SNELFIX Wethouder J. C. van Schaik opende gistermiddag de beroepenexpositie Jeugd kan zich oriënteren over mogelijkheden voor de toekomst Gezellig zong- en muziekfestijn trok zeer grote belangstelling Zestig jaar studentenleven Ruim 800 kinderen deelgenoot in feestvreugde V.V.S.L. fijn FAAM fantastisch Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 21 januari 1960 Tweede blad no. 29954 Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plontkunde De wethouder van Onderwijs, de heer J. O. van Schaïk, heeft gistermiddag de beroepententoonstelling geopend, die door het Gewestelijk Arbeidsbureau met royale medewerking van het be drijfsleven, het onderwijs en de vak beweging is ingericht in de Regionale Werkplaats voor Vakopleiding van Vol wassenen aan de Rooseveltstraat 9 in Leiden-Zuidwest. In het kort gezegd kan men stéllen, dat het de bedoeling van deze expo sitie is de opgroeiende jeugd de gele genheid te geven zich ook op aanschou welijke wijze te oriënteren in de veel heid van beroepsmogelijkheden. Wethouder Van Schaik wees er op, dat reeds eerder in onze stad 'n soort gelijke tentoonstelling werd gehouden. Ruim tien jaar geleden trokken in een week tijd zo'n 35.000 mensen naar de Stadsgehoorzaal om kennis te nemen van „De mens en zijn arbeid". Niet al leen was toen de belangstelling groot, de expositie heeft tastbare resultaten opgeleverd in de vorm van toegenomen interesse bij de jeugd voor het nijver heidsonderwijs. Vaker Daarom adhtte de wethouder het terecht juist om opnieuw zo'n tentoon stelling te organiseren. Op bescheidener schaal, maar ook zeer waardevol. Hij gaf de suggestie het vaker te doen. In deze tijd, nu de wereld van het am bacht, zo snel verandert, is het voor jonge ouders en de opgroeiende jeugd vaak erg moeilijk de mogelijkheden te zien, die er bestaan. Met een aantal cijfers toonde de wethouder aan. hoe in nauwelijks tien jaar tijds de personeels bezetting van de verschillende sectoren van het bedrijfsleven sterk gewijzigd zijn. Stond tien jaar geleden de textiel in Leiden nog onbedreigd bovenaan, wat het aantal werknemers betrof, nu is deze bedrijfstak reeds royaal voorbij ge streefd door de metaalindustrie en de bouwnijverheid. De gemeente Leiden zal in februari een boekje doen ver schijnen. waarin de mogelijkheden voor de toekomst voor de jeugd op overzich telijke wijze wordt aangegeven. Het zal aan de kinderen van de laatste klas van de lagere scholen worden uitgereikt. Dit boekje past dus geheel in het streven van het Gewestelijk Arbeids bureau, zoals dat nu naar voren is ge bracht in deze expositie. De directeur, de heer H. Hazelihoff, had er in zijn inleidend woord op gewezen, dat men naast de vaste kern van de expositie van het Rijksarbeidsbureau ook ge tracht heeft de verschillende facetten van de Leidse beroepen, en de oplei dingsmogelijkheden in beeld te bren gen en daarnaast de eindprodukten van vakmanschap te tonen. opleiding; 3. produkten van de industrie in de Leidse agglomeratie. Natuurlijk is aan dit schema niet halsstarrig vastgehouden. Het zou ons hier te ver voeren om alle beroepen en opleidingsmogelijkheden, die worden getoond, te noemen. Het geheel heeft een bijzonder levendig karakter gekre- Het hoekje op de tentoonstelling, waarin de opleiding tot verpleegster in beeld wordt gebracht. In het midden een elektrische couveuse. gen en zal niet nalaten indruk te maken óp de jeugd, welke in schoolverband tussen 9 en 4 uur langs de stands zal worden geleid. De ouderen, die belang stelling hebben, kunnen dagelijks te recht van 's avonds 7 tot 9 uur. Op za terdag en zonoag is de tentoonstelling, die tot en met 29 januari duurt, geslo ten. Geslaagd initiatief van meisjesstudenten Het was al vrolijkheid wat de klok gisteravond in het met ongeveer vierhonderd muziekliefhebbers gevulde en met papieren bloemen slingers versierde St.-Antonius Clubhuis sloeg. Op het podium stond een batterij microfoons opgesteld en achter het toneel liep men elkaar af en toe in de weg. In de zaal heerste een opgewekte stemming. Terecht! Men zag immers op de planken geen gezichten van beroepsmusici, doch wel die van een groep enthousiaste amateurs, die enkel en alleen voor hun eigen plezier spelen. Wat er precies aan de hand was? U heeft het misschien al geraden: het lang verbeide zang- en muziekconcours van de V.V.S.L. had een aanvang genomen. Tijdens de ledenvergadering van de afdeling Leiden van de Kon. Ned. Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde, gisteravond in café-restaurant „In den Vergulden Turk" gehouden, sprak dr. J. Wasscher, rijkstuinbouwconsulent te Aalsmeer, over zijn reis naar Israël. Voorzitter J. H. Smit heette in het bij zonder de gast van deze avond en de ere-voorzitter, de heer Joh. Jonker, har telijk welkom. In zijn jaarverslag moest de secretaris tot zyn leedwezen mededelen, dat het met de ledenwerfactie in het afgelopen jaar bergafwaarts was gegaan. Hij ver zocht dan ook allen een steentje bij te dragen in de propaganda-actie van de afdeling. Vervolgens werden tot afgevaardigden naar de landelijke vergadering gekozen de heren J. H. Smit en H. Veendorp. Het voorstel van het hoofdbestuur om het huidige verenigingsorgaan, dat om de veertien dagen verschijnt, te vervan gen door een maandblaadje, kon de goedkeuring van de vergadering weg dragen. Drie jaar geleden heeft dr. Wasscher in opdracht van de Maatschappij een bezoek gebracht aan Israël. De reden hiervan was de plotselinge verschijning van Israël op de internationale bloemen markt, hetgeen nogal wat ongerustheid teweeg had gebracht. Spreker merkte in zijn inleiding o.m. op, dat in Israël, waar een klimaat heerst, dat te vergelijken is met dat aan de Franse en Italiaanse Rivièra en dat voor meer dan de helft uit woestijnen bestaat, voor land- en tuinbouw irregatie beslist noodzakelijk is. Aan de hand van dia's besprak dr. Was scher de verschillende landschappen en de plantengroei. Driedelig Na de openingsplechtigheid wegens gebrek aan ruimte gehouden in de kan tine van Reed Roller Bit, welke nauwe lijks groot genoeg was om alle belang stellenden te bevatten gingen de ge nodigden naar de tentoonstellingsruim te. waar men allereerst in een inleidend gedeelte kan zien. welke invloed de tech nische ontwikkeling op onze maat- sohappij heeft. Ook werd getoond, hoeveel beroepen er al aan te pas komen om de mens alleen reeds in de gewone dagelijkse behoeften te voorzien. De tenitoonsteMÉnjg zelf valt in drie delen uiteen: 1. stands, waarin een aanschouwelijke voorstelling van vele en zeer aanschou welijke beroepen wordt gegeven; 2. stands, welke betrekking hebben op de BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Alberdina Johanna, dr. van L. Hoge- woning en J. A. Kuik; Aagje Jacoba, dr. van D. Barnhoorn en J. van KooiJ; Nicole, dr. van L. van Schoonderwoerd den Bezemer en A. Holverda. OVERLEDEN A. Schenkeveld, 65 Jr., echtgenote van W. J. Dekker; J. B. Brouwer, 73 Jr., echt genote van J. Vredeveldt; G. van Ros- 6um, 53 Jr., echtgenote van N. Krispijn; J. Blansjaar, 78 jr., man; H. Bakvis, 34 Jr., echtgenote van A. J. Davids. Advertentie Lijm zonder klemmen met van Ceta-Bever Kostelijk amusement Ruim 800 kinderen - leerlingen van de 5de-klasse - /.jjn gistermiddag in het ka der van de burgerijdagen, het eerst deel genoot geworden in dc feestvreugde, welke zich in de komende dagen rond de 12de lustrumviering van de VVSL con centreert. In verband met de slechte weersomstandigheden kon de grote puz- zeltocht, georganiseerd door de Burgerij- commissie van de VVSL, geen doorgang vinden, doch dank zij een bewonderens waardige activiteit van deze commissie - vraag niet hoe de dames het binnen een luttel aantal uren voor elkaar hebben Expositie geeft levendig schilderij van snelle ontwikkeling V.V.S.L. Ter gelegenheid van het twaalfde lus trum van de Vereniging van Vrouwe lijke Studenten te Leiden, dat gisteren begon met de eerste verwaaide ma nifestaties in het kader van de bur gerijdagen waarna des avonds in een minder van het afschuwelijk weer af hankelijke omgeving het jazz- en song festival tot een succes uitgroeide, is in het Academisch Historisch Archief een zeer aantrekkelijke tentoonstelling in gericht. De belangstelling voor dit concours, dat de meisjesstudenten ter gelegen heid van het twaalfde lustrum van haar vereniging hadden georganiseerd, was zo groot, dat aan een voorselectie niet viel te ontkomen. Wij zijn er evenwel van overtuigd, dat een groot aantal van hen, die af vielen in de zaal aanwezig waren om van hun belangstelling blijk te geVen. De anderen, dat waren dan de Ando- rica's, de Wiljo's, de Rhythme Boys, de Gromaldy's, de Joy Sisters, de Mo dern Singers, de 12-jarige accordeo nist W. Roelandse en de zanger W. J. van Barnevelt, die een aria uit La Bo- heme ten gehore bracht. Er traden ook orkesten op, te weten de Blue Eagles, de Midnight Combo, de Magic Rocking Strings, het Seaside Quartet, de Metal Music Players, het trio Keesnix en een Surinaams bandje. 1 Het Leids Studenten Jazz Gezelschap Een aardig plaatje van de Wiljo's, twee jongens met een gitaar, en de Joy Sisters, drie zingende meisjes, die op het zang- en muziekconcours van de V.V.S.L. zoveel succes oogstten. (Foto L.D./Holvast) zorgde voor een fris en vrolijk begin en trad later op de avond met succes op. Buiten mededinging uiteraard. Er werd op dit amateurconcours ge lukkig een sportieve strfjd gestreden. De prestaties, welke geleverd werden, waren over het algemeen niet dave rend te noemen. Wel bijzonder jam mer was het, dat er vrijwel de gehele avond moeilijkheden met de geluidsin stallatie waren. De jury, die voor dit concours was Schijnwerpers op Israël ZONDAGMORGENPROGRAMMA BIJZONDER KERKEWERK Niet slechts vanwege de antisemitische uitbarstingen maar vooral door de grote betekenis, die Israël in zijn geschiedenis en Heilige Schriften voor de wereld, ook van heden, heeft, wordt zondagmorgen door de Commissie Bijzonder Kerkewerk van de Leidse Hervormde Gemeente in het Luxor-theater gesproken over: Schijnwerpers op Israël. Medewerking verleent een dameskoor o.l.v. Tilly StenzLeening. De heer Joh. de Tombe zal vertellen over ervaringen tijdens zijn reis door Palestina, onder de titel: „Ik sprak met joden in Israël". Dr. P. L. Schoonheim zal enkele hoofd gedachten van Israëls profeten toelich ten. Ook zal een filmstrook over het hui dige Israël in Palestina vertoond worden, Een afwisselend programma, met als hoofddoel; aandacht voor het oude en nieuwe Israël. gevormd, bestond uit Greetje Kauffeld, Ben Essing, Wiebe Buma, Gé Hofenk, Fatima van der Hoog en de heer A. Markt (secretaris). Na rijp beraad kwam men tot de con clusie, dat het Mondaccordeontrio ,,The Gromaldy's" recht kon doen gelden op de eerste prfjs. ,.The Joy Sisters" kre gen een verdiende tweede prijs en de kleine accordeonvirtuoos W. Roelandse een derde. Uit de rtf van orkestjes werd het Trio Keesnix naar voren gehaald om een eerste prijs in ontvangst te nemen. Het Surinaams bandje van Dolf del Prado werd met een tweede prijs ver rast en ..The Metal Music Players", het orkest van de Kon. Ned. Grofsme derij. met een derde. Zij tot slot nog vermeld, dat Paul van Vliet op zeer humoristische wijze het optreden van de artiesten aankondigde. Achter de schermen zorgden de he ren L. de Boer en Hofenk jr. voor een goede gang van zaken. Hierin wordt een beeld gegeven van de vorige lustra (en zelfs van het thans begonnen twaalfde!) van de VVSL en ook van festiviteiten uit de begintijd buiten lustrumverband. Op zichzelf leent het materiaal, dat voor een dergelijke expositie voorhanden is. zich nauwelijks voor een aantrekke lijk arrangement. Maar zoals met zoveel zaken blijkt het ook in deze bescheiden tentoonstelling weer. dat het charmante enthousiasme van de jeugdige editie van HM De Vrouw als een toverstaf zelfs droog archiefmateriaal weet om te tove ren in een levendig beeld van zestig ja ren studentenleven. Een waaier hier, een reeks silhouetjes, die de mode in de loop der tijden, uit beelden, een fijn geborduurd handtasje, een lief-stuntelig getekend feest menu uit het begin van deze eeuw daar, dan weer een (hoe is het mogelijk) sierlijk gedrapeerd origineel feestgewaad op de dertiger jaren, elders een nonchalant maar decoratief geplaatst affiche uit de tijd van de „nieuwe zakelijkheid", dat alles als omlijsting, garnering en illus tratie maakt van het „droge" archief materiaal (waaronder vele foto's) een levendig schilderij van de zeer merk waardige en snelle ontwikkeling van deze lustrerende vereniging. Wij betreuren, bij het overzien van deze expositie, alleen dat niet meer aandacht besteed is aan de plaats van de WSL in Leiden: de Sinterklaasfeesten, de deelneming aan festiviteiten als de ont zetsviering, en vele andere gebeurtenis sen. Maar dit gemis is verklaarbaarhet gaat om vorige lustrumvieringen, die nu eenmaal in de zuiver academische sfeer liggen. De tentoonstelling is weliswaar voor iedereen opengesteld tot volgende week donderdag (werkdagen van 10-12 en 14- 17 uur, zaterdag van 10-12, zondag ge sloten) maar in het bijzonder is zij be doeld voor de lustrumgangers: leden en reünisten en andere leden van de Leidse academische gemeenschap. En die wéten wat de VVSL ook buiten dit feestverband doet. Het materiaal voor deze tentoonstel ling is vrijwel allemaal afkomstig uit het eigen archief van de VVSL. Maar tevens zijn er zaken te bewonderen, welke af gestaan zijn voor deze expositie door le den en reünisten. De VVSL-leden, die de tentoonstelling organiseerden, ver wachten waarschijnlijk in het bijzonder maandag a.s. wanneerde reünisten in de Sleutelstad zullen binnentrekken, de grootste toeloop bij de expositie. Deze bezoekers zullen tevens voorstellingen in de filmzaal van de Academie kunnen bijwonen, waar films over het verleden van de WSL worden vertoond. Een aardig groepje op het kinder feest van de V.V.S.L. (Foto L.D./Holvast) gekregen - hebben de kinderen, verdeeld in drie groepen, zich in het Luxortheater en de filmzaal van de Academie kostelijk geamuseerd. Vertoond werd de zeer geestige door William Fairschield geregiseerde kleu- renfüm „John en July". Het verhaal brengt de belevenissen in beeld, die John (12 jaar oud) en July (8 jaar oud) ondervinden, als zij besluiten een bezoek te brengen aan het 200 km. van hun woonplaats gelegen Londen, waar Ko ningin Elizabeth zal worden gekroond. John wil er zich persoonlijk van over tuigen of zijn oom. als lid van de ko ninklijke lijfwacht er echt zo mooi uit gedost uitziet als op de foto thuis en July wil haar mening, dat de Koningin steeds een gouden kroon draagt, beves tigd zien. Het zou te ver voeren om weer te geven hoe zy uiteindelijk hun eind doel na een lange en avontuurlijke tocht bereiken. In ieder geval was het een goede keuze van de B.C. In de pauze werden de kinderen onthaald op choco lademelk en na afloop nog eens verrast met een flinke zak, gevuld met een as sortiment van snoeperijen. De jury had intussen de omvattende taak om al de door de kinderen zelf ver sierde mutsen, hoeden, petjes - en wat al niet meer - te beoordelen en de prij zen: diverse kleur- en tekenbenodigdhe den. zakjes snoep en repen chocolade, toe te kennen. Dat zij daarin bijzonder goed slaagde, bleek wel uit het feit. dat geen wanklank werd gehoord en de di verse winnaars (essen) hartelijk werden toegejuicht. De uitslagen van dit uitbundige en zeer geslaagde feest luiden als volgt: lste Groep: eersteprijs: Hans Cohen (Molen de Valk motief2de prijs: Mieke Jansen (meetkunde puntmuts3de pr.: Nelleke Brugman <60 jaar VVSL». zeer eervolle vermeldingen: Yvonne Kramp (Lustrum-Geestje) en Koosje van Beek (Ezelskop). 2de Groep: eersteprijs: Anneke de Vries (origineelste fantasie), 2de prijs: Joopje Hanegraaf (idem». 3de prijs: Gerda Zwellengrebel (Molen de Valk). 3de Groep: eersteprys: Barrie Bakker (HarlekijnI. 2de prijs: Wim v. d. Heij den (strookjesmuts). In deze groep kregen Elly de Groot en Hanneke Laverink een derde prys, om dat naar het oordeel van de jury haar mutsen even mooi waren. Een eervolle vermelding, gepaard gaande meteen bij zonder woord van lof van de jury, ging nog naar „De Leidse Houtschool", van wege het feit, dat niet minder dan 63 leerlingen van deze school, o.l.v. de heer G. Groenendijk, aan deze wedstrijd deel- FILM- EN TELEVISIESTUDIEDAGEN De Stichting „Oud-Poelgeest" houdt in samenwerking met de Stichting Film centrum en de Stichting Audiovisuele dienst in kasteel Oud-Poelgeest te Oegstgeest van 9 tot 11 februari film en televisiedagen voor predikanten, on derwijzers, kerkelijke medewerkers, stu denten en andere belangstellenden. Tij dens dez^ dagen zal o.m. gesproken wor den door prof. dr. J. P. Kruyt over „De ontwikkeling van de moderne massame dia" en door de heer H. Schaafsma over „De opmars van de televisie". Onze stadgenoot mr. J. W. Janssen is door het Centraal Sociaal Werkgevers verbond als opvolger van mr. C. E. J. Maitland te 's-Gravenhage aangewezen als lid van het bestuur der Sociale Ver zekeringsbank. In Werkplaats aan Rooseveltstraat Oproep aan Leidse bevolking „Ramp Tuindorp-Oostzaan gaat ons allen aan!" Zaterdag wordt er door het Rode Kruis in een groot aantal gemeenten, waaronder ook Leiden, een straatcol lecte gehouden ten behoeve van hen, die getroffen zijn door de overstroming in Tuindorp-Oost zaan. Na alles wat over deze ramp is gepubliceerd, behoef ik U niet de nood te schilderen van de 2700 gezinnen wier woningen en be zittingen door het water werden geteis terd. Het bedrag dat het Nationaal Rampen Fonds nodig heeft om deze nood te lenigen beloopt véle miljoenen. Ik ben er echter van overtuigd, dat ook Leidens burgerij haar taak in dezen zal verstaan en dat zij zaterdag mild zal geven. Alleen door een groot aantal collec tanten zal een collecte volledig kunnen slagen. Ik doe dan ook een dringend beroep op de Leidse ingezetenen, zowel ouderen als scholieren, om zich als collectant(e) te mélden: vrijdag 22 ja nuari van 8 uur tot 9 uur 's avonds en op de collectedag van 8 uur 's mor gens af: Breestraat 19. Ik hoop dat U in groten getale aan mijn oproep gehoor zult geven. De ramp van Tuindorp-Oostzaan is een zaak ,die ons allen aangaat. Jhr. mr. F. H. VAN KINSCHOT, burgemeester van Leiden. Advertentie

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3