Radio Filharmonisch Orkest bracht de grote R's: Beethoven en Bruckner CASINO DANSEN Haitink: geïnspireerd bezieler Holland Festival I960 brengt premières Geen reden tot ongerustheid i.z. gevaren lichtgevende horloges Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 8 januari 1960 Tweede blad no. 29943 Ontroerende Bruckner maakte diepe indruk De nog jeugdige dirigent Bernard Haitink, wiens nationale en internationale faam na een bliksemsnelle carrière groeiende is, heeft gisteravond met zijn Radio Filharmonisch Orkest in de Stadsgehoorzaal, zulks in het kader der concertenserie van het Residentie-Orkest, weer sterk de aandacht op zich gevestigd. Ook talloze luisteraars buiten de zaal hebben zijn verrichtingen door de ether gevolgd tijdens zijn interpretatie van twee symfonieën van de twee grote B's: de Achtste" van Beethoven en de naar wij menen nog nimmer in onze stad uitgevoerde Negende" van Bruckner. Naar ons gevoel heeft Haitink verreweg het hevigst gefascineerd met zijn magistrale, monumentale en ont roerende Bruckner-vertolking. Daarin ivist hij reeds veel van de zo moeilijk te benaderen Brucknergeest in gespannen expressie en in een warm vloeiende Jdankenstroom te verwezenlijken. Gehoord deze geïnspireerde, plastische en boeiende uitbeelding, waarin, na de mysterieuze inzet, de vervoerende excla maties en de serene verstïïlingen elkaar in brede golvingen afwisselen, gelo ven wij, dat Haitink met een grote innerlijke overtuiging aan de wereld van Bruckner nauw verwant is. Deze „Negende" („Dem lieben Gott gewidmet") hield de componist van 18871896 bezig. Hij stierf voor de vol einding. Doch de gereed gekomen drie delen vormen reeds een zeldzame afge sloten eenheid: zij betekenen een vol maakte en verheven afsluiting van zijn formidabele scheppingskracht, uitmon dend in een Adagio van zulk een aan- doenlijk-serene vredige schoonheid, dat men er, onder de indruk van zulk een goddelijke genade, héél stil en héél ne derig van wordt. Met volle overgave en groot vakman schap leidde Haitink ons tot Bruckners wonderwereld in: men hoort er alle ty pische karakteristieken van voorgaande symfonieën speciaal sterke remini- KON. NED. BOND VAN OUD-ONDEROFFICIEREN Viering zesde lustrum Zaterdag 16 januari zal de afdeling „Leiden en Omstreken" van de Kon. Ned. Bond van Oud-Onderofficieren van Zee-, Landmacht eri Overzeese ge biedsdelen, haar 30-jarig bestaan in de kantine van de Doelenkaeeme feestelijk herdenken. De Leidise afdeling werd destijds opge richt door onze stadgenoot, de heer P. D. Beversluis, oud-adjudant-onderoffi- oiier Kon. Marine, die gedurende deze 30 jaren ononderbroken met het voorzitter schap bleef belast. Niet het manst door baar correcte houding in de bezettings jaren en baar veelzijdige daadwerkelijke steun aan de gezinnen van krijgsgevan genen en geïnterneerden, verwierf de afdeling zich een uitstekende naam en genoot in brede kring dankbaarheid en waardering. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN. Bartholameu6, zn. van B. van der WeiJ- den en C. van Meteren; Janna Geertje, dr. van T. van Wageningen en C. C. Vel- lekoop- Walter Onno, zn. van W. M. Hen driks 'en J. M. van Offeren; Elisabeth Helena, dr. van J. Hollebeek en N. van Beelen; Robertus Petru6 Jozef, zn. van J. H. Meijer en J. Engel; Wilhelmus Gerar- dus, zn. van W. G. Bousle en P. H. van Hooljdonk; Peter Constantljn George, zn. van G. E. Sweet en C. H. van "t Kruijs; Koert Nicolaas, zn. van F. Dieke en A. Woldendorp; Wllhelmina Hendrika, dr. van N. Hoppers en C. Kromhout; Gerard Johan, zn. van A. Dekker en A. Plulster. GETROUWD. A. D. A. GuleU en A. de Klerk. OVERLEDEN. Jonkvrouw M. A. van Foreest, 63 jr. we duwe van F. P Roest; A. J. Koeleman, 51 Jr.. man; J. M. van Vllet, 70 Jr.. man; W. Blok. 83 Jr.. man; H. Lacourt. 82 Jr.. man; N. E. Maas. 81 Jpr.. man; C M. van der Meer. 68 Ir., echtgenote van P. L. van der Geest. BERNARD HAITINK centies aan de ..Zevende" en wordt, naast de geestelijke rijkdom, opnieuw ge troffen door de absoluut verzadigde kleurwerkingen, waarin Bruckner, on danks de veelvuldige toepassing van het blazersapparaat, de doorzichtigheid wist te bewaren. Die blazers ontwikkelden een vorstelijk-sonore, diep-donkere klank! Bruckners' ongemeen rijke instru mentale fantasie, zyn harmonische en melodische expressiviteit, telkens weer inzinkend en daarna weer opstijgend, maakte onder Haitinks leiding geen verbrokkelde indruk, zoals meermalen voor komt. Ook aan Bruckners uiterste gevoeligheid wijdde de dirigent de ver eiste aandacht. Bruckner verenigt in zich het meest imposante, het diepste en het intiem ste, dat in elke noot zijn vibrerende uit drukking vindt. Daaraan heeft Haitink een van bin- nen-uit komende weerspiegeling gege ven, getuigend van hoge eerbied en warme liefde voor de geniale Oosten rijkse meester, die in tie eenvoud zijns harten en in zijn naieve vroomheid een kind van het Heelal was en hier zijn gelouterde en gesublimeerde taal spreekt. Het is vanzelfsprekend, dat voor een radio-orkest aparte normen moeten gelden. De opstelling is anders dan die van het Residentie-Orkest: de groep der tweede violen bijv. is ter rechterzijde van de dirigent gesteld, waardoor de strij kers wel eens sterk overheersen. Het orkest had bovendien blijkbaar in het algemeen moeite zich in een concert zaal thuis te voelen: het „luide", het „ruige" domineerde in Beethoven. In diens „Achtste", met energieke, opve rende stuwkracht geleid, kwamen dien tengevolge de welluidendheid en de fijn zinnigheid soms in het gedrang. Mede door de nadrukkelijk robuuste aanpak van de temperamentvolle Haitink. Het enorme orkestapparaat was bo vendien niet in overeenstemming ge houden met de Mozartgeest, welke op menig punt aan deze Beethovensymfonie eigen is. Men speelde met de volle, on gebreidelde kracht en macht van zijn kunnen, onder een geladen directie, met nog af en toe een te bravourachtig, over bodig druk aandoend gebaar, dat naar de show neigde. Wij hadden meermalen het gevoel, dat Haitink zich reeds in stelt op de grote Amerikaanse concert zalen, waarvoor hij mogelijk tijdelijk? voorbeschikt is en die hij reeds heeft leren kennen. Op evenwichtiger eenheidsplan, ver vuld ook van een indringend roman tisch aanvoelen zün Bruckner. In een beheerst afwegen van de zuivere ver houdingen, van stemming en sfeer. Deze vertolking groeide uit tot een artistiek verantwoord geheel, al vielen er dan ook enkele minder accurate inzetten of an dere ongelukjes te constateren. Doch de adem van Bruckners ziele- grootheid, de kracht van zijn vorm en gedachte, lag sterk over het werk ge spreid. Daar komt het tenslotte aller eerst op aan en dit facet van Haitinks leiding heeft zonder twijfel op menig mensenhart een genezende en opheffen de invloed uitgeoefend. Het Radio Filharmonisch Orkest be toonde zich ook thans een waardevol in stituut, waarop wij trots mogen zijn. Nog sterker indruk zal het kunnen ma ken, wanneer het meer dan nu, gelegen heid vindt zich in concertzalen, die zeer speciale eisen stellen, te laten horen, om in dit opzicht groter ervaring op te doen. Haitink behoort zonder tegenspraak tot de geroepen orkest-,bezielers", die aan zijn mensen zjjn wil resoluut weet op te leggen. Hij is een dirigent van waarlijk gr »>t formaat, van wie de we reld bij verdere rijping ,nog veel ver wachten mag. De jongere generatie wyst helaas te weinig figuren van deze hoge orde aan! Men heeft hem en zijn or kest daarvoor enthousiaste dank ge bracht. H. Introductie nieuwe Badings-opera Broers verzetten zich tegen politie Twee broers, een 25-jarige expeditie- knecht te Leiden en een 27-jarige ma gazijnbediende te Oegstgeest. kunnen van geluk spreken- Voor de laatste maal nl. eiste de officier van Justitie bij de Haagse politierechter tegen hen een voorwaardelijke gevangenisstraf. „De volgende maal zal het onherroepelijk onvoorwaardelijke gevangensstraf wor den", aldus de officier. ,L>e politie heeft als plicht de orde te handhaven en dronkenlui op te pikken. Het belang van het publiek en de politie zou eigenlijk eisen, dat de twee verdachten onmid dellijk ter zitting gevangen zouden wor den genomen 'tls tenminste maar goed. dat dit geval gebeurd is op 22 maart. Wanneer dit gebeurd was tegen 1960 hierbij haalde de officier van Justitie enige voorbeelden aan van de ongere geldheden, die zich door jongelui uit Den Haag hebben voor gedaan dan zou het er slecht voor de twee broers hebben uitgezien". De jongste had op de bewuste dag dronken op zijn fiets gereden. Toen twee agenten hem naar het politiebureau wilden overbrengen had hij zich hiertegen met geweld ver zet, omdat hij eerst zijn fiets naar huis wilde brengen. Zijn broer, die toe vallig langs kwam, kon niet aanzien dat zijn broer door twee agenten werd overmeesterd en in een opwelling, zoals hij op de zitting verklaarde, sprong hij één van de politie-agenten op de rug, waardoor deze een verzwikte enkel kreeg. De eis luidde voor de jongste broer f. 35 boete of 5 dagen, een voorwaarde lijke gevangenisstraf van 2 maanden met een proeftijd van 3 jaar en onder toe zicht» telling van het consultatiebureau voor alcoholisme. Voor de oudste broer was de eis een geldboete van f. 35 of 5 dagen en een voorwaardelijke gevange nisstraf van 6 weken met een proef tijd van 3 jaar. De rechter veroor deelde de jongste broer conform de eis en de oudste tot f. 35 boete of 5 da gen. met een voorwaardelijke gevange nisstraf van 1 maand en een proeftijd van 3 jaar. Monteur pleegt diefstal voor emigrerende kameraad „Ik heb nog wel wat" had een schrijf machinemonteur te Leiden omstreeks 1 augustus tegen een vriend gezegd. Hij werkte bij de Royal MacBee en daar stal hij enige tangen en ander gereedschap ter waarde van f.100 die hij aan zijn kameraad, welke ging emigreren en die gezegd had, dat hü de gereedschappen goed kon gebruiken gaf. Hiervoor moest de monteur thans voor de Haagse Poli tierechter verschijnen.. De diefstal was aan 't licht gekomen toen de kameraad op 't laatste moment, voordat hij zich inscheepte, werd gegrepen. De officier van Justitie vond dat ver- d ach te het vertrouwen van de firma wel zeer beschaamd heeft en wegens ver duistering eiste hij een boete van f. 50 of 10 dagen gevangenisstraf. Het was voor de eerste maal. dat de schrijfma chinemonteur met de Justitie in aanra king kwam. De raadsman vond. dat een dergelijke straf wel op zijn plaats zou zijn, juist omdat zijn cliënt weer bij de Royal MacBee mocht terug komen. De rechter veroordeelde verdachte conform de eis van de officier van Justitie. Con Amore neemt Requiem van Mozart in studie CONCERTORGEL VOOR LEIDEN VAN GROOT BELANG Tijdens de gisteravond in het Wijkge- bouw Levendaal gehouden huishoudelijke vergadering van de Chr. Oratorium Ver eniging „Con Amore" is meegedeeld, dat voor de eerstkomende uitvoering het Re quiem van Mozart en twee cantaten van Bach zullen worden ingestudeerd. Voorts blijft de traditie gehandhaafd om in de maand december het Weih- nachtsoratorium van Bach uit te voeren. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter, de heer Lubach de belangrijk ste gebeurtenissen van het afgelopen jaar. Dirigent Simon C. Jansen gaf de wens te kennen het directeurschap neer te leggen. Con Amore vond in de heer Jan Pasveer echter een veelbelovende opvolger. De aftredende bestuursleden werden herkozen, uitgezonderd de muziekcom- missaris, die zich wegens drukke werk zaamheden niet meer beschikbaar had gesteld. Tijdens de rondvraag wezen verschei dene leden op het belang van een concertorgel voor een stad als Leiden, welke bekend staat om zijn bloeiend muziekleven. Genetische gevolgen zijn volstrekt onaannemelijk Naar aanleiding van sommige pufoli- fcaties, waarin sprake is van aangeboren en andere afwijkingen, welke het gevolg zouden kunnen zijn van straling door lichtgevende horloges, heeft de direc teur-generaal van de Volksgezondheid, prof. dr. P. Muntendam, een bespreking gehouden met de directeur van de Keuringsdienst van Waren te Amster dam. de directeur van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid te Utrecht, de vertegenwoordiger van het medisch- biologisch laboratorium van de Rijks verdedigingsorganisatie TNO te Delft, de geneeskundige en farmaceutische hoofdinspecteurs van de Volksgezond heid, de medische dienst van de arbeids inspectie en prof. dr. F. H. Sobels, hoogleraar in de stralengenetica aan de Leicse Universiteit. Met betrekking tot het verband tussen de stralenbeschadiging en aangeboren misvormingen kan in het onderhavige geval het volgende worden gesteld: Het is volstrekt onaannemelijk, dat de ge rapporteerde aangeboren afwijkingen enig rechtstreeks verband houden met de straling, welke veroorzaakt is door Zuiver Uw bloed met Kruschen. Om üw rheumatiek te verdrijven. Want naarmate Kruschen's aansporen de werking onzuiverheden uit Uw bloed verdrijft, verdwijnen Uw pijnen vanzelf. Kruschens vijf minerale zouten brengen Uw bloedzuiverende organen weer op gang, Uw bloed gaat sneller stromen en de pijn verwekkende onzuiverheden verdwijnen langs natuurlijke weg. het door de vader van het kind gedra gen horloge. Deze straling namelijk is onvergelijkelijk veel geringer dan de straling, waaraan de Japanse bevolking tijdens de atoombomexplosies is bloot gesteld geweest, en ligt in dezelfde orde van grootte als de natuurlijke stralingen, waaraan iedereen is blootgesteld. Zelfs bij de nakomelingen van de overlevenden bü de Japanse atoombomexplosies heeft men geen toeneming van dit soort af wijkingen kunnen vaststellen. Wat de lichamely'ke schade betreft, welke de drager van een lichtgevend horloge zou kunnen ondervinden: hier voor kan cp grond van de normen, welke afkomstig zijn van de internationale commissie voor radiologische protectie, de ICRP. van de richtlijnen van Eura tom, en van de Nederlandse wetgeving, de grens van toelaatbaarheid worden geformuleerd, welke in de praktijk kan worden toegepast. Een stralingsdosis van honderd milliröntgen per week op de huid van de onderarm is voor de volwas senen een norm welke hier wordt aan gehouden. Deze veiligheidsgrens geldt voor het dragen van horloges gedurende vele jaren en is uiteraard met een grote mate van voorzichtigheid opgesteld. Door de Keuringsdienst voor Waren zal bij de horlogehandel een onderzoek wor den ingesteld en worden nagegaan of zich in hier aanwezige voorraden hor loges bevinden, die niet aan deze normen voldoen. Op grond van de resultaten zullen te zijner tijd nadere mededelingen volgen In afwachting daarvan is er op dit ogenblik voor dragers van horloges met lichtgevende wijzerplaten geen reden tot ongerustheid. Het pand Oude Singel 66. waarin voorheen de Limonadefabriek van gebr. Edelaar was gevestigd, is aangekocht door Bierman's Automobielbedrijf te Voorhout. Moeilijkheden met gebouwen en financiën Speciale berichtgeving „Er is het afgelopen jaar vooral van de zijde van de Nederlandse pers veel kritiek geleverd op het Hólland Festival 1959". Op zichzelf is dit niet verwonderlijk of verontrustend. Het is nu eenmaal gebruikelijk en begrijpelijk, dat de pers in een bepaald land een culturele manifestatie in dat land zelf het scherpst onder de loep neemt". Dit zei ons gistermiddag de heer H. Citroen, hoofd van de persdienst van het Holland Festival. Er is sotns reden tot kritiek geweest, maar de heer Citroen meende toch ook wel te mogen wijzen op de moeilijkheden waarmee het Holland Festival te kampen heeft, moeilijkheden met de gebouwen en moeilijkheden van financiële aard. Het festival wordt, zoals bekend, ge subsidieerd door het Rijk en door de ge meenten Den Haag en Amsterdam. Ter wijl echter deze subsidies onveranderd zijn gebleven, hebben de kosten een grote stijging te zien gegeven. Men verwacht echter elk jaar een Festival, dat net zo goed en liever nog beter, dan het voor gaande jaar en het is begrijpelijk, dat het steeds moeilijker wordt om met deze perspectieven aan deze eis te voldoen. Daar komt nog bij, dat het „gebouw probleem" zowel in Amsterdam als in Den Haag zijn hoogtepunt nadert. De vurige hoop van velen, dat er na de vergadering in de Amsterdamse gemeen teraad van 6 januari j.l. nu eindelijk schot zou komen in de plannen voor het opera-gebouw, blijkt ijdel te zijn ge weest Intussen is de leiding van het Holland Festival onverdroten verder gegaan met het maken van plannen voor 1960. Vele van deze plannen zijn inmiddels een rea liteit geworden en het voorlopige pro gramma geeft reeds enige opmerkelijke uitvoeringen te zien. Zo zal de Ned. Opera de wereldpre mière verzorgen van Henk Badings Opera „Martin Korda, d.p." (displaced person) en voorts een uitvoering geven van L. Janaceks's „Jenufa", onder lei ding van de Tsjech Kromholc en met medewerking van Gré Brouwenstjjn, (die in Chicago hiermee een groot succes boekte). De Bayerische Staatsoper (München) komt naar Nederland om Richard Strauss' „Capriccio" en Alban Berg's „YVozzeck" te verzorgen. The English Opera Group zal Benja min Britten's "A midsummer night's dream" (continentale première) brengen onder leiding van de componist. De re gie zal berusten bij John Cranko, terwijl John Piper de decors verzorgt. De Nederlandse Comedie zet in Delft de traditie van de „Elckerlyc" voort, de Compagnia Morelli-Stoppa uit Rome brengt Goldini's "L'impressario delle Smirne" onder leiding van Luchino Vis conti, Het nationale toneel van België: „Spiegel der zinnen" en de Nederlandse Toneelmanifestatie zal in 1960 bestaan uit een opvoering van Bert. Brecht's „Der Kaukasische Kreidereis" in een vertaling van Gerrit Kouwenaar. Concerten zullen verzorgd worden o.a. door het Concertgebouworkest (o.l.v. C. M. Giulini, Bernard Haitink, Rafael Kubelik, Erich Leinsdorf en met solis tische medewerking van o.a. Isaac Stern, viool, Elisabeth Schwarzkopf, Ursula Boese en Nan Merriman). Het Residen tie-orkest (Willem van Otterloo, Paul Klecki e.a. en met solisten Rudolf Fir- kusny, piano en Henryk Szering, viool), het Radio Philharmonisch Orkest (o.a. o.l.v. van Sir Adrian Boult, Bernard Hai tink en Henk Spruit). De Nederlandse Bachvereniging zal in Gouda een kerkconcert en in Naarden de „Hohe Messe" uitvoeren. I In het raam van de Gustav Mahler- i herdenking (7 juli a s. is het 100 jaar geleden dat de componist geboren werd zullen de drie eerstgenoemde orkesten o m. de tweede en rijfde symfonie, „Das Lied von der Erde" en „Lieder eines fah- I renden Gesellen" uitvoeren. I Onderhandelingen om de Gustav Mah- NOORDWIJK AAN ZEE Iedere zaterdagavond IN DE GROTE ZAAL. Aanvang 8 uur. Orkest: COR VINCOURT. Ier-tentoonstelling van Wenen naar ons land te krijgen hebben een gunstig re sultaat gehad (Den Haag: Gemeente museum Voorts bestaan er uitvoeringen op het programma door het bekende "I Musici" en het Ned. Kamerorkest (als soliste on der andere Elisabeth Schwarzkopf). De kamermuziek-liefhebbers zullen blij ver rast zijn door de komst van het Juilliard Quartet uit New York. Bü het ballet zien we aangekondigd het Nederlands Ballet met om. de pre mières van Hindemith-Balanchine's „Die vier Temperamente" en van Tschaikofs- ky-Balanchine's „Serenade". Een verrassing is de komst van 'The American Ballet Theatre" Het 10de internationale orgelconcours dat jaarlyks te Haarlem gehouden werd binnen het raam van het Holland Fes tival, vindt dit jaar plaats in Alkmaar. In verband met de restauratie van het orgel in de Haarlemse St.-Bavo zal slechts het slot-concert in deze stad ge geven worden. Deelnemers zün dit jaar dr. Hans Haselböck uit Wenen, Johan van Dommele (pryswinnaar van vorig jaar) uit Ede, Stanis Deriemaeker uit Nukerke (Belgie) en Sven Olof Ohlsson uit Solna iZweden). Het tweede internationale beiaardcon cours in Hilversum zal dit jaar worden gehouden op de avonden van 27 juni tot en met 1 juli, wederom op het carillon van het Hilversumse raadhuis. Hartelijke huldiging H. J. van Leeuwen BIJ ZIJN AFSCHEID ALS ORGANIST VAN OOSTERKERK Was reeds eerder in het midden van de gemeente na afloop van de oude- jaarsdienst in de Oosterkerk afscheid genomen van de heer H. J. van Leeuwen die ruim zestig jaar het orgel in deze kerk bespeelde, gisteravond heeft het College van Kerkvoogden der Leidse Hervormde Gemeente tijdens een ver gadering van dit College afscheid ge nomen van deze hoogbejaarde organist. De heer D. van der Kwaak, voorzitter van het College schonk aandacht aan het spel van de heer Van Leeuwen, dat zulk een eigen karakter had en dat door de gemeente op hoge prijs werd gesteld. De heer Van Leeuwen behoorde, aldus spreker, tot dp Oosterkerk en de kerk bij deze organist. Zeer velen zijn door uw spel gesticht en vonden daarin ver troosting Namens het College bood spreker de heer Van Leeuwen, wiens echtgenote eveneens aanwezig was, een enveloppe met inhoud aan. Nadat de heer Van Leeuwen had be dankt voor dëze vriendelijke ontvangst, volgde een gezellig samenzijn waarbij nog vele herinneringen uit de Ooster kerktijd van deze scheidende organist werden opgehaald. Zolang nog niet in de vacature is voorzien, zal mej. A. van Ulden het or gel 's zondags bespelen. Concert Alma Materk Koor Werken uit baroktijd Woensdag 20 januari a.s. hoopt het Leidse Alma Materkoor in de Stadsge hoorzaal een concert te geven van wer ken uit de baroktijd. De Chr. Zang- en i Oratorium Ver. „Hosanna" te Alphen, l dat onder leiding staat van Willem Mi- zèe, zal aan bovengenoemd concert mee werken. Het hoogtepunt van het programma vormt het "Te Deum" van Jean Baptiste Lully, niet alleen een première voor Lei den, maar ook voor Nederland. Dit werk is gecomponeerd voor twee afzonderlijke koren, zes solisten en orkest. J. B. Lully maakte in Parijs onder Lo- dewük XIV, een succesvolle carrière. Van 1673 tot 1687 schreef deze hof- componist büna ieder jaar een opera, waarby deze merkwaardige figuur byna j driekwart eeuw het Franse muziekleven I beheerste. Het uit te voeren dubbelkorig 'Te Deum" heeft alle kwaliteiten van zün werk, is niet uitgesproken religieus, maar van een pompeuze barokke prachtlie- vendheid. De muzikale gang beweegt zich I in grote vlakken, waarbü de solo's en re- I citatieven, alsmede de feestelüke klank van de hoge C. trompetten voor de no- I dige afwisseling zorgen. Tevens zullen worden uitgevoerd de Kantate „Jesu meine Freude" van Bux- tehude en de bekende Psalm 112 van G. F. Handel, voor sopraansolo, cemballo, koor en orkest. Solisten zün: Heieen Verkley en Hen- riette Sengers, sopranen; mevr. Truus van Dongen, alt; Chris van Woerkom en Jan Koot, tenoren en Leo Ketelaars, bas. Het Amsterdams Kunstmaand Orkest zal de begeleiding verzorgen. SCHAKEN Leidse Schaakbond DEGRADATIE VAN VOORSCHOTEN I VRIJWEL ZEKER! Gisteravond heeft zich een nieuw drama over Voorschoten I voltrokken. Door een misverstand dachten de Voor schotenaren dat hun wedstrüd tegen Bodegraven I eerst volgende week zou plaatsvinden. Zü keken raar op. toen eensklaps tien Bodegraven-spelers, strüdlustig en paraat, voor hen opdoem den. Het in allerijl bü elkaar geraapte Voorschotense team miste nu zün eerste twee borden, hetgeen fataal bleek. Met een vierde nederlaag moet er zoiets als een wonder geschieden, wil Voorschoten zich nog in de eerste-klasse handhaven! Voorschoten IBodegraven IG. P. SluiterD. P. Hagoort 01; N. Maar- senJ. G. Breekveldt Vi, K. Waas dorpK. Veerman 1—0, dr. P. Vermet J. van Sterkenburg 10. C. v. d. Kooy— A. Scheer J. J. Braggaar jrW. van Beek 01, B. MaatH. J. van Os (res.) 01, M. Segaar (res.)K. Kuper (res.) 01. J. van Os (res.)H. A. van Dam (ras.) 'zXA, R. Verstraten (res.) J. C. Nottelman (ras.) 01, totaal: 3^—6^. Men deelt ons mede. dat de ge luidsinstallatie bü de kerstboomverbran ding aan de Churchilllaan niet defect is geraakt, maar dat deze door gebrek aan spanning niet in werking gesteld kon i I worden. Lezers schrijven De Lichtweek-verloting Naar aanleiding van het ingezonden stukje in de rubriek .Lezers schrijven" d.d. 30-12-1959 over ontevreden kopers tydens de Lichtweek, voelt de Winke liersvereniging „Hogewoerd" zich ge dwongen hierop een nadere toelichting te geven. Het zit n.m. zo. De Ver. voor Vreemdelingenverkeer heeft dit jaar een verloting georgani seerd. waarop de winkeliers hebben in gehaakt. Op een daartoe gehouden vergadering werd besloten bü aankoop van f. 1. een zegel te verstrekken en vyftig van deze zegels gaven recht op een gratis lot. Dat deze loten direct daarop k 60 cent verkrijgbaar zouden zün, was voor de winkeliers dan ook een volkomen ver rassing, en wel een zeer onaangename. Had men dit tüdens genoemde verga dering medegedeeld, dan hadden de winkeliers aan deze actie zeker niet deelgenomen. Evenals U, geachte koper, voelen ook wü ons gedupeerd, en stellen wü ons voor deze vreemde gang van zaken niet verantwoordelük. Het bestuur der Winkeliersver. „Hogewoerd" Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK. Beroepen te Oudeschoot W. van der Wolk. vicaris te Zeist Te Veen (toez.) P. de Jong te Kootwykerbroek GEREF. KERKEN. Beroepen te Schlldwolde A. van der Zwaag, kand. te Groningen. CHR. GEREF. KERKEN. Bedankt voor Leerdam J. C. van Ra- venswaaij te Schevenlngen. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te Amsterdam-Centrum M Blok te Rijssen, die bedankte voor Krab- bendüke. DS. C. VAN DER WOUDE HOOGLERAAR TE KAMPEN De Generale Synode van de Geref. Kerken heeft haar gisteren te Utrecht gehouden zitting geheel in comité ge houden. Ds. C. van der Woude te Leeu warden werd benoemd tot hoogleraar aan de Theologische Hogeschool te Kampen, in de vacature die is ontstaan door het overlyden van prof. dr. G M. den Hertogh. Ds. Van der Woude werd 19 juni 1922 te Gorredyk in Friesland in het predik ambt bevestigd. In 1927 kwam hij naar Schiedam en in 1930 deed hy zyn in trede in de Friese hoofdstad. Ds. Van der Woude is in het gerefor meerd kerkelyk leven een vooraan staand figuur. Hü heeft sedert 1943 ge regeld deel uitgemaakt van de Gene rale Synode. De nieuwe hoogleraar, die in Kampen vaderlandse en algemene kerkgeschiede nis alsmede kerkrecht zal doceren, zal voordien aan de Vrüe Universiteit pro moveren tot doctor in de theologie. Ds. D. C. Goedhart overleden In de ouderdom van 73 jaar is te Arn hem overleden ds. D C. Goedhart, eme ritus predikant der Ned. Herv. Kerk. Ds. Goedhart werd op 7 augustus 1910 te Leilens (Gr) in het prediktambt be vestigd. Daarna diende hy de gemeente van Tubbergen. Op 1 augustus 1924 werd hem eervol ontslag verleend met de bevoegdheid van emeritus. Hij werd toen benoemd tot godsdienstleraar aan het Rijksopvoedingsgesticht voor jon gens „Veldzicht" te Avereest. Op 28 maart 1926 werd hü echter weer predikant te Halle bü Zutphen. In 1933 deed hü intrede in zyn laatste gemeente, namelük die van Hummelo. Daar ging hij op 25 april 1951 met eme ritaat. Het stoffelük overschot zal morgen te Hummelo ter aarde worden besteld. HERVORMD THEOLOGISCH SEMINARIUM Bestaat binnenkort 10 jaar Het seminarium van de N H. Kerk te Driebergen, waar aanstaande predikan ten in internaatsverband de laatste vier maanden van hun opleiding doorbren gen, viert op 20 januari zün tienjarig bestaan. De rector van het seminarium, dr. H. Berghof, zal tydens deze bijeenkomst spreken over „Tien Jaar seminarie" en de conrector dr. J. M. de Jong over ..Het seminarie en de Hervormde Kerk". 's Middags spreekt dr. W. A. Visser 't Hooft, secretaris-generaal van de We reldraad van Kerken te Genéve. de feestrede uit. getiteld: „De plaats van de Ned. Herv. Kerk in de oecumene".

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3