GENERAAL MASSU IN PARIJS OP HET MATJE GEROEPEN.... ZWIEPENDE STORM GESELT ONS LAND WEERBERICHT Enkele schepen in moeilijkheden Brandstichting in synagoge van Amberg bleef een >veek in doofpot De Gaulle zou het op een nieuwe krachtmeting met de ultra's in Algerije willen laten aankomen Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 20 JANUARI 1960 No. 49953 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dlsboecï DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltte Slnge' Lelden auo 00 67055 Hoofdredacteur J. Brouwer 17.30 per kwartaal; f255 per maand; f 0.59 per week Telefoon Directie en Administratie; 25041; Redactie 21507 Na interview met Siiddeutsche Zeitung Rustiger weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Opklaringen maar hier en daar ook nog enkele buien. Tot matig afnemende wind tussen noord en west. Temperatu ren om het vriespunt en in het binnen land vannacht lichte vorst. (Opgemaakt te 11.15 uur). 21 JANUARI Zon op: 8.37 uur: onder: 17.06 uur. Maan op: 0.42 uur: onder: 11-46 uur. Hoogwater te Katwijk te 8.04 en 20.29 uur. Laagwater te 3.38 en 16.06 uur. Dit Blad bestaat uit 12 pagina's Vliegramp van SAS- i toestel: 42 doden Caraveile bij Ankara tegen een heuveltop gevlogen Een Caraveile van de Scandina vische luchtvaartmaatschappij SAS is gisteravond bij de Turkse hoofd stad Ankara tegen een heuveltop gevlogen. Het toestel vloog in brand. Alle 35 passagiers en zeven bemanningsleden zijn om het leven gekomen. Er was aanvankelijk één overlevende, een vrouwelijke pas sagier, maar ook zij is, in een zie kenhuis in Ankara, aan haar verwondingen overleden. Vóór het ongeluk had men geen berichten van de „Orm Viking" ontvangen, dat er iets niet in orde was met het toestel. Het vloog in de dienst Kopenhagen-Damascus-Cairo. Na het vertrek uit Kopenhagen waren tussenlandingen gemaakt in Düs- seldorf, Wenen en Istanboel. In laatstgenoemde plaats werd van bemanning gewisseld. In de buurt van het vliegveld van Ankara schijnt de piloot de landing te snel te zijn begonnen, waarna de Orm Viking tegen een heuvel van 420 meter hoogte vloog. Het is het eerste ongeluk met een Caraveile, een tweemotorig Frans toestel met straalaandrijving. Ook is dit het eerste ongeluk van een toestel van de SAS, waarby doden te betreuren zijn. WINDKRACHT ELF dat de president vastbesloten is het be leid ten aanzien van Algerije, zoals hij dat in september van het vorige jaar heeft uitgestippeld, ten uitvoer te leg gen en zo nodig de kwestie met de op positie in Frankrijk en Algerije uit te vechten. Intussen wordt er sterke driik op De Gaulle uitgeoefend om hem te bewegen, zijn politiek te matigen. Het vertrek van Pinay als minister van Fi nanciën wordt als een onderdeel hier van gezien. Algerijns Kabinet in Cairo gewijzigd De Vrije Algerijnse regering in Cairo (regering-in-ballingschapi heeft giste ren onder premier Ferhat Abbas ver scheidene wijzigingen ondergaan. De minister van Buitenlandse Zaken, La- mine Dabaghine, zijn collega van Cul turele Zaken. Tioefik el Madani. en van Bewapening, Mahmoed Sjerif, maken Overleg over Kenia in goede banen De Afrikaanse afgevaardigden naar de constitutionele conferentie voor Kenia in Londen, die maandag niet ter ope ningszitting verschenen uit protest tegen het niet toelaten van de Afrikaan Peter Koinange als speciale raadsman, hebben hun boycot opgeheven. Na een bespre king met de minister van Koloniën be sloten zy gisteren de bijeenkomst bij te wonen. Men was tot een compromis ge komen volgens hetwelk alle raadslieden werden buitengesloten met uitzondering van professor W. J. Mackenzie, de con stitutionele raadsman van de conferen tie. A. Stapelkamp in Utrecht overleden Oud-voorzitfer van C.N.V. Gisteravond is te Utrecht overleden de heer A. Stapelkamp, oud-voorzitter van het CNV en oud-Kamerlid. De heer Stapelkamp werd 27 februari 1886 te Aalten geboren. Na de lagere school bezocht te hebben werd hij fabrieksarbeider. Door zelfstudie heeft hy zich verder bekwaamd, waarna hy tot secretaris van de Nederlandse Bond van Christelijke Febrieks- en Transport arbeiders werd gekozen. Hij werd secre taris van het Christelijk Nationaal Vak verbond en later, tot 1947, voorzitter. De heer Stapelkamp is lid van de ge meenteraad en wethouder van de ge meente Utrecht geweest. In 1946 werd hy gekozen tot lid van de Eerste Kamel en in hetzelfde jaar tot lid van de Tweede Kamer. Windkracht elf Een zeer zware westerstorm geselde ons land. Gierende windstoten, zwiepende regen- of hagelbuien. Het was noodweer. Rijkswaterstaat moest beperkte dijkbewaking instellen voor de districten Harlingen en Den Helder. Ook elders werd afwijkende waterstand verwacht. Wellicht zelfs twee meter. Maar toch nog bene den de grens, waarvoor doorgaans beperkte bewaking wordt ingesteld. Bovendien, de storm waait uit het westen. En het noordwesten is de gevaarlijkste richting. Gelukkig gaat de wind vanavond afnemen. Op Texel kwam het water zo hoog, dat de toegangen in de dijk naar de haven van Oudeschild werden gesloten. De veerdienst naar Den Helder staakte de dienst. Het restaurant bij de haven, de pakhuizen en het havenkantoor in Oudeschild kwamen onder water te staan. Weinig schade In de grote steden gierde ook de storm, maar richtte weinig schade aan. De brandweer in Rotterdam, Utrecht en Amsterdam had druk werk met omge waaide bomen, gevallen dakpannen en gebroken ruiten. Aan de Johan Huizln- galaan in Slotervaart te Amsterdam bleef nagenoeg geen winkelruit heel. In een der zwembaden in Amsterdam oost moest het schoolzwemmen afgelast worden, omdat het dak tekenen ver toonde. die instorting deden vrezen. In de Koenhaven sloeg het Panamese s.s. „Macuto" van de ankers. Het ramde Het herstel van de dijk bij tuin- dorp-Oostzaan. Reeksen houten palen beschermen het gedichte dijk- gedeelte tot de nieuwe zinkstukken zijn aangebracht en het boven lichaam van de dijk definitief her steld kan worden. drie dekschuiten en een binnenschip, eer het weer aan de ketting lag. Schepen Voor de kust kwamen een aantal schepen in moeilijkheden te verkeren. Van de mijnenveger ..Roermond" van de Kon. Marine brak een roer. toen het schip met twee andere mijnenvegers bij zwaar stormweer vanmorgen de haven van Den Helder binnenvoer. De sleep boot „Simson" snelde te hulp om de mijnenveger binnen te brengen. Het Nederlandse schip „Lieve Vrou wenkerk" (7254 ton) van de N V. Ne- derl. Scheepvaart Maatschappij seinde vannacht bij het lichtschip Terscliel- lingerbank rond te drijven en direct hulp nodig te hebben. Later liet het echter weten, dat het de ankers had laten vallen en in staat was zijn positie te handhaven. Op ongeveer drie mijl van Hoek van Holland liep de machinekamer van de Nederlandse kustvaarder ..Bermuda" vol. Men wilde trachten met eigen pom pen het water de baas te blijven, maar vanmorgen stond er reeds twee meter wateT fond de machines. Het schip maakte twintig graden slagzij. De sleep boot „Gele Zee" heeft vastgemaakt en de reddingboot ..President Jan Leis" bleef voor alle zekerheid maar in de nabijheid. De 871 metende Westduitse kust vaarder „Ltlhesand" seinde vanmor gen, dat er een luik gebroken was en het schip water maakte. Het bevond zich op de Noordzee voor de Noorse kust. Men blijft echter voorlopig buiten gaats. Het is te riskant met dit weer binnen te lopen. Frank furter AUgen^ine^ verklaart zich tegen liet verzwijgen van wandaden (Van onze correspondent in Bonn) Eerst thans is bekend geworden, dat op woensdag 13 januari 's avonds om kwart over acht onbekenden gepoogd hebben in de synagoge te Amberg (Boven-Paltz) brand te stichten. De brand kon spoedig geblust worden, daar de centrale van de brandweer tegenover de synagoge gevestigd is. De daders waren binnengedrongen in een naast de synagoge gelegen gebouwtje en hadden daar enkele benzineblikken geleegd, waarna zij de benzine aanstaken. De brandweercentrale aan de overkant zag al heel spoedig vlammen uit het dak van de synagoge slaan en kon door zeer snel ingrijpen de brand in de kiem smoren. Opperrabbijn verzocht c'e pers niet in te lichten De brand werd omstreeks kwart over acht gesticht, op het moment dat er bij zonder veel mensen op straat waren. Desondanks is over deze poging tot brandstichting weinig uitgelekt: op uit- drukkelyk verzoek van de opperrabbyn van Amberg werd de pers over dit geval niet ingelicht, omdat gevreesd werd, dat door dit bericht de antisemitische acties in West-Duitsland weer zouden oplaaien. In de Westduitse pers heeft dit ver zwijgen van de poging tot brandstich ting vanmorgen gelei i tot kritiek De Frankfurter Allgemeine Zeitung schreef onder meer: „Het vuur mag dan eerder aangestoken zyn als demonstratie dan met de bedoeling om de synagoge te ver nietigen en de omstandigheid, dat de brandweercentrale zich tegenover de synagoge bevond mag het dan niet tot een ernstige schade hebben laten komen, maar aan het einde van dit „spel met vuur", waartoe ook het hanteren van kwast en verfpot te rekenen is. kunnen, indien men niet op zijn hoede is. bran den ontstaan die meer verslinden dan één enkele synagoge. In het buitenlahd is dikwyls gezegd dat de Bondsregering, de autoriteiten en misschien ook de pers in de Bondsrepubliek zich al te gelaten tegenover de antisemitische ellende ge dragen en dat er niet op energieke wyze wordt ingegrepen. Er zijn naar onze mening goede cronden om de antisemi tische ;:aak niet te dramatiseren, zelfs nti waar met vuur in plaats van met verf gewerkt werd. Maar zeker ls de overtuiging dat men niet dramatiseren mag en geen bijzondere wetten tegen de antisemieten nodig heeft ondenkbaar wanneer men er niet zeker van kan zijn, dat alles wat aan ellendige, antisemi tische daden is geschied openbaar ge maakt wordt, zodat men zich daartegen kan verzetten" Volgens de Frankfurter Allgemeine Zei tung kan bij een verder verzwijgen van antisemitische daden wel eens de indruk ontstaan, dat men van staatswege de hele zaak in de doofpot wenst te stoppen (Van onze Parijse correspondent) Generaal Jacques Massu, commandant van het Franse garnizoen in Algiers, is naar Parijs ontboden vanwege een interview met de „Siid deutsche Zeitung". Vandaag zou Massu op het matje verschijnen bij de minister van Oorlog, Guillaumat, en bij premier Debré. Het is zelfs mogelijk, dat Massu, zich over zijn uitlatingen voor generaal De Gaulle in het Elysée zou moeten verantwoorden. Zoals men weet is Massu op 13 mei 1958 een van de gangmakers geweest van de militaire putsch, die geleid heeft tot het ontstaan van de Vijfde Republiek onder leiding van president De Gaulle. In zijn onderhoud met het Duitse blad Massu heeft daarna ontkend, dat hij dit gezegd heeft zou hij verklaard hebben, dat hij het ten aanzien van de Algerijnse politiek oneens 's de president. „De Gaulle begrijpt de Algerijnen niet zou Massu gezegd hebben. En hij zou daaraan toe gevoegd hebben, dat „het leger de macht heeft en dat het zal optreden als de toestand dit vereist". Spanning in Parijs sterk toegenomen Generaal Massu had al een convoca tie ontvangen van president De Gaulle, tot wiens oudste medewerkers hij be hoort, voor een gedachtenwisseling over de huidige stand van zaken in Algerije op vrijdag a.s., samen met de hoge ver tegenwoordiger Delouvrier, de opperbe velhebber Challe, en verscheidene minis ters. Maar juist omdat het interview (bovendien in een buitenlandse krant!) enkele dagen verscheen vóór die ont moeting tussen De Gaulle en de voor naamste ministers en generaals, die bij de Algerijnse kwestie zyn betrokken, acht men het nieuwe incident tussen Parijs en Algiers nog veel ernstiger. Gisteren deed in Parijs de mening op geld, dat generaal De Gaulle vrijdag opnieuw de Algerijnse balans wilde op maken om daarna aan het Franse volk en het parlement een soort politieke godsvrede of wapenstilstand voor te stel len, teneinde hem aldus de handen vry te maken om een spoedig einde aan de oorlog te bewerkstelligen. Zowel Massu als generaal Challe, de opperbevelhebber in Algerije, hebben het Duitse interview van A tot Z van de hand gewezen. De hoofdredactie van de „Siiddeutsche Zeitung" en haar repor ter Kempski, die beiden in de Bonds republiek een reputatie van betrouw baarheid te verliezen hebben, handha ven van hun kant voor dezelfde hon derd percent geest en letter van hun publikatie. Een woordvoerder van het Algerijnse opperbevel heeft intussen niet ontkend, dat beide bevelvoerders met de Duitse reporters in tegenwoordigheid van een tolk gedurende een uur hebben gespro ken. In Algiers liet men echter uitko men, dat de gedachtenwisseling niet als formeel interview was bedoeld en dat generaal Massu dus zeker niet spreken de mocht worden ingevoerd. Door deze nuance wordt de kern van het inter view uiteraard niet aangetast. Na maarschalk Juin hebben nu dus ook de twee voornaamste leidende ge neraals in Algiers op militair-duidelijke wijze te kennen gegeven, dat zij de poli tiek van De Gaulle inzake het zelfbe schikkingsrecht voor het Algerijnse volk onvooruxtardelijk van de hand wensen te wijzen. Eenzelfde standpunt hebben gisteren ook de Franse burge meesters van de Algerijnse steden en dorpen ingenomen. Een derde gevaar lijk symptoom of voorbode van nieuwe ernstige spanningen kan wor den gezien in de aanwezigheid sinds gisteren in Algiers van de fascistische activist mr. Biaggi en van de even eens rechts-extremistische oud-premier Georges Bidault. De Gaulle daarentegen heeft juist de laatste dagen tegenover al zijn bezoekers herhaald, dat een vrede in Algerije een fundamentele voorwaarde blijft voor zyn actie der restauratie van de Franse republiek. Een nieuwe krachtmeting tus sen De Gaulle en de rechtse ultra's in Algerije en in Frankrijk zou zich dus wel weer eens kunnen aankondigen. Volgens bepaalde kringen in Parijs zal Massu niet naar Algerije terugkeren. Een andere mening is dat een dergelijke beslissing slechts verdere moeilijkheden in Algerije kan verhaasten. Functionarissen uit de directe omge ving van De Gaulle hebben verklaard. geen deel meer uit van Abbas' nieuwe kabinet. Vice-premier Krim Belkacem werd minister van Buitenlandse Zaken. Mohamed ben Bella bleef vice-premier. De Nationale Raad van de Algerijnse revolutie, die deze nieuwe regering in stelde, besloot voorts tot oprichting van een inter-ministerieel oorlogscomité waarin Krim Belkacem, Lachdar ben Totbal en Abdelhafid Boessoef zitting hebben. De laatste twee zyn resp. mi nister van Binnenlandse Zaken en van Bewapening. In Parijs zegt men. dat de wyziging in de Algerijnse regering-in-ballingschap twee belangrijke veranderingen inhoudt. Ten eerste wordt de leiding van de mi litaire operaties aan een driemanschap toevertrouwd in plaats van een enkele minister en ten tweede zijn de ministers, die bekend stonden als pro-Chinees of Pan-Arabisch, uit de regering ver dwenen. Waarnemers te Cairo deelden mee, dat de reorganisatie het resultaat is van een compromis tussen de twee sterkste stro mingen onder de Algerijnse opstande lingen, waarvan de ene geleid wordt door Abbas en de andere door de 37- jarige Belkacem, die als de voornaamste strateeg van de rebellen wordt be schouwd. Deze twee groepen hebben om de opperheerschappij in de opstande lingenregering gestreden. Het compro mis leidde tot het ontslag van Daba ghine, die zich openlijk tegen Abbas had gekeerd. In Arabische kringen te Cairo is gezegd, dat de regeringswijziging niet noodzakelijk een verandering van po litiek behoeft te betekenen. De houding jegens Frankrijk blijft dezelfde. In Tunis acht men het ontslag van Dabaghine en El Madani van gewicht omdat beiden als voorstanders van em krachtige houding en tegenstanders van overleg met de Fransen werden beschouwd. Abbas is gisteren met drie van zijn ministers van een zitting van de Nationale Raad der Algerijnse revo lutie in Tripolis naar Tunis terugge reisd. Prinses Beatrix woonde gister avond in de Leidse Stadsgehoorzaal de galapremière bij van het Leids Studenten Cabaret ten bate van het herstel van Sociëteit ,'Mi.ierva

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1