Nederlandse delegatie zette standpunt uiteen WEERBERICHT Plichtplegingen nn laten varen FLIM Westduitse minister Oberlander onderwerpt zich aan onderzoek WEST-BERLIJN VOORAAN IN BESTRIJDING NEO-NAZI'S Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 9 JANUARI 1960 No. 29944 LEIDSCH DAGBLAD DirecteurE. A. E. van Dlshoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 17.50 per kwartaal; 12.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Amerikaanse correspondent) De Nederlandse en Amerikaanse onderhandelaars over een even tuele KLM-lijn van Amsterdam via Montreal in Canada naar Los Angeles aan de westkust van Amerika hebben gistermiddag alle plichtplegingen laten varen en zijn begonnen de wederzijdse stand punten klaar en duidelijk uiteen te zetten. De leider van de Nederlandse delega tie, de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, de heer Stijkel, toonde zich by de eerste schermutselingen te Wash ington een bekwaam onderhandelaar. Deze week zullen er echter geen beslis singen meer vallen. De besprekingen zullen maandag worden voortgezet. Een woordvoerder van de Nederland se delegatie heeft gezegd dat de con ferentie wel een dag of veertien zou kunnen duren. Niet verpletterd Iemand van de Amerikaanse delegatie zei dat Nederland gisteren zijn zaak heeft bepleit. De Amerikaanse vertegen woordigers hadden daarop enkele vra gen gesteld. „Waaruit misschien bleek, dat wij helemaal niet verpletterd waren door de kracht van de Nederlandse ar gumenten!" Zo konden de Amerikanen moeilijk de Nederlandse aantijging accepteren, dat de Verenigde Staten een discriminatie zouden betrachten ten aanzien van de Nederlandse maatschappij, toch karak teriseerde men de Amerikaanse lucht- vaartpolitiek zo aan Nederlandse zijde. Het Amerikaanse verweer maakte in tussen wel duidelijk, dat het bij deze onderhandelingen allerminst van een leien dakje zal gaan. Over de afloop valt nog niets te zeggen. Het hoofd van de Amerikaanse delegatie, de heer Lau- renxe Vass, directeur van het Bureau Verkeer van het State Department, zou echter hebben verklaard, te hopen, dat de besprekingen tot een vergelijk in de verschillende standpunten zou lei den. Veel post Een lid van het Amerikaanse Congres voor Californië, Glenard Lipscomb, zou hebben beweerd, dat Nederland zijn zin krijgt. „Naar mijn mening zou het ge hele gebied van de nieuwe dienst profi teren, doordat er meer vracht en passa giers worden aangevoerd", zou hij heb ben gezegd. Twee andere Congresleden voor Calif ornië hebben meegedeeld, dat er op hun kantoren 'n „indrukwekken de" hoeveelheid post is binnengekomen, waarin de zaak van Nederland wordt gesteund. Inmiddels heeft de invloedrijke Balti more Sun gisteren bijna een volle ko- Kleren uit Nederland voor Algerijnse kinderen De Nederlandse ambassadeur in Ma rokko, de heer H. Goemans, is gisteren te Tendrara in zuidoost-Marokko tegen woordig geweest bij de eerste uitreiking van kleren uit Nederland aan 3500 kin deren van Algerijnse vluchtelingen. De kleren zijn bekostigd uit de opbrengst van de VPRO-actie „Redt een kind". Advertentie PHILIPS TELEVISIE 'n uitgebreide collectie v.a. f725.— vindt U by persoonlijke service LANGE MARE 66 - TEL. 26500 Prettige betalingsvoorwaarden. Vorst De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond Zonnige perioden en voornamelijk in de kustgebieden ook hier en daar een sneeuwbui. Matige tot vrij krachtige wind tussen noordoost en oost. Lichte tot matige vorst. (Opgemaakt te 11.15 uur). 10 JANUARI Zon op: 8.46 uur; onder: 16.49 uur. Maan op: 1434 uur; onder: 5.21 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.00 en 13.22 uur. Laagwater te 8.55 en 21.16 uur. (11/1 hoogwater te 1.49 en 14.01 uur, laagwater te 9.48 en 22.04 uur). Dit Blad bestaat uit 12 pagina's en een Bijvoegsel. lom gebruikt, om het Nederlandse standpunt te omschrijven en voor een beschrijving van de petities, welke aan het Witte Huis en het State Department zijn gezonden door steden, Staten, han delsbelangen en vakorganisaties in Ca- lifornië, waarin het Nederlandse ver zoek werd gesteund. Het blad zei, dat het gesprek zijn binnenlandse politieke complicaties ont leent aan het feit, dat de Amerikaanse concurrenten van de KLM tegen het Nederlandse verzoek gekant zijn. Ook schreef de Baltimore Sun, dat de Ne derlandse regering wenst, dat de KLM een kans krijgt om met Britse, Duitse en Scandinavische luchtvaartmaat schappijen te concurreren om de Cali- fornische handel. Galina Ulanova, die als 's werelds beste ballerina wordt beschouwd, heeft haar 50-ste verjaardag thuis gevierd, in slechte gezondheid. De danseres, die een van de meest geliefde vrouwen in de Sowjet-Unie is, bracht de avond thuis door met haar man en een paar vrien den. Het Bolsjoi-theater had een van de balletten van Ulanova's repertoire „Rode bloemen", op het programma ge zet, üi de hoop dat zij deze voorstelling zou bijwonen om zich te laten toejui chen op haar verjaardag. De zaal was uitverkocht, maar de ballerina weigerde te komen en opnieuw doet het gerucht in Moskou de ronde dat zij zich spoedig na ruim 31 jaar dansen, zal terug trek ken. Nieuwe gerant in Birma De heer J. B. Haverkorn van Rijse- wijk is bij K.b. van 7 januari benoemd tot buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister in Birma. De heer Haver korn van Rij sew ijk was tot dusver am bassaderaad in Canada. Het geheim van de moorden in Lemberg Vandaag in Den Haag voor een bijzondere commissie van oud-verzetsstrijders De Westduitse minister voor Vluchtelingenzaken, prof. Theodor Oberlander, is vandaag in Den Haag voor een bijzondere commissie verschenen, welke een onderzoek instelt naar de beweringen omtrent zijn gedragingen gedurende de oorlog. De Duitse verzetsorganisatie „Zentral Verband von Deutschen Widersstandskampfer" heeft verleden jaar een internationale commis sie voor onderzoek inzake de gebeurtenissen in Lemberg in 1941 in het leven geroepen. Deze geheel uit verzetslieden bestaande commissie heeft tot taak te trachten de gebeurtenissen in Lemberg in 1941, waar bij troepenbewegingen 34.000 doden werden aangetroffen, op te hel deren. Dit speciaal naar aanleiding van de door de Sovjet-Unie aan het adres van minister Oberlander gerichte beschuldigingen. Socialisten willen zijn aftreden De leden der commissie hebben in no vember van het vorige jaar reeds afzon derlijk kennis genomen van documen tatiemateriaal over de gebeurtenissen in Lemberg. Eind november is besloten, dat de commissie tijdens haar onderzoek zo veel mogelijk getuigen persoonlijk zal horen en kennis zal nemen van docu mentatiemateriaal van alle betrokken partijen. De sociaal-democratische partij heeft er herhaaldelijk op aangedrongen, dat prof. Oberlander uit zijn functie zou worden ontzet met het oog op zijn be weerde nazi-verleden. Prof. Oberlander is in 1933 tot de nazi-partij toegetreden. Hij bereikte de rang van Hauptsturm- führer in de SA. In 1939 werd hij be noemd tot „Reichsführer van de bond van het Duitse oosten. Naar Reuter verder uit Bonn meldt heeft de Westduitse organisatie van slachtoffers van het Naziregime be weerd, dat professor Oberlander deel heeft genomen aan moorden in Lemberg gedurende de oorlog. Deze beschuldiging verscheen na de inbeslagneming in sep tember van het dagblad „Die Tat" te Fulda, waarin vermeld was, dat de com munistische leider Gomoelka verklaard had, dat Oberlander verantwoordelijk was voor de moord op Poolse professo ren in Lemberg gedurende de oorlog. Prof. Oberlander heeft die beschuldiging ontkend. Hij zei, dat Sovjetrussische troepen 2400 mensen in Lemberg hadden gedood vóór de Duitse troepen de stad binnentrokken. De openbare aanklager te Bonn was van oordeel, dat er op grond van het beschikbare materiaal geen reden was om aan te nemen, dat professor Ober lander een aandeel had gehad in de moorden te Lemberg. De Duitse minister voor vluchte lingenzaken, prof. Theodor Ober lander, die vandaag vrijwillig in Den Haag verschijnt voor een bij zondere commissie, welke een on derzoek instelt naar beweringen omtrent zijn gedragingen tijdens de oorlog. Dr. Adolf Arndt, secretaris van de sociaal-democratische fractie in het parlement, zei gisteren in Bonn, dat de aanwezigheid van prof. Oberlander in het kabinet niet te verdedigen was, „deze man heeft in belangrijke mate bijgedra gen tot de nazistische rassenwaan". Iraakse premier Kassein tegen Syrië Generaal Kassem, de Iraakse premier, heeft in een radiorede verklaard dat „de dictatoriale onderdrukking in Syrië haar grens heeft bereikt" en dat Irak „niet met gebonden handen zal staan tegenover elke onderdrukking van onze neven, de Syriërs". Tussen Irak en Sy rië (dat met Egypte is verenigd in de Ver. Arabische Republiek) kan alleen solidariteit op basis van broederschap en wederzijds voordeel bestaan „als Syrië volledig onafhankelijk en soeverein is geworden", aldus Kassem. Kassem sprak ook nog over „mijn on sterfelijke denkbeeld betreffende de stichting van een Palestijnse republiek". Hij zei hieromtrent: „De tijd werkt tegen de belangen der Arabische landen. Het zou nu het beste tijdstip zijn om deze republiek in het leven te roepen". Kassem verklaarde ook dat hij tijdens zijn ziekenhuisperiode een memorandum had opgesteld en aangeboden aan de „Arabische hoge commissie voor Pales tina", waarin hij hulp had gevraagd voor de verwezenlijking van zijn denkbeeld. Kassem zegde de „Palestijnen" in zijn radiorede alle hulp toe. Hij drong er bij de Arabische landen op aan zich aan te sluiten en „de imperialistische gevaren te bestrijden, die het gehele Arabische land bedreigen". Sprekend over de door hem gegeven vergunning om (onder bepaalde beper kingen) weer politieke partijen te stich ten, verklaarde de Iraakse premier dat dit de Arabieren zou helpen hun doel einden te bereiken. Hij beloofde meer vrijheid, „welke de reactionaire regeringen, die de rechten van hun volken hebben geschonken, schrik aanjaagt". Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllü Maandag a.s. 13 uur sluit inzendingstermijn van kerstprijsvraag Velen hebben de talloze vrije dagen van de afgelopen weken blijkbaar nijver doorgebracht met het oplossen van het monster- kruiswoordraadsel, dat wij in het Kerstnummer publiceerden. Er zijn tenminste al heel wat oplos singen binnengestroomd. De ervaring heeft echter ge leerd, dat velen tot het laatste moment wachten met hun inzen ding. Mogen wij er daarom van daag even aan herinneren, dat de inzendingstermijn maandag a.s. te 13 uur onherroepelijk eindigt? Wilt U nog meedingen naar de prijzen, variërend van honderd tot vijf gul den, dan dient Uw oplossing vóór dat ogenblik in het bezit te zijn van de redactie, Witte Singel 1 te Leiden. Wilt U vooral buiten op de enveloppe vermelden Kerstprijs vraag"? Illllllllllliilllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Eerste springlading voor dam van Assoean President Nasser van de Verenigde Arabische Republiek heeft vandaag de eerste springlading tot ontploffing ge bracht, waarmee het werk begint aan de stuwdam van Assoean, een project van oirca vier miljard gulden. De plech tigheid werd o.m. bijgewoond door Koning Mohammed van Marokko, die een bezoek aan de VAR brengt. De Sovjet-Unie heeft een 'krediet van ongeveer 350 miljoen gulden en techni sche hulp bij het eerste stadium van de bcuw verleend. Als de dam klaar is, zal hij het groot ste stuwmeer ter wereld vormen met een inhoud van 130 miljard kubieke meter. De Egyptische minister van Openbare Werken, Moussa Arafa, heeft meege deeld, dat aan het tweede stadium van de bouw alle landen kunnen deelnemen. Er zijn al aanbiedingen binnen uit West- Duitsland, Oostenrijk, Italië, Japan en Engeland. Prins Bernhard tekent het gasten boek van het studiecentrum voor militair leiderschap in huize ,.Son- neheerdt" te Hilversum, dat hij gis teren heeft geopend. Rechts de directeur van het centrum, kolonel C.M. B. Wichers. Openbare vergadering Duitse Rijkspartij in Kaiserslautern mag niet doorgaan In Wenen is de Oostenrijkse journalist Alfred Borth op verden king van nationaal-socialistische bedrijvigheid gearresteerd. Hij zou in een door hem geschreven artikel een wet hebben geschonden, waar in het bedrijven van nationaal-socialistische propaganda wordt ver boden. Het communistische dagblad „Volksstimme" noemde Borth gis teren de leider van het „Europese Legioen". Volgens het blad is dit een in het najaar van 1959 te Rome in het leven geroepen internatio nale organisatie, waarvan het programma een duidelijk nationaal-socia- listisch stempel zou dragen. Het hoofdkwartier van het „Europese Legioen" zou te Wenen zijn gevestigd. Vandaag wordt het 1600 ton wegende middengedeelte van de Wilhelminabrug te Maastricht op zijn plaats gebracht. Deze brug werd in de oorlog tweemaal ver nield en nadien alleen maar voor lopig hersteld. Het middengedeelte was reeds half tussen de bcugge- hoofden geplaatst en is in deze wonderlijke situatie reeds enige tijd in gebruik. Zeventien maanden voor Hitier-groet Een Westberljjnse rechtbank heeft de 49-jarige Alfred Staats, een employé van het stadsbestuur, tot zeventien maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens het brengen van de Hitler-groet in een restaurant. Staats was twee da gen geleden in een restaurant in de Amerikaanse sector van West-Berlijn verschenen, dat bekend staat als een ontmoetingsplaats voor na-oorlogse na- tionaal-socialisten. Hij hief de rechter arm omhoog en zei: „Ik weet, dat ik hiervoor zal worden ontslagen, maar ik wil met kameraden spreken, die er net zo over denken als ik". Dit werd mede gedeeld door twee rechercheurs, die zich op dat ogenblik in het restaurant bevon den. Staats werd nog dezelfde dag gear resteerd. Hij is berecht op grond van een uit 1945 daterende wet van de geallieerde controleraad voor Berlijn. De Ameri kaanse autoriteiten hadden toestemming verleend om deze wet in dit geval toe te passen. Een woordvoerder van de regering van de deelstaat Rijnland-Palts heeft mede gedeeld dat het ministerie van Binnen landse Zaken een verbod heeft uitge vaardigd voor alle openbare bijeen komsten, die in het komende weekeinde ter gelegenheid van een plaatselijk con gres van de Duitse Rijkspartij te Kai serslautern zouden worden gehouden. De voorzitter van de Duitse Rijkspar tij, Wilhelm Meinberg, verklaarde gis teravond bij aankomst te Kaiserslautern „volkomen verrast te zijn over het ver bod". „Dit is de democratie van Ade nauer. Dit zijn de methoden die worden gebruikt om de democratie om hals te brengen", beweerde hij brutaal. De woordvoerder van de regering van Rijnland-Palts verklaarde dat het ver bod op openbare bijeenkomsten van de Duitse Rijkspartij is uitgevaardigd om dat leden der partij, die zegt zestiendui zend aanhangers te hebben, in de laatste tijd aan antisemitische en antidemocra tische demonstraties hebben deelgeno men, die bovendien door vooraanstaande partijleden werden goedgekeurd. De Duitse Rijkspartij had te Kaiser- lautern een zaal van de plaatselijke Landbouwkamer gehuurd; de Kamer heeft thans de huurovereenkomst teniet gedaan. Vermogen van Goering in beslag genomen In West-Berlijn werd gisteren de 24- jarige Joachim Nerchert aangehouden, die in de neonazistische organisatie „Na tionale jeugd van Duitsland" met de zorg voor culturele aangelegenheden was belast. Het aantal arrestanten is tot twintig gestegen. Een Westberlijns denazificatiehof heeft 756.000 mark van het bezit van wijlen Hermann Goering geconfisqueerd. Dit is door wethouder Lipschitz in het stedelijk parlement bekendgemaakt. Dit geld zal. evenals andere in beslag geno men fondsen van vooraanstaande nazi's, worden gebruikt ter voldoening van aan spraken op schadeloosstelling van de zijde van slachtoffers van het bewind van Hitier. De Westduitse federale jeugdkring, die zes miljoen leden in de Bondsrepubliek telt, heeft haar leden en de overige Duitse jeugd opgeroepen antisemitische daden te voorkomen. Anti-semiet veroordeeld In Dortmund is gisteren een 42-jarige kelner tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens minderwaardige uit latingen over joden in een café. Een 19-jarige vrijwilliger in het West duitse leger werd aan de politie overge leverd, nadat gebleken was dat hij in een kazerne in Stuttgart een biljet met anti-joodse leuzen en nationaal-socialis tische symbolen had opgehangen. De da der, afkomstig uit West-Berlijn, zei een overtuigd antisemiet te zijn en lid te zijn geweest van de extremistische „Deutsche Reichspartei". In Aschaffenburg bij Frankfort wer den donderdagavond twee jongelui aan gehouden, die hakenkruisen op een school schilderen. Voorts werden ha kenkruisen en antisemitische leuzen aangetroffen in West-Berlijn, Hamburg, Weilburg en Offenbach. De minister voor Culturele Zaken van Hessen, prof. Schütte, heeft opdracht gegeven in de hogere klassen van de openbare scholen te vertellen, welk een verderfelijke rol het hakenkruis in de geschiedenis van Duitsland heeft ge speeld. In West-Berlijn hebben gisteravond tienduizenden jongeren een „stille mars" gehouden om te protesteren tegen de antisemitische en neo-nazistische in cidenten. De betogers droegen spandoe ken mee met opschriften als: „Tegen rassenhaat", „tegen antisemitisme", „weg met de kladderaars" en „geen nazi's meer op de universiteiten". Prijzen-front komt in beweging O O (Van onze Haagse redactie) Naar wij vernemen, verlaagt Tungs- ram-Nederland met ingang van maan dag a.s. de prijzen van zijn lampen met ca. 6%, hetgeen betekent dat naar ge lang de grootte deze lampen 25 cent per stuk goedkoper worden Verwacht mag worden, dat nog meer gloeilampenfabrikanten een prijsverla ging voorbereiden. Wat de sector was- en reinigingsmid delen betreft, kan er op worden gewe zen dat de Persilmaatschappij eveneens een verlaging heeft aangekondigd voor een af wasmiddel. Het prijzen-front is derhalve in bewe ging, na de aankondiging van gisteren, dat twee grote concerns (Unilever en Philips) verlagingen voorbereiden op het terrein van wasmiddelen en verlich tingsartikelen. Burgemeester Van Walsum naar Amerika vertrokken „Het is voor de eerste maal in mijn leven dat ik naar de V.S. ga", aldus verklaarde J" burgemeester van Rot terdam, mr. G. E. van W ilsum, (oen hij gisteravond met de DC-7 C van de K.L..M. van Schiphol vertrok met be stemming New York. ..Ik heb een uitnodiging ontvangen om ae stad Los Angeles te betteken en daar op 12 januari als eregast aan te n aan een lunch met de burgemeeste; van die stad. de heer Norns Poulson. die gastheer is. Aan die lunch houd ik een toespruak, waarbij ik als onderwerp heb gekozen De economische en verkeersrelaties tus sen Los Angeles en Nederland in het algemeen". Na Los Angeles vertrek ik naar San Francisco en op de terugreis bezoek ik Washington en New York. Op 22 januari ben ik terug". LUCHTVAARTOVERLEG WASHINGTON Afscheid Ulanova? Scherpe uitval van

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1