Fa. REEKERS BEDIENDE De laatste RESTANTEN ongekend lage prijzen N. ZWETSLOOT Bestelauto's botsten frontaal op Rijksstraatweg te Wassenaar Weer wat leven in de brouwerij van de Nederlandse speelfilms K erkelijk Leven VADER EN ZOON OP SLAG GEDOOD; VIJF GEWONDEN Confessionelen hebben nuttige taak tegen bet materialisme Flinke jongen NEDERLANDSE KAMPIOENSCHAPPEN GEWICHTHEFFEN - BODY BUILDING slagersleerling typiste VERBOUWINGSOPRUIMING Proiiteerf van deze prijzenslag!! Vrijdag- en zalerdagredame! Chemische Wasserij De Kroon chemische strijksters leerling-strijksters en meisjes DONDERDAG 7 JANUARI 1960 Na jaar van roestende rust Fons Rademakers begonnen aan tweede film (Van onze Rotterdamse correspondent) Er is weer wat leven in de brouwerij gekomen by de Nederlandse speelfilm, die na het succes van Bert Haanstra's „Fanfare" om onverklaarbare redenen leek te zyn ingedommeld. Alleen de po ging van Toon Hermans - door vakmen sen verguisd - was in het afgelopen jaar een zwak levensteken. van de Nederlandse dectectiveschrijvers Kierdof en Van Beek. die onder leiding van Han Rust tot stand zou komen. Het zijn nog maar papieren ideeën in geslo ten portefeuilles, zoals ook een Wim Kanfilm naar een scenario van Kees Stip en onder regie van Kees Brusse (voorlopig uitgesteld tot 1963) en een film met oom Johan en neef Hans Kaart, waarvoor de laatste een fantas tisch verhaal in zijn hoofd heeft, dat er nog niet uit wil komen. In ieder ge val is er echter een verheugende activi teit op een front, waar nu lang genoeg het „rust roest" opgeld heeft gedaan. Niet zoetsappig Regisseur FONS RADEMAKERS Terwijl Haanstra nu „De zaak M.P." aan het voorbereiden is, een film, waar in het befaamde Brusselse manneke een belangrijke rol speelt, is de in Rotter dam gevestigde Nederlandse Filmpro- duktie Maatschappij, thans begonnen met de opnamen van haar eerste speel film in Amsterdam. Voorlopige titel: „Makkers staakt Uw wild geraas", moge lijk ook: „Het heerlijk avondje". In ieder geval moet het iets met Sint-Nicolaas te maken hebben. Piannenlijstje Behalve deze door Fons Rademakers te regisseren films, bevat het plannen- lijstje van de NFM, die een continu- produktie van zes films in vier jaar na streeft, nog heel wat meer: een thriller van Cees Bauer, die zich in en om Rot terdam afspeelt, een film van Willy van Hemert uit de studentenwereld met Do nald Jones als hoofdfiguur, een satire van Harriet Freezer met Wim Sonne- veld als een .mannetje", en een thriller NED. HERV. KERK GEREF. KERKEN Beroepen te Leeuwarden (vac. J. C. Hagen) R. Strijker te Emmeloord. DS. L. H. BEEKAMP OVERLEDEN Op 87-jarige leeftijd is te Meppel overleden de nestor van de Chr. Geref. predikanten, ds. L. H. Beekamp. Ds. Beekamp diende de kerken van Delft, Arnhem, Amersfoort. Rozenburg. Har- lingen en Meppel, waar hij op 1 No vember 1943 op ruim 70-jarige leeftijd met emeritaat ging. De teraardebestelling van het stoffe lijk overschot zal zaterdagmiddag te Meppel geschieden, na afloop van een rouwdienst in de Chr. Geref. Keric die te half twee zal aanvangen. JONGERENCONFERENTIE GELOOF EN KERKORDE De Jongerenconf eren tie voor Geloof en Kerkorde in Europa wordt van 11 16 januari gehouden in het Eykman- huis te Driebergen. Het onderwerp voor deze conferentie luidt: „Jongeren en het heilig avondmaal". Het voorzitterschap van deze vijf daagse conferentie, waaraan zeven Ne derlanders deelnemen, berust by de president van het Jeugddepartement van de Wereldraad van Kerken, ds. A. H- van den Heuvel. Hereniging Geref Kerken en Ned. Herv. Kerk De generale synode van de Geref. Kerken heeft gisteren te Utrecht een aanvang gemaakt met de behandeling van het rapport van deputaten voor contact en overleg met de Ned. Herv. Kerk. Ds. A. S. Timmer uit Rotterdam rapporteerde hierover. Van de generale synode van de Ned. Herv. Kerk was een brief ingekomen, waarin de synode verklaarde van oor deel te zyn, dat het werk voor de hereniging van de Geref. Kerken en de Ned. Herv. Kerk met kracht moet worden voortgezet. zy acht het in de eerste plaats ge wenst voort te gaan met het zoeken van contactmogelijkheden, toenadering en samenwerking. Het vormen van plaat selijke gespreksgroepen moet aange moedigd worden. Verder stelde zij voor, dat periodiek besprekingen zullen wor den gehouden tussen de moderamina van beide synoden, teneinde daardoor de ontwikkeling van gedachten en be zinning over zaken in beide kerken ge meenschappelijk samengaan te bevorde ren. Met dankbaarheid nam de commissie van dit schryven kennis en zy sprak als haar oordeel uit, dat het in de brief van de Ned. Herv. Kerk geuite verlan gen ten aanzien van de hereniging van beide kerken ongetwijfeld in de gerefor meerde synode weerklank zal vinden. De bespreking van deze zaak werd op geschort toen ds. Rumainum, voorzit ter van de synode van de Evang. Chr. Kerk op Nieuw-Guinea ter synode ver scheen. Ds. Rumainum sprak de verga dering in het maleis toe. De synode ging daarna in besloten zitting tor be-orekinc van het rapport over gezinsvorming. Met de behandeling van deze materie ging zowel de gehele middag als de avondzitting heen. Ook vanochtend kwam de synode in comité bijeen. Voor de film van Fons Rademakers (die eens „Dorp aan de rivier" maakte) naar een scenario van Jan Blokker (ook verantwoordelijk voor .Fanfare") zyn maandag de buitenopnamen begonnen, nadat op 14 november by de intocht van Sint-Nicolaas in Amsterdam reeds enige scènes werden verfilmd. Deze zullen de inleiding van de nieuwe film vormen, waarvan de intrige ligt tussen 14 novem ber en 5 december. Het wordt echter al lerminst een zoetsappige sinterklaasko medie, in welke richting overigens de ze ker voor verbetering vatbare titel wel wyst. Het zyn veeleer een aantal fami lietragedies, echtelyke en gezinsmoeilyk- heden, die op sinterklaasavond tot een oplossing komen. Tussen drie echtparen, waarvan één sedert vyf maanden ge scheiden leeft, bestaat via hun kinderen, wier leeftyd varieert van drie tot acht tien jaar, of de werkkring van de echt genoten een bepaalde relatie. Meespelenden Het gescheiden echtpaar wordt ge speeld door Guus Hermus (directeur van een reclamebureau) en Ellen Vogel (die een foto-atelier heeft), een ouderpaar van omstreeks vyftig jaar, brave bur germensjes, gespeeld door Jan Teulings (werkzaam op het reclamebureau) en Ank van der Moer, heeft een 18-jarige zoon (J. C. van de Water jr.) die met slechte vriendjes en vriendinnetjes tot de geregelde bezoekers van een arties- tieke poffertjeskraam behoort (waarin gistermiddag een en ander aan de pers werd onthuld). Het derde echtpaar heeft drie jonge kinderen. De man (acteurs- naam nog niet bekend) drijft een zaak in luxe damesschoenen en is een echte Don Juan, waaronder zyn vrouw (Yoka Berretty) zeer te lijden heeft. Eén van zyn vriendinnetjes wordt ge speeld door Ina van Faassen. Mieke Verstraete werkt mee als een onge trouwde vriendin van het tweede echt paar. De namen van twee medespelende jongetjes van vyf jaar worden niet be kend gemaakt, omdatzy nog in de Sint geloven! De film, die in zwart-wit wordt opgenomen, zal in oktober 1960 in de theaters van het City-concern haar première beleven. De produktie heeft Karei Logger, Friso Wiegersma verzorgt de decors en Jan Mul schrijft de mu ziek. Eudy van der Enden staat aan de camera. Op 14 januari beginnen de bin nenopnamen in de Cinetone-studio's. Geen besluit over plaats operagebouw in de hoofdstad Er is gisteravond nog geen beslissing gevallen over de definitieve plaats voor het nieuwe operagebouw In Amsterdam. De behandeling van deze kwestie in de gemeenteraad werd wegens het verge vorderde uur geschorst, nadat niet min der dan negen raadsleden langdurig het woord hadden gevoerd. Zy hadden dan ook de keuze uit welgeteld dertien voor stellen: dat van B. en W. en twaalf van belangstellenden uit de 'burgerij. In decemiber 1958 'besloot de raad het terrein aan de Ferdinand Bolstraat, waar thans nog het oude RAI-complex is gevestigd, te bestemmen voor de bouw van de nieuwe en zo noodzakelijke opera, maar op voorstel van een meer derheid in de raad werd toen aan dit besluit toegevoegd: „Tenzij binnen een jaar een ander terrein zou bbjken be schikbaar te zyn". Ondanks de vele in gekomen voorstellen, deelden B. en W. de raad in een onlangs uitgebrachte nota mee. dat geen ander terrein in aanmerking kan komen en dat het be sluit van 1958 gehandhaafd dient te worden. Niet alle raadsleden gingen met dat laatste zonder meer akkoord. Vooral de (particuliere) voorstellen, de opera te bouwen achter het Ryksmuseum en aan het weteringcircuit kregen steun. De grote fracties van de P. v .d. A. en van de CPN zagen echter alleen heil in het door B. en W. voorgestane terrein. Ook de Prot. Christelyken verklaarden zich hier niet tegen. Men vroeg evenwel na- drukkelyk een concrete toezegging om trent compensaties voor de sport als straks het oude RAI-complex plaats zal moeten maken voor het nieuwe opera gebouw. De wethouder zal in de eerstvolgende raadsvergadering de sprekers antwoor den. Baby omgekomen bij braiul te Amsterdam Een baby van ruim twee weken is vanochtend jammerlijk omgeko men bij een korte, felle binnen brand in een tamelijk bouwvallige woning aan de Wagenaarstraat in Amsterdam-Oost. De brand moet kwart voor tien zijn ontstaan op de eerste etage juist achter de alkoof, waar de ouders sliepen, in de ka mer waar de wieg met de op 20 december j.l. geboren Ronnie stond. De ouders, de glazenwasser K. van Meerten en zyn vrouw, bemerkten het hevige vuur, dat snel het droge hout van de kamerwanden aantastte. Zy slaagden erin de drie kinderen, die in de voor kamer sliepen, terstond naar buiten te brengen. De baby was niet meer te red den, hoewel de man volgens verhalen van omwonenden nog is teruggegaan in het huis om te trachten het kindje te redden. De brandweer had het vuur met twee stralen snel bedwongen. De politie kwam tot de conclusie, dat de brand in de oude woning vermoede- lyk ontstaan is door kortsluiting. Zoals wij reeds in een deel van onze edities meldden, heeft zich gistermiddag omstreeks twee uur op de Rijksstraatweg in Wassenaar een frontale botsing voorgedaan tussen twee bestelauto's. De gevolgen waren ontzettend. De twee inzittenden van de wagen, vader en zoon afkomstig uit Wijk aan Zee, werden op slag gedood; de drie inzitten den van de andere auto werden zeer ernstig gewond. Een scooter berijder uit Wassenaar moest tengevolge van het ongeval krachtig remmen, slipte en kwam ten val. Hij en zijn duo-passagier werden minder ernstig gewond, maar moesten toch naar het ziekenhuis wor den overgebracht. Van de beide wagens, die met een enorme klap tegen elkaar opda verden, bleven niet veel meer dan twee verwrongen hopen staal over. „Nieuive vormen zoeken" Het christelijk normbesef ebt weg (Speciale berichtgeving) Iedere generatie heeft haar eigen problemen. Er is gestreden tegen de drank, in de jaren 1911 tegen de on- zedelykheid, in de 19de eeuw tegen het rationalisme. Thans strijden wfj tegen het toenemend materialisme, dat hand in hand gaat met de tech nische ontwikkeling. Er valt voor ons als confessionele groep in deze tyd een uitzonderlyk nuttige taak te ver vullen. Met deze woorden besloot de minis ter van Justitie, mr. A. C. W. Beerman zyn gisteravond in hotel Smits te Utrecht voor de leden van de Kamer kring vam de CHU gehouden toespraak over ,De CHU in de huidige tyd". Het grootste deel van zijn toespraak be steedde de minister aan het bestaans recht van de confessionele partyen. In een tyd, waarin het christelijk normbe sef, wegebt, is het goed vanuit de voe dingsbodem der christelijke beginselen als confessionele party op te treden. Over de PvdA merkte spreker op. dat zy werkgemeenschappen op religieuze grondslag laat voortbestaan en daarom de bestaansreden van confessionele par tyen niet aan de orde mag stellen. Ook een eventueel samengaan van rooms katholieken en protestanten ln toekom stig Europees velband kwam ter sprake. De katholieken zyn als groep veel machtiger door hun organisatie van uit het Vaticaan, maar de binding tussen kerk en party is bij hen te nauw, aldus minister Beerman. Als grootste bezwaar tegen de protestan ten zag hij een te grote verdeeldheid. Hy wees op de goede resultaten van de rooms-prolestantse samenwerking in de christelyk-sociale partijen van diverse Westeuropese landen na de oorlog. „Eendracht moet macht ma ken in Europa. De protestanten wor den, als zy alleen staan ln Europa, overstemd. Protestanten en katholie ken hebben elkaar nodig". De heer Beerman wees op de nood zaak voor de protestanten naar nieu we vormen te zoeken. Ook in de ker ken loopt het verstand op een angst wekkende wUze terug. Men ziet er alleen nog maar oudere mensen, terwyi experimenten toch aan tonen dat er een levend religieus besef is onder jonge mensen. Spreker bekende het soms benauwend te vinden zitting te hebben in een kabinet, dat men als christeiyk-sociaal bestempelt, terwyi on christelijke opvattingen alom terrein schynen te winnen. Arbeid bijvoorbeeld vond de minister niet Iets, waar men over onderhandelt met de bedoeling er zo weinig mogeiyk van te verrichten te gen een zo hoog mogelijke beloning. Voor een christen moet de arbeid een goddelijk gebod en een zegening bly- ven. De minister gaf nog vele voorbeel den van de moeilijkheden, welke hij als christen met een z.g. christelyk-sociaal kabinet toch nog moest ondervinden. Goudse garagehouder heeft zijn auto terug Kosten bedragen f. 700 (Speciale berichtgeving De Goudse garagehouder C.L Michae- lis heeft zyn auto terug. De wagen ter waarde van f 4.500, die een 39-jarige Goudse huisschilder op 12 december van het vorig jaar „voor een weekeind" huur de en waarmee hij naar Duitsland is ge gaan, staat sinds vannacht weer op Goudse grond. De heer Michaelis heeft met zijn vrouw en zyn zoon de auto uit Osnabrück gehaald, waar de wagen in derdaad voor het station stond gepar keerd, zoals de huurder in een brief, waarby hij de sleutel terugzond, aan de garagehouder had meegedeeld. De auto is dus terug, maar van de ver- blyfplaats van de schilder, diens vrouw en vier kinderen is niets bekend. Zelf heeft hy geschreven weer in Oost-Duits- land te zyn. Een Hagenaar heeft de po litie meegedeeld de Gouwenaar even voor de jaarwisseling inderdaad in de Oost zone te hebben aangetroffen, in een opvangcentrum dat 30 km over de grens ligt. Volgens verklaringen van de Hage naar zou de schilder geprobeerd hebben de gehuurde auto te verkopen. Dat is kennelyk niet gelukt. De Oostduitse po litie heeft de papieren in beslag ge nomen. Dat blykt uit een verklaring die de schilder by zyn schryven had ge voegd. By het motief van het vertrek van het gezin naar Oost-Duitsland moet een rol spelen dat de vrouw van de schilder een Duitse van geboorte is en dat haar fa milie in de Oostzone woont. Deze zou er op aangedrongen hebben te komen. Het gezin is al eerder in Oost-Duitsland ge weest, maar toen teruggekeerd. Met de wagen is byna 3000 km gereden. Het spatbord Is enigszins beschadigd; de startmotor weigert. Met de reiskosten mee hy is twee maal naar Duitsland geweest komt de verhuurder aan een rekening van rond f 700,Dit bedrag moet verre kend worden uit de verkoop van de eigendommen, zo heeft de schilder ge schreven. Deze verkoop moet met zyn broer worden geregeld, die zelf ook een bedrag van f300 tegoed heeft. Inmiddels heeft de leiding van het Goudse clubhuis „De Mussen" aangifte gedaan van verduistering van f200, ten nadele van de kas van de ouder commissie, van welke commissie de schil der penningmeester was. Hy zou heb ben geknoeid by de aankoop van pry zen voor verlotingen. Wat ervan de wagen uit Den Haag overbleef. (Foto L.D./Holvast) Auto's veranderden in wrakken De heer W. H. de Bie en zyn zoon, die by het ongeluk om het leven kwamen, waren resp. 65 en 32 jaar oud. De inzit tenden van de andere wagen, die zeer ernstig werden gewond waren een 44- jarige Hagenaar, diens 40-jarige echtge note en hun 11-jarige zoontje. Vooral de vrouw en de jongen zyn er zeer ernstig aan toe. Op de linker helft Het ongeluk geschiedde ter hoogte van de buitenplaats Hartenkamp. De bestel wagen uit Wijk aan Zee kwam door nog onopgehelderde oorzaak plotseling op de linker weghelft, waardoor een botsing met de wagen, die in de richting Den Haag reed onvermydelyk was. De wagen uit Wyk aan Zee draaide tengevolge van de enorme klap een halve slag. Beide wagens zouden om en naby de 70 kilometer per uur hebben gereden. President Eisenhower gaat naar Zuid-Amerika President Eisenhower en zyn vrouw zullen eind februari en begin maart Bra zilië. Argentinië, Chili en Uruguay be zoeken, aldus is gisteren officieel te Washington bekendgemaakt. Zyn reis plan is als volgt: Brazilië van 23 tot 26 februari, Argentinië van 26 tot 29, Chili van 29 februari tot 2 maart en Uru guay 2 en 3 maart. In de bekendmaking wordt gezegd dat deze reis voor een deel een vervulling is van een reeds lang gekoesterde wens van Eisenhower een bezoek te brengen aan Zuid-Amerika om de vriendschap van leiders van met de Ver. Staten nauw verbonden landen te vernieuwen. De reis zal geheel per vliegtuig wor den gemaakt, aldus de bekendmaking die door het Witte Huis is uitgegeven. Op de terugreis zal de president mis schien op Porto Rico rust nemen. De bestelauto uit Wijk aan Zee. waarin vader en zoon de dood vonden. (Foto L.D./Holvast) Jongetje door auto gedood (Speciale berichtgeving) Een betreurenswaardig ongeval heeft gisteren het leven gekost aan het 3-jarig zoontje Marcel van het echtpaar A. J. TinselboerJansen, wonende te Borne. Het jongetje liep plotseling langs een voor zyn ouderlijke woning staande ben zinepomp de straat op, juist op het moment dat uit de richting Borne een personenauto naderde. De auto werd bestuurd door een dierenarts. Een aanryding bleek niet te voorkomen. Wel haalde de arts het stuur onmiddellijk naar links en remde uit alle macht. Het kind kwam een eind verder op straat terecht en bleek zware verwondingen te hebben opgelopen. Een dokter verleende eerste hulp en liet de zwaargetroffen Marcel naar het r.-k. ziekenhuis te Hengelo vervoeren. De toestand liet zich direct reeds zor- gehjk aanzien en hoewel het kind in een zuurstoftent werd gelegd, is Marcel in de loop van de avond overleden. gevraagd, leeftyd 1517 jaar. M. BLITZ, Haarlemmerstraat 163. Voor spoedig gevraagd nette voor emballageverzorging in levensmiddelengroothandel. Aanmelden vrijdag 8 januari van 46 uur n.m. KUIPERS RIETBERGSTR. 1 (bij 5 Meilaan) LEIDEN. STADSGEHOORZAAL Zondag 10-24-31 januari 1960 onder auspiciën van de Kon. Ned. Krachtsportbond georganiseerd door L.A.C. De Spartaan. AANVANG 13 UUR. Toegangsprijs volwassenen f 1.25 (bel. inbegrepen) Jeugd tot 16 jaar f 0.75 (bel. inbegrepen) Voorverkoop: siga.mag. M. Brokaar, Breestraat 67; Sig.mag. G. K. Martijn, Kooilaan 21 en Sig. mag. C. de Bock, Kore- vaarstraat 55. Gevraagd een bij J. BRUSSEE Tramstraat 13, Katwyk aan Zee, tel. 3106 Notaris S. PASMA, Lindenplein 8, NOORDWIJK vraagt een Uitsluitend schriftelijke sollicitaties. uit onze gaan nu tegen weg. o.a. OVERHEMDEN met 2 losse boorden. (kleine maten) NU vanaf f 5.48 STRIJKHEMDEN, in le kwaliteit, vanaf f 6.48 (grys, beige en crème) ZUIVER WOLLEN VESTEN reeds vanaf f 17.48 Idem zonder mouw, reeds vanaf f 13.48 WOLLEN SUPOVERS. reeds vanaff 13.48 LEDEREN HANDSCHOENEN, reeds v.a. f 9.43 en vele andere koopjes. Ziet onze etalages. Alléén bij de Haarlemmerstraat 121 Leiden DOORREGEN LAPPEN 500 gram 0.90 MAGER DOORREGEN LAPPEN, 500 gram 1.00, 1.20 MAGERE LAPPEN 500 gram 1.30, 1.40 RIBLAPPEN 500 gram 1.50, 1.60 LENDELAPPEN 500 gram 1.70 ROSBIEF 500 gram 1.80, 1.90 TARTARE, 4 stuks 1.— GEHAKT, 1 kg1.50 HACHEE- en SOEPVLEES, 500 gram 1.10 ROOKWORST, 500 gram 0.80 GEBRADEN ROSBIEF. 200 gram 0.85 ROOKVLEES, 200 gram 0.90 BREDE ROOKWORST, 200 gram 0.36 RAUWE ROOKWORST, 500 gram 1.10 3 pakjes GESMOLTEN VET 0.90 Morsstraat 26 - Leiden - Tel. 26592 GEREGRACHT 3—9. vraagt voor sorteerwerkzaamheden. Prettige werkkring en goed loon.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 6