De „brutale volksjongen" Humphrey startte vroeg en schijnbaar goed Nu zes jaar geëist voor aanslag op meisje in Emmapark in Den Haag Felle vechterdie in staat is Nixon van antwoord te dienen Minister-president Ned. Antillen pleegt overleg in ons land Pleiter: Thans stelt zij de verdachte in kwaad daglicht laag- Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 7 januari 1960 Derde blad no. 29942 Strijd om presidentschap in Amerika (Van onze Amerikaanse correspondent, dr. P. G. J. Korteweg) Hubert Humphrey, de 48-jarige senator van Minnesota, is de eerste Democraat geweest, die officieel heeft verklaard te zullen meedingen in de strijd om het presidentschap, direct gevolgd door de 42-jarige Kennedy. Voorlopig is dat uiter aard slechts de strijd om de kandidatuur van de party. Daarover wordt beslist op de party-conventie in juli en in de komende zes maanden zullen de adspiran- ten in diverse staten deelnemen aan de „primaries" of voor-verkiezingen. Beslist wordt daarby officieel niets, maar de adspiranten krygen een kans om aan het volk te tonen, wat voor soort campagne zij kunnen voeren en hoe groot hun greep op de massa kan zijn. Humphrey zal in elk geval meedoen aan „primaries" in Wisconsin, Washtogton D.C., Oregon en South Dakota. Gebrek aan financiën zou hem kunnen verhinderen in meer staten te concurreren. Ten dele is dat waar, doch dat hy wegblijft uit een staat als New Hampshire, is ook, omdat hy weet dat de Ne*r Englander Kennedy daar sterker is dan hij zelf. Humphrey is eerlijk genoeg om dat toe te geven. Maar ook Kennedy beschikt over zeer sterke troeven Het moet een belangryk moment ge weest zijn voor de ambitieuze Humphrey, toen hij in een fraai betimmerd zaal tje op de heuvel van het Kapitool aan de pers bekend maakte, in aanmer king te willen komen voor het presi dentschap van de Verenigde Staten. Zijn debuut in de nieuwe rol is goed geweest. Hij blies minder hoog van de toren dan men van hem gewend is en dit gedrag paste goed bij de situatie waarin hij verkeert. Hijzelf weet even goed als ieder ander, dat hy achter ligt in de race en dat alleen maanden van hard werken hem de steun zouden kunnen geven van de massa, van „de kleine man", waar deze kandidaat het voornamelyk van hebben moet. Het recente politieke nieuws is gunstig geweest voor Humphrey. De Democraten weten thans nu Rockefeller zich heeft teruggetrokken dat zy Nixon als te genstander zullen hebben. Nixon is een felle vechter, in staat een campagne te voeren op vele niveaus, ook lage! In de groep der Democratische adspiranten is maar één „brutale volksjongen", die als een fox-terrier terug zal blaffen en bij ten wanneer de strijd fel wordt. Dat is Humphrey. In de laatste jaren is Humphrey dik ker geworden en een beetje grijs. Zyn optreden is wat kalmer dan voorheen, wat meer gedistingeerd. Hij zou een maal tot president gekozen geen „or dinaire" figuur zijn. Maar niemand twij felt er aan, dat in deze pas laat gerijpte persoonlijkheid, nog de felle vechters- aard schuilt, die hem in een stryd met Nixon te pas zou kunnen komen. Steun van „kleine man" Het zal Humphrey's taktiek zijn om do steun van het gewone volk te win nen. Hij moet het hebben van steun van onder op. De rijke Kennedy zal arriveren in een particulier vliegtuig, Humphrey zal er de nadruk op leggen, dat hij in gewone lijntoesteljen toeristenklasse reist. Zijn welsprekendheid zal hem goed te pas komen. Hy zal de massa duidelijk willen maken, dat niemand zo raak als hy de gebreken van de Republikeinen aan de kaak kan stellen. Hy verwijt aan de Republikeinse regering dat zij meer gelet heeft op kosten dan op waarden. Hij hoopt kennelijk te profiteren van de ontevredenheid van de boeren en in het algemeen van het onbehagen van de kleine man, die de indruk heeft, dat de rijken meer profiteren van de wel vaart dan hyzelf. Maar vóór alles zal hy metterdaad willen bewyzen ,dat hij de beste vechter is onder de Democra tische adspiranten. Voorlopig zal hy zich welwillend uitlaten over zijn „vrienden" spraak van deze adspirant. Kennedy ver klaarde niet geïnteresseerd te zijn in de tweede plaats en zei liever opnieuw Se nator te willen worden dan het ambt van vice-president te accepteren. Nu is het normaal dat de man, die president wenst te worden, acteert alsof de tweede plaats hem koud laat, doch Kennedy gaf veel nadruk aan zijn verklaring en dit maakte duidelijk, dat een serieuze wei gering om vice-president te worden wel eens Kennedy's machtigste wapen kan zyn om de kandidatuur voor het presi dentschap te veroveren. Chantagemiddel SENATOR HUMPHREY in de eigen party, die óók naar het pre sidentschap streven. Zijn grof geschut en zijn ratelende mitrailleurkogels zal hij afvuren op Nixon en op de Republikei nen in het algemeen. Humphrey is vroeg begonnen, maar hij kan zich dat veroor loven. Hij is namelijk een van die men sen, die nooit zijn uitgepraat en na een half jaar zal hy nog even gewiekst zyn in aanval en in debat als thans by zyn goede start! Kennedy speculeert op r.k. aanhang Wat nu vervolgens Kennedy's start voor het presidentschap aangaat, ten aanzien van hem bestaat de aanwyzing dat deze kandidaat misschien de macht van zijn rooms-katholieke aanhang zal gebruiken teneinde de kandidatuur voor het presidentschap in de wacht te sle pen. De 42-jarige Kennedy en zijn twaalf jaar jongere vrouw zagen er prachtig ge bruind uit, toen zij zich op een perscon ferentie voor het publiek vertoonden. Zij waren juist teruggekeerd van een va kantie op Jamaica. Kennedy's stem was laag en rustig en in zijn antwoorden gaf hij blijk zijn verkiezingstaktiek tot in de finesses uitgedacht te hebben. Hij wist daarom precies wat hij kon zeggen en maakte geen fouten. Slechts wanneer men naar zijn enigszins bevende en on rustige handen keek, kon men consta teren, dat Kennedy inwendig toch ner veus was. Juist omdat Kennedy zijn tactiek be studeerd heeft zoals een schaakspeler die zich op alle mogelijke varianten voorbe reidt, bestaat gegronde reden om veel belang te hechten aan een speciale uit- Gebruikt hij dit wapen dan zal de re ligie een factor van betekenis worden in deze strijd hoewel Kennedy zelf officieel het standpunt inneemt, dat de religie geen factor behoort te zijn. Politieke schaakmeesters voorzien de volgende ontwikkeling: Kennedy zal waarschijn lijk successen behalen in de voorverkie zingen. Hierdoor zal hy zich van flinke steun verzekerd weten, wanneer in juli de partij conventie begint. Het is normaal dat de rooms-katholieken in Amerika graag zouden zien, dat hun land voor de eerste maal een president uit hun midden krijgt. Daarom is het tevens normaal, dat zeer veel rooms-katholie ken zich onder Kennedy's aanhang be vinden. Hun verwachtingen zouden tussen januari en juli hoog kunnen wor den opgevoerd en indien dan de partij- conventie toch een ander dan Kennedy kandidaat zou stellen voor het presi dentschap, dan zouden vele rooms-ka tholieken kunnen concluderen, dat hun man niet werd aanvaard omdat hij r.-k. is. Kennedy zou zyn aanhang wel in het Democratische kamp kunnen houden, indien hij genoegen nam met de kan didatuur voor het vice-presidentschap, dat hem zeer waarschijnlijk zou worden aangeboden. Na zyn uitspraak van za terdag moet men echter serieus met de mogelijkheid rekening houden, dat hij de conventie onder krachtige druk zal kunnen zetten door tevoren duidelijk te maken de tweede plaats definitief te zullen weigeren. Indien Kennedy niet bereid zal zijn het kandidaatschap voor het vice-presidentschap te aanvaarden, dan zullen vele rooms-katholieken hun belangstelilng voor de verkiezingen ver liezen. In hun teleurstelling zouden som migen van hen Republikeins kunnen stemmen, terwijl anderen zich van stem ming zouden kunnen onthouden. In Kennedy's kamp legt men er veel na druk op, dat de rooms-katholieken in de grote steden een doorslaggevende factor kunnen zijn by de presidentsverkiezin gen. Zonder de steun van de rooms-katho lieken zouden de Democraten ernstig ge handicapt worden, maar Kennedy komt, grof gezegd, in juli misschien over een chantagemiddel te beschikken. De con ventie zou voor een moeilijke beslissing komen te staan indien Kennedy in feite verklaart „öf ikzelf word kandidaat voor de hoogste post, of de partij zal de rooms-katholieken teleurstellen en daar door hun steun verliezen, die nodig is voor de overwinning". Kennedy zal nooit officieel zulke woorden uitspreken, doch zyn pertinente weigering de vice-prcsi- dentschapskandidatuur te aanvaarden, kan op hetzelfde neerkomen. Dreigende spoorwegstaking in Londen op 31 januari a.s. (Van onze Londense correspondent) Op 31 januari a.s. dreigt een spoor wegstaking van 24 uur, welke beperkt zal blijven tot het gebied van Londen, waarbij echter een bevolking van tien miljoen mensen ernstig in haar bewe gingen zal worden belemmerd. Niet al leen de forensentreinen en de hoofdlij nen, maar ook de ondergrondse treinen zullen, indien de staking niet kan wor den afgewend, komen stil te staan. Ver wacht wordt, dat ook de leden van de Nationale Unie van Spoorwegpersoneel in Manchester zich zij deze symbolische staking zullen aansluiten, want ook daar broeit het allang. Het besluit tot de Londense staking werd genomen tegen het advies van de leiding in. De actie is bedoeld als een protest tegen de verwerping van een eis tot een belangrijke loonsverhoging. Al gemeen wordt erkend, dat de spoorweg- lonen nog altyd veel te laag zyn, maar met een herziening gaat veel tyd ge moeid omdat de Britse spoorwegen met hun verouderd materiaal er financieel slecht voorstaan. Gehoopt wordt, dat al gehele reorganisatie en modernisering over een lange reeks van jaren tenslotte vruchten zullen afwerpen. De Britse spoorwegen zijn van plan Indirect deel te nemen aan het toene mende luchtvervoer tussen Engeland en het Europese vasteland. zy willen vyf miljoen pond sterling in de Silver City Airline steken, welke het nieuwe kapi taal zal gebruiken voor de aanschaffing van vliegtuigen, die honderd passagiers of zes auto's kunnen vervoeren. Hoopvolle ontivikkeling met Venezuela De minister-president van de Ned. Antillen, de heer E. Jonckheer is, ver gezeld van de minister van Justitie, de heer R. J. Isa, gistermiddag met de KLM-machine via New York uit Cu rasao op Schiphol aangekomen. Bij zyn aankomst verklaarde de An tilliaanse minister-president voorname lijk naar Nederland te zijn gekomen om met de gevolmachtigde minister, de heer W. F. M. Lampe, die ter begroeting op de Amsterdamse luchthaven aanwe zig was, overleg te plegen inzake de per soneelsbezetting in Den Haag, waarvoor voorlopige, maar nog geen definitieve voorzieningen waren getroffen. Behalve minister Lampe hebben de heer A. Jonkers, directeur van het kabi net van de vice-minister-president en mr. C. Debrot, directeur van het kabi net van de gevolmachtigde minister van de Ned. Antillen, de heer Jonckheer op Schiphol verwelkomd. Op een vraag over de stand van za ken betreffende de verhouding tussen de Ned. Antillen en Venezuela, ant woordde de heer Jonckheer dat hij bij zonder verheugd is over het feit, dat de ontwikkeling de goede richting uitgaat. Het voorlopige antwoord van Neder landse zyde dient nog in een definitie ve vorm te worden gegoten. Overleg op dat punt tussen de Antil len en Den Haag is nog gaande. De mi- nister-president roemde het uitstekende werk dat de Nederlandse ambassadeur in Caracas, de heer Boon, by dit inci dent met Venezuela heeft verricht. Voorts herinnerde de heer Jonckheer aan het feit, dat de beide Antilliaanse ministers Kroon en Yrausquin. toen zij 5 december na een langdurig verbiyf uit Nederland vertrokken, buitengewoon te vreden waren over de bereikte resulta ten. „De toeristische Industrie", aldus de minister-president, „wordt in de toe komst voor de Antillen zeer belangryk. De plannen daarvoor ontwikkelen zioh gunstig. Belangrijk zal evenwel zijn of het luchtvervoer naar de Antillen op een zo goedkoop mogelijke wijze kan geschieden en het ziet er naar uit, dat de KLM in staat is binnen de vigerende lata-bepalingen tarieven toe te passen, die een stimulans voor het verkeer naar en van de Antillen zullen beteke nen". Minister-president Jonckheer memo reerde nog de plannen tot een sterkpre culturele toenadering tussen de delen van het Koninkrijk en wees op de mo gelijkheid van het instellen van een cul turele raad voor het Koninkrijk, die coördinerend werkt. Minister R. J. Isa. die nog slechts kort geleden minister van Justitie is ge worden als opvolger van mr. van der Meer. komt zijn opwachting maken bij de Nederlandse minister van Justitie, mr. A. C. W. Beerman. De beide Antilliaanse ministers zullen ongeveer tien dagen in Nederland ver toeven. Drie hoogleraren naar Ned. Nieuw-Guinea Drie hoogleraren, verbonden aan de Landbouwhogeschool te Wageningen, zullen zaterdag a.s. met het KLM-toestel via de Noordpoolroute naar Biak reizen, teneinde op uitnodiging van het gouver nement een onderzoek in te stellen naar het boswezen op Ned. Nieuw-Guinea. Prof. dr. ir. G. Hellinga, hoogleraar in de bosbouw, prof. dr. ir. J. F. Kools, hoogleraar in de bosexploitatie en bos- huishoudkunde in tropische gebieden en prof. dr. J. H. Becking, hoogleraar in de houtteelt, houtmeetkunde en bosbe scherming in de tropen, zullen onge veer twee maanden op Nieuw-Guinea verblyven en tezamen met ingenieurs van het boswezen ter plaatse een uit gebreid onderzoek in stellen, waarvan de resultaten zullen worden vastgelegd in een rapport, uit te brengen aan het gou vernement. Dr. C. H. J. van Beukering directeur Hands! en Nijverheid De minister van Landbouw en Visserij heeft dr. C. H. J. van Beukering te rekenen van 1 november 1959 tijdelijk belast met de leiding van de directie Handel en Nijverheid van de directie van de voedselvoorziening. Voor de duur van deze werkzaamheden is dr. Van Beukenng de persoonlijke titel van directeur van Handel en Nijverheid ver leend. Dr. Van Beukering was tot juli 1959 landbouw- en migratie-attaché te Can berra (Australië). Surinamer handelde in schemertoestand (Van onze Haagse correspondent) Zes jaar gevangenisstraf dat is een verdubbeling van de straf, die de Haagse rechtbank op 5 november had opgelegd heeft de procureur-gene raal bij het Haagse Gerechtshof gister middag geëist tegen een 35-jarige Su rinaamse bankwerker ,die op 25 april j.l. zijn ex-meisje in het Emmapark te Den Haag met pistoolschoten levens gevaarlijk verwondde. De eis van ne gen jaar, die de Officier van Justitie bij de rechtbank had gesteld, achtte de procureur-generaal te hoog. Het recht- bankvonnis vond hij, ondanks alle ver zachtende omstandigheden, te laag. De officier van Justitie was van het vonnis in appèl gegaan. Ook het Gerechtshof stelde zich giste ren uitvoerig op de hoogte van de ach tergronden van deze zaak, zij het, dat de president bij het verhoor van de verdachte minder in details trad dan tijdens de rechtbankzitting gebeurd was. Evenals destijds voor de rechtbank verklaarde verdachte ruim vier jaar lang een intieme verhouding gehad te hebben met het meisje. Hy wilde met haar trouwen. Doch de laatste maanden kwamen er moeilijkheden tussen hen. Toen hij het „uit" maakte, kwam zy echter bij hem terug en vond er een hartstochtelijke verzoening plaats. Het feit, dat zy in de nacht van 24 op 25 april met een ander uitging kwam on verwacht voor hem, als een donderslag bij heldere hemel. Hy had haar die nacht staan opwachten, in de straat waar zij woonde. Drie uur na midder nacht kwam zij pas, achter op de scoo ter van een jonge man. Zij negeerde verdachte en de man op de scooter maakte bovendien een smalende opmer king met betrekking tot verdachtes huidskleur. Geen oog dicht Die nacht deed verdachte geen oog dicht. Tot gek wordens toe lag hij te tobben en het enige, dat hem voor de Amsterdamse studenten zijn gis teren traditiegetrouw als Casper, Melchior en Balthasar langs de huizen getrokken om geld in te zamelen voor een liefdadig doel. De drie koningen zamelden een flink bedrag in. Oud-strijders steunen Schmidt De oud-stry derslegioenen van Den Haag en Dordrecht hebben een brief gezonden aan de minister-president, waarin zy er hun ontstemming over tot uiting brengen, dat de heer H. C. J. G. Schmidt, die erelid is van beide legioe nen, neg steeds geen werkkring heeft. Toen de heer Schmidt op 23 maart van het vong jaar uit zijn gevangenschap in Indonesië naar Nederland terugkeerde. Ls hem beloofd dat hij aan een passende werkkring geholpen zou worden. Beide i oudstrijderslegioenen verzoeken de mi- I nister-president hierin voorzieningen te treffen. geest stond, was dat hy zonder uitstel met zyn meisje praten moest. Hij zou haar 's morgens opwachten, voor zy naar haar werk ging en desnoods zou hij haar met zyn revolver dwingen hem te woord te staan. Inderdaad wachtte hij haar op. Met zijn hand aan haar fietsstuur liet hy haar naar het Emmapark rijden, waar beiden afstapten. Het meisje wilde weer wegrijden, maar hy hield haar fiets vast. „Er valt niets te praten", zei zy. Verdachte haalde het pistool te voor- schyn. Het meisje zei: „Doe dat gekke ding weg". Van dat moment af herinnert ver dachte zich niets meer. Hij kwam pas tot zijn positieven, toen het meisje gil lend op straat lag. Zij bloedde uit twee levensgevaarlijke wonden. Toen richtte verdachte het vuurwapen op zyn hart en haalde de trekker over. Het schot trof hem niet degelijk. Hy is inmiddels volkomen genezen. Het meisje niet. Zy lydt nog dagelijks pijn. Thans mist zy een nier en haar galblaas. Haar inge wanden en longen werden beschadigd. Tegenstrijdig Als enige getuige werd gisteren het 21-jarige meisje gehoord, dat thans werkzaam is in Engeland. Haar verkla ringen waren op verschillende punten tegenstrijdig aan die van de verdachte. Zo zou verdachte haar de laatste maan den voortdurend geprest hebben om tegen haar wil met hem om te gaan. Hij had gedreigd zelfmoord te zullen plegen, indien zij hem in de steek liet, zo verklaarde zij. Toen bepaalde aspecten van de ver houding tussen haar en verdachte be handeld zouden worden, liet de presi dent de deuren sluiten. Direct na het weer openbaar worden van de zitting hield de procureur-generaal, mr. baron Van Voorst tot Voorst, zyn requisitoir. Bijzonder karakter Als zo vaak by agressiemisdryven is de man-vrouw verhouding hier weer de grondslag, zo begon de procureur-gene raal. Het drama heeft zich toegespitst door verdachte's byzonder karakter, dat mede beïnvloed is door zijn ervaringen als commando in de Prinses Irene Bri gade (hy hielp ons land bevrijden) en door zyn latere ervaringen in ons land, die niet altijd even gelukkig waren. In de hele verhouding tussen ver dachte en het meisje waren wrijvings punten, die verzachtende omstandig heden opleveren voor de verdachte. Deze verzachtende omstandigheden biyken ook uit het psychiatrisch rapport, dat over de verdachte is opgemaakt. Daarin staat, dat hij waarschijnlyk handelde in een schemertoestand, Maar rekening houdend met de bijzondere ernst van het feit, achtte de procureur-generaal het vonnis van de rechtbank toch te Legende „Er is gesuggereerd, dat verdachte de lastige, vasthoudende minnaar was, die Universiteitsfonds te Deventer op alle mogelyke manieren het onschul dige meisje probeerde vast te houden, dat zich aan hem trachtte te ontwor stelen. Dit is puur een legende", aldus de verdediger, mr. E. W. baron de Vos van Steenwyk. „De verhouding duurde al vier jaar. Het was een hartstochte- lyke liefde. Zy was best in staat een lastige minnaar van zich af te schud den. Hij, de verdachte, was een 35-ja rige serieuze en ambitieuze man. zy was levenslustig en nog lang niet aan een huwelyk toe. Zy bedroog hem, maar wilde niet van hem af. Toen hy een scheiding voorstelde, wilde zy er niet van horen. Toen hy het per brief „uit" maakte, was zy dezelfde avond al bij hem. Al haar latere verhalen over pressie, die hy op haar zou hebben uitgeoefend, zyn even ongeloofwaardig. De legende van pressie en dwang is een verzinsel van haar. zy haat hem nu en probeert hem voortdurend in een kwaad dag licht te stellen. In haar verklaringen zyn aperte onwaarheden te constateren. Zy is een kwaadwillige getuige, die alles zo zwart mogelyk voor verdachte voor stelt en die, als haar het vuur na aan de schenen wordt gelegd, alleen maar weet te vluchten in een huilbui. De verdachte pleegde het feit in een verwarde geestestoestand, waarin hij niet rationeel kon denken. Hy is nu in feite al zwaar gestraft. Hy loopt levenslang rond met de herinnering aan het ver- schrikkelyke gebeuren. Hy heeft op recht berouw. Hy houdt nog steeds van haar en zegt nooit meer van een ander te kunnen houden. Er is geen enkele noodzaak het vonnis van de rechtbank te verzwaren", aldus mr. baron De Vos van Steenwyk. In zijn repliek sprak de procureur-generaal met beslistheid tegen dat het meisje een kwaadwillige getuige was. Dat zy na de brief toch nog by verdachte teruggekomen was, sproot voort uit haar verantwoordelijkheidsge voel als vrouw, voor de man van wie zy gehouden had, zo meende de procureur- generaal. Het Hof zal op 20 januari as. arrest wyzen. Voor notaris P. F. Nanninga te Deven ter is de akte van oprichting gepasseerd van het Deventer Universiteitsfonds van TwicE'ïo-Boedeker. dat is opgfrirht "ued r«ds «d «°A 'dd. had F" het doel om. als en zodra in Deventer In Londen: een hond, die sprak en een man, die blafte Het was gisteren zelfs voor Londen een merkwaardige dag: het had de dubbele première van de sprekende hond en de blaffende man.' De hond is Corky, eigendom van de heer en mevr. Ounsworth, die met succes voor radio en televisie optrad, zich voor de telefoon niet onbetuigd liet en journalisten toestond hem te bewonderen. Een verslaggever van Reuter was erbij toen Corky naar een telefoon liep, vriendschappelijk gromde en zei „I am clever". Zyn trotse eigenares verklaarde, dat Corky er ongeveer vier maanden ge leden de smaak van te pakken kreeg door met ,,good morning" voor den dag te komen. En dinsdagavond had Corky een telefonische boodschap naar Amerikaanse honden in Miami, in de Amerikaanse staat Florida, geblaft, die luidde: ,,I am a clever dog, bye, bye". En de ,,baas" van de hond ver klaarde, dat deze hem soms by zyn naam, Bernard, aansprak. En de Londense specialist dr. Sidney Bockner deelde de pers het een en ander mede over een man. die in zUn een universiteit wordt opgericht, de studie aan die universiteit te bevorderen en al datgene te doen wat tot groter bloei van die universiteit kan strekken. De in de eerste vergadering, gisteren te Deventer gehouden, benoemde voor lopige voorzitter, de heer H. J. Anker- smii. deelde mede, dat de min Let er van O. K en W. de spreiding van het hoger onderwijs in de ministerraad ter sprake heeft gebracht en dat binnen twee maanden mededelingen daarover aan de Tweede Kamer verwacht kunnen wor den. De te Apeldoorn en Zutphen geble ken belangstelling (de gemeente Apel doorn zegde reeds f. 5000 toe) zal worden gestimuleerd. Toezeggingen kwamen verder binnen van de georganiseerde Deventer middenstand f. 100 000. de Deventer kring van werkgevers f. 300 000 de gemeente Diepenveen f. 1000 en ver der bedragen van verschillende bank instellingen en organisaties. blaft, doch het na zUn 63ste jaar elke tien minuten had gedaan en wel zo hard, dat het op een paar honderd meter afstand kon worden gehoord. De man was linkshandig, doch men had hem in zyn jeugd op school ge dwongen rechts te leren schrijven, het geen gepaard was gegaan met de eer ste blafsymptomen. Op latere leeftyd werd het blaffen erger wanneer hy zich 's avonds uit kleedde om naar bed te gaan of wan neer hy 's morgens het huis verliet. Vaak maakte de .blaffer" mensen, die in een ry op een autobus wachtten, aan het schrikken. De arts behandelde de man met een zenuwstillend middel (chloorpromazine) en na zes weken behandeling kon hU als byna genezen worden beschouwd. De ..blaffer" zelf geloofde dat het blaffen hem bevrydde van opgekropte gevoelens. Naarmate de uitwerking van de chloorpromazine sterker werd nam het blaffen af.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5