Laatste Berichten Beperking van Citosa-diensten Mechanisatietentoonstelling in Lisse met vele nieuwe snufjes Dieven sloegen toe in Avifauna WOENSDAG 6 JANUARI 1960 Zoon stak vader dood Vannacht omstreeks half één heeft een 25-jarige bankwerker zyn 55-jarige vader tijdens een hevige vechtpartij in diens woning in de Hillegomstraat te Amsterdam-West met een soort pad vindersmes 18 steken toegebracht waar aan de vader omstreeks drie uur in een ziekenhuis is overleden. De zoon belde een kennis op en zei: „Ik heb mijn va der neergestoken". Een der twee bij de vechtpartij tegenwoordige vrouwen belde 5x8 met de melding „er is hier gevoch ten en er is zoveel bloed". De zoon. die tijdens de vechtpartij zelf ook gewond werd is opgesloten in het politiebureau Overtoom en zal zaterdag voor de offi cier van Justitie, mr. W. K. baron van Dedem, worden geleid. Aan het vreselijk gebeuren gaat een jaren lange tragedie vooraf. De vader heeft uit zijn eerste huwelijk twee doch ters en één zoon. Kort na de oorlog liet hij zich van zijn vrouw scheiden en be kommerde zich sindsdien niet meer om de kinderen. Na enige tijd trouwde hij opnieuw, maar ook dit huwelijk werd na enkele jaren ontbonden. De zoon, inmiddels volwassen gewor den, vond een werkkring by een instal latiebureau te Hamburg. Een half jaar geleden kreeg hij van zijn vader een te legram: „Kom direct". Hij trof zijn va der geheel in de put als gevolg van het mislukte tweede huwelijk en tegenslagen in het bedrijf. De zoon besloot op aan dringen van de vader zich met zijn jon ge Duitse vrouw in Amsterdam ten hui ze van de vader te vestigen en te helpen het bedrjjfje op te werken, om het te zij- nertyd geheel over te nemen. Enkele maanden geleden maakte de vader kennis met een 21-jarig meisje, dat hij in huis nam. Van dat ogenblik dateren de moeilijkheden. De vader, zich thans weer opgewassen voelend tegen het leven, kreeg spijt van de zakelijke beloften, die hij de zoon had gedaan. De verhouding werd zo gespannen, dat de teleurgestelde zoon enkele dagen geleden besloot met zyn vrouw een an der huis te betrekken en uit vaders zaak te treden. Gisteren werd de vader 55 jaar. Maar de zoon en schoondochter verlieten het huis. Omstreeks half twaalf 's avonds kwamen zij terug in het souterrain, dat zij bewoonden. Boven, in de woonkamer, bevond zich de vader en diens vriendin alsmede een dochter uit zyn eerste huwelijk, die op verjaars visite was. Volgens zijn eigen verklaring heeft de zoon alvast wat willen inpakken voor de verhuizing. Om papier te snijden had hij een gewoonlijk voor dit doel ge bruikte 18 centimeter lang padvinders mes in de zak gestoken. Om twaalf uur ging hij even naar het tollet. Bij die gelegenheid had de vader gevraagd of hij even in de woonkamer wilde komen. Hier bood hij zijn zoon een borrel aan. Maar de jongeman, die als maaglijder geen alcohol mag gebruiken, weigerde. De vader beschouwde dit als een be lediging en de basis voor een fikse ruzie was gelegd. Uit de woordenwisseling ontstond een vechtpartij. Niemand weet meer wan neer een volkomen door het dolle heen zijnde zoon het mes tegen zjjn veel ster kere en krachtig gebouwde vader heeft getrokken. Hij moet met dat mes zijn zuster aan de pols hebben getroffen, toen deze de mannen wilde scheiden. Vaders vriendin nam aan de stryd deel door een stalen bijzettafeltje op hoofd en rug van de zoon te slaan. Plotseling zakte de vader bloedend ineen. De vader is in het ziekenhuis nog even bij bewustzijn geweest. „Da-t was laf om een mes te gebruiken", waren zijn laatste woorden. Een ogenblik later was hy dood Mr. S. A. C. Begeer directeur-generaal Edelmetaalbedrijven Naar wij vernemen, heeft de heer Dirk Vos, te 's-Gravenhage, zijn func tie van directeur-generaal der N.V. Koninklijke Nederlandse Edelmetaal- bedrijven Van Kempen, Begeer en Vos per 31 december 1959 neergelegd. De heer Vos (72) is vijfenvijftig jaren in de edelmetaalnijverheid werkzaam geweest, waarvan veertig jaren direc teur der Kon. Edelmetaalbedrijven. In december 1954 vierde hy zyn 50-jarig jubileum, bij welke gelegenheid hij door de Koningin werd benoemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. Drie jaar geleden werd hij na het overlijden van de heer Carel J. A. Be geer benoemd tot diens opvolger als directeur-gneraal van de Edelmetaal bedrijven. De zoon van de heer Carel, mr. S. A. C. Begeer, is met ingang van 1 ja nuari 1960 benoemd tot directeur-gene raal van de Edelmetaalbedrijven. Zoals gemeld, is mr. S. A. C. Begeer met ingang van dezelfde datum be noemd tot directeur van de N.V. Ko ninklijke Begeer" te Voorschoten (van welke N.V. de Kon. Ned. Edelmetaal bedrijven de moedermaatschappy is), in welke functie hy jhr. ir. A. C. von Weiier opvolgde. Avicultura-show in Haagse Dierentuin (Van onze Haagse redactie) De Haagse Dierentuin zal op 15, 16 en 17 januari a.s, weer een ware die rentuin zyn. Dan houdt de Kon. Ver. Avicultura er haar 64ste tentoonstel ling. Deze is zo belangrijk, dat het hoogste college op het gebied van pluimvee- en pelsdierenteelt, de raad van beheer en toezicht, haar het pre dikaat „Nationale slotshow" heeft ver leend. Veel zal er te zien zijn en alle dieren vertegenwoordigen in hun soort de top klasse: 1.500 duiven, 400 grote hoenders, 600 krielhoenders, 150 konijnen, ham sters, kleurmuizen, kalkoenen, fazanten en een duizendtal, merendeels tropische, vogels. 15 januari treden 40 bekende keur meesters uit binnen- en buitenland aan om te zien in hoeverre de ingezonden dieren beantwoorden aan het in een „standaard" omschreven ideaal-type. Dodelijke val van 8 meter VermoedelUk doordat zy onwel werd by het sluiten van een raam op de tweede etage van haar woning aan de Emmastraat in Den Haag, is de 73-ja- rige mevrouw M. E. BerettaBruneau vanochtend van 8 meter hoogte in de tuin van haar woning gevallen. Aan de gevolgen van haar val is zy over leden. OEGSTGEEST GESPAARD In december werd by de Rijks postspaarbank te Oegatgeest ingelegd f. 90.196.23 en uitbetaald; f. 86.594.04. De oliebedrijven in Indonesië Volgens een nader bericht inzake het onder staatsbeheer brengen van de olie- bedrijven in Indonesië - men zie elders - is het de bedoeling de olie-exploitatie ln Indonesië binnen 25 jaar geheel onder beheer van de regering te brengen. De huidige consessies blijven, zoals eer der gemeld, geldig tot hun vervaldatum en in leder geval niet langer dan 25 jaar. De exploitatie door particulieren is slechts deel van een „overgangsperiode", waar Indonesië doorheen moet, aldus de memorie van toelichting op het wets ontwerp. In kringen van de oliemaatschappyen in Nederland is vernomen, dat voorlopig nog geen commentaar kan worden gele verd op deze maatregel, aangezien offi cieel nog niets meer vernomen is dan vermeld staat in de algemene berichtge ving. Men wees ons er op, dat de maat regel nog maar pas in het parlemen tair stadium is gekomen. Het is derhalve ook niet bekend, welke de gedragslijn in Indonesië zal zyn met betrekking tot toekomstige concessies. Nieuwjaarsreceptie Koninklijk Paar De Dam te Amsterdam was vandaag weer het toneel van de kleurryke plechtigheden waarmee, als alle jaren, het corps diplomatique wordt begroet dat ons vorstelijk paar zyn gelukwen sen kwam aanbieden. Enkele duizenden Amsterdammers vul den het plein toen te klokslag 12 uur Koningin Juliana, gekleed in bruine bontmantel over een zeegroene robe en dito hoedje, en Prins Bernhard, in het galatenue van luitenant admiraal der Kon. Marine, voor het paleis arriveer den en met het volkslied werden ver welkomd. Even later reed ook de auto voor van de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, in galatenue metsteek en degen. Voor elk der 39 by het Nederlandse hof geaccrediteerde ambassadeurs wer den by aankomst de eerste twee strofen van het volkslied van hun land gespeeld. Voor de 8 gezanten en de 13 zaakge lastigden liet de kapel drie resp. twee roffels klinken na het bevel voor de eerbewijzen, die de commandant van de Erewacht, luitenant ter zee eerste klasse J. J. de Baan, liet horen. Tekort aan chauffeurs! Naar wij vernemen beeft de N.V. Ci- tosa te Boskoop thans met zo'n groot tekort aan chauffeurs te kampen, dat het onvermydeiyk is, binnenkort een enigs zins beperkte dienstregeling in te voe ren. Men heeft de diensten nog in stand trachten te honden door ontheffing op het rytydenbesluit, maar verder dan de thans genomen maatregelen op dit ge bied kan niet worden gegaan. De beper king zal vooral voor de zondag gelden. Het is de bedoeling dat zo spoedig moge- lijk nadere mededelingen over dese aan gelegenheid zullen worden gedaan. Uiter aard is het de directie van de Citosa, een zeer modern bedrijf, dat het vervoer op heel wat lynen in Zuid-Holland en ook in de provincie Utrecht verzorgt, bU- zonder moeilyk gevallen tot beperking te besluiten. Recordaantal woningen in november Volgens hot Centraal Bureau voor de Statistiek werden in november van het afgelopen jaar 8.636 nieuwe woningen opgeleverd. Dit aantal werd nog nim mer in een maand november bereikt. In november 1958 werden 8.263 nieuwe wo ningen voltooid. In de eerete elf maanden van 1959 kwamen 73.997 woningen gereed, tegen 80.641 dn de overeenkomstige periode van 1958. Normalisatie van schoorsteenaansluitingen Het Nederlands Normalisatie Instituut heeft een aantal normen vastgesteld die tot doel hebben, de plaatsing van haar den en haardkachels in woningen te vereenvoudigen. De eerste norm betreft de pij pmondafmetingen en -hoogten van haarden en haardkachels, de tweede ka chelpijpen en ellebogen, en de derde verstelbare nisbussen voor haarden en haardkachels. Een gevolg van deze normalisatie is, dat het aantal maten dat in kachelpy- pen bestaat aanzienlijk is beperkt. Indonesisch-Chinees overleg De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken dr. Soebandrio heeft vandaag op een persconferentie, na een onderhoud met de Chinese ambassa deur Huang Cheng verklaard, dat In donesië en China mogelyk op weg zijn naar een oplossing van het geschil dat tussen beide landen gerezen is over Indonesische maatregelen tegen de Chi nezen in Indonesië. De minister ver klaarde, dat er „veel vooruitgang" is geboekt tydens de besprekingen van vandaag, doch zei verder niets te kun nen meedelen. De volgende week zal hy de ambassadeur weer spreken. Aankomst van H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard voor de nieuwjaarsreceptie, welke vandaag in het Paleis op de Dam te Amster dam gehouden werd. Dinsdagmorgen is in de H.B.G.-hallen te Lisse de Mechanisatietentoonstel ling, die van 5 tot en met 9 januari duurt, officieel geopend door de heer Anes. De mqn achter de schermen, die iedere standhouder tevreden wist te stellen is de veilingmeester van de H.B.G., de heer Jac. van Dyk, die voor zyn vele en goede werk zeker een pluim verdient. Deze mechanisatie-show zal vooral de belangstelling hebben van de vak mensen. Het nieuwste op het gebied van tuinbouwmachines is er tentoongesteld. Er zyn talrijke soorten sorteer-, plant-, rooi- en telmachines te zien, die onge twijfeld de bollenmensen veel werk uit handen zullen nemen, want ook in de bloembollencultuur is een steeds voortschrijdende mechanisatie waar te nemen. We zagen een in ontwikkeling zijnde nieuwe plant-machine met diverse moge- ïykheden, zoals inrooien, overschieten, planten cp lange regels. Er werd gede monstreerd met een schrijfmachine, die links elektrisch is aangesloten met een rekenmachine en rechts met een tel machine. waarbij de door de machine getypte bedragen automatisch door de tel- en rekenmachine worden overge nomen. Met deze combinatie kan men factureren en boekhouden tegelijk. De eerste Lissese kistenfabriek toont „display boxes" als show-kistjes en sta-pelbakjes met grotere ventilatie- mogeiykheden dan voorheen door de pootjes overlangs en dwars te monteren, terwijl de kanten zijn afgerond, zodat het gevaar van splinters de kop is in gedrukt. Voorts is er een nieuwe machi ne (type 1960te zien voor het planten van bollen. Voorts exposeert de firma met 'n nieuwe droogtunnel. Voorts vindt men er stands met emballage-materiaal, kunst-meststoffen, compost, ventilatoren, verwarmingsapparatens tempelmach i n es verrolbare kassen, bestrijdingsmiddelen, kookketels, bokken, zeildoek, enz. Er zullen weinig werktuigen en materialen zyn, die in „het vak" worden gebruikt en niet op deze tentoonstelling te zien zyn. Ook deze tentoonstelling is uitge groeid tot een belangrijke manifestatie van het bollenvak. Het is te hopen, dat velen, van heinde en verre, deze show zullen bezoeken om hierdoor mat het allernieuwste kennis te ma'-en. *T-k u'ifft te betreuren 4at de bolbloemententoon- stellirug. door gebrek aan öe.angs.€i..iig Doden bij botsing in Wassenaar Vanmiddag om vijf voor twee heeft zich op de Rijksstraatweg tussen de Rust en Vreugdelaan en de Pauwlaan in Wassenaar een zeer ernstig ongeluk voorgedaan, waarbij twee doden zou den zijn gevallen. Volgens de eerste nog onbevestigde berichten werden verder enkele personen ernstig gewond. Het zou een frontale botsing betreffen. Het verkeer is omgelegd. Naar wy nader vernemen is een be stelauto, komende uit de richting Am sterdam en bestuurd door een Bever- wyker, door tot nog toe onopgehelderde oorzaak op de linkerweghelft terecht gekomen, en frontaal gebotst tegen een bestelauto, die uit de richting Den Haag kwam. De twee Inzittenden van de bestelauto uit Beverwyk, vermoede- lyk vader en zoon .werden op slag ge dood. De Inzittenden van de andere wagen werden in zeer ernstige toestand naar de Ursulakliniek te Wassenaar en naar het ziekenhuis aan het Westeinde in Den Haag overgebracht. Achter de bestelwagen, die uit de richting Den Haag kwam, reed een scooterberUder uit Wassenaar. Deze slipte en werd eveneens gewond naar het ziekenhuis aan het Westeinde over gebracht. VALKENBURG Aanbesteding bouw nieuwe gereformeerde pastorie Onder leiding van het architectenbu reau Kraan en Van Nieuwkoop te Oegst- geest werd vorige week de aanbesteding gehouden voor de bouw van een nieuwe gereformeerde pastorie. Hoogste in- schryver was de firma Ouwehand te Ka-twyk aan Zee met f38.900 en laagste de firma W. Ooeterlee te Valkenburg met f. 31.125, aan welke firma het werk gegund werd. BEURSOVERZICHT Aku en cultures vast Amsterdam, 6 januari De markt kenmerkte zich vandaag door een ietwat eigenaardige stemming. Aan de ene kant viel voorzichtigheid en enige aarzeling te constateren, maar aan de andere kant viel ook grote vraag en een zeer vaste tot willige stemming waar te nemen. Zo zag men aandelen Koninkiyke aanvankelijk op ongeveer de vorige prijs en Unilever een paar punten lager. Philips was daarentegen wat beter en Aku lag uitgesproken vast in de markt. Na gisteravond in het niet. officiële verkeer reeds te zijn opgelopen tot 523, trok het rayonfonds vanmorgen in een zeer snel tempo verder op tot zelfs 550. Deze prys werd vanmiddag niet gehaald aangezien er op de hogere koersen nogal wat aanbod aan de markt was. Maar met een koers van 540 ging Aku toch wel zeer vast van start. Deze prijs lag nl. niet minder dan ongeveer 27 punten boven de officiële slotkoers van gisteren. De herkomst van de vraag werd over het algemeen in Duitsland gezocht waarbU aankopen voor een nieuw herbeleggingsfonds werden ge noemd. In het verdere verloop van de markt kreeg het aanbod weer de over hand op de vraag waardoor de koers van Aku afbrokkelde tot circa 533- Ook de andere soorten liepen later eerder iets achteruit. destyds, niet meer wordt gehouden ge- ïyik met de mechanisatietentoonstelling. Niet te weinig reclame De openingsrede werd uitgesproken door de heer Anes, die om. zei, dat door het tentoonstellingscomité voor f. 500 aan reclame was uitgegeven, waarmede hU de bewering als zou er te weinig reclame zijn gemaakt, trachtte te weer leggen. Hy hoopte voor het volgend Jaar over meer ruimte te kunnen beschikken en wenste de exploitanten een goede start voor 1960. Dit is geen foto van een vogelexpo sitie, maar een beeld van de vijf kist- kooien in het kantoor van Avifauna in Alphen aan den Rijn, waar dieven, zoals wij gisteren reeds berichtten, 50 kostbare tropische vogels roofden. Links op de foto ziet men een van de verzorgers, die het overschot va/n da vogètpmdht teleurgesteld bekijkt. Het betrof een zending van 120 uit Australië geïmporteerde vogels, waar onder Zwartkop en Roodkop Golds en Masker Amadines. De politie is van mening, dat da dieven ook in vogelparken in het noor den en oosten van het land vogels hebben weggenomen. (Foto Leidsch Dagblad) Het Leidscb Dagblad De krant voor iedereen Nog een beeld van de nieui jaarsreceptie ten Paleizt. De ar bassadeur van Groot-Brittannie S Paul Mason met zijn echtgenote. Een by zonder willige stemming bf stond voor de cultuuraandelen. Amste dam Rubber noteerde ongeveer 15 pu: ten hoger op 140 en Dell Maatschap] tipte kort na de opening van de mar even aan een prys van f. 200, nadat gi teren op f. 190.50 was gesloten. HVA nog een punt of vyf opgelopen. Voor was Nationale Handelsbank weer w: hoger. De scheepvaartafdeling wt enieszins verdeeld. KNSM kon nog ee kleinigheid verbeteren maar de ande. soorten waren overwegend wat in rear tie. Wat de locale industrieaandelen bf treft valt te vermelden dat voor Ve Vlissingen een ongeveer 25 punten lage: adviesprys werd opgegeven. Hoolmey werd in verband met de aangekondigd emissies (de cl aim handel begint morgei circa 15 punten hoger getaxeerd. Voort nam men een gedeelteiyk herstel voc Ketjen waar. De Stocks Sikkens La waren weer sterk gevraagd. In de afde ling Amerikaantjes werden Anaconda in open hoek verhandeld. De staatsfonc senmarkt was licht gedrukt. WISSELKOERSEN Amsterdam, 6 januar Londen 10.55%—10.55%; New Yor 3.773.77% Montreal 3.94%—3.94% Parys 76.85—76.90; Brussel 7.55% 7.56%— Frankfort 90.3S-90.43; Stoel holm 72.77%—72.82%Zürich 87.15- 87.20; Milaan 60.74%—60.79%Kop©: hagen 54.60%—54.65%Oslo 52.72% 52.77%; Wenen 14.50%—14.51%Liss bon 13.15%—13.17. Beurs van Amsterdam Woensdag 6 januari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 100^ 100A Ned. '59 4% 991SGB lOOft Ned. '59 4% 98 98 Ned. '53 3% 93% 94% Grootboek obi. 3% 77GB 77% Ned. '47 3% (3) 92% 92% Ned. '51 3% 95B 95GB Ned. '53 (3%) 92% 92% Ned. '56 3% 92% 82*1 Ned. '48 3% 86 Ned. '54 3% 87 87% Ned. '55 I 3% 88 88% Ned. '56 II 3% 90 90% B Ned. *37 3 90% 90% Dollarlng '47 3 89%L 89% Investeringscert. 3.. 97y8 96*1 Ned. 62-64 3 98GL 97** Indië '37 A 3 93 Va 93 Grootboek '46 3 90% Ned. WB. 6% 109GB 109% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 46GB 47 Nat. Handelsbank 195 194 Ned. HandelmU260 264% Amst. Rubber 125% 139% H.V.A170%GB 173% Senembah 625GB 625GB A.K.U513 533% Berkel's Patent (v.) 315%GB 318GB Calvé Delft cert. 777 777 Deli My .en (Ver.) 190 197 Kon. Pap. v. Gelder 273% 273GB Hoogovens cert890GB 865L MUller en Co. N3. 408% 403 Ned. Kabelfabr497GB 490GL Philips 827GB 831% Philips pref323 318% Unilever 809% 806 Wilton Feyenoord 244 245% Biliton 2de r384 386% Dordtse Olie gew. 828% 825 Kon. Olie (f20.—) 178 175.80 idem (50 f20.—) 174.70GB 174.20 Holl. Amer. iyn 182%GB 181% Java China Paket 175 175 K.L.M113.50 114 Kon. Ned. Stmv My. 211GB 215% Kon. Paket My157% 156% Stoomvaart MyNed. 195% 195 Nievelt Goudr. eert. 179%GB 178% v. Ommeren eert. 285GB 285% Kon. Rott. Lloyd 177 178 Ned. 8cheepv. Unie 182GB 179% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 94% 94% idem '48 (3%) 94% R'dara '52-1 (4%) 98% B ld. ld. '37 I-n (3%) 94% 93% Z.-Holland '56 (4%) 97% Bank N. G. *58 (5%) id. N.WB. '52 (4%) 103% 95% 103% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 94% 94% Premieleningen A'dam '53 3 98 A'dam '51 I 2% 82% 82% A'dam *51 I 2% 81 80% A'dam '56 II 2% 88% 88 Eindhoven '54 2% 79% 79 Enschede'54 2% 79 80 Den Haag '52 I 2% 87 87 L Idem II 2% 86 85% R'dam '52 I 2% 87y4 86 L Idem II 2% 86% 86% Idem '57 2% 96 97% Utrecht '52 2% 90B 92 B Z.-Holl. 1957 2% 92% 92% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletinstellingen Robeco 233 Amst Bank 346% H.B.U eert231% Rott. Bank 300 Twentsche Bank 279 Industrie Ondernemingen Albert Heyn409 BorsumU 72% K N Ed met A-AA 92% Idem pref wd 93 Electrolasmy 337 Kon Ned Grofam. 180B Holl Constructie 472 lng. bur v. Bouwnyv. 284 Internatlo 164 Int. Kunststof fInd. 67% Leldse Wolspinnerij 406 Rott. Droogdok My. 622 Slkken's Lakfabr. 580B Ver Touwfabrieken 300 Walvisvaart 121 Wernlnk's Betonm. 164 Van Wyk Textiel 119% Zaalberg 129 Spoorwegen De li Spoorweg My 6% Amertk. fondsen Canadian Paclfio R. 26% Intern Nickel 109 Anaconda 6511 Bethlehem Steel 66% Cities Service 60% General Motor» 56 Kennecott98% Republic 8teel 77% Shell Oil 98%exd. Union Pacific 30% Un. States Steel 101% 234 349- 234 302 276 409 72% 93 93% 336 185% 282 166 57 v; 410 630 610B 310 122% 165 129 26 108- 65',' 57% 50% 57 101% 77% 83% 30A 102%

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5