ZWARE WESTERSTORM HEEFT NEGEN SLACHTOFFERS GEEIST WEERBERICHT Wetsontwerp verhoging huren thans ingediend TRIESTE BALANS VAN BANGE UREN Reddingboten maakten vergeefse tochten door falende organisatie DRAMATISCH MOMENT IN DE RECHTSZAAL VAN GENEVE Mevrouw Jaccoud verdedigt en omhelst hoor van moord verdachte, huilende echtgenoot LIBERALISATIE IN DRIE FASEN Ingaande 1 april 20 procent? Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 21 JANUARI 1960 No. 29954 LEIDSCH DAGBLAD DirecteurE. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 17.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Gisteravond om tien uur kwam het bericht, dat in alle districten de beperkte dijkbewaking was opgeheven. Een van de zwaarste westerstormen, die in de laatste jaren over ons land raasde, was tot beda ren gekomen. Een trieste balans kon worden opgemaakt: zeker negen doden en grote materiële schade. Zoals gisteren nog in een gedeelte van onze oplage gemeld kon worden, kapseisde vlak voor de monding van de Nieuwe Waterweg de kleine kustvaarder „Bermuda", toen het scheepje achter een sleepboot op weg was naar veiliger oorden. De 43-jarige kapitein en vier matrozen beneden de 20 jaar vonden een zeemansgraf. Het droeve relaas van dit drama, zoals het werd gegeven door de diep ontroerde kapitein van de sleepboot „Gele Zee" kan men elders in dit blad vinden. Op de Westerschelde brak gisteren het 261 ton grote Belgische binnenschip „Vinotra 2" en zonk kort daarop. Het voorschip verdween het eerst onder de oppervlakte. Schipper A. Kas uit Antwerpen en zijn echtgenote waren op het over gebleven achterschip gevlucht. Boten in de buurt konden het echter niet meer bijtijds bereiken. Het echtpaar verdronk, toen ook het tweede gedeelte in de golven verdween. Van de mijnenveger „Giethoorn" sloeg de bootsman L. Cijvat 33 jaar, gehuwd, woonach tig te Vlissingen in de omgeving van Den Helder overboord. Pogingen om hem op te sporen bleven zonder resultaat. Hij wordt sedertdien vermist. Ook te land heeft de barre storm een slacht offer geëist. De 76-jarige veekoopman Jan Leusink werd op de Rijksstraatweg te Oldebroek door een rukwind met zijn fiets opzij geslingerd en gegrepen door een passerende auto. In de loop van de dag overleed de man in het ziekenhuis te Zwolle. De bemanning van de kustvaarder „Bermuda" heeft dus een vergeefse strijd gestreden tegen de woedende elementen. Het scheepje werd een prooi van de hoge golven. Andere schepen, die in moeilijkheden verkeerden zyn gelukkig beter uit deze waterhei gekomen, al heeft het er in sommige gevallen om gespannen. Zo beleefde het vrachtschip „Lieve Vrouwenkerk" benauwde uren voor het op het strand van Vlieland werd geworpen. Personeel en reddingscommissie der Konink lijke Noord- en Zuidhollandse Reddingmaatschappij konden gisteravond met een auto op de drooggevallen plaat naar het schip rijden, maar door de opkomende vloed kon men er niet lang blijven. Men had ook geen gelegenheid de bemanning met een wippertoestel van boord te halen. Doordat de wind minder werd was er echter geen gevaar. Vanmorgen vroeg zyn dertig bemanningsleden en de echt genote van de kapitein van boord gehaald. Kapitein D. F. van Oosten en negen bemanningsleden bleven echter op het schip. Verbinding met de „Roermond" brak De mijnenveger „Roermond" leek in veiligheid, toen de sleepboot van Wijs muller „Simson" had vastgemaakt en de oorlogsbodem, welke geen roer meer heeft en koers moet houden op de mo toren, naar de haven van Den Helder sleepte. Maar de verbinding met de sleepboot brak en weer dreef de „Roermond" rond ter hoogte van Ter schelling. De „Simson" bleef echter in de buurt om weer vast te maken, zodra het mogelijk zou zijn. Voor Wijsmuller was het wel wat waard, want het IJmui- dense Bureau heeft een contract met de Marine op Lloyds open form „No cure no pay". Dat betekent dus alleen beta ling, als het sohip veilig de haven is binnengeloodst. Vannacht heeft de „Simson" opnieuw vastgemaakt. De sleep werd vanmorgen in Den Helder verwacht. Eigen hulp De Noorse tanker „Tank Empress" seinde gisteravond, dat het ter hoogte van het lichtschip „Texel" in ernstige moeilijkheden was geraakt en het vroeg sleepboobhulp. Het schip had machine- sohade. Toen de „Cycloop" toch in de buurt in verband met de „Roermond" en de „Holland" van Terschelling koers hadden gezet naar de tanker, liet de ka pitein weten, dat de bemanning zou pro beren de schade met eigen middelen te herstellen. De kans, dat het zou lukken, wordt echter niet groot geacht. Maar zonder hulp zal de „Tank Empress" zo nodig niet blijven, want ook de zee sleepboten „Hector", „Stortemelk" en „Doggersbank" hadden de neus in de richting van het schip gedrukt. Naar land gelopen De schipper van de kotter „Drie Ge broeders", die drie dagen lang getracht heeft zijn schip te behouden, is gister middag over boord gestapt en naar het land gelopen. Het schip liep zaterdag aan de grond en kon noch door hoog water, noch door sleepbootkracht weer vlot komen. Nadat iedereen, behalve ka pitein Jaap Slot, van boord was gegaan, brak er brand uit. De kapitein kon bij het blussen geen hulp krijgen van red dingboten e.d. omdat zijn schip reeds te ver op het strand van Texel lag. Eerde re reddingspogingen hadden reeds het leven gekost van een der opvarenden van een sleepboot. Het sohip ligt nu bij na geheel droog. Zachter De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Half tot zwaarbewolkt met enige regen. In het noordoosten van het land aanvankelijk ook sneeuw. Ma tige tot krachtige langs de kust tijdelijke harde tot stormachtige naar zuidwest draaiende wind. Stijging van tempera tuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 22 JANUARI. Zon op: 8.36 uur; onder: 17.08 uur. Maan op: 1.56 uur ;onder: 12.17 uur. Hoogwater te Katwijk te 8.58 en 21.31 uur. Laagwater te 4.29 en 17.04 uur. Dit Blad bestaat uit 14 pagina's Vergeefse tochten Moeilijkheden hadden ook de red dingsmaatschappijen. Hun scheepjes mogen dan op slecht weer gebouwd zijn, de organisatie niet. Tenminte zeker niet. zoals het gisteren was. De „Neeltje Jacoba" voer gistermor gen uit voor de „Roermond", die heel ergens anders bleek te drijven, dan was opgegeven. De reddingboot werd terug geroepen. Toen vertrokken de „Brandaris" en de „Prins Hendrik", eerst naar de .Roer mond", later naar de „Lieve Vrouwen kerk". Maar ook dat werden geen suc cesvolle tochten. De vrachtboot liep aan de grond op de Vliehorst en daarmede was de situatie gestabiliseerd. De „Bran daris" ging toen achter de .Roermond" aan, doch kon dit snelvarende schip met geen mogelij kheid inhalen en gaf dus de race op. De reddingmaatschappij trachtte nog een greep op de situatie te krijgen door de „Insulinde" uit Oostmahorn te laten vertrekken om de .Roermond" op te vangen. Het schip bleek echter onder weg gedraaid te zijn naar het zuidwes ten, zodat ook dat niets opleverde. Toen overigens de .Roermond" des middags bij het lichtschip „Terschellin- geihank" lag, had het reeds bedankt voor alle reddingboothulp Voor de schade, die de storm te land heeft aangebracht, zie men elders in dit blad. Aneurin Bevan is weer ingestort (Van onze Londense correspondent). Als een diepe schok voor geheel En geland kwam gisteravond het bericht, dat Aneurin Bevan, de socialistische leider, die na Hugh Gaitskell in de partij de tweede plaats inneemt, na de ingrijpende operatie van biina een maand geleden, waarvan hij langzaam scheen te herstellen, opnieuw was in gestort. Hoewel Bevan zijn hele leven Labours rebel is geweest en zich door zijn scher pe tong vele vijanden heeft gemaakt, is hij niettemin een gevierde, nationale figuur, die, als hij sprak, een magne tische kracht op zijn toehoorders, de meest ervaren politici incluis, uit oefende. Algemeen wordt ook door zijn tegen standers erkend, dat Bevan. de schep per van Engelands nationale gezond heidsdienst. en die ook nog minister van Arbeid is geweest, een voortreffelijk administrator was. Als Bevans kleurrijke persoonlijkheid en oratorisch vermogen komt 'e ver vallen. betekent dit een onherstelbaar verlies voor deze beroemde parlemen taire instelling. De laatste dagen had Bevan geregeld zijn bed mogen verla ten: gisterochtend was er nog geen enkele aanwijzing voor een plotselinge verandering in zijn toestand. Advertentie De koudste maand staat voor de deur! Koop thans in onze Service- Verkoop de overjas die u toch nodig hebt, bijv. een demi-saison van Fratelli Bertotto met f. 38.- korting Originele Italiaanse makelij I Met driedelig rugceintuur. Exclusieve tinten. Normaal f.189,50 nu voor f.151,60 House of England (Van onze Reisredacteur W. L. Brugsma) In het Geneefse gerechtshof is Pierre Jaccoud gistermiddag snikkend in de armen van zijn vrouw gevallen. Zijn huwelijk, dat ten gronde ging, toen hij. als deken van de Geneefse orde van advocaten, op een hoogte punt van zijn maatschappelijke carrière stond, werd gisteren gered in een zaal. waar hij terecht staat onder verdenking van moord op de vader van de medeminnaar van zijn maitresse. De omhelzing, waarin Jaccoud en zijn vrouw, beiden bleek en huilend, zich als angstige kinderen aan el kaar vastklampten, kwam aan het einde van de derde zittingsdag van dit sensationele proces, dat totnutoe weinig nieuw licht heeft geworpen op een bizarre moord, maar dat voldoende stof heeft opgeleverd voor een eindeloos vervolgverhaal in een damesblad. Drie vrouwen immers zijn totnutoe de hoofdgetuigen geweest: mevr. Zumbach. echtgenote van de vermoorde, Linda Baud, vriendin van de verdachte, en mevr. Jaccoud. diens echtgenote. indrukwekkendste van de drie vrouwe lijke hoofdgetuigen was mevr. Jaccoud, de vrouw die haar succesvolle echtge noot van zich vervreemd zag, maar nu in een gebroken figuur haar man terug vond, een man die zij waardig en moedig verdedigde! Voor de getuigenverklaring van Linda Baud, die dinsdagmiddag en woensdag Drie vrouwelijke hoofdgetuigen Tegenover de begrijpelijke emotie van van mevr. Zumbach, die snikkend in eenzakte toen zij het hof moest vertellen over de nacht van de eerste mei 1958, waarin haar man met een pistool en een j ochtend in beslag nam. barstte het Ge- dolk werd afgemaakt en waarin zijzelf neefsg rechtszaaltje uit zijn voegen van werd gewond, stond de koete zelfbe- de nieuwsgierigen naar pikante details. heersing van Linda Baud. De mooie, goedgeklede vriendin van Jaccoud boog slechts af en toe zedig het hoofd, wan neer zij openhartig melding moest ma ken van haar alkoofgeheimen. Zeker de En zijn werden niet teleurgesteld. Linda vertelde van de „heerlijke jaren", die zij met Jaccoud gehad had en die pas later bedorven werden door Jaccouds Jaloezie. Die jaloezie was niet ongegrond, want Een deputatie van het Prinses Margrietfonds heeft gistermiddag ten Paleize Soestdijk aan Prinses Margriet ter gelegenheid van haar 17de verjaardag een taart en een boek aangeboden. De 10-jarige tweeling Cornelis en Taerts Doeke de Boer uit Harlingen mocht de 17 kaarsjes aansteken en het boek overhandigen. Op Texel, waar windkracht elf werd gemeten, stond het water zo hoog, dat de toegangen in de dijk naar de haven van Oudeschild ge sloten moesten worden. De foto geeft een kijkje op het havenplein, dat geheel onder water stond. Linda vertelde even openhartig van de opwindende ervaringen met André Zum bach (zoon van de vermoorde Charles Zumbach), die daarop gevolgd waren, ervaringen die volgens haar en een me- degetuigende vriendin bepaald „een openbaring" waren. De president van het hof kwam'daar op discreet kuchend met een aantal technische vragen over amoureuze prak tijken, die in de brave stad van Calvyn weliswaar veelvuldig bedreven worden, maar slechts zelden een onderwerp van openbaar gesprek vormen. Die dialoog bereikte een pikant hoog tepunt, toen de foto's ter sprake en ter tafel kwamen, waarmee Jaccoud gepoogd had Linda Baud uit de armen van André Zumbach te wrikken. Volgens de getuige had Jaccoud haar onder be dreiging met een pistool gedwongen zich te ontkleden en te laten fotograferen. De president merkte na ernstige stu die van deze foto's op: „U zit er anders nogal ontspannen bij". Jaccoud had deze foto's aan André Zumbach gestuurd, samen met enige anonieme brieven die hij had gedicteerd aan een andere jon gedame, waarmee hij, naar hy moest toegeven, ook al relaties had onderhou den. En hoewel Jaccoud zich eerlijk moeite gaf zich tijdens de zitting tegen over Linda Baud zo gentlemanlike mo gelijk te gedragen, flitste er af en toe een trekje van afkeuring over de ge zichten van de vijf vrouwelijke juryleden. De regering heeft thans een ontwerp van wet tot wijziging van de huurwet bij de Tweede Kamer ingediend. Met dit wetsontwerp beoogt zij o.m.: een huurverhoging van 20% voor het overgrote deel van de wonin gen, ingaande 1 april a.s.; het scheppen van de mogelijkheid tot verhoging van de huren van bedrijfspanden met ten hoogste 15%; het leggen van een wettelijke grondslag voor een geleidelijke ophef fing van de huurvoorschriften. De voorgestelde huurverhoging met 20% geldt in beginsel voor de woningen die tot omstreeks 1955 zijn gebouwd. Het wetsontwerp bevat echter bepalingen waardoor woningen die vóór 5 mei 1945 zijn ge bouwd, kunnen worden uitgesloten van de huurverhoging. Dit zal het geval zijn met woningen die gebreken vertonen, welke de bewoonbaar heid ernstig schaden of waarvan het onderhoud ten gevolge van ver waarlozing door de verhuurder niet aan redelijke eisen voldoet. Deze komen het meest voor onder de oude woningen van de lagere huur- groepen. Daarom bevat het wetsontwerp speciale voorschriften voor de woningen die vóór 1918 zijn gebouwd, waarvan de huurprijs niet meer bedraagt dan f. 9.f. 8.f. 7.f. 6.of f. 5.naar gelang van de gemeenteklasse. Voor een woning uit deze categorie kan de voor gestelde huurverhoging alleen worden toegepast na een verklaring van de huuradviescommissie, dat de woning geen gebreken vertoont en het onderhoud niet verwaarloosd is. Een dergelijke verklaring moet door de verhuurder worden gevraagd. Woningtoestand moet in orde zijn Slot pag. 2 Op alle andere vóór 5 mei 1945 ge bouwde woningen is de voorgestelde huurverhoging automatisch van toepas sing. De huurder kan echter een ver klaring over de toestand van de woning aan de huuradviescommissie vragen. Als in zo'n verklaring de bedoelde gebreken en verwaarlozing worden vastgesteld, dan vindt de huurverhoging geen toe passing. De nu bestaande prijs blijft dan gelden totdat het onderhoud in orde is gebracht. Het is de bedoeling, dat de huurders zich alleen dan tot de huuradviescom missie wenden als zy niet met de ver huurders tot overeenstemming kunnen komen over een prijs, die, op grond van de toestand van de woning, lager is dan de wettelijke huurprijs. De huren van de omstreeks 1955 en daarna met Rijkssubsidie gebouwde Vliegtuigongeluk op Jamaica: 35 doden Een Superconstellation van de Luchtvaartmaatschappij „Avianca" met 41 inzittenden aan boord is hedenochtend in de Montego Baai van Jamaica (Brits-West-Indië) neergestort. Een woordvoerder van de Pan American World Airways deelde mee, dat 35 personen om het leven zijn gekomen. Het toestel was op weg van New York naar Columbia. woningen zullen, voorzover zij liggen onder het huurpeil dat met de voorge stelde huurverhoging zal worden be reikt, opdat verhoogde peil worden ge bracht. Dit zal gebeuren door verhoging met verschillende percentages, variërend van 1 tot 20. Deze categorie woningen bestaat naar globale schatting uit circa 50.000 woning wetwoningen en 35.000 in de particuliere sector Voor de woningwetwoningen zal de minister van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid de gemeentebesturen vragen voorstellen tot verhoging te doen. Ook de particuliere verhuurders kunnen zich via de gemeentebesturen met voorstellen tot de minister wenden. De indiening van dergelijke voorstellen zal aan een termijn worden gebonden. Onbewoonbaar verklaarde woningen en woningen die daaraan door de minis ter van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid zijn gelijkgesteld, vallen niet onder- de huurverhoging. Voor deze woningen blijft de huurprjjs gelden die op 31 december 1950 verschuldigd wts. Voor bedrijfsruimten blijven in het algemeen de op 31 maart 1960 geldende huurprijzen van kracht. Een huurver hoging kan slechts tot stand komen door een nieuwe overeenkomst tussen partijen. Zij mag dan ten hoogste 15% bedragen. De beoordeling van het onderhoud door de huuradviescommissie zal deze op dit gebied de plaats doen innemen van de colleges van B. en W. en van de in 1955 ingestelde huurcommissie. Deze laatste kunnen daardoor worden opge heven. Het aantal organen waarmede het publiek op het gebied van de huur- prijsbeheersing te maken heeft, wordt hierdoor verminderd. De huuradvies- commissies zullen voor de aan hen toe te vertrouwen beoordeling algemene richtlijnen ontvangen. Slot pag. 2

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1