Eerste straten tuindorp zijn nu bijna zichtbaar Jaccoud tijdens proces in tranen uitgebarsten a Bewoners volgende week terug Hij zou onlangs zijn vriendin met revolver bedreigd hebben „gezondheid' Beter resultaat Ned. Spoorwegen V ulpeiihouders Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 20 januari 1960 Derde blad no. 29953 Hulpdijk rond bewoonde gedeelte (Van onze Amsterdamse correspondent) De vieest oostelijk gelegen straten van Tuindorp-Oostzaan zullen morgen weer zichtbaar worden. Er is echter geen sprake van dat de bewoners dan reeds in hun huizen zullen mogen terug keren. Zij zullen zeker nog een dag of zeven, acht moeten wachten, eer D-dag is aangebroken, zo werd ons van ge meentelijke zijde meegedeeld. Wel zal de directeur van de Stads- reininging, ir. E. Otten, morgen zijn dienst mobiliseren om te beginnen met het schoonmaken van de straten. Inge nieurs van de dienst der Publieke Wer ken hebben inmiddels uitvoering gege ven aan een plan, om het water dat zich nog in de grond bevindt, sneller af te voeren. Gisteravond is een begin ge maakt met de aanleg van een één meter hoog en bijna één kilometer lang hulp dijkje dat om het bewoonde gedeelte van de noorder-I Jpolder wordt getrokken. Dit gebied circa honderd hectare zal hierdoor eerder kunnen worden leeg- gemalen Met vrachtouto's Het zand, waarmee het dijkje wordt aangelegd, moet met vrachtauto's wor den aangevoerd. Men hoopt zondag te kunnen beginnen met het bemalen van het bewoonde gebied. Het herstel van de leidingen voor elek triciteit, gas, water en riolering kan eerst geschieden als het grondwaterpeil aanmerkelijk is gezakt. Het huis, dat vorige week als laatste onder water liep, viel gisteren als eerste droog. Het was de boerenwoning van de familie Kerkveld, Oostzanerdijk 141. Het water had op de benedenverdieping slechts 25 centimeter hoog gestaan, maar niettemin had het flinke schade veroor zaakt. Het bleek bovendien, dat allerlei vieze rommel de kamers was binnenge- dreven. Er is hier onmiddellijk met de schoonmaak begonnen. Winkeliers eerst De winkeliers zullen straks als eersten het tuindorp mogen betreden. Zij krij gen ook prioriteit bij het schoonmaken van de winkelruimten. Het is te ver wachten, dat vele winkelvoorraden ver loren zijn gegaan. Naar schatting be draagt de bedrijfsschade van de in to taal 120 middenstanders uit het getrof fen gebied tien tot vijftien miljoen gul den. Bij het opnieuw inrichten van de 2.500 benedenverdiepingen van de huizen wor den enige moeilijkheden verwacht, om dat vrijwel alle gezinnen tegelijkertijd een beroep op de woninginrichtingsma gazijnen zullen doen. Aan meubilair en stoffering is in de Amsterdamse win kels voldoende aanwezig om ieder te helpen, maar het zal waarschijnlijk niet mogelijk zijn opdrachten voor het be kleden van bijvoorbeeld stoelen en het leggen van vloerbedekking op korte ter mijn af te werken. De officier van Justitie te Amsterdam, mr. W. P. Bakhoven, heeft in verband met het onderzoek naar de oorzaak van de dijkbreuk dat voor de procureur- generaal is gelast, de hoofdinspecteur van de centrale recherche, de heer P. A. de Jong, opgedragen de getuigen te ver horen. Hij verwacht dat dit onderzoek ruime tijd, mogelijk zelfs enige maan den, in beslag zal nemen. H.M. de Koningin heeft een gift ter beschikking gesteld van het Nationaal Rampenfonds in verband met de over stroming in tuindorp-Oostzaan. Geheimzinnige feiten bij twee vliegtuigongelukken Bij het onderzoek naar de omstandig heden van twee vliegtuigongelukken, die zich kortgeleden in Amerika hebben voorgedaan dat van 16 november boven de Golf van Mexico en dat van 6 januari in Noord-Carolina en die beide door een ontploffing veroorzaakt zouden kunnen zijn, heeft zich een nieuwe situatie voorgedaan. Een zekere dr. Donald Loomis uit Los Angeles blijkt namelijk betrokken te zijn bij een abortuszaak met dr. Robert Spears, die ervan verdacht wordt een bom geplaatst te hebben in het vliegtuig, dat op 16 november verongelukte en waarin hijzelf gezeten zou moeten heb ben. Dr. Loomis heeft de rechter van instructie meegedeeld, dat Spears hem had voorgesteld zich voor hun verdedi ging te verzekeren van de diensten van Verduistering van f 22.000 De recherche te Eindhoven heeft een 48-jarige man aangehouden op verden king van het plegen van verduistering van ruim f. 22.000 in zijn functie van boekhouder bij een aannemersbedrijf te Eindhooven. Door in de boeken van het bedrijf te knoeien met de bedragen die gemoeid waren met het aankopen van vakantiebonnen zou verdachte zioh elke week een extra weekloon verschaft heb ben. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat het totaal verduisterde bedrag nog aanzienlijk hoger zal blijken te zijn. De boekhouder is ter beschikking van de Justitie gesteld. de advocaat Julian Frank, die zelf ver mist wordt na het vliegtuigongeluk van januari. Loomis zou gezegd hebben, dat het hem niets zou verwonderen wan neer Spears en Frank nog in leven zouden blijken te zijn. 102-JARIGE OVERLEDEN In Hengevelde, gemeente Ambt-Del den, is gistermiddag een van de oudste inwoners van Nederland overleden. Het is de 102-jarige heer J. Keupers, die al deze 102 jaren in dezelfde boerderij heeft gewoond. Zondag 10 januari was de heer Keu pers 102 jaar geworden. Zijn gezondheid liet toen al te wensen over, zodat de vele gelukwensen door familieleden na mens de jarige in ontvangst werden ge nomen. Duits-Nederlandse besprekingen te Bennekom Een woordvoerder van het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft meege deeld dat bij de gisteren te Bennekom gehouden Duits-Nederlandse besprekin gen in zoverre vorderingen zijn gemaakt over het probleem van de vaart op de Rijn dat verwacht mag worden dat dit vraagstuk niet langer een beletsel van belang zal vormen voor de totstandko ming van de algehele oplossing van de tussen Nederland en de Duitse Bondsre publiek bestaande kwesties. De besprekingen waaraan van Neder landse zijde werd deelgenomen door de staatssecretarissen van Buitenlandse Za ken en van Verkeer en Waterstaat, dr. H. R. van Houten en de heer E. G. Stij- kel, en van Duitse zijde door ambassa deur dr. Lahr van het Bondsministerie van Buitenlandse Zaken en de staats secretaris van Verkeer, prof. dr. Seier- mann, zijn in een prettige sfeer verlo pen, aldus de woordvoerder. Speelautomaten te Veghel verboden De gemeenteraad van Veghel heeft door wijziging van de politieverordening een verbod uitgevaardigd tot het in be zit hebben van speelapparaten zoals deze in vele café's worden aangetroffen. Er ïs tevoren overleg gepleegd met de officier van Justitie omtrent de redactie van deze bepaling, opdat er zekerheid be staat, dat overtreding tot vervolging zal leiden. B. en W. hebben bij hun toelichting op het voorstel gezegd, dat het gebruik van deze apparaten tot niet te tolereren toestanden heeft geleid. Er is geconsta teerd, dat gezinshoofden op dergelijke speelapparaten hun loon vergokten en ook is het voorgekomen, dat jongelui diefstal pleegden teneinde zich geld te verschaffen om op de speelapparaten te kunnen gokken. Burgemeester Schreven zei te ver wachten, dat de exploitanten van derge lijke speelapparaten bij een vervolging een gerechtelijke uitspraak tot in hoog ste instantie zullen uitlokken. Leden Ged. Staten Z.-H. krijgen f 18.000 salaris In hun gistermiddag voortgezette en beëindigde tweede gewone zitting 1959 hebben Provinciale Staten van Zuid- Holland de begroting voor 1960, evenals de wijziging van de provinciale be grotingen voor 1958 en 1959, zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Het zelfde geschiedde met het voorstel van de leiders der fracties van de PvdA, de KVP, de VVD, de AR, de CHU en de SGP, het salaris van de leden der Ged. Staten, gerekend te zijn ingegaan 1 ja nuari I960, te verhogen van f. 15.000 tot f. 18.000 per jaar. De heer J. Wennekes (KVP) en de heren S. Groenendijk en G. van Praag (beiden CPN) wensten ge acht te worden tegen dit voorstel te heb ben gestemd. De Staten aanvaardden verder o.m. het voorstel betreffende het bouwplan van het Provinciehuis, dat met een ex- tra-verdieping zal worden uitgebreid en stelden een bedrag van f. 1.000 beschik baar voor een gezamenlijk geschenk van de provincies aan Zeeland bij de inge bruikneming van het nieuwe provincie huis aldaar. Aan het slot der vergadering deelde mevrouw mr. Chr. A. de Ruijter-De Zeeuw, die in verband met ziekte van de Commissaris der Koningin, mr. J. Klaasesz, wederom de voorzittershamer hanteerde mee, dat bij K.b. van 31 de cember 1959 machtiging is verleend tot het bijeenroepen der Staten in buiten gewone vergadering op 26 april a.s. De overstroming nationale ramp? Het Tweede-Kamerlid de heer Koer sen (KVP) heeft schriftelijk aan de ministers van Verkeer en Waterstaat en van Maatschappelijk Werk ge vraagd, of uit hun bezoek aan tuin dorp-Oostzaan mag worden afgeleid, dat de regering de overstroming van dit Amsterdamse stadsdeel als een na tionale ramp beschouwt. Indien dit zo is, dan wil de heer Koer sen weten, welke maatregelen de re gering reeds heeft genomen en nog denkt te nemen om de gevolgen van deze ramp zo goed mogelijk op te van gen en tegemoet te komen aan de nood der getroffenen. Zou de regering de overstroming niet als een nationale ramp beschouwen, dan vraagt de heer Koersen, of de regering bereid is voor dat standpunt een ver klaring te geven. Gisteren op de tweede dag van de openbare behandeling van de zaak van de vooraanstaande Geneefse advocaat Jaccoud, die beschul digd wordt van moord op Charles Zumbach, is de verdachte 's och tends ingestort. En 's middags brak de 54-jarige advocaat in tranen uit toen de rechter een liefdesbrief van hem aan zijn vriendin, de 38-jarige Linda Baud, voorlas. Linda Baud, die de middagvergadering bijwoonde, zei als getuige, dat zij Jaccoud niet tot moord in staat acht. Zoals gemeld wordt hij er niet alleen van verdacht Charles Zumbach te hebben gedood, maar ook diens echtgenote te hebben verwond. Hij zou zich echter in zijn slachtoffer hebben vergist. De aanslag zou zijn gericht tegen Charles Zumbachs zoon André, die hij ervan verdacht een verhouding met Linda te hebben. Breuk met Linda was nooit definitief Linda Baud zei, dat zij wist dat Jaccoud gehuwd was en dat zij er ge noegen meenam zijn vriendin te zijn. Zij hadden elkander in 1948 voor het eerst ontmoet. In 1956 besloten zij een einde te maken aan hun verhouding, aldus Linda Baud. Jaccoud bevestigde dit. De rechter merkte op, dat de breuk echter nooit definitief is geweest. Linda Baud verklaarde in antwoord op een vraag van de rechter, dat zij Jaccoud ervan op de hoogte heeft ge steld, dat er iets tussen haar en de 25- jarige André Zumbach was. De getuige Linda Baud deelde mee, dat Jaccoud haar in oktober in zijn auto had meegenomen naar de straat waar de Zumbachs woonden en haar had gevraagd André te halen. Zij had geweigerd. Jaccoud reed daarna de stad Genève uit en richtte buiten de stad een revolver op haar. Zij slaagde erin de revolver te vermeesteren en in een rivier te gooien. In antwoord op een vraag van de rechter zei zy, dat hy haar had willen doden, maar dat hij het niet heeft gedaan. De volgende dag had hij zijn verontschuldigingen aangeboden en zy hadden er nooit weer over ge sproken. Het was, zo zei zij, de enige maal, dat zij hem geweld had zien ge bruiken. Volgens André. die ook als getuige werd gehoord, was Paccouds jaloezie gebleken, toen hij, André, met Linda een schouwburg bezocht. Jaccoud had daarna André telefonisch om een onder houd verzocht. Tijdens dit onderhoud werd Jaccoud boos. Het was tijdens het verhoor van André, dat Jaccoud in stortte. Erfenis alleen in zijn fantasie Officier wilde oplichter echter nog een kans geven (Van onze Haagse correspondent) Een Haagse rij-instructeur, die reeds vijf keer veroordeeld is (waaronder (wee straffen van tweeëneenhalf jaar) had zich gisteren wederom voor de Haagse rechtbank te verantwoorden, onder an dere voor oplichting van een Haagse autohandelaar. De verdachte had op listige wijze by zyn slachtoffer- de indruk gewekt, dat hy binnenkort in goeden doen zou zyn, op grond waarvan de autohandelaar hem maar vast een wagen leverde. Veer tigduizend gulden zou de erfenis zijn, had verdachte verteld. Om zijn verhaal kracht bij te zetten had hij de auto handelaar herhaaldelijk meegenomen naar een advocatenkantoor. Dat wil zeg gen, de autohandelaar moest buiten in zijn wagen wachten, terwijl verdachte zogenaamd zijn zaken besprak. Wat de autohandelaar niet wist, was dat ver- dadhete helemaal niet bij de advocaat was, doch kalmpjes een tijdje door het gebouw drentelde, om enige tijd later met een optimistische glimlach op zijn gezicht naar buiten te komen. Met de zelfde reden liep verdachte in en uit het gebouw, van een bankinstelling in Amsterdam.' waar de erfenis zogenaamd zou worden beheerd. Na een paar maan den kreeg de autohandelaar toch arg waan. omdat er maar steeds geen geld op tafel kwam. Hij vroeg en kreeg toen zijn auto terug. Na voltooiing van het midden- i restauratie voort van het koor, dat schip van de Grote of St.-Laurens- in de stellingen staat, kerk te Rotterdam zet men thans de I Carl Schuricht 80 jaar Op 3 juli wordt de dirigent Carl Schuricht 80 jaar. Om deze bekende fi guur uit de diirigentenwereld, die zo lang in Nederland gewerkt heeft, en zich hier zoveel vrienden verworven heeft te hul digen ,is er een commissie in het leven geroepen. Tevens zal er een erecomité gevormd worden bestaande uit bekende Nederlandse en buitenlandse kunste naars. Het dagelijks bestuur bestaat uit de heren: H. E. A. Albersen, Phons Dusch, Hein 's-Gravesande, Bernard Haitink, Piet Ketting, Leon Orthel, Jaap Stotijn. Giften voor een huldeblijk kunnen worden overgemaakt aan de penning meester van het comité: Hein 's-Grave sande te Oosterhout (N.-B.). TUURZUIVER VERKWIKKEND Dieseltreinen met een omroepinstallatie De grote economische activiteit heeft in het afgelopen jaar het totale vervoer in Nederland gunstig beïnvloed. De positie van de Ned. Spoorwegen op de ver voermarkten is niet gemakkelijk. Niettegenstaande dit feit, boekten de N.S. in 1959 toch betere resultaten dan in het voorgaande jaar. Dit verklaarde vanmorgen de presi dent-directeur van de Ned. Spoorwegen, ir. J. Lohmann, op een persconferentie te Utrecht. Hij deelde voorts mede, dat de omvang van het reizigersvervoer on danks de lagere zomertop op hetzelfde niveau bleef als in 1958. De omvang van het goederenvervoer nam naar schatting ten opzichte van 1958 met ruim 3% toe. De ontvangsten uit de sector van het reizigersvervoer wijken weinig af van die van 1958, de inkomsten uit het militaire vervoer daalden. De opbrengsten uit het goederenvervoer stegen naar schatting met 2%. De kosten van de N.S. lagen in het afgelopen jaar lager dan in 1958, zowel wat de exploitatie betreft als de af schrijvingen. In het vervoer naar het buitenland richtte de reizigersstroom zich vooral op Parijs en Italië. De omvang van dit ver voer was groter dan in 1957, welk jaar als topjaar bij de spoorwegen staat ge noteerd. Het forfaitaire wintervervoer groeit zeer snel. vooral in de richting Oosten rijk. Zwitserland en Zuid-Duitsland. De spreiding in de tijd wordt hierbij steeds gunstiger. Een sterke stijging onderging het verkeer van Duitse zijde naar Ne derland. De vraag naar NS-dagtochten Ten tweede had de rij-instructeur zich te verantwoorden terzake van verduis tering van een bandopname-apparaat en tenslotte had hy zich in augustus van het vorige jaar schuldig gemaakt aan oplichting van een Haagse taxichauf feur. Ondanks alles meende de officier van Justitie nog een laatste kans te moeten geven aan verdachte, die thans weer hard werkt als ry-instructeur en die op het punt staat te trouwen. Mr. Fol- mer eiste een voorwaardelijke gevange nisstraf van 8 maanden, met reclasse- ringstoezicht gedurende de 3 jaar lange proeftijd en voorwaardelijke ter be schikking stelling van de regering, even eens met een proeftijd van 3 jaar. Uit spraak 2 februari. Voor f 60.000 AUTO MET SIERADEN TE AMSTERDAM GESTOLEN Gisteravond omstreeks zes uur is van de Jac. van Lennepkade te Amsterdam- West een Volkswagen (model 1957) ge stolen waarin een monstercollectie gou den en zilveren sieraden met een ver koopwaarde van f. 50.000 a f. 60.000. De eigenaar, een vertegenwoordiger van een kleine Amsterdamse goud- en zilverfir ma, was op bezoek bij zijn moeder en had de wagen op de kade voor de deur geparkeerd. De collectie zat in een paar koffers. Uitreiking prijzen aan de schooljeugd De Minister van Staat, dr. W. Drees zal vrijdag 29 januari a.s. in het Ko ninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam de Koninkrykpryzen uitrei ken aan de Nederlandse winnaars van de nationale schrijf- en tekenwedstrijd 1959. Honderden leerlingen van scholen in Nederland, Suriname, de Ned. Antillen en Nederlands Nieuw-Guinea, die heb ben meegedaan aan deze wedstrijd, geor ganiseerd door de Stichting het Am sterdams Schriftmuseum ter gelegen heid van het 10-jarig bestaan van het Unesco centrum Nederland, zullen wor de verrast met waardevolle prijzen en troostprijzen. Chessmans executie blijft bepaald op 19 februari De federale rechter Louis E. Goodman heeft een verzoek om annulering van de voor de terechtstelling van Caryl Chess man vastgestelde datum van 19 februari afgewezen. Zoals bekend is de op be schuldiging van roof en aanranding ver oordeelde Caryl Chessman reeds elf jaar lang doende om zijn doodvonnis onge daan gemaakt te krijgen. Rechter Good man gaf wel een verzoek om een bevel schrift tot voorgeleiding voor verhoor in overweging. Een van Chessmans verde digers zei, dat hij misschien bij het Hof van Beroep van de Ver. Staten beroep zou aantekenen tegen rechter Goodmans afwijzing. Elektrische ontdooiing van gladde wegen in Frankrijk (Van onze Parijsche correspondent) In Bretagne zijn de afgelopen dagen tijdens de vorstperiode proeven geno men met elektrisch venvarmde auto wegen. Men werkt nu de plannen ver der uit om volgende winter alle gevaar lijke autowegen en in het bijzonder de bochten van elektrische verwarmings installaties te voorzien, teneinde het slipgevaar op te kunnen heffen. Wan neer dit systeem wordt toegepast, zul len alle gevaarlijke plaatsen op auto wegen, bochten, overwegen en kruis punten, in cement worden uitgevoerd, waarin elektrische leidingen verwerkt, zijn. Zodra de barometer onder nul staat, zal de stroom worden ingescha keld om zo bevriezing te voorkomen. De kosten van deze beveiligingsmaat regelen zijn betrekkelijk laag. Per ge ëlektrificeerde vierkante meter wordt de aanleg op ongeveer elf gulden ge schat, terwijl het stroomverbruik voor diezelfde oppervlakte en per winter niet veel meer dan een gulden zal hoe ven kosten. nam met 40% toe. Voor deze tochten tonen ook buitenlandse bezoekers veel belangstelling. De N.S. zullen in het tydvak 1960— 1962 een aantal nieuwe Diesel-elektri sche drierytuigtreinstellen in gebruik nemen. Elk treinstel bestaat uit een mo torrijtuig met afdeling tweede klasse, een tussenrijtuig tweede klasse en een koprijtuig eerst/tweede klasse. In de eer ste klasse zyn 24, in de tweede klasse 168 zitplaatsen. Bij deze nieuwe treinen zal afgestapt worden van de zgn. koersborden en de richtingaanduiding geschieden door mid del van verlichte filmrollen die op ver schillende plaatsen in de zijwanden van de trein zijn aangebracht. De verwar ming en de ventilatie van de rijtuigen zijn aanzienlijk verbeterd. De verwar ming geschiedt met verwarmde lucht, die gedeeltelijk vers van buiten en gedeel telijk vanuit het inwendige van het rij tuig wordt aangezogen. De buitenschuif deuren zullen elektropneumatisch be diend worden. De reiziger, staande op het balkon voor uitstappen of op het perron voor instappen, moet op een knop drukken, die bij elke deur is aan gebracht op het balkon en aan de bui tenzijde van het rijtuig. De deur opent zich dan automatisch, mits vooraf door een door de machinist gegeven com mando de bediening van de deuren is vrijgegeven. De deuren worden door de conducteur gesloten. Dit wordt by de machinist gesignaleerd door middel van een lamp, die tevens als vertreksein dient. De treinstellen zullen, voor de eerste maal by binnenlands materieel, worden voorzien van een omroepinstallatie waarmee de conducteur tydens de rit mededelingen kan doen aan de reizigers. Advertentie RECHTZAKE1S DRIE-EN-EEN-HALF JAAR VOOR ONEERLIJKE BOEKHOUDER De rechtbank in Amsterdam heeft een 33-jarige voormalige boekhouder uit Amsterdam, die bekend heeft tussen 1952 en 1957 bijna een miljoen gulden verduisterd te hebben ten nadele van de grossierderij, waarbij hij werkzaam was, veroordeeld tot 3l/2 jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Er was 4 Jaar met aftrek geëist. PARKER, vanaf f22.75 PARKER, damesmodel, v.a. f21.75 PELIKAN, vanaf f 19.50 CAW vulpenhouders, onbreekbaar materiaal, vanaf f 9.95 ELDEE vulpenhouder met gouden pen f 4.90 en garantie. Haarlemmerstr. 167-171, Leiden Dijk bij Vlissingen ernstig beschadigd De nieuwe dijk die door Rijks waterstaat voor de boulevardmuur van Vlissingen werd gelegd, is ernstig beschadigd. Ter hoogte van het standbeeld van De Ruijter is over een honderdtal meters de voet van deze asfaltdijk weggeslagen. Het hele dijklichaam ,dat bestaat uit zand waarover een asfaltlaag is aangebracht is aan het verzakken. Brokken van deze asfaltlaag, die soms meer dan 30 tot 40 cm dik zyn, zijn vele tientallen meters door de zee weggesla gen en op de paalhoofden, die gebruikt worden voor het bemannen van dr loodsvaartuigen neergekomen. Aan h< herstel of voorlopige voorzieningen k; voorlopig niets gedaan worden. Er is e< bijzonder hoge waterstand, omdat h> water op de Wester-Schelde praktik niet terug loopt. By vloed zal vana\< gerekend moeten worden met een b. zonder hoge waterstand. De toestan aan de zeewering by Vlissingen is, hoe wel ernstig, niet verontrustend, omdat nog altyd de boulevardmuur intact i gebleven.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5