Onenigheid in Kongolese partijen over samenstelling van delegaties Vierde moord op Britse vrouw in veertien dagen WEERBERICHT Aanspraken van de Akaba door andere groepen te groot geacht WESTBERLIJNSE NAZI TOT 10 MAANDEN VEROORDEELD Vermoedelijk een ex-Tsjechische wier echtgenoot zoek is Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 6 JANUARI 1960 No. 29941 LEIDSCH DAGBLAD DirecteurE. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 17.50 per Kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel X, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De a.s. ronde-tafelconferentie in Brussel De leiders van de in het „kartel" vertegenwoordigde Kongolese nationalistische partijen hebben gisteren te elfder ure hun vertrek naar Brussel uitgesteld. Zij werden reeds vandaag in de Belgische hoofd stad verwacht ter bijwoning van de ronde-tafelconferentie over Kongo, die, zoals de Belgische minister voor Kongo, De Schrijver, dinsdag middag na een kabinetsvergadering mededeelde, waarschijnlijk omstreeks 15 januari zal beginnen. Volgens uit Leopoldstad ontvangen berichten zouden Kasavoeboe en de overige voormannen van het „kartel" gisteren van hun vertrek uit Leopoldstad hebben afgezien omdat geen overeenstemming is bereikt met het Belgische gouvernement in Kongo over het aantal leden, dat hun partijen in de Kongolese afvaardiging zal mogen be noemen. Naar Belgische opvatting zou het „kartel" veertien van de 50 afgevaardigden mogen benoemen, terwijl zij er zelf 20 in som mige berichten wordt zelfs gesproken van 30 zouden verlangen. een statuut van de onafhankelijkheid te vergemakkelijken, maar men moet aan deze gift geen politieke voorwaarden verbinden. De negers zouden ons reken schap kunnen vragen voor de miljarden franken kapitalistische winsten die in Kongo dooi- de grote maatschappijen werden verkregen. Macmillan vangt zijn Afrikaanse reis aan De Britse 'premier Macmillan is gis teravond met zijn echtgenote uit Lon den naar Accra (Ghana) vertrokken. Hij heeft daarmee 'n aanvang gemaakt met een Afrikaanse reis, die zes weken zal duren en tijdens welke Macmillan 27.000 km. zal afleggen. Voor zijn ver trek zei de Engelse eerste minister te hopen, door zijn reis iets te weten te kunnen komen van de achtergrond der vraagstukken in Afrika. Belgisch kabinet in langdurig overleg De Belgische ministerraad heeft zich dinsdag langdurig met de Kongolese kwestie beziggehouden. Nadat de minis ters een uiteenzetting van minister De Schrijver hadden aangehoord, die twee- en een half uur duurde en waarin de er varingen van de jongste reis van Koning Boudewijn en de politieke ontwikkelin gen in Kongo werden toegelicht, besloot het Belgische kabinet het overleg don derdag a.s. voort te zetten. De minister voor de Kongo zou van daag de voorzitter van de Belgische so cialistische partij, Leo Collard, en de vice-president Van Eynde ontvangen. Het is klaarblijkelijk de bedoeling van minister De Schrijver om een gemeen schappelijk front van drie Belgische na tionale politieke partijen op te stellen, zodat de delegaties van de Kongolese politieke partijen niet zullen kunnen spe culeren op de verdeeldheid der Belgische afgevaardigden. De Belgische socialisten zijn echter niet tot iedere prijs bereid om minister De Schrijver te volgen. Sommige waarnemers achten het zelfs uitgesloten dat de Belgische socialisten als oppositiepartij de katholiek-liberale meerderheid in de Kongolese zaken zou den volgen. De socialistische oud-minis ter van Buitenlandse Zaken Victor La- rock schrijft in de Peuple, het hoofd orgaan van de socialistische partij, dins dag dat de regering fout is geweest, toen zij weigerde een rondetafelconferentie te organiseren, lang voor de verkiezingen, zodat de Kongolese politieke leiders hun oordeel hadden kunnen geven over de etappes van de onafhankelij kheid van Kongo, terwijl België thans zelf de eer ste etappe, namelijk de gemeenteraads verkiezingen, heeft willen bepalen. Maar veel kan nog worden gered door de hui dige rondetafelconferentie, die zeker voor België niet als de conferentie van de laatste kans moet worden beschouwd, aldus Larock. Er zullen nog zeer veel be sprekingen tussen de regering, het Bel gisch parlement en de Kongolese leiders moeten worden georganiseerd. Talrijk zijn de pessimisten in België, zowel als in Kongo, maar de verstan- digsten zijn zij, die de moed niet ver liezen, aldus Larock. Wij willen echter de regering aan het werk zien. Het is niet door een te realistische en zake lijke visie op de Kongonese ontwikke ling, dat de Belgische belangen in Kon go zullen worden gered. In hun onder handelingen met Indonesië waren onze Nederlandse vrienden ook zeer realis tisch, aldus Larock. Over de formele be grippen van de onafhankelijkheid, het juridisch formalisme en het verkiezings mechanisme, kan eindeloos worden ge discussieerd. Het is beter met de Kon golese leiders te praten over de verde ling van de taken der uitvoerende macht. Zij moeten ons zeggen welke ta ken zü op korte termijn kunnen over nemen bijvoorbeeld op het gebied van de begrotingstechniek en de belastingen, de economische organisatie, de hygiëne en de volksgezondheid, onderwijs, jus titie en openbare werken. De onafhankelijkheid, aldus Larock, werd door ons Belgen beloofd, zij moet echter voor de inlandse volkeren van Kongo ook meer welvaart betekenen. Het drama van de Aziatische en Afri kaanse landen, die onafhankelijk wer den, is dat zij de financiële en techni sche steun moesten missen, welke nodig waren voor de verheffing van hun vol keren. België wil in 1960 aan Kongo een bedrag van vijf miljard franken schen ken om de overgang van Kongo naar Zwakke wind De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond. Opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot zwakke wind, aanvankelijk noordweste lijk, later veranderlijk. Vannacht in het binnenland temperaturen om het vries punt tot lichte vorst en plaatselijke mist banken. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur) 7 JANUARI Zon op 8.47, onder 16.45 uur. Maan op 12.59, onder J.20 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee 10.03 en 22.41 uur, laagwater 5.30 en 17.59 uur. Macmillan zei verder nog te verwach ten, dat zijn reis gezien zou kunnen worden als een uitdrukking van Enge- lands belangstelling in de vraagstuk ken van Afrika en Engelands verlangen om alle aspiraties van alle volken in Afrika te erkennen en eraan tegemoet te komen en hun alle mogelijke hulp te bieden. De Britse premier herinnerde eraan. dat. dit zijn tweede grote reis door landen van het Britse gemenebest was. Twee jaar geleden bezocht hij lan den van het Gemenebest in Azië en het gebied van de Stille Oceaan. Onze Londense correspondent telefo neerde ons hedenochtend: In Londen verluidt, dat Macmillan een dynamisch nieuw plan mee op reis zal nemen ter oprichting van „de Verenigde Staten van Centraal-Afrika", waarbij Nyassa- land en Noord-Rhodesia een in meer derheid inheemse regering zouden krij gen en Zuid-Rhodesia zijn tegenwoor dige regering, welke in meerderheid Eu. ropees is. zou behouden. In Nyassaland zou binnen een jaar een Afrikaanse meerderheid worden ingevoerd en in No ord - Rhodesia binnen drie jaar. Li vingstone zou de federatieve hoofdstad worden in plaats van Salisbury, welke thans de hoofdstad is van de nog on voltooide federatie. Macmillan zou dit plan voorleggen aan de federatieve pre mier Sir Roy Welensky. De Britse rege ring staat in het algemeen achter Sir Roy. maar Macmillan zal er bij hem op aandringen de grondwet-hervormingen te bespoedigen. Gebeurt zulks niet dan zou er voor een tweede Algerije moeten worden gevreesd. Macmillan gaat naar Ghana, Nigeria, de Rhodesia's, de Unie van Zuid-Afrika en de protectoraten van Beetsjoenaland. Swaziland en Basoetoland. Verwacht wordt dat na Macmillans aankomst in Accra een aankondiging zal worden ge daan, dat Engeland en de Verenigde Staten Ghana's premier dr. Nkroema de financiën ter beschikking zullen stellen ter verwezenlijking van diens droom- project, de grote Volta-dam. Macmillan wil kennelijk, dat de Britse regering in het voor Afrika inderdaad beslissende jaar de nodige positieve dingen zal doen om een zo gunstig mogelijke at mosfeer te scheppen voor het topge- sprek. met Kroesjtsjef. Bondskanselier Adenauer gaf uiting aan afschuw over anti-Semitische incidenten ny, veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf omdat hij maandag ochtend hakenkruisen en anti-semi- tische leuzen op muren van huizen had aangebracht. De veroordeelde zei in dronkenschap te hebben ge handeld. Een rechtbank te Bonn heeft een zestigjarige zakenman, Barke, tot drie maanden gevange nisstraf veroordeeld wegens goed keuring in het openbaar van de nazi-misdaden in 1958 en 1959. De Duitse politie heeft voorts meegedeeld dat in Niebüll en Gel- senkirchen vijf jongelieden zijn aan gehouden, die hagenkruisen op ge bouwen hadden geschilderd. Vier leerlingen van school gestuurd Een Westberijnse rechtbank heeft een 23-jarige Westberlijner, Woll- Gisteravond is te Bury in Lancashire het verminkte lijk van een vrouw gevonden, het vierde lijk van een vrouw dat in veertien dagen tijds in Engeland is aangetroffen. Twee dagen voor Kerstmis werd het onthoofde lijk van de 29-jarige Stephanie Baird in Birmingham gevonden, op nieuwjaarsdag het lijk van de 18-jarige Pauline Blaney en nog geen 24 uur later het lijk van de 33-jarige mevr. Ruby Carter in Swansea. De politie vermoedt dat het jongste slachtoffer de 47-jarige uit Tsjecho-Slowakije afkomstige Hedwig Fwerytschewski is. Het stoffe lijk overschot vertoonde zware hoofdwonden. De politie zoekt naar de 52-jarige echtgenoot afkomstig uit de Oekraine. Burgemeester mr. G. van Hall van Amsterdam heeft in het Stedelijk Museum een nieuwjaarsreceptie ge houden. Op de foto zien we hoe praeses Van Bouman als schout van „Amstelodamum" (de vereniging van Amsterdamse studenten,'die in Leiden studeren) de burgemeester installeert als schertsschout. Naast de burgervader diens echtgenote. Dit Blad bestaat uit 10 pagina's Stijging arbeidsreserve met 26.600 mannen Uit de door het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid verstrekte cyfers blijkt, dat de geregistreerde arbeidsreserve per eind december 1959 ad 82.457, ten opzichte van eind november (55.830) een toeneming ver toont van meer dan 26.600 mannen. Laat men de personen, werkzaam op aanvullende werken buiten beschou wing, dan telde ons land eind decem ber 69.786 werkloze mannen tegen 46.601 per eind november. De werkloosheid onder vrouwen nam in deze periode toe van 5.622 tot 5.764. Ook in 1958 nam de geregistreerde arbeidsreserve tegen het einde van het jaar sterk toe. De getallen per eind november en eind december ware» toen resp. 81.103 en 116.371. Indonesische oliebedrijven onder Staatsbeheer De Indonesische regering heeft giste ren een wetsontwerp bü het parlement ingediend dat strekt tot staatsbeheer van alle oliebedrijven in Indonesië. In een memorie van toelichting op het ontwerp wordt gezegd dat alle geldige olieconoessies in Indonesië die van kracht zullen zijn op het ogenblik waarop de wet van kracht wordt, geldig zullen blijven voor de tijd waarvoor de concessie is verleend. De houders van de concessies zullen verplicht worden te voldoen aan de be hoeften aan olieprodukten van de Staat en de Indonesische gemeenschap. Dit betekent, aldus de memorie, dat in be ginsel in Indonesië gewonnen olie in Indonesië moet worden geraffineerd. „Hunter" neergestort Piloot werd gedood Tijdens een oefenvlucht is een „Hun- ter MK-6 straaljager van de vliegbasis Leeuwarden hedenmorgen te 9.50 uur in moeilijkheden geraakt en neergestort in een weiland in de buurt van Marssum zuid bij Leeuwarden. De vlieger, die ge tracht heeft zjjn vliegtuig met de schiet stoel te verlaten, werd gedood. Er zijn geen andere slachtoffers te betreuren. De piloot was de res. sergeant-vlieger Th. van Marwijk uit Hardegarijp (Fr.). Hij was gehuwd en had geen kinderen. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. De piloot heeft getracht zich met de schietstoel in veiligheid te bren gen, doch toen hij het toestel verliet had dit reeds te weinig hoogte om de sprong kans van slagen te geven. Bij het neerkomen van de straaljager ontstond geen schade aan derden. Het toestel verdween in een sloot. Olieprodukten die van belang zijn voor de defensie en de industrie moeten in Indonsië worden bereid om te voorko men dat het land afhankelijk wordt van buitenlandse raffinaderijen. Gistermorgen werd op de begraaf plaats „Rhijnhof" het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de bekende toneelspeler Cees Laseur. Het vertrek van de stoet bij de Kon. Schouwburg in Den Haag. Naast de rouwauto links Albert van Dalsum en rechts Paul Steenbergen Bondskanselier Adenauer heeft dins dag in een onderhoud met de secretaris generaal van de Centrale Raad van Jo den in Duitsland, dr. Van Dam, uiting gegeven aan zijn afschuw over de anti semitische incidenten. Volgens Ade nauer zijn er zekere kringen die belang hebben bij het in diskrediet brengen van de Bondsrepubliek. Het Westberlijnse stadsbestuur heeft dinsdag besloten doeltreffende maat regelen te nemen om een einde te ma ken aan alle activiteit van neo-nazisti- sche jeugdgroepen in het westelijke stadsdeel. Dit heeft Joachim Lipschitz, wethouder voor interne aangelegenhe den, op een persconferentie meegedeeld. Vier leerlingen van middelbare scho len, die onwettig nieuw-nazistische bij eenkomsten hebben bijgewoond, zullen van school worden gestuurd. De werkgevers, onderwijzers en ouders van alle jongelingen, van wie bekend is dat zij neo-nazi's zijn, zullen hierover worden ingelicht. „Wij zullen hard toeslaan. De neo nazi's moeten in hun middelen van be staan worden getroffen. Het verheugt mij u te kunnen mededelen dat een van deze jongelingen reeds zijn betrekking heeft verloren", aldus Lipschitz. Hij verklaarde ook nog dat het West berlijnse stadsbestuur sinds nieuwjaar zeven gevallen van neo-nazisme of anti semitisme ter ore waren gekomen, „en hier moet een eind aan komen". Incidenten elders De Romeinse politie heeft gisteren een inval gedaan in het gebouw van een or ganisatie die zich de „revolutionaire actiegroep" noemt. Aan een van de wanden in het gebouw was een haken- kruisvlag a ingebracht. Op verschillende plaatsen in Rome zijn hakenkruisen en anti-joodse leuzen geschilderd. Ook in Turijn en Milaan zijn hakenkruisen aangebracht. Op verscheidene plaatsen in Finland, Zweden en Australië zijn eveneens ha kenkruisen aangetroffen. Volgende week bespreking over de „Starfighters" De Lockheed vliegtuigfabrieken te Burbank (Californië) hebben laten we ten dat vertegenwoordigers van de fa briek in de loop van de volgende week in Nederland zullen aankomen om de laatste regelingen te treffen voor de voorziening van de Nederlandse Lucht macht met F-104g „super"-Starfighters' O.a. zullen dan de by zonderheden worden uitgewerkt over de wijze van li centie die aan Nederland wordt toege staan tot gezamenlijke produktie van de Starfighters met West-Duitsland, al dus functionarissen van de Lockheed- fabrieken. Men verwacht dat de Starfighter bin nen anderhalf jaar aan de Westduitse en Canadese luchtmacht (die ook tot aanschaffing van de Starfighter is overgegaan) kan worden toegevoegd. Onbekenden zijn in de afgelopen nacht in de synagoge van Bordeaux doorgedrongen waar zij verscheidene rode hakenkruisen schilderden op een gedenkplaat ter nagedachtenis van slachtoffers van het nazi-bewind. Op de muur van de joodse begraafplaats waren eveneens hakenkruisen gekalkt. Op zakengebouwen in Axminster in Zuidwest-Engeland stonden behalve swastika's in grote letters leuzen als: „begraaf de joden", „steun de Britse na zi's" en ,Heil Hitier". In België zijn voor de tweede maal sedert de huidige golf van anti-semiti- sche incidenten swastika's verschenen, namelijk in Eupen nabij de grens met West-Duitsland. Brandstichting op joodse schooi in Brooklyn Gisteren is in een joodse school in Brooklyn (New York) brand uitgebro ken. De politie vermoedt dat het brand stichting en geen ongeluk is. Op een van de muren der school was enkele da gen geleden een rood-zwart hakenkruis geschilderd. Een onderwijzer ontdekte de brand toen nog tachtig kinderen les hadden. De brand brak uit in de garde robe op de derde etage bij een Klas waar veertig kinderen waren. Alle kinderen konden het gebouw verlaten. De schade is niet groot. De brandweer kon het vuur snel blussen. Volgens sommige inlichtingen had men kort voordat de brand werd ont dekt, in de garderobe drie jongens op gemerkt die op de school niet te maken hadden. De politie stelt een onderzoek in. Brood maandag a.s. een cent duurder Met ingang van maandag a.s. zal het waterwitbrood, het volkswitbrood en het volksbruinbrood in vele plaatsen 1 cent per 800 gram duurder worden. Het ministerie van Economische Zaken deelt hierover het volgende mee: Als gevolg van de verhoging van de garantieprijs tarwe van de oogst 1958— 1959, van de stijging van de tarweprijs op de wereldmarkt en in zekere mate ook door de verhoging van het meng- percentage binnenlandse tarwe wegens de bijzondere grote tarwe-oogst in ons land, heeft de bloemprijs een verhoging ondergaan. Dientengevolge is de kost prijs van het brood met ongeveer 1 cent gestegen. De minister van Eoonomische Zaken heeft naar aanleiding daarvan in overleg met de Nederlandse Bakkerij Stichting de kwestie van de broodprijs bezien. Dit overleg heeft tot volledige overeenstemming geleid. Als resultaat hiervan is de minister ermee akkoord gegaan, dat voorzover in het begin van 1959 op grond van de toenmalige daling der bloemprijzen in overeenstemming met het advies van de Nederlandse Bakkerij Stichting een ver laging van de prijs voor waterwitbrood, volkswitbrood en volksbruinbrood met I cent per 800 gram is doorgevoerd, per II januari as. een verhoging van de prijs der genoemde broodsoorten met 1 cent plaatsvindt. In de plaatsen die destijds geen ge volg hebben gegeven aan het advies van de Nederlandse Bakkerij Stichting tot prijsdaling, dient derhalve een verho ging van de broodprijzen achterwege te blijven. Met ingang van 11 Januari a.s. zullen dus in het gehele land geen hogere prijzen voor de genoemde brood soorten mogen worden berekend, dan die welke op 17 januari 1959 golden. Indien in de praktijk blijkt, dat aan het bovenstaande niet de hand wordt gehouden, zal aan formele prijsmaat regelen beowearlijk kunnen worden ont komen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1