NA DOOI VAN KORTE DUUR ZET DE VORST TOCH DOOR Jacht op Oberlander Maatregelen getroffen in de censunr-kwestie WEERBERICHT Barre sneeuwstormen in Zweden Gladde wegen Na verhoor door commissie iieefl een zoon Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 11 JANUARI 1960 No. 29945 LEIDSCH DAGBLAD DirecteurE. A. E. van Dlshoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 17.80 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte SingeJ 1. Lelden üiro no 57055 Telefoon Directie en Administratie 25041. Redactie 21507 ZEER KOUDE LUCHT UIT DE POOLSTREKEN De dooi, welke gisteravond een aanvankelijk succesvolle aanval op de vorst in ons land inzette, was slechts van korte duur. Achter de depressie om stroomde zeer koude lucht uit de poolstreken via Zweden en Finland naar het zuidwesten. Vanochtend reeds had deze koude lucht onze landsgrenzen bereikt. Ze zal zich over geheel West-Europa uitbreiden, waarbij de temperatuur geleidelijk verder naar beneden zal gaan. De vorst zet dus door. Door een depressie, die vrijwel pal naar het zuiden over de Oostzee trok ging gisteravond de wind in ons land tijdelijk uit zee waaien. Zachtere lucht stroomde binnen en in de westelijke pro vincies liep de temperatuur op tot en kele graden boven nul. In het oosten van het land bleef het daarentegen licht vriezen. Daardoor heerste er gisteravond een merkwaardige situatie in ons land. Vrij wel overal viel sneeuw, behalve in de kop van Noord-Holland en op de Af sluitdijk, waar regen viel. Op sommige plaatsen ging de sneeuw vergezeld van vorst, op andere van lichte dooi. Hier en daar viel na de sneeuw enige regen. Vooral op wegen, waar de sneeuw werd platgereden, had het verkeer last van de gladheid. In het noorden van het land waren de wegen door opvriezen spiegelglad. Het verkeer stagneerde daardoor in ernstige mate. De eerste bussen van nagenoeg alle diensten vielen overal uit. Toen op de meeste hoofdwegen pekel was ge strooid liet men omstreeks acht uur de eerste bussen vertrekken. Uiteraard was er veel vertraging. Echter niet bij de spoorwegen. Ook elders Gisteren was het helder vriesweer in ons land. Elders in Europa ging men gebukt onder de verschrikkingen van bar winterweer. In grote delen van Zweden woedden zware sneeuwstormen. Hon derden sneeuwploegen en tractors moes ten in actie komen om het verkeer op de hoofdwegen op gang te houden. Er kwamen vijf mensen om het leven, terwijl bovendien nog twee personen worden vermist. Z\j zijn vermoedelijk verdronken. Vier personen vonden de dood door verdrinking, de vijfde was een vierjarige jongen, die bij een auto-onge val door de gladheid om het leven kwam. Alleen reeds in Stockholm moesten vier honderd auto's worden weggesleept we gens bevroren motoren of omdat zij door de gladheid van de weg waren geraakt. Het scheepvaartverkeer langs de kust was miniem. Een Duits schip sloeg de storm waarschuwingen in de wind en voer toch uit. Nauwelijks buitengaats moest het onmiddellijk terugkeren. Het was niet mogelijk in die rukwinden met het schip te manoeuvreren. In het noorden van Zweden hadden de Lappen veel moeite om hun kudde rendieren te beschermen tegen de hon gerige wolven. In een nacht werden laatst negen rendieren doodgebeten. Daarom drijven de Lappen hun kuddes nu uit de berggebieden naar de kust. In Engeland Het zuiden van Engeland kreeg gister ochtend ook zware sneeuwval te verwer ken. Het treinverkeer werd ontwricht en het verkeer op de wegen kroop in slak kegang voort. In Kent, ten zuiden van Londen, kwamen alle beschikbare sneeuwploegen in actie. Gisteravond wa ren de wegen levensgevaarlijk door op vriezen. Ernstige ongelukken waren toen echter nog niet gemeld. Koud was het in Duitsland. Het vroor er 10 15 graden en op de Zugspitze, de Maximumsnelheden van 90 en 120 km De Commissie Veiligheid Wegverkeer, waarin ook de verkeersbonden zyn vertegenwoordigd, heeft de minister van Verkeer en Waterstaat geadvi seerd een maximumsnelheidsregeling in te stellen voor het Nederlandse wegennet. Onder deze regeling zou op autowegen met gescheiden rijbanen niet harder gereden mogen worden dan 120 km. Deze maximumsnelheid zou voor autowegen zonder een middenschei ding 100 km. bedragen en voor de overige buitenwegen 90 km. Skileed Bijna 400 mensen hebben giste ren op heuvels in de omgeving van Wenen bij het skiën verwon dingen opgelopen, daar de sneeuw laag te dun was94 van hen moes ten, voornamelijk als gevolg van het breken van ledematen, in een ziekenhuis worden opgenomen. In Linz moesten ongeveer veer tig skiërs naar het ziekenhuis. De autoriteiten hebben besloten over te gaan tot de vorming van een „skipolitie"zoals deze al sedert het begin van het seizoen in Tirol bestaat en welke tot taak heeft toe te zien op onvoorzichtige skiërs, die niet voldoende hun snel heid kunnen regelen. hoogste berg van het land, zelfs 28 gra den. Voor het eerst deze winter viel veel sneeuw in de bergen van het zuiden, hetgeen de skisport stevig op gang bracht. In Frankrijk was het zonnig, met tem peraturen om het vriespunt. Aan de Ri- vièra bleef het kwik daar 5 6 graden boven. In Denemarken, Noorwegen en Fin land was het normaal winterweer. De Denen kregen wat sneeuw en verwacht werd dat een harde wind zou opsteken. In Zwitserland vroor het 5 10 gra den. De wind was guur en het sneeuwde op laag terrein. In België vroor het enkele graden. Spaanse sneeuw In Spanje viel de eerste sneeuw van deze winter in de hoofdstad Madrid, tussen regenbuien in. De meeste over last werd veroorzaakt door de regen die in de buurt van Gibraltar overstromin gen van huizen en wegen veroorzaakte. De Parjjse politie is er thans van over tuigd, dat de winter werkelijk zijn in trede heeft gedaan. Toen de bittere kou Parijs in zijn gTeep nam meldden zich meer dan der tig clochards bij de politie om kleine misdaden te bekennen, hetgeen hen een verblijf in de verwarmde gevangenissen voor een goed deel van het winterseizoen zouden garanderen. Het oosten en midden van Canada zijn door een koudegolf getroffen. In Montreal is 28 graden onder nul geme ten en te Timmins in Ontario zelfs 30 graden. Prins Bernhard naar Mexico vertrokken Voor de vierde maal Gisteravond tegen middernacht werd de Ph-DSD „Zwarte Zee" van de KLM met een trekker uit de „Dr. Albert Ples- manhangar" gesleept, waarna gezag voerder Zuger onmiddellijk de vier mo toren liet starten en wegtaxiede, naar de besneeuwde startbaan van de Am sterdamse luchthaven, het begin van de vlucht over de oceaan naar Montreal en met als eindpunt Mexico. Prins Bernhard, vergezeld van zijn particulier secretaris dr. F. A. de Graaff, alsmede luitenant-kolonel C. C. Geertse- ma adjudant van de Prins en het hoofd van de veiligheidsdienst van het Kon. Huis, de heer C. Sesink, waren nadat alle passagiers hun plaatsen hadden in genomen, op het laatste ogenblik in de DC-7C gestapt. Koningin Juliana en Prinses Beatrix hadden, per auto via de besneeuwde wegen uit Soestdijk ko mend, de Prins naar Schiphol verge zeld om hem uitgeleide te doen voor zijn vierde reis naar Mexico, welke hij thans op uitnodiging van de Mexicaanse rege ring is begonnen. In de hangar namen Busramp in Mexico eist 29 levens Een autobus is zondag in het noorden van Mexico van de weg geraakt, in een ravijn gevallen en in brand geraakt, waarbij alle 27 passagiers en twee personeelsleden van de vervoersmaatschappij om het leven zijn gekomen. De autobus was onderweg van Reynosa aan de noordgrens naar Tampico. Prinses Irene met vakantie in Sankt Anton Prinses Irene is zaterdagmiddag in gezelschap van enige vriendinnen in het wintersportcentrum Sankt Anton am Arlberg aangekomen. De Prinses heeft haar intrek genomen in het hotel „Post" waar de leden van het Nederlandse Ko ninklijk gezin reeds sedert jaren tot de vaste gasten behoren. In dit hotel ver blijft thans ook ex-keizerin Soraya van Perzië. Koningin Juliana en Prinses Beatrix met een „goede reis" hartelijk afscheid van de Prins. Omstreeks tien uur waren Koningin Juliana, Prins Bernhard en Prinses Beatrix bij de intercontinentale hal aan gekomen. waar het Koninklijk gezel schap in de VIP-kamer zich nog enige tijd onderhield met de ambassadeur van Peru, de zaakgelastigde van Uruguay, met de president-directeur van de KLM de heer I. A. Aler en met de familiele den en de leden van het gezelschap, die de reis van 14 dagen naar Mexico, Aru ba en Curasao meemaken. De Prins brengt in Mexico een be zoek aan president Adolfo Lopez Mateos en zal deze een Nederlandse onder scheiding uitreiken. Het verblijf in Me xico duurt een tiental dagen. Op het programma staat o.m. een bezoek aan Cuernavacas een toeristenoord ten zui den van de hoofdstad, aan Taxco het centrum van de zilverproduktie. Ten slotte zal de Prins enige dagen door brengen in de badplaats Acapulco, al vorens naar Aruba en Curasao te ver trekken. Op 25 januari arriveert Prins Bernhard weer op Schiphol. (Van onze Haagse redactie) Zijn gezicht verborgen achter een krant, geagiteerd naar zijn auto zoekend, zó verdween de Westduitse minister van Vluchtelingenzaken prof. dr. Theodor Oberlander, zaterdagmiddag omstreeks half vier uit Den Haag. Het was het slot van een grootscheepse jacht, welke Nederlandse en Westduitse journalisten en fotografen de gehele dag op prof. Oberlander hadden gemaakt. Op een zorgvuldig geheim gehouden plaats in Den Haag uit de nasporin gen van de journalisten kwam vast te staan, dat dit hotel „Central" in de Lange Poten moest zijn werd prof. dr. Oberlander zaterdagmiddag meer dan twee en een half uur verhoord door een internationale commissie van ver zetslieden, die een onderzoek instelt naar de beweringen, dat het bataljon „Nach- tigall", waarvan prof. dr. Oberlander commandant was, in juli 1941 verant woordelijk is voor de dood van plm. 34.000 inwoners van de Poolse stad Lem- berg. Van drie zijden zijn deze beschuldi gingen ingebracht: van de in Moskou werkende Russische journalist Bezy- menski, van de „Verein von Verfolgten vom Naziregime" in Frankfort en van prof. Norden, hoofdredacteur van het Oostberlijnse blad „Informationsamt". Prof. Oberlander onderwierp zich vrij willig aan een verhoor van de commis sie. Uiteraard weigerden zowel prof. Oberlander zelf als de commissieleden enig commentaar te geven op het ver hoor. dat 's middags plaatsvond. De commissie verwacht niet eerder dan in maart a.s. het rapport met de conclu sie of de Westduitse minister schuldig is aan de ingebrachte beschuldigingen of niet aan de openbaarheid prijs te geven. Ruim zeventig getuigenverklaringen zijn op een geluidsband vastgelegd. Voorts zijn er verscheidene schriftelijke verklaringen van personen, die thans in de landen achter het ijzeren gordijn verblijven. In totaal zullen ongeveer 250 getuigen worden gehoord. Verklaring Zaterdagavond is staatssecretaris mr. Bot van Schiphol naar Nieuw- Guinea vertrokken. Op de luchtha ven werd hij uitgeleide gedaan door minister Toxopeus. In verband met verschillende publi- katies betreffende de gebeurtenissen in 1941 te Lemberg legde de commissie gis teravond tegenover een aantal vertegen woordigers van de pers de volgende ver klaring af: „De commissie heeft vastgesteld, dat van verschillende kanten is geprobeerd het verloop van het onderzoek te be moeilijken door het lanceren van nieuwe beschuldigingen, zoals die van de intel lectuele verantwoording, die zonder enige bewijskracht te bezitten, het doel dienen prof. Oberlander te belasteren. Niettemin worden alle getuigenverkla ringen, die dagelijks binnenkomen, door de commissie grondig onderzocht om een volledige opheldering van het gebeurde te verkrijgen. De commissie stelt met nadruk vast dat berichten, in het bijzonder uit het Oosten, die van een reeds bewezen schuld van Oberlander en over geschil len in de commissie spreken, volkomen uit de lucht zjjn gegrepen. Aangezien de commissie ernaar streeft alle kanten te horen, betreurt zij het, dat de uitgenodigde getuigen uit de lan den achter het „gordijn" tot dusverre niets van zich hebben laten horen. Daar entegen hebben getuigen in het Westen, en ook prof. Oberlander, zonder enig be zwaar gevolg gegeven aan de uitnodi ging om voor de commissie te verschij nen. Pogingen om het onderwerp van on derzoek te verbinden met de anti semitische uitspattingen in de laatste tijd worden door de commissie als vol komen ten onrechte van de hand gewe zen. Het onderzoek zal zolang worden voortgézet totdat ook de laatste punten van de beschuldiging zijn opgehelderd". Vorst De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Opklaringen en plaatselijk enkele lichte sneeuwbuien. Matige tot vrij krachtige noordoostelijke wind. Lichte tot matige vorst. (Opgemaakt te 11.15 uur) 12 JANUARI Zon op: 8.45 uur; onder: 16.52 uur. Maan op: 16-03 uur: onder: 7.06 uur. Hoogwater te Katwijk te 2-29 en 14.42 u. Laagwater te 10.33 en 22.47 uur. Dit Blad bestaat uit 14 pagina's Van officiële zijde is in Hollandia het volgende medegedeeld: De gouverneur van Ned. Nieuw-Guinea heeft in de censuurkwestie thans de volgende maatregelen genomen. 1. De advocaat-generaal mr. W. C. van Beek die reeds in juni met ongevraagd verlof werd gezonden is thans in zijn ambt door de gouverneur geschorst in afwachting van nader te nemen maatregelen tot zijn ontslag uit 's lands dienst. 2. Aan de parketambtenaar W. Kahle heeft de gouverneur medegedeeld voor nemens te zijn hem een ernstige schriftelijke ontevredenheidsbetuiging te geven omdat, alhoewel medeweten en opdracht van zijn chef sterk verzachtende om standigheden zijn, persoonlijk verantwoordelijkheid voor het aandeel nemen in de flagrangte schending van een grondrecht daarmede niet is opgeheven. 3. De parketambtenaren W. Kahle en A. G. C. Winia zullen naar een andere tak van gouvernementsdienst worden overgeplaatst. 4. Ten aanzien van de residenten van West-Nieuw-Guinea en Hollandia de laatste toenmaals waarnemend te Sorong die naar moeten worden aangenomen bü hun handelingen slechts 's lands belang op het oog hadden en uitsluitend controle op correspondentie van subversieve personen toelieten, noopte de hoog heid van hun ambt de gouverneur hen, waar het schending van een der grond rechten betrof, schriftelijk van zijn ontevredenheid te doen blijken voor de in 1956 verleende medewerking aan van het O.M. uitgegane onwettige maatregelen. De gouverneur heeft daarbij uitgesproken dat deze ambtenaren, als zijn vertegen woordigers in hun ambtsressorten, zijn volle vertrouwen blijven genieten. 5. Politie- en PTT-ambtenaren waarvan gebleken is dat zij in enig opzicht in gebreke zijn gebleven, zal mondeling de ernst der tekortkomingen en de ernst der kwestie zelve voor ogen worden gehouden, met duidelijke waarschuwing dat geen enkele schending der grondrechten en ambtelijke voorschriften zal worden geduld. 6. De gouverneur zal in een algemeen rondschrijven aan alle diensten de ernst van de feiten, zoals deze zich in het verleden hebben voorgedaan, met betrekking tot de onwettigge toepassing van de briefcensuur, onder het oog brengen, om daarbij tevens de algemene aandacht te vestigen op de noodzaak om juist in een gebied als Ned. Nieuw-Guinea de hoogste maatstaven van rechtshandhaving en onkreukbaarheid aan te leggen. 7. Het uit de publikaties bekende geheime gouvernementsbesluit dd. 7 juli 1956 no. 1/heim, waarbij een bijzonder toezicht op de voet van de dienstentoezicht- ordonnantie 1935 werd ingesteld, is bij besluit van de gouverneur van 7 januari 1960 no. 3 ingetrokken. 8. Overeenkomstig de door de commissie van onderzoek gedane aanbeveling is bepaald dat het parket van de procureur-generaal geen bemoeienis meer zal hebben met de acquisitie van inlichtingen. (Men zie ook elders) Weer een meisje in grintte Bardot Dil is de internationale commissie waarvoor de Duitse minister Ober lander zich zaterdag in Den Haag verantwoordde voor zijn gedragin gen tijdens de oorlogsjaren. Van rechts naar links onze landgenoot K. R. van Staal voorzitterde Deen Olie Björn Krag, de Noor Hans Cappellen. de Zwitser dr. Kurt Schock en de Belg prof. Flor Peeters. Staande de secretaris van de commissie ,de heer Zwart. Birmingham door a man aangevallen In het angstige Birmingham is vorige week donderdagavond wee. j een vrouw door een onbekende man aangevallen. Dit werd pas zaterdag bekendgemaakt. Een acht tienjarig meisje, dat op weg was naar een vergadering van een jeugdclub, werd op een donker kerkplein plotseling vastgegrepen door een onbekende man, die haar j toevoegde: „Jij bent dapper, niet- j waar? Maar je bent de volgende". Hij vluchtte echter toen het meisje hevig begon te gillen. De politie, die nog steeds zoekt naar de man, die achttien dagen geleden een meisje in een jeugdhotel onthoofde, zoekt nu ook naar de aanvaller van donderdagavond, die volgens de beschrijving van het meisje slechts zeer oppervlakkige gelijke nis vertoont met de moordenaar in het jeugdhotel van de Y.W.C.A. De Franse filmactrice Brigitte Bardot heeft hedenochtend in haar woning te Parijs het leven geschon ken aan een jongen, Nicolas. Bri gitte Bardot is de echtgenote van de filmacteur Jacques Charrier.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1