Parijs vreest een enorm overschot van de olie uit de Saliara-bronnen Kon. Vlaamse Schouwburg speelde „Miss Ba" Vrijere loonvorming besproken voor de Chr. Besturenbond Maar Euromarkt mag niet leiden tot protectionisme ten koste van Britten en Amerikanen WYBERT 4Ü. HET WEZEN VAN HET KWADE Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 15 januari 1960 Tweede blad no. 29949 Prachtige vertolking van zwak stuk Na de vijf voorstellingen door de Kon. Vlaamse Schouwburg van „Het dagboek van Anne Frank", waarvan de goede indruk nog vers in ons geheugen ligt. trad dit uit vele goede artiesten bestaand gezelschap gisteravond opnieuw in de Leidse Schouwburg voor K. en O. op. Indien wij dit mogen beschouwen als een logisch gevolg van de aangename kennismaking bij het begin van dit seizoen, kan men zich daarover slechts verheugen. Minder prettig zou het zijn als ook andere factoren daarop van invloed zijn geweest. En daar bedoelen wy de steeds groter wordende moeilijkheden om met de vooraanstaande Nederlandse toneelgezel schappen contracten af te sluiten. Moeilijkheden, welke het gevolg zijn van de gedeeltelijk kunstmatige periode van hoogconjunctuur, waarin deze gez.elschappen zich mogen verheugen. Het is geen aangenaam vooruitzicht als Leiden en tevens tal van belangrijke provinciesteden in de toekomst de toneelspeelkunst zouden moeten importeren om onze eigen gezelschappen in de gelegenheid te stellen spelers af te staan aan televisie en radio. Maar misschien zal het zo'n vaart niet lopen Ditmaal brachten de Vlamingen ons „Mis Ba" (The Barritt's of Wimpole street) van Rudolf Besier. een Engels man van Nederlandse afkomst, geboren juli 1878 Hij studeerde aan het Elisa beth College in Querney, en bezocht daarna nog enige jaren de letterkun dige colleges aan de Heidelbergse Uni versiteit. Hij begaf zich in de journalistiek, waarin hij verscheidene jaren werk zaam was. om zich vanaf 1908 uitslui tend aan de dramatisohe kunst te wij den. Van zijn hand verschenen o.a. „Don". „Ladv Patricia". „Kings and Queens", „Robins Father". ..The ninth Earl" en in 1930 „The Barrett's of Wim pole 9treet". Het stuk speelt in 1845 en de auteur stelt zich ten doel ons de oude heer Barrett af te schilderen als een des poot die zijn talrijk kroost, drie volwas sen dochters en zes zoons, terroriseert in huiselijke, zakelijke en liefdesaange legenheden. Hij doet dit op de breed- sprakerige in vele opzichten te gedetail leerde wijze van de Biedermeiertijd en vult daar vijf bedrijven mee. Ditmaal gaat dan ook onz>e bewonde ring onverdeeld uit naar de wijze waar op de Vlamingen dit naar de huidige maatstaven zwak geschreven stuk heb ben gespeeld, al zouden flinke en vak kundig aangebrachte coupures hun taak aanmerkelijk hebben verlicht. Vooral de aotrice D. v. d. Groen deed ons door haar weloverwogen en fijnzin nig afgestemde spel als Miss Ba de te kortkomingen van het stuk vaak verge ten, evenals B. Struvs als de dichter Robert Browning, terwijl de tirannieke vader in P. Bergers een krachtige en overtuigende vertolker vond. Naar onze smaak detoneerde de verschijning van Captain Cook in dit ernstig bedoelde stuk. Verder memoreren wij een levens- ware dokter van V. Moermans en een opvallend natuurlijk gespeelde dienst bode Wilson van J. Nuprie. De regisseur Jo Dua zorgde voor een uitstekende mise en scène en een voor treffelijk tempo, te opmerkelijker waar het. naar wij vernamen, een première gold. FILMAVOND VOLA. De Vereniging van Oud-Leerlingen van de Ambachtsschool (Vola), welke ook voor dit jaar een interessante le zingen- excursieprogramma in voorbe reiding heeft, hield gisteravond in „Zomeraorg" haar eerste bijeenkomst in het nieuwe jaar. Ditmaal was het de Shell-Nederland, die een interessant en gevarieerd filmprogramma verzorgde. Uiteraard werden deze avond o.a. beel den getoond van de oliewinning en de bewerking van aardolie op een raffina derij. CHR. PLATTELANDSVROUWENBOND Tijdens de eerste samenkomst van de Chr. Plattelandsvrouwen- en Meisjes- bond in het nieuwe jaar. werd gister avond in „Rehoboth" een ^kleurenfilm vertoond over het leven van de oud presidente, mevr. C. Koning-Tolk, in Californië. Na een inleidend woord van de presidente, mevr. J. van Sohie-van den Berg, droeg mevrouw N. Griffioen- Hogervorst de gedichten: „Gebed voor een dag"; „Want die getrouwe Heer" en „Vlakby" voor. De bijna 90-jarige schoonmoeder van de oud-presidente was enige tijd geleden in Californië bij haar kinderen en klein kinderen op bezoek geweest. Men had •tijdens het bezoek enige filmpjes ge maakt, die gisteren vertoond werden, zodat de leden haar oud-presidente weer eens konden zien. Tevens maakte men kennis met het leven op een kip penfarm in dit gebied van de Verenigde Staten. WATERHUISHOUDING IN HOOGHEEMRAADSCHAP RIJNLAND. Jhr. mr. L. M. E. von Fisenne, bur gemeester van Warmond, zal 28 januari spreken op een lunchbijeenkomst te Leiden van het Ned. Verkeersinstituut over „Waterhuishouding en binnen scheepvaart in het Hoogheemraadschap Rijnland". De burgemeester zal dan in gaan op de vraag in hoeverre aanleg en verbetering van waterwegen tevens de ontwatering en watervoorziening van de aanliggende gebieden ten goede komt, dan wel in hoeverre bestaande wate ren met geringe kosten voor scheep vaart geschikt kunnen worden gemaakt. RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN Het voorjaars-programma der archeo logische lezingen in het Rijksmuseum van Oudheden omvat de navolgende voordrachten: 2 februari Dr. J. W. Salomonson „Een merkwaardige voorstelling op een Ro meins mozaïek uit El Djem (Tunesië)"; 16 februari Dr. J. J. Butler Groningen): ..Bronze Age Trade to and through the Netherlands"; 1 maart Dr. F. L. Bastet (Leiden): „Een onderaardse ruimte in Rome uit de tijd van Tiberius"; 15 maart Dr. B. H. Strieker: „Graeco- Egyptische sculptuur"; 29 maart Dr. A. Radnoti (Augsburg): .Jtömische Bron- zegefasse im freien Germanien: Import oder Beute?" BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Wllhelmlna Elisabeth Maria, dr van W. A. van Rijn en W. P. van Veen; Hester Maria, dr van P. Glasbergen en E. J. Ma- rijt; Helena Alberta Maria, dr van W. L. Wijnand8 en A. Kroezen; Cornelia, dr. van G. van Duljn en J. Ros; Elisabeth, dr van W. van der Velden en E. de Heer. GETROUWD P. J. Schouten en K. Stellingwerf; W. J. van Zuijlen en E. H. de RooiJ. OVERLEDEN A. G. van den Berg, 71 Jaar, wed. van F. P. E. de Nocker. De talloze, van verfijnde smaak getui gende kostuums werden ontworpen en vervaardigd door het Huis Costhea. en er was een stijlvol decor van Paul Degueldre. De dames werd een welverdiende bloemenhulde aangeboden tijdens een hartelijk en langdurig applaus. B. H. NED. VER. VOOR NATUURGENEESWIJZE Voor de afdeling Haarlem van de Ne derlandse Vereniging voor Natuurge neeswijze werd gisteravond in Tearoom „Van der Heyden" een lezing gehouden door de heer H. van der Upwich, arts te Bussum, over: „Genezing van rugpijn en gewrichtsslijtage pijnen door biolo gische methoden". In een korte inlei ding zette voorzitter A. Wezelenburg de bedoeling van deze avond uiteen. Het plan bestaat om in Leiden een afdeling van deze vereniging op te richten. Dok ter Van der Upwich ging bij de behan deling van zijn onderwerp terug naar de tijd van Pasteur, de grondlegger van de bacterie-bestrijding. In die tijd was men zeer optimistisch gestemd, daar men met behulp van vaccins verschillende totdantoe voor ongeneeslijk gehouden ziekten met succes kon bestrijden. Toch stonden de doktoren nog steeds voor onoplosbare problemen, zodat na enige tijd het optimisme aanzienlijk geluwd was. Zo kwam in het begin van de 20ste eeuw de bio-chemie op. waar we thans midden in zitten. Tot de oprichters van deze bio-chemische geneeswijze kunnen we de Zwitser Bircher Benner rekenen. Bij zijn onderzoek kwam hij tot de con clusie. dat de voeding één van de beste geneesmiddelen is; de basis waarop de bio-chemie berust, is dan ook de voe ding. Dokter Van d.e Upwich zette ten slotte de biologische* methoden ter gene zing van gewrichtsslijtage uiteen. De nieuwe commandant van de noordelijke legergroep van de NAVO, generaal sir A. James H. Cassels, heeft gisteren een be zoek gebracht aan Den Haag. De nieuwe commandant (links) in ge sprek met de staatssecretaris van Defensie M. R. H. Calmeijer. Lezing C. J. v. Mastrig' Gisteravond kwamen vele afdelings bestuurders op uitnodiging van de Leidsche Christelijke Besturenbond in het gebouw voor Christelijke Belangen bijeen en sprak de verbondsvoorzitter, de heer C. J. van Mastrigt uit Utrecht, over „De vrijere loonvorming". Voorzit ter A- L. Verhoog opende met een korte Schriftlezing en gebed, en een „in me- moriam" in verband met het overlijden van de heer J. Pieneman, die de L.C.B. in de Sociale Raad vertegenwoordigde. Alvorens de hedendaagse loonpolitiek te behandelen, gaf de heer Van Mas trigt een historisch overzicht van de problematiek der loonvorming van de tijd af dat* de vrije arbeider begon met redelijk loon voor zijn arbeidsprestatie te vragen. Omstreeks de eeuwwisseling gold het liberale standpunt, dat arbeid een kostprijsartikel was. Het gevolg van dit zakelijk te werk gaan door de werk gevers was. dat de lonen laag waren en de arbeidstijden lang, terwijl de werk nemer verder maar via filantropische instellingen enige compensatie moest zien te krijgen. In deze moderne maatschappij pro beert de werknemer niet alleen zijn werkgelegenheid, om der wille van zijn bestaan, te behouden, doch tracht te vens de nodige loonsverhogingen te be ïnvloeden. Hij kan nu inderdaad dank zij de vakverenigingen over zijn loon meepraten. De naoorlogse politiek van de geleide loonvorming had tot doel om alle werk nemers gelijktijdig te belonen, doch in werkelijkheid nam de loonspanning in de verschillende bedrijfstakken eerder toe dan af, aldus spreker en ging het niet op, om naar gelang de economische verbetering van ons land. een bepaald percentage aan loonsverhoging te geven, omdat vele bedrijfstakken hierdoor wer den getroffen, terwijl andere er zeer voordelig van af kwamen. Bij de vrijere loonvorming, 'die thans aan de orde is, is men het er wel over eens, dat per bedrijfstak de lonen moe ten worden herzien, doch deze her ziening zou dan, volgens een bij de S.E.R. ingediend voorstel, niet gelijk tijdig over de gehele linie, doch op verschillende tijdstippen per bedrijfs tak moeten geschieden. De vrije loonvorming geeft, aldus srpreker, vele moeilijkheden meer dan de oude geleide loonpolitiek, doch het C.N.V. wil mede de verantwoording aan vaarden om te komen tot de oplossing van de moeilijkheden. Op de vraag, wie de loonvorming be paalt t.w. de Overheid, het bedrijfsleven of de werknemer, geeft het C.N.V. tot antwoord, dat teneinde alle factoren t.a.v- het nationale bedrijfsleven te kun nen overzien, een Nationale Loonraad uit de S.E.R. moet worden gevormd, op dat alle partijen hun stem kunnen laten horen. Bij de voorgestelde vrijere loon vorming, speelt de produktiestijging over een bepaalde periode een grote rol, alsmede het feit. hoe deze stijging in de lonen kan worden verdisconteerd, rekening houdende met toekomstige stijging van de premies der sociale voorzieningen en huurcompensaties, terwijl tevens prijsstijgingen van de produkten tengevolge van loonsverho ging, absoluut te verwerpen is Een van de vele winstpunten van de vrijere loonvormings-politiek is wel het feit, dat de werknemer zal delen in de pro- duktie-winst van de werknemer, doch hierbij moet primair worden gesteld, dat beide partijen niet alleen overleg plegen, doch elkaar hierbij moet pri mair worden gesteld, dat beide partijen niet alleen overleg plegen, doch elkaar met wederzijds vertrouwen tegemoet treden, aldus eindigde spreker zijn be toog. Nadat van de gelegenheid tot het stellen van vragen nog een druk gebruik was gemaakt, sloot de voorzitter met 'n woord van dank tot de spreker, deze zeer geslaagde L.C.B.-avond. (Van onze Londense correspondent) Volgens de "Daily Express" streeft Frankrijk uit vrees voor een enorm overschot van de Sahara-olie naar een olie-monopolie in de Euromarkt ten koste van de Britse en Amerikaanse oliemaatschappijen. Frankrijk verwacht volgend jaar een produktie van 25 miljoen ton. genoeg ter dekking van de eigen Franse behoeften. In 1965 zal de pro duktie waarschijnlijk 50 miljoen ton bedragen. Frankrijk wil het over schot kwijtraken op de Euromarkt door geleidelijke verhoging van de invoerrechten tot 18 percent om de Britse en Amerikaanse olie uit de landen van de Euromarkt te houden, welke een jaarlijks olieverbruik van 94 miljoen ton hebben. samenstelling niet erg geschikt is voor de Europese markt. Europa heeft voor al behoefte aan stookolie. De bewer king, welke de Sahara-olie zal moeten Andere landen zullen woordje meespreken Ter bevordering van het plan zou Frankrijk de Euromarktlanden op an der gebied allerlei tegemoetkomingen aanbieden, speciaal wat betreft de landbouwexport. De minister van Fi nanciën, Antoine Pinay, zou echter ge kant zijn tegen het door zijn collega Jeanneney, de minister van Industrie en Handel, voorgestane plan. Pinay is van oordeel, dat het de doodsteek zou betekenen van het denkbeeld, dat de Euromarkt een systeem is dat ten doel heeft de handel in Europa vrij te ma ken, terwijl het in feite op een nieuw protectionisme zou neerkomen. Of het plan kan worden verwezen lijkt hangt in de eerste plaats af van de houding van de andere Euromarkt landen. Een andere moeilijkheid is dat de Sahara-olie wegens haar technische J. W. HARTING VOORZITTER SLEUTEL LOGE Tot voorzitter van de Sleutel Loge no 57 is gekozen de heer J. W. Harting Jr. te Wassenaar. Als prot. secretaris zal de heer B. Jongste, Zoeterwoudseweg 114 optreden. In het van de Ned. Spoarwegen afkomstige en door ons gepubliceerde bericht inzake de aanbesteding van het viadukt Lammenschansweg stond ver meld, dat de N.V. Steensma te Utrecht had ingeschreven voor f123.180, dit moet echter zijn f 193.180. Advertentie Tegen verkoudheid Prof. clr. Iwand sprak voor theol. studenten „Een ladder tegen de maan De congreszittingen van de Stichting Verenigde Studenten in de theologische faculteiten, welke momenteel in het Universiteitsgebouw worden gehouden, werden gisteravond onderbroken voor een opvoering van het spel van Guil- laume van der Graft „Een ladder tegen de maan". Deze in het Antoniusclubhuis gegeven voorstelling sloot, naar aard en inhoud van het spel; een dramatisering van een passage uit het boek Genesis, uitstekend aan bij dit congres. Na de proloog, speelt het eerste bedrijf zich af by een offervuur, waaromheen wakende herders; op een Avondmaalstafel is het kaars licht ontstoken. Het tweede bedrijf vond by het doop vont plaats. Hier was het verblijf van Isaacs gezin gedacht. Het gaat hier n.l. om de gave van de eerstgeboorte. De hand van Isaas, die zegent, zou men zich als een dopende hand kunnen denken. Jacob wordt, waartoe hy geroepen en bestemd is. Het derde bedryf speelt zich op de beide vorige plaatsen af, gedeeltelijk op en onder de kansel. De trap naar de kansel, is n.l. de ladder van Beth El, de ladder tegen de maan. Het slot vormt een epiloog, waarin Jacob by de beek Jabbok worstelt met de Engel van Jahveh. Het spel, dat vooral ook door zyn uit beelding diepe indruk op de aanwezigen maakte, gaf een goede indruk van de roeping van Jacob, de stamvader van het joodse volk. De derde congresdag werd hedenoch tend voor r.-k. deelnemers ingezet met de viering van een H. Mis in de studen tenkapel, terwijl voor protestantse con gressisten de avondmaalstafel gereed stond in de Lutherse Kerk. Hierna vond men elkander terug in de Universiteit, waar prof. dr. H. Iwand sprak over het wezen en de wortel van het kwade. Spreker merkte allereerst op, dat de verschijningsvormen, de manifes taties van 't kwaad overal in de wereld waarneembaar zijn, doch dat het moei lijk, zo niet onmogelijk, is tot het wezen van het kwaad door te dringen. Het doet zich in velerlei vorm: als affect, als zinsverbijstering, als een bewuste of onbewuste daad, maar hoe ook, het kwade is een integrerend deel van ons bestaan, hoezeer de mens ook tracht het uit te roeien. Prof. Iwand stelde zyn gehoor hierna de vraag of het wel zinvol is te zoeken naar het wezen van het kwade. Talrijke theologen en psychologen hebben het getracht. Zy deden dit in de vorm van een definitie, daarbij het kwade als tegenstelling beschouwend ten opzichte van het goede, dat uit God voorkomt. Achtereenvolgens hield spreker zich bezig met de sophistische stelling, dat deugd weten is, met de vraag van Augustinus: waar komt het kwade van daan?, met Schleiermachers definitie van de zonde als een „toestand van de mens" en de opvatting van Karl Barth in dezen. Hierna ging prof. Iwand diep in op de bijbelse opvatting, dat de zonde onmogelijk geschapen kan zijn doch dat zyn intrede in de wereld nauw samen hangt met de komst van de mens. Volgens de bijbel is evenzeer het kwa de niet te rijmen met het goddelijke. Daarom stelt God de mens voor een ultimatum: het een of het ander. Ik of het kwade. Hoe men ook het kwade wenst te definiëren, het is er, en het heeft zijn invloed gehad en heeft dit nog op het aangezicht van de wereld. Of is het zo,dat de wereld als schepping, ondanks het bestaan en de invloed van het kwade, haar aangezicht niet heeft verloren? Tenslotte wees prof. Iwand erop, dat het Christus was, die vermocht te schouwen tot in het wezen van het kwade. Dit is niet alleen een zuiver psychologisch weten, doch evenzeer een materieel waarnemen geweest: „Ik zag de Satan als een bliksem uit de hemel vallen" (Lukas 10). Naast dit objectieve onderkennen van het kwade, is er het subjectieve, het persoonlijke: dat zij niet in mij geloven", (Joh. 15). Na deze voordracht werd in de mid dag een forum gehouden, voorgezeten door de Leidse hoogleraar in de theolo gische faculteit, dr. L. J. van Holk. Hiermee was het driedaagse congres, dat als zeer geslaagd mag worden bechouwd ten einde. Het was mej. Thea Barnard, die, als praeses van het moderamen, het congres officieel sloot. Dienstplicht in Denemarken van 16 naar 12 maanden De Deense regering en oppositieleiders hebben gisteravond de nieuwe defensie- voorstellen goedgekeurd, waarby o.a. de dienstplicht van zestien tot twaalf maanden wordt ingekort. Het parle ment zal het wetsvoorstel vermoedelijk eerstdaags bekrachtigen. De sterkte van het Deense leger wordt aangepast aan de eisen van de NAVO door geregelde rekrutering, welke men met hogere sol- dij bovendien tracht te stimuleren. ondergaan, zal de kosten hoger maken. Het nieuws over het Franse plan valt ongeveer samen met de aankomst van de eerste tanker met Sahara-olie, welke maandag in Duinkerken binnen liep ter bevoorrading van Noord-Frank rijk. In Engeland zyn de gemoederen ge schokt door de verklaring van Will Paynter. de communistische secretaris van de Nationale Mynwerkersunie. die een anti-olie-oorlog heeft aangekondigd. Hij beschuldigt de Britse regering er van dat deze doelbewust de steenkolen- industrie opoffert aan de grote oliebe- langen en dreigt dat de mijnwerkers repressailles zullen nemen om de over schakeling van steenkool op oliestook te verhinderen. „Zwemmen is gezond" De 18-jarige Annie Markus uit Woens- drecht en de 43-jarige landbouwer Jef Pijnen zoeken ondanks de lage tempe raturen nog dagelijks het zeebad ,De Tuintjes" in Woensdrecht op. Zwem men is voor hen een hobby die zy het gehele jaar door blijven beoefenen. .Zwemmen is gezond", zeggen ze„ „en aan de kou wen je wel". Vergiftiging door Westduitse premiers kolendamp te Ingen over antisemitisme In het dorp Ingen in de Betuwe heeft zich een ernstig geval van kolendamp vergiftiging voorgedaan, dat aan een 24-jarige vrouw, moeder van een kind, het leven heeft gekost. Het heeft maar weinig gescheeld, of ook de man en het zes maanden oude kindje waren om het leven gekomen. De familie Vermeulen woont In een salonwagen die met toestemming van de familie Van Beekhoff was geplaatst op het fruitteeltbedrijf „Blywerve". Doordat de heer Vermeulen vorstverlet had vonden de werklieden van het fruitteeltbedrijf het niet bijzonder, dat de familie wat langer bleef liggen. Toen de post geen gehoor kreeg en de brieven bij een ander, bij de familie Voorthui zen, werden afgegeven vond deze familie dit wat vreemd. De heer Voorthuizen toog naar aanleiding hiervan op onder zoek uit. Op zyn kloppen werd door de heer Vermeulen met veel moeite open gedaan. De gang naar de deur was blijk baar voor hem haast te veel. geweest, want hij viel de heer Voorthuizen be wusteloos in de armen. Spoedig bleek het de heer Voorthuizen, dat ook het kindje bewusteloos in het bedje lag. Hij nam het kind eruit en bracht het naar buiten. Een onmiddellijk ontboden geneesheer constateerde de dood van de 24-jarige mevrouw C. Vermeulen. De oorzaak van het ongeval wordt toege schreven aan een kachel die in de loop van de nacht koolmonoxyde verwekte. De 25-jarige man en het kind werden met spoed naar het ziekenhuis „Bethesda" te Tiel vervoerd, waar door het toedienen van zuurstof de beide levens konden worden gered. Luchtvaartbesprekin gen tot 25 januari geschorst De Nederlands-Amerikaanse bespre kingen over het verzoek der KLM om toekenning van landingsrechten te Los Angeles zijn gisteren voortgezet. Er werden van officiële zyde geen inlich tingen verstrekt over het verloop der onderhandelingen, die in overeenstem ming met wat reeds bekend was ge maakt tot 25 januari werden geschorst. Een woordvoerder van de Nederlandse delegatie verklaarde dat de leider der afvaardiging, staatssecretaris E. G. Stijkel, dit weekeinde naar Nederland terugkeert en zondagmiddag op Schip hol aankomt. Hy keert een week later naar de V.S. terug. De eerste ministers van de tien West duitse staten hebben gisteren de kwestie van de antisemitische incidenten in West-Duitsland besproken op een ver gadering van de commissie voor Buiten landse Zaken van de Bondsraad (Eerste Kamer). De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken. Von Brentano, woonde de vergadering bij. Een woordvoerder van de Bondsraad heeft meegedeeld .dat de premiers aan hun vastbeslotenheid, te verzekeren, dat elke mogelijke maatregel wordt genomen om antisemitische daden te voorkomen, uiting gegeven hebben. Het parlement van Beieren heeft gis teren eenparig de antisemitische inci denten der laatste tijd veroordeeld. De afgevaardigden stonden op. toen de voorzitter een verklaring voorlas van al le partyen met het verzoek aan de rege ring van Beieren om de achtergrond te onderzoeken van neo-nazistische exces sen en met alle besohikbare wettelijke middelen op te treden tegen hen, die daarvoor verantwoordelijk zijn. De Westberlijnse politie heeft gisteren enkele oude naziboeken gevon den bij het doorzoeken van de huizen van 29 leden van twee rechtsradicale jeugdorganisaties, die onlangs verboden zijn. Zestien leden van deze organisaties in Berlijn wachten op hun berechting. Een lid van het Westberlijnse gemeen tebestuur heeft gisteren verklaard, dat leraren, in het bijzonder geschiedenis leraren, opnieuw gezuiverd zullen wor den en speciale instructies zullen krij gen. Een groep geschiedkundigen zal in alle schoolbibliotheken speuren naar boeken die in de nazi-periode zijn gepu bliceerd. Een rechtbank te Munster heeft don derdag een bouwvakarbeider tot tien maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens het maken van anti-semitische opmerkingen. Het Westduitse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft gisteren ontkend, dat er van een anti-Duitse boycot in Engeland kan worden gesproken. „Zo iets zou volkomen in strijd zijn met de Britse volksaard", zei een woordvoerder van het ministerie op een persconferen tie. ISRAEL ONZE NAASTE In de Westerkerk te Amsterdam is gisteravond een interkerkelijke samen komst gehouden, waarop voorgangers van enkele kerkgenootschappen getuige nis hebben afgelegd voor Israël en tegen De Amerikaanse onderminister van vorm van antisemitisme. Buitenlandse Zaken Dillon, heeft de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns. toegezegd de tussen beide landen hangende lucht vaartproblemen „met zorg te bestude ren". Dillon heeft in de gesprekken, die minister Luns in Parijs met hem over dit onderwerp heeft gevoerd, voorts de toezegging gedaan, dat de V.S. in deze geen beslissing zullen nemen, vóór dat hy in Washington terug zal zijn. Jos de Klerk gehuldigd De toonkunstenaar en criticus, Jos de Klerk, die zich 45 jaar geleden in Haar lem vestigde, na 30 jaar in België te hebben gewoond is gisteravond ter ge legenheid van zyn 75-ste verjaardag ge huldigd met een concert dat het Noord hollands Philharmonisch Orkest hem aanbood. Toen de jarige het Concertge bouw betrad speelde het orkest het door hem gecomponeerde „Intrada" voor vijf koperblazers. Het orkest vervolgde onder leiding van Marinus Adam met .Haar lems Tempi" van Jac. Nozeman (1693 1745) naar een bewerking van Jos de Klerk. Na de pauze trad de jarige als dirigent op en met meisjes van katho lieke Haarlemse Mulo-scholen werd het werk van Jos de Klerk cantate „Herbo ren Holland" uitgevoerd Tot slot volgde een hartelijke huldiging, waarby burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, namens het huldigingsco mité een geschenk in enveloppe aan bood, dat de jubileris zal bestemmen voor een buitenlandse reis. Mr. A. Beets huldigde Jos de Klerk namens het bestuur van het Noordhol lands Philharmonisch Orkest en bood een krans aan. Britse verontwaardiging over paardenmishandeling Verscheidene Britse bladen wijden ruimte aan berichten waarin melding wordt gemaakt van afschuwelijke be handeling van paarden, die, afkomstig uit Dublin, naar de Parijse abattoirs worden vervoerd. Volgens de Daily Herald waren dezer dagen 137 Ierse paarden in de strenge kou in half-open wagons vervoerd. Bij aankomst waren zU stervende, bevroren of uitgehongerd. De Daily Telegraph geeft een gede tailleerde beschrijving van de toestand in het abattoir te Parijs. Het is gewoon dat een paard daar aanwezig is bij het afslachten van drie andere dieren en vervolgens zelf aan de beurt komt, al dus het blad. H. M. de Koningin had zich doen ver tegenwoordigen door haar Kamerheer in buitengewone dienst, prof. mr. W. F. de Gaay Fortman. Namens de regering werd de samenkomst bijgewoond door de minister van Justitie, mr. A. C. Beer man. Mgr. dr. A. C. Ramselaar, president van het klein-seminarie te Apeldoorn, zeide om., dat geen volk altyd zoveel belangstelling en onderdrukking heeft gehad als het kleine joodse volk. Het an tisemitisme raakt de mensheid, het le ven der volkeren en in het bijzonder de kerken. Mgr. Ramselaar zei niet te spre ken namens de R.-K. Kerk maar van uit de kerk. Elke uiting van antisemitis me is een verloochening van het chris tendom. „De joden hebben recht op mense lijke solidariteit", aldus dr. Frits Kui per, predikant van de doopsgezinde ge meente te Amsterdam. Het antisemitis me is een typisch Europees verschijnsel; het komt voort uit de moeilijkheden die wij ontkerstende Europeanen hebben Israël als onze naaste te zien. Ds. J. J. Buskes, predikant van de hervormde gemeente te Amsterdam zei o.m. „het antisemitisme is een nieuw heidendom, het verzet uit een zuiver heidense geest". Spreker noemde de an tisemitische vloedgolf minder ernstig dan die van 30 jaar geleden. Het is nodig tegen het antisemitisme in Duitsland te protesteren. Maar, aldus spreker, wij zijn er te laat mee. „De bondsregering neemt nu wel maatrege len tegen de excessen maar zij heeft - zo vervolgde hy - de ruimte er voor ge schapen: vele belangrijke posten worden door nazi's bekleed". Het is volstrekt onvoldoende de exces sen af te wijzen. Nodig is. aldus ds. Bus kes, het zuiveren van volk en staat. Het antisemitisme is een teruggrijpen vanuit een terugverlangen naar het na tionaal socialisme; het antisemitisme is op het ogenblik een geestelijke epidemie, die zich uitbreidt. In zijn slotwoord riep de gereformeer de studentenpredikant, ds. W. Fijn van Draad, op tot waakzaamheid „want het antisemitisme is er nog". J. VAN KLINKEN DIRECTEUR DIACONAAL BUREAU GEREF. KERKEN De generale synode der Geref. Kerken heeft tot directeur van het algemeen diaconaal bureau benoemd de heer J van Klinken, directeur van de Geweste lijke stichting voor gereformeerd sociale zorg te Groningen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3