Laafsie nieuws Vooruitzichten van conferentie in Londen over Kenia niet rooskleurig Hamburgse politieagent dient aanklacht in tegen Adenauer Britten hebben overigens open oog voor de noodzakelijkheid van vooruitgang in Afrika DONDERDAG 21 JANUARI 1960 Aanklacht tegen Adenauer „Pak-slaagactie" zou onwettelijk zijn (Van onze correspondent te Bonn) De Si-jarige Hamburgse politie-agent Schmidt heeft een aanklacht ingediend tegen de Westduitse Bondskanselier Adenauer. Volgens Schmidt heeft de kanselier paragraaf 110 van het West- iuitse strafwetboek overtreden. De politieman heeft hierbij het oog op de verklaring, die Adenauer verle den week te Berlijn heeft afgelegd over het antisemitisme. De Bondskan selier adviseerde toen de Westduitse bevolking om iederdie op heterdaad betrapt werd bij antisemitische wan daden ter plaatse een pak slaag te 7even. De Hamburgse agent meent nu, STADSNIEUWS Lezers schrijven NIET ÉÉN, MAAR TWEE! In uw blad van 20 Januari lazen wij in het artikel „Leidse Universiteit be langrijk centrum voor studie van de Islam in het Westen", dat Den Haag ook een moskee bezit. De enige in ons land enz. In Balk, (Fr.) is een Ambonezen kamp „Wyldemerk". Ook hier staat een moskee. Er zijn er dus twee in ons land, volgens mij. Er is in dat kamp maar één prot. gezin. De moskee staat in het kamp dat in het bos ligt. Hierbij hoop ik U van dienst te zijn geweest. M. Klaver-de Vries, Churchilllaan 40, Leiden. Waarvan dankbaar acte Red. L.D. Brand in offsefwerkplaats SCHADE CIRCA F. 15.000,— Op het moment, dat de eigenaar de heer B. J. M. Bonnet, zich even had ver wijderd, brak gisteravond omstreeks 9 uur brand uit in een achter zijn kan toorboekhandel aan de Zeemanlaan gelegen offsetdrukkerij en stencilin richting. Mede doordat de werkplaats van hout was opgetrokken en het zeer brand bare materiaal drukinkt en een grote voorraad papier nam de brand snel in omvang toe. De brandweer, welke spoe dig ter plaatse was en snel ingreep, kon dan ook niet voorkomen, dat de werk plaats geheel uitbrandde. Vermoedelijk is de oorzaak te wijten aan een brandende oliekachel, waarvan, naar men aanneemt, de pijp was losge raakt. De totale schade, welke door ver zekering wordt gedekt, wordt geschat op circa f. 15.000,—. De eigenaar, die aan vankelijk trachtte de brand zelf te blus sen, liep daarbij enkele brandwonden aan het hoofd op. CORRESPONDENTIE M. M. te L. Wij raden U aan deze zaak te bespreken met de chef van het Bureau Volkshuisvesting, die U daartoe ongetwijfeld zal willen ontvangen. Naar alle waarschijnlijkheid wordt zodoende het doel eerder bereikt dan door behan deling in het openbaar. OEGSTGEEST Met ingang van 1 januari 1960 is aan mejuffrouw C. van de Velde, te Oegstgeest, eervol ontslag verleend als secretaresse van de afdeling I van de Voorlopige Monumentenraad (Rijks commissie voor het Oudheidkundig Bo demonderzoek), met dankbetuiging voor de door haar in functie bewezen dien sten. Tot secretaris van voornoemde afde ling is benoemd dr. P. Glazema, te Amersfoort. VOORSCHOTEN Postduivententoonstelling De Postduivenvereniging „De Zwa luw" hield in het. Bondsgebouw haar tweede tentoonstelling. Het aantal in gezonden duiven overtrof de verwach tingen :het waren er 236. De loco-burgemeester, de heer G. Sohrama, opende de tentoonstelling. De heer Van Wissen, voorzitter van „De Zwaluw", dankte de heer Schrama voor zijn woorden. De keurmeester, de heer J. Jacobs uit Delft had geen gemakkelij ke taak uit alle ingezonden duiven de mooiste te selecteren. Er was onder het ingezonden materiaal nl. veel, dat de toets der kritiek ruimschoots kon door staan. De heer Jacobs kon tot de volgende uitslagen komenHoofdbekroningen Beste oude doffer: J. P. v. d. Assem: beste oude duivin: F. Hendriks; beste jonge doffer: D. Brouwer; beste jonge duivin: D. Maat. Beste der gehele ten toonstelling, de oude doffer van J. P. v. d. Assem. Uitslag hokkenshow: 1. J. P. v. d. As sem; 2. M. Paardekoper; 3. P. N. van Wissen; 4. F. Hendriks; 5. A. H. C. van Santen. Klasse I: Oude doffers 500—1000 km: 1. F. Hendriks; 2. P. N. van Wissen; 3. H .v. d. Wal; 4. A. G. Kleiweg; Z.e.v.: C. Zwaan en A. G. Kleiweg. Klasse II: Oude duivinnen 500—1000 km: 1. A. de Graaf; 2. D. Brouwer; 3. F. C. van Heusden; 4. P. N. van Wissen; 5. P. N. van Wissen. Klasse III: Oude doffers 65—500 km: 1. H. J. Heynen; 2. F. Hendriks; 3. P. N. van Wissen; 4. G. L. Schrijvers; 5. P. N. van Wissen. Klasse IV: Oude duivinnen 65-500 km: 1. M. Paardekoper; 2. H .v. d. Wal; 3. H. Verhoork; 4. F. Hendriks; 5. A. H. C. van Santen Klasse V: Oude doffers onbevlogen: 1. J. P. v. d. Assem; 2. G. L. Schrijvers; 3. A. de Graaf; 4. M. Paardekooper. Klasse VI: Oude duivinnen onbevlo gen: 1. F. Hendriks; 2. M. Paardekoo per; 3. H. Schoo. Klasse Vila: Jonge doffers 65—550 km: 1. D. Brouwer; 2. F. C. van Heus den; 3. J. P .v. d. Assem; 4. A. H. C. van Santen; 5. M. Paardekooper. Klasse VIIB: Jonge doffers 65—550 km: 1. C. Zwaan; 2. D. Brouwer; 3. P. Belt; 4. P. Belt; 5. F. C. van Heusden. Klasse VIIIAJonge duivinnen 65— 550 km: 1. A. de Graaff; 2. D. Maat; 3. F. C. van Heusden; 4. F. Hendriks; 5. A. H. C. van Santen. Klasse IX: Jonge doffers onbevlogen: 1. P. N. van Wissen; 2. F. C. van Heus den; 3. P. Aertssen; 4. G. L. Schrijvers. Klasse X: Jonge duivinnen onbevlo gen: 1. A. de Graaf; 2. K. I. Waasdorp; 3. K. I. Waasdorp. iat Adenauer hiermee heeft opgewekt tot ongehoorzaamheid aan het gezag, hetgeen volgens genoemde paragraaf strafbaar is. Adenauers advies heeft in Duits- 'and en in het buitenland reeds vrij veel kritiek ontmoet. Men vreesde dat hij daarmee van de weg van de rechts staat afweek. Te Bonn verklaarde hedenmorgen op een persconferentie dr. Nahum Gold- mann, voorzitter van het Joodse We reldcongres, dat er zijns inziens geen direct gevaar is voor de joden in Duits land. Goldmann die een der voornaam ste joodse leiders in de gehele wereld is vroeg zich af of er geen onderzoek kan worden ingesteld naar de achtergronden van de anti-semitische daden. Hij noem de de Duitse reacties op deze daden overigens bemoedigend, maar geloofde dat Adenauers verzoeningspolitiek ten opzichte van de joden, zoals de Bonds kanselier deze sedert 1949 heeft gevoerd een terugslag heeft gekregen. Het aan zien van Duitsland in de wereld is z.i. eveneens gedaan. Goldmann adviseerde de Duitsers een systeem tot opvoeding van de openbare mening en de jeugd te organiseren ten einde de resten van het anti-semitisme en het nazisme uit te roeien. Goldmann ging tot de aanval over toen een Oostduitse journalist hem een vraag stelde. Oost-Duitsland zo zei hij heeft geweigerd met ons te onderhande len over een schadevergoeding aan de joden wegens het doorgestane leed in de concentratiekampen gelijk Adenauer wel heeft gedaan. Goldmann zou het voorts begroeten als de joden in Rusland en Oost-Duitsland cultureel en religieus even goed zouden kunnen leven als jo den uit West-Duitsland. Half miljoen al overschreden Het eerste halve miljoen, bestemd voor de slachtoffers van de overstroming in Tuindorp-Oostzaan, is al overschreden. Vanochtend was op giro no. 9575 van het Nationale Rampenfonds een bedrag van f. 324.424.binnen en op no. 768 „Watersnood-Amsterdam" f. 204.756. Sinds gisteren werd een toename van de stortingen van f. 186.000 geconstateerd. 6 maanden voor Loemoemba Patrice Loemoemba, de leider van de militante vleugel van de Kongolese Nationale Beweging, is hedenochtend te Stanleystad tot zes maanden gevange nisstraf veroordeeld wegens ophitsen van negers tot gewelddaden in oktober j.l. De Kongolese Nationale Beweging wenst onafhankelijkheid voor Belgisch Kongo. De openbare aanklager had vier jaar geëist. Het vonnis betekent, dat Loe moemba niet kan deelnemen aan de ronde-tafelconferentie over Kongo, welke gisteren te Brussel is begonnen. Geraffineerde oplichter te Groningen opgedoken VREEMDE METHODES (Speciale berichtgeving) Te Groningen is een bekende 38-jarige oplichter, na een lange dieventocht door ons land, dezer dagen opgedoken. De man, die zich heeft „gespecialiseerd" in het stelen van (brom-) fietsen en heeft voor zyn oplichterijen vrij geraffineerde methodes aangewend. Hij is in 'n duide lijke operatie-lijn door verschillende provincies getrokken. In Groningen zijn eerst een rijwielhandelaar en vervolgens een bediende van een service-station het slachtoffer van zijn praktijken ge worden. De man verkocht bij de rijwielhande laar het smoesje, dat hij voor een ander (die hij met name noemde» een tweede hands fiets wilde aanschaffen. De man maakte er een proefrit op, maar keerde daarvan niet terug. Later „leende" hij van de genoemde bediende twee tientjes, de gestolen fiets in onderpand achter latend. De fiets is nu terug, maar de man en de f. 20.zijn verdwenen. Het maken van „proefritten" schijnt de oplichter goed te bevallen, want op deze wijze heeft hij zich in verschillen de plaatsen al van vele fietsen en brom fietsen meester gemaakt. Een andere methode, die hem eveneens succes op levert, is de „methode-met-een-jongen". Hij houdt op straat een knaap aan, vraagt deze of hy wel een fiets zou wil len hebben en hangt bij een winkelier een verhaal op over zijn neefje, dat een nieuwe fiets van oom krijgtDe oom gaat dan proefrijden, maar „neefje" en handelaar staan na een paar uur nóg te wachten. Intussen is de man nog op vrije voeten. Mensen met mooie praatjes voor f. 20.000 opgelicht (Speciale berichtgeving) De Rotterdamse rechtbank heeft van morgen een 30-jarige voormalige mede werker aan een te Rotterdam verschij nend weekblad, uit Rotterdam, wegens oplichting meermalen gepleegd, tot 2 jaar gevangenisstraf m.a. veroordeeld. Deze had vorig jaar een inwoner van Rotterdam o.a. wijs gemaakt, dat zijn vrouw bij een verkeersongeluk in de V.S. het leven had verloren en zijn zoontje ernstig was gewond. Hij wilde naar de V.S. vertrekken maar had niet genoeg geld. Uit medelijden gaf de inwoner hem f. 4.000.—. Een soortgelijk verhaal deed hij ook aan een inwoner van Den Haag, die hem f. 2.000 ter hand stelde. Nog meer in- woners van Rotterdam waren door hem gedupeerd, in totaal voor ongeveer f. 20.000, maar het was alles leugen en bedrog wat de man aan hen had verteld. Fidel Castro laat Spaanse ambassadeur uit Cuba zetten De Cubaanse premier Fidel Castro heeft de Spaanse ambassadeur te Ha- vana, Juan Pablo de Lojendio, markies van Vellisca, 24 uur gegeven om Cuba j te verlaten. Dit geschiedde nadat de ambassadeur j zich onverwachts inliet met een televisie- uitzending, waarin Castro vragen wer den gesteld. De Spaanse ambassadeur, die niet was uitgenodigd om de uitzending bij te wo nen, onderbrak deze met de verklaring dat hy erin beschimpt werd. President Dorticos verklaarde dat de Cubaanse regering officieel had besloten de ambassadeur uit het land te zetten. Fidel Castro verklaarde nog dat de Cubaanse ambassadeur in Spanje, Jose Miro Cardona, onverwijld zal worden teruggeroepen, „waarna wij de ontstane toestand zullen bestuderen". Congres moet S.W.P Algerije wil'weten gestalte gaan geven j „waarheen liet gaat"' De tweede communistische party in ons land krygt het komende weekeinde gestalte. In de Doelenzaal te Amster dam zullen delegaties uit de afdelingen van de enkele maanden geleden in prin cipe opgerichte Socialistische Werkers Partij voor het eerste congres bijeenko men. De SWP is voortgekomen uit de na de scheuring in de CPN ontstane Brug- groep. In het voorlopige bestuur hebben zitting Gerben Wagenaar, Henk Gort zak en de secretaris van de oude EVC, B. Brandsen. De SWP wil zich baseren „op de grondslag van het wetenschappelijk so cialisme, zoals dat door Marx en Engels is gefundeerd en door Lenin verder is ontwikkeld". De beginselen, vastgelegd in het ontwerp-beginselprogramma zijn onvervalst communistisch, doch niet in dogmatische zin. Zij bedoelen te zyn aangepast aan onze tijd en onze behoef ten. Het congres, dat zaterdagmorgen be gint, is een gevolg van de conferentie van afgevaardigden uit de afdelingen van de Bruggroep, die op 12 juli 1959 in Amsterdam vergaderden. De SWP heeft inmiddels de commu nistische en socialistische partijen in het buitenland in kennis gesteld van de nieuwe ontwikkeling, waarbij erop is ge wezen, dat een en ander een uitvloeisel is van het vergeefse gevecht met de CPN. „Tegen machtsmisbruik, verstar ring en het doden van elk menselijk be sef bij eigen aanhang". BEGRAFENIS A. STAPELKAMP De begrafenis van de eergisteren over leden heer A. Stapelkamp zal geschie den zaterdag a.s. op de derde algemene begraafplaats Tolsteeg te Utrecht. In verband met deze begrafenis is de jaar vergadering van het college van advies van de A.R. Partij, die zaterdag zou worden gehouden, tot nader aankondi ging uitgesteld. 30500 30500 30500 Wij verzoeken onze abon nees in Leiden, die een keer de krant niet ontvangen, vóór 7 uur n.m. (zaterdags tussen 4 en 6 uur) no. 30500 te bellen, waarna ons blad alsnog wordt bezorgd. Voor de buitengemeenten wordt voorzover de agent schappen telefonisch bereik baar zijn, elke klacht onmid dellijk doorgegeven. Bel vooral niet onze in de telefoongids vermelde kan- toomummers voor A dm in. of Red., want deze kunnen U niet helpen. 30500 30500 30500 SCHAATSENRIJDEN Tamara Rylova liet Helga Haase niet lang in het bezit van het wereldrecord De Russische schaatsenrijdsters heb ben vandaag op de baan te Alma Ata als het ware antwoord gegeven op de verbetering van het wereldrecord over vier afstanden 1500—1000—1500 en 3000 meter) door de Oostduitse Helga Haase. die gisteren in Davo6 men zie elders in dit Blad tot een totaal van 202.834 punten kwam Zij verbeterde toen het record van de Russische Gelina Roma nov a. die tot dusver met 203.299 punten de beste klassementsrydster was. In Alam Ata liet de huidige wereld kampioene Tamara Rylova geen twijfel over haar goede vorm bestaan. Op de eerste dag reeds noteerde zij voor de 500 meter 46 sec. en voor de 1500 meter 2 min 30,3 sec. Op de tweede dag kwam Tamara Rylova op de 1000 meter tot 1 min. 35 1 sec en op de 3000 meter tot 5 min 16,6 sec, waarmede zij haar pun tentotaal op 196.416 bracht, hetgeen 'n nieuw wereldrecord betekende. Ook haar landgenote Klara Guseva en Lydia Skoblikova kwamen met res pectievelijk 197 099 punten en 198.066 punten nog ruim onder de oude record prestatie. SEURSOVERZICHT Internationals hoger Amsterdam, 21 januari De internationale waarden noteerden vanmiddag boven de slotkoersen van gisteren. De handel was kalm. Toch vie len de openingskoersen tegen, vergele ken by de hoogste koersen die in de niet-officiële ochtendhandel voor de aandelen werden betaald. AKU's, Phi lips. Unilever en Kon. Olie werden toen verhandeld van resp. 521-526, 786-788%, 766-770 en f 163.80-f. 16450. Het lichte herstel dat Wall Street woensdag te zien had gegeven was voor het Damrak reeds voldoende om in de morgenuren van vandaag met hogere koersen te reage ren. Het publiek ging wederom tot aan kopen over en Duitsland kocht de AKU- aandelen. Om één uur werd bekend dat Londen het disconto met een vol pro cent van 4 tot 5 had verhoogd. Dit bericht gooide in Amsterdam roet In de vaste tendentie voor de internationale waarden. Er kwam aanbod, dat slechts tegen dalende koersen werd opgenomen. Bij de opening van vanmiddag waren de prijzen voor AKU, Philips, Unilever en Kon. Olie resp. 515. 778. 760 en f. 163 40. In Amsterdam is men van mening dat New York. na de discontoverhoging in Engeland nu ook maar meteen kleur moet bekennen ten opzichte van een disconto-verhoging. Eerst dan zal de rust op de beurzen terugkeren en ligt de weg open voor een verdere hausse, dit in verband met de gunstige berichten uit het bedrijfsleven, aldus het Damrak. Ge durende het verdere beursverloop trok ken AKU's aan tot 520. tegen gisteren als slotprys 511 3/4. Philips verbeterde tot 782. tegen 776 3/4 als vorige slotprys. Unilevers stegen tot 763 en boekten op deze prijs een winst van circa 4 punten. Kon. Olie bereikte een koers van f 163.70 en lag een halve gulden boven de vorige slotprys. Ondanks de discontoverhoging in Engeland bleef de stemming op het Damrak uiteindelijk toch aan de vaste kant. Scheepvaarten goed prijshoudend tot vast na een lagere opening. Ook hier was de handel kalm. Van de cultures waren HVA's een paar punten hoger, Amsterdam Rubber eerder gevraagd evenals certificaten Deli. De Staats- fondsenmarkt reageerde op de Engelse disconto verhoging met flauwe koersen bij zeer geringe omzetten. WISSELKOERSEN Amsterdam, 21 januari Londen 10.56%—10.57%New York .Het is volstrekt noodzakelijk dat het volk weet, waarheen het vaderland het wil leiden. Met andere woorden: het moet weten of Frankrijk Algerije als een Franse provincie wenst te behouden", al dus wordt o.m. verklaard in een gister avond j.l. door het Algerijnse Comité van oudstrijders en reservisten uitgege ven bekendmaking. De verklaring van het comité het invloedrijkste in Algeryè werd reeds meer dan een maand verwacht. In een voorwoord zegt het comité, dat het „de tijd gekomen acht, om het stilzwijgen te verbreken". Vervolgd wordt: „Het schijnt, dat de toestand thans wat duidelijker is geworden. Twee feiten tekenen zich dui delijk af: Het Franse leger in Algerije heeft, onder de bezielende leiding van zijn op perbevelhebber en zonder zijn offers te tellen, het ene succes na het andere be haald. Het vordert steeds meer op de weg. die leidt naar de vervulling van zyn opdracht. Hiertegenover staat dat de op politiek en psychologisch gebied heersende twij fel. onzekerheid en afwezigheid van een duidelijk omlijnd doel het niet mogelijk maken de militaire overwinningen te stabiliseren. Zo is de huidige, dramatische toestand in Algerije. Het schijnt thans een gebie dende noodzaak te zijn het leger duide- lyk te maken, waarvoor het vecht. De volgende stap is dit leger te voorzien van alle noodzakelijke strijdmiddelen. Hiertoe behoort ook een krachtige, aan de Alge rijnse omstandigheden aangepaste justi tie", aldus het Algerijnse comité van oud- strijders en reservisten. „RODE ZEE" SNELT EEN DUITS SCHIP TE HULP Ook zuidelijker op de Atlantische Oceaan is het de laatste dagen storm weer. Het Duitse 1000 ton metende motorschip „Bockholm" kwam gister avond op 80 mijl ten zuidwesten van kaap St.-Vincent in moeilijkheden te verkeren door machineschade. Er stond een harde noordwestelijke wind met lange deining en zee. De sleepboot „Rode Zee", die in Gibraltar lag, vertrok onmiddellijk en kwam vanmorgen om 7 uur bij de Bockholm aan. Een uur later was de trosverbinding tot stand gebracht en zette de sleep koers op Cadix. AUTOMOBILISME Rallye Monte Carlo Nog zeven Nederlanders strafpuntloos Later bleek dat de equipe Blansjaar/ Blansjaar (Men zie ook elders in dit Blad) inderdaad de tijdslimiet heeft overschreden, Een route-afwijking was de voornaamste oorzaak van dit tijd verlies. Van de Haagse equipes, die rond twaalf uur in de middag in Chambery arriveerden, bereikte Rob Slotemaker, die de Brit Ron Grellim als co-équipier heeft, zonder strafpunten deze begin plaats van de gemeenschappelijke route. „De wagen loopt prima. De rit is zwaar, maar zeker niet al te moeilijk"., was het enthousiaste commentaar van de man uit Zandvoort, die een bijzonder I fitte indruk maakte. De Nederlanders Borgerhof/'Mulder en Den Hollander daarentegen hebben, me- I de door drie lekke banden en dichte I mist in het Massif Central 26 strafpun ten opgelopen. Vast staat voorts dat Megens/Berg, de derde Nederlandse equipe, die Den Haag als startplaats koos, na in tijdnood te zijn gekomen, de strijd heeft gestaakt. Aan het begin van de gemeenschappelijke route, zijn er van de vijftien gestarte Nederlandse 3.77 ft—3.77ft; Montreal 3.95H3.96ft; equipes dus nog acht in de Rallye, waar. Parijs 76.84—76.89; Brussel 7.56% van er zeven, namelijk Goris/Wiedow, 17.56%; Frankfort 90.46—90.51; Stock- Rosenblatt Butter, Bootz/Vinke, Poll/ holm 72.83—72.88; Zürlch 87.21%— Bouwmeester. Dooves/Veendorp, Hans i 87.26%; Milaan 60.75%60.80%; Ko- Tak/Swaab en Slotemakers Grellim, penhagen 54.62%—54.67%Oslo 52.78 nog zonder strafpunten zijn 52.83; Wenen 14.51%14.52%; Lissabon 113.17%—13.18%. (Van onze Londense correspondent) De kracht van de Britse politiek tegenover de nog talrijke overzeese gebiedsdelen, welke op velerlei manieren met het moederland blijven verbonden, speciaal door middel van de unieke „club", die het Geme nebest heet, berust op een uiterst fijn geschakeerd aanpassingsvermo gen, waarvoor de Engelse conservatieven ook in de binnenlandse politiek, zulk een bijzonder, ja geraffineerd instinct, bezitten. Hun beste staatslieden weten hoe lang ze de teugel strak moeten houden en wanneer ze die moeten laten vieren. Natuurlijk zijn ook de Britten niet onfeilbaar en maken ze blunders: Kenia, Suez, Cyprus, Nyassaland. Maar vaak zijn ze ook meteen weer in staat hun fouten te herstellen. Macmillan, die voordat hij premier was, onder zijn eigen gemeenplaat sen bleek te bezwijken, heeft de visie, waarvan hij als jong „rebel" onder conservatieven blijk gaf zijn boek uit de jaren '30 „De Mid denweg" getuigt ervan weer tot de zijne gemaakt. de, lijn wordt getrokken, vooral als de monstratie tegenver de Unie van Zuid- Afrika .de Rhodesia's enKroesjtsjef. Dat Macmillan in de hoofdstad van Ni geria, Lagos, arm in arm met een in heemse moeder wandelde, is hiervoor de duidelijkste aanwijzing! In Ghana en Nigeria was de keus niet moeilijk, daar dit overwegend Afrikaan se gebieden zijn, hoewel zij nog moeten bewijzen, in staat te zijn op eigen benen te staan, afgescheiden van de onontbeer lijke economische Engelse hulp. Vooral in Nigeria, dat in belangrijkheid vierde op de ranglijst van het Britse Gemene best zal wordend), staat men voor gro te moeilijkheden gezien de bevolkings aanwas van een miljoen elke achttien maanden! In Londen denkt men niet dogmatisch Wie politiek van nabij bestudeert, be seft hoe deze in hoge mate afhankelijk is van gemoedsstemmingen, welke welis waar uit bepaalde situatie voortvloeien, maar tevens uit een diepere onderstroom naar boven komen. Op het ogenblik doet een liberaal besef, waarvan de bes ten onder de conservatieven zich altijd bewust zyn geweest, zioh sterker dan ooit gelden, speciaal in de groep van jonge intellectuelen, welke zich de Bow- groep noemt. Hoewel de boog hun sym bool is .leven zij allerminst in het ste nen tijdperk en richten zij hun pijlen op al diegenen, die politiek dreigen te ver starren. Met hun activiteit dient Mac millan op zijn orientatiesreis door Afri ka terdege rekening te houden. Juist omdat de Engelsen, dank zij af wezigheid van dogmatisch denken en hun empirisch handelen voor nagenoeg elke toestand een oplossing aan de hand doen, maakt de Britse politiek vaak een louter opportunistische indruk. Maar het kan niet worden ontkend, dat ondanks vele haken en ogen de Britse politiek in Afrika in beginsel een liberaal karakter draagt, al is het onvermijdelijk dat het tempo van de vrijwording der koloniale gebieden niet overal hetzelfde kan zijn. De politieke stemming in Engeland eist echter, dat in Afrika ondanks de verscheidenheid der problemen en de ongelijksoortigheid van de diverse gebie den, zoveel mogelijk één, vooruitstreven- dient mee te werken aan de vooruitgang v. n de inheemsen. Dit voerde tot de zo noodzakelijke hervorming van 't grond bezit, irrigatiesystemen en de invoering van nieuwe getvassen in de zuiver in heemse streken. Het rassenonderscheid op sociaal ter rein en in de landbouw is bezig te ver dwijnen. De Europeanen helpen de twee dozijn stammen en verscheidene ge meenschappen van immigranten een nieuw land op te bouwen. Een klasse van Afrikaanse intellectuelen doet zich reeds gelden, vooral in het burgerlijk bestuur. Toch hoedt men zioh er in Londen voor om de vooruitgang te overdrijven. Men beseft dat de macht van de stam men nog groot is. Ook Mau Mau was een stam en geen nationale beweging. Van de beestachtigheden daarvan is een op vele gebieden vergevorderde stam (de Kikoejoe) bijna het slachtoffer ge worden. Twee lessen De verschrikkingen van zeven jaar hebben voor de Britse regering en de politieke leiders van Kenia twee lessen opgeleverd, welke naar men verwachten mag. op de conferentie in Londen zullen worden onderstreept. De ene is dat on tevredenheid. van een heel land of van stammen, niet blyvend kan worden on derdrukt. en de andere, dat een even groot risico ,als verbonden aan onder drukking, zal voortvloeien uit een te snelle politieke ontwikkeling, welke geen gelijke tred houdt met de sociale en economische mogelijkheden! Helaas is er minder reden voor opti misme dan een half jaar geleden. De nieuwe Kenia-partij van Michael Blun- dell, die berust op samenwerking tussen de rassen ,is er niet in geslaagd om maar enkele van de rechtstreeks gekozen Afrikaanse leden van de wetgevende li chamen tot zich te trekken. De Kenia Nationale party, welke concurreert met de partij van Blundell en het doel daar van, een verantwoordelijke democratie sneller wil bereiken, verloor haar Azia tische aanhangers en haar enige Euro pese parlementslid. Als leider, zo niet in naam, maar dan toch in feite, van de Afrikaanse dele gatie in Londen kan Mbaya beschouwd worden, die, tenminste in het openbaar, onmiddellijk zelfbestuur, algemeen kies recht en zo snel mogelijk volledige on afhankelijkheid eist. Indien de meer derheid van de Afrikaners in deze on buigzame houding volhardt, is de kans op overeenstemming zeer gering. De Britse regering daarentegen zal streven naar het bereiken van een ver gelijk, waarbij in sommige kieskringen stemrecht voor allen zou dienen te wor den ingevoerd, terwijl zeker in de naas- Hervormingen in Kenia De jongste recruut welke opgeleid wordt voor het lidmaatschap van het Gemenebest is Kenia, waar men dank zij het strakhouden van de teugel de Mau Mau tenslotte heeft kunnen bezweren. Dezer dagen komen in Londen de po litieke leiders van dit land bijeen voor hun conferentie over de nieuwe grond wet. Als bewijs van goede wil heeft de gouverneur de noodtoestand, welke zeven jaar heeft bestaan, opgeheven. Er is in die tijd veel tot stand gekomen. De gro te massa's van de Kikoejoes zyn. gro tendeels door hun eigen leiders, op het Juiste pad gebracht. In de Europese gemeenschap is door I te toekomst het Britse departement van alle ellende van de Mau Mau-terreur het I Koloniën het heft in handen zal moeten besef ontwaakt, dat zy daadwerkelijk blijven houden. Beurs van Amsterdam Donderdag 21 januari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 100 99H Ned. '59 4% 99HGL 99H Ned. '59 4% 98i'«GB 97% Ned. '53 3% 94% 94% Grootboek obi. 3% 77%B Ned. '47 3% (3) 9211GB 91% Ned. '51 3% 95!2 Ned '53 (3%) 93ft 93% Ned '56 3% 93% 93% Ned 48 3% 86% 861- Ned '54 3% 87% 87% Ned. '55 I 3% 88% 88% Ned. '56 II 3% 90% 90% Ned. *37 3 90 90% Dollarlng '47 3 90% 90% Investeringscert. 3.. 97ftGB 97jl Ned. 62-64 3 98%GB 98 Indië '37 A 3 92% 93 Grootboek '46 3 92% Ned. W.B 6% 109% 109% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 44 44% Nat. Handelsbank 184 187 Ned. Handelmij254 255 Amst. Rubber 123 126% H.V.A167GL 170% Senembah 625GB 621GB A.K.U510% 516% Berkel's Patent (v.) 298GB 300%GB Calvé Delft cert. 724 730 Deli Mij .en (Ver.) 191.20GB 192 Kon. Pap. v. Gelder 260GB 260% Hoogovens cert795GB 795GB Müller en Co. N.B. 380% 380 Ned. Kabelfabr442 451GB Philips 776% 781% Philips pref285 290 Unilever 765% 762% Wilton Feyenoord 227 225GB Biliton 2de r 378 382 Dordtse Olie gew. 767 767 Kon. Olie (f 20.—164 60 164 50 idem (50 A f20.—) 163.10 163 50 Holl. Amer. lijn 167% 169 Java China Paket 166% 167% K1J1113 112 Kon Ned Stmv Mi] 191% 192 Kon. Paket Mij 147 149 Stoomvaart MIJ Ned 177 180% Nievelt Goudr cert 157GB 158% v. Ommeren cert. 259% 261 Kon Rott Lloyd 164 163 Ned Scheepv Unie 161% 161 %GB NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 95 Idem '48 (3%) 95 94 R'dam '52-1 (4%) 97% Id id '37 I-II (3%) 94% 93% Z.-Holland '56 (4%) 98 Bank N. G. '58 (5%) id. N.WR. '52 (4%) Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 103% 97% 95 103% 97% 95% Premieleningen A'dam '53 3 98 98 A'dam '51 12% 82% 82% A'dam '51 I 2% 81% 82 A'dam '56 II 2% 90% 89% Eindhoven '54 2% 80 80 Enschede '54 2% 81 81% Den Haag '52 12% 87 87 Idem II 2% 86% R'dam '52 I 2% 84% 84% Idem II 2% 89 87% Idem '57 2% 97 97% Utrecht '52 2% 87% Z.-Holl. 1957 2% 92% 93 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 225% Amst Bank 335% H.B.U. cert235% Rott. Bank 300 Twentsche Bank 279 Industrie Ondernemingen Albert Heyn399 Borsumij88 K. N Edmet. A-AA 92% Idem pref. wd93% ElectrolasmiJ320L Kon. Ned. Grofsm. 180% Holl. Constructie 470L Ing. bur. v. Bouwnijv. 272 Interna tio 168 Int. Kunststoff. Ind. 68 Leidse Wolspinnerij 405 Rott. Droogdok Mi). 637 Sikken*s Lakfabr. 595 Ver. Touwfabrieken 302 Walvisvaart 123% Wernlnk's Betonm. 161% Van W I) k en Heringa 112 Zaalberg 125L Spoorwegen Deli Spoorweg Mij 5% Amerik. fondsen Canadian Pacific R 26% Intern Nickel 102% Anaconda 64 ft BethJehem Steel 52% Cities 8ervtce 48 General Motors 52 Kennecott 95% Republic Steel 69% Shell Oil 79% Union Pacific 29ft Un. States Steel 93 225 336 236 299% 279% 400 68% 92% 274 172 634 580% 300 123% 163 112 123% 26H 102 67% 52% 47% 51% 94% 69% 80% 29ft 92%

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11