Huurverhoging 20% op 1 april? Mevr. Jaccoud veegt muffe sfeer weg voor die van diepe tragiek Agenda Met een enkel woord DONDERDAG 21 JANUARI 1960 Vervolg van pag. 1 Het wetsontwerp voorziet voorts in de mogelijkheid om bij algemene maat regel van bestuur de werking van de huurwet praktisch geheel te doen beëin digen in nader aan te wijzen gemeenten of gedeelten daarvan. De regering denkt daarbij in de eerste plaats aan een aantal gemeenten ten plattelande. Het ontwerp opent tevens de mogelijkheid de huurprijsbeheerslng op te heffen voor panden waarvan de wettelijke huurprijs een bepaalde grens over schrijdt. De regering is van mening, dat thans de tijd gekomen is om de huurprijs- beheersing op te heffen voor de bedrijfspanden met een jaarlijkse huurprijs van meer dan f. 6000.—, f. 3500.— of f. 2500.—, al naar gelang het pand gelegen ls ln een gemeente van de eerste, van de tweede of derde, dan wel van de vierde of vijfde klasse. Geleidelijk aan De regering stelt zich ten doel meer normale omstandigheden in de woning voorziening te scheppen. De overgang naar vrije marktverhou dingen op dit gebied moet echter met een zekere geleidelijkheid plaats vinden. Zij stelt daarom voor de liberalisatie in drie fasen te doen verlopen. In de eerste plaats zal de woonruimtewet 1947 geheel of gedeeltelijk buiten werking moeten worden gesteld. Vervolgens zal een eind moeten worden gemaakt aan de huur- prijsbeheersing. Daarbij dient voorlopig een zekere vorm van huurbescherming gehandhaafd te blijven, maar tenslotte zal ook deze moeten verdwijnen. Liberalisatie In het wetsontwerp wordt voor de ge liberaliseerde gebieden en categorieën van panden een huurbescherming voor gesteld die afwijkt van de thans gelden de. De voorgestelde regeling herstelt in beginsel de vrije beschikking van de ver huurder over zijn pand na het einde van de huur en verhuur. Alleen ingeval ern stige belangen van de huurder zich te gen ontruiming verzetten kan op diens verzoek de rechter ingrijpen en de ont ruiming gedurende enige tijd opschor ten. Daarbij zal de rechter de belangen van beide partijen tegen elkaar afwegen. Hij kan tevens - zo nodig - een nieuwe huurprijs bepalen, die gedurende de ter mijn van opschorting moet worden be taald. Aldus wordt, met herstel van het beginsel van contractvrijheid van huur der en verhuurder, een bescherming ver kregen tegen niet noodzakelijke ontrui ming, welke met gewichtige belangen van de huurder zou botsen. Tesamen met de mogelijkheid van gesubsidieerde nieuwbouw in de geliberaliseerde gebie den biedt deze vorm van huurbescher ming bovendien een rem op ongemoti veerde prijsverhogingen. Ten aanzien van bedrijfspanden is in dit opzicht een regeling getroffen, waar door een voorgestelde ontruimingsbe scherming wat langer zal kunnen duren dan bjj woningen. Dit onderscheid is ge maakt teneinde zo weinig mogeiyk voor uit te lopen op het onderzoek naar de rechtspositie van huurders van bedrijf s- ruimten in normale omstandigheden, met welke taak de commissie-Houwing is belast. Naar normale toestanden De thans voorgestelde huurverhoging vormt een nieuwe stap naar overbrug ging van de afstand tussen de vraaghu- ren van bestaande woningen en de kost- prüshuren van de nieuwbouw. De rege ring acht deze stap essentieel voor het bereiken van meer normale omstandig heden. ZU heeft by het bepalen van haar standpunt gebruik gemaakt van het ad vies inzake het in 1959 en 1960 te voe ren sociaal-economisch beleid, dat de Sociaal-Economische Raad op 24 april 1959 heeft uitgebracht, en ziet met be langstelling uit naar het alsnog door de Raad uit te brengen definitieve advies Prachtig politiewerk Kindje op het nippertje van verstikking gered (Van onze Haagse redactie) Door bliksemsnel en deskundig ingrijpen hebben twee politieman nen van de gemotoriseerde straat patrouille te Den Haag gistermid dag het leven gered van de ander half jaar oude Cornelis de Greef. De per auto surveillerende agenten troffen om vijf over twaalf op de Laan van Nieuw Oost Indië de radeloze mevrouw De Greef met haar zoontje op de arm. Het kind was bewusteloos en door adem- gebrek reeds blauw. De moeder riep om hulp en vertelde de agenten, dat het kind een onbekend voorwerp had Ingeslikt. De byrijder griste het jongetje uit haar handen, terwyi de chauffeur van de polltie-auto reeds gas gaf en spoorslags in de rich ting van het ziekenhuis Bronovo reed. Men gunde zich niet eens de tyd de moeder in te laten stappen. Onderweg trachtte de agent het kind met eerste hulp-maatregelen enige verlichting te verschaffen, hetgeen ln zoverre gelukte, dat het voorwerp ln het strottenhoofd iets verschoof, waardoor de Jongen lucht kreeg. Vrij gauw kwam hy by kennis; toen namen de doktoren van Bronovo het kind over. Het bleek een plastic op- hanghaakje voor handdoeken te hebben ingeslikt. De politiemannen waren inmiddels reeds terug gereden. In de woning trof fen zy de moeder niet aan. Mevrouw De Greef bleek te voet naar het zieken huis te zyn gegaan. Er stond echter een wasmachine te draaien en ln een wieg lag haar jongste kind. Ook daarover ontfermden de politie mannen zich, totdat de door buren ge waarschuwde moeder van mevrouw De Greef de wacht overnam. Acht doden bij rel in oost-Oeganda Bijna 1.000 man politie en militairen trachten de orde te herstellen in het Boekedi-district in oost-Oeganda waar tenminste acht mensen zyn gedood by ongeregeldheden in de afgelopen vier dagen. By deze relletjes zijn ook gebou wen in brand gestoken. Een woordvoerder van het bestuur van Oeganda deelde gisteren mee dat tot nu toe 300 mensen zun gearresteerd. De politie moest voor de derde keer sedert het uitbreken der moeiiykheden het vuur openen toen 500 Afrikanen een aanval deden op een politiepost ln Pal- lisa. Twee Afrikanen werden daarby ge dood en twee arrestanten moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. In het hele gebied is de avondklok in gesteld. over het op langere huurbeleid. termyn te voeren Compensatie In het wetsontwerp wordt niet gespro ken over de wyze waarop de komende huurverhoging in de lonen gecompen seerd zal worden. T.z.t. zal de regering hierover een beschikking uitgeven. In- dertyd is aangekondigd dat de regering zich deze loonronde als volgt denkt: 2.5 van het loon met een minimum per week van f. 4.—, f. 3.75 of f. 3.50 per week (naar gelang van de gemeen te-classificatie). De compensatie zal geen maximum inhouden. Of de com pensatie wellicht hoger zal uitvallen, dient te worden afgewacht. President Eisenhower en Prins Bemhard naar Suriname? De regering van Suriname heeft de nodige stappen ondernomen om presi dent Eisenhower uit te nodigen, een tus senlanding te maken op het vliegveld Zandery op zy'n reis naar Brazilië. Ook is de Surinaamse regering voor nemens Prins Bemhard te verzoeken aanwezig te zijn by de officiële inge bruikneming van het nieuwe stations gebouw op het vliegveld Zanderij. Beeldhouwer Anton Rödecker overleden In zyn woning te Blaricum is op 72- jarige leeftyd overleden de beeldhouwer Anton Radecker. Hy heeft veel samen gewerkt met zijn broer John, die het na tionaal monument op de Dam te Am sterdam maakte. Decoraties van Anton Radecker treft men onder meer aan by het gebouw van De Bijenkorf te Den Haag en aan het American Hotel te Amsterdam. In en uit de pol (Van onze t.v.-medewerker) De NCRV opende met een recent ver slag van Alfred van Sprang uit Leo- poldstad, waaruit vertrouwen in de toe komst bleek, als de .zwarten" tenmin ste hun hele zin krijgen zouden. Ver trouwen zelfs in die mate, dat ze dan de blanken graag in hun midden zou den houden om hen te helpen; iets, Vervolg van pag. 1 Beroemde Franse advocaat Floriot schiet lek in bewijzen van procureur-generaal Opschudding in de zaal toen Jaccoud flauw viel Gistermiddag vaagde mevrouw Jaccoud met een indrukwekkende entree de be dompte sfeer van kamertjeszonde uit de Geneefse rechtzaal weg en bracht er die van een bittere maar oprechte tragedie voor in de plaats. Toen zy haar man als een zielig wrak in zyn hospitaalstoel zag liggen, sloeg zy even haar handen voor het gezicht. Maar zij herstelde zich snel. Zij vertelde, dat zij op de dag van de moord om tien uur 's avonds haar man nog had opgebeld (de moord geschiedde omstreeks elf uur) en dat zij, toen haar man om middernacht thuis kwam, wel iswaar in bed lag, maar nog wakker was en dat zij niets bijzonders aan hem had opgemerkt. De president ondervroeg haar over de regenjas van haar man, die onder in een doos in een kast ge vonden was, over zijn schoenen, die onder haar kleding verborgen lagen en over de Marokkaanse dolk, die niet op zijn gewone plaats lag, toen de huiszoe king bij de Jaccouds werd gehouden. De getuige gaf zich geenszins gewonnen en zocht redeiyke verklaringen voor dat alles. Op dat moment werd Jaccoud, die ernstig hartpatiënt is, onwel. Hij viel half flauw en moest de zaal uitgedragen worden. Er ontstond opschudding, toen de sluiters van de perscamera's bij dit dramatisch moment begonnen te klikken als een beginnende hagelbui. En de president schreeuwde boos: ..Een beetje meer tact alstublieft, heren fotografen". Maar een nog drama tischer scène moest komen: mevr. Jaccoud vertelde hoe haar huwelijk in '46 begon te mislukken, hoe zij en haar man van elkaar vervreem den, aan scheiding dachten, maar daarvan afzagen vanwege hun drie kinderen. Zy schetste de ondraaglijk wordende toestand thuis, want ook de kinderen wisten van Jaccouds verhouding met Linda Baud. Manhaftig een brok in haar keel wegslikkend vertelde zy, hoe het na het afbreken van de liaison weer beter ging met het huweiyk, hoe zij en haar man elkaar begonnen te hervinden, ondanks de psychische moeiiykheden van Jaccoud, die voortdurend met zelf moordplannen schermde. Zy zei: „Ge zien het karakter van mijn man acht ik het ondenkbaar dat hij de moord ge pleegd kan hebben". Zij vertelde ook, dat haar man zelfs in de moeilijkste jaren altijd vol zorg en attenties voor haar was geweest en gepoogd had alles voor haar te doen. Nu het zakelijke deel Toen, nadat de zitting gesloten was, draaide zij zich om en liep op haar man af, die uit zyn stoel was overeind geko men en naar het hekje was gewankeld. Jaccoud, die tijdens de verklaringen van zijn vrouw voortdurend de tranen over de wangen waren gelopen, klampte zich aan haar vast en zy streek hem over zyn haar, totdat de gendarmes hem uit haar armen losmaakten en de zaal uit droegen. Met dat tragische moment sloot het emotionele deel van het proces. Nu komen de tweehonderd getuigen aan de beurt, die hun licht moeten laten schü' nen over het zakeiyke bewijsmateriaal. Twee Stockholmse kappers werden gistermiddag al gehoord: zy zouden het haar van Jaccoud hebben geverfd na de datum van de moord en de procureur- generaal zou daar graag een poging in zien van verdachte om zich aan herken ning te onttrekken. Onder het gecom bineerd kruisverhoor van de vier verde digers, onder leiding van de beroemde Franse strafpleiter René Floriot, bleek, dat Jaccoud eigeniyk alleen het haar van zyn slapen een beetje had laten bleken. Het was niet de eerste keer, dat de verdediging lekken schoot in het materiaal, dat de staande magistratuur heeft aangesleept. Nu het zakeiyk ge deelte van dit proces, dat nog weken kan duren, aan de beurt komt, zal de zeer scherpzinnige maitre Floriot zyn aanvallen zeker nog aanzienlijk ver scherpen. wat we eerst toch nog zouden willen ervaren om erin te geloven. Daarna bleek, dat ir. Terwen van het Ryksprentenkabinet te Lelden met een collectie foto's naar Bussum was gekomen om iets van de historische ontwikkeling van de fotografie te laten zien. Hij deed dat duideiyk en rustig, omdat hij wist waarover hy praatte. Ook ds. Kiyn was in de studio om de fotowedstryd, die ter gelegenheid van de Floriade in Rotterdam zal worden gehouden, aan te bevelen. Tot slot kwam in de kunstrubriek een filmpje van tekeningen van Wim BUmoer, knap, maar naar onze smaak niet over tuigend. Daarna schoot het programma de diepte in om byna drie kwartier steeds dieper in de put van gezapigheid weg te zakken. Wy weten niet hoe het met tndere kykers is gesteld, maar ons interesseert het geen zier of het zoontje van een rondreizend kapper in Fries land van beesten houdt en zo zouden we kunnen doorgaan. Wat het één- aktertje in dit baardverhaal te maken had, zal velen niet duideiyk zijn gewor den, maar wy weten de oplossing: het had een baard van jewelste en werd bovendien nog als een draak gespeeld. Het was uit televisie-oogpunt 'n slechte beurt, die gelukkig daarna snel werd goedgemaakt door een uitstekend op dreef zynde Pi Scheffer. Er werden verstandige dingen gezegd en goede muziek gemaakt. Zowel de componist van concertmissen Paul van Westering, die bovendien nog een dertigtal liedjes van Annie Schmidt toonzette ,als de tekstdichter Stan Haag leverden voor- treffeiyke televisie. Dit was het instructief amusement, VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Lichte muz. 18.30 V. d. Jeugd. 18.45 Sportpraatje en Rallv de Monte Carlo. 18.55 Gesproken brier. 19.00 V. d. kind. 19.05 Gevar. progr. 20.00 Nws 20.05 Radio Fllharm. ork. en solist. 21.20 Act. 21.35 Lichte muz. 22.00 Muzi kale lezing. 22.30 Nws. en beursber. van New York. 22.40 Lichte muz. 22.00 Muzi kale lezing. 22.30 Nws. en beursber. van New York. 22.40 Radio Fllharm. ork. en sol. 23.00 Sportact. en Rally v. Monte Car lo. 23.30 Gram. 23.5524.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 18.15 Sportrubr. 18.30 Koor en ?lano. 18.50 Sociaal perspectief, lezing. 9.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Vocaal ens. 19.30 Radio krant. 19.50 Pol. praatje. 20.00 Gevar. pro gramma. 22.00 Periodieken-parade. 22.10 Gitaarmuz. 22.30 Nws. 22.40 Zaalsportultsl. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Orgelconc. 23.30 Gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en YJSeroverz. VPRO: 20.20 Gesprek. 20.30 Lady Wlndemere's waaier, komedie. VOOR VRIJDAG 22 JANUARI Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Lichte muz. en reportages. 8.00 Nws. 8.18 Gram. en act. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10 00 Vrouwen ln het Nederlandse zakenleven, lezing .10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 11.00 V. d. kleuters 11.15 Kla vecimbelrecital. 11.40 Orgelspel. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.20 Regeringsuitz. Landb.rubr. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Sport en prognose .12.50 Carillon en draaiorgel 13.00 Nws. 13.15 Meded. en fram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 4.00 Sopr. en piano. 14.30 Voordr. 14.50 Gram. 15.00 Gevar. progr. VARA: 16.00 Lichte muz. 16.30 V. d. zieken. 17.00 Gram v. d. Jeugd. 17.55 Act. maar instructie van heel andere aard bracht het programma op een hoog niveau. In de eerste plaats het be klemmende extra journaal over de storm, dat van een verschrikkelijke schoonheid was. En dan kwam tot slot de reportage van een wijdingsbijeenkomst in een in richting van chronisch zieken. Het was een aandoeniyk, soms bepaald aangrij- pend gebeuren, waarbü de camera's in een eerbiedige onbescheidenheid ons de dapperen toonden, die een mensen leven lang aan het ziekbed zyn gekluis terd en nochtans hun levensmoed niet laten zakken. Zy toonden niet in de put te zün en hoefden er dus ook niet te worden uitgehaald. DONDERDAG Antoniusclubhuis: Burgerijdagen VVSL. Hospita-avond. 8 uur nam. Casino Theater: K. en O. "I married a witch". 8 uur nam. Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehovah's Getuigen .7.25 uur nam. Haagse Operette-zangers. Oegstgeest. PauluskerkGemeen teavond Hervormde Gemeente. 8 uur nam. De Doelen: Genootschap Nederland Engeland. Brian Barnes spreekt over werk van mr. T. S. Eliot. 8 uur nam. Gew. Arbeidsbureau: Australië. 8 uur nam. Voorlichting over Pieterskerkplein: Burgerydagen VVSL. Taptoe K.M.R. en Jachthoornfcorps Gar deregiment Jagers. 8.30 uur nam. Na af loop vuurwerk Schuttersveld. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Chrlsten- gem.: „Ecclesia". 8 uur nam. Doopsgez. Gem.: Adventkerk. Bijbelstu die 1011 uur voorm.; 1112 uur voorm. ds. B. Slond van Den Haag. Evang. Luth. Kerk (Hoogl. Kerkgracht 26)Avondgebed 7.157.45 uur nam. Kon. Ned. Natuurhist. Ver.: Strandex- cursle. Vertrek 14.05 uur Stationsplein (blauwe tram). BINNENLAND De staatssecretaris van Defensie, de heer M. R. H. Calmeyer, en de chef van de Generale Staf, luitenant-generaal G. J. Lefèvre de Montlgny, hebben gisteren een werkbezoek aan de Koninklijke mi litaire Academie te Breda gebracht. Gistermiddag heeft de politie uit het water van de Westerdokskade te Am sterdam. op aanwijzing van een burger, twee lege cassettes gehaald. Zij zijn af komstig uit een van de vyf koffers, die zich bevonden in de uit de Jacob van Lennepkade gestolen volkswagen. Deze auto werd gisterochtend, eveneens op aanwijzingen van een burger, leeg terug gevonden in de Brederodestraat. Directeuren van Teylers Stichting en de leden van Teylers tweede genoot schap te Haarlem hebben besloten, even als voor vorige jaren, ook voor 1960 een prijsvraag uit te schrijven. Gevraagd wordt dit Jaar de samenstelling van een repertorium van de in Nederland aan de dag gekomen muntvondsten daterend uit de periode ca. 10001570. De prijs bestaat uit een gouden ere-penning of een bedrag van f 400. naar de keuze van de winnaar. Tijdens werkzaamheden in de me taal bulzen fabriek „Excelsior" te Ooster hout, is de 25-jarige arbeider C. Kaste leins uit Oosterhout met het rechter- onderbeen in een zlnkbad gevallen, dat een temperatuur had van 400 graden Celsius. Het slachtoffer was op de rand van het bad geklommen en door de hitte smolten de zolen van zijn rubber laar zen, Hierdoor gleed hy uit. Nadat mede arbeiders hem uit het bad hadden ge trokken werd hij ln zorgwekkende toe stand naar het St.-Jozefziekenhuls te Oosterhout vervoerd. Gistermorgen is de 19-Jarlge dpi. soldaat W .A. Nagtegaal omgekomen, toen hij tussen Ede en Arnhem de weg over stak en door een passerende auto werd aangereden. De soldaat, die afkomstig was uit Maarssen, diende by de K-com pagnie in het depot van de verbindings dienst te Ede. De Nederlandse vrachtryder G. A. de Rik uit Amsterdam ls naby Klop penburg ln Duitsland by een botsing om net leven gekomen. Hij reed met zyn vrachtwagen op een langs de weg ge- 'parkeerde bestelauto, waarbij hij tegen een boom werd geslingerd en op slag gedood. In de Annastraat te Delft ls de 45- Jarlge heer N. L. L. Spee gisteren ln zyn woning zo ongelukkig van de trap ge vallen, dat hy in het ziekenhuis, waar heen hy was overgebracht, aan de ver wondingen ls overleden. Te Delft i6 de 68-Jarige J. van Bo ven. wonende aan de Nassaulaan, ver dronken, toen hy bij het Oostplein ln de Delfgauwsevaart was geraakt. De brug wachter van de Oostpoortbrug slaagde erin de man met behulp van een red- haak op het droge te brengen, docli de levensgeesten bleken toen reeds te zyn geweken. Piet Nyiand is per Ingang van 1 Januari 1960 benoemd tot concertmees ter van het Nederlands Kamerorkest, onder leiding van Szymon Goldberg. By K.B. is benoemd tot buitenge woon hoogleraar aan de Technische Hoge school te Delft, ln de afdeling der weg en waterbouwkunde, om onderwys te ge ven gedurende het tydvak van 1 Januari 1960 tot 1 september ln de toegepaste mechanica, ir. A. L. Bouma. Voordien was deze houder van een onderwysop- dracht aan de hogeschool. BUITENLAND In de nacht van dinsdag op woens dag zouden er in Caracas verscheidene legerofficieren zijn gearresteerd, zo werd gisteren uit de Venezolaanse hoofdstad vernomen. Het waarom van de aanhou dingen ls nog niet bekend. Twee Westduitse deskundigen een grafoloog en een letterkundige zullen vóór maart a.s. aan het Sleeswijk-Hol- stein6e ministerie van Justitie rapport uitbrengen of Anne Franks dagboek naar hun mening een vervalsing is of niet. Het onderzoek geschiedt op verzoek van het openbaar ministerie naar aanleiding van een aanklacht van Otto Frank (de vader van Anne) wegens smaad tegen de Llibecker onderwyzer Stielau. Stielau had ln een schoolblad beweerd dat Anne Franks dagboek een vervalsing was. De Scandinavian Airlines System heeft gisteren in Stockholm meegedeeld verdere aankoop van Caravelles van welk type er dinsdag een by Ankara ver ongelukte te overwegen. Het ongeluk zou het SAS-tydschema met de Caravel les ln het winterseizoen niet aantasten. Radio-Moskou heeft woensdag be kendgemaakt dat Nikolai Beljajef is ver vangen als leider van de communistische party ln Kazakstan. De radio noemde hem niet bij name, maar deelde mee dat D A. Koenajef was ontheven van zijn taak als premier van de republiek om eerste secretaris te worden van de com munistische party ln Kazakstan. Vorige maand had premier Kroesjtsjef kritiek geleverd op Beljajef en Koenajef, die hij verantwoordeiyk achtte voor het verlo ren gaan van een deel van de oogst als gevolg van een 6lechte organisatie. Bondskanselier Adenauer is woens dag met zijn minister van Buitenlandse Zaken Von Brentano te Rome aange komen voor overleg met de Italiaanse regering. Zaterdag en zondag zullen de twee We6tdultse politici van gedachten wisselen met premier Segnl en minister van Buitenlandse Zaken, Pella. Deze be sprekingen zouden aanvankelijk wc^'sdag en donderdag worden gehouden, maar door ziekte van de Italiaanse eerste-ml- nlster moesten zij worden uitgesteld. Vrijdagochtend zal Paus Johannes de Bondskanselier ln audiëntie ontvangen. Het zal de eerste ontmoeting van Adenauer met deze Paus zyn. Door een brand ln de armenwyk San Martin aan de rand van Buenos Aires zijn woensdag 3.000 mensen dakloos ge worden. Ongeveer zeshonderd primitieve woningen gingen in vlammen op. C. J. Vlnkelsteyn, die drie Jaar geleden naar Zuld-Afrika was gekomen, ls dezer dagen met zes negers om het leven ge komen, doordat duizenden tonnen mod der en erts terechtkwamen in een schacht van een goudmijn by Randfon- tein, waar zij aan het werk waren. Vln kelsteyn was ongehuwd. By anti-nazi-demonstraties te Brus sel zyn dinsdagavond ongeveer 500 stu denten van de Vrije Universiteit slaags geweest met de politie, die hun het hou den van een protestbijeenkomst verbood. Ook gooiden zij de ruiten van een café ln. De Amerikaanse minister van De fensie. Thomas Gates, heeft gisteren op een persconferentie in Washington mee gedeeld. dat de Amerikaanse luchtmacht besloten heeft 116 supersonische bom menwerpers van het type B-58 te laten bouwen. De totale kosten zouden neer komen op meer dan 3 miljard dollar. Acht miljoen Amerikaanse gezinnen 15 percent van het totale aantal hebben meer dan één auto, 15 miljoen Amerikanen hebben een jachtakte en 115 miljoen een levensverzekering, zo blijkt uit de statistieken, die gevoegd zyn bij het economische Jaarverslag dat woens dag door Eisenhower aan het Congres ls voorgelegd. Een Jonge Perzische boer was woe dend omdat de ouders van een meisje, waarop hij smoor verliefd was. niet wil den dat hy met haar trouwde. Hy stak hun huis in brand. Een hevige wind wakkerde de vlammen aan, die op de belendende huizen oversloegen. Het re sultaat: een heel dorp ln as. Een en ander speelde zich af ln het noorden van Perzië. Velen van de 4.700 inwoners van Nloee, een koraalellandje In de Stille Zuidzee, 650 km. ten oosten van Fiji. ver- blyven in rotsen, nadat een hevige or kaan maandag de behuizing van de mees te mensen heeft vernield. De verbindin gen zijn verbroken en de oogst is ver nietigd, maar er hebben zich geen ern stige ongevallen voorgedaan. Een 15-Jarige dochter van een Lon- dense nachtwaker heeft enige tyd een halsketting ter waarde van 200.000 gulden gedragen. Haar vader had de ketting ln Regents Park gevonden. Omdat hy dacht dat het een waardeloos voorwerp was, had hy het aan zyn dochter gegeven. Het blykt nu dat de ketting verloren was door een ryke weduwe. In de Zwitserse plaats Frauenfeld ls een dertienjarige Jongen gearresteerd wegens moord op de vrouw van een Ita liaanse arbeider. De Jeugdige verdachte, Max Berger, bekende de 21-Jarlge vrouw, die ln hetzelfde huis als zyn ouders woonde, met een hamer en een hakmes te hebben gedood. President Elsenhower zal tegen 20 juni een bezoek aan Japan brengen, heeft het Witte Huls meegedeeld. De Amerikaanse president zal Japan bezoe ken onmlddeliyk na zyn bezoek aan de Sovjet-Unie, dat tussen 10 en 19 Juni valt. Schouwburg: K. en O. Toneelgroep „Theater" speelt „De zomer van de Ze ventiende pop". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Toneel ver. TIG speelt „Butler bij mijn vrouw". 8 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Je hovah's Getuigen. 5.30 uur nam. Luxor-theater: Bijzonder kerkewerk: Schijnwerpers op Israël. 10.30 uur v.m. Steenschuur 6Geünieerde Loge van Theosofen. 11 uur voorm. MAANDAG De Doelen: Ledenverg. Leidse Amateur Fotografenver. 8 uur nam. Het Gulden Vlies: Parfumerie Smltte- naar. Moderne huidverzorging. 8 uur nam. SchouwburgAbonnementsvoorstelling R'dam Toneel. „Toneel op het kasteel". 8 uur nam. Stationsplein: Lustrum VVSL. Intocht reünisten. 10.30 uur voorm. DINSDAG Het Gulden Vlies: Leidse Assurantie Club. Ir. A. C. v .d. Zande over: „Het assurantie-aspect van de toepassing van de atoomenergie". 8 uur nam. Lakenhal: Lustrum VVSL. Show 8 en 9.30 uur nam. Manege (Kaiserstraat)Lustrum VVSL. Carrouseluitvoering „Hippodroom". 8.30 uur nam. Prediker: Volle Evang. Zending. Spr. evang. J. Maasbach van Gouda. 8 uur nam. SchouwburgAbonnementsvoorstelling R'dam Toneel. „Toneel op het kasteel 8 uur nam. Universiteit (filmzaal)K. en O.-fllm- studiekrlng „La Seine a rencontré Paris" en „Hellzapoppin". 8 uur nam. Waaggebouw: Lustrum VVSL. Cabaret. 8, 9 en 10 uur nam. WOENSDAG Endegeest: K. en O.-cursus over de behandeling van psychiatrische patiën ten. 8 uur nam. Hoogl. Kerkgracht 28: Evang. Luth. Gem.: Lezing ds. H. J. A. Haan over: „Zuster Luc". 8 uur nam. Kurhaus Schevenlngen: Lustrum V.V. S.L. Eerste voorstelling Lustrum-Musical. 9 uur nam. Lakenhal: Jaarverg. „Ver. „Oud-Lel den" 7.30 uur nam. Lezing H. W. Alings over de geschiedenis en betekenis van de gevelstenen. 8 uur nam. Schouwburg: „De Sleutelspelers" spe len „Bakersprookje". 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rooseveltstraat 9Beroepententoon- stelling 79 uur nam., met uitzondering van zaterdag en zondag (t.e.m. 29 Ja- nari). Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 24 Zon. en feestdagen 24 uur Ryksmvseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Ook dit ls Japan" Werkd 104 uur: zondags 14 uur (tot 28 fe bruari). Ryksprentenkabinet (Kloksteeg 25) Foto-tentoonstelling P H. Goede. Werkd 25 uur nam (tot en met 30 Januari) BIOSCOPEN Trianon: „Een meisje ln duizend ge varen" (14 Jaar). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u Rex: „Van het Westelijk front geen nieuws". (14 Jaar). Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7.15 9.15 uur; donderdag: „Gebroeders Ka- ramazoff" Studio: „Orfeu Negro" (14 Jaar). Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: „Les enfants du paradis". (18 Jaar) Werkdagen: 2.30 en 8 uur; zon dag: 2, 5 en 8 uur: donderdag: K en O. Lido: "The nun'6 story" (14 Jaar). Da gelijks 2.30 en 8 uur. Luxor: „Vrouwenkamp Borneo". (18 Jr.). Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Te Lelden ls geopend Apotheek Van Drlesum, Mare 110, tel. 20406. By reen gehoor by tl» bulsaru ol specialist (of diens waarnemers) bel op dokterstelefoon 22222. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Vlaamse notities 18.20 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de i. praatje 19.00 V. d. kind. 19.10 Orgel en zang. VPRO: 19.30 Het platteland nu, ge sprek. 19.45 VPRO-nws. 20.00 Nws. 20.05 Geschiedenissen der mensheid, lezing. 20.10 De dichter Lucebert. lezing. 20.20 Voordr. en muz. 20.35 Oost en West op de Filippynen, lezing. 20.50 Europa één, lezing. VARA: 21.00 Quizprogr. 21.15 Bui- tenl. weekoverz. 22.30 Nws. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gesprek. VARA: 23.00 Soc. nws. ln Esperanto. 23.10 Muzlekrevue 23.55—24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. Jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.05 Viool en giano. 10.35 Gram. 11.00 V. d. zieken. 11.40 ram. 11.50 Als de ziele luistert, lezing. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Lich te muz. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 15 Jaar geleden, praatje. 13.20 Lichte muz. 13.45 V. d. vrouw. 14.00 Lichte muz. 14.30 Fluit en klavecimbel. 14.50 Gram. 15.00 Schoolradio. 15.30 V. d. zieken. 16.30 Zang- recital. 17.00 V. d. kind. 17.15 Lichte muz. 17.40 Beursber. 17.45 Koperork. KRO: 18.20 Gram. 18.25 Pianospel. 18.50 Regeringsuitz.: Emigratierubriek: het emi gratiepraatje d. H. A. van Luyk 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 19.30 Uit zending van de Volkspartij voor Vryheld en Democratie: ln het kader van de door de Regering ten behoeve van de politieke partyen gevorderde zendtijd. Spreker: F. den Hertog, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. 19.40 V. d. soldaten. 20.30 Water ln Europa, klankb. 21.00 Lich te muz. 21.20 Lichte muz. 21.40 Kamer- muz. 22.15 Gram. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Pro Deo. lezing. 22.50 Kalei- doscoop. 23.5524.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e lUn van 1820 uur) Jules Massenet. I. Scène Pittoresques. Marche. Air de Ballet. Angelus. Fête Bohème. Orkest van het Théatre National de l'Opéra Comlque olv. André Cluytens. II. „Manon". Komische opera in 5 be drijven en 6 tafrelen. Libretto: Henri Meilhac en Philippe Gille. Personen: Ma- non Lescaut, Victoria de Los Angeles, so- Eraan; Le chevalier Des Grieux, Henri egay, tenor; Lescaut, Michel Dens, bari ton; Le com te Des Grieux, Jean Borthay- re, bariton; Guillot de Morfontaine. René Hérent, tenor; De Brétigny, Jean Vieuille, bariton; Poussette, Llilane Berton, so- Èraan; Javotte, Raymonde Notti. sopraan; osette, Marthe Serres, sopraan. Koor en Orkest van het Théatre National de l'Opé ra Comlque. Dirigent: Pierre Monteux. 3e bedrijf - le tafreel (Cours-la-Reine) Entr'acte - Menuet. C'est fête au Cours- la-Reine. La charmante promenade. A quol bon l'économle! Volei les élégantes! Je marche sur tous les chemlns! Gavotte: Obéissons quand leur voix apelle. Pardon! mais J'étalls la. Ballet; La Présentation lére, 2me. 3me. 4me entrée. 3e bedrijf - 2e tafreel. (Spreekkamer van het Siminarie te St. Sulpice). Quelle éloquence! l'admirable orateur! Epouse quelque bonne fllle. Ah! fuyez, douce image. Pardonnez-moi, Dieu de toute puissance. Oui! Je fus cruelle et coupa- ble! N'est-ce plus ma main que cette main presse? 4e bedrijf (Hótel de Transylvanie). Le Joueur sans prudence livre tout au ha- sard. A l'Hötel de Transylvanie. C'est lel ?ue celle que J'aime. J'enfourche aussi égase. Manon. sphinx étonnant. A nous les amours et les roses. Qui Je Vlens t'ar- racher a la honte! 5e bedrijf (De weg naar Le Hévre) Capi- taine, gué, es-tu fatlgué. Tu pleures! TELEVISIEPROGRAMMA NTS: Weekoverz. (20.00). KRO: 20 30 Interview. 20.50 V. d. Jeugd. 21.15 Me dische documentaire. 21.50 Fllmrep. 22.10 Epiloog. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 m. 12.00 Schoolradio. 13.00 Amus. muz. 13.45 Meded. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Herhaling progr's afgelopen week. 15.00 Schoolradio. 16.00 Brievenbeantw. 16.30 Radio-portret. 17.00 Ork. conc. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 20.00 Gram. 20.30 Le zing .21.00 Ork. conc. 22.00 Nws. 22.15 At home and abroad. 22.45 Recital. 23.15 Quiz. 23.45 Gram. 23.55 Wetensch. nws. 24.00 Nws. en weerber. 0.060.36 Kamer- muz. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 mrs. Da le's dagb. 12.30 Nws. en Ierse muz. 13.00 Gevar. muz. 13.30 Nws. en gevar. muz. 14.00 Lichte muz. (Om 14.30 nws.). 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. (Om 15.30 nws). 16.00 Fabrleksfanfare. (Om 16.30 nws.). 16.45 Lichte muz. 17.30 Nws. en mrs. Dale's dagb. 17.45 Gevar. muz. 18.30 Nws. en gevar. progr. 19.29 Weerber., nws., act. en lichte muz. 19.35 Hoorsp. 20.00 Journ. 20.24 Sport .20.30 Nws. en hoorsp. 21.00 Gevar. progr. 21.30 Nws. en discus sie. 22.15 Gevar. progr. (Om 22.30 nws.). 23.30 Nws. 23.40 Rep. 23.45 Dansmuz. 0.30 Nws. en lichte muz. 0.551.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 m. 12.00 Ork. conc. 13.00 Nws. 13.15 Gevar. muz. 16.05 Volksliederen en -dansen. 17.00 Nws. 17.50 Ork. conc. en sol. 18.20 Orgel spel. 19.00 Nws. 19.35 Ariadne, opera. 21.45 Nws. 23.30 Moderne kamermuz. 24.00 Nws. 0.10 Gevar. muz. 1.00 Weerber. Daarna: Gevar. muz. Frankryk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork. conc. 18.30 Nieuwe gram 19 16 Kamermuz. 19.30 Planorecital. 23.10 Gevar. muz. 23.52-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 ni. 12.00 Gevar. muz. 12.30 Weer ber. 12.35 V. d. landb. 12.45 Gevar. muz. 12.52 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Mil. muz. 14.00 Schoolradio. 15.45 Lichte muz. 16.00 Koersen .16.06 Klass. gram. 17.00 Nws. 17.10 Samenzang. 17.45 Duitse les. 18.00 Koorzang .18.10 Voordr. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sportkroniek. 19.00 Nws. 19.30 Praat je. 19.40 Lichte muz. 20.00 Ork. conc. en soliste. 20.45 Kunstkaleidoscoop. 21.00 Ork. conc. en soliste (verv.) 21.50 zang en pla no. 22.00 Nws. 22.15 Lezing. 22.55—23.00 Nws. 484 m. 12.02 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Omr. ork. 15.00 Belg. muz. 16.07 Un gior- no di regno, opera. 17.00 Nws. 18.38 Lich te muz. 19.30 Nws. 20.30 Zangrecital. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur). fae£ sS s s a sa s ss Amsterdam Den Helder Ypenburg Vli6Slngen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parys Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort MÜnchen ZÜrlch Genève Locarno Wenen Innsbruck Athene Rome AJaccio Madrid Mallorca Lissabon 5 5 2 5 2 2 geh. bew. zo 2 5 zwaar bew. z 4 4 geh. bew. w.stil 4 geh. bew. zzo 5 5 geh. bew. w.stil 5 zwaar bew. zzo 2 4 onbewolkt z 14 zwaar bew. w.stil 4 geh bew azw 3 4 geh. bew. ono 6 -7 onbewolkt nnw 4 -4 licht bew. nno 2 -2 geh. bew. nno 10 2 geh. bew. z motregen ozo sneeuw zzo sneeuw ozo motregen zzo 1 6 onbewolkt ozo 1 14 swaar bew. w.stil 4 half bew. nnw 4 12 IJzel w 6 3 zwaar bew. zo 2 4 geh. bew. w 4 4 sneeuw o 14 regen z 2 6 onbewolkt zo 2 4 geh. bew. wnw 13 4 sneeuw n 2 4 licht bew. no 2 15 half bew. o 1 zwaar bew. w.stil 13 geh. bew. nnw 2 7 mist w^til 18 mist no 5 12

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2