Antoine Pinay zou willen aftreden als Frans minister van Financiën Eisenhowers troonrede'' was blijmoedig van toon WEERBERICHT Sterke contrasten in regering tussen liberaal en progressief Begroting voor de ruimtevaart zal bijna verdubbeld worden - Overigens weinig verrassingen Leidse verfhandel „de Valk' PROEF BOVEN OCEAAN MET Rtc heeft geen ENORME RUIMTERAKETTEN bevoegdheid Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 8 JANUARI 1960 No. 29943 LEIDSCH m DAGBLAD Positie van de frank is verzwakt (Van onze Parijse correspondent) De verzwakking van de positie van de Franse frank ten opzichte van de dollar, die zich de laatste dagen duidelijker aftekent aan de Parijse beurs, wordt in politieke kringen in direct verband gebracht met geruchten over het eventueel aftreden van de conservatieve minister van Financiën Antoine Pinay. Pinay is uit bezorgdheid over die verzwakking van de frank en politieke speculaties die er de oorzaak van zouden zijn, gisteren trou wens onverwacht teruggekeerd in Parijs na, evenals generaal De Gaulle, voor een dag of wat met vakantie te zijn vertrokken. Een andere aanwijzing voor een spoedige ontknoping van de economisch- financiële tegenstellingen, die de regering nu in twee kampen hebben gescheiden, vormt het gerucht dat door premier Michel Debré per soonlijk geïnspireerd zou zijn en volgens hetwelk de directeur van de Franse Bank, Baumgartner, zich bereid getoond zou hebben Pinay als minister van Financiën op te volgen. Generaal Frey-Bielecki niet naar Joego-Slavië Generaal Jan Frey-Bielecki, opper bevelhebber van de Poolse luchtstrijd krachten, die volgens geruchten zich heimelijk naar Joego-Slavië zou hebben begeven, is in Polen. De generaal ver toeft sinds 20 december te Zakopane, aan de Pools-Tsjechoslowaakse grens, aldus meldt het Poolse persbureau. Malakka weigert uitlevering opstandelingen De Indonesische zaakgelastigde in Koeala Loempoer. Mardjoeni, heeft ver klaard, dat de regering van Malakka aan Indonesië 30 Indonesische opstan delingen moet uitleveren, die op 12 jan. in Penang terecht zullen staan op be schuldiging van onwettig bezit van wa pens en munitie. Een woordvoerder van de regering van Malakka had reeds eerder verklaard dat zij niet uitgeleverd zouden worden, niettegenstaande de Indonesische rege ring hierom verzocht had. Volgens een woordvoerder van de be trokken Indonesiërs, waren zij op weg geweest van Riouw naar Atjeh, „waar een grote revolutionaire beweging aan de gang is". Hun motorboot was defect geraakt en een krachtige wind had de boot met de 30 Indonesiërs naar Malak ka gedreven. De Gaulle zal moeten kiezen of delen Ofschoon geen politieke figuur als Pinay, zouden diens tegenstanders in de regering, onder wie de premier, niette min hopen, dat Baumgartner zowel in binnen- als in buitenland dezelfde psy chologische garanties voor een beleid ter verdediging van de frank als de hui dige bewindsman en schatkistbewaarder zou kunnen geven. Een ander symptoom, dat op toespit sing der tegenstellingen lijkt te wijzen, is het feit, dat op ditzelfde moment een wetsontwerp van de progressieve mi nister van Justitie bekend is gemaakt en dat rechtstreeks indruist tegen de beginselen waarvan Pinay als de vaan deldrager wordt beschouwd. Wanneer de ideeën van „Justitie" in de praktiijk zouden worden gebracht, dan zullen ar beiders in aandeelhoudersvergaderingen van naamloze vennootschappen met meer dan 50 man een niet onbelangrijke stem tot 25 procent in het kapit tel kunnen krijgen. De omstandigheid dat deze denkbeelden parallel lopen met de gedachten, die De Gaulle zelf vaak heeft uitgesproken, zal er zeker toe bijdragen de vrees van Pinay, die een overtuigd en vurig voorstander is van de liberale economische beginselen, nog te verhogen. Het is trouwens be kend dat Pinay sinds enkele weken al een soort lijdelijk verzet pleegt in de regering door op memoranda en vragen van zijn collega's geen antwoord meer te geven. Geraamte in put was van een Engelse winkelier De kleren die gevonden zijn in de put met het aan een ladder gebonden geraamte in Zuid-Engeland, blijken te hebben toebehoord aan de 23-jarige Ja mes Dunn die sedert maart 1958 wordt vermist. Er zijn geen tekenen die wijzen op geweldpleging. Naar later verluidde, had Dunn zich in februari geketend aan hekwerk van een woning te Londen. Hij werd toen door brandweerlieden bevrijd. Hij had een winkel in Cirencester. Het zoeken naar de man die te Bir mingham de 29-jarige vrouw Stephanie Baird heeft onthoofd, is gisteren zijn derde week ingegaan. De politie heeft in een onderzoek van huis tot huis 10.000 mensen ondervraagd. Twee bezwaren Antoine Pinay heeft, naar in zijn om geving vernomen wordt twee belang rijke bezwaren tegen de koers van zijn collega van Justitie: tegen de voorge stelde commissaris voor het nazien van de boeken (deze functionaris zou door het ministerie van Justitie worden aan gewezen) heeft hjj het bezwaar, dat op deze wijze de staat in alle Franse onder nemingen zou worden binnengevoerd, en tegen de medezeggenschap is zijn bezwaar, dat hiermede aan de commu nistische CGT, die het voornaamste Franse vakverbond is, toezicht op de Franse ondernemingen zou worden ge- gewen. Of generaal De Gaul'le alleen al van wege de politieke terugslag zich van harte en gemakkelijk van zijn minister van Financiën zal laten scheiden is in tussen een vraag. Wanneer tijdens zijn verdere afwezigheid de tegenstellingen nog zouden worden toegespitst, dan zal de generaal bij zijn terugkeer in Parijs wel moeten kiezen of delen en in dat vermoedelijk wel moeten kiezen of delen en in dat geval zou met het vrijwillig of geforceerde vertrek van Pinay, die zich zelf graag als redder van de frank ziet, ernstig rekening moeten worden gehou den. Onderhandelingen over landingsrechten begonnen (Van onze correspondent te Washington) Gistermiddag zijn te Washington de onderhandelingen tussen Nederland en Amerika begonnen over de KLM-lan- dingsrechten te Los Angeles. De eerste ontmoeting duurde slechts drie kwartier en was niet veel meer dan een vrien delijke kennismaking. Staatssecretaris Stijkel 9prak na aflocp over de prettige atmosfeer, die er geheerst had. Vandaag lunchten beide delegaties bij de Neder landse ambassadeur. Daarna zouden de wat. meer gedetailleerde discussies be ginnen. Ac \s laatste State of the Union (Van onze correspondent te Washington) President Eisenhower heeft voor de laatste maal in het Congres zijn jaarlijkse „State of the Union"-boodschap gehouden, die men het best kan vergelijken met onze troonrede. Een en dertig maal werd Eisen howers betoog met applaus onderbroken. Het veelvuldigst applaudis seerde men echter bij het gedeelte, waarin de president verklaarde, dat dit jaar een sluitende begroting (ad tachtig miljard dollar) kon worden bereikt en dat men volgend jaar zelfs vier miljard dollar voor schulddelging zou overhouden. Achtmaal kort na elkaar weerklonk applaus, toen Eisenhower met voldoening over deze begrotingsdetails sprak. Het viel echter op dat hoofdzakelijk Republikeinen dit succes toejuichten. Kennelijk hopen zij behalve de vredesengel ook de zuinige fiscus te kunnen laten paraderen in hun verkiezingsoptocht van dit jaar! President zag geen reden voor alarm Eisenhowers rede was beslist in majeur gecomponeerd. Het land. waar de president over sprak, leek soms wel een andere staat, als waarover de Ameri kaan dagelijks in zijn serieuze kranten leest! Eisenhower kenschetste de defen sie als voldoende en de president toonde eveneens vertrouwen in de Amerikaanse prestaties bij de ruimtevaart. De be grotingspost voor ruimte-exploratie zal bij het volgende budget bijna verdub beld worden. Het zijn werkelijk niet alleen de Democratische critici, die dag in, dag uit in kranten en tijdschriften betogen, dat Amerika gevaarlijk bij de Russen achter is geraakt bij de mili taire luchtvaart en ruimtevaart. Doch de president zag geen enkele reden voor alarm. Zelfs putte Eisenhower hoop uit de verklaring van enkele staalfabrikan ten, dat op het ogenblik geen prijsstijging zou intreden. Vrijwel algemeen verwacht men echter, dat na enige tijd de prijzen van het staal omhoog zullen gaan als gevolg van de thans verhoogde lonen. Misschien hopen de Republikeinen dat de staalmagnaten de inflatoire prijsstij ging zullen uitstellen tot na de ver kiezingen. De kans hierop is niet ge heel uitgesloten. Behalve begrotingsnieuws, bevatte de rede weinig verrassingen. De president deed een beroep op West-Europa en Ja pan om vooral door particuliere inves- terinzen de welvaart in de armere delen van de wereld te helpen vergroten Amerika 's betalingsbalans noopt tot voorzichtigheid. Verhoogde export en vergrote wereldhandel zouden een re medie kunnen zijn. De Nederlanders, die thans te Washington KLM-vluchten naar Amerika's westkust bepleiten, zou den zich terecht bij de onderhandelin gen op deze uitspraak van de president kunnen beroepen! Hoeveel van Eisenhowers verlang- langlijst in vervulling zal gaan, staat nog te bezien. Zal Amerika een titanen- taak vervullen ten behoeve van India? Zal het landbouwprobleem nader tot een oplossing gebracht worden? Zullen de Atlasraketten, atoomonderzeeërs en Polarisraketten de bezorgdheid weg nemen inzake Amerika's achterstand? Eén ding is echter zeer wel mogelijk: vele Amerikanen zullen graag geloven, dat de toestand zo rooskleurig is als in deze oratie wordt voorgesteld, In dat geval zou de Republikeinse partij stellig kun nen profiteren van het optimisme, dat vele serieuze waarnemers echter onge grond achten. De echtgenote van generaal- majoor F. van der Veen, de com mandant van de vierde divisie, heeft een gobelin aangeboden aan Ko ningin Juliana. Het gobelin was ge schonken door de burgerij van La Courtine in Frankrijk, waar deze divisie vorig jaar oefende. Na de oefening herstelden de militairen de zwaar gehavende wegen. Tijdens de oefeningen hebben zij ook enkele nieuwe wegen aangelegd, die een aanzienlijke verkeersverbetering be tekenden. De bewoners van La Courtine drukten op deze wijze hun erkentelijkheid uit. Officiële dealer van: VERF VAN VETTEWINKEL TOKION LAKKEN VALSPAR AUTOLAKKEN WIENESE LADDERS SPHINX KWASTEN LAMMERMARKT 3 LEIDEIN TELEFOON 33909 Wat zou Salomo doen? In Beersjeba heeft zich dezer dagen een geval voorgedaan ter oplossing waarvan opnieuw een oordeel van Sa lomo nodig schijnt te zijn. In de kraam kliniek van genoemde plaats in Israël waren namelijk de baby's van twee jonge moeders, de een is uit Jemen en de andere uit Cochin afkom stig, bij vergissing verwisseld, zodat de moeders elkanders kind voedden. Toen zij van de vergissing op de hoogte werden gesteld, weigerden zij echter beiden haar eigen zoon terug te nemen en daar de politie in een geval als dit pas op klachten van de ouders zelf kon ingrijpen, gingen de moeders ieder met het kind van de ander naar huis. Men had nog bloedproeven ge nomen om de verwantschap ondubbel zinnig vast te stellen, maar noch de ziekenhuisautoriteiten, noch de politie of de ambtenaren van het ministerie van gezondheid vermochten de moe ders te erreden haar eigen kind terug te nemen! Minister De Schrijver: Verrassende Russische aankondiging: Vorst op komst De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Overdrijvende wolken velden met een kans op enkele lichte sneeuwbuien. Temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst. Tot matig of krachtig toenemende noordoostelijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur) 9 JANUARI Zon op: 8.46 uur; onder: 16 48 uur Maan op: 13.58 uur; onder: 4.23 uur Hoogwater te Katwijk te 12.23 uur. Laagwater te 7.50 en 20.17 uur. Dit Blad bestaat uit 13 pagina's TUSSEN 15 JANUARI EN 15 FEBRUARI Sovjet-deskundigen werken aan een zeer krachtige raket om. zware aard- satellieten te lanceren en om vluchten te ondernemen vaar andere planeten van ons zonnestelsel, zo heeft het Persbureau Tass gisteren bekendgemaakt. In de komende maanden zullen in het middendeel van de Stille Oceaan, waar geen iyitensief scheepvaart- en luchtverkeer is, proeven worden genomen met de raket zonder de laatste trap, teneinde het besturingsstelsel te perfectione ren, aldus het Russische persbureau. De eerste proeven zullen tussen 15 ja nuari en 15 februari worden genomen. Men verwacht dat de voorlaatste trap van de raket zal vallen in het centrum van het westelijk deel van de Stille Oceaan, ongeveer halverwege tussen Hawaii en de Fidji-eïlanden, enige graden noordelijk van de evenaar. Speciaal uitgeruste schepen van de Sovjet-vloot zullen in het betrokken gebied de nodige metingen verlichten. De Sovjet-regering doet op andere landen een beroep om schepen en vliegtuigen instructies te geven en niet in het genoemde gebied te komen, aldus de verklaring. in de zeer dun bevolkte gebieden nabij de poolcirkel verantwoord kunnen zijn, waar de „hulp" van de aardrotatie vrij wel te verwaarlozen is. Het zal wel werken! Deze Russische aankondiging heeft in Washington verrassing gewekt. Ruimte vaartdeskundigen leiden uit de mede deling af. dat de Russen erin zijn ge slaagd hun raketten een aanzienlijke grotere stuwkracht te geven dan waar toe zjj al in staat waren „Wij kunnen met zekerheid aannemen dat de Russen geen aankondiging zou den doen als zij niet wisten dat de ra ket zou werken", zei een functionaris van het Amerikaanse Bureau voor Ruimtevaart. Terrein hij evenaar heeft voordelen Prinses Frangoise van Bourbon- Parma en Prins Eduard von Lob- kowicz bij het verlaten van de i Op het eerste gezicht kan het ver wondering wekken, dat Rusland deze belangrijke experimenten buiten het eigen grondgebied gaat ondernemen, terwijl de Russen totdusver niets naar buiten lieten lekken omtrent voorne mens en proeven, en alleen successen vermeldden, waardoor zjj succesvoller schenen dan «je Amerikanen met hun wel gepubliceerde talloze mislukkingen op het gebied van het ruimte-onderzoek. I Het is evenwel waarschijnlijk, dat de Russen min of meer gedwongen zijn om de Stille Oceaan als proefgebied te ge- I bruiken. In de nabijheid van de evenaar kan bij satellietlanceringen voordeel getrok ken worden van de aardrotatie, die ra- iketten een aantrekkelijke aanvulling in j de aanvangssnelheid kan geven. Rus- Notre Dame in Parijs, waar zij gis- land beschikt op eigen grondgebied niet teren in het huwelijk traden. krachtige raketten zouden zelfs slechts De Belgische minister voor Kongo, De Schrijver, heeft gisteren in Brus sel verklaard, dat de rondetafelcon ferentie over de Kongo, die waar schijnlijk 18 januari zal beginnen en twee weken zal duren, geen beslissen de bevoegdheid zal hebben en zich niet zal kunnen uitspreken over de overdracht van de soevereiniteit. „Het zal een politieke conferentie zijn en niet meer dan datverklaarde hij. De Schrijver deelde voorts mee. dat de Kongolezen het onderling eens zul len moeten worden over de samenstel ling van hun vertegenwoordiging. Vol gens de Belgische regering zal de Kon golese delegatie niet meer dan 25 leden dienen te omvatten. De eerste Kongolese afgevaardigde, een belangrijke leider van het „kartel". Kasavoeboe. is inmid dels reeds naar Brussel vertrokken. De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties Hammarskjöld is giste ren naar Stanleystad vertrokken na in Leopoldstad gesprekken te hebben ge voerd met Kongolese leiders. In Bagira is gisteren een congres van de Nationa le Kongolese beweging begonnen. Inmiddels zijn uit verschillende plaatsen van Belgische Kongo berich ten binnen gekomen over brandstich ting en plundering. Talrijke arrestaties werden verricht. In verscheidene stre ken zijn gewapende benden waargeno men. De strijd tussen de leden van de Baloebastam en die van de Loeloea- stam schijnt op sommige plaatsen wee- heftig te zijn opgelaaid. Japan opponeert Een woordvoerder van de Japanse re gering verklaarde, dat Japan zich het recht voorbehoudt om schadevergoeding te eisen voor eventuele verliezen als ge volg van Sovjet-raketproeven. In het betrokken oceaangebied vissen veel Ja panse schepen. Volgens Japan gaat het niet aan d; een mogendheid een deel van het vri; zeegebied voor anderen gevaarli maakt. Op grond van deze overwegi' heeft Japan indertijd ook geprotestec tegen Amerikaanse en Britse kernpro ven in de Stille Oceaan. Directeure. a a van Dishoeca DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN wltte smgeJ u Lelden Glr0 00 57055 Hoofdredacteur J Brouwer [7.5o per Kwartaal; 12.55 per maand; f0.59 per weeK Telefoon Directie en Administratie; 25041; Redactie; 21502

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1