Sunil wast dralend wit Trieste wandeling door glibberige stille spookstad: Tuindorp-Oostzaan Besmettingsgevaar blijft groot „Tegel-maniak" in arrest gesteld WITTER DAN DE WITSTE GEIT Kerkelijk L Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 22 januari 1960 Vierde blad no. 29955 „DE EIGENLIJKE RAMP KOMT NOG (Van onze Amsterdamse correspondent) Donderdag, Amsterdam De kinderspeelplaats op het midden pleintje van het Dolfijnhof in Tuindorp-Oostzaan is verlaten. Traag drupt de modder van de ijzeren klimtoestellen op de straat, waarvan het plaveisel door het slip nauwelijks is te zien. Twee meeuwen strij ken neer op een dwars over de rijweg gevallen lantaarnpaal. Zij vor men het enige leven in dit hofje, waaruit vorige week dertig gezinnen voor het opkomende water moesten vluchten. pen waar dat maar mogelijk was. Er waren mensen, die eerst bij de buren meubilair gingen redden en daarna geen tijd meer hadden om van de eigen spul len nog iets in veiligheid te brengen". Tot zover onze correspondent. Besmetting Voor de geëvacueerde bewoners van het Tuindorp-Oostzaan die te vlug in hun droog gekomen woningen willen terugkeren, bestaat een groot gevaar, namelijk dat van besmetting. Dit zei het hoofd van de Openbare Gezond heidszorg in Amsterdam, prof. dr. A. Querido, gisteravond in het televisie journaal. Hij zei. dat eerst voldoende maatregelen moeten worden -getroffen, daar de woningen door het uitvallen van openbare diensten in een uiterst primitieve toestand zullen verkeren. Maar ook als voldoende voedsel, ver warmingsmiddelen. water en beddegoed kan worden aangevoerd, blijft het be smettingsgevaar groot. Zolang de riole ring nog niet werkt, zal de inhoud daar van op straat verspreid raken. Dit brengt zeer grote gevaren voor de bewo ners met zich mee. Daarom waarschuw de professor Querido tegen een te spoe dige terugkeer. Hij achtte deze pas mo gelijk, als de riolering weer in hoofd zaak werkt. Wordt hiermee rekening ge houden, dan zal het einde van de over stromingsramp naar zijn mening uit het oogpunt van gezondheidszorg net zo gevaarloos zijn als het begin is geweest. Aldus professor Querido. f erdaclit van 60 inbraken Grote schoenen werden de man noodlottig (Van onze Amsterdamse correspondent) Zelden heeft een inbreker de politie zoveel werk bezorgd als een 36-jarige man, die tenslotte voornamelijk door het feit, dat zijn schoenmaat 47 is, in de val is gelopen. Hy wordt verdacht van bijna 60 inbraken, die tezamen tienduizenden guldens aan buit hebben opgeleverd. Hij werd de „tegel-maniak" genoemd. Zijn werkterrein bestond uit de villa wijken van Amsterdam, het Gooi en de omgeving van Haarlem. Hij bepaalde zich tot villa's waarvan de bewoners niet thuis waren, nam een tegel uit het trottoir, wierp deze door een ruit en drong vervolgens binnen. Deze merkwaardige werkwijze paste hij overal toe en al spoedig was duidelijk, dat men met dezelfde inbreker te doen had.. Rest de vraag, met welke. Een belangrijke aanwijzing werd ge vonden in de afdrukken van een bijzon der grote schoen, die hier en daar wer den gevonden. Op een bijeenkomst van de recherche van Amsterdam, Bloemen- daal, Heemstede, Hoorn, Hilversum, Soest en Zeist werd nagegaan welke le den van het inbrekersgilde op zulke grote voet leven. Bij die gelegenheid, waarbij de beschikbare gegevens uit de politiecartotheken werden geraadpleegd, kwam hij als verdachte uit de bus. Het heeft echter nog ruim een week Amerika wil Peking betrekken bij een wapenakkoord Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft gisteren te ken nen gegeven, dat het „logisch" zal zijn om communistisch-China bij een even tuele ontwapeningsovereenkomst te be trekken zo dit land bereid is akkoord te gaan met een uitvoerbaar program voor toezicht op de ontwapening. Ambtenaren van het ministerie zeiden echter dat China's akkoord met een ont wapeningsovereenkomst niet van invloed zal zijn op de Amerikaanse politiek in zake de erkenning van Peking. Een internationale ontwapeningsover eenkomst die gesloten zou worden zon der officiële deelneming van de Chinese Volksrepubliek, kan China natuurlijk niet binden", zo heeft de Chinese vice- premier en minister van Buitenlandse Zaken, Tsjen Ji, volgens „Nieuw-China" in de permanente commissie van de na tionale vergadering verklaard. Hy zei dat China „zonder de minste aarzeling bereid is zich te scharen achter de inter nationale verplichtingen waaraan het zyn fiat geeft". Na te hebben verzekerd dat zün rege ring alles in het werk stelt om een po litiek, die gericht, is op vrede en ont spanning, te volgen, begroette hij het Russische besluit tot inkrimping van de strijdkrachten met instemming. Het Britse weekblad Tribune meldt dat er in het begin van februari te Londen een onofficiële conferentie tussen Oost en West gehouden zal worden. De ont wapening zal het voornaamste onder werp van gesprek zijn. Aan de conferentie, die drie dagen zal duren, zal o.m. worden deelgenomen door de Russen Joeri Zjoekof en Ilja Ehren- burg, de Fransen Jules Moch en Pierre Cot, de Belgen Henri Rolin en Camille Huysmans, de Zweed Branting en de Noor Finn Mö. De conferentie zal worden geopend geduurd eer de politie beet had. Het was de centrale recherche te Amster dam, die de vriendin van de uit Krom menie afkomstige man in de gaten hield. In de nacht van zaterdag op zondag j.l. werd de „tegel-maniak" gesignaleerd. Toen rechercheurs hem in de omgeving van het Leidseplein wilde aanhouden wist hy te ontsnappen. Zelfs vijf pistool schoten brachten hem niet tot staan. Gisteren in de namiddag wist men hem opnieuw te volgen. Hü begaf zich met zijn vriendin naar een café in de Jan Evertsenstraat in Amsterdam-West. Hier werd hij gearresteerd toen hü met een derde persoon aan het onderhande len was. waarschijnlijk over verkoop van gestolen goederen. Deze persoon, als mede de vrouw werden eveneens aan- Op de kamer die de man in Amsterdam had gehuurd werd een deel van de uit inbraken afkomstige buit teruggevon den. Hij is op transport gesteld naar Bloemendaal waar hü over drie inbra ken aan de tand zal worden gevoeld. Beklemmende rust Er heerst een beklemmende rust. Ner- gens klinkt het huilen van een kind, het zingen van een huisvrouw, de kar van de melkboer, of het gekletter van 'n vuilnisbak. Het hogere deel van Tuin dorp-Oostzaan, waar het water tot op straatpeil is gezakt, is op het ogenblik wel het meest mistroostige stuk in Ne derland, dat men zich denken kan. De straten, de huizen, de auto's die nooit meer zullen rijden, alles is even grauw en glibgerig. Om de paar stappen zakt het trottoir een decimeter onder onze rubber laarzen weg. Overhaast Op nummer 5 staat de door het water kromgetrokken huisdeur open „B. J. van Olst" staat erop het naambordje. De fa milie Van Olst is verleden week don derdag kennelijk overhaast gevlucht. Aan de kapstok hangen nog enige door weekte jassen in de kamer met het zwaar gehavende meubilair staat de ontbü'ttafel nog gedekt. Het meeste ser viesgoed ligt verspreid over de vloer. Slechts een boterham met. hagelslag is keurig op een bordje midden op tafel blijven liggen. Vooral in dit deel van 't dorp hebben veel bewoners gelegenheid gevonden om meubelen naar de boven verdiepingen te brengen. Velen echter hebben de hoogte die het water zou srij- gen onderschat en zij meenden kost bare spullen te kunnen redden door deze op stoelen en tafels te plaatsen. Maar zelfs in dit hoogste deel van het Tuindorp is het water tot 1.30 meter gestegen. Sterfte mannen hebben in de Stierenstraat een groot aantal fietsen en zelfs een motorfiets kunnen be houden door deze op de platjes boven de voordeuren te tillen. De winkeliers aan de Meteorenweg zagen echter geen kans om tijdig hun winkels leeg te halen. Hier is voor honderdduizenden guldens schade aangericht. Een triest beeld gaf de zuivelhandel van de heer P. S. Schreu- der op de hoek MeteorenwegPer- seusstraat. Als hy volgende week terug mag gaan naar het dorp, zal hü zien, dat de golven door de stukge slagen winkelruit onophoudelyk de winkelruimte zijn binnengerold en niets, maar dan ook letterlqk niets op zyn plaats hebben laten staan. Water moet zakken Wü behoren tot de eersten, die een voet mogen zetten in het drooggevallen deel van het dorp. Gemeentewerklieden zijn juist begonnen met straat voor straat de hoofdkranen van de waterlei ding dicht te draaien. Verweg ronken de bulldozers bü de aanleg van het hulp- dükje. Er kan nog weinig worden ge daan voor het water een eind beneden het straatpeil is gezakt. Eerst dan kan men bü de in de grond gegraven leidingen komen. „De eigenlüke ramp komt nog", zegt de heer C. Lebbing, hulpprediker van de Ned. Herv. gemeente en voorzitter van het wijkcentrum Tuindorp-Oostzaan. Als hij bij de begroeting zijn hoed licht, zakt hij tot over de enkels in de mod der. ,,De overstroming zelf heeft geluk kig geen paniek gezaaid. De mensen worden op het ogenblik uitstekend ver zorgd. Maar de ramp komt pas als zij straks terugkeren. Als zü zien, dat niets uit het verleden bewaard is gebleven. Dat talloze persoonlüke herinneringen verforen zijn gegaan. Ik heb al bejaar den ontmoet, die diep in de put zitten, omdat de spulletjes, die zij zovele jaren hebben vertroeteld en waaraan zij zeer waren gehecht waardeloos zijn gewor den". Het water heeft geen genade gekend in Tuindorp-Oostzaan. Zelfs van het huisraad dat op de bovenverdiepingen is opgeslagen moet worden aangenomen, dat veel onbruikbaar is geworden door de invloed van het water. Tot de knieën In het plantsoen aan de noordzüde van het dorp, totdusver de enige toe gangsweg, zakt nien tot aan de knieën in het vettige slib weg. Een legertje politieagenten controleert en hercon- troleert de blauwe identiteitskaarten, die het recht geven dit gebied te betre den. Men neemt geen enkel risico. Het lÜkt ons onmogelyk het kordon van marechaussee's en militairen, dat het rampgebied met behulp van geweren en prikkeldraadversperringen om sluit, ongemerkt te passeren. Zover het oog reikt staan op de Oostzaner- dyk om de 25 meter witgeheJmde marechaussee's en honderden schün- werpers zorgen ervoor, dat ook 's avonds en 's nachts zelfs geen kat on gezien het dorp kan betreden. Even later treffen wü de heer Leb bing weer aan in een tot informatie bureau ingerichte kleedkamer van het sportterrein „De Meteor" aan de grens van het getroffen gebied. Op dit sport park bevinden zioh voorts posten van BB, politie, brandweer, marechaussee, GGD en Rode Kruis. De heer Lebbing heeft zelf enorme sohade in en aan zün huis en de schade aan de kerk schat hij op 50.000 gulden. Niettemin is hü van 's morgens vroeg tot 's avonds laat in de weer om de Oostzaners met raad en daad bü te staan. „De toestand op de Zuiderkruis verontrust me", vertrouwde hij ons toe. „Daar zitten vooral de grote gezinnen. Zij zün met de neus in de boter gevallen, want de verzorging is fantastisch goed.. Maar ik ben zo bang, dat straks blükt. dat deze mensen de nood in geestelijk opzicht nog niet heb ben verwerkt, „Over de dag van de ramp zei hij nog: „De bevolking van ons tuindorp is sa- Dit bootje, dat goede diensten I zaamheden voor dit doel als ge- SoStle^' dle^Wef' dLMj'dTzJn heeft beween in het ondergelopen) eindigd beschouwen. Het is echter komen wonen. Zü hebben elkaar gehol- I uindorp-Uostzaankan zijn werk-1 niet tijdig uit het rampgebied ge- Betalende gasten op de Zuiderkruis De stemming onder de Tuindor- pers op de Zuiderkruis werd gister avond plotseling danig gedrukt door de mededeling, dat zij er rekening mee moeten houden, dat zij voeding en onderdak aan boord van dit schip moeten betalen. Eenzelfde bood schap ontvingen ook de geëvacueer- den, die zijn ondergebracht in de Amsterdamse jeugdherberg en het jeugdhotel „De Laurier". De dienst voor Sociale Zaken is tot dit besluit gekomen, omdat er een scheve verhouding was ontstaan tussen deze groep geëvacueerden en die welke bij particuliere adressen zijn ondergebracht en daar loei kost geld betalen. De gemeenteraadsleden, mevrouw G. Wijsmuller-Meyer (VVD), en de heren J. S. Boetje (P.v.d.A.) en Th. B. Rossen (KVP) hoorden van dit besluit voor het eerst tijdens een vergadering gisteravond van de bur gerlijke instelling voor maatschap pelijke zorg. Onmiddellijk hebben zij zich gezamenlijk tot de wethou der voor Sociale Zaken, de heer W. Steinmetz, gewend. Het bleek, dat de maatregel nog niet bekend was. De raadsleden hebben hierop de wethouder doen weten, dat een ver blijfsvergoeding op zich niet onjuist behoeft te zijn, maar de vorm waar in en het tijdstip, waarop dit is ge schied, kan hun instemming zeker niet wegdragen. Bovendien moet volgens hen een besluit over een eventuele vergoe ding door het gemeentebestuur ivor- den genomen. De wethouder deed de raadsleden de toezegging de kwestie vandaag in de vergadering van het college van Burgemeester en Wethouders aan de orde te stellen. Vliegtuigongelukken gevolg van aanslag? De directeur van het FBI (het Ame- rikaanse federale bureau van onderzoek) Edgar Hoover, heeft in Washington meegedeeld dat dr. Robert Spears, die. naar men vermoedde, op 16 november om het leven was gekomen bij een vlieg- j tuigongeluk boven de Golf van Mexico, opgespoord is. Hy woonde onder een aangenomen naam in een motel in Arizona. Op het tijdstip van het ongeluk waarbij 42 mensen om het leven kwa men werd Spears er van verdacht dat hij met anderen betrokken was in een abortus-affaire. Hij was echter op vrije voeten gesteld tegen betaling van een borgsom van 2.500 dollar. Het FBI heeft een grondig onderzoek ingesteld naar de oorzaak van dit vlieg tuigongeluk en van een ander op 6 januari, waarbij 34 mensen de dood vonden. Men wjl trachten vast te stel len of deze vliegtuigongelukken door i gehouden onder verdenking van heling. I bomaanslagen zijn veroorzaakt. Een ia man Hio raicHt» nnHpr Hp naam van Hr Ondiepwatermijnenveqer .Lacomblé" gaat te water Op zaterdag 6 februari om twaalf uur. zal op de werf van de Arnhemse Scheepsbouw Maatschappy N.V. te Arnhem, de tweede van een serie van 16 ondiepwatermijnenvegers, de „La comblé", door de echtgenote van de vlagofficier van de Marineluchtvaart dienst, mevrouw E. L. W. van Olm Boon, te water worden gelaten. Bij deze plechtigheid zullen om. aan wezig zün de Amerikaanse marine-at taché in Nederland. captain W. O. Spears U.S.N., de bevelhebber der zee- strijdkraohten, vice-admiraal L. Brou wer of diens vertegenwoordiger, de com mandant Zeemacht in Nederland, vice- admiraal G. B. Fortuijn of diens ver tegenwoordiger en anderen. De zoon van de naamgever van deze mijnenveger, de heer E. R. .Lacomblé, die in Canada woont, is mede uitgenodigd. Acht schepen worden gebouwd voor Amerikaanse en acht voor Nederlandse rekening. De bouw van de „Lacomblé" wordt gefinancierd door de V. S. in het kader van het „Offshore Procurement Pro gram". Het schip zal t.z.t., na opleve ring aan de V. S-. aan Nederland wor den overgedragen in het kader van het programma van wederzijdse hulpverle ning. Het werd genoemd naar wijlen kapi tein-luitenant ter zee E. E. B. Lacom blé. die wegens zün beleidvol en moedig optreden o.m. als commandant van Hr. Ms. kruiser „De Ruyter" tüdens de slag in de Javazee met welk schip hü man. die reisde onder de naam van dr. Spears en een passagier, die in het toe- stel zat dat op 6 januari neerstortte, hadden een hoge verzekering afgeslo- j ten. Intussen heeft een zekere mevr. Taylor i verklaard dat de man, die onder de naam 1 Spears in het toestel zat, dat op 16 no- vember boven de Golf van Mexico neer-1 stortte, wel eens haar ex-echtgenoot William Taylor geweest kan zün. Taylor wordt n.l. sinds de ramp vermist. Een 1 in Dallas (Texas* verschijnend blad heeft de vorige week bericht dat mevr. Taylor gelooft, dat haar man er onder hypnose van Spears toe gebracht is on der de naam Spears passage te boeken voor de reis. Onder hen die bij het ongeluk op 6 januari om het leven kwamen, bevond zich een zekere Julian Frank, een ad vocaat. die voor circa 900.000 dollar ver zekerd was. door Noel-Baker, winnaar van de Nobel- strüdend ten onder ging posthuum prüs voor de vrede. met de M.WO. werd onderscheiden. WIJZIGING WEGEN- VERKEERSREGLEMENT? (Van onze Haagse redactie) Verwacht wordt, dat de minister van Verkeer en Waterstaat, de heer H. A. Korthals, binnenkort de wyziging van het wegenverkeersreglement zal bekend maken, waarbij alle „zebra-oversteek plaatsen" worden verklaard tot be schermde oversteekplaatsen voor voet gangers. Indien alle zebra-oversteekplaatsen tot beschermde oversteekplaatsen zün ver klaard, zal al het rijdende verkeer voor rang moeten verlenen aan de voetgan ger die zich reeds op de zebra bevindt. Anderzüds zal de voetganger er zich van bewust dienen te blijven, dat hü bü het gebruik maken van de zebra-over steekplaats het rijdend verkeer niet in gevaar mag brengen. Een van de consequenties van de wü- ziging is, dat de knipperbollen zullen ver Stralend wit wordt uw wasgoed met Sunil. Bleken en blauwen mag u overslaan. U wast minder, u spoelt minder, u wringt minder. Uw wasgoed slijt dus minderU - en hon derdduizenden andere huisvrouwen - merken direct dat het hemelsblauwe Sunil tegelijk het modernste en het degelijkste wasmiddel is. De mooiste witte geit verliest het van uw stralend witte was en spaart uw linnenkast Neem meieen f MM ÊLM K K het voordelige reuzenpak SUM 56.2 k 300 b dwünen. De bollen geven tot nu toe de (hulp aan Hong Kong) is de naam bescherming van de oversteekplaats aan waaronder deze actie op woensdag 27 en zullen straks overbodig zijn geworden. Wellicht zullen slechts op de buiten wegen enkele knipperbollen gehandhaafd blijven om het rijdend verkeer er duide lijker op te wüzen. dat het een be schermde oversteekplaats nadert. even NED. HERV. KERK bracht en zal nu op een auto ver voerd moeten worden naar het eigen element. J. Teunekes te CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Murmerwoude D. Slag boom te 's-Gravenzande; te Nleuwpoort G. Blom te Meerkerk. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Drietal te Amsterdam-noordDen Ilp- Landsmeer de dames M. de Boer te Vlis- slngen, M. J van Hamel te Workum en M. C. Stubbe te Twlsk. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Aagtekerke A. Elshout te Utrecht. Bedankt voor Amsterdam-Cen trum M. Blok te Rijssen; voor Meliskerke Chr. van Dam te Rotterdam-zuid; voor Werkendam P. Honkoop te Yerseke. NAAR HERENIGING VAN GEREFORMEERDEN? De kerkeraad van de Geref. Kerk van Overschie heeft een stap ondernomen, die van belang kan zün voor de hereni ging met de vrijgemaakte kerken. Hü heeft namelük aan ds. W. Borgdorff, thans vrijgemaakt gereformeerd predi kant te Baarn, maar in 1944 nog belü- dend lid van de gereformeerde kerk al daar, een schrijven gezonden waarin hü zegt, dat het onjuist is geweest, dat in de vergadering van 10 oktober 1944 werd besloten het verzoek van de heer Borg dorff om toelating tot het heilig avond maal, af te wüzen. Ds. Borgdorff heeft de kerkeraad medegedeeld, dat hü met vreugde van deze mededeling heeft kennis genomen en dat zü bü hem concreet maakte, dat de schuld wederzüds is, omdat het van vrijgemaakte züde de kerkeraad niet ge- makkelük is gemaakt. OECUMENISCEHE JEUGDRAAD ROEPT OP VOOR ACTIE "TOLONG HONG KONG" Door de Haagse Oecumenische Jeugd raad is op initiatief van de Jonge Kerk een raad van jongeren gevormd, die op zich heeft genomen een actie te organi seren onder de jongeren van de aange sloten kerken. 'Tolong Hong Kong" januari in de Bethlehemkerk te Den Haag start. Men hoopt echter, dat bin nen een week de actie Tolong Hong Kong een nationaal karakter krügt In dit vluchtelingenjaar willen de ker ken hun uiterste krachten inspannen voor die vluchtelingen, die niet vallen binnen de termen van de hulpverlening door de Verenigde Naties. Daarvan vor men de 1 miljoen Chinezen uit commu nistisch China het overgrote deel. Er is o.m. geld nodig voor betere huis vesting, voor het redden van mensen van de ondervoeding, voor de opleiding van verpleegsters, het inrichten van scholen en de financiering van arbeidskrachten. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Lena Maria, dr van P. G. Verbruggen en P. Cornet; Carla, dr. van J. Gortzak en C. M, van Leeuwen; Slemon Pteter. zn. van D. Gillebaart en J. J. Burger hout; Cornelia Wilhelmlna Martha, dr. van P. Kennis en M. A. M. Koek; Luclen Marcel, zn. van H. J. van Meurs en A. Hodde; Gerardus Adrlanus Maria, zn. van P. J. Sassen en E. M. M. Pleterse; Johan nes Herman, zn. van W. van der Zwart en A. Ouwersloot; Johanna Maria Theo dora, dr. van G. H. Oltheten en M. M. C. Verheijden; Elisabeth Anna. dr. van A. Brandt en G. van Polanen. GETROUWD P. J. Springer en H. M. van Es; J. Rltskes en R van der Veer; J I. Erades en C. Hartkoorn; J. N. Ket en R. Moonen. OVERLEDEN A. Osseman, 70 Jr., man; J. Logeman. 23 Jr., vrouw; F. J. ten Hoeve. 51 Jr. we duwe van P. van der Windt; P. Otgaar 74 Jr.. man; A. J. Brughuls, 34 Jr., man. Officiële publikaties I ITBRE1DINGSPLAN De burgemeester van Lelden brengt ter openbare kennis, dat met ingang van 23 Januari 1960 tot en met 5 februari 1960 ter gemeentesecretarie, afdeling Openbare Werken (Stadhuis, kamer 111) voor een leder ter Inzage zal liggen een partieel uitbreidingsplan „Lelden-Meer- burgerpolder". herziening 1960. met de daarbij behorende bebouwingsvoorschrif ten, vastgesteld door de Gemeenteraad in z(Jn vergadering van 18 Januari 1960. met Intrekking van het voor dat gebied geldende partiële uitbreidingsplan „Lel den- Meerburgerpolder", vastgesteld bij raadsbesluit van 27 maart 1950. no. 56, en van gedeelten van het ultbreldlngs- &lan der gemeente, vastgesteld by raads- eslult van 6 november 1933. Lelden. 21 Januari 1960. De burgemeester voornoemd. F. H. van Kinschot.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11