minister van Binnenlandse Zaken, mr. H. E. Toxo- peus, aan de burgemeester van Rotter dam het volgende telegram verzonden: „raadsbesluit gratificatieregeling dd. 22 januari 1960 heden aan Koningin voor gedragen voor schorsing". Zoals bekend had de minister, voordat B. en W. van Rotterdam met een voorstel tot het geven van een gratificatie aan ge- gemeentepersoneel over 1959 kwamen, aan de gemeente reeds medegedeeld, dat hij, wanneer een zodanig besluit zou worden genomen, hij alle geëigende maatregelen zou nemen om de inwer kingtreding daarvan te voorkomen. Wij vernemen, dat het K.b., waarbij genoemd raadsbesluit geschorst is, han gende het onderzoek naar de vraag of bet in strijd is met het algemeen belang, vanochtend vroeg door de Koningin is getekend Omtrent het lot van de ingeslo- tenen heerste hedenochtend nog de grootste onzekerheid. De reddings ploegen zijn met man en macht bezig te pogen de ingeslotenen te bereiken, maar zij zien zich ge plaatst voor een enorme barrière van steen. Het eerste doel is het boren van gaten, teneinde frisse lucht toe te voeren. Met enkele ingeslotenen is contact gemaakt. Aangezien zij nog in leven waren, hoopt men, dat de anderen de ramp eveneens zullen overleven. Intus sen wordt het werk bemoeilijkt door nieuwe instortingen. Omstreeks het middaguur was nog geen enkele ingeslotene be vrijd. Weer een wereldrecord Jon Konrods De Australiër Jon Konrads heeft in de series 220 ijards vrije slag van de kampioenschappen van Nieuw Zuid Wa. les het wereldrecord op die afstand ver- beterd. Hij kwam op de 55 ijardsbaan in Sydney tot 2 min. 1,9 sec. en bleef daarmee 0.3 sec. onder het wereldre cord dat sinds 16 januari met 2 min. 2.2 sec. reeds op zijn naam staat. Brand op de „Merwehaven" De Nederlandse kustvaarder „Merwe haven" (497 ton) van de N.V. Gebroe ders Van Uden's Scheepvaart- en Agen tuurmaatschappij te Rotterdam, die on derweg is van Safi (Marokko) naar Rouaan, zal Boulogne aandoen wegens brand in ruim 1. De brandweer te Bou logne, waar het schip tussen 12 en 13 uur wordt verwacht, is gewaarschuwd. Ambtenaar collecteerde ten eigen bate (Van onze Haagse redactie) Door de Haagse politie is gisteren een 30-jarige rijksambtenaar aangehouden, die zogenaamd collecteerde voor het Rampenfonds, doch dit - naar thans jebleken is - ten eigen bate deed. Na een ingesteld onderzoek en het verhoor door de politie aan het licht brachten, heeft hjj zich de laatste maanden daar aan schuldig gemaakt, daartoe gedreven ioor de financiële zorgen, waarin hij verkeerde, o.a. als gevolg van de kosten, verbonden aan de inrichting van een nieuwe woning. Eerst collecteerde hij voor Jeugdzorg, maar dat bracht niet veel op, waarna hij de ramp te Oostzaan aangreep, om gel den bijeen te krijgen. Hij kwam in het bezit van een bedrag van f. 400. Het Be- zuidenhout te Den Haag en Wassenaar koos hij uit als operatieterrein. Hij bel de daar bij woningen aan en had een boekje bij zich, waarop hij de bedragen, welke men beschikbaar wilde stellen, liet inschrijven. Enkele bewoners van het Bezuiden- hout vertrouwden dezer dagen de zaak niet en verstrekten het signalement van de collectant aan de politie, die daarop tot zijn aanhouding kon overgaan. Op dat moment had hij f. 150 bij zich. De Franse ambassadeur in Nederland, baron E. de Beauverger, de burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, en en kele wethouders van de hoofdstad zijn vanochtend met tal van andere geno digden aanwezig geweest bij de opening van het nieuwe hoofdkantoor van de Renault Nederland N.V. Dit nieuwe 100 meter lange, links 70 meter en rechts 50 meter brede gebouw is binnen 3 jaar tijds verrezen op de hoek van de Wibautstraat en het Mr. Treubplein, schuin tegenover het Amstel station. TENNIS Davis Cup-toernooi Vandaag werd te Melbourne de loting verricht voor het Davis cuptoernooi- 1960, Europese zone. Nederland kreeg in de eerste ronde Noorwegen als tegen stander, een uitwedstrijd. De winnaar van deze ontmoeting speelt in de tweede ronde tegen Groot-Brittannië, dat vorig jaar via overwinningen op Luxemburg en Chili de halve finales (E.z.) bereikte, waarin het verloor van Spanje. Groot-Brittannië, Frankrijk, Spanje en zone-winnaar Italië werden direct voor de tweede ronde geplaatst. De Gaulle weigert Massu te ontmoeten In Parijs is hedenochtend een confe rentie begonnen, waarin het probleem Algerije ter sprake zou komen. Behalve door enige Franse ministers wordt aan dit overleg dat onder leiding staat van president De Gaulle, deelgenomen door Franse generaals in Algerije. Onder hen bevindt zich niet generaal Massu, omdat president De Gaulle geweigerd heeft hem te ontmoeten. De minister van Defensie had zich akkoord verklaard met de verklaring, die Massu had uitge geven over het incident, dat ontstaan was na een interview, dat hij gehad had met een Duitse courant, maar de presi dent denkt daar blijkbaar anders over- Vandaag werd in Parijs uit de omge ving van de Franse regering vernomen dat generaal Jacques Massu op korte termijn zal worden overgeplaatst, zulks vanwege de door hem geuite kritiek op de politiek van president De Gaulle ten aanzien van Algerije. Uit de omgeving van de president wordt vernomen dat generaal Massu mogelijk Dakar, in Frans West-Afrika, als nieuwe stand plaats zal krijgen. RUIM 83.000 NIEUWE WONINGEN IN 1959 In het jaar 1959 kwamen, volgens voorlopige gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek, 83.400 nieuwe woningen gereed. In de maand december kwamen vol gens de voorlopige cijfers rond 9400 wo ningen gereed; in december 1958 was dit aantal 8396. STADSNIEUWS R.-K. Vrouwengilde bijeen In het Stationskoffiehuis kwam het R.-K. Vrouwengilde .afdeling Warmond, in jaarvergadering bijeen. De presidente, mevrouw Meskers Hendriks, opende de avond met een welkomstwoord, speciaal tot de geeste lijk adviseur pastoor J. Gussenhoven. De opkomst voor dez eavond was bij zonder groot. De secretaresse en penningmeeste- resse lazen hun jaarverslagen voor, waaruit bleek dat er een batig saldo was van f. 304.14. In het Lourdesfonds was aanwezig f. 141.Met dit bedrag zal er volgend jaar wederom gelegenheid zijn een zieke naar Lourdes te laten gaan. Voor het nieuwe boekjaar werden mevrouw De Winter en mevrouw Zwet sloot benoemd tot leden van de kas- commissie. De aftredende mevrouw WeijersSikking en mevrouw Beugels- dijk werden herkozen. Hierna werd een nieuw lid bij het bestuur van het R.-K. Vrouwengilde ge voegd. Mevrouw Van Fisenne was hier voor bereid gevonden en werd met al gemene stemmen gekozen. De presidente dankte hierna iedereen hartelijk voor de medewerking en het vertrouwen, dat in het bestuur werd gesteld. De grote opkomst van de leden bij de avonden welke werden gegeven had het bestuur altijd bijzonder veel plezier gedaan. Zij danwte pastoor Gus senhoven voor zijn medewerking, welke hij in het afgelopen jaar had gegeven. Tot slot bracht zij de cursus ,,Elk wat wils" onder de aandacht en de plannen voor het uitgaansdagje van het Vrouwengilde in mei. Mevrouw Von Fisenne dankte voor het in haar gestelde vertrouwen, zij hoopte dat zij in de toekomst het R.-K. Vrouwengilde mocht helpen vooruit te brengen. Tot slot kreeg pastoor Gussenhoven het woord. De aardige avonden, welke het Vrouwengilde altijd gaf, had haar bestaan wel verzekerd. Het waren leer zame avonden en het leek hem goed wanneer de dames het huishouden eens ontvluchtten. Hij noemde het een bloeiende vereniging en schreef deze bloei toe aan de activiteit in het be stuur. Hij hoopte, dat het R.-K. Vrou wengilde een goede toekomst en een goed jaar tegemoet zou gaan. Baby bleef ongedeerd (Van onze Haagse redactie) Gistermiddag heeft te Den Haag op het kruispixnt Laan van Nieuw-Oost-In- die—Schenkkade een aanrijding plaats gehad txxssen een tramwagen en een 33- jarige in Voorburg woonachtige vrouw, die een kinderwagen voortduwde, waar een negen maanden oude baby in lag. Als gevolg van de aanrijding werd de kinderwagen vernield, doch gelukkig kon het meisje hieruit zonder letsel worden gehaald. De moeder moest echter in het ziekenhuis Westeinde worden opge nomen. Bevan zeer zwak Aneurin Bevan, de 62-jarige Britse so cialistische leider, die kortgeleden een zware maagoperatie heeft ondergaan, is „zeer zwak", aldus een mededeling van de directie van het Londense "Free hos pital". waarin hij 29 december j.l. werd opgenomen. P. J. P. V. D. STEUR OVERLEDEN (Van onze Haags redactie) Zondag j.l. is te Den Haag op de leef tijd van 88 jaar overleden de heer P. J. P. van der Steur, oud-hoofdingeniexxr- directeur van Rijkswaterstaat. Gisteren is het stoffelijk overschot ter aarde be steld. BEURSOVERZICHT Prijshoudend tot vaste markt Amsterdam, 22 januari Bij kalme handel waren de interna tionale waarden vandaag, voor de laat ste beursdag van deze week, by de ope ning van de markt goed prijshoudend en bij het sluiten van de markt aan de vaste kant. De markt opende rond de vorige slotpryzen en beneden de hoogste koersen, die voor de aandelen gedixren- de de niet-officiële oohtendhandel wer den betaald. Gedurende het verdere ver loop van de officiële beurs stegen de koersen over de gehele linie. Bij het sluiten van de markt lagen de pryzen op het hoogste niveau van de dag. Na d-3 disconto-varthoging in Londen was men van mening dat Wallstreet zou vol gen. Niettegenstaande deze mening in Amerika waren de slotkoersen in New York gisteren toch iets vriendelijker. Na beurs werd aldaar bekend, dat het disconto op 4% ongewijzigd werd ge handhaafd. De iets betere stemming in Wallstreet was een stimulans voor het Damrak en 'hierdoor boekten alle inter nationale waarden vandaag enige pun ten winst, vergeleken bij de vorige slot pryzen. In verband met de onzekerhe den ten aanzien van een eventuele dis conto-verhoging in Frankrijk en Ameri ka, bleef men in Amsterdam liever dioht bij huis. Dientengevolge was de affaire minimaal. Aku's stegen van 517 tot 523, tegen gisteren 517% als slotkoers. Phi lips verbeterde van 782 tot 787 (781%). Unilevers liepen twee punten op van 764 tot 766 (76214). Kon. Olie steeg van f.164 tot f. 164.30 (f. 163,50). De Scheepvaarten waren goed prijs houdend en voor de pakketvaarten (KPM) aan de vaste kant. Ook in deze afdeling was de handel zeer rustig. Van de cxxltures ondervonden HVA's de grootste belangstelling. De koers steeg van 17114 tot 174, waardoor een koers winst ten opzichte van gisteren werd ge boekt van circa drie punten. Ook Deli en Amsterdam Rubber aan de koop kant. Staatsfondsen ondex*vonden de na werking van de Engelse disconto-verho ging. De markt was flauw voor deze pa pieren mede op het bericht, dat Frank rijk mogelijk tot een disconto-verhoging zal overgaan. De Grootbanken lagen eerder Iets be ter in de markt. Ook in de lokale secto ren was de handel uiterst kalm. WISSELKOERSEN Amsterdam, 22 Januari. Londen 10.56%10.57%; New York 3.77%—3.77%; Montreal 3.95 9/16— 3.9513/16; Parijs 76.86—76.91; Brussel 7.56%—7.57%; Frankfort 90.44%—90.49% Stockholm 72.8072.85; Zürich 87.21% 87.26%; Milaan 60.72%—60.77%Kopen hagen 54.62—54.67; Oslo 52.76—52.81; Wenen 14.51 Va—14.52y4; Lissabon 13.17% I —13.19. Beurs van Amsterdam Vrydag 22 januari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 99fi 99 A Ned. '59 4% 99li 99^ Ned. '59 4% 97% 97% Ned. '53 33/4 94% 94% Grootboek obi. 3% 77%B Ned. '47 3% (3) 913A 91fJ Ned. '51 3% 95% Ned. '53 (3%) 93% 93% Ned. '56 3% 93% 93 Ned. 48 3% 86% 86% Ned. '54 3% 87% 87 Ned. '55 I 3% 88% 88% Ned. '56 II 3% 90% 90 Ned. '37 3 90% 90 Dollarlng '47 3 90% 90% Investeringscert. 3.. 97ft 96% Ned. 62-64 3 98 97% Indië '37 A 3 93 Grootboek '46 3 92% Ned. W.B. 6% 109% 109% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 44„ 44% Nat. Handelsbank 187 186 Ned. Handelmy260 Amst. Rubber 126% 126% H.V.A{7®% 1JJ% Senembah 621GB 615L A.K.U516% 319'; Berkel's Patent (v.) 300%GB 309GB Calvé Delft cert. ..730 730 Deli Mij .en (Ver.) 192 194.85 Kon. Pap. v. Gelder 260% 264GB Hoogovens cert795GB 812GB Miiller en Co. NB. 380 384% Ned. Kabelfabr451GB 450GB Philips 781% 788% Philips pref290 290 Unilever 762% 765% Wilton Feyenoord 225GB 228 Biliton 2de r382 383 Dordtse Olie gew. 767 772% Kon. Olie (f 20.—) 164.50 166.— idem (50 f20.—) 163.50 164.50 Holl. Amer. lijn 169 172 Java China Paket 167% 169GB K.L.M112 112 Kon. Ned. Stmv Mij. 192 193% Kon. Paket Mij 149 153% Stoomvaart Mij Ned 180% 181 Nievelt Goudr eert 158% 160 v. Ommeren eert. 261 266 Kon Rott Lloyd 163 164 Ned Scheepv Unie 161 %GB 164 NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam *47 (3%) 3 95 idem '48 (3%) 94 94% R'dam '52-1 (4%) 97% ld id '37 I-II (3%) 93% 94B Z.-Holiand '56 (4%) 98 99 Bank N. G. '58 (5%) 103% ld. N.W3. '52 (4%) 97% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 95% 103% 97% 95 Premieleningen A'dam '53 3 98 A'dam '51 I 2% 82% 82% A'dam '51 I 2% 82 82% A'dam '56 H 2% 89% 89% Eindhoven '54 2% 80 80% Enschede '54 2% 81% 81% Den Haag '52 I 2% 87 Idem H 2% 86% 86 R'dam '52 I 2% 84% 84% Idem II 2% 87% Idem '57 2% 97% 97A Utrecht '52 2% 87% 88L Z.-Holl. 1957 2% 93 92% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletinstellingen Robeco 225 225 Amst. Bank 336 340 H.B.U. eert236 237 Rott. Bank 299% 301 Twentsche Bank 279% 279% Industrie Ondernemingen Albert Heyn400 400 Borsumij68% 68% K. N. Edmet. A-AA 92% 93 Idem pref. wd93% ElectrolasmU320L 315L Kon. Ned. Grofsm. 181% 182% Holl. Constructie 470L 465L Ing. bur. v. Bouwnijv. 274 276 Internatlo 172 173% Int. Kunststof!. Ind. 66 66 Leldse Wolspinnerij 405 410 Rott. Droogdok Mij. 634 630 Sikken's Lakfabr. 580% 588 Ver. Touwf abrieken 300 310 Walvisvaart 123% 122% Wernlnk's Betonm. 163 164 Van Wijk en Heringa 112 113 Zaalberg 123% 124 Spoorwegen Dell Spoorweg Mij. 5% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 26 26% Intern Nickel 102 102 Anaconda 67% 69% Bethlehem Steel 52% 53% Cities Service 47% 48 General Motors 51% 52 Kennecott94% 95% Republic Steel 69% 69% Shell Oil 80% 79% Union Pacific 2929% Un. States Steel 92% 93

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5