Hulpdijkje in Oostzaan wellicht zondag gereed Zangersavond Ring Leiden bracht te Hazerswoude acht koren samen CITOSA BEPERKT HAAR DIENSTEN NOG VERDER Laatste ritten omstreeks 8 uur Kerkelijk Leven Opgericht 1 maart I860 Donderdag 21 januari 1960 Vierde blad no. 29954 (Van onze Amsterdamse correspondent) De bewoners van tuindorp-Oostzaan jollen niet voor het einde van de vol lende week kunnen terugkeren in hun loningen, aldus heeft zoals wij gis- Itren nog in een gedeelte van onze op- !j» konden vermelden de burge meester van Amsterdam, mr. G. van jjU, gistermiddag in de gemeenteraad lakend gemaakt, toen hij een kort ver- ,l3g gaf van de situatie in het getroffen gebied. Zondag 'hoopt men gereed te komen Det het aanleggen van het hulpdijkje, dat het dorp van de polder zal scheiden, gjerdoor zal het water uit het dorp peller kunnen worden weggepompt. Als jet waterpeil een meter onder de straat is gezakt, zal 't ondergrondse leidingen- net onder handen kunnen worden geno den. Getracht zal worden het riole ringssysteem te laten functioneren voor de bewoners in hun huizen terugkomen. Ook wordt er naar gestreefd dan de wa terleiding te hebben hersteld, hoewel het water vooralsnog niet voor consumptie gesohikt zal zijn. In de vliegende storm van gisteren hebben militairen en marechaussee de vacht rond het bebouwde deel van de polder betrokken. Storm en hagelbuien hebben enige stagnatie in het aanleggen ran het nooddijkje en het werk van de stadsreiniging gebracht. Vooral bij het rerwijderen van wrakhout uit de schui mende golven heeft men het zwaar te rerduren gehad. De minister van Binnenlandse Zaken, jr. E. H. Toxopeus, de directeur-gene raal voor de openbare orde en veilig heid en de secretaris-generaal van Bin nenlandse Zaken, dr. A. H. Günther hebben zich gisteren persoonlijk op de hoogte gesteld van de situatie in het rampgebied. Het Jeugd Rode Kruis heeft een aantal scholen bereid gevon den om voor drieduizend kinderen uit het getroffen gebied een speelgoedpak ket samen te stellen, dat zal worden uitgereikt zodra de kinderen weer in hun woningen terug zijn. Van het In ternationale Rode Kruis heeft het Ned. Roode Kruis verscheidene blijken van medeleven ontvangen, o.a. uit België, Canada en Thailand. Op de giro's, die open staan voor de slachtoffers, was gis teren in totaal een bedrag van ruim 343.000 gulden gestort. Alle evacué's van achttien jaar en ou der uit Oost.zaan. voor zover hun adres sen bekend, hebben gisteren van de Am sterdamse dienst voor Sociale Zaken een identiteitskaart ontvangen. Op vertoon daarvan kunnen zij tot 1 februari gra tis van trams en bussen gebruik maken en gratis met de kinderen Artis bezoe ken. Eventuele verdere faciliteiten zul len nog bekend gemaakt worden. Deze kaarten zullen ook aanstonds van pas komen bij de terugker bij het nu snel droogvallende ondergelopen gebied. Macmillan bevindt zich tussen twee vuren Premier Macmillan van Engeland, die op het ogenblik een reis door Afrika maakt en vanmiddag in Noord-Rhode- sia om. besprekingen zou voeren met de voornaamste politieke partijen in dit ge bied, bevindt zich tussen twee vuren. Enerzijds is hem door de Verenigde Nationale Onaflhankelijkheidspartij. een splintergroep van 't machtige Afrikaan se nationale congres in Noord-Rhodesia een memorandum overhandigd, waarin met bittere stryd wordt gedreigd, zo de Afrikanen dit jaar niet ter stembus zul len gaan om zelf over hun toekomst te beslissen. Daarvoor was de Britse premier door de in oppositie zijnde Dominionpartij van Zuid-Rhodesia gewaarschuwd, dat Zuid-Rhodesia misschien uit de federa tie met Noord-Rhodesia en Njassa- land zal treden als de veiligheid van de Europeanen niet gewaarborgd wordt. De partij zegt in een verklaring dat Engeland vastbesloten is om Noord-Rho desia en Njassaland regeringen van in heemsen te geven en dat dit tengevolge zal hebben dat de federale regering be heerst wordt door Afrikanen. „Polaris" afgevuurd Gisteravond is vanaf de lanceerbasis te Kaap Canaveral, in de Amerikaanse staat Florida, een Polaris-raket afge vuurd. De betrokken deskundigen heb ben de indruk dat de proefneming ge slaagd is. De Polaris is voor onderzee boten bestemd, die deze raket kunnen afvuren zonder aan de oppervlakte te komen. Amerikaanse militaire autoriteiten hebben gisteravond in Washington mee gedeeld dat er klaarblijkelijk een Russi sche raket in het centrale deel van de Grote Oceaan is terechtgekomen, die haar doel echter gemist heeft. De auto riteiten menen dat de raket in het zui delijk deel van de Sovjet-Unie, bij de Perzische grens en de Kaspische Zee, is afgevuurd. De raket zou honderden mijlen van het doel zijn neergekomen. Als de raket inderdaad in de buurt van de Kaspische Zee is gelanceerd, betekent dit dat zij een afstand van ongeveer 13.000 km heeft afgelegd. H. D. Louwes gaat heen bij Landbouwschap (Van onze Haagse redactie). In de gistermorgen te Den Ilaag gehouden bestuursvergadering van het Landbouwschap heeft de voorzitter, de heer H. D. Louwes, een rede uitge sproken, waarin hij met grote klem voorlichtende arbeid voor boeren, tuinders en landarbeiders bepleitte, omdat hij bepaalde verschijnselen had waargenomen, die hem verontrusten. Een groot opgezet offensief van ver antwoorde popularisering èn van de organisaties in hun kring èn van het landbouwschap in de kring van de nietgeorganiseerden achtte hij ten hoogste noodzakelijk. Aan het slot van zijn toespraak deelde de heer Louwes mede, dat hij rich in verband met zijn leeftijd niet meer als voorzitter beschikbaar stelt ïanneer 1 mei a.s. de bestuursleden opnieuw voor de organisaties worden benoemd. Wat betreft het agendapunt vaststel ing van het ontwerp arbeids- en rust- iijdverkorting landbouw 1960. ontspon rich een uitgebreide gedaohtenwisse- iing. waarbij van de zijde van de socia listische land arbeidersorganisatie A.N.- AB. een aantal amendementen op de ontwerpverordening werden ingediend. Zo meenden de voorstellers dat land arbeiders niet eens in de vier weken, maar tenminste eens in de drie weken een vrij weekeinde belhoren te hebben. Ter sprake kwam ook de kwestie van de arbeidstijdverkorting, waarbij men rich van de zijde van de conventionele rakbeweging uitsprak voor het opne- sen van dit punt in de nieuwe manted- CA.O. In deze C.A.O. komt eveneens 'a sprake de verlenging van de vakan- ïes van de landarbeiders. Wijziging grond- en personele belasting (Speciale berichtgeving). Binnenkort valt de indiening te ver wachten van de wetsontwerpen ter wijziging van de huidige grondbelas ting en personele belasting, zoals blijkt uit de Memorie van Toelichting bij het thans ingediende ontwerp van wet tot wijziging van de huurwet. Zoals bekend, heeft de regering in rijn op 25 juni j.l. aan de Tweede Kamer aangeboden nota inzake enkele hoofdpunten van het sociaal-economi sche beleid in de naaste toekomst, aangekondigd maatregelen te nemen op deze twee terreinen. f 50.000 voor „Eet meer spek" Het Produktschap voor Vee en Vlees oeeft tijdens zijn openbare vergadering Jf Utrecht besloten, een bedrag van 150.000,beschikbaar te stellen voor een Propaganda-actie. Met het doel het Wverbruik in Nederland te bevorderen. Deze actie zal worden georganiseerd in ^menwerking met het Bedrijfschap voor Slagerij. Tramkaarten van collega gestolen De Officier van Justitie bij de recht bank te Amsterdam heeft een jaar en brie maanden met aftrek van het voorarrest geëist tegen een 50-jarige afrekeningschef van het Gemeentelijk Vervoerbedrijf te Amsterdam. Deze verdachte bekende in de afge ven vier jaren telkens tramgelden in hgen zak te hebben gestoken, die hij jan de conducteurs incasseerde. Toen er jaar nieuwe tarieven werden inge- en de oude voorraad tramkaarten moest worden vervangen door nieuwe, peesde hij bij de controle door de mand te vallen en stal 15000 tramkaarten van een collega-chef. Deze deed terstond na Pe diefstal in augustus j.l. aangifte, Jaar het heeft veel moeite gekost de Pader te vinden. Bjj de ingestelde controle bleek n.l. Pat de voorraad kaarten en het contan te geld waarover de verdachte beschik te precies overeenstemde met wat hij ®oest hebben. Ter zitting bekende hij dat in de af- jelopen vier jaar een bedrag van 'U.250 in zijn eigen zak verdwenen is. Hij had nog een blanco strafblad. Uitspraak op 3 februari a.s. Onmiskenbare groei naar een hoger peil Na de eerste seizoens-zangersavond, gisteren in Hazerswoude, van de Ring Leiden van Chr. Zangverenigingen, mogen we opnieuw tevredenheid uitspreken over de stand van de koorcultuur. De groei naar een hoger peil is onmiskenbaar. Drie dirigenten Henk Akse, Aat en Dirk van Vliet waren present met acht verenigingen, waaronder de helft meisjeskoor. Dirk van Vliet is de meest ervarene. Zijn broer Aat stelt ons deze winter voor de verrassing, dat zijn inzicht in de han tering van een koorapparaat op meer bezonkenheid en stemkleuring is gaan rusten. Hij is bovendien zo wijs om niet meer van een koor te vergen dan het technisch geven kan. Akse daarentegen heeft een drang naar het imposante, maar aan het technisch uiterlijk resul taat beantwoordt nog niet in alle frag menten het artistiek-afgewerkte even waardige. Daarnaast geldt, dat Akse in het leiden van jeugdzang altijd voor treffelijk is. Akse's Rijnsburgs meisjeskoor „Ju liana" bezorgde een goed begin: welge kozen liederen, zuiver van toonvorming, gezongen in een mooi bedwongen klank kracht. Het koor is gericht op een be dachtzame zowel als trefzekere wijze om „de hoogten" te nemen. Akse slaagde er bovendien in, de klank zo te verinni gen dat een gewekte ontroering niet uit bleef. Zijn meisjeskoor „Looft den Heer" van Hazerswoude toonde eveneens positieve kwaliteiten, maar ontsnapte niet aan enkele intonatie-zwevingen en had ook minder kleur op de koorstem. Beide meisjeskoren hebben ook samen gezon gen. Zij ded'en dat met het voormalige Italiaanse nationale lied „Santa Lucia" en meteen vrolijk Tirools toegiftje op een bepaald gezellige manier. Aat van Vliet commandeerde het Al phens meisjeskoor „Lof zij den Heer", dat een uitstekend figuur maakte, o.m. door het welslagen van de klankkleur. We memoreren een Rijnlands volks liedje. Dirk van Vliet aan het hoofd van het Rijnsburgse „Con Brio", overtrof zijn collega's door een prachtig soepele, zeer verfijnde en gewichtloze klank, o.m. in het Napolitaanse „Tiritomba". Ook het aanwezige gemengde Alphen- se koor van Aat van Vliet heet „Lof zij den Heer". Van z'n programma noemen we een geestelijke zang van Kousemaker en 'n loflied van Bach. De gegeven ver tolkingen waren keurig en evenwichtig Grotere beweeglijkheid voor de Amerikaanse troepen De Amerikaanse minister voor het Le ger, Brucker, heeft gisteren op een bij eenkomst van de Senaatscommissie voor de strijdkrachten meegedeeld niet te geloven in de inkrimping van de Rus sische strijdkrachten, die door minister president. Kroesjtsjef is aangekondigd. Uit inlichtingen uit Moskou blijkt, dat de Sovjet-Unie nog altyd over 175 di visies beschikt, voor het merendeel ge pantserd en gemechaniseerd. Daarom hebben de Verenigde Staten, aldus Brucker, meer tanks, vliegtuigen, raket ten en lichte atoomwapens nodig. De numerieke sterkte van de Verenigde Staten is zoveel geringer dan die van de Russen, dat het voor de Amerikanen no dig is die achterstand te compenseren door een grotere beweeglijkheid. Hij wees in dit verband op het grote belang van de nieuwe vliegende apparaten, die het de Amerikaanse infanterist in staat stel len zich vlugger en doelmatiger over het slagveld te verplaatsen. LOONDIFFERENTIATIE VOOR JOURNALISTEN Tussen de Vereniging de Nederlandse Dagbladpers en de drie bij de Federatie van Nederlandse journalisten aangeslo ten journalistenkringen is overeenstem ming bereikt over een verhoging van de minimumsalarissen voor dagbladjourna listen. Deze verhoging, die zal ingaan op 1 januari 1960, zal 3% bedragen; de bij slag in verband met de huurverhoging 1957 zal bovendien in de salarissen wor den verwerkt. De overeenkomst zal aan het College van Rijksbemiddelaars ter goedkeuring worden voorgelegd. en uitvloeisel van een verder groeiend directie-inzicht. Als gezegd mikte collega Akse bij het Hazerswoudse „Zang en Vriendschap" hoger. Franck's 150ste Psalm verkreeg een knappe reproduktie. De sopraan partijen lopen er ook letterlijk hoog en het ademnemen leek daarbij in enkele passages niet ideaal geregeld. Mozarts „Ave Verum" kwam in het technisch beeld heel weinig tekort. Alleen die spe ciale mystiek-vibrerende gevoelsinstel- ling, waarom dit sublieme motet vraagt, was er niet, evenmin dat transparante in de toonkleur. .Jubilate" uit Alphen, dat „Zang en Vriendschap" opvolgde, liet uitkomen hoeveel lichter het de zanglijnen houden kan, en wel in een opvallend gezuiver de stemmenstaat. Het beperkte zich tot Psalm 100 van Mendelssohn. Tevoren had Dirk van Vliet zijn omvangrijk Rijnsburgs Herv. Kerkkoor twee kerk gezangen laten vertolken, onbetwist vaardig en lofwaardig, hoewel er te veel overwaarde was van de sopraangroep. „Jubilate" en Kerkkoor bijeen, versterkt nog met „Con Brio", hebben welgeor dend, indrukwekkend en weldadig van samenklank een lied van Rosenmüller en een Engels kerklied het welgevulde ruim van de Ned. Herv. Kerk ingezon den. Voor zover niet a cappella is gezongen, heeft de organist Bovenkamp, die ook met kunde en smaak een concerterend deeltje in de pauze voor zijn rekening nam, de zangen begeleid. Het openingswoord is gesproken door de onvermoeibare strijder en Ring-voor zitter Gerrit Goedhart. De sluiting was aan ds. v. d. Leede toevertrouwd. V. In het watersnoodgebied van Tuin- dorp-Oostzaan, dat door de storm een grimmig aanzien heeft gekre gen, zijn woensdagochtend militai ren en marechaussees ingezet voor de bewaking van de eigendommen van de bewoners der overstroomde huizen. Het zakkende water begint eventuele dieven n.l. steeds meer kansen te bieden. Kleumend in de gure stormwind staan hier militai ren met stenguns aan de rand van het wijkende water. Ned. Nike-bataljon naar West-Duitsland Het „Wehrbereichskommando III" te Diisseldorf heeft meegedeeld, dat de ko mende weken een Nederlands luchtaf weer bataljon dat met Amerikaanse „Nike" raketten is uitgerust in de om geving van Münster zal worden gelegerd. Een kleine groep Nederlandse militai ren verblijft reeds in het nieuwe lege- ringsgebied. Zoals bekend is de luchtverdediging van West-Europa een gemeenschappe lijke aangelegenheid van de N.A.V.O.- landen. Thans zijn behalve Westduitse Amerikaanse, Franse, Belgische en Ne derlandse Nike-bataljons in de Bonds republiek gestationeerd. POLITIE ROEPT DAME, DIE ONGELUK OEGSTGEEST ZAG, OP De groepscommandant van de Rijks politie te Oegstgeest zoekt een getuige van het ongeval, dat dinsdagmorgen om streeks tien urn- is gebeurd op Rijksweg 4 te Oegstgeest en dat een persoon het leven kostte, terwijl drie mensen ernstig werden gewond. Op de plaats van het ongeluk was een dame aanwezig, een automobiliste die passeerde, en die voor een gewopde een reisdeken beschikbaar stelde. Deze dame wordt verzocht zich in verbinding te stellen met de politie in Oegstgeest of met die in haar woon plaats. De moeilijkheden bij de autobus- dienstonderneming Citosa te Bos koop, die hebben geleid tot een beperking van de dienstregeling, hebben zich in de laatste weken nog meer toegespitst, waardoor het noodzakelijk is geworden met ingang van maandag a.s. de dienst regeling nog verder te beperken en wel in dier voege, dat een groot gedeelte van de avonddiensten zal komen te vervallen. Alle autobus sen moeten van maandag af des avonds om negen uur bij de depots zijn, hetgeen betekent, dat de laat ste ritten omstreeks acht uur zullen beginnen. Deze nogal vergaande maatregel, die uiteraard een ernstige inbreuk betekent op het dienstbetoon, is noodzakelijk ge worden omdat aan Citosa niet langer wordt toegestaan, dat door de chauf feurs werkweken van 59 uur worden ge maakt. De dienaangaande door de Rijks verkeersinspectie verleende ontheffing wordt niet verlengd op aanwijzing van de directeur-generaal van Verkeer en op grond van bezwaren van de zijde van de werknemersorganisaties. Zonder 7.i'lw een ontheffing kan Citosa mede als gr"üg van ziekte onder het personeel, ook de reeds beperkte dienst regeling, ^oals die thans geldt, niet handhaven. In overleg met de Rijksver keersinspectie is daarom besloten tot de in de aanhef genoemde verdere beper king. Niet de enige Citosa is niet de enige autobusdienston dememing, die op 't ogenblik met ernsti ge moeilijkheden kampt op het gebied van de personeelsvoorziening, maar zij is wel de onderneming waar de moeilijk heden thans, wellicht mede als gevolg van de voor haar ongunstige stand plaatsregeling, het ernstigst wordt ge voeld. Ook in andere delen van het land, ojn. bij de NTM in Heerenveen en bij de GTW in Doetinchem, worden de moei lijkheden hoe langer hoe groter. Men ziet daarom met spanning het verdere verloop van het gesprek met de regering tegemoet, dat op 27 januari wordt voort gezet. Echter ook wel met bezorgdheid, gezien het feit, dat de regering, meer in het bijzonder de minister van Economi sche Zaken, tot dusver een zeer afwij zend standpunt heeft ingenomen ten opzichte van de gedachte van een door berekening van loonsverhogingen, die in de autobusdienstbranche, althans in een aantal gevallen, volstrekt onvermijdelijk wordt geacht. Voorjaarsbeurs te Leipzig De Leipziger Voorjaarsmesse zal dit jaar gehouden worden van 28 februari tot 8 maart. Er zijn 9500 stands van deelnemers uit 50 verschillende landen. Men verwacht circa een Vz miljoen be zoekers uit 80 staten. Volgens mede- Komplot verijdeld in Venezuela Ongeveer 2500 man politietroepen houden de wacht bjj de versterkte Coti- za-kazerne in de Venezolaanse hoofd stad Caracas, waar een aantal „voor aanstaande burgers" en tenminste veer tien officieren gevangen worden gehou den op beschuldiging van samenzwering tegen de regering van president Betan- court. De burgers en officieren werden giste ren gearresteerd, nadat maandag Savelli Maldoano, die als de leider der samen zwering wordt beschouwd, na een ge vecht met de politie gevangen werd ge nomen. De politie zegt in Maldoando's schuil plaats documenten te hebben gevonden, waarin de namen van talrijke medesa menzweerders worden genoemd. Er wor den nog steeds arrestaties verricht. Het Venezolaanse ministerie van Bin nenlandse Zaken meldt dat een der ge arresteerde „vooraanstaande burgers" Jose Pares Urdabeta, zwager van een ge wezen leider der staatspolitie onder de afgezette president Perez Jeminez, is. Kapitein-ter-zee- Rodriguez Olivares heeft vandaag in het hoofdkwartier der Venezolaanse Marine verklaard dat de vloot gereed staat om de strijd aan te binden ter verdediging van het „op de grondwet berustende bewind van presi dent Betancourt". De leiding van het Venezolaanse ver bond van vakverenigingen heeft meege deeld dat de 1.100.000 aangesloten leden gereed staan om de regering-Betancourt te verdedigen. Romulo Betancourt werd in december 1958 tot president gekozen, nadat Perez Jeminez die zeven jaar Venezolaans pre sident was geweest, eerder in dat jaar Worosjilof in India De Sovjetrussische president, maar schalk Worosjilof, is gisterochtend, met een gezelschap van 74 personen, per „TU-104"-vliegtuig in Nieuw Delhi, de hoofdstad van India, aangekomen. Hy werd op het vliegveld verwelkomd door de Indiase president Rajendra Prasad en premier Nehroe. Worosjilof c.s. zullen zestien dagen in India blijven, waar zij besprekingen op politiek, economisch en cultureel gebied zullen voeren. Worosjilof wordt onder meer verge zeld door eerste vice-premier Koslof en mevr. Foertsewa, het enige vrouwelijke lid van het presidium der Sovjetrussi sche Communistische Partij. De onder minister van Buitenlandse Zaken Koez- netsof zal zich later nog bij het gezel schap voegen. Het Russische gezelschap zal gedu rende zijn verblijf in India een beeld kunnen krijgen van de industriële vor deringen van het land. De Sovjet-Unie heeft India een bedrag van anderhalf miljard roebel ter beschikking gesteld als financiële bijdrage in de kosten van de Indiase industrialisatie. Naar schatting 200.000 mensen stonden in de straten van de hoofdstad langs de route die Worosjilof - staande in een open auto - naar de residentie van de Indiase president volgde. Enorme schade bij brand te Nijverdal (Speciale berichtgeving) Gedurende de gehele nacht is de be drijfsbrandweer van de Koninklijke Tex tielfabrieken Nijverdal-Ten Cate en de gemeentelijke brandweer in touw geweest om een brand te bestrijden, welke gister avond werd ontdekt in het katoen-pak huis van de fabriek Indie. De weinig spectaculaire brand smeulde in twee stapels van honderden balen katoen. Omtrent de oorzaak is niets bekend. De schade is nog niet geheel te overzien doch wordt op enige honderdduizenden guldens geraamd. Verkeersplein en voorrang Uit vragen, die de ANWB bereiken blijkt, dat veJe weggebruikers van mening zijn, dat het verkeer OP het verkeersplein, dat is aangeduid met het ronde blauwe bord met de drie rond gaande pijlen, voorrang heeft op het verkeer dat mar het plein toe rijdt. DIT IS ONJUIST, waarschuwt de ANWB. Het nieuwe verkeersplein met de drie pijlen betekent uitsluitend, dat het ver keer OP het verkeersplein OP het plein mag voorsorteren en dus niet uiterst rechts behoeft te blijven rijden. Er is dus NIETS veranderd aan de normale voorrangsregels t.w. ook het verkeer op het verkeersplein dient voor rang te geven aan het van rechts ko mend verkeer. Bij het verlaten van het verkeersplein moet de doorgang voor het verkeer, dat het plein blijft volgen, worden vrijge laten.- dus ook dan heeft de fietser en de bromfietser op het rijwielpad recht op voorrang .waarschuwt de ANWB delingen van de directie staat er een oppervlakte van 290.000 m2 beschikbaar voor de voeding- en genotmiddelenafde ling. Zodoende verwacht men dat er op visserijgebied wel een en ander te zien zal zijn- Kenia-overleg in nog groter moeilijkheden Afrikaanse afgevaardigden hebben gis teren de conferentie over Kenia te Lon den nog verder in een impasse laten ko men door in de kwestie van de speciale adviseurs te verklaren dat van een com promis geen sprake kan zijn. Zy oefen den kritiek op de Britse minister van Koloniën. MacLeod, omdat hij zou heb ben toegegeven aan de druk van blanke kolonisten in Kenia. Minister Macleod treedt op als voor zitter van de conferentie over de toe komstige staatsrechtelijke organisatie van Kenia. De Afrikaanse afgevaardig den - veertien gekozen leden van de wetgevende raad van Kenia - boycotten de conferentie reeds drie dagen. Het besluit tot de boycot werd. zoals gemeld, genomen omdat de partij die vele blanke kolonisten in Kenia verte genwoordigt. de Kikoejoe Koinange niet hebben willen aanvaarden als speciale adviseur van de Afrikaanse afvaardiging. Weer Indonesische tabak naar Bremen? Een groep Westduitse zakenlieden is gisteren naar Djakarta vertrokken waar zij voorbereidingen zullen treffen voor de aanvoer van Indonesische tabak van de oogst 1960 naar Bremen. De Duitse zakenlieden zullen contact opnemen met de Indonesische producen ten en met het Staatsbedrijf „PP.N. Baroe". In 1959 is Bremen voor de eerste maal de invoerhaven voor Indonesische tabak in Europa geweest. Vergoeding droogteschade (Van onze Haagse redactie) Op 27 januari a.s. zal een bespreking plaats hebben tussen de minister van Landbouw en Visserij en het bestuur van het Landbouwschap, waarin o.m. besproken zal worden de vraag of de regering een bedrag beschikbaar wil stellen voor uitkering als schadevergoe ding aan de door de droogte van de af gelopen zomer getroffen landbouwers. Vlaggetjesdag IJsselmeer Het comité Vlaggetjesdag Urk heeft voor 1960 grote plannen. Niet alleen zal de Urker vloot zich in feestkleed steken, maar het comité heeft, toen bleek dat er in andere plaatsen eveneens belang stelling'bestond, om gezamenlijk met alle IJsselmeervissersvaartuigen aan de vlootshow deel te nemen, besloten, om alle vissersverenigingen rond 't IJssel meer uit te nodigen met hun vaartui gen naar Urk te komen. Van deze haven welke gemakkelijk alle vaartuigen (naar verwacht wordt 300) kan herbergen, zal men dan uitvaren. Als voorlopige datum wordt aange houden 13 april 1960. NED. HERV. KERK Beroepen te Hoevelaken (toez.) P. F. J. Lamens te Kamerik ;te Nederhemert T. Langerak te Vlnkeveen; te Meppel (vac. dr. Th. C. Frederlkse) H. de Noo te Jutryp-Hommerts. NED. PROT. BOND Benoemd tot voorganger te Hilversum R. C. van der Voet, hervormd predikant te Emmen. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Slikkerveer Chr. van Dam te Rotterdam-zuid en A. F. Honkoop te Goes. GEREF. KERKEN Aangenomen de benoeming tot predi kant in algemene dienst (voor de aan vullende praktische opleiding) J. Tho mas te Hilversum. OUD-GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Lisse B. Toes te Kinderdijk en E. du Marchie van Voorthuizen te Leersum. Seminarium brug tussen Universiteit en pastorie DE R.-K. EN DE OECUMENE „Het Is prematuur om inzake de ver houding van de rooms-katholieken tot andere kerken op sensationele gebeur tenissen te speculeren. Persoonlijk ge loof ik zelfs, dat er inzake deze verhou ding nog heel wat onofficiële besprekin gen nodig zullen zijn, en dat er eerst van rooms-katholieke zijde wat minder ver warring over de oecumene moet zijn". Dit zei de secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, dr. W. A. Vis ser 't Hooft, tijdens de rede. die hij gis termiddag in Driebergen heeft uitge sproken tijden de viering van het tien jarig bestaan van het Ned. Herv. Semi narium ,dat, zoals de rector dr. H. Berk hof het noemde, „een brug vormt tus sen de universiteit en de pastorie". Dr. Visser 't Hooft waarschuwde voor de te hoog gespannen verwachtingen over het door het Vaticaan aangekon digde oecumenisch concilie. Men verge lijkt veelal de R.-K. Kerk met de We reldraad, zo zei hy ju aar dat is onmo gelijk, daar de Wereldraad geen kerk is zoals de rooms-katholieke, maar een ge meenschap van kerken. OEC. CONTACT MET RUSLAND Inzake het oecumenisch contact met Rusland deelde dr. Visser »t Hooft mee, dat er bij de Russische kerk en ook die in de Baltische landen een grote open heid voor geprek en veel belangstelling voor de Wereldraad van Kerken is aan getroffen. Ten aanzien van de Ned. Herv. Kerk aohtte spreker het aanpak ken van het riohtingsprobleem ook oecu menisch van groot belang. De Ned. Herv. Kerk achtte hij theologisch over voed en hy hoopte, dat de Nederlandse theologen door ook in Duits, Frans en Engels te gaan publiceren hun arbeid meer ten nutte zouden doen komen van het buitenland, dat men daaraan veel behoefte heeft in diverse delen van de wereld. GENERALE SYNODE N.-H. KERK Tijdens de vergadering van de gene rale synode der N.-H. Kerk. die op 8 en 9 februari op „Woudschoten" te Zeist wordt gehouden, zal begonnen worden met het verkiezen van het praesidiaat voor het nieuwe zittingsjaar. De synode zal zich vervolgens bezig houden met, de behandeling van het concept herderlijk schrijven, opgesteld door de commissie voor het sektèwezen over de kerk en de pinkstergroepen en met een concept rondschrijven aan de kerkeraden over de z.g. .geloofszending'. Het pastoraal advies inzake de heilige doop, dat reeds in de synode van 17 no vember 1959 werd behandeld zal thans verder besproken worden. De secretaris-generaal der N.-H. Kerk, dr. E Emmen, zal verslag uitbrengen van zijn bezoek aan Brazilië, Suriname, Curasao en Noord-Amerika. Tenslotte zal de synode een aantal benoemingen doen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7