Twee conferenties in Londen (over Cyprus en Kenia) in crisis beland WEERBERICHT Makarios in verzet tegen reeds verminderde Britse eis van een basis van 123 vierkante mijl Toch Westduitse wet over staat van beleg ondanks SPD-bezwaren DEKEN VAN GENEEFSE BALIE BESCHULDIGD VAN MOOBD Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 19 JANUARI 1960 No. 29952 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 17.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie; 21507 (Van onze Londense correspondent) Het is in Londen uitermate ongelukkig gelopen, zowel met de con ferentie over Cyprus, welke zaterdag in Londen is begonnen, als die over Kenia, welke gisteren een aanvang nam. Beide zijn in een crisis toestand beland! Wat Cyprus betreft bleek het in dit uiterst kritieke stadium onmogelijk een compromis te vinden tussen het Britse stand punt en dat van de Cyprioten, speciaal van aartsbisschop Makarios over de kwestie van de soevereine Britse militaire bases. De Engelsen denken er niet aan genoegen te nemen met minder dan 123 vierkante mijlen, nadat zij Cyprus reeds waren tegemoetgekomen door hun aan spraken met 25 procent te verminderen. In plaats van 16.000 Cyprio ten zullen de bases volgens het nieuwe Britse plan minder dan duizend inwoners van Cyprus omvatten. Makarios, die er zeer somber uitzag, heeft het Britse voorstel niet ronduit verworpen, doch alleen verklaard dat het onaanvaardbaar is, hoewel de werkgroepen nog enkele dagen zullen doorgaan, in feite afgebroken. Onafhankelijkheid maand verschoven Het doel was alles in kannen en krui ken te hebben vóór 19 februari, de da tum waarop Cyprus zijn onafhanke lijkheid zou krijgen. Die datum is thans een maand verschoven tot 19 maart. Het Britse kabinet besloot dit na over de crisis te hebben vergaderd onder leiding van minister Butler, die Maomillan tij dens diens aanwezigheid in Afrika ver vangt. Het onmiddelijke doel van de conferentie over Cyprus is dus mislukt, hoewel zij officieel in zitting blijft. De werkgroepen zouden met spoed trachten een oplossing te vinden voor de nog hangende vraagstukken. Gehoopt wordt de voltallige conferentie op een later tijdstip, doch vanzelfsprekend vóór 19 maart, bijeen te doen komen. Zowel aartsbisschop Makarios, de leider van de Grieks-Cyprioten, dde president van het eiland moet worden, als dr. Koetsjoek, de leider van de Turks-Cyprioten, die bestemd is voor het viee-presidentschap, blijft nog enkele dagen in Londen om de werkgroepen bij te staan. De gouver neur van Cyprus, Sir Hugh Poot, zal ze ker nog een week in Londen blijven. De Turkse minister van Buitenlandse Zaken. Zorloe, zou vandaag naar Istan- boel terugkeren, doch blijft zich van zelfsprekend beschikbaar houden voor het vinden van een uitweg. Zijn Griek se collega Averoff vertrekt donderdag. Selwyn Lloyd, de Engelse minister van Buitenlandse Zaken, gaat deze week naar Straatsburg ter bijwoning van een vergadering van de Raad van Emopa. De Londense overeenkomsten over Cyprus van het vorige jaar, welke een einde maakten aan de terreur, bevinden zioh thans in acuut gevaar! Londen heeft bezwaar tegen de tweede adviseur De Kcnia-conferentie is reeds onmid dellijk vastgelopen nadat de Afrikaanse delegatie besloot de openingszitting te boycotten, omdat de Britse regering niet bereid was een door de Afrikanen aanbevolen adviseur te aanvaarden. De Afrikaanse leiders weigerden aan de conferentietafel plaats te nemen voor dat zy een bespreking hebben gehad met de Britse minister van koloniën MacLeod, die hen hiertoe inmiddels neeft uitgenodigd. Men hoopt dat de Afrikanen zullen bijdraaien en het bij deze daad van protest zullen laten. Minister MacLeod weigerde de in Londen wonende Peter Koyanke als Franse kernbomproef eind februari Frankrijk zal zijn eerste kernbom in de loop van de laatste tien dagen van februari tot ontploffing bren gen, zo is maandag van onofficiële zijde te Parijs vernomen. Een woordvoerder van het Fran se ministerie van Defensie deelde mee, dat er geen persvertegen woordigers bij de proef tegenwoor dig mogen zijn. Wel zouden zo spoedig mogelijk na de explosie gegevens en foto's beschikbaar worden gesteld. Intussen heeft de groep Afrikaanse en Aziatische landen in de V.N. besloten op donderdag een besloten bijeenkomst te houden, waarop gesproken zal worden over de Franse kernproef in de Sahara en de toestand in Algerije. Wat het laatste punt betreft zyn de betrokken landen bezorgd over de situatie in de gevangenkampen, waar volgens het Rode Kruis wreedheden worden begaan. De Franse autoriteiten hebben voor de derde maal een internationale groep van zeven mensen, die in het proefge bied van de Fransen in de Sahara een geweldloze protestdemonstratie op touw willen zetten, met geweld naar het ge bied van Ghana gebrach, vanwaar de demonstranten waren gekomen. De groep staat onder leiding van de Angli caanse geestelijke Michael Scott, die een vermaard voorvechter van de be langen van de Afrikanen is. De betogers werden opgevangen toen zij ongeveer honderd km op het grondgebied van Opper-Volta waren doorgedrongen. Spoedig indiening wijziging huurwet Liberalisatie van beleid (Van onze Haagse redactie) Dezer dagen zal de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, mr. Van Aartsen, bij de Tweede Kamer een wetsontwerp tot wijziging van de huurwet indienen. Dit wetsontwerp moet het mogelijk maken de voorgeno men huurverhoging met 20% ingaande 1 april a.s. in te voeren. Bovendien wil minister Van Aartsen de huurwet zodanig wijzigen, dat hij de bevoegdheid krijgt de huren vrij te ma ken in bepaalde streken van het land, waar geen woningnood heerst. Gedeel ten van Zeeland en Friesland komen hiervoor het eerst in aanmerking. Op deze wijze zal een begin gemaakt worden met de geleidelijke liberalisatie van het huurbeleid, die het kabinet De Quay reeds in zijn regeringsverklaring van 26 mei 1959 aankondigde. tweede speciale adviseur tot de confe rentie toe te laten, omdat hij mede verantwoordelijk wordt geacht voor het uitbreken van de Mau Mauterreur, zeven jaar geleden. De autoriteiten in Kenia zullen hem arresteren zodra hij naar zijn land terugkeert. Voordat de con ferentie begon, begaven de Afrikaanse leiders Ronald Ngala, leider van de groepgekozen Afrikanen, en Tom Mboya de Afrikaanse nationalistische leider, zich naar het Departement van Kolo niën, om de toelating van een tweede speciale adviseur te bepleiten. Tegen de andere adviseur, dr. Thorogood Mars hall. een vooraanstaand jurist, heeft de Britse regering niet het minste bezwaar. pp'W Weer vrouwenmoord in Engeland? Opnieuw schynt in Engeland een vrou wenmoordenaar aan het werk geweest te zijn. Zondag werd op een eenzame weg in Poole het lijk gevonden van een 44- I jarige moeder van vier kinderen. Lilian M. Tharme. Zij had verwondingen aan I het hoofd en haar kleren lagen verspreid over de weg. Dicht in de buurt stond een gestolen wagen. De doodsoorzaak is nog i niet vastgesteld. De politie behandelt de j zaak als een moord. Tweederde meerderheid uitgesloten omdat socialisten er niet geheel gerust op zijn (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse regering diende gisteren tot veler verrassing een wetsontwerp in tot afkondiging van de staat van beleg in bepaalde gevallen. Enigerlei hoop, dat dit ontwerp binnenkort tot wet zal wor den verheven, behoeft de regering niet te koesteren: er is daarvoor namelijk een tweederde meerderheid in de Bondsdag (Tweede Kamer) nodig en dus de instemming van de socialistische oppositie, die echter tegen het ontwerp is. Het gaat hier om een van de meest omstreden binnenlandse vraag stukken van de Bondsrepubliek, het zogenaamde „Notstandsrecht". Van regeringszijde zegt men niet ten onrechte, dat men thans zonder eigen wetgeving ten deze afhankelijk is van de Westelijke geallieerden. Pas wanneer de Westduitse grondwet op dit punt wordt aangevuld, vervallen bepaalde westelijke rechten en plichten ten deze. „Niet geruststellend" Allen Dulles, directeur van de Amerikaanse inlichtingendiensten, heeft gisteren in de Senaatscom missie van Buitenlandse Zaken een verklaring afgelegd. Een van de leden van de commissie, Albert Scheve verhouding Daarenboven staat het feit, dat de deelstaten Baden-Wtirttemburg, Neder- Saksen en Noordrijn-Westfalen wel de beschikking hebben over een soort wet geving betreffende de staat van beleg, waardoor er in de Bondsrepubliek be paald een scheve verhouding is ontstaan. Dat de noodzaak van toepassing van dergelijke wetten voor de invoering van een soort staat van beleg aanwezig kan zijn, wordt algemeen niet ontkend. Maar de socialisten willen niet verder gaan dan een wetgeving, waar het invloeden van buitenaf betreft (oorlog, communis- Enkele buien De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond Enkele buien later ook opklaringen. Matige tot krachtige langs de Wadden- kust tijdelijk harde wind ruimend van zuidwest naar noordwest. Dezelfde tem peraturen of iets lagere. (Opgemaakt te 11.15 uur). 20 januari Zon op: 8.38 uur; onder: 17.04 uur. Maan op: -.— uur; onder: 11.18 uur. Ho> water te Katwijk te 7.16 en 19.39 uur Laagwater te 2.53 en 15.18 uur. Dit Blad bestaat uit 12 pagina's tische infiltratie uit het buitenland en dergelijke). Zij zijn gekant tegen een wetgeving voor een zogenaamde binnen landse noodtoestand, ontstaan door in vloeden die van binnenuit werken. Men vreest namelijk dat een regering op een zeker ogenblik wel eens tot maatregelen kan overgaan die voor de oppositie do delijk zullen blijken te zijn. De regering, in het bijzonder minister van Binnenlandse Zaken Schroder, wijst echter op de mogelijkheid dat op een gegeven ogenblik êen (communistische) vijfde kolonne in Duitsland aan het werk gaat. Dan moet de regering snel en drastisch kunnen optreden. Het wets ontwerp, dat de regering in geval van de noodtoestand grote macht geeft, be oogt de uitzonderingstoestand te laten afkondigen via een eenvoudige meerder heid in de Bondsdag. Kan dat niet, om dat er byv. te weinig Bondsdagleden aanwezig zijn, dan krijgt de Bondspre- sident dat recht op voorstel van de 1 Bondskanselier, de regeringsleider dus, na overleg met de presidenten van de Bondsraad (de vertegenwoordiging van de deelstaten) en de Bondsdag. De re gering kan in geval van de noodtoestand evenwel niet de doodstraf invoeren, geen arrestaties zonder justitiële goedkeuring uitvoeren, geen stakingen verbieden en dergelijke. Wel krijgt zij dan de directe beschikking over alle politie- en leger- organen. In regeringskringen in Bonn zegt men dat dit wetsontwerp tegemoet komt aan alle mogelijke rechtsgevoelens, maar de SPD wil er desondanks niets van weten en zelfs de liberale FDP, ook in de op positie, staat er kritisch tegenover. De tweederde meerderheid in de Bondsdag lijkt dan ook onwaarschijnlijk, ook al zouden de deelstaten via de Bondsraad het ontwerp wel eens kunnen goedkeu ren. Dat de regering desondanks het ontwerp doorzet, is bijzonder opmer kelijk. Een roeier op weg naar onderge lopen huizen in Tuindorp-Oosl- zaan wijst op de paal van een knipperbol hoe hoog het water heeft gestaan. Het blijkt duidelijk hoe sterk het peil sinds zaterdag is gedaaUL Advert. Dtle 20°/„ korting op suède blousons vanD.P.D.,Bruxelles Voor de eerste maal: nu óók 20 korting op onze suède- blousons. Diverse kleuren, knoop- of ritssluiting, thans in de Service-Verkoop van f. 149,50 voor f. 119,60. Eerste klas huiden: moulon, antilope, chèvre! House of England Amsterdam - Oen Haag Eindhoven - Hilversum Bussum Prinses Irene met haar skileraar Toni Marth op weg naar de skilift in Sankt Anton, waar zij een win tersportvakantie doorbrengt. Gore, deelde na afloop mede, dat Dulles een overzicht heeft gegeven van de toestand in de wereld en speciaal in de Sovjet-Unie. Gore noemde de toestand „verre van ge ruststellend". „Ik begrijp niet hoe men op de militaire uitgaven kan willen be zuinigen als men de geheime in lichtingen in aanmerking neemt, die aan de commissie zijn meege deeld", zei hij. Het hoofd van de F.BJ., Edgar Hoover heeft in een rapport aan de Senaats- ondercommissie voor de binnenlandse veiligheid verklaard, dat Kroesjtsjefs bezoek aan de Amerikaanse communis tische partjj, „een zekere invloed op de Amerikaanse samenleving heeft doen herwinnen." Hoover voorziet „een nieu we periode van agitatie, terugkeer in de politiek van communistische organisa ties en optreden van vakverenigingen, jeugdbewegingen, verdedigingsorganisa ties voor de negers enz.". Hoover zei dat de „Worker", het communistische week blad, nu een oplage heeft van 14.000 exemplaren en dat de partij dit nog dit jaar tot 25.000 hoopt op te voeren. Vliegtuigramp in (le V.S.: 48 doden Niet ver van Holdcroft in de Amerikaanse staat Virginia is een lijntoestel van de „Capital Airlines" verongelukt. Er waren 48 mensen aan boord, die allen zijn omgeko men. Het vliegtuig, een Engelse Viscount, is in brand gevlogen. Het was van Chicago via Washington op weg naar Norfolk in Virginia. Weer aardbeving bij Napels Een duizendtal inwoners onder wie •100 kinderen zijn maandag in een ver blindende sneeuwstorm uit hun dorp Roccamonfina nabij Napels gevlucht na dat een nieuwe aardbeving in de voor afgaande nacht een langer blijven ris kant had gemaakt. De meesten vonden onderdak in naburige dorpen of in Napels. De uitgedoofde vulkaan Monfina heeft de afgelopen vijf dagen met aardschok ken het gebied onveilig gemaakt. Een uitbarsting van de vulkaan wordt echter niet verwacht. Briljante advocaat zou (bij vergissing) vader van een medeminnaar hebben gedood (Telegrafisch van onze Reisredacteur W. L. Brugsma) Te Genève is gisterochtend het proces begonnen, waar Zwitserland twintig maanden naar heeft uitgekeken: Pierre Jaccoud, deken van Genève's orde van advocaten, stond gisterochtend voor de twaalf ge zworenen, verdacht van moord. Of liever gezegd, Pierre Jaccoud zat tegenover de jury, want de briljante advocaat, die de trots en de af gunst van de Geneefse balie was, was gisteren een gebroken man, die bij het lopen voortgeholpen moet worden en voor wie men in de rechtzaal een hospitaalstoel had neergezet. Gezeten in die stoel zou hij het monsterproces ondergaan, in dezelfde rechtzaal, waar hij eens zijn meesterlijke pleidooien hield. Dit proces zal op zijn minst drie weken duren en tweehonderd getuigen zullen helpen zoeken naar het ant woord op de vraag: vermoordde Pierre Jaccoud op 2 mei 1958 de mecanicien Charles Zumbach? Wie was de man met pistool in de hand? Op de avond van die dag hoorde me vrouw Zumbach, toen zy haar huis binnenkwam, revolverschoten en het hulpgeroep van haar man. Toen zy de deur openwierp, zag zy een man met een pistool in de hand, dat op haar ge richt was. Drie tellen later werd dat pistool ook op haar afgeschoten, een kogel trof haar in de schouder. Toen verdween de moordenaar op een fiets in het duister. Was die man Pierre Jaccoud? De Justitie zocht het spoor eerst in een andere richting: een in brekersbende gebruikte de garage van de vermoorde Zumbach als opslagplaats, de oplossing van het raadsel leek voor de hand te liggen. Maar het spoor liep dood, de inbrekers hadden waterdichte alibi's. Anderhalve maand later wreef Genève zich bij het openslaan der och tendbladen de ogen uit: Pierre Jaccoud, deken van de orde van advocaten, een der meest prominente burgers van de stad van Calvyn, was gearresteerd onder verdenking van moord. Hy zou Charles Zumbach met een pistool hebben neer geschoten en vervolgens met een dolk hebben afgemaakt. Achter die arrestatie ging een bittere, menselyke tragedie schuil. De advocaat Pierre Jaccoud had een briljante maat schappelijke carrière gemaakt Maar de man Pierre Jaccoud was inmiddels 56 jaar geworden en de angst dat hy te oud werd voor zyn vriendin, de mooie Linda Baud, een employé van Radio- Genève, martelde hem dageiyks. Hy verdacht haar van ontrouw, maakte scènes waarin hy dreigde haar en zich zelf van het leven te beroven. Zyn ach terdocht was niet zonder grond, Linda Baud had een andere, een jongere vriend, die eveneens by Radio-Genève werkte. Zyn naam: André Zumbach. André was de zoon van Charles Zum bach, die op 2 mei vermoord werd. Ver giste Jaccoub zich in zyn slachtoffert Wilde hij wraak nemen op zyn rivaal door diens vader te vermoorden? Jac coud deinsde in zyn wanhoop voor wei nig terug: hy had zijn medeminnaar al anonieme brieven gestuurd met obscene foto's van Linda Baud, om Zumbach met haar te doen breken. Jaccoud geeft dat toe. Maar wat hij gedurende ziir voorarrest heeft ontkend en nog steeds ontkent, is dat hy Charles Zumbach heeft vermoord. Slot pag. 2

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1