Laatste nieuws GAT IN DE DIJK WELLICHT HEDENAVOND NOG GEDICHT B. EN W. ERNSTIG ONTSTEMD OVER ONJUISTE PUBLIKATIE Oorzaak nog in volkomen duister Het Leidsch Dagblad VRIJDAG 15 JANUARI 1960 Scheve voorstelling van zaken Leiden heeft geen schuld aan vertraging aanleg weg Haagse Schouw-Witte Palen Zoals bekend heeft het raadslid, de heer J. G. Hagens (VVD) zich in no vember j.l. met de volgende vragen tot het College van B. en W. gewend: 1. Hebben B. en W. kennis genomen van het verslag in het dagblad „Het Va derland" van zaterdag 14 november jl. van een onderhoud van de Verkeersre- dacteur van dat blad met de Hoofdinge nieur van het arrondissement 's-Gra- venhage van de Rijkswaterstaat, ir. J. C. van Hoornenborg? 2. Indien het antwoord op vraag 1 be vestigend luidt, kunnen B. en W. dan mededelen, of het juist is, dat: a. het voor de oorlog geprojecteerde plan voor de aanleg van Rijksweg 4B (waarvan thans nog de niet gebruikte betonnen kunstwerken het landschap ontsieren) tengevolge van een actie van de gemeente Leiden niet is uitgevoerd: b. het nadien door de Rijkswaterstaat uitgewerkte plan voor een omlegging van Rijksweg 4 langs een route bewesten De Haagse Schouw (achter de begraaf plaats Rhijnhof om), waaraan volgens het verslag in „Het Vaderland" door de Rijkswaterstaat in 1956 zou zijn begon nen. wederom door actie van Leiden niet tot uitvoering is gekomen; c. het gevolg van het onder b gestelde geweest is, dat (naar de in het oog val lende kop van meergenoemd verslag sug gereert) Leiden dientengevolge schuld eraan zou hebben, dat de verbetering van Rijksweg 4 vanaf de vleesfabriek Van der Berg tot de zgn. Witte Palen twee en een half jaar is getraineerd? MET VERONTWAARDIGING B. en W., die zeer teleurgesteld zün over deze „scheve voorstelling van za ken" en de heer Hagens een uitvoerige uiteenzetting over deze kwestie niet ont houden, zeggen dat het College met ver ontwaardiging kennis heeft genomen van de verklaringen van ir. J. C. van Hoornenborg. Hoewel wij ons, aldus B. en W., be wust zijn van het feit, dat een verslag in een courant somtijds een niet geheel juiste weergave van een gesprek bevat, moeten wij in het onderhavige geval wel aannemen, dat het lanceren van zo ern stige beschuldigingen aan het adres van de gemeente Leiden, berustende op door een hoofdingenieur A van de Rijkswa terstaat verstrekte gegevens, ook over eenkomstig die gegevens heeft plaats ge vonden. Bovendien is van een herroe ping of rectificatie van deze beschuldi gingen door ir. Van Hoornenborg geen sprake geweest. Er bestaat derhalve voor ons geen reden om de getrouwe weer gave van het gesprek in „Het Vader land" van 14 november j.l in twijfel te trekken. REEDS IN 1945 ONDERHANDELINGEN Tengevolge van de oorlog waren de werkzaamheden voor de aanleg van de Rijksweg 4b de toekomstige verbin ding ten zuidwesten van Leiden, tussen de Rijksweg 4 en de toen nog geheel aan te leggen Rijksweg 4a ten oosten van Leiden stil gelegd. Reeds in 1945 werd de kwestie van de Rijksweg 4b ter hand genomen. Van de zijde van de Provinciale Planologische Dienst, n.l. door de toenmalige secretaris van de Provinciale Adviescommissie voor de uitbreidingsplannen, ir. G. C. Lange, is het denkbeeld naar voren gebracht om het tracé van Rijksweg 4b in zuide lijker richting te verleggen, teneinde te voorkomen, dat de uitbreidingsmogelijk heden van onze gemeente, aldus B. en W., in het resterende zuid-westelyk ge legen deel van ons grondgebied ernstig werden beperkt. Daarnaast bood dit plan een aantal verkeerstechnische voordelen, zoals het vervallen van de noodzaak van een grote overbrugging van de spoorbaan en de Ryn nabij de Vink en het openen van de mogelijkheid te zijner tijd de spoorbaan bij de Vink omhoog te bren gen. Dit uitstekende denkbeeld van ir. Lange is op zijn stedebouwkundige me rites getoetst en reeds op 23 november 1945 uitvoerig besproken met de toen malige Hoofdingenieur van de Rijks waterstaat in het Arrondissement 's-Gravenhage, ir. A. G. Maris, die zich geenszins tegen dit plan verzette. Wel werd reeds in het beginstadium gesteld, dat de gemeente Leiden, welke de mees te voordelen van het nieuwe denkbeeld zou genieten, een belangrijke financiële bijdrage in de gemaakte kosten zou moeten verlenen. Het is B. en W. niet duidelyk, hoe door de heer Van Hoornenborg het van provinciale zyde gelanceerde en daarna door de gemeente Leiden en de Rijks waterstaat overgenomen denkbeeld kan worden gekwalificeerd als een „spaak", welke na de oorlog plotseling door Lei den in het wiel werd gestoken. Vermoe delijk heeft onbekendheid met de voor- geschiedins hier tot een onjuiste voor stelling van zaken geleid. GEEN SPAAK IN WIEL GESTOKEN De tweede beschuldiging aan het adres van „Leiden" luidt, dat Leiden het werk aan Rijksweg 4 in Oegstgeest twee en een half jaar lang ophield. Ook hier is het een scheve voorstelling van zaken welke „Het Vaderland", op basis blijk baar van de door ir. Van Hoornenborg verstrekte mededelingen, geeft. „Ander maal zou Leiden er voor zorgen, dat er een spaak in het wiel werd gestoken. De bezwaren kwamen van de Rijksuni versiteit en van de gemeente, die haar structuurplan zag doorkruist in de letterlijke zin door de nieuwe weg". HOE LIGGEN DE FEITEN? De feiten liggen aldus. In 1956 had de Rijkswaterstaat een nieuw tracé voor de Rijksweg 4 bepaald, waarbij de Rijn ten westen van Rhijnhof werd overbrugd en een korte verbinding met het punt „Witte Palen" werd beoogd. In dat zelf de jaar reeds heeft de gemeente Leiden de grond, waarover dat tracé zou lopen, aangekocht. In het voorjaar 1957 verscheen het ontwerp van een structuurplan voor de Leidse agglomeratie, het bekende plan I, dat aan de besturen van de gemeen ten, welke de enige Leidse agglomeratie vormen, werd toegezonden om te dienen als basis voor een gezamenlijk overleg op te stellen structuurplan voor Leiden en omgeving. Op dit ontwerp van Leiden was de Rijksweg 4 opgenomen overeenkomstig het plan van de Rijkswaterstaat. Het was B. en W. bekend, dat er op initia tief van de stedebouwkundige adviseur van de minister van Onderwys, K. en W. voor de ruimtelijke uitbreiding van de Leidse Universiteit door een aantal deskundigen, waaronder de Hoofdinge nieur-Directeur van de Rijkswaterstaat van Zuid-Holland, ir. A. Wiebes, gestu deerd werd op een mogelijke verlegging van Rijksweg 4 in een nog meer naar het westen gedrukte bocht, teneinde de Rijksweg buiten het toekomstige Uni versiteitsterrein te houden. Daéw,„kp-e Dit idee is door de genoemde hoofd ingenieur-Directeur niet van de hand gewezen. Zijn standpunt was, dat het denkbeeld nader kon worden bezien, in dien de Minister van Onderwijs, K. en W. de financiële gevolgen van deze omleg ging geheel of grotendeels voor reke ning van zijn Ministerie zou nemen. Het is de gemeente Leiden geweest, welke tegen deze omlegging ernstige bezwaren naar voren bracht! Onzer zijds, aldus het college, werd o.a. gewe zen op de vrees voor financiële conse quenties voor de gemeente, op de be zwaren ten aanzien van het vliegveld Valkenburg en de kans op vertraging! Toen bij het structuurplanoverleg tus sen de gemeentebesturen van. Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Voorschoten, Warmond en Zoeterwoude en hun stede bouwkundige adviseurs, door de part ners van Leiden de voorkeur werd gege ven aan een oplossing, waarbij de Rijks weg zou kunnen worden omgelegd, heb ben B. en W. van Leiden zich niet lan ger verzet. In het structuurplan 1958 (plan III) komt het bedoelde gewijzigde tracé van Rijksweg 4, de grote omleg ging dan ook voor. Inmiddels was het plan voor deze om legging via Onderwijs, K. en W. op ministerieel niveau aangekomen. Te recht zegt ir. v. Hoornenburg, dat over leg werd gepleegd tussen verschillende instanties als het Ministerie van Onder wijs K. en W., Rijksgebouwendienst en Rijkswaterstaat. In deze opsomming ontbreekt het gemeentebestuur van Leiden. Dit is geen lacune van „Het Vaderland" of van de heer Van Hoor nenburg. Leiden was er inderdaad niet bij. Dat men „aan de ronde tafel niet tot overeenstemming" kwam, is dus niet aan Leiden te wijten. Nog in februari 1959 deelde de hoofd ingenieur-directeur van de Rijkswater staat in Zuid-Holland mede, dat op dat moment omtrent de grote omlegging van Rijksweg 4 het overleg nog gaande was tussen de ministers van Onderwijs. K. en W., van Verkeer en Waterstaat, van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid en van Financiën. Bij schrijven van 27 april 1959 de di recteur-generaal van de Rijkswater staat het college bericht, „dat inmiddels besloten is de „omlegging van Rijksweg no. 4 uit te voeren volgens hetoor spronkelijke tracé". Tenslotte nemen B. en W. in hun verweer stelling tegen de boven het ar tikel geplaatste in het oog vallende kop .Leiden hield het werk twee en half jaar lang op". Een beschuldiging, waar van wij. aldus B. en W. de onhoudbaar heid duidelijk hebben aangetoond. LEIDERDORP Bijeenkomst A.R. De heer P. C. Monster uit Voorburg sprak gisteravond voor de A. R. KieS" vereniging „Voor Vrijheid en Recht" over .Vraagstukken van nu en morgen". Spreker begon met te zeggen, dat de politiek een moeilijk, ja een hard be drijf is, maar ook verantwoordelijk. De heer Monster wees vervolgens op de vele veranderingen na de oorlog: Azië, met name China komt meer op; het communisme heeft een keer gege ven aan de wereldpolitiek en nu ook is de vrijmaking van Afrika begonnen. Amerika vertechniseert steeds meer en Europa vermaterialiseert. Het Westen, hoewel verdeeld, heeft nog steeds de vrijheid, het Oosten heeft verdeeldheid als einddoel. Aan de Chris ten nu de taak mee te werken aan de instandhouding van die vrije wereld. De heer Monster betreurde het dat het met de éénwording van Europa nog niet zo vlot gaat. Het kabinet De Quay is een zwak kabinet d.w.z. het kan niet een princi pieel strak beleid voeren, men heeft over verschillende vraagstukken ver schil van inzicht, soms ook in de eigen fracties, aldus de heer Monster. Hij zou ook gaarne een samengaan zien van C.H.Ü. en A R. omdat zij dan één groot bolwerk kunnen vormen tegen het com munisme. De wedstrijden van de Leider- dorpse IJsvereniging „IJsport" om het clubkampioenschap op de korte baan zal niet gehouden worden op zaterdag, maar op maandagmiddag 18 januari. VOORSCHOTEN Programma IJsclub De IJsclub „Voorschoten" heeft voor de volgende dagen een programma vast gesteld voor wedstrijden op zijn baan aan de Molenlaan, dat er als volgt uit ziet: vrijdagavond om half acht Ring steken voor paren, zaterdagmiddag 2 uur wedstrijden voor de Ulo-scholen, zater dagavond halfacht Kortebaankampioen- schap van Voorschoten voor dames en heren (ingedeeld naar groepen boven en beneden de veertig jaar). Maandag middag 2 uur grote afvalwedstrijd voor leden, waarvan de baten afgedragen worden aan de bejaardensociëteit. AANBESTEDING Door het architectenbureau Prinsen en Den Ouden te Oegstgeest werd aan besteed het verbouwen en de uitbreiding van het winkelpand met bovenwoningen aan de Schoolstraat te Voorschoten voor rekening van de heer H. Durieux. De ontvangen inschrijvingen bedroegen: fa. gebr. P. J. en J. Stikvoort f. 103.000; fa. G. H. en J. Niersman f. 93.800; Stik- voorts Bouwbureau f. 93.000; fa. gebr. A. en J. de Graaff f. 75.000; fa. gebr. G. en P. Niersma f. 73.800. De raming van de architecten bedroeg f. 68.924. Het werk is aan de laagste in schrijver gegund. WARMOND TTV Steeds Vooruit De uitslagen van de competitiewedstrijden luiden: Heren: Steeds Vooruit 2RTC 3 46, Steeds Vooruit 3—RTC 4 7—3, Steeds Vooruit 3—TSC 1 2—8. Dames: Steeds Vooruit 1DOCOS 1 4—6. ARREST IN ZAAK BOYCOT goedkope vlagschepen De Hoge Raad heeft vandaag arrest gewezen in het cassatieberoep tegen het arrest van het Haagse Gerechtshof in de zaak van de boycot van de schepen onder goedkope vlag, die enige tijd ge* leden in de Nederlandse havens is toe gepast. De Rotterdamse rechtbank zag geen grond voor een verbod van de boy cot en dit vonnis werd, toen de werk gevers in hoger beroep gingen door het Haagse Gerechtshof bevestigd. De Hoge Raad heeft conform de conclusie van de advocaat-generaal, mr. Loeff het arrest van het Gerechtshof vernietigd. De Hoge Raad heeft voor zijn oordeel als uitgangspunt genomen de arbeids overeenkomst tussen de werkgever en de individuele werknemer, behoudens de mogelijkheid, dat de collectieve arbeids overeenkomst op dit punt een bijzon dere regeling inhoudt. Dit brengt mee, zegt de Hoge Raad, dat ook bij werkwei- gerüig in collectief verband het begin sel zal moeten gelden, dat de weigering van de werknemer om de arbeidspresta tie te verrichten een wanprestatie op levert. Nu beoogde de onderhavige actie een doel, dat buiten de verhouding van de werknflmers tot hun werkgevers ligt en haar aanleiding vindt in omstandighe den. welke die werkgevers niet hadden opgeroepen en ook niet kunnen beïn vloeden. Ook waren door de actie geen algemene belangen of zedelijke begin selen in zodanige mate betrokken, dat tegenover die werkgevers de doorbreking van het beginsel der contractuele ver bondenheid daardoor zou worden ge rechtvaardigd. Het beroep van de inter nationale transportarbeidersorganisaties op solidariteit van de werknemers kon dus hun op het Nederlandse recht be rustende verplichting niet doorbreken. De Hoge Raad kon in deze zaak niet ten principale recht doen. omdat de bonden zich nog niet hebben beroepen op de inhoud van de collectieve arbeids overeenkomst, welke zou meebrengen, dat een actie als de onderhavige geoor loofd is. Het Hof is aan deze beoorde ling niet toegekomen. Met vernietiging van 's Hofs arrest heeft de Hoge Raad daarop de zaak naar het Gerechtshof te 's-Gravenhage verwezen. Directie Haagse Comedie Met het overlijden van de heer Cees Laseur is aan de Haagse Comedie een van haar directeuren ontvallen. Het bestuur van de Haagse Kunststichting heeft thans aan de heer Paul Steen bergen verzocht de directie van het ge zelschap alleen te voeren. De heer Steenbergen heeft hierin toegestemd. Ook hockey afgelast (Speciale berichtgeving) De competitieleider van de KNHB heeft de voor zaterdag en zondag vast gestelde hockeywedstrijden afgelast. Het programma zal op een nog nader te be palen datum worden ingehaald. VERWARRING DUURT NOG VOORT Het gat in de dijk van het zijkanaal H was omstreeks het middaguur voor de helft gedicht. Vanavond hoopt men zonder stagnatie het gat helemaal gedicht te hebben. Het was vannacht om half twee, dat een vervangende kraan uit de Amsterdamse haven arri veerde, nadat de eerste met een defect te kampen had gekregen. Daarna is men zo spoedig mogelijk met het stor ten van zand en stenen begonnen. Wan neer men inderdaad vandaag nog ge reed komt en men dus kan beginnen met de consolidatie van de dijk zullen morgenochtend de zuigers kunnen be ginnen met het leegzuigen van het ondergelopen gebied. „Het is een volkomen raadsel, hoe dit mogelijk is geweest. De djjk was aller minst een zwakke waterkering .Ruim een jaar geleden hebben wij hem met mensen van de polder nog geïnspecteerd en in orde bevonden. Het is een over rompelende geschiedenis". Dit vertelde ons de directeur van de Provinciale Waterstaat van Noord-Holland jr. C. J. Borst. Hij noemde de dijkdoorbraak te meer verrassend, omdat niet gebleken WARMOND Wit-Gele Kruis kan nu gaan bouwen! Toen in 1952 het Wit-Gele Kruis af deling Warmond de twee bovenzalen van De Burcht betrok, kwam men al reeds onmiddellijk tot de overtuiging dat dit geen blijvende oplossing kon zijn. Uit breiding was hier niet mogelijk, omdat de benedenverdieping in beslag werd ge nomen door de kleuterschool en boven dien was een bovenverdieping voor een consultatiebureau voor zuigelingen ook geen ideale oplossing. Men besloet dan ook een bouwfonds op te richten om eens te komen tot de stichting van een nieuw gebouw. Een zeer juist opgezet financieel beleid re sulteerde in de mogelijkheid om in 1958 het eerste ontwerp op papier te zetten, hetgeen werd toevertrouwd aan het ar chitectenbureau Van Oerle en Schrama. Een lange weg van studie en bespre kingen bracht het plan via de Zuidhol landse Bond bij de inspecteur, van de Volksgezondheid van Zuid-Holland, waarna overeenstemming werd bereikt. Als een nieuwjaarsoadeau voor de vsreniging kwam de goedkeuring van de minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid, met een Rijksrubsidie van f. 10 000. Zoals wellicht bekend zal het gebouw opgetrokken worden tegenover de R.-K. Kerk op de plaats waar thans de perce len Kerkdam 1 en Herenweg 77 staan. Het R.-K. Parochieel Armbestuur werd bereid gevonden deze gronden te verko pen. Aan de buitengewoon soepele me dewerking van het gemeentebestuur is het te danken, dat de in deze percelen wonende gezinnen aan andere woon ruimte werden geholpen. Bovendien verleende de gemeente een bijdrage a fonds perdu van f. 12.000 .terwijl zij de hypotheek garandeert. De totale stichtingskosten zullen on geveer f. 80.000 bedragen en men hoopt het gebouw eind 1960 nog in gebruik te kunnen nemen. ZOETERWOUDE Sterren voor BB-ers De Bescherming Bevolking (BB) or ganiseerde gisteren een bindingsavond in „Ons Huis", waaraan werd medege werkt door de „Speelpaladijnen" uit Alphen a/d Rijn. Dit gezelschap bestaat geheel uit BB-ers en staat onder leiding van de heer Jaap Mackenzie. Na het openingswoord van de burge meester werd aan dertien personen de jaarsterren uitgereikt bestaande uit een diploma met bijbehorende ster, die op de BB-uniform moet worden aange bracht. Deze ster wordt uitgereikt aan hen, die gedurende 5 jaren trouw alle bijeenkomsten en oefeningen van de BB hebben bijgewoond. De uitreiking had plaats aan de volgende personen: H. J. M. Sieverding, hoofd plaaselijke BB. Adriana Romijn, H. J. J. van dei- Meer, C. W. Janmaat, C. L. Janmaat, L. J. van der Hoeven, J. A. van Veen, mevr. P. G. Uljee-Van der Hoeven, G. P. van Bemmelen, A. G. Borst. J. B. N. van Diemen, J. G. van der Helm en R. Hiemstra. Hierna kwamen de „Speelpaladijnen" aan het woord. zy voerden de cabaret revue „Champagne" op. Onder de aanwezigen troffen we naast de burgemeester aan wethouder P van Hofwege en wethouder J. M. Kraan. STADSNIEUWS L.P.S.V. NEEMT DE LEIDING Er nemen dit seizoen slechts twee teams van de Leidse Politie aan de tafeltenniscompetitie deel, maar beide doen het behoorlijk. Het eerste team staat thans onge slagen aan de kop van de 3e-klas, met 3 punten voorsprong op Reflex uit Lisse. De Lissenaren leden een 9—1 nederlaag tegen de politiemensen. Westbroek en Habraken bleven on geslagen en alleen Zirkzee moest een punt afstaan. Het tweede team bezet in de 4e-klas de derde plaats. Er werd deze week met 64 van Docos 8 gewonnen en daarna werd het gelijk tegen Den Burcht 4. Verhoging rentevergoeding Rijkspostspaarbank? De Rijkspostspaarbank heeft bü de minister van Verkeer en Waterstaat, de heer H. A. Korthals, een voorstel ingediend om de rentevergoeding op spaartegoeden bij de R.P.S. voor inla gen van f. 500 of meer te verhogen tot 3% Op de kleinere tegoeden zal de thans geldende rente van toepassing blgven. Deze maatregel is nodig door de concurrentie van spaarbanken, boe renleenbanken en handelsbanken. De R.P.S. had op dit bericht nog geen commentaar. Zolang de minister geen beslissing heeft genomen, kan men niets zeggen. Het voorstel werd beves tigd noch ontkend. Minister Korthals moet over deze kwestie nog overleggen met zijn ambtgenoot van Financiën, prof. Zijlstra. Uitspraak kort geding „Het leven begint bij 40" De president van de rechtbank te Am sterdam heeft vanochtend in zijn von nis in het kort geding van de Stichting ,,Het leven begint bij veertig" contra de onlangs afgetreden secretaris, de heer C. J. M. van Eijsden, bepaald, dat dez ealle stukken en goederen, die hij nog onder zijn beheer heeft, onmid dellijk moet teruggeven aan de stich ting op straffe van een dwangsom van f. 100.per dag. Hij werd veroordeeld tot betaling van de kosten van het ge ding. Het vonnis werd bij voorbaat uit voerbaar verklaard. De stichting had deze teruggave geëist. Wereld-tarwepositie in 1959—1960 Hoewel de wereldtarweproduktie dit jaar achterblijft by de recordoogst van 1958. komt er niettemin weer een in drukwekkende hoeveelheid ter beschik king, zo deelt het hoofd Produktschap voor Akkerbouwprodukten mee. Ge raamd wordt, dat de wereldproduktie 215 miljoen ton zal bedragen, hetgeen 22 miljoen ton minder is dan in 1958, doch 24 miljoen ton meer dan de ge middelde wereld-tarweoogst in de jaren 19501954. Het waren in hoofdzaak de kleinere tarwe-oogsten in de VS en de Sovjet-Unie, welke de kleinere produk- tie veroorzaakten. Russische raketproeven in Stille Oceaan begonnen Vandaag zün de Russen in de Stille Oceaan hun aangekondigde proeven be gonnen met machtige raketten, die in staat zouden zyn vluchten naar de pla neten te maken en zeer zware satellie ten te lanceren. De proeven zullen een maand duren. De Sovjet-Unie waar schuwde de vorige week de scheepvaart weg te biyven uit een groot gebied naby de Marshall-eilanden waar raketdelen terecht zouden kunnen komen. Hongaarse geleerden dachten dat de nieuwe raketten in staat zyn een satel liet van vyf ton te lanceren en dat de proeven de problemen zullen oplossen van het doen landen van een raketla boratorium op de maan. Sultan van Djokja ere-generaal President Soekarno heeft de sultan van Djokjakarta de honoraire rang van generaal verleend, de op een na hoogste militaire rang in Indonesië. De sultan, die de negende heerser van het sultanaat in Midden-Java van het huis Hamengkoeboewono is, staat thans in rang boven de minister van defensie en chefstaf van het leger, luitenant- generaal Abdoel Haris Nasoetion. Soekarno is als staatshoofd de opper bevelhebber van de Indonesische stryd- krachten. is, dat het dyklichaam zwak was. Ner gens is tevoren doorsijpielend water ge constateerd .Hy sprak de hoop uit, dat de zaak nu goed uit de doeken gedaan wordt. „Het is uiterst belangrijk, dat we een goed inzicht krygen over de vraag, hoe de zaak ligt. Dan zullen we tevens weten of dit niet had voorkomen kun nen worden". Verwarrend Op de persconferentie, die vanmorgen in het Amsterdamse stadhuis is gehou den en waar voor een forum van o.a. Engelse en Zweedse journalisten diverse woordvoerders van de gemeente verkla ringen aflegden, heerste een verwarren de sfeer. Het hoofd van de BB. de heer B. C. Mahieu moest erkennnen dat hy eerst uren na de dijkdoorbraak van de ramp op de hoogte was gebracht, en dat hij .omdat er geen sprake is van een „staat van paraatheid" (mobilisa tie), geen zeggenschap had over ge- meentelyke diensten. Hij verzorgde ech ter de verbindingsdiensten met mobilo foons en portofoons ten behoeve van de hulpverlening en hy roemde de mede werking, welke hy van diverse diensten, de NDSM en de nonnen van St.-Rita en St.-Rose had gekregen. Van een coördinerend apparaat is ook nu nog geen sprake. De BB zorgt voor de verbdingen en de afvoer van de vluchtelingen, de Rijkspolitie te water opereert in het gebied om de naar schat ting nog 800 achtergeblevenen weg te halen en de gemeentepolitie zorgt er voor dat het gebied niet door onbevoeg den wordt betreden. Hoewel de BB- commandant de onderbrenging en voe ding van de daklozen voor zyn rekening had genomen, wist hy tot vanmorgen 11 uur niet beter of het aantal door de watersnood getroffenen bedroeg 8000. Maar gistermorgen was het gemeente- lyk bureau voor de statistiek reeds be gonnen met een berekening van het juiste aantal bewoners van het getrof fen gebied. Het biyken er, zo deelde dit bureau ons mede, rond 11.250 te zyn. Een getal, dat nieuw bleek voor een ieder, die by de hulpverlening was be trokken Overzicht ontbreekt Er is ten gevolge hiervan nog geen duidelyk overzicht van de beweging der evacuees. In de scholen St.-Rita en St.- Rosa in Amsterdam-noord stonden gis teravond 1117 bedden gereed en voorts waren enkele honderden bedden be schikbaar in de jeugdherberg en het jeugdhotel „De Laurier". De Zuiderkruis lag gisteren om vyf uur aan de Sumatrakade by de Maat schappij Nederland gereed om 750 men sen te ontvangen. De B B. heeft echter van deze in totaal 2267 bedden er slechts 504 behoeven te gebruiken. In St.-Rosa sliepen 340 mensen in het marine-eta- blisement 100. 14 op de Zuiderkruis en niemand in de jeugdherbergen. Waar de rest was gebleven? Enige duizenden - de administratie vermeldt niet 't juis te getal - heeft van de spontaan aange boden adressen van particulieren ge bruik gemaakt. Het grootste deel der slachtoffers echter moet zich tot familie en kennissen hebben gewend. In de loop van vandaag hoopt men enige orde op zaken te stellen. De be doeling is. dat de Zuiderkruis wordt aangewend voor permanente bewoning, het marine-etablissement, en de St.- Rosaschool worden ontruimd en de jeugdherberg en het jeugdhotel worden bestemd voor doorgangshuis. De oorzaak blyft nog een raadsel mede door de geslotenheid van de overheids diensten, die verwyzen naar het onder zoek dat de procureur-generaal heeft gelast. BEURSOVERZICHT Vaste markt Amsterdam, 15 januari De laatste beursdag van deze week bracht, na een grillig koersverloop ge durende de vorige dagen, een vaste stemming vooral voor de internationale waarden. Het hoogste niveau van de morgenuren kon in de officiële beurs echter niet bereikt worden, doch ten opzichte van gisteren, konden flinke koerswinsten worden geboekt. Dit was dan de beloning voor de krachtige te genstand die de beurs deze week heeft geboden aan de lagere slotkoersen uit New York. Aan de dagenlange lager afkomende koersen uit Wall Street kwam gisteren een einde. Er trad in New York een flink herstel in, omdat men van mening was dat een eventuele discontoverhoging reeds in de koersen was verdisconteerd. Na beurs werd be kend dat het disconto onveranderd op 4 pet. werd gehandhaafd. Door de be tere tendentie in Wall Street werd Am sterdam gestimuleerd. Deze ruggesteun bracht onmiddeliyk hogere koersen. De handel was vanmiddag gering, mede in verband met het naderende weekeinde. Aku's openden op 524. daalden tot 522 doch verlieten de markt op circa 52612, tegen gisteren als slotprys 510 5/8. De rayonaandelen genoten wederom be langstelling uit Duitsland terwyi het publiek tot aankopen overging .Aandelen Philips daalden na 805 tot 802 en gin gen de markt uit op circa 805. De koers winst bedroeg vergeleken by de slot- koers van de vorige dag, circa 13 pun ten. Unilevers verloren op 789 enig ter rein by de opening van 791, doch haal den dit spoedig weer in en sloten op circa 794. Hierdoor werd een koerswinst bereikt van circa 8 pet. Kon. Olies circa 2 gulden hoger op f 168,60 en boven pa riteit New York. Nationale handelsban ken rond de vorige slotprijs by een mi nimale affaire. De scheepvaarten keerden, na de iets lagere koersen van donderdag, op het goede pad terug en boekten koerswin sten van 1 tot 4 punten. Van Ommeren was zelfs op 169 circa 5 punten hoger. Ook hier was de handel kalm. In de cultuursector bestond enige belangstel ling voor certificatien Deli die opnieuw vast in de markt lagen. Ook in HVA's ging het een en ander om waardoor dit fonds een koerswinst van circa 2 pun ten bereikte. Staatsfondsen praktisch onveranderd. In de lokale sector werden aandelen walvisvaart in een zeer ruime open hoek levendig verhandeld tegen oplopende koersen. Na een opening op 125, tegen gisteren als slotprys 124%, steeg de koers gedurende het verdere beursver- loop tot 129. De aankopen waren hoofd- zakelyk het gevolg van geruchten over een dividendverhoging van deze maat- schappy. Aandelen tricotbest kregen een hogere adviesprys op de dividendverho ging van 5 tot 6%. Converteerbare obli gaties en nieuwe aandelen Hooimeyer werden hoger geadviseerd. Ook hoog ovens werd niet onbelangryk hoger ge adviseerd evenals Verenigde Machines. Dit laatste fonds ligt de laatste dagen bij grote omzetten zeer vast in de markt. Prolongatie 3%%. WISSELKOERSEN Amsterdam, 15 januari Londen 10.56—10.56%New York 3.77%3.77% Montreal 3.95*4—3.96; Parys 76.84—76.89; Brussel 7.56%— 7.56*4; Frankfort 90.49%—90.54% Stock holm 72.84%—72.89%; Zürich 87.28%— 87.33%; Milaan 60.76%—60.81%Kopen hagen 54.58%—54.63%; Oslo 52.75— 52.80; Wenen 14.52—14.53; Lissabon 13.16—13.17%. £>e krant voor iedereen Beurs van Amsterdam Vrijdag 15 januari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. "58 4% 100% 100% Ned. '59 4% lOOy's 100,% Ned. '59 4% 98% 98A Ned. '53 3% 94 A 94% Grootboek obi. 3% 77% Ned. '47 3% (3) 92H 92%GL Ned. '51 3% 95% $5%GB Ned '53 (3%) 93A 93,*, Ned '56 3% 93^, 93A Ned. 48 3% 87 87 %B Ned. '54 3% 87% 88B Ned. '55 I 3% 89 89 Ned. '56 II 3% 90% 90% Ned. *37 3 90% 90% Dollarlng '47 3 89%GB 90% Investeringscert. 3.. 97% 97% Ned. 62-64 3 98% 98% Indië '37 A 3 92% 92% Grootboek '46 3 90% Ned. W8. 6% 109% 109% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 45% 45 Nat. Handelsbank 193% 191% Ned. Handelmy260 259% Amst. Rubber 130% 130% H.V.A172% 174% Senembah 626GB 624GB A.K.U510% 525% Berkel's Patent (v.) 310GB 310GB Calvé Delft cert. 748 761 Deli My .en (Ver.) 202.25 203.20 Kon. Pap. v. Gelder 265GB 266% Hoogovens cert820GB 830GB Miiller en Co. NF. 390392% Ned. Kabelfabr390y« 466GB Philips 791% 804% Philips pref296 300 Unilever 786% 791% Wilton Feyenoord 240 241 Biliton 2de r388 390GB Dordtse Olie gew. 783% 793% Kon. Olie (f20.—) 168 169.50 idem (50 A f20.—) 166.50 168.60 HoU. Amer. iyn 172 175% Java China Paket 165 166 KL.M115GB 115.80 Kon Ned. Stmv My 198% 201 Kon. Paket My 149 151% Stoomvaart My Ned. 186 188 Nievelt Goudr cert 164y4 169GL v. Ommeren cert. 266 271GL Kon. Rott. Lloyd 166% 168 Ned. Scheepv Unie 168169% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 94% 94% Idem '48 (3%) 94 R'dam '52-1 (4%) 98% ld. id. -37 I-II (3%) 94% 94% Z.-Holland *56 (4%) 99 98 Bank N. G. '58 (5%) 103A 103% id. N.W.B. '52 (4%) 95% 95% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 95 95 Premieleningen A'dam '53 3 99 98% A'dam '51 I 2% 82% 82% A'dam '51 I 2% 80% 80%B A'dam '56 II 2% 88% 90 Eindhoven '54 2% 79% Enschede '54 2% 81 79% Den Haag '52 I 2% 86% Idem II 2% 86 86% R'dam '52 I 2% 85 84% Idem II 2% 87 87% Idem '57 2% 97% 97 Utrecht '52 2% 90% Z.-Holl. 1957 2% 92% 93% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietlnstellingen Robeco 228 229.50 Amst. Bank 342 342% HJB.U. eert238 238 Rott. Bank 300 299% Twentsche Bank 279 279% Industrie Ondernemingen Albert Heyn400 400 Borsumy71 70% K. N. Edrnet. A-AA 92% 94 Idem pref. wd. 93 93 ElectrolasmU325 325 Kon. Ned. Grofsm. 183% 182% Holl. Constructie 472 475 lng. bur. v. Bouwnyv. 277% 281 Internatio 171% 180 Int. Kunststof f. Ind. 59% 60 Leidse Wolspinnery 415 424 Rott. Droogdok MIJ. 630 640 Sikken's Lakfabr. 591 596 Ver. Touwfabrleken 305 Walvisvaart 124% 126% Wernink's Betonm. 161 162 Van wyk en Heringa 110% 112% Zaalberg 128 127% Spoorwegen Deli Spoorweg My 6 Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 26H 26% Intern Nickel 105% 106 Anaconda 65% 66% Bethlehem Steel 52H 54% Cities Service 49 48% General Motors 53% 59ji Kennecott 9697% Republic Steel 71% 71% Shell OU 80% 81 Union Pacific 29% 29} i Un. States Steel 94 95|i

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11