VAN ALLE KANTEN HULP AANGEBODEN Honderden brachten een barre naclit door in onder waterstaande huizen Eerste giften reeds binnen RUIM EEN MILJOEN RUSSEN UIT DE MILITAIRE DIENST BELGIE OPGESCHRIKT DOOR GROTE REEKS MISDADEN Tuindorp werd verboden gebied Interpellatie over dijkbreuk VRIJDAG 15 JANUARI 1960 m Zonder licht, gas en verwarming (Van onze Amsterdamse correspondent) In hevige vrieskou en met een gierende noordoostenwind rond de huizen hebben vannacht enige honderden tuindorp-Oostzaners de uren afgeteld, welke zij op de bovenverdiepingen van hun onder gelopen woningen hebben doorge bracht. De meesten hebben niet gesla pen. De kamers waren onver warmd. Licht, gas en waterleiding waren afgesloten. En als zij naar buiten keken zagen zij niets dan water, water Maar gisteren lieten zij de honder den bootjes in de straten voorbij varen, omdat zij niet van hun vertrouwde woningen en de met zorg vaar de bo venverdieping gedragen meubeltjes wil den scheiden. De redders en de mensen op de dijk snapten het niet. Men vreesde, dat de achterblijvers in ernstige moeilijkhe den zouden geraken. Maar na die barre nacht zullen zij zich ongetwijfeld ge wonnen geven. Als in de loop van van daag de pontonniers uit Keizersveer er opnieuw met hun motorvletten op uit trekken, zullen zij vermoedelijk graag mee varen naar de opvangcentra van de evacué's om de verkleumde lede maten te warmen bij de brandende kachels en zich tegoed te doen aan de heerlijke hete soep. Overigens zal de Rijkspolitie te water vandaag ook met van geluidsinstallaties voorziene boten langs alle straten va ren. Zo zal bekend worden gemaakt, dat het geïnundeerde gebied door de bur gemeester van Amsterdam tot evacuatie- gebied is verklaard. Iedereen is dus ver plicht te vertrekken. Niemand mag zich meer in het verboden gebied ophouden. Dit mede om plundering en diefstal te voorkomen. Overste Holthuis zei gister avond te verwachten, dat alle bewoners voor zaterdagmiddag zeker in veiligheid zouden zijn gebracht. Leger des Heils Na het invallen van de duisternis gis teren heeft men het ophalen van ach tergeblevenen vrijwel gestaakt. Het moest wel. De daken en vensterbanken waren bevroren. Men vreesde ongeluk ken by het overstappen in de boten. Maar het Leger des Heils bleef op de dijk op zijn post. Hete koffie was ook voor die enkele redders en de enkele opgehaalden hartelijk welkom in die barre koude. Gisteravond schatte men, dat er achtduizend mensen door de overstromingen zijn ontheemd. Het grootste deel kon zelf onderdak vinden, by familie of kennissen. Maar zo'n drie duizend mensen konden die weg niet bewandelen. Zij waren afhankelijk van de hulpverlening. Gelukkig was de be wogenheid van het Nederlandse volk gisteravond zo groot, dat het telefoon nummer 123123 de aanbiedingen van onderdak niet kon verwerken, zodat men via de televisie die dit nummer aanvankelijk had bekend gemaakt moest vragen het in het vervolg maar schriftelijk te doen aan de Gemeente lijke Dienst voor Sociale Zaken aan de Nieuwe Kerkstraat 126 te Amsterdam. De dieren Weinig was tot gisteravond vernomen over het vee, dat overigens voor een Adenauer antwoordt op een brief van premier Kroesjtsjef (Van onze correspondent in Bonn) De Westdultse Bondskanselier dr. Konrad Adenauer heeft gisteren de brief van 5 oktober jl. van de Russische minister-president Kroesjtsjef beant woord. De inhoud van dit schrijven, dat gisteren te Moskou werd overhandigd is tot dusver noch in de Russische noch in de Westduitse hoofdstad bekend ge maakt. De briefwisseling Adenauer-Kroes jtsjef duurt thans reeds een half jaar, Adenauer schreef Kroesjtsjef o.m. in augustus jl. een brief in een zeer per soonlijke stijl. Daarop antwoordde de Russische regeringsleider op 5 oktober minder persoonlijk, maar bepaald niet onvriendelijk. In dat schrijven vroeg Kroesjtsjef aan de Bondskanselier de Duitse troepen niet te voorzien van atoomwapens om daardoor het West duitse streven naar ontwapening waar te maken. Voorts drong de Russische regeringschef aan op het sluiten van *n vredesverdrag tussen de Sovjet-Unie, Oost-, en West-Duitsland. Men kan aannemen dat Adenauer in zijn brief van gisteren deze suggesties van Kroes jtsjef van de hand heeft gewezen en opnieuw gewezen heeft op de ellendige onvrije toestand van de Oostduitse be volking en op het recht van zelfbeschik king van de gehele Duitse bevolking, zo wel in Oost- als in West-Duitsland en in geheel Berlijn. Officieel heeft men te Bonn nog niet gereageerd op Kroesjtsjefs rede van gis teren. Men vindt in het algemeen de in houd van de speech niet verrassend; de Russische ontwapeningsplannen acht men hier zeker niet zo reëel en belang wekkend als de Russen dat voorstellen. Tenslotte zijn de Russen al jarenlang bezig om de vuurkracht van hun strijd macht te verhogen hetgeen zonder ge vaar voor een verzwakking van de Rus sische aanvalskracht gepaard kan gaan met een vermindering van het aantal onder de wapenen staande mannen. P. C. HOOFTPRIJS 1959 WORDT NIET VERLEEND Na kennisneming van het advies van de jury voor de Staatsprijs letterkunde (P. C. Hooftprijs) heeft de Staatssecre taris van O., K. en W., mr. Y. Schol- ten, besloten dat. overeenkomstig bet hem voorgelegde rapport de Staatsprijs letterkunde-1959 verhalend proza niet zal worden verleend. Na uitvoerige be spreking van het werk van een aantal auteurs heeft de jury tot haar spijt moeten vaststellen, dat geen der bespro ken auteurs alle stemmen of die van de meerderheid van de jury bleek te kun nen verkrijgen Een uitweg of noodop lossing heeft de jury niet willen voor stellen. groot deel in veiligheid is gebracht. Het meeste vee bevond zich tussen tuindorp- Oostzaan en Zaandam. Maar ongetwij feld is een deel en zeker het pluimvee, jammerlijk omgekomen. Een grote var kensstapel en ook vele koeien zijn ech ter tijdig de dijk opgejaagd. Trouwens, volgens de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren heeft men zich onmiddellijk na het bekend worden van de ramp met de autoriteiten in verbin ding gesteld om in dit opzicht hulp te kunnen verlenen. En de afdeling Am sterdam zou inderdaad in de weer ge weest zijn om de levende have in het door het water bedreigde gebied in vei ligheid te brengen. VERWARRING IN EERSTE UREN Bij alle ontroering over de hulp, die gisteren in de loop van de dag van alle kanten werd aangeboden, blijft bij velen ontstemming heersen over de verwarring in de eerste uren. Alle diensten werkten op zich zelf, er was geen enkele coördinatie. Aanvankelijk kon men dan ter plaatse nogal wat opmerkingen horen, dat de hulpverlening niet vlot genoeg georganiseerd was. Hierbij moet echter gezegd worden, dat het voor allen, die erbij betrokken waren een niet eenvoudige taak was om snel en efficient rollend en drijvend materieel op de plaats van de ramp te krijgen. Eerste hulp, hoe klein in om vang ook. bleek ook hier weer de beste hulp te zijn. Later op de dag ging het vanzelfspre kend beter. Toen het reddingswerk in het tuindorp goed op gang was, stond men in eerste instantie voor de grote taak een drieduizend mensen, die niet bij familie of kennissen konden worden ondergebracht, voor de nacht een plaatsje te bezorgen. Vele aanbiedingen Na een bespreking van de minister van Verkeer en Waterstaat, de heer H. A. Korthals met de burgemeester van Amsterdam en de wethouder van Pu blieke Werken en na overleg met de directeur-generaal voor de Scheepvaart werd besloten het in de Amsterdamse haven op non-actief liggende voormalige emigrantenschip „Zuiderkruis" onmid dellijk uit te rusten en beschikbaar te stellen voor het opnemen van 750 per sonen. In de twee jeugdherbergen kon den 350 mensen een tijdelijk verblijf vinden en het Sint-Rosacomplex aan het Hagedoomplein kon worden inge richt voor circa zeshonderd mensen. Ook het Rode Kruis-hospitaalschip „J. Henry Dunant" lag gereed. Via televisie en radio werd bekend gemaakt, dat men het telefoonnummer 123123 kon bellen voor het aanbieden van onderdak. Het liep zo storm, dat men naderhand moest mededelen, dat het telefoonverkeer volkomen ontwricht was en de aanbiedingen daarna maar schriftelijk moesten worden gedaan. Twee uur na de eerste oproep hadden de telefonistes reeds duizend bedden ge noteerd. Via andere kanalen kwamen nogmaals duizend slaapplaatsen by par ticulieren binnen. Zes grote hotels in Amsterdam boden tezamen honderd bedden aan. Uit Valkenburg kwam een aanbieding om duizend mensen op te halen en onderdak te geven in deze Zuidlimburgse plaats en in Dinteren. Heeswijk en Hollandse Rading zijn 29 bungalows ter beschikking gesteld. Waar men tenslotte die drieduizend mensen heeft ondergebracht weten wij niet, maar uit bovenstaande blijkt wel, dat iedereen geholpen kon worden. Andere vorm Ook in andere vorm werd hulp ge boden. Behalve uit Zweden kreeg het Nederlandse Rode Kruis in de loop van de middag ook hulp aangeboden uit Engeland en Zwitserland. Zowel het Britse Rode Kruis als de Liga van Rode-Kruisverenigingen in Ge neve hebben telegrafisch laten weten, dat zij bereid zijn desgewenst hulp te verlenen. Het Rode Kruis heeft deze hulp echter niet behoeven te accepteren. Het Jeugd- Rode Kruis zond voor ongeveer 500 kin deren speelgoed en spelmateriaal naar Amsterdam ter verdeling onder de kin deren in de evacutiecentra en daar waar zulks verder nog nodig was. Bed den en dekens, uit het centraal rampen magazijn van het Nederlandse Rode Kruis werd in Amsterdam ter beschik king gesteld. Reeds bereikten ons mededelingen van geldschenkingen ter leniging van de nood der slachtoffers. De Orde van de Vrijmetselaren onder het „Grootoosten der Nederlanden" maakte 5000 gulden over. De „Caritaspool" schonk 10.000 gulden. Landelijke steun De minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, die gistermiddag een bezoek bracht aan het opvangcentrum bij de N.D.S.M. zeide, dat het hulpverleningswerk nog op ge meentelijk niveau lag. Mocht de ge meenteraad echter vanmiddag besluiten, dat maatregelen op landelijk niveau noodzakelijk zijn. dan is het volgens de minister mogelijk de wet verplaatsing bevolking in werking te stellen. Dit zal inhouden, dat de evacué's, zodra zij op hun nieuwe verblijfplaats zijn aange komen, zullen ressorteren onder het mi nisterie van Binnenlandse Zaken. De financiering van de evacuatie komt dan onder het ministerie van Maatschap pelijk Werk. Over eventuele schaderegeling was gisteravond echter nog niets bekend. Wellicht zal dezelfde procedure wor den gevolgd als destijds in Zeeland. Vele gedupeerden hebben gemerkt, dat hun verzekeringsmaatschappij sinds de Zeeuwse ramp schade ver oorzaakt door overstromingen niet meer dekt. De directeur van de GGD, de heer K. Ittman, deelde gisteravond mede, dat de ongevallendienst slechts een tiental slachtoffers voor opname naar de zie kenhuizen heeft gebracht. Hij verwacht te echter vandaa gtal van ziekenhuis opnamen van mensen, die als gevolg van de doorgestane kou ziek zyn ge worden. De voorzitter van de P.v.d.A.-fractle ln de Provinciale Staten van Noord- Holland ,mr. J. Roelse, heeft do Sta ten toestemming gevraagd om, naar aanleiding van de overstromings ramp die Tuindorp Oostzaan heeft getroffen, op 19 januari a.s. monde linge vragen te mogen stellen. 1. Is de noorder IJpolder, gelegen op het grondgebied van de gemeente Amsterdam, nog onderworpen aan het toezicht van het provinciaal be stuur? 2. Als deze vraag bevestigend wordt beantwoord, kunnen Gedeputeerde Staten dan mededelen hoe dit toe zicht is en wordt uitgeoefend? 3. Kunnen Gedeputeerde Staten dan reeds een verklaring geven waardoor deze ramp werd veroorzaakt? 4. Bestaat er reeds inzicht in de w^ze waarop gedupeerden door hen gele den schade vergoed kunnen krygen? Dreigende stilte in Tuindorp-Oostzaan (Van een onzer redacteuren) Donderdagavond. Tuindorp-Oost zaan ligt onder water. De mensen, die er wonen zijn op enkele honderden na allen geëvacueerd. Zij zijn verdreven van huis en haard. Hun bezittingent Die zijn waarschijnlijk voor een groot deel verloren gegaan. De schade is nog lang niet te overzien. Het ts er nu stil en donker. De stilte wordt af en toe onderbroken door het onheilspel lende geronk van een motorbootje, dat tussen de daken van de huizen, de lan taarnpalen en enkele reclamezuilen door zijn weg zoekt. Televisielampen werpen hun oogverblindende lichtstra len vanaf een droog plekje nabij het wat hoger gelegen Terrasdorp in de richting van het rampgebied. Politie mannen, militairen, B.B.-ers, helpers van het Rode Kruis, cameralieden, journalisten en enkele nieuwsgierigen, die de strenge politie-afzetting konden doorbreken, staan aan de rand van het ijskoude water opeengepakt. Meedogen loos jaagt de sneeuw over Amsterdam- Noord. Het is bar koud. Er staat ge lukkig ook ergens een autobusje van het Leger des Heils. Wie koffie wil hebben hoeft het alleen maar even te halen. Het valt niet mee om daar in die snerpende wind te moeten staan In de verte doemt het silhouet van een roeiboot op. Er zitten mensen in. Mensen, die tegen de dreiging van de donkere nacht opzagen en te elfder ure de bovenverdieping van hun woning na een dag vól spanning en onzekerheid toch maar hebben verlaten. Het was geen doen. Zonder licht, zonder warmteNu worden zij zwijgend, maar met veel hartelijkheid op een plaats, die veiliger is dan waar ook in het ondergelopen tuindorp, ontvangen. Een van de geredde mannen heeftbehalve wat lijfgoed, een kanarievogeltje in een kooi bij zich. Meer niet! Bibberend van de kou en doodmoe stond een aantal van deze van huis en haard verdreve nen voor de t.v.-camera's. Er werden allerlei aanwijzingen gegeven en de politie gaf commando's, die in deze chaos wel gegeven moesten worden. Het is afgelopen. Geen reddingspogin gen meer. Het wordt te riskant. Red ders, journalisten, iedereen verlaat de koude dijk. De meeste inwoners van het eens zo vriendelijke tuindorpje zijn veilig. Ondergebracht bij vrienden en kennissen, in scholen en kantines den- Militair van iveinig betekenis Premier Kroesjtsjef zinspeelt op geheim wapen Premier Kroesjtsjef heeft gisteren in een rede voor de Opperste Sovjet aangekondigd, dat de strijdkrachten van de Sovjet-Unie zullen worden ingekrompen met 1.200.000 man, namelijk van 3.623.000 tot 2.432.000. Maar het militaire potentieel zal in geen enkel opzicht wor den ingekrompen, omdat de Sovjet-Unie over voldoende raketten beschikt. Deze door Kroesjtsjef genoemde cijfers zijn de eerste officiële opgaven van de sterkte van de Sovjetrussische strijdkrachten sedert het begin van de revolutie. Het afzwaaien van meer dan een miljoen mensen zal ook van grote betekenis zijn voor de economie van het land. Vandaar dat Kroesjtsjefs mededelingen in de Westelijke hoofd steden met gemengde gevoelens zijn ontvangen: het ontslag van ruim een miljoen man heeft militair weinig te betekenen Engeland en Amerika hebben deze maatregelen al veel eerder genomen! terwijl anderzijds de voorsprong van de Sovjet-Unie op het gebied van leger- sterkte gehandhaafd blijft. Maar bovendien zal het toevloeien van deze mensenmassa aan de economie het Westen noodzaken op economisch gebied bijzonder op zijn tellen te passen. Nareoticmn om vijand te verlammen Rusland heeft thans operationele ra ketten, die praktisch onbegrensde af standen kunnen afleggen en die onder weg niet geraakt kunnen worden, zo heeft de Russische minister van Defen sie, Malinofski op de bijeenkomst van de Opperste Sovjet meegedeeld. Deze ra ketten kunnen elk doel op vijandelijke gebied treffen met een lading, waarvan de kracht gelijk is aan die van twee mil joen ton gewone hommen van het type dat in de tweede wereldoorlog gebruikt werd. Sprekend over een oorlog die „aan de Sovjet-Unnie zou worden opgelegd", verklaarde Malinofski, dat deze een to taal gebruik van de thans bestaande kernwapens te zien zou geven en dat men erop verdacht zou moeten zijn, dat een aanval tegen Rusland een verras singsaanval zou zijn. „Met het oog op deze mogelijkheid en om direct terug te kunnen slaan bereiden wij ons voor". „Een honderdtal raketten met strate gisch bereik van het type. dat de Sov jet-Unie in werking kan stellen, kan een gebied van 300.000 tot 500.000 km2 in de as leggen", aldus de minister. Sterke stijging der sociale uitkeringen Blijkens het gecombineerde jaarver slag van de Sociale Verzekeringsbank en de Raden van Arbeid over 1958, is het totaal bedrag aan uitkeringen inge volge de door deze organen uitgevoerde sociale verzekeringswetten in dat jaar ten opzichte van 1957 belangrijk toege nomen. Uitgekeerd werd in totaal f 1.146.6 miljoen tegen f 1.070.1 miljoen in 1957, gespecificeerd als volgt (in mil joenen guldens)ongevallenwetten 76.4 (74.5), invaliditeitswet 72.9 (69.2), ouder domswet 1919: 12.3 (12.0), algemene ouderdomswet 900.1 (833.6) en toeslag- wetten en kinderbijslagwetten waarvan de uitkeringen ten laste van het rijk komen 84.9 (80.8). De toeneming van het bedrag der uitbetaalde AOW-pen- sioenen was de belangrijkste oorzaak van de vermeerdering. ken zij aan huis. Zal het water spoedig zakkenZal het dan nog meevallenf Of zal de vorst oorzaak worden van een nog grotere rampf Pyromaan Viatour blijft nog ontkennen, maar de bewijzen stapelen zich op In Luik plunderde inbreker woning van politieman (Van onze correspondent in Brussel) Terwijl de gearresteerde schrij ver en pyromaan André Viatour gisteravond nog steeds hardnekkig bleef ontkennen, dat hij de be ruchte brandstichter is. werden Brussel en andere Belgische steden door nieuwe misdaden opgeschrikt. De oudste actieve kapper van Ne derland de heer H. Cruyse uit Arn hem, die zijn negentigste verjaar dag vierde, nadat hij op 13-ja leeftijd begon met de mensen „op hun kop te zitten". Een 60-jarige effectenmakelaar werd gisterochtend te Brussel door een onbe kende misdadiger neergeslagen, terwijl hij met een buit van vijfhonderdduizend franken (f38.000.aan de haal ging. In Antwerpen zoekt de recherche de moordenaar van een Antwerpse vrouw, die in een hospitaal om het leven werd gebracht. In Luik werd een inbreker ge arresteerd op het ogenblik dat hij bezig was de woning van een officier van po litie te plunderen In Waterloo werden in een kleine boerderij, niet ver van het historische slagveld, een weduwe en haar dochter vermoord gevonden. Uit de lijkschou wing bleek, dat zij door bijlslagen en revolverschoten werden gedood. Men heeft in België zelden een zo gevulde „moord-week" gekend. Boven dien dook een moordzaak, althans een zeer geheimzinnig geval, uit het verleden op. In een bouwwerk aan de zeer luxueuze Louisalaan te Brussel werden drie menselijke geraamten ontdekt, die volgens laboratoriumonderzoek een halve eeuw oud zijn. De sensatiekranten publiceren deze lugubere verhalen over twee en drie kolommen en de Atlantische econo mische conferentie te Parijs verdween naar de zesde of zevende pagina Men vreest dat de meeste van die misdaden ongestraft zullen blijven, be halve de zaak van de Brusselse pyro maan. Men verwacht ieder ogenblik dat hij door de mand zal vallen. Gister ochtend wei Viatour naar de boekhan del gebrach waar hij brand zou heb ben gesticht n waar iv.»c Brusselse I politiemannen van ric gemotoriseerde brigade hem grepen. Hij beweerde dat hij in de passage gewoon aan het wan delen was en naar de etalages keek. Door zijn omgang met rechters, recher cheurs en journalisten in het Paleis van Justitie te Brussel kent Viatour de „kne pen van het vak", als men het zo zeg gen mag. Hij heeft op alle vragen na melijk een antwoord, dat zo algemeen en vaag is, dat het niet tegen hem kan worden gebruikt. Maar ieder uur stape len de bewijzen tegen hem op. Mijnseliool Heerlen wordt vijf-jarig Opleiding van opzichters (Van onze Limburgse correspondent) De Middelbare Technische School voor het Mijnbedrijf te Heerlen, de z.g. „Mijnschool", gaat haar onderwijs aanpassen aan de noodzaak van ratio nalisatie in het ondergrondse mijnbe drijf. Ze wordt van een 4-jarige een 5-jarige middelbare technische school en wel met ingang van september a.s. Bovendien zullen de geslaagde mijn- scholieren, die als adspirant-opzichters in het ondergrondse bedrijf tewerk wor den gesteld, na het verwerven van het mijnschooldiploma, nog een jaar prak tisch in schoolverband ondergronds moeten werken, waarna zij nog een cursus van drie maanden zullen vol gen om te leren de verworven kennis en ervaring toe te passen. Men hoopt aldus het mijnbedrijf te voorzien van opzichters, die volkomen zijn opgewas sen tegen de technische en andere moeilijkheden, waarvoor het moderne mijnbedrijf het toezicht-houdend en leidinggevend personeel in de nabije toekomst zal plaatsen. Intussen heelt het schoolbestuur be sloten in Heerlen een geheel nieuwe mijnsehool te bouwen, waarvoor de vereiste goedkeuringen reeds zijn ver kregen. De school zal binnen twee jaar in gebruik worden genomen. Zij komt o.a. in het bezit van een machinehal, welke de grootste wordt van het mid delbaar technisch onderwijs hier te lande. Deze hal krijgt namelijk een oppervlakte van 450 vierkante nieter, terwyl normaal een oppervlakte van 200 vierkante meter by ons middelbaar technisch onderwijs gebruikelijk is. Van veel belang Is, dat Kroesjtsjef in bovengenoemde rede letterlijk nog het volgende zei: „Vadaag, kameraden afge vaardigden, kunnen wij u zeggen, dat wij een schrikaanjagende bewapening hebben, maar wat gaat komen, wat, zo als men zegt, nog in de dossiers van de geleerden zit, is onvoorstelbaar". Deze opmerking van Kroesjtsjef werd met een luid applaus beantwoord. De militaire commentator Atsoesji Ol, medewerker van een Japans blad, is van mening dat dit nieuwe onvoorstelbare wapen van premier Kroesjtsjef een krachtig verdovend biologisch middel is waardoor een vijand tijdelijk wordt verlamd. Hy uit de veronderstelling, dat de Sovjet-Unie boven kernwapens be paalde biologische wapens prefereert welke de bewoners van gehele steden tij delijk verlammen of in slaap brengen zonder gevaar voor hun gezondheid. Kerkelijk L even NED. HERV. KERK Beroepen te Poortvliet J. Chr. Schuur man te Bleskensgraaf beroepen door de Generale Synode als predikant voor bui tengewone werkzaamheden (geest. vera, collectief gehuisveste gerepatrleerden ln de 4 noordelijke provincies) S. van der Linde, voorheen predikant ln Indonesië, thans wonende te Deventer. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te Opende-Surhulsterveen J. D. Janse, kand. te Breda. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Glessendam A. Elshout te Utrecht, die bedankte voor Boskoop. VRIJE. EVANG. GEMEENTEN Beroepen te Gorlnchem (tevens als pre dikant voor de Binnenlandse Zending) J. Moerland te Wormerveer. Generale synode Geref. Kerken bijeen De generale synode der Geref. Ker ken heeft zich donderdag te Utrecht uitvoerig bezig gehouden met het vraagstuk van de vluchtelingen cn ontheemden, alsmede dat van de ach tergebleven gebieden. De ingediende conclusies vonden by de synode geen onverdeelde instemming en in de discussie, die vrijwel de gehele morgen in beslag nam, werden enkele amendementen en voorstellen ingediend. In een bespreking kwam ook de zaak van het wereldvluohtelingenjaar ter ta fel en de vraag of de kerken naast deze nationale aotie ook iets moesten doen voor de zogenaamde mandaatvluchtelin gen. De rapporterende commissie stond op het standpunt, dat uit de Geref. Ker ken een grotere bydrage moet komen voor de actie van het wereldvluchtelin gen jaar. Ten aanzien van het vraagstuk der gezinsvorming besloot de synode thans geen uitspraak te doen .maar opnieuw deputaten te benoemen met de opdracht om een rapport op te stellen. Aan depu taten voor correspondentie met de hoge overheid zal worden verzocht in het CIO (Contact In Overheidszaken) de vraag aan de orde te stellen of het nut tig kan zyn de regering te wijzen op de taak bij het bepalen van het woningbe- leid ernstig rekening te houden met de nood van degenen, die door gezinsuit breiding te klein behuisd raken. De zaak van de vluchtelingen en ontheemden en van de onderontwikkelde gebieden zal in april opnieuw op de synode aan de orde komen. De synode nam een voorstel aan van ds. P. N. Kruyswijk te Amsterdam om een commissie te benoemen die een nadere omschrijving zal geven van de taak van de kerk ten aanzien van; a. de samenwerking der kerken; b. de natio nale organisatie voor internationale bij stand en de verhouding tussen het alge meen diaconaal bureau en de plaatse lijke kerken. Begrafenis mr. S. C. de Vries Onder zeer grote belangstelling, voor al van kerkelijke autoriteiten, heeft gis termiddag ten Den Haag de teraarde bestelling plaats gehad van het stoffe lijk overschot van mr. S. C. de Vries, sinds 1946 directeur van het secretariaat der N. H. Kerk te Den Haag. In de aula van de begraafplaats „Westduin" leidde dr. E. Emmen, scriba der generale synode van de N. H. Kerk, de plechtigheid. De grote kring van belangstellenden is een teken van het medeleven met de grote smart van de naaste familie, al dus dr. Emmen, die de overledene schetste als een man, die met grote har telijkheid en vrienschap velen in zyn leven heeft binnengehaald. Een grote troost in deze droefenis is, dat de dood hem overviel terwijl hij Christus diende tijdens de doopplechtigheid van zijn kleinzoon. Ook in het kerkelijk leven was hij een man die samenbond, aldus dr. Emmen. Naast zyn werk vond hy nog tyd om werkzaam te zyn voor de jeugd. Ook heeft mr. De Vries leiding gegeven aan het conferentiewerk van de Stichting Vormingscentrum te Barchem. Hij wist in de eenvoud van het geloof wat het leven betekende, zo besloot dr Emmen zyn toespraak. Ds J. de Vries uit Apeldoorn, een broer van de overledene, sprak daarop een persoonlyk woord, dat gevolgd werd door een gebed van dr. Emmen. Terwyl de organist de gezangen 293 en 282 ten gehore bracht, ging een lange stoet vrienden achter de baar, die met vele bloemen gedekt was naar de groeve. Onder de aanwezigen waren predikan ten, vrienden uit zijn studententyd en vooraanstaande figuren uit het kerke- lyk en maatschappelijk leven.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 4