Vlak voor veilige Waterweg vonden kapitein en 4 jongens zeemansgraf Schande voor Duitsland Storm veroorzaakt te lancl vaak veel schade a&iïel-eveK&AA&if OPGESLOTEN IN EEN NAUWE STUURHUT KustvaarderBermuda' kapseisde plotseling achter de sleepboot Triest relaas Drukke dag voor brandweer en politie Kla re taal van Carlo Schmidde vice- voorzitter van de Bondsdag (Tweede Kamer) in Bonn Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 21 januari 1960 Derde blad no. 29954 (Van onze Rotterdamse correspondent) Hoek van Holland. Vijf Nederlandse zeelieden van wie vier jonger dan twintig jaar, vonden gistermiddag de dood in de golven op luttele mijlen van de veilige Waterweg, waarheen hun niet meer geheel zeewaardig scheepje door de sleepboot Gele Zee'' werd gesleept. Uren lang hadden zij tegen een door een zware storm fel opgezweepte zee gevochten om hun scheepje een kans op behoud te geven. Zij aarzelden lang aangeboden sleepboothulp te aanvaarden. Wel had hun 199 bruto- registerton metende Bermuda een slagzij van twintig graden en stond er meer dan een meter water in de machinekamerMaar de motor draaide nog en de luiken waren dicht. Toen zij in de vroege middag sleepboothulp aanvaarden, aan de tros werden genomen en koers werd gezet naar de Waterweg, gebeurde het. Waarschijnlijk hebben twee grondzeeën de Bermuda gegrepen en doen kapseizen. Men meent dat te hebben gezien. De ..Gele Zee liet de tros slippen en vocht zich onmiddellijk door de zware zeeën een weg terug naar de Bermuda. De slepers vonden slechts een met de kiel boven water drijvend schip. Geen spoor van overlevendenniet dichtbij en niet in de omgeving, die men urenlang afzocht. Een uur na het kapseizen zonk de Bermuda op zes mijl noord-west van Hoek van Holland. „HIJ KAPSEIST" Het was een uitermate vermoeide en geschokte gezagvoerder van de Gele Zee, die na binnenkomst tegen vijf uur van het drama vertelde. Hij vond wel dra zijn beroepskalnite terug al kon hij bij het ophalen van zo'n verse herinne ring aan een schokkend gebeuren de ontroering niet geheel uit zijn stem bannen. „Mijn sleep verliezen... daar geef ik niet om. Maar die mensen..." Vlak voor de catastrofe had hü nog met hen via de radio gesproken. „Bij ons niks in de weg", had de kapitein van de kustvaarder gezegd.. Een kwar tier later hadden zij hun laatste strijd in het verlammende koude water ge«- streden, vier jongens en een man van 43 jaar. hun kapitein. Zij hebben waar schijnlijk om beschut te zijn tegen het overkomende water en de koude allen bij elkaar in de stuurhut gezeten en daarin zijn zij dan verdronken. Alles speelde zich af binnen enkele seconden. SCHUILEN Het moet hun bedoeling zijn geweest de Waterweg binnen te lopen om te schuilen voor de zware storm, die ben gisternacht in de nabijheid van de Ne derlandse kust overviel en die hen naar lager wal dreef. De kleine Bermuda ook klein voor een kustvaarder had in Kings Lynn aan de Washbaai (oost- Engeland) brouwersgerst geladen voor Wijneghem bij Antwerpen. Eigenares van de Bermuda was de rederij Bermu da te Delfzijl. De kapitein van de Ber muda is Alje Smit. Maar deze was deze reis niet aan boord. De 43-jarige kapi tein A. Westers (gehuwd en wonende te Suffolk. Engeland) verving hem. Waar schijnlijk door het overgaan van de la ding kreeg de Bermuda in de loop van de nacht slagzij over bakboord. Er kwam wat water in de machinekamer. Maar het scheepje ploeterde dapper verder door een steeds wilder wordende zee. In de buurt van de loodsboot ge komen, werd die niet al te gunstige toestand opgemerkt en de loodsboot rapporteerde het aan Hoek van Holland, Hoewel de Bermuda geen hulp vroeg, voer voorbereid op eventualiteiten de reddingboot „President J. Leis" onder commando van schipper Willem van Seters uit. Om zeven uur volgde de sleepboot Gele Zee. Kapitein M. van Rijswijk (68 jaar, 55 jaar zeevaart) zet te koers naar de plaats waar de loods boot pleegt te kruisen, maar die was er niet. OP ZOEK Hij ging toen op zoek naar de Bermu da en vond deze tegen tien uur in de morgen op vier mijl ten noorden van de Waterwegmond. Aangeboden hulp werd niet aanvaard. Maar storm en zee werden er niet beter op en het zag er voor de kustvaarder, die moeizaam tegen de zeeën optornde, niet zo pret tig uit. Kapitein Westers had over de radio een gesprek met zijn reders en hij meldde dat het weer bar slecht was en dat hij eigenlijk wel een sleepboot no dig had. Dit gesprek werd rond een uur in de middag gevoerd. De reders stem den toe in sleepboothulp en de Gele Zee kroop zo dicht mogelijk onder de voorsteven van de Bermuda. Om 1.20 uur stond de tros vast en begon het sle pen op een tros van 500 meter lengte. „Het stormde hard vertelde kapitein Van Rijswijk. West-zuid-west. kracht tien en een hoge, wilde zee. Met lang zaam draaiende machine legde ik de sleep met de kop op zee om wat verder van de kust te komen en dan mijn kans af te wachten om op de Waterweg af te gaan. Maar dat langzaam draaien was blijkbaar nog teveel. Om 2 uur sloegen wij van de Bermuda los omdat wij de bolder, waaraan onze tros op de Bermuda was bevestigd, van dek los trokken. We haalden de tros zo snel mogelijk aan boord en keerden terug naar de Bermuda. Om 14.35 uur stond de tros weer vast. Zo jong als ze waren het waren pracht zeelieden die kerels van de Bermuda" zei kapitein V. Rijs wijk. HANDIG „Zo snel als zij die tros van ons aan boord hadden en handig vastmaakten, zulk werk op een scheepje, dat onop houdelijk door stortzeeën wordt over spoeld... Dat is vakwerk. Op de kust vaart zitten ras-zeelui. En die van de Bermuda behoorden ertoe. Ik heb toen met de kapitein van de Bermuda ge sproken: „De wind gaat recht tegen de eb in", zei ik hem. En dat geeft voor de Waterweg een bijzonder gemene en ge vaarlijke zee. Laten wij even afwach ten tot het tij keert en de wind mis schien wat afneemt. Dan hebben we een betere kans. Maar als je nu naar bin nen wilt, dan gaan we". Ze wilden lie ver naar binnen. „Bij ons is niks in de weg", zei kapitein Westers. „De luiken zijn dicht". Wij waren toen recht voor de mond van de Waterweg, afstand vier mijl. Voor de zee wegslepend ging ik op het zeegat af. „We zullen zo een goed half uur heb ben gesleept, toen het gebeurde. Ik stond in de stuurhut, toen een van mijn mannen kwam zeggen: „kapitein kom eens kijken... hij kapseist". Ik ging naar buiten en zag achteruit, dat de Bermu da was omgeslagen. Ik gooide de rem men van de sleeptrommel los en liet de draad glippen. Toen hard bakboord- Vijf man aan boord De vyf leden van de bemanning van de Bermuda, die hg de ramp omkwamen, waren: kapitein A. Westers, 43 jaar, gehuwd, wonen de te Suffolk, Engeland; bestman (ongediplomeerd stuurman) J. Schokkebroek, 19 jaar. Stadska naal; matroos J. Sturm, 17 jaar, Vlissingen; matroos onder de gage F. Kats, 19 jaar. Den Haag, en kok A. L. Hofstra, 16 jaar, Leeu worden. roeren naar het gekapseisde scheepje. Geen vijf minuten later voer ik erlangs, op geen tien meter afstand. Niets te zien, geen mens, dood of levend. Ik ging rond, kwam eraan de andere kant weer langs. Niets te zien van de mensen. Wat verder dreef de omgeslagen sloep van de Bermuda. Ook daar geen mens te zien in zee. Meer dan een uur heb ik rondgevaren, naar alle kanten de zee afgespeurd, maar zonder resultaat. En de omgeslagen Bermuda dreef maar rond, de kiel naar boven. Het zal onge veer vier uur zijn geweest, toen het scheepje in de golven verdween". Even stopte het verhaal, toen weer... „Die sleep kan me niets schelen, maar de mensen. Ik heb niets voor hen kun nen doen". Met de reders heeft kapitein Van Rijswgk vlak na binnenkomst een on derhoud gehad. Zij waren de eersten, die hoorden hoe hun scheepje in het zicht van de veilige haven onderging- En met de Bermuda de gezagvoerder en vier jonge zeelieden. De sleepboot Gele Zee is na binnenkomst afgelost door de sleepboot Poolzee om de. zeer vermoeide bemanning wat op verhaal te laten komen. Eén dode en een enorme materiële schade. Dat zijn de gevolgen te land van de storm, die gisteren ons land teisterde. De 76-jarige veekoopman, Jan Leusink, die door een rukwind met zijn fiets tegen een passerende auto werd geslingerd te Oldebroek, was het slachtoffer van het enige ongeval met dodelijke afloop. Voor het overige bleef de schade be perkt tot het materiële, in sommige ge vallen zeer aanzienlijk. Zoals in Vlissingen, waar een groot gat geslagen werd in de asfaltdijk voor de boulevardmuur. Tijdens de middag uren gisteren werden drie vrachtauto ladingen basaltblokken in het gat gestort. Het hielp niets, de blokken verdwenen alle in het water. Omstreeks half twaalf vannacht is men bij laagwater met het uitvoeren van noodherstel begonnen. Hiervoor waren grote hoeveelheden zand, basaltblokken en riet aangevoerd. Ook had men voldoende arbeiders laten over komen. Kranen op drift Twee kranen, die op de rede van Ter- neuzen op drift waren geraakt en hoog aan de grond schoven bij de „Oosterput" hebben ernstige averij opgelopen. Laat in de middag heeft men een van de twee gevaartes weer vlot kunnen slepen. Hij werd de haven van Terneuzen binnen gebracht. Nummer twee volgde 's avonds om zeven uur. Bijna overal in het land hadden politie en brandweer druk werk met het oprui men van afgerukte takken, ontwortelde bomen, stukken daklood, vernielde rui ten, in scherven geslagen dakpannen, af geknapte antennes, weggeblazen vuilnis bakken. fietsen e.d. In Dordrecht, waar een aantal straten en kelders onderliepen, verdronken onge veer 250 schapen op een gors onder Me lissant. In Rijswijk woei het dak van een houten noodschool, die deel uitmaakt van een complex van drie scholen. Deze scholen zijn thans gesloten. Slotervaart, een der nieuwe wijken van Amsterdam-west, waar de wind talrijke ruiten vernielde, woei een houten nood kerk van de gereformeerde gemeente om, nadat eerst het dak weggewaaid was. In Rotterdam kwam een boom terecht op de auto van een journalist. De auto was gelukkig leeg. Boom op bus In Sas van Gent kwam een boom te recht op het achterstuk van een rijdende autobus, die tamelijk veel passagiers ver voerde. Door de beweging van de bus rolde de boom eraf, zodat geen persoon lijke ongelukken voorkwamen. Te Noordbarge bij Emmen woei het dak van een boerderij van landbouwer Klasen. Het woonhuis bleef gespaard. De varkens werden gered. Te Nieuw Am sterdam zag mevrouw T. Schuring plot seling een muur van haar hoeve omslaan en instorten. Een landbouwschuur er naast, van de landbouwer Siebring, stortte eveneens in. Hier viel het puin op landbouwwerktuigen en dergelijke, waar door een aanzienlijke schade werd ver oorzaakt. In de Eierlandse dijk bij Cocksdorp op Texel zijn twee kleine gaten geslagen van 10 en 15 meter. De gehele dag was de situatie allesbehalve geruststellend. De dijk is zeer oud. Met zandzakken en zeilen werden de gaten gestopt. In de dijk rond het Zuidhollandse eiland Tien- gemeten zijn in de loop van de dag 7 of 8 kleine gaten geslagen. Het dijkleger vulde ook hier de lacunes op met zand zakken. Op Vlieland zijn acht grote tenten, be horende tot het kampement van de huzaren die geregeld op Vlieland met tanks op de tankbaan oefenen, door de storm vernield. De schade bedraagt ongeveer 20.000 gulden. De militairen werden voorlopig in een in aanbouw zijn de kazerne ondergebracht. Massn onderwerpt zich aan De Ganlle (Van onze Parijse correspondent) Na een onderhoud met de minister van Oorlog Guillaumat, dat amper een kwartier duurde, heelt generaal Massu door middel van een communiqué gis teren amende honorable gemaakt en zich aan het gezag van het staatshoofd De Ganlle onderworpen. Regerings kringen in Parijs geven zich nu zicht bare moeite om het incidentvan Massu'8 interview met een Duitse krant, waarin hij generaal De Gaulle bijna de politieke oorlog verklaarde, als definitief gesloten te verklaren. De ge neraal zal nu ook niet meer bij premier Michel DebrS' op het matje hoeven te verschijnen. Maar of Massu vrijdag onder leiding van generaal De Gaulle aan de confe rentie over Algerije op het Elysée deel zal mogen nemen, is nog niet bekend. Evenmin weet men, of De Gaulle nog maatregelen tegen zijn vroegere com pagnon zal nemen of overwegen. Het is sedert ongeveer een half jaar en op persoonlijk bevel van generaal De Gaulle alle militairen namelijk uitdruk kelijk verboden openbare verklaringen af te leggen, laat staan zich uitlatin gen te veroorloven die rechtstreeks in druisen tegen de politieke gedragslijn van de regering en het staatshoofd Massu beweert in het communiqué, dat hij op eigen verzoek naar Parijs is gekomen, in tegenstelling tot de offi ciële lezing van de vorige dag. volgens welke de generaal door de regering was ontboden! Hij erkent verder dat De Gaulle het vertrouwen van het Alge rijnse volk geniet, waarna Massu zich misschien iets te nadrukkelijk stelt achter zijn militaire superieur generaal Challe. Voorts ontkent de generaal dat hij zich verbeelden zou de spreekbuis te zijn van het leger, dat echter wel aan een .malaise" lijdt. Zeer opvallend is tenslotte dat Massu nu met geen woord mee rept over zijn dementi, waarmee hij daags tevoren in Algiers het geruchtmakende interview van de Süddeutsche Zeitung uit de wereld dacht te kunnen helpen. Uit het communiqué blijkt intussen, dat de regering en De Gaulle enerzijds en de activisten in en buiten het leger anderzijds hun fundamentele tegenstel lingen voorlopig nog niet op de spits willen drijven. Advertentie. De storm heeft gisterochtend een houten noodkerkje aan de Pieter Callandlaan in de Amsterdamse tuinstad Slotervaart gedeeltelijk vernield. Wat bleef staan leverde gevaar op en moest worden afge broken. Ben Goerion neemt liet op voor Bonn Maatregelen in Stockholm en Wenen tegen antisemieten Premier David Ben Goerion van I s- raël heeft het gisteren voor de Duitse Bondsrepubliek opgenomen door te ver klaren. dat men de regering van Bonds kanselier Adenauer niet mag vergelijken met het bewind van Hilter en dat de tegenwoordige Duitse jeugd niet als ge»- heel anti-semitistisch is. De eerste-minister zei dit in een kort debat in het parlement over mo ties van de oppositie, waarin werd aan gedrongen op opzegging van de akkoor den betreffende de levering van wapens aan West-Duitsland. De moties, afkom stig van de nationalistische party Ile- roeth en van de communisten, werden verworpen. In antwoord op een vraag deelde Ben Goerion mee. dat „Een der Israëlische diensten" opdracht heeft gekregen te onderzoeken of er een ondergrondse or ganisatie achter de anti-eemitische in cidenten in West-Duitsland en andere landen zit. Volgens een rapport van het Joodse Wereldcongres hebben zich sinds 25 de cember van het vorige jaar meer dan 500 gevallen van anti-semitisme in 34 landen voorgedaan. Dit rapport zal aan dei bestuursleden van het Congres, dat op 1 en 2 februari in Amsterdam bgeen zal komen worden voorgelegd. De meeste gevallen deden zich voor in West-Duits land. daarna volgen de V.S., Italië, En geland, Frankrijk en Zweden. Nadat in de afgelopen twee weken reeds een tiental personen gearresteerd was wegens neo-nazistische en anti-se- mitische activiteit, heeft de Weense politie gisteren opnieuw twee neo-nazi's angehouden. Het zijn de 19-jarige Günter Kümel en de 18-jarige Hans Mörth. Mörth was in het bezit van een lolk van de voormalige Hitlerjugend, waarin de woorden „bloed en eer" wa ren gegraveerd... Bij hen thuis zijn grote hoeveelheden vlugschriften en nationaal-socialistische jropagandamateriaal gevonden. Kümer reeds enige malen veroordeeld wegens legale activiteit. De beruchte Zweedse antisemiet Flinar Aatoerg is in staat van beschul diging gesteld wegens overtreding van de perswetten des land. Aaberg ver spreidt reeds langer dan 25 jaar anti semitische pamfletten in Zweden en het buitenland. In 1953 werd hij beboet, en in 1954 en 1957 tot korte gevangenis- traffen veroordeeld wegens overtreding van de perswetten, i.e. het zenden van anti - Semitische propagandamateriaal naar het buitenland. Het ministerie van Justitie heeft medegedeeld dat Aaberg zal worden vervolgd wegens het schrij ven en verspreiden van vijf fel anti- 'joodse pamfletten. NutS MET VERS GEBRANDE HAZELNOTEN „Wij zijn nog heel dicht bij de 1161" (Van onze correspondent in Bonn) „Dat deze antisemitische wandaden in ons land konden gebeuren, is een schan de - een schande, die niet geringer wordt doordat ook in andere landen muren met hakenkruisen en scheldwoorden te gen het joodse volk een vlek zijn". Dit verklaarde gisteren in de Bondsdag (Tweede Kamer) te Bonn de vice-voor- zitter, de socialist prof. Carlo Schmid, die in plaats van de zieke president Gerstenmaier, als tolk van alle bona fide partijen optrad. Schmid zei voorts: „wij Duitsers heb ben niet het recht met de vinger naar anderen te wijzen. Bij ons zijn in het teken van het hakenkruis 6 miljoen jo den vermoord. Daarom is, wat in deze weken bij ons is geschied, schandelijker dan ergens anders". Wat de merendeels jeugdige daders van de aanslagen in de Bondsrepubliek aangaat, verklaarde de vice-president van de Bondsdag: „dat deze nozems, van wie de meeste in 1945 nog geen 10 jaar oud waren en toen nog nooit een jood persoonlijk hadden ontmoet, zich niet uitleefden door auto's omver te werpen en door ramen in te slaan maar door antisemitische kladderpartgen te veroor zaken, toont dat er bij velen, onder de drempel van het bewustzijn, nog niet opgeruimde hoeken met kwaad schuilen" Wanneer wij. zo ging Schmid voort, met de taak om de jeugd op de juiste wijze op te voeden, niet gereed komen, zal ons volk nooit gezond worden. „Zo lang bij ons iemand niet kan zeggen, zonder dat hij iets te vrezen heeft of dat men hem de rug toekeert: het ge drag van het Derde Rijk tegenover de joden was een slechte domheid en heeft de gehele wereld tot vijand van ons ge maakt, zolang bij ons gediscussieerd wordt over de vraag of er 6 miljoen of „slechts" 3 miljoen joden zijn vermoord, zolang bij ons niet ieder kind ervan op de hoogte is gebracht, dat het probleem niet is of er 6 of 3 miljoen, maar of er 0 of 1 vermoord is - zolang hebben wij Originele bestraffing van een hakenkruis-kladderaar De 19-jarige Peter Morrisson in Lon den, die betrapt is tijdens een klad partij van hakenkruisen, heeft van zijn directeur opdracht gekregen in een week tijd zoveel mogelijk studie te ma ken van het nazisme. Dan zal hij ge ëxamineerd worden. Slaagt hij, dan zal het kladwerk beschouwd worden als een door jeugdig onverstand be gane fout, slaagt hij niet dan krijgt hij ontslag. Morrisson werkt bij een gereedschap- fabriek. Zijn directeur, Norman Brouw, heeft in de oorlog een broer verloren. Toen hij van de politie vernam, dat zijn leerling-bankwerker hakenkruisen had geklad, riep hij de jongeman bij zich. Morrisson vertelde dat hij zomaar een hakenkruis had geschilderd, en dat hij van de nazi's zo goed als niets wist. Hij zei beslist geen haatgevoelens tegen de joden te koesteren. Brown zei dinsdag: „Als hij zijn les leert zal alles vergeven en vergeten zijn. Ik vind het niet erg hem op mijn kosten te laten leren. Als hij eind van de week mijn vragen behoorlijk beant woordt gaat er zand over." Morrisson heeft van Brown opdracht gekregen een studie te maken van Duitse oorlogsmisdaden. Hij heeft een aantal titels van boeken gekregen en geld om ze te kopen. ,,Ik zal ze lezen en afwachten xvat er „gebeurt", zei de leerling-bankwerker. Zulke pedagogie doet opgang in Enge land. Een iets gevoeliger straf kregen zes schooljongens, die op de muur bij een speelplaats van hun school haken kruisen hadden geschilderd. Zij werden bij de hoofdonderwijzer Fred White ont boden voor een pak slaag, waarbij de roe werd gebruikt. Daarna moesten ze de muur schoonschrobben. gefaald". Schmid juichte de publikaties over de wandaden toe. Er zijn groepen, zei hij, waarin men de slapende helle honden moet wekken om door hun ge blaf er van op de hoogte te komen hoe dicht wij nog bij de hel zijn. Aldus de vice-president van de Bondsdag te Bonn. Levenslang voor de kampbeul Bugdalle „Als ik lach, lacht de duivel", zei hij eens (Van onze correspondent in Bonn) In München is gisteren de 52- jarige Richard Bugdalle tot levens lang tuchthuis veroordeeld. Deze sinistere man is tijdens een drie dagen durend proces afgeschilderd als een der ergste concentratie- kampbeulen uit de Hitler-tijd. Hij is schuldig bevonden aan veertien moorden. Bugdalle heeft tijdens dit gehele proces geen moment getoond dat hij berouw heeft. Zonder een spier van zijn gezicht te vertrekken hoor de hij gevoelloos alle beschuldigin gen aan* waarna hij placht te zeg gen dat de getuige loog. Zelfs toen niemand minder dan zijn voormalige SS-collega Sorge, enige maanden geleden te Bonn tot levenslang ver oordeeld, tegen hem getuigde, zei hij slechts: ,,Er lügt auch". Sorge, die eveneens in het concentra tiekamp Sachsenhausen vele wreedhe den heeft bedreven, verklaarde over zich zelf. zijn collega Schubert en Bugdalle: „Schubert en ik namen Bugdalle altijd mee wanneer er een man geliquideerd moest worden. Hij was een hoofd groter dan wij en veel sterker. Terwijl Schubert steeds in grote opwinding geraakte, pleegde Bugdalle alle mishandelingen met de grootste kalmte". Niemand was in Sachsenhausen, zo vertelde een getuige, zo gevreesd als Bugdalle. „Hij was een robot, een ijsberg. Hij toonde nooit enig menselijk gevoel, maar ging te keer als een wild dier." Van zichzelf heeft Bugdalle eens ge zegd: als ik lach, dan lacht de duivel". Getuige Herbert Schemmel vertelde hoe hü door Bugdalle met zestien andere gevangenen in een kast van anderhalve bij anderhalve meter was opgesloten. Slechts hij en een andere gevangene overleefden de marteling. De veertien anderen stikten. Schemmel raakte be wusteloos en werd door Bugdalle met een emmer koud water bügebracht. Schemmel werd later nogmaals door Bugdalle opgesloten. Ook deze marte ling overleefde hij. Hij schatte echter dat Bugdalle ten minste tienmaal vijf tien gevangenen in de kast heeft op gesloten, van wie 120 het leven lieten. Schemmel, die thans verkoper in Hamburg is, werd tijdens zijn getuige nis meermalen door emotie overmand. Een andere getuige. Josef Machner, getuigde van Bugdalle's voorliefde om te schoppen en slaan, vaak zo hard, dat de ribben van de gevangenen braken en in de longen drongen. Bugdalle dwong een zestigjarige ge vangene zich buiten het raam op te hangen. Hij sneed op het laatste mo ment de strop door, maar de man stierf nog dezelfde dag aan zijn verwondin gen. Een andere getuige vertelde, dat Bug dalle, een zigeuner, die tijdens exerci ties een pas verkeerd deed, ter plaatse doodschopte. Gevangenen werden aan hun polsen enkele centimeters boven de grond opgehangen. Wanneer hun schouders waren ontwricht, werden zij door Bugdalle geschopt en geranseld Bugdalle verklaarde voortdurend zich niets meer te herinneren. „De getuige spreekt niet de waarheid", „daar weet ik niets van" en „dat is niet zo". Vragen van de president van de rechtbank over de organisatie van het kamp beantwoordde hij echter zeer pre cies!

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5