TYPISTE dierverzorger NET MEISJE vrouwelijk personeel Ruim herenhuis Waarom werd spreekverbod aan generaal Delgado ingetrokken? RECHTZAKEN ASSISTENTE VOOR DE HOOFDBOEKHOUDING ABONNEERT U OP DIT BLAD WOENSDAG 6 JANUARI 1960 Er zyn algemene ambtelijke instructies gegeven om te voorkomen, dat in Nederland door vreemdelingen ongewenste politieke activiteit wordt bedreven. In voorkomende gevallen worden tot datzelfde, doel incidentele instructies ge geven, die, zo nodig, er toe kunnen strekken, dat aan de desbetreffende vreem deling de toegang tot Nederland wordt geweigerd. Dit heeft de minister van Justitie, mr. A. C. W. Beerman, medegedeeld in antwoord op hem door het Tweede Kamerlid de heer Berkhouwer schriftelijk gestelde vragen over het aan de Portugese oppositieleider, generaal Umberto Delgado, opgelegde verbod om hier te lande in het openbaar op te treden. De strekking van deze instructies, zo vervolgt het antwoord, is om het bedrij ven van politieke activiteit door vreem delingen te voorkomen of tegen te gaan, indien deze ongewenst is. In deze zin is politieke activiteit ongewenst, zo dra deze de openbare orde in Neder land schaadt of kan schaden dan wel de in- of externe veiligheid van het Ko ninkrijk in gevaar brengt of kan bren gen of de betrekkingen van het Ko ninkrijk met andere mogendheden of met een organisatie van mogendheden op ongewenste wijze belast of kan be lasten. Secretaris van Bergen (L) in arrest Ongeoorloofde inkomsten (Van onze Limburgse correspondent) De Rijksrecherche is overgegaan tot aanhouding van de secretaris der ge meente Bergen in Limburg. Deze wordt ervan verdacht misbruik te hebben ge maakt van zyn functie door het ver werven van aanzienlijke neveninkom sten. Hy zal voor de officier van Jus titie te Roermond worden geleid. Al sedert enkele maanden was van politionele zijde een onderzoek gaande naar vreemdsoortige toestanden in de gemeente Bergen. Deze gemeente, die veel natuurschoon heeft en aan Duits land grenst, oefent allang een grote aantrekkingskracht uit op kapitaal krachtige Duitsers, die er verschillende fraaie bungalows bouwden. Terwijl de aanvragen van Duitse zijde om in Ber gen te mogen bouwen vlot werden af gewerkt, werden aanvragen van Neder landse gegadigden op de lange baan ge schoven. Bovendien is gebleken, dat een bemiddelaar, die voor de N.V. Bal- lastmaatschappij ,,De Merwede", welke in Rotterdam is gevestigd en in Ber gen zand en grind baggert, van de boe ren in Bergen de benodigde grond gekocht heeft tegen prijzen, die de helft beneden de prijzen lagen tegen welke hij de grond aan genoemde N.V. door verkocht. Deze grondaankopen, die buiten de schuld der N.V. leidden tot benadeling van de boeren, die immers belangrijk hogere pryzen hadden kunnen bedin gen indien er rechtstreeks met de N.V. onderhandeld was, zyn beïnvloed door enkele mensen uit de gemeente, die uit hoofde van hun functie een zeker over wicht op de Bergense bevolking had den. Al langer ging het gerucht in dit verband dat de nu gearresteerde secre taris en een wethouder de bemiddelaar him diensten hadden verleend. In een geval zou ook het hoofd van het Adviesorgaan voor Oorlogs- en rampschade van het Landbouwschap te Roermond zich in de onderhandelingen hebben gemengd en daarvoor een zeker percentage hebben bedongen. Tegen hem zijn door zijn superieuren reeds disciplinaire maatregelen getroffen. In Bergen neemt men aan dat door de arrestatie van de gemeentesecreta ris, die van de grondaankopen bepaald niet slechter geworden zou zijn, een zaak aan het rollen is gebracht .welke nog tot sensationele onthullingen zal leiden. De gemeentesecretaris is in het Huis van Bewaring te Roermond ingesloten. De justitie heeft zich tot nu toe in verband met het hangende onder zoek onthouden van commentaar. De officier van Justitie te Roermond, mr. J. H. W. Houben, heeft vanmor gen meegedeeld, dat de gearresteerde gemeentesecretaris werd aangehouden omdat hij ervan verdacht wordt een valse notariële akte te hebben doen opstellen, betreffende de verkoop van een stuk grond. Op deze akte zou niet de werkelijke koopprijs hebben gestaan. MARKTBERICHTEN AALSMEER, 5 januari C.V. Centrale Velling GA..: Snijbloemen: Euphorbia 40 90 per stuk. Amaryllis 2046 per kelk of knop. Freesla 175255, Cyclamen 70 125 per bos. Forsythia 2585, Prunus tri loba 35120, per stuk. Seringen 45115, Legray 4160, Blauw 35100 per stuk. Anjers: rood 2030, roze 2030, wit 15 24 per stuk. Rozen: Better Times 1532, Rosalandla 1536, Parel v. Aalsmeer 35 90. Geh. Dultsberg 40100, Verschuren 1226. Towny Gold 4090, Baccarat 50 100, Montezuma 1232 per stuk. POTPLANTEN: grote pot, kleine pot: Adlanthum 7090; Anthurium 300 600, 100—150; Aphelandra 200—270, 80— 90; Azalea 890100, 2030; Asplenium 80—130, 30—35; Azalea 300—750, 150—220 Begonia Semp. 6070. 5070: Idem Eges 200—310, Bladbegonla 80—100. 36— 35; Bougainvlllea 200300, Cactussen vetplanten 50150, 812; Clnneraria 100—180; Colens Croton 200—220, Cyclamen 250430, 100—175; Cbyphll- lum 180250, 50100; Euphorbia Splen- dens 100—200, 35—55; Ficus 250—310, Gemengde planten 6085; Hederabont 200—250, 70—90; Kalanchoë 80—100, 60— 85; Marantha 4050; Nephrolepis 350 500, 3040; Primula abconlca 150190, 6090; Idem Sinensis 4055; Philo- dendron 300450, idem Scandens 50—70; Platycerium 80—160, 300—790; Sanaevleria 200400, 100130; Sclndap- sus groen 8090. idem bont 90 100; Tradescantla 6065, 1220; Varens gemengd 5060. BODEGRAVEN, 5 Januari Kaas markt: 24 partilen aangevoerd. Eerste kwaliteit 2.262.81; extra kwaliteit 2.37. Handel kalm. KATWIJK AAN DEN RIJN, 5 Januari Groenteveiling: waspeen A1 (per kist) 9.50—12.60 .Idem A2 4—8.90, Idem BI 10.40—13.10, Idem B 2 24.40, idem C 1 6.016.80, idem C2 34.60, groenekool I 1429, groenekool II 726, boerenkool 12229, Idem H 9. knolselderij (per 100 stuks) 1259, andijvie II 2545, spruiten A 2 57, Idem B 2 25, rodekool I 22. Aan voer: waspeen 82.000 kg., waarvan 60.000 kg. voor export werd verkocht. RIJNSBURG. 5 Januari Bloemenvei ling Flora: Tulpen: Rose Copland 100 120, William Copland 140145, Piquant 105110, Lustige Witwe 100110, Pre ludium 95100, Krelage 9095, Golden Harvest 100—105, Olga 105—110, Roland 110116, Winter Gold 8590, Madame Spoor 115—125, White Sail 120—130 per bos. Narcissen: Carlton 72, Golden Har vest 7073. L'innocence 8590, Helios 45 52, Scarlet Elegance 45-56 per bos. Hya cinthen: Delfts Blauw 25—28. Bismarck 22—25, Pink Pearl 16—22. Edelwels 16— 18. Lady Derby 16 —20, Anne Marie 16— 19 per stuk. WOERDEN. 6 Januari Aanvoer 17 garthen. Notering: f2.20—2.33 per leg. anael kalm. Over het aanvankelyk aan generaal Delgado opgelegde, en later weer inge trokken spreekverbod zelf zegt de minis ter, dat aan de heer Delgado op zaterdag 29 november j.l.' terstond na zyn aan komst op Schiphol, namens de minister is medegedeeld, dat van hem werd ver wacht, dat hij zich tydens zijn verblijf in Nederland zou onthouden van poli tiek extreme uitlatingen en dat hij niet in het openbaar, waaronder begrepen voor radio, televisie of op persconferen ties, zou optreden. De minister is van mening, dat het bedrijven van ongewenste politieke acti viteit hier te lande door vreemdelingen behoort te worden tegengegaan. Eerst kort voor de aankomst van de heer Del gado werd van diens voorgenomen be zoek aan Nederland vernomen. Er waren aanwijzingen, dat deze met zijn bezoek beoogde in Nederland kritiek uit te oefe nen op een mogendheid, waarmede Ne derland vriendschappelijke en bondge nootschappelijke betrekkingen onder houdt. In zulke gevallen is grote voor zichtigheid geboden, omdat een derge lijk optreden licht het karakter van on gewenste politieke activiteit aanneemt. Aangezien op korte termijn een beslis sing noodzakelijk was, is de heer Del gado betrokken mededeling verstrekt. De hier in het geding zijnde beperkin gen in de vrijheid van meningsuiting behoren, naar het oordeel van de minis ter, slechts zolang en in zoverre te wor den opgelegd als noodzakelijk is om het bedrijven van ongewenste politieke acti viteit te weren. Daarom zyn terstond nadere inlich tingen omtrent de heer Delgado inge wonnen. In verband hiermee is hy erop 1 december van in kennis gesteld, dat, waar uit nader onderzoek en uit zyn ge dragingen werd afgeleid, dat niet be hoefde te worden venvacht, dat hy het voornemen had zich te uiten op een wyze, die in strijd zou zijn met Neder landse begrippen voor openbare orde, er niet langer bezwaar tegen bestond, dat hij zich in het publiek zou uitlaten. Vanzelfsprekend - aldus de verdere in houd van de mededeling - bleef van kracht, dat werd verwacht, dat hij zich zou blijven onthouden van politieke ex treme uitlatingen, waarbij in het midden moge worden gelaten of de uitlatingen van de heer Delgado zonder uitzondering aan die verwachting, hebben beant woord. Een N.S.O.-plein te Bergen onthuld Traditiegetrouw heeft het NSO (Ned. Studenten Orkest) zijn repetitieperiode te Bergen ingeluid met een studentikoze stunt. Evenals vorige jaren werd hier bij dankbaar aangehaakt aan een van de vele Bergense kwesties. Er is onlangs een en ander te doen geweest over de naam van het plein dat komt op de plaats waar het voormalig tramstation stond. Toen de namen Belloplein en Dorpsplein geen meerderheid konden vinden werd besloten het voorlopig maar plein te laten heten, en later daar even tueel iets aan toe te voegen. Maar de studenten hadden een betere oplos sing. zy nodigden de waarnemend bur gemeester van Bergen mr. H. J. Wytema (burgemeester van Alkmaar) in optocht van het raadhuis afgehaald, uit het naambord te onthullen. Het NSO wil, aldus de voorzitter, de heer P. de Haas, zijn stempel op het plein drukken en hoopt dat de raad met de nieuw naam akkoord zal gaan. Toen mr. Wytema het naambord onthuld had, zulks onder klaroengeschal, bleek het de naam NSO-plein te zien te geven. In de druilerige regen werden hierop de schilden onthuld van de 12 steden, die het NSO tijdens zijn tournee zal bezoeken. Bergen, Groningen, Eindho ven, Heerlen, Arnhem, Hengelo, Den Haag, Leiden, Utrecht, Rotterdam en Amsterdam. De tournee begint op 17 januari te Bergen met een matinee om 2 uur. Op het programma staan de volgende wer ken: Concerto Grosso, voor strijkorkest van Handel, het celloconcert van Saint Saens met Anner Bijlsma als solist, de Symphonia V van Lex van Delden en de Symfonie met de Paukenwirbel van Joseph Haydn. Knus geïnstalleerd! De politie te Apeldoorn heeft gisteren aangehouden een 18-jarige jongeman uit Zaandam, die verdacht wordt van het plegen van vijf inbraken in Beek bergen, het lichten van een offerblok in een kerk in Loenen en van diefstal van enkele bromfietsen in Apeldoorn. Hij werd aangehouden in het hoofd gebouw van een kampeercentrum in Beekbergen, dat 's winters niet in ge bruik is, Daar had hij zich geïnstalleerd met een gestolen radio, grammofoon met platen en een voorraad levens- en genotmiddelen. Toen de politie het ge bouw binnendrong stond op het elek trische fornuis de melk te pruttelen. De man wordt ervan verdacht ook in andere plaatsen van ons land te hebben Ingebroken. Hij heeft reeds gedeeltelijk bekend. Nog geen beslissing over tunnelbouw De Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, dr. M. J- Prinsen, heeft bij de nieuw opgetre den minister van Verkeer en Water staat voor een spoedige totstandko ming van de tunnels in Amsterdam gepleit, aldus delen Ged. Staten aan de Prov. Staten mee. Een jaar geleden heeft het College met de gemeentebesturen van Amster dam en Zaandam met de minister van Verkeer en Waterstaat over de urgentie van de oeververbinding van het Noord- zeekanaal van gedachten gewisseld. Het door de minister verlangde onderzoek naar de rentabiliteit van de ontworpen oeververbindingen (IJ- en Coentunnel) is nog niet afgesloten, zodat de minister nog geen beslissing heeft kunnen nemen over de volgorde, waarin d« tunnels moeten worden gebouwd. Vijftien winnaars in K.N.V.B.-toto In de loop van vanochtend kwamen bij het bondsbureau van de K.N.V.B. te Den Haag nog meldingen binnen van prijswinnaars in de laatste toto. De eer ste prijs van f 155.940.valt uiteen in vijftien delen. Deze winnaars behaalden dertien punten. Niet minder dan 231 deelnemers behaalden 12 punten. Zij delen de tweede prijs van f 66.830. Eén van deze tweede prijswinnaars had in twee kolommen 12 uitslagen goed. Fraude met gebruik vliegtuigbenzine VLIEGER IN ARREST De dienst Luchtvaart van de Rijkspo litie heeft op het vliegveld van Texel en op het eiland zelf een uitgebreid on derzoek ingesteld naar het onrechtma tig gebruik van vliegtuigbenzine, welke op het luchtvaartterrein was opgeslagen en o.rn. gebruikt werd voor het tanken van Harvards van een luchtvaartmaat schappij uit Den Haag, vliegtuigen welke werden gecharterd voor de oefe ningen in het doelschieten van de Ma rine. Gebleken is dat de vliegtuigbenzine reed .geruime tijd voor andere doelein den werd getankt. Proeven in een labo- ratarium zullen moeten aantonen dat de vliegtuigbrandstof ook terecht is ge komen in de tanks van particuliere wagens op Texel. Aangenomen mag worden dat duizenden liters op deze wijze ten nadele van de luchtvaartmaat schappij zijn afgetapt. Twee vliegers van deze maatschappij zijn op staande voet ontslagen. Het onderzoek was gistermiddag zo ver gevorderd dat de dienst Luchtvaart van de Rijkspolitie kon overgaan tot de aanhouding van een vlieger, die zo spoe dig mogelijk zal worden voorgeleid voor de officier van Justitie in Alkmaar. Aangenomen mag worden dat het nog wel enige tijd zal duren alvorens deze ingewikkelde fraude tot in de kleinste bijzonderheden is opgehelderd. De mo gelijkheid is niet uitgesloten, dat nog meer personen, die bij deze zaak be trokken zouden zijn, zullen worden aan gehouden. Prins Bernhard 11 januari in Mexico Prins Bernhard, die op uitnodiging van de Mexicaanse regering een kort bezoek aan dit land zal brengen, al vorens deze maand een bezoek te bren gen aan de West, wordt op 11 januari op het vliegveld van de stad Mexico verwacht. Hy zal daar worden begroet door de Mexicaanse minister van Bui tenlandse Zaken Manuel Tello en ande re regeringsvertegenwoordigers en door de Nederlandse ambassadeur, dr. R. Flaes. Dinsdag 12 januari zal Prins Bern hard een krans leggen by het onafhan- kelykheidsmonument in Mexico, waar na hij een bezoek brengt aan de Mexi caanse president, Adolfo Lopez Mateos. De Prins zal de president dan een Ne derlandse Kon. onderscheiding uitreiken. Daarna biedt de president een banket aan ter ere van zijn Koninklijke gast. 's Avonds is er een receptie in de Ne derlandse ambassade. Woensdag zal Prins Bernhard een ruiterfeest bijwonen, dat wordt gehou den door de nationale paard esport- federatie in Mexico, waarna hij zal lun chen met minister van Buitenlandse Zaken Tello. Vervolgens vertrekt de Prins naar Cuernavacas, een toeristen oord 70 km ten zuiden van de hoofd stad van Mexico. De Prins zal ook een bezoek brengen aan het stadje Taxco, centrum van de zilverproduktie in Me xico. Tenslotte zal hij enige dagen door brengen in de badplaats Acapulo, al vorens naar Curasao te vertrekken. Protest tegen beperking wegvervoer naar Frankrijk Aan de ministers van Verkeer en Waterstaat, Economische Zaken, Buitenlandse Zaken, is door een aan tal geregelde lyndienstondernemers NederlandParijs een telegram gezon den, waarin verontrusting wordt uit gesproken over de beperkende maat regelen, die door de Franse regering zijn genomen inzake het goederenver voer langs de weg. Men meent, dat de uitvoering der lijndiensten praktisch onmogelyk wordt. Dit heeft, aldus de telegrammen, ern stige economische gevolgen voor het Nederlandse handelsverkeer en grote financiële consequenties voor de ver voerbedrijven. Met klem wordt verzocht ten spoedigste de nodige stappen te ondernemen om uit deze noodsituatie te geraken. Naar aanleiding van bovengenoemd protest zegt men in gezaghebbende Franse kringen, dat als er de laatste tijd een groot aantal vervoersvergunningen (1.370 in augustus en 2.340 in oktober) is verleend, dit een uitzonderingstoe stand betrof. Door de weersomstandigheden en vooral door de grote droogte was de invoer van produkten als veevoeder dringend noodzakelijk. Maar de bevoegde Franse diensten wensen terugkeer tot een normalere toestand. De minister van Vervoer, Buron, zou binnenkort in deze zin antwoorden op een brief van zyn Nederlandse ambtgenoot. Duitse bom opgehaald De baggermolen H.A.M. 113 heeft gis termiddag in de Nieuwe Maas tussen de eerste en tweede petroleumhaven een 1000 kilogram wegende bom van Duitse makelij opgehaald. De afmetingen waren 1.20 bij 0.5 me ter. De Koninklijke Marine zal het oorlogstuig met een mijnenveger buiten gaats brengen. Italiaanse krankzinnige droeg hakenkruis-insigne In Brussel zyn dinsdagnacht een ha kenkruis en Davidsterren aangebracht. Op het hoofdkwartier van de Neo- fascistische beweging in Rome meldde zich een jongeman die het hakenkruis- insigne droeg. Party-functionarissen waarschuwden de politie. De betrokken man die enkele dagen geleden op de deur van een buur man een hakenkruis had aangebracht, was vorig jaar in een inrichting opgeno men omdat hij zyn vader met een mes had bedreigd. Hij Is naar een kliniek overgebracht. In Italië, waar In Parma opnieuw en kele anti-joodse opschriften verschenen, zfjn maat.egelen getroffen om joodse gebouwen 'e beschermen. Wachtmeesters die giften aannamen veroordeeld De rechtbank te Amsterdam heeft vanochtend uitspraak gedaan tegen drie van de vier wachtmeesters van de verkeersgroep Amsterdam van het korps Rykspolitie, die 14 dagen ge leden terecht hebben gestaan. Conform de eis werd een 25-jarige wachtmeester tot 1 jaar veroordeeld met aftrek van het voorarrest. Zyn 45-jarige collega, tegen wie eveneens 1 jaar geëist was, werd een hogere straf opgelegd: 1 jaar en 3 maanden met aftrek. Een 41-jarige wachtmeester werd conform de eis veroordeeld tot 10 maanden met aftrek. De rechtbank achtte bewezen d>at ver dachten als ambtenaar giften hebben aangenomen, wetende dat deze hun ge geven werden ten einde hen te bewegen in strijd met hun plicht te handelen. Naar men zich zal herinneren werden zij m september jl. gearresteerd, nadat een automobilist uit Blaricuim een klacht legen de tiwee eerstgenoemden had in gediend bij de Ryksrecherche. Deze automobilist was 's nachts op de Rijks weg no. 1 van Amsterdam naar het Gooi door het tweebal aangehouden om dat hij slingerend reed. De wachtmees ters hadden hem naar huis gebracht, waren met hem mee naar binnen ge gaan en hadden hem laten blijken dat zij voor f 150.geen proces verbaal zouden opmaken. De in het nauw ge brachte automobilist betaalde dit be drag. Tijdens het vooronderzoek bleek dat ook drie andere waohtmeesters van de Amsterdamse verkeersgroep af en toe hun boekje te buiten gingen. Agrarische produktie belangrijk voor economie Ui+voeroverschot van 1400 miljoen gulden De voorzitter van het Produktschap voor Vee en Vlees, de heer Joh. de Veer, heeft vanmorgen op de openbare verga dering van het Produktschap in Utrecht een nieuwjaarsrede gehouden, waarin hy uitvoerig de betekenis van de agra rische sector voor de Nederlandse econo mie schetste. Hij memoreerde, dat de agrarische produktie van ons land jaarlyks een waarde van 6 miljard gulden vertegen woordigt, waarvan circa 3,8 miljard door de veehoudery wordt voortgebracht. Hiervan komt ongeveer 1,4 miljard voor rekening van de vleesproduktie: 760 miljoen gulden aan rundvlees en 40 mil joen gulden aan schape- en paarde- vlees. De agragrische sector verwerft jaarlijks een uitvoer-overschot van rond 1.400 miljoen gulden. De heer De Veer concludeerde hier uit, dat de boerenstand naast zijn be langrijke taak bij de voedselvoorziening van het Nederlandse volk, nog een aan merkelijke bijdrage levert aan de ver hoging van de welvaart van ons land. Dat deze bijdrage zeer welkom, zoniet noodzakelijk is voor de nationale econo mie, wordt, naar zyn gevoel, vaak on voldoende beseft en onvoldoende ge waardeerd. De activiteit van de Nederlandse boer en de agrarische handel en industrie hebben in de afgelopen jaren de beta lingsbalans in ieder geval gunstig beïn vloed met een bedrag van 1.400 miljoen gulden, zo zei de heer De Veer. Hij deelde voorts mee, dat blijkens de veetellingen in 2 jaar tijd de jongvee stapel voor de rundveemesterij en wei- derij met ruim 100.000 stuks is toege nomen. Hiervan is een Vleesproduktie ter waarde van 70 miljoen gulden te verwachten. Tezamen met de opbrengst van de eveneens sterk toegenomen pro> duktie van vet kalfsvlees, is de pro> duktie van rund- en kalfsvlees in korte tijd met ten minste 100 miljoen gulden opgevoerd. Duits kredietaanbod voor tweede fase dam van Assoean De minister voor Openbare Werken van de Verenigde, Arabische Republiek, Moussa Arafa, heeft op een persconfe rentie medegedeeld, dat West-Duitsland een krediet van 200 miljoen mark heeft aangeboden voor de tweede fase van de bouw van de dam van Assoean. Volgens Arafa zou in de loop van dit jaar een besluit over dit aanbod worden geno men. In navolging van enkele steden in het buitenland is in Dordrecht een klachten- en ideeënboek voor het verkeer ingesteld. Iedere inwoner van Dordrecht mag zijn klachten en suggesties voor verbeteringen in het verkeersjournaal vastleggen. De ideeën van de burgers zullen op gezette tijden op hun bruikbaarheid worden getoetst. De heer K. Klomp van de afdeling Verkeersplanning en commissaris f. Heidema hebben hun stad de primeur van ons land gegeven. De eerste burger schrijft op het hoofdbureau van politie zijn bemerkingen in het verkeers- journaal. Commissaris J. Heidema en de heer K. Klomp kijken be langstellend toe. NIEUWE UITGAVEN. Vissen en vangen; Waar, wat en hoe. Handboek voor de hengelaar In Neder land, door C. Vorsitelman en A. van Onck. St. Denis, chevalier van Frankrijk, door P. I. Wellman. Het recht van de sterkste, door Taylor Caldiwel. Lady Wu, keizerin zonder geweten, door Lin Yutang. De zwarte Napoleon, door P. Bourne. Markiezin der engelen, door A. en S. Golon. Het nachtlampje, door Ohr. de Rivoyre. Rijdend op een Rhinosrug, door M. Dents. De zingende zeelui van Afrika, door Bob Tadema Sporry. Vlucht 714 antwoordt niet meer door J. Castle en A. Halley. Doktersspreekuur in het Noorden, door Aage Gilberg. Ui tg.: Zuid-Hol 1. Uitgevers Mij., Den Haag. Niemand zeggen, door Bibeb. Dodencel 2455, door C. Chessman. Moord onder water, door I. Fleming. Misdaad in Tyrol, door D. Ames. Vrouwen van Rome; fotoboek, door Sam Waagenaar en A. Moravia. Uitg.: A. W. Bruna en Zn., Utrecht. De verdenking, door C. Vdrgii Gheorghiu. Uitg.: W. van Hoeve, Den Haag. De nieuwe gids als geestelijk brandpunt, door dr. G. Stud velingUitg.: De Ar beiderspers, Amsterdam. Tot zover voorlopig, door Max Dender- monde. Uitg.: De Arbeiderspers, Am- De minister deelde verder mede, dat er ook aanbiedingen tot deelneming in de tweede fase zijn ontvangen van En geland, Italië, Oostenrijk en Japan. Deelneming staat open voor alle landen zo zei hy. Geheimzinnig postpakket uit Leiden „PROJECTIEL" BEVATTE UITNODIGING VOOR KOPEREN BRUILOFT. Benauwde ogenblikken heeft een inwoonster uit Velp (GId.) meege maakt toen de post haar gisteroch tend een postpakket bezorgde afkom stig uit Leiden, zy verwachtte hele maal geen pakje en allerminst van een haar vooralsnog onbekende afzen der. zy verwyderde echter de ver pakking en uit het omhulsel kwam een fles te voorsehyn, die was afgesloten met een kroonkurk. De oorspronke- lyke inhoud was uit de fles verwy- derd en vervangen door een gevaar- ïyk uitziend wit staafje, waaruit een lont te voorschyn kwam, welke onder de kroonkurk was vastgemaakt. Daar een en ander associaties opriep met tydbommen en dergel yike en om dat het geheel er uiteag als een zelfver- vaardigd projectiel, snelde zy naar een buurman, diie deskundig als de door snee Nederlander op dit gebied nu een maal is vaststelde, dat dit een ge- vaarlyk apparaat was. Na ampel overleg werd de politie in de zaaik gemengd, die door de telefoon zei: „overal afblijven. Wij komen di rect". De dienaren van de heilige Her mandad togen op weg om het projec tiel naar het politiebureau over te bren gen. Hier werd de zaak bekeken en zeer voorzichtig werd de fles geopend. Aangemoedigd door het uitbly ven van zichtbare of hoorbare gevolgen van de opening van de fles, haalde men voorzichtig de inhoud naar bui ten. De witte staaf bleek een keu rig opgerold vel papier te zyn, waar- In een op rym gestelde uitnodiging voor het bywonen van een koperen bruiloft was geschreven. Aan de lont bleek een thermometer vast te zitten, welke zoals in de uitnodiging werd meegedeeld door de dames op de bruiloft moest worden gedragen, opdat de stemming kon worden gemeten Burgemeester van Oostburg met ziekteverlof (Van onze Zeeuwse correspondent) Op voordracht van de minister van Binnenlandse Zaken heeft de Commis saris der Koningin in de provincie Zee land de burgemeester van Oostburg, mr. K. Hoeksema, met ingang van 5 januari 1960 voor onbepaalde tyd met ziekteverlof gezonden. Deze beslissing is genomen, zo deelde het provinciaal bestuur van Zeeland ons mede, na een ingesteld onderzoek naar de privé-gedragingen van mr. Hoeksema. Het gemeentebeleid van de burgemeester zou hierby niet in het ge ding zijn. TE KOOP te Oegstgeest, voor de oorlog gebouwd, bevattende 7 kamers, centr. verw. Wegens vertrek tegen redelyke prijs. Vry te aanvaarden, vest. verg. aanwezig. Te bevragen: J. J. DE CLER ZOON, Rynsburgerweg 15431E - LEIDEN. (Géén tel. inlicht.) Het NED. INST. VOOR PRAEVENTIEVE GENEESKUNDE, Wassenaarseweg 56, Lelden, vraagt ter opleiding een Max. leeftyd 25 jaar. Aanmelden van 1416 uur aan bovenstaand adres. BERGERS AUTOMATIEK vraagt een boven 18 jaar. Melden liefst tussen 7 en 8 uur, 's avonds, Doezastraat 13a, Leiden, telefoon 31601. N. SAMSOM N.V. te ALPHEN AAN DEN RIJN zoekt een De werkzaamheden zullen voornamelijk liggen op het terrein van de kostenadmi- nistratie en het typen van bedrijfsover- zichten en rapporten. VEREISTEN: h.b.s.- of u.l.o.-diploma Enig boekhoudkundig inzicht en ervaring Leeftijd 2025 jaar. Eigenhandig geschreven sollicitaties onder letters HO te richten aan de afdeling Personeelszaken. GEVRAAGD voor spoedige indiensttreding: Vlot kunnende typen en bekendheid met eenvou dige administratieve werkzaamheden vereist. Eigenhandig geschreven sollicitaties met volledige inlicht, en verlangd salaris te richten aan WERNINK'S INDUSTRIE EN HANDELSONDERNEMING N.V., Postbus 1, Leiden. Wij vragen voor diverse afdelingen (eventueel voor halve dagen). Vakkundige krachten bieden wij: 1. Hoog loon; 2. Goede sociale voorzieningen; 3. Reductie op gezinswas. Aanmelden aan ons kantoor: HAARLEMMERWEG 49. of COBETSTR. 68.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 4