ITALIANO Bedrijven zullen bij investeringen veel Bij meer armslag moeten krijgen College van Kerkcollectanten Herv. Gemeente bestaat 1 '2 eeuw J. v. d. Reyden, F. van Leeuwen en H. de Nie 25 jaar collectant uitbreiding markt (omzet) winstmarge verlagen! de lekkere JUBILEUM P. A. WERNINK JR. Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 6 januari 1960 Tweede blad no. 29941 19 cent per rol. Huisschilder met gezin naar Oost-Duitsland Auto in Osnabrück (Speciale berichtgeving) Lezers schrijven Kerstboombrand Het heeft mi), evenals de vorige jaren, weer pijnlijk getroffen, dat er een grote „feestelijke" kerstbomenbrand is geor ganiseerd. Het lijkt me verre van feeste lijk om iets, waarvan men meestal enige weken plezier heeft gehad, moedwillig te vernielen. Als men, naar ik vermoed, deze brand organiseert om te voorkomen dat de jeugd op eigen gelegenheid bran den gaat stichten, dan kan het wel eens gebeuren dat dit systeem verkeerd werkt en de „liefde" tot brandstichten wordt aangewakkerd. Laat een ieder, die een kerstboom wil opruimen, aan de voor schriften voldoen en de boom aan de vuilnisophaler meegeven. Niet aan de deur plaatsen, doch overhandigen. Als iedereen dit doet, valt er niets meer te verbranden! Mevr. W. J. R.-K. DUIVENSPORT Zaterdag en zondag organiseert de Postduivenvereniging „De Bonte Duif" haar jaarlijkse clubtentoonstelling in „Bellevue" aan de Steenstraat. Keurmeester is de bekende vliegkam- pioen uit Zeeland, de heer Anton Schuurmans. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Catharina Elisabeth, dr. van J. Herberts en E. J. de Ligt; Bart, zn. van A. J. Bent- sink en S. R. de Munck; Godard Denis Marie, zn. van W. H. Tweehufjsen en D. M. C. Stephan; Franciscus Wilhelmus Pieter, zn. van P. van der Klis en M. Kaandorp; Bernardus Hendrikus, zn. van H. B. van Djjk en M. M. Barends; Leo Maria, zn. van L. Kuiters en E. M. Laan; Maria Gerarda, dr. van P. van den Berg en K. C. Sneeuw; Petronella, dr. van R. W. Ouwehand en C. Vlieland; Jaap Frits, zn. van J. F. Schieck en M. van Dam; Adriana Maria, dr. van G. J. Neuteboom en G. C. Hoogland. OVERLEDEN A. Snabel, 77 Jr., echtgenote van N. Opdam. - Veel waardering voor trouw en volharding Bestuur en leden van het jubilerende College van Kerkcollectanten der Leidse Hervormde Gemeente, dat thans anderhalve eeuw bestaat, hebben tijdens een gisteravond in de consistorie van de Pieterskerk gehouden en druk bezochte receptie zeer vele woorden van dank en waardering mogen incas seren voor hun trouw en volharding, nu reeds zovele jaren iedere zondag aan de dag gelegd. Speciaal uierden daarin betrokken de heren F. van Leeuwen, H. de Nie en J. v. d. Reyden, die thans 25 jaar van dit college deel uitmaken. Alvorens tal van gelukwensen werden uitgesproken, schonk de voorzitter van het college, de heer H. Foks, aandacht aan enkele treffende bijzonderheden en voorvallen uit deze anderhalve eeuw, waarover wij reeds uitvoerig schreven. Aan de drie jubilarissen bood de heer Foks een portefeuille, met het embleem van het college, aan, terwijl de dames met een fraai boeket bloemen werden verrast. De heer D. van der Kwaak, voorzitter vam het college van kerkvoogden, van welk college ook vele leden aanwezig waren, had bijzonder grote waardering voor de wijze, waarop de collectanten steeds hun functie in de eredienst heb- rijk. De heer V. d. Kwaak, die ook de ju bilarissen 'n woord van hartelijke geluk wens niet onthield, bood 't jubilerende college namens de kerkvoogdij 'n kolos sale kist sigaren aan De burgemeester, jhr. mr. F. H, van Kinschot, die de felicitaties van het ge meentebestuur overbracht, sprak er zijn voldoening over uit. dat nu reeds iy2 eeuw geleden mensen, naast hun dage lijkse arbeid, zondag aan zondag tijd weten te vinden om zich vrijwillig in te zetten voor het werk van de kerk. Ds. D. J. Vossers, die namens het Ministerie van predikanten en de Cen trale Kerkeraad het woord voerde ook de scriba ds. J. Groot was aanwe- ben vervuld en daarmede staan in i zig zeide, dat het een reformatorisch dienst van het veelomvattende kerk- kenmerk is, dat iedereen in het kerke- werk. Oppervlakkig bezien, aldus spr., is werk een plaats inneemt. Het jubileren- uw werk zeer bescheiden, doch in we- I de ooilege is daas-van nu reeds 150 Jaar enkele oud-collectanten en ere-leden zen staat gij in dienst van Gods Konink- een voorbeeld. Voorts weea sptreker ejfy&o hei college. De heer D. van der Kwaak (links) biedt de voorzitter, de heer H. Foks het geschenk van het College van Kerkvoogden aan. (Foto L.D./Holvast) op, dat de dienst der offerande in de eredienst een belangrijke plaats in neemt. Het behoort tot het wezen van de eredienst, dat een gave wordt ge vraagd voor God en Zijn dienst. Dank- baav en trots zijn wij predikanten, aldus ds. Vossers, op uw werk, dat met zo grote blijmoedigheid en volharding wordt verricht. In gelijke geest voerden hierna het woord de heer H. A. Vis, 2de voorzitter van het College van Diakenen, de heer J. H. Si-ra namens de kosters, de heer J. J. Binnekamp, voorzitter van het College van Diaconiecollectamen der N. H. Kerk en de heer C. F. Meerpoel, voorzitter van het collectantencollege St.-Petrus. Tenslotte haalde do heer J. van Wee- ren, die bijna veertig jaar deel uitmaakt van het College van Diaconiecollectan ten, nog herinneringen op uit de tijd, dat met de „lange middelen" werd ge collecteerd. Tal van geschenken werden deze avond aangeboden. Onder de velen, die verder ter recep tie verschenen, waren o.m. de heer C. Zandbergen en A. J. Kors namens de Stichting Dodenherdenking, vertegen woordigers van diverse wijkgemeenten, een deputatie van het Vrijwilligers corps, leden van de Centrale Kerkeraad, Aangenomen naar Winterswijk W. Bloe- mendaal te Zevenhuizen (Z.-H.); naar Usquert (toez.) J. W. Zimmerman, kand. te Amsterdam GEREF. KERKEN Bedankt voor Andijk (vac. G. Vegh) E. Verburg te Winschoten. VRIJE EVANG. GEMEENTEN GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Lethbridge (Alberta, Ca nada) C. Hegeman te Genemuiden. Gezangen in Geref. Kerk BINNENKORT VALT DEFINITIEVE BESLISSING De Generale Synode der Geref. Ker ken heeft zich in haar gisteren te Utrecht gehouden zitting de gehele dag bezig gehouden met de behandeling van het rapport van de deputaten voor de revisie van de bundel; „Enige gezan gen". Rapporteur was prof. dr. K. Dijk. Bij de besprekingen waren aanwezig de heren C. Rijnsdorp, letterkundige te Rotterdam en L. Huizinga, musicoloog te Groningen. Tijdens de discussies over deze zaak werd tot voorzichtigheid gemaand en werd de wens uitgesproken, dat over deze materie overleg gepleegd zou wor den met de Geref. Kerken (Vrijgemaakt) en met de Chr. Geref. Kerken. Over het algemeen werd toegejuicht, dat men geen nationale liederen in de bundel wil opnemen. Namens deputaten spraken de heren Rijnsdorp. Huizinga en ds. P. D. Kuiper uit Sassenheim. De eerste legde er de nadruk op dat deputaten bij deze mate rie deskundig te werk zijn gegaan. Het had hem getroffen, zo deelde hij mede, dat uit het rapport der commissie was gebleken dat er zoveel gereformeerden zijn „die het onderscheid kennen tussen rijmelarij en poëzie". Ds. Kuiper zeide weinig te voelen voor een gesprek met de Geref. Kerken (Vrij gemaakt) en de Chr. Geref. Kerken. Na dat hij er nog de aandacht op had ge vestigd, dat deputaten geen opdracht hadden gekregen om contact op te ne men met de Stichting „Geestelijke liede ren", kreeg de heer Huizinga het woord, die het een en ander opmerkte over de melodieën. Namens de commissie antwoordde de rapporteur, prof. dr. K. Dijk. Hij zeide het te zullen toejuichen als men de twaalf artikelen des geloofs onberijmd in de eredienst zou kunnen zingen. Voorts zeide hij te voelen voor het zin gen van onberijmde psalmen. (Van onze Amsterdamse redacteur) Hoewel de directeur-generaal van de scheepvaart de heer W. L. de Vries heeft meegedeeld dat zijn voorkeur uitgaat naar een bestemming voor het ex-emigrantenschip „Zuiderkruis", die waarborgt, dat het schip blijft varen, heeft de gemeente Amsterdam nog geen streep gezet door het plan van de Vrije Universiteit om het schip tij delijk als drijvend hospitaal in te richten. Het gemeentebestuur wil zioh eerst op de hoogte doen stellen van de mogelijk heden, die de thans in de haven ge meerde Zuiderkruis biedt als hospitaal schip. Valt het onderzoek gunstig uit, dan is het niet uitgesloten, dat Amster dam zich naast de reeds bestaande be langstelling uit rederskringen zal melden om een bod te doen. Het plan van de V.U. houdt in dat de Zuiderkruis wordt ingericht als hospitaal en wordt gemeerd aan de noordzijde van het IJ. Het mes zou hier aan twee kanten snijden: Am sterdam-Noord zou de beschikking krij gen over een ziekenhuis, in afwachting van de bouw van een ziekenhuis in dit stadsdeel, dat in 1963 gereed zal zijn en de V.U. zou op de Zuiderkruis een staf van medici en verpleegsters kunnen la ten inwerken opdat het Academisch Ziekenhuis in Amsterdam-Zuid na de tot standkoming onmiddellijk in vol be drijf zou kunnen worden genomen. De bedoeling zou zijn dat de gemeente het schip koopt en ter beschikking stelt van de V.U. In de scheepvaartwereld zouden twee rederijen waaronder de Maatschappij Nederland die het schip de laatste ja ren in opdracht van de regering heeft geëxploiteerd, de wens hebben geuit de Zuiderkruis weer als passagiersschip in de vaart te willen nemen. De commissie wil voorzichtig te werk gaan en niet overhaasten. Op voorstel van de voorzitter ds. C van der Woude, werd besloten, dat de putaten en commissie zich nader zullen beraden om zo mogelijk te komen tot één gedragslijn. Nadat eerst in de avonduren beraad was gevoerd, kwam de synode om acht uur weer in openbare zitting bijeen. Prof. Dijk deelde mede, dat besloten is de zaak aan te houden tot volgende week. Dan zal de defini tieve beslissing vallen. Nieuwjaarsbijeenkomst K. van K. Vrijwillige aanvaarding prijsvoorschriften ter vermijding van inflatiespiraal In tegenwoordigheid van een groot aantal burgemeesters en vertegenwoor digers van handel en industrie werd hedenmiddag in „De Lakenhal" de traditionele nieuwjaarsbijeenkomst van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland gehouden. Tijdens deze samenkomst hebben de voorzitter, ir. J. J. G. van Hoek, en de heren C. F. Meerpoel en G. J. den Heeten, onder voorzitters van de Kamer, het woord gevoerd. Ir Van Hoek memoreerde in zijn rede de belangstelling voor de Euromarkt bij de U.S.A., die, gezien de zorgelijke ont wikkeling van de Amerikaanse handels- en betalingsbalans en de autarkistische trekken, die de Euromarkt vertoont, ken nelijk als handelspartner willen streven naar een meer actieve samenwerking met Europa en tussen de Europese lan den onderling. In de benarde positie, waarin het Europese bedrijfsleven dreigt te geraken door de verwijdering tussen het blok van de zes Euromarkt-landen en de groep van de „Zeven", kan dit meer perspec tief geven. VERHOGING PRODUKTIVITEIT GEBODEN De bij de voorgenomen versnelling van de Europese integratie te verwachten internationale concurrentie en opwaart se druk op het prijspeil, zullen slechts kunnen worden gecompenseerd door verhoging van de produktiviteit, die in overwegende mate komt en zal moeten komen uit verdergaande mechanisatie en automatisering, en dus investering. Daartoe is op dit moment het schep pen van een goed klimaat en het geven van de gewenste armslag nodig. De voor het bedrijfsleven noodzake lijke toerusting om aan de eisen van internationale concurrentie te kunnen voldoen mag niet neerkomen op het toewerpen van een reddingsgordel als straks de nood aan de man komt. Voorts merkte ir. Van Hoek op, dat de als zodanig gerechtvaardigde aandacht voor „onderontwikkelde" gebieden in Nederland (gebieden met een structu rele werkloosheid) niet mag verhinderen dat de gegeven ontwikkelingsmogelijk heden in een gebied als Rijnland volle dig worden gebruikt. Vermindering van het tekort aan woonruimte voor de in dustriebevolking, een betere ontsluiting van het Merengebied en verbetering van spoorweg en frequentie op de verbinding door het Rijnlandse gebied tussen Lei den en Utrecht zijn hier de desiderata. VERBETERING VAN DE KORTE VLIET De heer van Hoek vroeg nogmaals pri maire aandacht voor de verbetering van de Korte Vliet tussen De Vink en Allemansgeest tot een behoorlijke scheepvaartroute, waardoor het ver keer vlotter kan worden afgewikkeld, een betere situering van de dan vaste bruggen in de stad mogelijk wordt en meer los- en laadplaatsen aan vaarwater worden verkregen. ZORG OVER LOON- EN PRIJSPEIL De ondervoorzitter, de heer C. F. Meer poel, zag met veel zorg de ontwikke ling van loon- en prijspeil in Neder land, West-Europa en Amerika tege moet. Hij verwacht dat vanuit het buitenland een uitweg zal worden ge zocht door de stichting in Nederland van ondernemingen met ter zijde stel ling van de traditionele Nederlandse detail- en groothandel en vraagt zich af of deze nieuwe vestigingen, die hun feitelijke hoofdkantoren in het buiten land houden, gebonden zullen zijn aan de bestaande historische verkoopprij zen en onderworpen aan de voor de Nederlandse bedrijven geldende be lastingen. Voor Nederland zelf ziet de heer Meerpoel een nieuw element in het vrij willig aanvaarden van prijsvoorschriften ter vermijding van de inflatiespiraal. De overheid gaat hierbij uit van de ver onderstelling, dat de thans geldende prijzen de juiste of de te rechtvaardigen prijzen zijn. Gewaarschuwd moet echter worden voor de vérstrekkende gevolgen, die bij de toepassing in het algemeen het bedrijfsleven kunnen treffen. In dit bedrijfsleven staan mensen met hun plicht voor hun gezin en hun per soneelsleden, maar anderzijds mensen, die uit de vroeger of inmiddels ontstane mankgaande situatie van de prijzen voordeel hebben getrokken. Daarom zal het hanteren van het rode potlood juist ter wille van de goedwillenden slechts mogen worden getolereerd met inacht neming van de uiterste voorzichtigheid. ONDERLINGE SAMENWERKING GEWENST. De heer Meerpoel signaleerde een dui delijke verschuiving in de plaatsen waar men verkoopt en waar men inkoopt, hetgeen blijkt uit het teruglopen van het aantal vestigingen in het midden- en kleinbedrijf. Hij sprak in dit verband van een „uitwiedingsproces", waarin de kleinste en kleinere ondernemingen ech ter sterk kunnen staan door onderlinge samenwerking. De ondervoorzitter, de heer G. J. den Heeten, vestigde er de aandacht op, dat het investeringsprogramma voor Nederland aanzienlijk groter moet zijn dan voor andere landen. Enerzijds ten behoeve van o.a. de Del tawerken, anderzijds omdat de bevol kingstoename voor Nederland op het dubbele geschat wordt van die in de rest van West-Europa (voor de periode van 1956 t/m 1965 11%, voor Duitsland 7, België 2, Frankrijk 3 en Italië 5%). De dienovereenkomstige stijging van de beroepsbevolking kan alleen volledig te werk gesteld worden bij een omvangrijke industrialisatie. Voor verwezenlijking is het investeringsprogramma afhankelijk van het fiscale en het spaarklimaat, dat zelf ook weer van het gevoerde fiscale beleid afhangt. DRIEDUBBELE BELASTING Nodig zijn de verlaging van de pro gressie van de inkomstenbelasting, vermindering van de dubbele belasting van in een N.V. gemaakte "winsten en herziening van de fiscale bepalingen met betrekking tot de besloten ven nootschappen. Spreker noemde hier de bijzonder on rechtvaardige behandeling van het „aan merkelijk belang", waarvoor nadere voorzieningen beslist noodzakelijk zijn. Bij de besloten vennootschappen wordt enerzijds de vennootschapsregel toege past, maar daarnaast over de winst bij verkoop van aandelen ook de firma- regel, zodat in feite sprake is van een driedubbele belasting en dat terwijl de besloten vennootschappen over het alge meen bij de uitbouw van het bedrijf zeer afhankelijk zijn van de interne finan ciering en dientengevolge een gering percentage dividend declareren. De ver mogensbelasting werkt hier bijzonder drukkend door het gecombineerd effect van relatief hoge fiscale waardering en relatief gering dividend. VERLAGING VAN DE WINSTMARGE. B(j de voortschrijdende realisering van de Euromarkt achtte spreker bij de groothandel noodzakelijk: meer samen werking, heroriëntatie speciaal t.o.v. de buitenlandse markt (levering van kwaliteitsgoederen, goede service, meer aandacht voor een aantrekkelijke ver pakking) en een juiste houding t.a.v. de winstmarge. Spreker deed de sug gestie bij belangrijke uitbreiding van de markt en dus van de omzet, een verlaging van de winstmarge te over wegen, hetgeen ook voor het hand haven van een stabiel prijsniveau van betekenis is. De toespraken werden ditmaal beant woord door de heer H. J. J. A. Smeets, burgemeester van Zoeterwoude en niet door de voorzitter van het Departement Leiden van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel, de heer J. G. J. Verhey van Wijk, die hiervan op me disch advies moest afzien. Hierna volgde een geanimeerde en druk bezochte nieuwjaarsreceptie. Negen van de tien zuurbrandlijders gebruiken Rennies. Ook U vindt er baat bij. Bent U die ene soms, die dat weldadige blussen nog niet ondervond? Wapen U tegen de eerstvolgende aanval - neem een pakje Rennies in huis. U beleeft er alle dag de weldadige werking van. Want Uw klachten behoren tot het ver leden EEN PRODUKT VAN KING- EN RANGFABRIEKEN TONNEMA N.V. SNEEK Keerde de Goudse garagehouder, die in Duitsland op speurtocht was geweest, naar een door hem voor twee dagen in december aan een 39-jarige Goudse huis schilder verhuurde personen-auto, gis termiddag zonder resultaat terug, van ochtend kreeg hij een aangetekende brief van de huurder, waarin deze de autosleutel terugzond met een begelei dend briefje waarin hij mededeelt, dat de auto voor het station in Osnabrück geparkeerd staat. ,JDe onkosten welke gemaakt zijn, moeten worden verrekend door de ver koop van mijn eigendommen. Ik ben zelf niet in de gelegenheid om een en ander zelf te regelen, daar ik op het moment dat u dit leest weer in de Oostzone ben. Een en ander kunt u met mijn broer regelen", aldus schrijft de huisschilder. De brief was op 4 januari in Osnabrück afgestempeld. De garagehouder is van middag weer naar West-Duitsland ver trokken om in Osnabrück te gaan kij ken of de auto er inderdaad staat. De huisschilder is, zo valt uit zijn brief te concluderen, met zijn Duitse vrouw en vier kinderen naar Oost-Duitsland ver trokken. Bureau levens- en gezinsmoeilijkheden Van Humanitas-Leiden Hoewel het „Bureau voor levens- en gezinsmoeilijkheden op humanistische grondslag" officieel reeds op 1 januari met zijn werkzaamheden in Leiden be gonnen is, wordt het eerste spreek uur van de psychiatrisch maatschap pelijk werkster mevrouw H. C. Sunier. Rundscheidt, eerst vrijdagavond a.s. van half acht tot half negen in het Volkshuis aan de Apothekersdijk ge houden. Men zal daar in het vervolg iedere vrijdagavond terecht kunnen voor het verkrijgen van raad of hulp bij conflicten, moeilijkheden en pro blemen op het gebied van huwelijk- of gezinsleven of van andere derge lijke levensvragen. In het algemeen kan men zeggen, dat een ieder, die met dergelijke geestelijke moeilijkheden te kampen heeft, bij dit bureau aan het juiste adres is. Wanneer de maatschappelijk werkster geen op lossing ziet, zal deze wellicht verschaft kunnen worden dooi- de zenuwarts A. J. Weiman of de juridisch adviseur mr. W. B. H. A. Heskes, die mevrouw Sunier terzijde zullen staan met deskundig ad vies. Te zijner tijd zal er ook een geeste lijk raadsman van het Humanistisch Verbond aan dit team worden toege voegd. Hulp in materiële zin wordt door het bureau niet verschaft. Het initiatief tot de heroprichting van zo'n bureau jarenlang heeft de afde ling Leiden van Humanitas een maat schappelijk adviesbureau in stand ge houden in Het Centrum aan de Hooi gracht is opnieuw uitgegaan van de afdeling Leiden van Hiumanitas. Dit maal echt-er in samenwerking met de Gemeenschap van het Humanistisch Verbond. Er werd een stichting in het leven geroepen, welke onder leiding staat van mevr. A. Brouwer-Heybroek. Gisteren is het feit herdacht, dat de heer P. A. Wernink jr. voor 40 jaar in dienst trad bij de N.V. Wernink's Beton Maatschappij. De heer Wernink is reeds 37 jaar in de directie opgenomen. Voor de herdenking van dit jubileum was het gehele personeel van het fabrieksbedrijf in de kantine verzameld, waar ir. Sit sen, eveneens directeur van Wernink, de jubilaris en mevrouw Wernink hartelijk welkom heette. Dr. ir. P. C. Lindenbergh, bestuurslid van het Departement Leiden van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Memoreerde de verdiensten van de jubilaris en reikte hem de gouden perming van de Maatschappij en het daarbij behorende diploma uit. Dr. ir. P. C. Lindenbergh speldt de gouden medaille van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel op. Vervolgens richtte ir. Sitsen in een hartelijke toespraak het woord tot de jubilaris, waarna de heer D. P. Planje, voorzitter van de Personeelsvereniging van Wernink's Bedrijven, de jubilaris een boekwerk en aan mevrouw Wernink bloemen aanbood. In zijn dankwoord heeft de jubilaris vele punten uit het verleden en het he den gememoreerd. Kerkelijk L even Toekomst Zuiderkruis is nog onzeker

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3