Laatste nieuws Vragen aan de minister over de inkrimping van diensten-Citosa DONDERDAG 7 JANUARI 1960 .Heeft de minister kennis geno men van publikaties, inhoudende, dat bij sommige busondernemingen het personeelstekort 20 groot is, dat. in het bijzonder tijdens spits uren, op een afdoende vervoers- gelegenheid niet kan worden ge rekend?" Dit is een van de schriftelijke vragen, die het Tweede Kamerlid de heer Van Eibergen (AR) aan de minister van Verkeer en Wa terstaat gesteld heeft over het tekort aan personeel van ongeveer 25 pet., waarmee de onderneming ..Citosa" te Boskoop te kampen zou hebben. De heer Van Eibergen vraagt voorts aan de minister of ook bij andere ver voersondernemingen dan de „Citosa" soortgelijke moeilijkheden bestaan. Wor den naar aanleiding van dit tekort aan personeel ontheffingen van het rijtijden besluit verleend, en als dit het geval is, tot welke omvang en over welke perio den geschiedt deze ontheffing dan? Hij vraagt voorts of, als genoemde be richten Juist zijn, niet het ernstige ge vaar dreigt, dat aan een duurzame, re delijke en veilige vervoersvoorziening niet meer kan worden voldaan. Kan de mi nister ook mededelen, wat de oorzaken van het grote personeeltekort kunnen zijn? In hoeverre is het bericht Juist, dat men, gelet op het personeelstekort, wil overgaan tot wijzigingen, beogende aanpassing aan de noodtoestand? De heer Van Eibergen vraagt dan, of, als de oorzaken gelegen zijn in onjuiste lonen en andere arbeidsvoorwaarden, de minister bereid is maatregelen te bevor deren ter voorziening in dezen. Kan men geen personeel, afkomstig uit de z.g. overschotgebieden, zo nodig met over heidshulp, aantrekken? welke maatrege len denkt de minister te nemen, opdat een goede vervoersvoorziening verzekerd blijve, de veiligheid niet in het gedrang komt en het rijtijdenbesluit wordt nage leefd? Intussen wordt van de zyde van de autobusdienstonderneming Citosa N.V. te Boskoop onder meer het volgende meegedeeld: ,,In overleg met de Rijksverkeersin spectie ,die volledig begrip toont voor onze moeilijkheden, gaan wij thans enige beperkingen in de dienstregeling invoeren welke hoofdzakelijk neerko men op frequentieverlaging op zonda gen en op werkdagen in de latere avonduren. De gewijzigde dienstrege ling gaat in op zondag 10 januari. Het OEGSTGEEST De Lekespelers zetten nieuwe jaar goed in De Lekespelers zetten het nieuwe jaar in met de opvoering van het toneelstuk „Het hing in de lucht", een klucht in 3 bedrijven van Bert Peets. Een speciaal welkom gold de raadsleden mevr. Smits- Witvliet en de heer G. Blansjaar, als mede de afgevaardigden van zusterver enigingen. De voorzitter, de heer E. A. de Wekker, stelde vervolgens in het licht dat het op te voeren stuk geen en kele pretentie inhield en uitsluitend er op gebaseerd was de lachspieren in be weging te brengen. Emmy Groenendaal (mej. B. Post) een 10 maanden gelukkig getrouwd met Nick Groenendaal (E. A. de Wekker) maar buiten medeweten van tante Sjaan Doreland (mevr. Van Ees- Gerritsen) en oom Harry Groenendaal (T. Versteeg) zorgden er voor dat de tal van lachwekkende situaties en komische verwikkelingen ten volle tot leven kwa men. De ene vermomming volgde op de andere. Koddige situaties zorgden voor een gulle lach. Er werd vlot gespeeld zodat men op een geslaagde avond kon terugzien. Er werd tot slot een verloting gehouden. Een van de dames ging met een taart. en een luxe kist sigaren naar huis. BURGERLIJKE STAND Geboren: Jan Gerard, zn. van J. J. Macdanlel en J. Zandbergen; Monica M. M., dr. van G. Chr. van aer Gee6t en H. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 7 januari. Leidse Coöp. Groen te- en Fruitveiling. Andijvie 3664, kro ten 50, boerenkool 2631. rode kool 31 38. groenekool 39. prei 3954, stoofsla 51-55, spruiten A 4565, B 3660, uien 28, waspeen 2344, witlof 850. Per 100 stuks: knolseldierie 29, sla 6.4013.20. Per 100 bos; peterselie 3840, selderie 5.40 8.30. AALSMEER. 6 Januari C.V. Centrale Aalsmeerse Veiling G.A.: Snijbloemen: Gerbera 1538. Bouvardia 1026. Euphor bia 3580, Calla 2571 per stuk. Ama ryllis 2052 per kei kof knop. Freesla 80 160, Cyclamen 50105, Chrysanten tros 100290 per bos. Seringen: Mad. Step- man 4895, Marie Legray 3456, Blauw 3085 per tak. Forsythia 3085. Prunis 35100. Anjers: rood 1036, roze 1030, wit 1030 per stuk. Rozen: Better Times 1555, Rosalandia 1038, Parel van Aals meer 15105, Geh. Duisberg 15105, Towny Gold 15110, Baccarat 1590, Montezuma 1550 per stuk. BOSKOOP, 6 Januari „De Boskoop- sche Veiling": Mahonieblad 105100, ld. II 7548; Hamamelis mollis 105—85—70; Forsythia I 6061. idem II 4942. idem III 3631. idem IV 2421, idem per bos 140100; Sweetheart 14070; Androme- dablad 51—24. KATWIJK AAN DEN RIJN, 6 Januari Groenteveiling: waspeen A1 (per kist) 9.4013, idem A2 4.309.20, idem BI 9.7012.90, idem B 2 2.105, idem C 1 5.306.90, idem C2 1.503.90; groenekool I 2228, idem II 1223; spruiten A 1 52—59, idem A 2 32—51, idem B 1 22, idem B 2 1935; rodekool I 2433, idem II 28; boerenkool I 27—30, idem II 19; uien (per kist) 4.605.10; knolselderij (per 100 stuks) 655, andijvie II 1647; witlof I 5167; breekpeen B (per kist) 3.103.90, Idem C 4.60—5.40; prei 42—51. Aanvoer: waspeen 97.000 kg., waarvan 75.000 kg. voor export werd verkocht. ROELOF AREN DS VEEN. 6 Januari. Bloemenveiling. Cyclamenbloemen 4489, Fresia's 65—1.14, BI. Druifjes 20—28. Nar cissen: Frühling 5658. Early Glorie 38— 59. Buxron 3442. Tulpen: v. d. Eerden 90—1.15, Rose Copland 80—1.21, Krelage 6172, Golden Harvest 851.15, White Sail 90—1.10. Wintergold 7085. Lustige Witwe 891.18, All. Plerson 7179, Early Queen 6884. Hlllegarda 7386. Demeter 1 301.35, Sulpher Triumph 1.051.11, Olaf 85—91, Pax White 90—96. Troschry- santen: 621.09 per bos, Am. Anjers 12 23 per stuk. Groenteveiling: glasandijvie 57.00 60.00, kropsla 5 5011.00. witlof I 37.00— 42.00, idem II 30.00—37.00 per 100 kg. TER-AAR. 6 januari Groenteveiling: witlof I 38—48. idem II 2335. idem stek 222; spruiten 5257, idem B 3536 idem stek 25—26; boerenkool 9—17; glas andijvie 5582. idem afw. 32; tomaten 2642' prei 2542 .idem B 15; groenekool 2526; rodekool 25; sav.kool 20, alles per kg.; Knolselderij 3546 per stuk. Boeren kool 1.101.40; stoof6la 50 per kist. communqué vermeldt voorts, dat 't be drijf reeds zeer lang met 'n groot tekort aan rijdend personeel te kampen heeft, dat voornamelijk ontstaan is door te lage lonen en onvoldoende vergoeding voor onregelmatige arbeid. Het communiqué noemt verder als oorzaken van het tekort het uitblijven van een gunstige regeringsbeslissing in de huidige loononderhandelingen en het feit, dat Boskoop in 'n lage standplaats- klasse is ingedeeld. Amerikaanse lening voor Indonesische firma De Amerikaanse „Development Loan Fund" heeft vandaag de principiële goedkeuring bekendgemaakt van een lening van 2.6 miljoen dollar aan een Indonesische firma. Met dit geld zal, indien desbetreffend een overeenkomst wordt gesloten, de N.V. Indonesian Service Company Ltd in Djakarta een fabriek bouwen voor het vervaardigen van onderdelen voor jeeps en lorries in licentie van de Kaiser Corporation en Willy Motors. De onderdelen van de overeenkomst moeten nog aan onderhandelingen wor den onderworpen. De minister van Defensie, ir. S. H. Visser heeft gisteren zijn eerste werkbezoek aan een lucht machtonderdeel gebracht en wel aan de basis Woensdrecht. De terugweg naar de Residentie maakte de bewindsman per Hawker Hunter. Hier stapt de minister op Ypenburg uit het toestel. J. J. van der Kraft; Maria Ph. E.. dr. van B L. Schmidt en R van Beek; Annemieke M„ dr. van K. Bakker en M. A. Duijser. Overleden: G. Rijnsburger, 56 jr.. e.v. J. Kamsteeg; W. Hoogerdijk, 82 Jr. w.v. N. Annaers. VOORSCHOTEN Nieuw kraamcentrum werd officieel geopend Dokter M. van der Stoel uit Voor schoten heeft gistermiddag als \oor- zitter van de Stichting „Kraamcen trum Schenk en Vliet" in Voorburg het nieuwe kraamcentrum officieel geopend. Tot nu toe werd de opleiding tot kraamverpleegster, waartoe Rijswijk, Voorburg. Leidschendam. Voorschoten en Wassenaar samenwerkten, verzorgd in het gebouw van het Groene Kruis in Voorburg. Door medewerking van de gemeentelijke mstanbies kon echter de beschikking verkregen worden over het pand Oosteinde 33 te Voorburg. Mede door de bekwame ontwerpen van de binnenhuisarrhiteete mej. T Boom te Voorschoten kon hier een prachtige mogelijkheid tot opleiding van kraam verpleegsters geschapen worden. De voorzitter van de Provinciale ver eniging ,.Het Groene Kruis", de oud burgemeester van Voorburg, dokter No- teboom, kwam het bestuur geluk wen sen, spr. bood de 10-jarige. die nu in een nieuw ..huis" is gekomen, een klok en een enveloppe met inhoud aan. BURGERLIJKE STAND Geboren: Hendrika S.M., dr. van J. C. Hendriks en H. M. van Ruijven; Willem J. R.. zn. van D. J. de Widt en S. van der Kaay; Han, zn. van H. van Wijk en N. J. Bèzemer; Erwin E.. zn van A. A. Mijnhijmer en C. A. van Beekveld; Frede- rlk J., zn. van G. van Eek en E. M. Terp stra; Gert J. C., zn. van G. van Eek en E. M. Terpstra: Justlna J. Th. M., dr. van J. G. A. M. Schlatmann en M M. Brun- klaus. Getrouwd: B. den Boef, 19 Jr. en A. J. Bussem. 22 jr. WARMOND Jeugd zag vuurzee Voor de jeugd van Warmond was er gisteravond weer een groot vuurfeest. Er vond n.l. evenals vorige jaren een geza menlijke verbranding plaats van kerst bomen. Plaats van verbranding was het bollenland van de heer De Vroomen. De brandweerwagen trok om 7 uur dooi de gemeente. Daarachter liepen alle kin deren. die de verbranding van de kerst bomen mee wilden maken. Onder toezicht van de leden der vrij willige brandweer werden de bomen op een stapel gegooid en met benzine over goten. Het vuur werd er ingegooid en onder luid gejoel der kinderen ontstond er een vuurzee. TAFELTENNIS TTV Steeds Vooruit De competitie- uitslagen luiden: Heren: Steeds Vooruit 3 tegen DOCOS 8 (Leiden) 4—6. Echtpaar en kindje door kolendamp vergiftigd Vanmorgen is het echtpaar Verkooijen te Oosterhout overleden door kolen dampvergiftiging. De vader van de heer Verkooijen merkte vanmorgen, dat het gezin nog niet wakker was. Hij begaf zich naar de vastgeplaatste woonwagen aan de Stuivezandse straat te Ooster hout, sloeg een ruit in en vond man (20), vrouw (19) en kind (7 maanden) levenloos op bed. De politie gelooft niet aan misdaad. De kachel, die in de voor avond gevuld was, was gesloten, waar door de giftige damp niet kon uitwijken. Dr. L. Brumme! hoogleraar in bibliotheekwetenschap Vanwege de Ned. Ver. van Bibliothe carissen. die zoals gemeld is toegelaten tot het vestigen van een bijzondere leer stoel in de bibliotheekwetenschap bij de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Gemeente Universiteit te Amsterdam, is thans benoemd tot hoogleraar dr. L. Brummel, bibliothecaris van de Kon. Bibliotheek in Den Haag. Surseance van betaling verleend aan Boazbank (Speciale berichtgeving) Aan de Coöperatieve Spaar- en Voor schotbank BOAZ G.A., te Ruinerwold, is gisteren surcéance van betaling verleend door de Arrondissements-Rechtbank te Assen. Naar het schijnt, zal het tekort nog groter zijn dan de ruim f. 239.000, die op 30 december j.I. volgens de toen beschikbare gegevens waren becijferd. Het tekort zou met ruim f. 94.000 ver kleind kunnen worden door de nalen- schap van de kassier en verder met f. 34.000, waarvoor de leden van de bank garant staan. Mr. H. J. Dons, te Assen, en mr. W. R. F. Vermeulen, te Meppel. zyn tot bewindvoerders aangesteld. Oj 7 april as. worden de crediteuren, het bestuur van de bank en de bewind voerders gehoord door de Asser recht bank. Frans gobelin voor Koningin Juliana H. M. de Koningin is vanmorgen door de echtgenote van generaal-majoor F. van der Veen, commandant 4e divisie, mevrouw J. B. van der VeenTissen, een gobelin aangeboden van Maitre Lurcat, vervaardigd in Aubusson, gele gen in het centrum van de hernieuwde Franse gobelin-industrie in het depar tement Creuse. Op voorstel van de sous-prefect Albert Mignot, hebben enkele departementele autoriteiten en burgemeesters het gobe lin voor H.M. de Koningin laten ver vaardigen als dank van de bevolking voor het werk van de Nederlandse militairen in La Courtüne. PROF. KLAASSEN DIRECTIELID NED. ECONOMISCH INSTITUUT (Van onze Haagse redactie) Prof. dr. L. H. Klaassen is toegetre den tot de directie van de Stichting het Nederla-ndsch Economisch Insti tuut. Prof. Klaassen zal in het bijzonder worden belast met de afdeling opdrach ten. Artis had goed jaar Artls heeft een goed jaar achter de rug. In 1959 kwamen er 581.000 bezoe kers door de hekken van de Amster damse dierentuin (13.000 meer dar» het jaar daarvoor). Bovendien is Artis door schenkingen en aankopen met een aantal dieren verrijkt. Een be langrijke aanwinst noemde de direc teur, dr. E. F. Jacobi gistermiddag de aankoop van twee neushoorns, waar voor een bedrag van 32.000 Duitse mark moest worden neergeteld. Het- voeren van de dieren door het publiek vormt nog steeds een groot pro bleem. Er zijn tussen de directies van de dierentuinen in Antwerpen. Rotter dam en Amsterdam besprekingen gaan de over een eventuele gelijktijdige in voering van een voerverbod in deze dierentuinen. De directies voelen overi gens niet zoveel voor een algeheel ver bod. Ze zouden het liever willen laten by verzoeken. Maar de gevolgen van het voor de dieren levensgevaarlijke over voeren heeft de laatste tijd veel zorgen gebaard. Zo komt het voor dat dieren in de zomermaanden aan Engelse ziekte gaan lijden door gebrek aan bepaalde vitamines. Deze zitten wel in het Artis- voer, maar omdat de dieren al vol zit ten met allerlei zoetigheden en andere lekkernijen van de bezoekers, komen ze aan het Artiseten niet meer toe. Men heeft getracht dit te ondervangen door de dieren 's morgens voor de komst van het publiek zoveel mogelijk te laten eten. zodat ze voor de rest van de dag vrijwel niets meer lusten. Maar er zijn er. zoals sohapen, die blijven dooreten tot ze er aan doodgaan. In buitenlandse dierentuinen, met name in Frankfort, bestaat er reeds enkele jaren een voer verbod. Men gaat uit van de veronder stelling dat een bezoeker ook zonder te voederen contaot met het dier kan krij gen. Vonnis mishandeling in de Jan de Baenstraat Een 22-jarige Haagse metselaar is vanmorgen door de rechtbank te Den Haag wegens mishandeling, de dood ten gevolge hebbend, veroordeeld tot 'n gevangenisstraf van zes maanden met aftrek van voorarrest, met op heffing van het bevel tot voorlopige hechtenisneming. Op 16 augustus jl. had hij in de Jan de Baenstraat in Den Haag in grote woede de 18-jarige J. W. van Venrooy zo mishandeld, dat deze aan de gevol gen is overleden. Dit alles uit kwaad heid over het feit, dat deze het zusje van de metselaar een klap in het ge zicht had gegeven, omdat zij niet meer met hem wilde omgaan. De officier van Justitie had tegen de man een gevan genisstraf van 2% Jaar m.a. geëist. Schriinende problemen voor Bulgaarse student «Speciale berichtgeving) De Bulgaarse student, die zaterdag avond mevrouw prof. dr. Reinders met een pistoolschot in de schouder trof, is thans overgebracht naar het Huis van Bewaring in Arnhem. Ais verde diger zal voor hem optreden mr. N. M. Muller, te Arnhem. Het Universitair Asielfonds, in het leven beroepen ten behoeve van buitenlandse studenten afkomstig uit landen achter het ijzeren gordijn, blyft garant voor de kosten van rechtskundige bystand. De bewuste Bulgaar, die de studie richting bosbouw had gekozen, bleek van het begin af aan moeite met zijn studie te hebben. Zijn fundamentele kennis bleek niet voldoende. Dit wreekte zich later toen de uitzonde ringstoestand ten opzichte van buiten landse studenten een einde nam. Het Universitair Asielfonds stippelde voor de Bulgaar een programma op lange termijn uit voor de zeven vak ken. die hij moet doen voor het ge deelte-A van het kandidaatsexamen en de negen vakken van het gedeelte B. Voor het vak houtmeetkunde slaagde hij. Het veel zwaardere vak plantkunde was nu aan de beurt. In mei werd hem de tijd gegeven tot januari, nadat de hoogleraar in de plantkunde, mevrouw prof. Reinders, tijdens het tentamen zijn kennis ontoereikend had bevonden. Uit verschillende gesprekken te Wage- ningen is ons duidelijk geworden, dat de Bulgaar al die maanden moet heb ben geworsteld met de materie. Hij zal zich langzamerhand bewust zyn geworden van de mislukking van een avontuur, dat hem uit zijn land, via Joegoslavië en Italië (los van de gebeurtenissen in Hongarije) naar ons land voerde. Aan het eind van deze martelgang doemde in zyn neerslachtige verbeel ding de figuur op van prof. Reinders, van wie bekend is, dat zy hoge eisen stelt aan de examinandi en met wier strengheid hy ai had kennis gemaakt. Dit beeld moet langzamerhand een ob sessie zyn geworden. De docenten en zyn noodlot werden in zyn geest een onverbrekelijke eenheid. Op de studen tensociëteit kwam hy nauwelijks meer; vriendschappelijk contact met andere studenten zocht hy niet. Hij werd een eenzame, wrokkende figuur, waarschijnlijk ook geplaagd door heimwee. Zijn geestelijke nood nam toe, toen in de kerstvakantie alle studenten naar huis gingen. Hij bleef achter, want waar moest hij heen? In een zwaarmoedige stemming moet hij de revolver hebben gevonden, die hij uit Italië naar ons land had gesmok- kerd. Het incident heeft het menselijk pro bleem van de buitenlandse student nog eens schrijnend belicht. Ook Indonesische mijnen onder staatsbeheer Tegelijk met het wetsontwerp op het staatsbeheer van de oliebedrijven heeft de Indonesische regering by het parle ment ook een algemene beheerswet voor de mijnen ingediend. Hierbij worden alle in Indonesië aan wezige delfstoffen onder toezicht van de staat geplaatst, hieronder begrepen die in het zeegebied rondom de Indonesi sche wateren. De lopende concessies van particulieren blijven in stand „zolang de concessionarissen de verplichting op zich nemen om de bepalingen van de nieuwe wet na te komen", waartoe zij zich binnen een bepaalde periode moe ten verbinden. In deze bepalingen wor den aan hen bepaalde eisen gesteld. Een daarvan dat de maatschappijen In Indonesië zijn gedomicilieerd, dan wel dat het beheer geheel in handen van Indonesiërs zal zijn. VARIA VEGETATIE ONTHULT AANWEZIGHEID BODEMSCHATTEN De allerminste methode voor het op sporen van mineralen in Amerika is die met het vliegtuig. De bomen, struiken en andere bodembedekkers dienen als aanwijzing dat onder de grond, waarop deze planten groeien, bepaalde soorten mineralen aanwezig kunnen zijn. In Nieuw-Mexico worden uitgestrekte gebieden in kaart gebracht waar be paalde planten voorkomen, die de voor keur geven aan zwavelhoudende grond en andere planten, die overvloedig ge dijen op grond, waarin selenium voor komt. Geleerden weten uit ervaring dat waar zwavel en selenium rijkelijk aan wezig is. zich ook uranium bevindt. Wanneer op een bepaald terrein de helder-oranje Californische klaprozen in overvloed voorkomen, dan wijst dit op koper in de grond en hierby kan het gebied zelfs begrensd worden. Zware transportleiding in voorbereiding (Speciale berichtgeving) Een tot nog toe ongekend zware transportleiding voor elektriciteit is in Nederland in voorbereiding. Het be treft een aansluiting op de 380 kilo- volt-lyn van Duitsland. De zwaarste leiding in Nederland ligt in Limburg, een 220 kilo volt-lijn. die zorgt voor dev erbinding tussen Duitsland, Bel gië en Nederland. De nieuwe aansluiting, die men voor bereidt omdat over een aantal jaren ze ker een spanning van 380 kilo volt nodig zal zijn om aan de elektriciteits behoefte in Nederland te kunnen vol doen, zal ergens in oostelijk Nederland tot stand moeten komen, daar het in de bedoeling ligt een verbinding te maken met de Duitse lijn. die het Roergebied op het ogenblik naar het noorden van de Westduitse Bondsrepubliek wordt door getrokken. ,J, Het zal een bovengrondse leiding wor den naar het westen des lands. De loop van deze lijn staat nog niet vast, maar zeker is dat deze via de provincie Utrecht zal lopen, waar een verbinding met de nieuwe P.E G.U.S.-Centrale te Utrecht in overweging is. Door de aanleg van deze zware elek- triciteitstransport-lyn zal de onder linge koppeling der centrales in Ne derland worden versterkt en de moge lijkheid tot hulpverlening worden uit gebreid. De gehele samenhang van de elektriciteitscentrales in West-Europa wordt er door verbeterd. Mysterie van skelet in pnt onopgelost Het mysterie van het skelet van een man. dat maandag te Yealhampton in een verborgen put aan kettingen is ge vonden. is nog niet opgelost. Een boer ontdekte het skelet n Jennv's Grove", een stuk weiland waar het vólgens omwonenden spookt Naast het skelet vond de politie de resten van kleren en schoenen maar geen sleutels voor de roestige kettingen en kluisters. „We kunnen moord naet uitsluiten zei Henry Langman, de rechercheur dóe belast is met het onderzoek, „het zou kunnen zijn dat de man het slachtoffer was van een dronkemansgrapje, dat zeelieden een van hun vrienden daar aan de ketting vast maakten. Zij kwa men terug en troffen hem dood aan. waarop zij waarschijnlijk in paniek be sloten het hele geval voor zich te hou den". Het enige dat aanwijzigingen over de identiteit van de man zou kunnen be vatten .is een met modder doorweekt notitieboekje dat op de bodem van de put werd gevonden. De blaadjes waren bedekt met een klein handschrift. De plaats wordt „Jenny's Grove'* ge noemd naar een meisje dat eeuwen ge leden werd terechtgesteld omdat zij op zondag hout had gehakt. Het skelet werd in zittende houding aangetroffen en is waarschijnlijk dat van een man van tussen de 25 en 30 jaar oud. KOEIEN DRINKEN VEEL Gemiddeld neemt men aan dat een melkkoe 50 tot 60 liter water per dag drinkt of dit vocht met bepaalde voe dermiddelen opneemt. Bij hoogprodu- cerende dieren kan de behoefte aan vooht oplopen tot 100 liter en meer. Dit bleek onder andere by onderzoekingen die men in de Verenigde Staten van Amerika verricht heeft. Opmerkelijk was dat de koeien graag vele keren per dag water dronken Gaf men de dieren de vrije gelegenheid, dan dronken ze ze ker tienmaal per dag. De proeven toonden ook aan dat de melkkoeien zeker 3-4% melk meer pro duceren bij een vrije opname van wa ter. in plaats van tweemaal drinken per NIEUW VISMEELPRODUKT. Volgens een bericht in de „Financial Times" hebben Zweedse geleerden een nieuw vismeelprodukt ontwikkeld, dat vijfmaal meer eiwit bevat dan verse vis of vlees Het nieuwe produkt, dat in nauwe samenwerking met de FA O. tot stand kwam, zou thans zover zijn ont wikkeld. dat het op commerciële schaal kan worden vervaardigd. Hiervoor wordt thans een fabriek ge bouwd. Als grondstof kunnen alle soor ten vis dienen. Het nieuwe produkt zou zeer smakelijk zijn en goed houdbaar, zodat het over lange afstanden zonder kwaliteitsverlies kan worden vervoerd. Proeven hebben uitgewezen dat het produkt kan worden gebruikt voor het bakken van brood en voor de bereiding van pudding, soepen en diverse andere levensmiddelen. BEURSOVERZICHT Over gehele linie lager De AMSTERDAM. 7 Januari stemming op de Amsterdamse effectenbeurs was vandaag over de ge hele Unie zwakker Men zal de plank wel niet mis slaan als men voor deze ont wikkeling teruggrijpt op de Amerikaanse markt, waar zich gisteren een dalende koersbeweging demonstreerde. De ge dachte aan een mogelijke nieuwe dis contoverhoging in de V S. houdt Wall Street op het ogenblik weer sterk in haar ban. In verband hiermede is de stemming onzeker gewoiden Onder deze omstandigheden neigde de arbitra ge te Amsterdam er begrypelykerwyze toe over om zich zo veel .nogeiyk afzijdig te houden, hetgeen do* naive met een inkrimping der affaire gepaard ging De koersontwikkeling tydens beurs tijd was tamelyk rustig. Belangrijke schom melingen deden zich althans weinig voor. In de internationale sector zag men Aku cp ongeveer 520, Philips op 822 en Unilever op 794, hetgeen zo'n 10 k 14 punten lager is dan gisteren. Aandelen Kon. Olie noteerden ongeveer f. 2, lager op f. 172, waarmede de koers zich ruim f. 1,50 beneden pariteit New York stelde. De scheepvaartafdeling deelde in de algemene tendentie met verliezen van in doorsnee 4 tot 8 punten. KNSM moest zelfs circa 14 punten prijsgeven. De stemming in de scheepvaartafdeling werd waarschijnlijk mede ongunstig be ïnvloed door het vandaag verschenen jaaroverzicht van de Kon. Ned. Reeders- vereeniging. Van de cultures moest Amsterdam Rubber gisteren 14 punten gestegen vandaag ongeveer 5 punten afstaan. Deli Mij was slechts weinig lager even als HVA. In de locale Industriesector werden Hoogovens weer 25 punten lager geadviseerd met een koers van 840 laten. Over het algemeen waren de locale aan delen vandaag in lichte mate aangebo den. Zeer vast waren claims Hooimeijer. Staatsfondsen stil en vrijwel onver anderd. WISSELKOERSEN Amsterdam. 7 januari. Londen 10.55%—10.55%New York 3.77—3.77%; Montreal 3.94ff—3.95A; Parijs 76.84%—76.89%Brussel 7.55— 7.55%; Frankfort 90.40—90.45; Stock holm 72.78%—72.83% Zürich 87.19— 87.24; Milaan 60.74%—60.79%Kopen hagen 54.59—54.64: Oslo 52.73%—52.78% Wenen 14.50%—14.51%Lissabon 13.15% 1 —13.17. Beurs van Amsterdam Donderdag 7 januari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned. *58 4% 100ft 1fX>% Ned. '59 4% 100A 100 Ned. '59 4% 98 97f|GB Ned. '53 3% 94% 94% Grootboek obl. 3% 77% 77A Ned. '47 3% (3) 92% 92A Ned. '51 3% 95GB 95% Ned. '53 (3%) 92% 93V8 Ned. '56 3% 92 U 92% Ned. '48 3% 86 86 Ned. '54 3% 87% 37% Ned. '55 I 3% 88% 88% Ned. '56 II 3% 90% B 90% Ned. '37 3 90% 90% Dollarlng '47 3 89% 89% Investeringscert. 3 9611 97GL Ned. 62-64 3 97ti 97H Indië '37 A 3 93 93% Grootboek '46 3 90% Ned. W.B. 6% 109% 108H ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 47 44 Nat. Handelsbank 194 193% Ned. Handelmij264% 263% Amst. Rubber 139% 135% H.V-A173% 172GB Senembah 625GB 625GB AgU 533% Berkei's Patent "(V.) 318GB 314%GB Calvé Delft cert. 777 777 Deli Mij .en (Ver.) 197 192 Kon. Pap. v. Gelder 273GB 269 %GB Hoogovens cert865L 820 L Müller en Co. N.B. 403 394 Ned. Kabelfabr490GL 465 Philips 831% 817 %GB Philips pref318% 303% Unilever 806 791% Wilton Feyenoord 245% 245% Biliton 2de r386 380%GL Dordtse Olie gew. 825 806% Kon. Olie (f20.—) 175.80 172.50 idem (50 k f20.—) 174.20 171.70 Holl. Amer. lijn 181 178 Java China Paket 175 169 KXM114 119 Kon Ned Stmv MU 215% 200 %GB Kon Paket Mij 156% 151 Stoomvaart Mij Ned 195 190% Nievelt Goudr eert 178% 174GB v. Ommeren eert. 285% 273 Kon Rott Lloyd 178 172 Ned. Scheepv Unie 179% 171 NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 94% idem '48 (3%) 94% 93% R'dam '52-1 (4%) 94% ld. id '37 I-II (3%) 93% 94 Z.-Holland '56 (4%) 97% 97% Bank N. G. '58 (5%) id. N.W.B. '52 (4%) Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 Premieleningen A'dam '53 3 A'dam '51 I 2% A'dam '51 I 2% A'dam '56 II 2% Eindhoven '54 2% Enschede '54 2% Den Haag '52 I 2% Idem II 2% R'dam '52 I 2% Idem II 2% Idem '57 2% Utrecht '52 2% Z.-Holl. 1957 2% 103% 95% 82% 80% 88 79 80 87 L 85% 86 L 86% 97% 92 B 92% 103% 87% 81 88A 79% 80% 87L 86 86L 87% 96 92%B 92% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 234 Amst. Bank 349% H.B.U. eert234 Rott. Bank 302 Twentsche Bank 276 Industrie Ondernemingen Albert Heyn409 Borsumij72% K. N. Ed-met. A-AA 93 Idem pref. wd93% Electrolasmij336 Kon. Ned. Orofsm. 185% Holl. Constructie 472 Ing. bur v.Bouwnijv. 282 Internatio 166 Int. Kunststof f. Ind 57% Leidse Wolspinnerij 410 Rott. Droogdok MJj. 630 Sikken's Lakfabr. 610B Ver. Touwfabrieken 310 Walvisvaart 122% Wernink's Betonm. 165 Van Wijk Textiel 119% Zaalberg 129 Spoorwegen Deli Spoorweg Mij. 6% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 26% Intern Nickel 108% Anaconda 65%exd. Bethlehem Steel 57% Cities Service 50% General Motors 57 Kennecott 101% Republic Steel 77% Shell Oil 83% Union Pacific 30-A Un. States Steel 102% 233.50 348% 234 304% 277% 72 92% 93 335 187 470 280 167% 57% 406 640B 320 122% 165 115L 27A 106% 67% 57 50% 57 100% 76 83 30% 102%

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9